Akkoord over helpt arme koffie landen ontneemt vrouwen kansen op zetel Charlton zorgde toch voor zege f Beatrix kreeg mini - satelliet Over 5 jaar metro of schijfremmen? in Amsterdam? Beter met Boter GENERAAL LOMSKY VRAAGT ONTSLAG Rekord varkens produktie Duizenden varkens sterven jaarlijks „transportdood" „Als een mol onder de stad graven" trommelremmen ENGELAND KRAP OP WINST V?'Py Akkoord over cao grasdrogerij en Geweld niet zonder meer veroordelen" Broer sluit zijn zus 41 jaar in kamer op 7 DONDERDAG 4 APRIL 1968 Prijzen in de hand Voorraad verkleinen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op 1 april is de periode van ratificatie voor de nieuwe internationale kof- fieovereenkomst gesloten. Ne derland ratificeerde dit ver drag op 28 maart. Het is op zich zelf weinig spectaculair. Toch is deze overeenkomst, vooral voor de producerende landen, van groot belang. Het doel van de overeenkomst is namelijk de koffieprijzen te stabiliseren. In fei'te is hier van een niet onbe langrijk stuk ontwikkelingshulp sprake. De koffieproducerende landen zijn namelijk allemaal ontwikkelingslan den. De importerende landen behoren nagenoeg alle tot de meer welvaren de staten. Koffie is bovendien na aardolie het belangrijkste produkt in de wereldhandel. SCHOMMELINGEN De eerste koffieovereenkomst tus sen producerende en importerende landen werd in 1962 gesloten. Men is er sindsdien in geslaagd de prijzen te stabiliseren. Voordien vertoonde de ontwikkeling van de koffieprijzen sterke schommelingen. Na 1945 bestond een grote vraag naar koffie, waardoor de prijs sterk opliep. Omstreeks 1964 nam het aan bod aanzienlijk toe. waardoor de prijzen tot 1962 vrijwel gehalveerd werden. Voor de koffie-exporterende landen betekende dit een ernstig na deel, vooral omdat sommige landen van de opbrengst van dit produkt zeer afhankelijk zijn. Voor achttien Latijns-Amerikaanse landen maakt de koffie-uitvoer 28 procent van hun totale export uit. Voor 20 Afrikaanse koffie-produce- rende lauden bedraagt dit percentage 29 pet. Dit zijn echter gemiddelden: de export van Boeroendi bijv. bestaat voor 77 pet. uit koffie; Columbia voor 67 pet., Uganda 57 pet.; Brazilië 44 pet. De totale export-opbrengst voor de koffie-producerende landen bedraagt de laats'ce jaren 2,3 miljard dollar. Na de eerste overeenkomst van 1962 hebben de koffieproducenten een meeropbrengst gekregen van 500 mil joen dollar. De feoffieoverèènkomst is gesloten tussen 41 exporterende en-25 impor- woórdigen zij 99,7 pet. van de totale export en 96,2 pet. van de import. De basis van de overeenkomst is een schatting van de totale vraag over één koffiejaar, dat loopt van ok tober tot oktober. Op grond hiervan komt men tot een systeem van basis quota voor de produktie van elk kof- fie-producerend land. Voor Brazilië bedroeg dit quotum voor 1967 17,7 miljoen balen (van 60 kilo); voor Columbia 6 miljoen; acht Afrikaanse landen kregen 5 miljoen toegewezen; Indonesië 1,2 miljoen balen. De grootste koffie-importeurs zijn de Verenigde Staten met 22,3 miljoen balen; West-Duitsland volgt met 4,7 miljoen; Frankrijk 3,8 miljoen; Italië 2 miljoen; Zweden 1,6 miljoen; Ne derland 1,4 miljoen, evenals het Ver enigd Koninkrijk. Voor Rusland cn Japan die wel lid sljn van de Koffieraad zijn geen importquota vastgesteld. Zij be horen tot de zogenaamde nieuwe kof fielanden, waar het verbruik gesti muleerd wordt. Totdat het Westeuro pees importpeil bereikt is, blijft de import hier vrij. VOORRADEN Het stabiliseren van de prijs ge beurt door het vaststellen van maxi mum en minimumprijzen voor vier hoofdsoorten van koffie. Zodra de marktprijs er boven of er onder komt, dient aanpassing te geschieden. Niettemin is de wereldkoff ie voorraad de afgelopen jaren 'coegenomen. In 1965 bedroeg de voorraad 69 miljoen balen; in 1966 bleven 81 miljoen ba len