Beter samenspel met vrachtautochauffeur Zaterdagelftal oefende nuttig tegen Wageningen Engeland zonder Greaves en Hurst Kunstmaandorkest vijftien jaar Breuk in Utrechtse KVP-fractie Transocean II boort als eerste Nederlandse op plat Bijna 200 teams in strijd om KNVB-cup Subsidie voor onderzoek in Karachi ZWEMRECORD IN RUSLAND Nash evenaarde sprintrecord Niet eens over gemeentefinanciën In gunstigste blok WOENSDAG 3 APRIL 1968 De Spaanse linksbuiten Claramunt in training als voorbereiding op de interland van zijn land tegen het elftal van Engeland. De Span jaard oefende in het Selhurst Park terwijl een hevige sneeuwstorm woedde. Voor hem gerede aanlei ding om het duel tegen de geharde Engelse wereldkampioenen met enige zorg tegemoet te zien. Vanavond op tv: Engelandr-Spanje LONDEN De Engelse konings- sdhutter Jimmy Greaves is bij ver rassing niet opgesteld in het elftal van Engeland dat vanavond in Wem bley tegen Spanje speelt. Coach Alf Ramsey heeft drie veranderingen in het elftal aangebracht in vergelijking met de wedstrijd tegen de Schotten van februari. Jackie Charlton maakt na afwezig heid van drie interlands zijn come back. Cyril Knowles is opgesteld als rechtsback en Roger Hunt ver vangt Liverpool-clubgenoot Geoff Hurst. Engeland heeft vanavond het voor deel dat men op een besneeuwd veld speelt. Het elftal van Spanje e=> waarin de Valencia-speler Poli zijn debuut maakt heeft nog nooit ge traind noch gespeeld op een besneeuwd veld. De opstellingen: Engeland: Banks, Knowles, Wilson, Mullery, J. Charl ton, Moore, Ball, Hunt, Sommerbee, B. Charlton en Peters. Spanje: Sadurni, Saez, Gellego, Ca- nos, Pirri, Zoco, Poli, Amaro, Ansola, Grosso en Claramunt. Scheidsrechter if de Zwitser Droz. De wedstrijd wordt via de televisie uitgezonden. Aanvang 19.42 uur. Tennis alleen als demonstratie MEXICO CITY Het organisatie comité van de Olympische Spelen in Mexico heeft bekendgemaakt dat tennis als demonstratiesport op het programma blijft gehandhaafd. Er zullen echter alleen spelers, die beschouwd worden als amateurs, worden toegelaten- NIEUWE ACTIE VAN VEILIG VERKEER: (Van onze verkeersredacteur) ZOETERMEER Het Ver bond voor veilig verkeer is van morgen de kernthema-actie twee de kwartaal 1968 gestart. Doel is beter samenspel op de weg tussen de vrachtwagenchauffeur en overige verkeersdeelnemers. Er zijn o.m. vier televisiespots ge maakt, die zéstien keer worden ver toond. Het Verbond stuurt ook een DEN HAAG In het totaal 183 verenigingen onder wie bekerhouder SHO hebben zich bij de KNVB laten inschrijven voor de strijd om de KNVB-beker, die op woensdagavond 15 mei zal beginnen. Zoals bekend zullen de eerste twee ronden op woensdagavonden worden afgewerkt. Uit West II komen 57 clubs, uit West I 42, Zuid 15, Oost 33 en Noord 36. Dat betekent dat 24 clubs uit West II en 18 uit Zuid niet van de partij zullen zijn. De volgende 2de klassers uit West II gaven zich op: De Zwerver, Zwart Wit, Heerjansdam, 's Grav. SV, SHO en Kozakken Boys. De 3de klas- RVVH, Zwaluwen, SSS, Hoogvliet, SHO en Kozakken Bops. De 3de klas sers: Soheveningen, Excelsior P. ASWH, Oranje Wit, PPSC, Monster, TOGR, DUNO, Zuidland, Die Haghe, ARC, Lbosduinen, Groot Ammers, RCL, Groote Lindt, JAC, Nw. Lek- kerland, Capelle, Pelikaan, CSVD, Barendrecht en VVGZ. De 4de klas sers: Oegstgeest, Maasdam, Naald wijk, Be Fair, Melissant, 's Graven- zande. Ameide, Koudekerk, Maasdijk, MW, GJS, Hoekse Boys, Strijen, Hazersw. Boys, Wieldrecht, Spijkenisse, Spirit, Jodan Boys, De Lier, Lisser