AMERIKAANSE STEDEN GROTE LEGERKAMPEN Duizenden bij Vredespaleis JAMIN OE THANT: DOOD VAN DS. KING HOPELIJK NIET VERGEEFS VS: vredesgesprek in Geneve Commentaren Het Kwartet Onlusten olievlek Washington rustig' SPUMIIK C RITA HET WEER Brandstichter op heterdaad betrapt Russen lanceren maansatelliet Nieuwe Leidse Courant maandag 8 april 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Oe Thant tijdens de massale bijeenkomst, gistermiddag, voor het Vredespaleis in Den Haag ter herdenking van dr. Luther King. Hij was duidelijk onder de indruk van de spontane reactie van de duizenden aanwezigen, van wie er velen bloemen hadden meegenomen, terwijl op vele plaatsen de blauwe vlag van de Verenigde Naties wapperde. ,Jk dank u dames en heren", zei hij, „voor deze warme ontvangst. Ik heb altijd begrepen, dat de Nederlanders vooraan staan in zaken, waarin het gaat om vrede en om gelijke rechten van alle mensen". Over de vermoorde negerleider zei hij: „Wij achtten hem zeer hoog. Er ging een schok door mij heen toen ik vrijdag het tragische nieuws hoor de". Oe Thant noemde dr. King een rusteloos werker voor de vrede en de menselijke rechten, een vechter tegen de discriminatie op grond van huidskleur. „Hoe tragisch de gebeurtenis ook is, ik ben bemoedigd door de reacties in de hele wereld. Laten we hopen, dat zij dood niet voor niets is geweest". (Zie ook pagina 5). JOHNSON Een gemeentedie een do minee niet voldoende kan betalen, heeft meer behoefte aan een zendeling dan een dominee BILLINGS Chr. geref. deputaten voor vrouwenkiesrecht - pagina Kernmerk Voor de voetbalclubs Noordwijk, CSVD en Sprang was het zaterdag feest in verband met be haalde kampioenschappen. In de volleybalcompetitie werd Blokkeer weer lands kampioen. „Ik zal het in de huurt vertellen, dat u geen echte schilder kunt bekosti gen." DE BILT Het weekeinde heerste boven onze omgeving een noordwestelijke luchtstro ming. Hiermee werd vrij koude en, enigszins onstabiele 'lucht naar ons land gevoerd. Inmiddels trekt een hogedruk- gebied over de Britse eilanden naar het zuidoosten, terwijl een storing, die vanmorgen bij Schotland lag, over Scandinavië naar de Oostzee koerst. Met wes telijke winden wordt hierdoor iets vochtiger lucht naar onze omgeving gevoerd. In hoofdzaak 'boven het noor den van het land zullen morgen wat wolkenvelden voorkomen, maar 'het blijft op de meeste plaatsen droog. Vooral in 'het zuiden zal op uitgebreide schaal nachtvorst voorkomen. DE BILT Wolkenvelden af gewisseld door flinke opklarin gen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. In het binnenland op uitgebreide schaal nachtvorst. Morgen onge veer dezelfde middagtemperatu- ren als vandaag. Toespraak tot duizenden Hagenaars DEN HAAG „Het is te ho pen, dat de dood van Martin Lu ther King niet tevergeefs was, maar eens zal leiden tot een rechtvaardige wereld „waarin geen rassendiscriminatie meer voorkomt." Aldus een van de treffendste uitspraken van Oe Thant voor het vredespaleis in Den Haag, waar dui zenden gistermiddag waren toe gestroomd voor een korte, maar in drukwekkende herdenkingssamen komst naar aanleiding van de moord op ds. King. Vanaf de kansel hadden de pastoors en predikanten 's mor gens de kerkgangers opgewekt aan de samenkomst deel te nemen. Aan het begin van de toespraak zei de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties verrast te zijn door de warme ontvangst in Nederland, een land dat altijd op de bres staat voor ROTTERDAM De recherche heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 23-jarige P. van V. op heterdaad betrap bij het stichten van brand in twee kelders van wo ningen aan de Digna Johannesweg in Rotterdam. Bij zijn arrestatie pro beerde hij te vluchten, maar op de Max Havelaarweg kon de politie hem te pakken krijgen. Hij heeft bekend sinds februari 1967 tot nu toe achttien maal brand te hebben gesticht voornamelijk in het westelijk gedeelte van Hoogvliet, waar hij woont. Er ontstond daarbij steeds brand In kelders en trapportalen. Hij