onverkocht, anderhalf maal de voorraadvorming opgenomen tenein de dit overschot te verkleinen en rond 1972 een evenwicht tot stand te brengen. Aangezien nog enkele kleine kof fieproducerende landen geen lid zijn van de Koffieraad, wil men de nade lige invloeden van hun export zo veel mogelijk beperken. In de nieuwe overeenkomst is bepaald dat de toe gestane impor'c uit deze landen zoveel mogelijk beperkt dient te worden en een aflopend karakter behoort te dragen. ONTDUIKING Men tracht ontduiking van de voorgeschreven quota te beperken. De koffie-producerende landen moe ten bij hun export een certificaat van origine afgeven. Voorts krijgt men overeenkomstig de quota zegels. Bij de import moeten de certificaten van oorsprong en de zegels door de douane naar het bestuur van de Kof fieraad in Londen worden op gestuurd. Voor doorvoer zijn speciale certificaten van de Kamer van Koop handel nodig. Het komt echter voor. dat men bij de export naar landen die geen lid zijn van de Koffieraad, certificaten en zegels „overhoudt", waardoor men portheffing. waardoor zij goedkoper kan leveren dan andere Amerikaanse producenten. Een arbitragecommissie zal optreden wanneer verschil van mening over deze kwestie ontstaat. Zo heeft men opnieuw getracht de koffieproducerende landen tegen sterke schommelingen in de wereld marktprijzen te beschermen. In deze regeling zit tevens een belangrijk stuk ontwikkelingshulp, omdat bij volledig vrije prijzen de produktic- landen ernstige schade kunnen on dervinden. UTRECHT Elk jaar sterven dui zenden varkens tijdens het vervoer. Dit blijkt uit een onderzoek van de researchgroep vlees en vleeswaren van de TNO. Gegevens van vijf over het land verspreide keuringsdiensten wezen uit, dat in hun gebieden vorig jaar ruim 4.000 varkens de „transport- dood" stierven, waarbij het opviel dat bij dubbeldekswagens veel meer sterfte voorkwam bij varkens in de bovenlading dan in de onderlading. Ook werd aangetoond, dat het ge dragspatroon van de chauffeurs van grote invloed is op het sterftecijfer. TNO concludeert dat sterfte van varkens tijdens transport kan worden beperkt door verbetering van de transportauto's (goede ventilatie, aanbrengen van hydraulische hefin- richtingen, laten vervallen van de bovenlading), invoering van een premiestelsel voor chauffeurs en verschuiving van de aanvoertijd naai de vroege uren van de dag. Centrale CH-vrouwen controle thans zo stringent mogelijk doorvoeren. Een belangrijk nieuw punt in de nieuwe overeenkomst is de instelling van het Diversificatiefonds, om pro ducenten van koffie gelegenheid te bieden hun produktie verder uit te bouwen en te variëren, waardoor men niet uitsluitend van de koffie cultuur afhankelijk zal zijn. Het fonds wordt gevoed door van alle export boven 100.000 balen per baal 60 dollarcent in het fonds te laten storten. Men rekent op een op tekende landen; tezamen vertegen- brerrgst van 25 miljoen dollar perl jaar. De Verenigde Staten hebben aan he'c Diversificatiefonds een le ning van 15 miljoen beschikbaar LONDEN Het voetbalelftal van Engeland heeft woensdag avond op Wembley, waar 100.000 toeschouwers toezagen, onder vonden hoe moeilijk het zal zijn om het in 1966 bij het wereld kampioenschap gewonnen pres tige te behouden. In de strijd om de Europese beker voor lands kampioenen behaalden de En gelsen een magere 10 overwin ning in de eerste wedstrijd van de kwartfinales tegen Spanje. Een doelpunt, ze* minuten voor het einde door Bobby Charlton gescoord, was de enige beloning die in het wit gestoken ploeg van sir Alf Ramsey kreeg voor een offensief dat men drie kwart van de wedstrijd had ontketend. Engelands grote kracht lag op het middenveld waar menige goede aan val werd opgebouwd. In de aanval ontbrak het evenwel aan een koele schutter welke rol aan Mike Summ- berbee was toebedeeld. De Man