Boys, TSB, Zwervers, Heinenoord, SVOW en Katwijk. Uit Zuid meldden zich: SSC '66 (2de klas); Sprang, Meeuwen, Dintel- oord, Good Luck, Nivo Sparta en SW (3de klas); Wijk, Chrislandia, Zuilichem, HNC, Wit Zwart, Zwal. Boys, Wilhelmina en Brakel (4de klas). Opvallend dat geen enkele Zeeuwse 4de klasser zich heeft aan gemeld. (Van onze onderwijsredactle) AMSTERDAM Prof. dr. J. W. Schoorl, hoogleraar in de sociologie der niet-westerse volken aan de Vrije Uni versiteit, zal een onderzoek verrichten naar de socio-culturele systemen van de bevolking in de Mahmoodabad-wijk in Karachi. Dit is mogelijk geworden dank zij een subsidie van de Stichting voor We tenschappelijk Onderzoek van de Tro pen (WOTRO). Het onderzoek zal wor den verricht met medewerking van de universiteit van Karachi. Een der me dewerkers van prof. Schoorl, drs. T. J. Segaar, bevindt zich reeds in Karachi. Prof. Schoorl deelde mee dat er in de steden van Azië tot nu toe slechts zeer weinig sociologisch onderzoek is ver richt. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Zaterdag concerteert het Amsterdamse Kunstmaandorkest onder leiding van Anton Kersjes in de grote Doelenzaal met als solist de Russische pianist Eugene Mogilewski, die het tweede pianoconcert van Chopin zal spelen. Dit werken met een Russische solist is voor het Kunstmaandorkest typerend, want het is dit orkest, dat in de vijftien jaar van zijn bestaan mede door de keuze van solisten naam maakte. Het engageerde niet alleen gast- dirigenten van wereldklasse uit de USSR maar ook instrumentale solisten, die sindsdien ook bij andere Nederlandse orkesten naam hebben gemaakt. Evenwel ook uit andere landen koos het Kunstmaandorkest vaak voor Nederland onbekende kunstenaars uit de topklasse. Het orkest werd met 20 leden door Jan Huckriede opgericht in 1953 als instrumentaal ensemble voor de Kunstmaand Amsterdam, een elk voorjaar terugkerend evenement van Nederlandse muziekprestaties. Van het begin af is de leiding toever trouwd aan Anton Kersjes. Na als pianist en violist te zijn opgeleid te Arnhem, deed hij ervaring op als dirigent bij begeleiding van balletten. Zijn directie-studies voltooide hij bij Felix Hupka te Amsterdam en Eugène Bigot te Parijs. Vijf jaar geleden werd het orkest tot zijn huidige sterkte van 85 leden uitgebreid, waardoor het ook het moderne twintigste-eeuwse repertoire van Strawinski tot Bartók en van Prokofjeff tot Janacek met zijn vaak grillige en omvangrijke bezettingen kan uitvoeren. Het orkest kreeg reeds grote bekendheid door de jarenlange TV-concerten. Zaterdag kan men dit orkest horen met de Ouverture Semiramis van Rossini, het reeds genoemde piano concert, voorts de Pauw Variaties van Kodaly en ten slotte El sombrero de tres picos van de Falla. Voor de thans 23-jarige solist Mogilewski is dit concert zijn Nederlands debuut in de Rotterdamse Doelen. De 23-jarige Russische pianist Eugene Mogilewski, die zaterdag hier in de grote Doelenzaal zijn Nederlands debuut komt maken met een optreden van het Kunst maandorkest, waarmede hij het tweede pianoconcert van Chopin zal uitvoeren. mobiele voorlichtingskaravaan de weg op, die bij motels en wegrestau rants de weggebruiker in woord en beeld zal informeren over de voor naamste actiepunten. In deze kara vaan zullen vier ambassadrices mee- trdkken, die onder me er folders uit reiken. ONGELUKKEN Het samenspel tussen vrachtwa genchauffeurs en de rest van het verkeer is nog niet ideaal, dat toont het Verbond met cijfers aan. In 1966 waren 378.000 personenauto's en 80.000 vrachtwagens