zocht steeds bromfietsen als zijn doelwit uit. Tien brommers gingen verloren. De totale schade loopt in de duizen den guldens. De man opereerde uit sluitend in de weekeinden. Door posten kon de politie hem eindelijk aanhouden. De politie weet nog niet of men te maken heeft met een pyromaan of iemand die wraak wilde uitoefenen. paas voor-deel advocaatbowls 200 gram van 11 9 voor 99 niet duur wei heerlijk handhaving van het recht en de vre de. Vrijdag was ik in Genève, waar ik van de moord op Martin Luther King op de hoogte werd gebracht. Ik was diep geschokt door de tragische dood van deze grote leider van de vrede en vechter voor de rechten van de negers. Ik heb mevrouw King on middellijk mijn deelneming betuigd. We shall overcome De heer Thant besloot zijn toespraak aldus: Miljoenen mensen zijn bewogen door deze gewelddadige dood. Laten wij er allen aan meewer ken de discriminatie in de wereld te bestrijden zodat deze dood geen zin loze dood is. Direct na de woorden van de heer Thant zette het muziekkorps van het Leger des Heils het bekende We shall overcome in, dat door de duizenden Hagenaars spontaan werd meegezon gen. Oe Thant, die reeds de auto was ingestapt om zich naar het vredespa leis te laten rijden waar hij de lunch zou gebruiken, stapte weer uit en luisterde bewogen, strak voor zich uitkijkend, naar het zo vaak door de achtergestelde Amerikaanse negerbe volking gezongen lied. De samenkomst was georganiseerd door de werkgroep Verenigde Naties, bestaande uit vertegenwoordigers van Shaloom, de katholieke werken de jeugd en de Stichting ruimte. Go- nie van Rijs, algemeen-secretaresse van de KWJ, overhandigde Oe Thant bij aankomst bij het vredespaleis een bos blauwe irissen, de kleur van de Verenigde Naties. Voor vervolg zie pag. 5 NEW YORK Vele Amerikaanse steden bieden de aan blik van een legerkamp. Duizenden militairen, de bajonetten op bet geweer, patrouilleren door de straten, waarvan er vele uitzien als na een luchtaanval. Drie negerwijken van Washing ton maken van de lucht uit gezien de indruk van een gebom bardeerde stad. Overal hangt een gespannen sfeer. Het was vanochtend met uitzondering van Baltimore en Pittsburgh betrekkelijk rustig na een weekeind, waarin een golf van ge weld over de steden trok, die tientallen mensenlevens kostte. President Johnson heeft 2000 fede rale militairen gezonden naar Balti more, dat dich bij Washington ligt in de staat Maryland. Hij handelde op verzoek van gouverneur Spiro Agnew. die zaterdag al 6000 man van de nationale garde had ingezet. Baltimore is een stad van bijna een miljoen inwoners, waarvan 40% uit negers bestaat. Oproepen tot kalmte hadden geen resultaat. Nadat op meer dan 300 plaatsen brand was gesticht werden vele honderden mensen aangehou den. Er is een uitgaansverbod van 4 uur 's middags tot 6 uur 's ochtends. Gisteren waren al vier doden geval len. Ook in Pittsburgh (Pennsylvania) is de toestand ernstig: Grote bran den en plunderingen op grote schaal teisteren de stad. De noodtoestand werd afgekondigd. Daarna trokken 3000 leden van de nationale garde de stad binnen. Er werden meer dan 6000 arrestaties verricht De onlus ten spelen zich voornamelijk af in de wijk Kill, waar 50.000 negers wonen. De Wijk is'jjeheel afgesloten. Nog 3000 man van de nationale garde worden in reserve gehouden. Washington Vermoeidheid, het feit, dat er niet veel meer te plunderen viel en de aanwezigheid van 13.500 militairen hebben de gemoederen in Washing ton gisteren enigszins gekalmeerd. Sinds 1812 had de trotse hoofdstad geen geweldpleging op zo'n grote schaal gekend. De bevolking van de hoofdstad bestaat in meerderheid uit negers, van wie velen een goed be taalde betrekking hebben. Dat men de zaken weer in de hand kon krijgen is vooral te danken aan negers, zakenlieden, geestelijken en jongeren, die anderen tot kalmte hebben gemaand. Minister van jus titie Clark zei, dat de toestand daar door geweldig anders was geworden. Zaterdag trokken parachutisten in gesloten