chester City-speler was echter volko men uit vorm. Koningschutter Jimmy Greaves «-> in geweldige vorm keek op de reservebank toe... De Spanjaarden waren met weinig aggressieve bedoelingen naar Wem bley gekomen. Toch beperkten zij zich wel voornamelijk, maar niet al leen op de verdediging. De Spaanse uitvallen, via de levensgevaarlijke, maar snel gepikeerde Amancio, be zorgde de Engelse toeschouwers toch enkele angstige momenten. De Brit ten daarentegen, bewust van het be lang van een overwinning, gingen te gehaast te werk, waardoor de passes (Van een onzer redacteuren) BAARN De Centrale van C.H.-vrouwen heeft in het Zendingscentrum een zeer druk bezochte jaarvergadering gehou den, waar tal van organisatori sche zaken geregld werden. Af scheid werd genomen van de secretaresse van de Centrale, mejuffrouw mr. E. A. Haars, die sinds 1950 deel heeft uitgemaakt van het bestuur. Mevrouw J. M. M. van der Mei-Zilverentant heeft het secreta riaat overgenomen. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen me vrouw A. A. ten Kate-Veen (Gronin gen) en mevrouw E. M. A. Slot-Schouten (Alphen). Des middags sprak jkvr. mr. C. W. extra koffie kan afzetten. Men wil de j wttewaall van Stoetwegen over Duidelijkheid in de praktische en partijpolitiek. Een duidelijkheid, die op het ogenblik, nu er vooral buiten parlementair zo druk politiek wordt bedreven, op velerlei terrein ont breekt. Het vormen van een twaalfde fractie in de Tweede Kamer door de Radicalen terwijl andere „radicalen" in de oorspronkelijke fractie zijn ge bleven, heeft niet de duidelijkheid maar de onduidelijkheid gediend. Met klem -waafischuw.despreekster tegen onberaden veranderingen in het kiesstelsel. .Hgi districtenstelsel zal niet allëën de Ttleïne en middel grote partijen wegvagen, het zal ook de kiezer dwingen bijv. bij herstem mingen zijn stem uit te brengen (of blanco te stemmen) op een partij, waar hij geen enkele sympathie voor heeft. Voor de vrouwen betekent het praktisch, dat zij uit het parlement zullen verdwijnen, 'in ieder geval zeer moeilijk een zetel zullen ver werven. Engeland geeft hiervan een duidelijk voorbeeld: in het Lagerhuis (650 leden) zitten slechts 25 vrouwen. Een toename van het aantal kleine partijen kan worden beteugeld door een verhoging van het percentage vereiste stemmen, met dien verstande dat de reeds zittende partijen hier van vrijgesteld worden. Met instemming citeerde zij de Ka mermuziek van onze parlementaire redacteur: Radicaal zijn in een con fessionele partij is alleen interessant als die partij niet radicaal is. Laten we niet te veel goochelen met de term „radicalitus"; niet vast lopen in afsplitsingen, maar liever de weg zoeken tot een goed beleid", al dus besloot jkvr. Wttewaall. De presidente van de Centrale, me vrouw M. Grooten-van Boven on derstreepte de bezwaren van een eventueel districtenstelsel. „Vergeten" groep Een commissie bestudeerde het vraagstuk van de vervroegde AOW- uitkering aan ongehuwde vrouwen. Een conclusie was; vele vrouwen tussen de 55 en 65 jaar verrichten door een voldoende opleiding in haar jeugd zeer bescheiden werk, dat weinig voldoening schenkt. Zij zien verlangend uit naar een ver vroegde AOW. Misschien kan deze groep worden ondergebracht in de rijksgroepenregeling van de Bij standswet. De commissie is niet voor een al gemene regel vrouwen in de leeftijd van 60 jaar te pensioneren. Als slot conclusie stelde de com missie, dq,t de huidige moeilijkheden van de ongehuwde vrouwen, in de toekomst uitgebannen kunnen wor den door een goede beroepsopleiding van de meisjes. Overigens is zo'n opleiding ook voor gehuwde vrouwen van belang, omdat zij op later leef tijd steeds meer zal willen terugke ren in het arbeidsproces. Algemeen bleek uit de discussie, dat het probleem van de pensioen gerechtigde leeftijd voor de mannen en vrouwen