bij aanrijdingen betrokken. Op een wagenpark van resp. 1.700.000 en 250.00 betekent dit, dat jaarlijks één op de drie vrachtwa gens een aanrijding heeft en één op de 4,6 personenauto's (Daarbij moet wel bedacht worden dat vrachtauto's gemiddeld 90.000 km per jaar rijden en personenauto's 18.000 km). In 1966 werden 440 automobilisten en 48 vrachtwagenbestuurders bij aanrijdingen gedood en resp. 5516 en 750 ernstig gewond. ONDERWERPEN In een poging deze getallen omlaag te brengen gaat het Verbond vier ac tie-onderwerpen onder de aandacht brengen. Het laat zien hoe gevaarlijk het is als een personenauto dicht achter een vrachtwagen rijdt en dan plotseling inhaalt (de kans is groot, dat de vrachtwagenchauffeur, die de perso nenauto niet ziet, op hetzelfde mo ment uitwijkt om een voorligger voorbij te gaan). Er wordt gewezen op het belang voor vrachtautochauffeurs om vol doende afstand ten opzichte van el kaar te houden (personenauto's kun nen daardoor gemakkelijker invoe gen). Automobilisten wordt voorgehou den op de invoegstrook niet zodanig gas te vermeerderen dat men nog voor de op de snelweg rijdende vrachtwagen komt. Tenslotte maakt het Verbond vrachtautochauffeurs attent op het gevaar van spelende kinderen achter hun wagen; ook fietsers en brom fietsers komen bij naar rechts afbui gende vrachtwagencombinaties in het stadsverkeer regelmatig in een le vensgevaarlijke fuik terecht. CIJFERS Enkele cijfers: bij controle, vorig jaar, van 5012 vrachtwagens (deze werden aangehouden omdat ze daar op het eerste gezicht voor in aanmer king leken te komen) moesten 2196 processen-verbaal worden opgemaakt voor 3890 overtredingen. De meest ernstige overtredingen waren: ondeugdelijke banden (54), draagveren (283), koppelingen (196), stuurinrichtingen (99), remmen (447), te hoge asdruk (582) en overbelading (956). Kwestie Zuid-Afrika Felle aanval op Avery Brundage ROME Door het grondprincipe van het Internationaal Olympisch Comité op te geven, is de politiek in de kwestie Zuid-Afrika gemengd. Het is thans overbodig te betreuren dat de Afrikaanse landen de Spelen van Mexico boycotten, aldus de voor zitter van het Italiaanse Olympisch Comité, Giulio Onesti in een open brief aan de heer Avery Brundage, voorzitter van het IOC. Zuid-Afrika kan zich niet houden aan artikel één van het handvest van het IOC, dat alle rassendiscriminatie veroordeelt. Alvorens Zuid-Afrika toe te laten had men kunnen consta teren dat, ondanks de schorsing van Baden-Baden, de uitsluiting van Innsbruck en Tokio het Zuidafri- kaanse Olympisch Comité niet in staat is geweest artikel 1 van het handvest in de eigen reglementen on der t<3 brengen", aldus de heer Ones ti. Onesti schrijft verder dat er slechts een mogelijkheid is: artikel 1 van het handvest veranderen, waar door rassendiscriminatie in de Olym pische beweging de kop kan opste ken. Voor een dergelijke wijziging is een tweederde meerderheid nodig, al dus Onesti. PSY klopte Varese EINDHOVEN PSV heeft dinsdagavond in Eindhoven de vriendschappelijke wedstrijd tegen het Italiaanse Varese met 21 ge wonnen. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. De 5000 toeschouwers zagen de Deen Bengt Schmidt Hansen de Eindhovenaren in de 20e minuut de leiding geven. Het Itali aanse tegenpunt kwam zeven minu ten later van de voet van Leobardi. Willy van der Kuylen zette PSV tenslotte in de 32e minuut op winst. April doet wat-ie wil Een humoristische winter liet ons vanmorgen even weten, dat hij nog grote macht bezit. Zo groot, dat hij onze voertuigen, die naar onze mening bij wijze van spreken al klaar staan om volgestouwd te worden voor de zomervakantie, nog volledig on der een dikke sneeuwlaag kan bedekken. En dat in april. Maar zei grootmoeder niet, dat april doet wat-ie wil? MOSKOU Bij de zwemwed strijd RuslandÖost-Duitsland, die dinsdag in Tallin is begonnen, zijn twee Europese records verbeterd. Op de 200 meter vrije slag heren zegevierde de Rus Leonid Ilichev in 1 min. 56.9 sec. Hij verbeterde daar mee zijn eigen Europese record dat dateerde van 1 augustus van het vorig jaar met 0.7 sec. Het wereldrecord op deze afstand is in handen van de Amerikaan Don Schollander met 1.55.7. Veel sensationeler was de tweede recordverbetering. De Oostduitse Sabine Steinbach won de 400 meter wisselslag persoonlijk in 5 min. 14.9 sec. Zij bleef daarmee 7.7 sec. onder haar eigen record van 9 april van het vorig jaar in Leipzig. Twee jaar geleden werd de Nederlandse Betty Heukels Europees kampioene op deze afstand in 5.25.0. Het wereldrecord staat met 5.08.2 op naam van de Amerikaanse Claudia Kolb. KRÜ GERSDORP De 21-jarige Zuidafrikaan Paul Nash heeft dinsdag in Krügersdorp (Transvaal) het wereld record op de 100 meter geëvenaard door een tijd van 10.0 seconde af te laten drukken. Nash kwam dit weekeinde reeds tot deze tijd, maar het windvoor- deel stond toen erkenning in de weg. Ditmaal was het windstil, zodat de stu dent uit Johannesburg zich als achtste recordhouder op de wereldlijst plaatste. Eerder kwamen de volgende atleten tot 10 seconden precies: Armin Hary (W Did), Harry Jerome (Canada), Horacio Esteves (Venezuela), Robert Hayes (VS), Jim Hines (VS), Willy Turner (VS) en Enrique Figuerola (Cuba). UTRECHT De breufejji de twaalf man tellende KVP-fractie in de Utrechtse gemeenteraad, die de laatste tijd steeds duide- het licht getreden. Er bestaat in de fractie groot verschil van op- lij ker werd, is thans openlijk aan vatting over de vraag wat het uitgangspunt moet zijn bij het voeren van het gemeentelijk fi nancieel beleid. Vijf leden, onder wie fractievoor zitter Roovers, zijn uitgetreden en zullen, althans voorlopig, een afzon derlijke fractie in de Utrechtse raad vormen. Het gaat om een verschil in inter pretatie van de financiële paragraaf uit het gemeenteprogram 1966/1970 van de KVP. Enige weken geleden werd al een commissie benoemd, bestaande uit de heren Hoefnagels, (oud-staatssecretaris van financiën), prof. Bosman en de Rotterdamse wethouder De Vos, die de beide Utrechtse standpunten zal toetsen aan het KVP-gemeenteprogram. Drie van de thans uitgetredenen hadden enige tijd geleden al gewei gerd deel te nemen aan de besprekin gen in een raadscommissie voor fi nanciën omdat zij vonden dat zij niet voldoende voorgelicht waren. Reeds eerder distancieerden de bei de KVP-wethouders, de heren Van Koningsbruggen en Vergeer, zich van de uitlatingen van de fractievoorzit ter, de heer Roovers. VERJONGING De heer Roovers noemt de span ningen in zijn fractie een gevolg van de verjonging na de laatste verkie zingen. De jongeren willen een ande re weg bewandelen, zei hij gister avond. Volgens hem is er (nog) geen sprake van een definitieve breuk. De zeven overgebleven KVP'ers hebben gisteren nog een nieuwe frac tievoorzitter en -secretaris gekozen. Zij spreken er in een communiqué hun teleurstelling over uit dat de an dere vijf leden zonder enig overleg met de fractie zich afzonderlijk heb ben opgesteld. „De fractie ziet niet in dat dit afzonderlijk optreden, zijnde het creëren van een breuk, wordt