gelederen, bajonetten op het geweer en het gezicht bedekt met een gasmasker, door de straten van Washington, waar zij kruispun ten bezetten. De troepensterkte in en om de stad zijn talrijker dan die in Khe Sanh zaten tijdens het beleg door Noordvietnamese troepen. Ne gen mensen werden gedood en onge veer duizend gewonden werden naar ziekenhuizen vervoerd. Het aantal arrestaties loopt tegen de 5000. Voor vervolg zie pag. 5 Bij de ingrijpende wijziging van het Britse kabinet heeft premier Wilson een topfunctie gegeven aan de 56-jarige Barbara Castle, tot nu toe minister van transport. Zij krijgt nu het oppergezag over pro ductiviteit en de essentiële prijzen- en inkomenspolitiek. Dit is verre weg de belangrijkste positie ooit door een vrouw in de Britse politiek bekleed. MOSKOU Rusland heeft giste ren een automatisch station, Luna 14, in de richting van de maan gelan ceerd, zo heeft het persbureau Tass meegedeeld. Deze lancering gebeurt in het kader van het programma van ruimte- onderzoek, zo werd gemeld. Het voornaamste doel van de lan cering is wetenschappelijk onderzoek van de ruimte in de omgeving van de maan. Uit de eerste gegevens blijkt dat de Luna 14 de berekende koers volgt. De verbinding met de kunst maan is goed; de instrumenten aan boord werken normaal. Gistermiddag was de Luna al 40.000 km van de aarde verwijderd. Tot dusver hebben twee Luna's een zachte landing op de maan gemaakt. De eerste was de Luna 9, die dit als eerste in de geschiedenis deed op 31 januari 1966, de tweede Luna 13. Lu na 10, 11 en 12 werden in €»2n baan om de maan gebracht. Met de nieuwe Luna 14 hebben de Russen hun stu die van de maan hervat. Dit is nu het dagelijkse beeld van Washington: patrouillerende soldaten met de bajonet op het geweer en brandende gebouwen. WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft Noord- Vietnam voorgesteld onmiddel lijke vredesbesprekingen in Genève te beginnen. De reizende ambassadeur Averell Harriman houdt zich beschikbaar voor het leggen van contacten. Uit Hanoi is nog geen reactie op dit (tegen) voorstel ontvangen. Met het voorstel om in Genève te gaan praten, willen de Amerikanen vermoedelijk de Noordvietnamese verklaringen ontzenuwen, als zouden de VS zich „doof houden" en een ant woord op het oorspronkelijk aanbod uit Hanoi willen uitstellen. Overigens schijnt Noord-Vietnam zich nog steeds zeer positief op te stellen tegenover een vreedzame re geling van het conflict. De Ameri kaanse journalist Collingwood, die in Hanoi is geweest, zei dat de Noord vietnamese premier graag wil onder handelen. Als plaats van gesprek noemde hij de Cambodjaanse hoofd stad Pnöm Penh. Regeling Collingwood zei dat de Noordviet namese minister van buitenlandse zaken had gezegd dat na beëindiging van de Amerikaanse bombardemen ten in het noorden in Pnom Penh een regeling zou kunnen worden getroffen voor officiële onderhande lingen. Tijdens dit contact zal van Ame rikaanse zijde de datum moeten wor den genoemd van het onvoorwaar delijk staken van de bomaanvallen en alle andere oorlogshandelingen tegen Noord-Vietnam, ihad de minis ter gezegd volgens Collingwood. Daarna kunnen de twee partijen pra ten over datum, plaats en niveau van de vredesonderhandelingen. Collingwood had de indruk gekre gen, dat de Noordvietnamese leiders al dachten over een of ander vredes- gebaar voordat president Johnson de bombardementen beperkte. Beter dan ooit De scheidende opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Viet nam, generaal Westmoreland, heeft gisteren na een gesprek met presi dent Johnson in Washington ver klaard dat „de VS in Zuid-Vietnam op het militaire vlak in een zeer gunstige positie verkeren, zelfs beter dan ooit in de Vietnamese oorlog" Vanmorgen werd meegedeeld dat president Johnson, zonder er rucht baarheid aan te geven, de bombar dementen opnieuw heeft beperkt. Volgens Amerikaanse kringen in Washington zou de grens nu liggen bij de negentiende breedtegraad (275 kilometer ten noorden van de ged^'niiii 'ri'»evde