moeilijk is. De conferentie na de vergadering was gewijd aan een lezing van drs. D. F. van de Mei over zijn ervarin gen in New Delhi. Een volle dag werd besteed aan Nieuw land in zicht, waarover Ir. N. J. de Ruiter, directeur der Zuiderzeewerken sprak en aan een excursie naar ,,het nieuwe land" en het Muiderslot. AMSTERDAM „Amsterdamse metro kan over vijf jaar rijden". Met deze pakkende kop op de voorpagina i tracht de gisteren huis-aan-huis verspreide metrokrant de hoofdstede lingen vast te wennen aan de idee van een stadsspoor op korte termijn als oplossing van het ver- keersvraagstuk in de Amsterdamse i agglomeratie. De nota van B. en W. aan de raad over de aanleg van de stadsspoorweg is gisteren verschenen. Hierin wordt gesteld dat de verkeersproblemen met het huidige stratennet en open baar vervoersstelsel in principe onop losbaar zijn. Voor de aanleg van de eerste lijn van de stadsspoorweg, die van het Centraal station via het Wetering- plantsoen naar de Bijlmermeer zal lopen, is een bedrag van ƒ250 mil joen nodig. Een aftakking van deze lijn naar Buitenveldert en Amstel veen zou nog eens 100 miljoen ver gen. Het gehele plan zal zo'n twee miljard gulden gaan kosten, volgens Publieke werken. Andere ramingen gaan hoger. De bouw van de verbinding naar het oosten kan volgend jaar beginnen en de lijn zou dan in 1975 geheel klaar zijn, maar voordien al gedeelte lijk kunnen functioneren. Het gehele plan zal afhankelijk van de financie ring 30 tot 35 jaar in beslag nemen. Monumenten Wethouder De Wit van publieke werken wees bij de toelichting op de nota uitdrukkelijk op de alinea die zegt dat het stadsspoor de binnenstad niet zal aantasten. De aanleg kan zonder gevaar voor de bebouwing ge beuren, terwijl het verwijderen van panden in de binnenstad tot een mi nimum beperkt kan blijven. Deze monumenten kunnen later ter plaatse worden herbouwd. De technische mogelijkheid de tun nels als het ware als een mol onder de stad te graven, waardoor slechts OPLOSKOFFIE Een belangrijk punt bij de nieuwe koffieovereenkomst- was ook de kwestie van de oploskoffie. Brazilië had namelijk op oploskoffie geen ex- AMSTERDAM De 21-jarige Amsterdamse kantoorbediende Alex M„ die ervan wordt verdacht met een paar andere jongelui stenen naar het Belgische consulaat-generaal in de hoofdstad te hebben gegooid en daarom in voorarrest zat, is door de raadkamer van de Amsterdamse rechtbank vrijgelaten. De vrijlating geschiedde onder de voorwaarde dat hij niet zal deelne men aan demonstraties. Uw visje thuis alsof u bij de chef-kok te gast bent: gebakken in bóter en met een smeltend klontje er op. zuiverheid misten. In koude en winderige weersomstandigheden werd het daar om een wat teleurstellend duel om dat doelpunten uitbleven. Daar kon zelfs de prachtige grasmat, die on danks de sneeuw van de voorgaande dagen, best bespeelbaar was. niets aan veranderen. Engeland had bovendien de pech dat linksback Ray Wilson bij een verrassende doorstoot halverwege de tweede helft vrij ernstig aan de knie werd geblesseerd. Daar geen inval lers waren toegestaan, moest Enge land verder met tien spelers en een hinkende verdediger. Toch bleef Engeland ook in de tweede helft sterk opdringen. maar Summberbee schoot in kansrijke posi tie tot tweemaal toe over en Peters miste samen met Ball een voorzet van de goed spelende Roger Hunt. Eerst in de 84e minuut kwam En geland tot scoren. Even buiten het strafschopgebied mocht aanvoerder Bobby Moore een vrije trap nemen die hij kort naar Bobby Charlton plaatste. Via de binnenkant van de paal joeg de Manchester-United speler de bal verrassend in het Spaanse doel (1—0). Spanje was dicht bij de gelijkma ker toen bij een uitval Anzola van dichtbij inschoot maar Banks prach tig redde op de lijn. n weinig werkzaamheden aan de op pervlakte behoeven te worden ver richt, beperkt in hoge mate de econo mische schade, er komt in de stad t geen lange open bouwput, zoals destijds op de Coolsjngel in Rotter- i dam. aldus de nota. Het grootste deel van de spoor baan zal bovengronds zijn. Slechts een derde van het net loopt door on dergrondse tunnels. UTRECHT De Nederlandse varkensproduktie zal dit jaar de ongekende omvang van 8 miljoen stuks bereiken; ruim 150.000 per week. Het bestuur van het produkt- schap van vee en vlees zag hier in gisteren geen reden de vee houders op te wekken, de pro duktie te matigen. Vermindering Van de produktie j zal op de EEG-markt weinig in- i vloed hebben, omdat onze produk- tie-omvang op deze markt van 180 miljoen consumenten toch weinig invloed heeft en omdat Nederland een goed en goedkoop produkt le vert. De produktie zal niet schoks gewijs verder mogen toenemen, maar een ontwikkeling zoals in de afgelopen jaren, werd verantwoord geoordeeld. Vooral op dit moment is de aan voer ruim en de export wat traag, maar enze varkensproduktie vindt toch voldoende afzet. De prijzen zijn aan de lage kant, maar dë pro ducenten hebben belang bij stabie le prijzen. Sterke uitschieters wer ken marktverstorend. Gemiddeld zijn de marktprijzen redelijk geweest over het afgelopen jaar en men hoopt op een wat verdere optrek king. De varkensprijzen voor pro ducenten daalden in maart met 13 cent per kg tot 2.61. Het rundvee komt op het ogenblik tot gemid deld 338,12 per 100 kg. Voor Ne derland geldt een halve heffing bij invoer van rundvee uit. derde lan den. In de andere EEG-landen, waar de prijsnoteringen wat lager lig gen, geldt een hele heffing. Omdat Nederland het enige land binnen de EEG is, dat een bij ver ordening verplichte verzekering kent voor slachtdieren ter bescher ming van de koper, had minister Lardinois in overweging gegeven deze verordening in te trekken of ingrijpend te wijzigen. Het bestuur besloot gisteren echter met 11 tegen 3 stemmen de verordening in haar huidige vorm te handhaven. Praten over veiligheid en weglig- ging hó maar! Ze weten beslist welke auto je wèl en welke je niet moet nemen. Maar als ze zélf aait nieuwe banden toe zijn, dan doet het er allemaal niet toe. "Ach, geef maar wat", zeggen ze dan. En ze zijn hoogstens nog bereid over de korting te knibbelen. Gek. Zou je de echte automobilist dan toch aan z'n banden herken nen? Ja, aan z'n bereidheid de kleine moeite te doen om speciaal naar Cinturato radiaalbanden vail i Pirelli te vragen! CINTURATO radiaalbanden (voor de man die van BANDEN weet) Afrikaanse kerken: Bij de enkelspelen van de eerste Euro pese kampioenschappen badminton, die van 10 tot 21 april in de Westduitse stad Bochum worden gehouden. voeren Zweedse deelnemers de plaatsingslijsten aan. Jonsson staat op de eerste plaats bij de heren en Eva Twedberg bij de dames. De Nederlandse kampioene Agnes Geene is als virde geplaatst. UTRECHT Gisteren is over eenstemming bereikt over de nieuwe cao-groenvoederdrogerijen (grasdro gerijen) die van kracht zal zijn van 1 april tot en met 31 maart 1969. De basisweeklonen worden verhoogd met ruim vijf procent, terwijl de va kantietoeslag wordt gebracht op zes procent van het verdiende jaarloon. De pensioenpremie wordt met een gulden per week verhoogd. De werk gever neemt daarvan 50 cent voor zijn rekening. De afstandsvergoeding gaat met 25 cent per dag omhoog. De toeslagen voor machinisten en voor- mahnen worden evenredig verhoogd met vijf procent. Bij deze cao zijn enkele duizenden werknemers be trokken. PRAAG De Tsjechoslo- waakse minister van defensie, generaal Lomsky, en vice-pre mier Otakar Simunek, hebben ontslag gevraagd uit hun rege- rings- en partijfuncties, zo is gisteren uit Praag vernomen. Beidèn namen hun besluit na zelf kritiek te hebben geleverd op een voltallige bijeenkomst van het cen trale partijcomité. Lomsky zei o.m. zich