zone'. Tot nu toe gold de twintigste breedtegraad als grens (360 kilometer). De zesduizend Amerikaanse mari niers in de basis Khe Sanh, in het uiterste noorden van Zuid-Vietnam, die twee maanden omsingeld zijn geweest door Noordvietnamese troe pen, kunnen eindelijk worden afge lost. Mariniers zijn bezig met het herstel van de hoofdweg die deze basis met de andere bases in de pro vincie Quang Tri verbindt. Hiermede zal de operatie Pegasus, die zes dagen geleden begon, vol tooid zijn. Dertigduizend Amerika nen en Zuidvietnamezen hebben aan deze operatie meegewerkt. Zij réken den op hevige tegenstand maar de ongeveer twaalfduizend Noordviet- namezen schenen verdwenen. Terwijl zaterdag de Zuidvietname zen het kamp binnentrokken vorm den de soldaten van de luchtcavale- rie een beveiligingsgordel ten noor den en ten zuiden van Khe Sanh. De ingesloten mariniers hebben al die weken bloot gestaan aan het gra- naatvuur van de Noordvietnamezen. Belangrijke week AMERIKA staat voor een week van belangrijke beslissingen, zowel wat Vietnam als het rassenprobleem betreft. Het ene vraagstuk lijkt nog minder oplosbaar dan het andere. Het uit blijven van een vergelijk kan ern stige gevolgen hebben. Als in de komende dagen contact over eerste stappen tot beëindiging van de strijd in Vietnam wordt opge nomen, moeten de concessies onver mijdelijk vgn de kant van Amerika komen. Noord-Vietnam zal er weinig tegenover plaatsen. Desondanks moet president Johnson op de ingeslagen weg voortgaan, om dat zijn Vietnambeleid een punt heeft bereikt waarop geen terugkeer moge lijk is. Militaire operaties zijn voor lopig nog onontkoombaar. Z\j kunnen echter geen politieke regeling af dwingen. Daar komt nog bij, dat Amerika thuis de handen vol heeft om te voorko men, dat de weerzinwekkende moord op dr. Martin Luther King uitloopt op een massale opstand met ernstiger gewelddaden dan waarvan Washing ton, Chicago en andere grote steden de laatste dagen getuigen zijn ge weest. Hoe ernstig de toestand is, bleek dui delijk uit het feit, dat Johnson het Vietnamgesprek op Hawaii liet voor wat het was en op zijn post bleef. Onder de druk der omstandigheden hoopt hij het Congres bereid te vin den. ingrijpende maatregelen tt nemen. Wat de teleurgestelde negerbevolking zal doen, hangt echter niet alleen af van stappen van het Congres en van de ontwikkelingen in Vietnam ook al zijn deze twee factoren van enor me betekenis voor wat in Amerika gaat gebeuren. Beslissend zal echter zijn, of de negerbevolking zich zal laten leiden door het grote voorbeeld van dr. King, die op de top van de berg is geweest en het „beloofde land" heeft gezien, dat hij zelf niet meer kon binnengaan. In ruste TAE VVD heeft te Maastricht een mat congres gehouden. Er was geen sprake van werkelijke politieke discussie. De armoede die uit de gestelde vra gen sprak werd opgevangen door verschillende Kamerleden te laten spreken over een probleem dat do gemoederen nog enigszins beroerde: Vietnam. Het leek een camouflage voor het ge brek aan politiek beginsel, waarover dus niet gesproken kon wbrden. Ook een methode om te suggereren, dat in de praktijk van de politiek hard en deskundig gewerkt wordt. Het congres nam een afwachtende houding aan. Waarop wordt gewacht? Op begin november wanneer de VVD zich gaat bezinnen op partijvernieu wing en politieke opstelling. Na dat congres zal het ondenkbaar zijn, dat men nog langer heen kan draaien om wezenlijke zaken. Dat zal gezien de gezapige stemming in Maastricht waar gedaan werd als of er in politiek Nederland niets aan het handje is voor bepaalde stro mingen in de VVD een moeilijk te verteren brok zijn. Het ig zelfs niet ondenkbaar dat de ktHïe van Maastricht als congres- stad, behalve door Limburgs speciale problemen, mede bepaald is door de excentrische ligging, die mogelijke onrust by voorbaat beperkt. Wat dit laatste betreft. Maastricht heeft wel aan het doel beantwoord. Ik geef op als nieuwe abonnee betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1