verantwoordelijk te achten voor tekortkomingen in de zaak-Sejna. Generaal Sejna, hoofd *an de partij organisatie bij het ministerie van de fensie, is, zoals bekend, eind februari naar de VS uitgeweken. Minister van justitie, dr. Alois Neuman, werd gisteren verhoord door een parlementaire commissie over de vroegere gang van zaken. Dr. Neuman onthulde dat hij over poli tieke processen of rehabilitaties van ten onrechte veroordeelden vaak he lemaal niet werd ingelicht. Speciale commissies van het centrale comité zwaaiden op dit terrein de scepter. Minister van onderwijs Jiri Hajek, die als grootste kanshebber voor de post van minister van buitenlandse zaken wordt beschouwd, heeft op een persconferentie verklaard, dat de mensen die verantwoordelijk zijn ge weest voor de politieke processen in het verleden, ter verantwoording moeten worden geroepen. Dagelijks publiceren nu de Tsje- choslowaakse kranten bijzonderheden van deze processen met een uitvoeri ge beschrijving van de gruwelijke methoden waarmee de beklaagden gefolterd en „behandeld" werden. De middelen die werden toegepast waren soms nog erger dan die van de Nazi's, schrijven sommige bladen. Zo werden gevangenen gedwongen van 's morgens zes tot 's avonds tien uur in een kleine cel rechtop te blijven staan, werden velen aan „medische behandeling" Onderworpen om hen ABIDJAN (Ivoorkust) Gebruik van geweld is niet zonder meer te ver oordelen. Tot deze conclusie kwam verleden week een studieconferentie over „Kerk en Samenleving", waar aan werd deelgenomen door onge veer veertig afgevaardigden van pro testantse en anglicaanse kerken uit alle delen van Afrika en drie gevol machtigden van de pauselijke com missie voor gerechtigheid en vrede. Onder verwijzing naar de situatie in Rhodesië en Zuid-Afrika werd ver der gezegd: „Wij erkennen, dat onder bepaalde omstandigheden geweld of het dreigen met geweld kan lei den tot drastische stappen tot verbe tering van ondraaglijke toestanden." Op deze conferentie- een regionaal vervolg op de Kerk en Samenleving conferentie in Genève in 1966. wer den de kansen op vreedzame oplossin gen van de problemen in zuidelijk Afrika als gering beschouwd. De ver oordeling van 33 Zuidwestafrikanen in Pretoria ondanks protesten uit de hele wereld werd symptomatisch ge noemd. Sterke kritiek werd op deze confe rentie geuit op de houding, die de kerk inneemt in de Afrikaanse samenle ving. Bola Ige, een vooraanstaand ju rist uit Nigeria, noemde de kerk „cul tureel steriel", omdat ze duidelijk niet begrijpt, waar het vandaag in Afrika om gaat tot bekentenissen te brengen en wa ren de verdedigers vaak handlangers van de justitie. V er sperring verwijderd Uit München wordt vernomen dat Tsjechoslowaakse soldaten ten oosten van de Beierse plaats Barnau over een afstand van ongeveer drie kilo meter een prikkeldraadversperring langs de Tsjechisch-Westduitse grens hebben opgeruimd. Ook het grote hek, dat vroeger onder stroom stond, is afgebroken. Functionarissen van het Beierse ministerie van binnen- 1 landse zaken in München tasten over de bedoeling hiervan nog in het duister. Prinses Margriet goed gezond DEN HAAG De Rijksvoorlich- 1 tingsdienst heeft gisteren bekendge- maakt dat prinses Margriet prof. dr. Plate in Utrecht heeft bezocht voor I een routine-onderzoek. Prqf. Plate verklaarde later dat de gezond- j naar Larsen, werd de Estecaanëebo- heidstoestand van de prinses niets te den, door het raadgevend ïnse- wensen overliet. i nieursbureau Steensen en Varmlng NOORDWIJK Vlak voordat zij gistermiddag na de opening van het technisch ruimtevaart- centrum naar huis ging, werd prinses Beatrix verrast met een piepklein model van een satel liet, haar aangeboden door prof. H. Bondi, de directeur-generaal van de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek. De Prinses, vergezeld van prins Claus, was gekleed in een ruim val lende grof geweven witte mantel met blauwe ruiten, die werd gedragen over een blauw-wit complet. Het prinselijk paar toonde grote be langstelling voor de in werking zijn de apparatuur voor proefnemingen met trillingen en zonlicht, waarbij een grappige noot tussen al deze mo dellen van kunstmanen en sondeerra ketten een echt-Hollands molentje was, waarvan de wieken werden aangedreven door zonnestraling. Tijdens de wandeling van het audi torium. waar de toespraken waren gehouden, naar de hal bij de hoofd ingang had de Prinses grote moeite met haar hoed. Deze werd door de stevige zeewind ernstig bedreigd met een niet op het programma staande ruimtevaart. Het liep echter goed af. De genodigden, onder wie ambassa deurs en vertegenwoordigers van aan j het centrum deelnemende landen, j konden dit in het auditorium op een groot televisiescherm zien. In de hal was namelijk geen plaats voor hen allen. Zoals wij gisteren al berichtten, j onthulde prinses Beatrix in de hal een wandmozatek van de kunstenaar 1 Oxenaar. die een Uitbeelding geeft van wereld en ruimtevaart. Een tweede kunstwerk, van de hand van de bekende Deense kunste- NUORO/SARDINIË De politie van Sardinië heeft een vrouw bevrijd die 41 jaar lang opgesloten heeft gezeten in een kamer van een woning in het dorp Dorgali. De vrouw, de 61-jarige Serafina Chironi, was gekleed in lompen en was zwaar Ondervoed Haar 65-jarige broer Pietro, die haar in 1927 in haar kamer heeft opge sloten omdat zij ziek was en hij niet wilde dat iemand dat wist is gearresteerd. en Balsiev (Denemarken), onder wiens architectuur het centrum is ge bouwd. Behalve door prof. W. Kleen, direc teur van de Estec, prof. H. Bondi, directeur-generaal van de ESRO, prof. H. C. van de Hulst, voorzitter van de ESRO-raad, en minister dr. G. H. Veringa, van wier toespraken wij gisteren verslag uitbrachten, werd gesproken door de burgemeester van Noordwijk, mr. J. M. Bonnike. Burgemeester Bonnike hield een geestige speech, waarin hij zei, dat de Noordwijkers blij en trots zijn, dat de Estec zich Noordwijk als vestigingsplaats heeft gekozen. Het Estec-centrum in Noordwijk ls het grootste in zijn soort in Europa. Het heeft 120 miljoen gulden gekost aan bouw- en inrichtingskosten. Er werken nu 570 mensen, van wie 220 Nederlanders. Als het door de direc tie opgestelde programma inderdaad wordt uitgevoerd, zullen nog ruim 200 man moeten worden aangetrok ken. Van groot belang is in dit opzicht wat de ministers van de aan de ESRO-deelnemende landen de ko mende zomer in Bonn ten aanzien van de verdere toekomst van de Eu ropese ruimtevaart zullen beslissen Het is niet onmogelijk, dat wordt overeengekomen de ESRO (Europese organisatie voor ruimteonderzoek), waarvan het gisteren geopende ESTEC het voornaamste centrum is. en de ELDO (Europese organisatie voor raketbouw) samen te voegen. Dat zou betekenen, dat het ESTEC-centrum belangrijk moet worden uitgebreid. Thans heeft het Noordwijkse cen trum een vloeroppervlakte van 33.000 vierkante meter en een inhoud van 175.000 kubieke meter. Een plan dat de Europese ruimte vaartorganisatie het liefst zou zien uitgevoerd is de bouw van een astro nomische kunstmaan mei een ge wicht van 800 kilo. Daarvoor is ech ter op het ogenblik geen geld voor handen. Andere projecten zijn: een communicatiekunstmaan ten behoeve van de Eurovisie, waarvoor de Europese radio-unie grote be langstelling heeft. Meteorologische kunstmanen, die deel moeten uitmaken van een we reldomspannend internationaal stelsel, dat weersverwachtingen op langere termijn mogelijk moet ma ken. navigatiekunstmanen voor rege ling van het toenemende luchtver keer boven de noordelijke Atlan tische Oceaan. kunstmanen voor het opsporen van natuurlijke hulpbronnen, zoals delfstoffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7