gemotiveerd als middel om een breuk te voorkomen, aldus de verklaring. De zeven overgebleven KVP'ers staan volledig achter het financiële beleid van B. en W. (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM Het eerste boorgat zit in de Noordzeebo dem op het Nederlandse deel van het continentale plat. Sinds een week boort als enige alleen nog maar het booreiland Trans ocean II in opdracht van de NV Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) naar gas en olie. Dinsdagmiddag was men op 53° 02' 33" noorderbreedte en 3° 37' 00" oosterlengte midden in concessieblok K 17 700 meter op weg van de geschatte 3000 die nodig zal zijn om iets aan te treffen. De Transocean II eigendom van Transocean Drilling Co Ltd. op de Bahamas is de eerste van een serie eilanden die, nu de consessies zijn verleend, aan het werk is ge gaan. De porties van het continenta le plat zijn verdeeld aan 18 gega digden en iedereen kan zijn gang aan. Over enkele weken zal BP-Gulf met het eiland Sea Quest waarschijnlijk als tweede begin nen. Concessieblok K 17 is hoogst waarschijnlijk het meest lucratieve van alle blokken. Seismische on derzoekingen hebben aangetoond dat daar de kans op succes het grootst is. Vrijwel elke gegadigde wilde het blok hebben. De geza menlijk van Shell en Esso zijnde NAM kreeg het stukje zee van 20 bij 20 kilometer op ongeveer 80 ki lometer ten westen van het eiland Texel. Hoge kosten De NAM wil dit jaar vier tot vijf exploratieboringen op het Neder landse plat verrichten. Oorspronke lijk had men 7 maart de dag waarop de concessie werd verleend willen beginnen (elke dag kost namelijk kapitalen; aan huur al leen betaalt men voor het eiland per dag 50.000), maar het on gunstige weer maakte het onmoge lijk dat het eiland van het Engelse plat naar de nieuwe locatie werd versleept. Begin mei zal de NAM met de Oriental Explorer noordelijk van de Wadden-eilanden de jacht op gas en olie verdubbelen. Momen teel wordt dit eiland bij de RDM gereed gemaakt. Er komt een volle dig Nederlandse bemanning op. Bij de Transocean II is dat an ders. De ongeveer 40 man die twee weken aan boord zijn en dan een week verlof hebben, zijn op dat eiland Duitsers, Amerikanen, Itali anen, Engelsen en Argentijnen. Een enkeling is Nederlander. Het booreiland bouwkosten 23 miljoen gulden is voor drie jaar door Shell gehuurd. Op het Engelse plat zijn er vier boringen mee ge daan, waarvan twee met succes. Op het ogenblik is dus de vijfde boring aan de gang. Het rechthoekige, 85 bij 45 meter grote eiland staat op zes poten op de zeebodem (ze ritten er 3meter in). De 4'/e meter dikke poten zijn elk 80 meter lang. Momenteel staat het in water van 25 meter diepte. Drie of vier maanden zullen de 40 man van de Transocean II in de verlatenheid van de Noordzee dag en nacht, door de week en 's zon dags op deze plaats naar gas en olie boren. Onafgebroken is de boortoren in bedrijf en onafgebro ken dringen beitel en buizen de bodem in. Bezoeken De enige tekenen van de buiten wereld zijn af en toe de bezoeken van de bevoorradingsschepen die gestationeerd rijn in de Rotter damse Eemhaven en van de heli copters van KLM Noordzee Heli copters NV, waarmee de NAM een contract heeft gesloten. Wel ligt al die tijd op een paar honderd meter van het eiland een Engelse trawler te dobberen, als stand-by in nood gevallen. Er wordt hard gewerkt op het booreiland. Elke minuut kost han denvol geld. Het risico niet voor honderd procent geconcentreerd te zijn bij het boren mag daarbij niet worden gelopen. Daarom is het ei land volledig „drooggelegd". Er is zelfs geen cola te krijgen. Daar staat echter tegenover dat het eten van hoge klasse is. Ook de lonen rijn tamelijk hoog. Maar dat is be grijpelijk. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Het eerste oefenduel van het voorlopig Ned. zaterdag elftal is dinsdagavond op het KNVB-sportcentrum te Zeist be vredigend verlopen. Tegen Wa geningen, de koploper uit de tweede divisie van het betaalde voetbal werd een alleszins ver dienstelijk 22 gelijkspel be reikt. Daar zag het overigens na de eerste vijf-en veertig minuten nog niet naar uit. Niet alleen ke ken de in hét rood gestoken za terdagspelers toen tegen een 01 achterstand aan, maar in feite hadden zij zich bijna voortdu rend krampachtig moeten verde digen tegen een stormlopend maar niet effectief de aanvallen afwerkend Wageningen. Pas in de 36ste minuut kwam die score tot stand toen rechtsbuiten Lof- feld na een voorzet van linksbuiten Broeks profiteerde van een enorme dekkingsfout in de verdediging. Daar stonden echter vooral in het centrum van v. d. Giesen en Schinkel zoveel pluspunten tegenover dat hun dit niet aan te rekenen viel. Achter hen leverde keeper Vlaanderen zeer betrouwbaar werk al viel hij na rust iets terug. Van de backs Kok en Van Effrink kwam niet een glanzende, maar even min een onvoldoende prestatie. Het pleitte voor deze spelers dat zij met de grote steun van een opvallend soe pel draaiende Den Rooijen en een dit maal wat minder succesvolle Kiel niet onder de in een hoog tempo uitgevoer de Wageningse aanvalsgolven bezweken. De mede hierdoor gesteunde en te weinig beweeglijke voorhoede van het zaterdagteam leverden niettemin en kele goede schoten op van Pluimgraaff, Faro en Kalden. Voor het gedeelte na de pauze maak ten Faro, Pluimgraaff en Gritter plaats voor resp. Kapinga, Diepcvccn cn Slag boom, terwijl Effrink als linksback vervangen w^rd door Gouman. Deze laatste kon op de voor hem toch wat vreemde plaats zijn voorganger niet doen vergeten, hoewel hij zich allengs wat beter aanpaste. Veel vlotter mar cheerden de zaken nu in de voorhoede, waar Diepeveen, Kalden en Slagboom het goed met elkaar konden vinden maar Kapinga niet waar kon maken „de" rechtsbuiten te zijn. Snel gelijk Slagboom knalde na een rush van Diepeveen tegen de onderkant van de lat en aan de andere kant schoot Broeks geheel vrij voor Vlaanderen naast. De op het mlddenbeld uitblin kende v. d. Weerd stelde eerst in de 20ste minuut Viegen in de gelegenheid 02 te scoren voordat de roodhemden zich kwaad maakten. Twee minuten later schoot Kalden keihard op de vuis ten van keeper Kwint waarna Slag boom aan Diepeveen een niet te missen kans bood (12). Nog geen minuut later was de balans in evenwicht toen Kalden een roepende Slagboom inderdaad de bal voor de voeten schoof en een oudewetse uithaal van grote afstand volgde. Hoog via de vuisten van Kwint vloog de bal tegen de touwen (22). Ook daarna nog wel wat kansen voor beide partijen, maar die werden in de aantrekkelijk blij vende strijd, waarin Wageningen zich een voortreffelijk sparringpartner toon de, niet benut. De beginopstelling van het zaterdag elftal luidde: d.: Vlaanderen; a.: Kok, v. d. Giesen, Schinkel en v. Effrink; m.: Den Rooijen en Kiel: v.: Faro, Pluimgraaff, Kalden en Gritter. Ook Schipper bedankt Intussen heeft na het bedankje van v. d. Beek nu ook Schipper van Huizen laten weten niet meer aan verdere centrale trainingen te zullen deelnemen, vermoedelijk omdat hij zijn kansen tot verkiezing voor het nationale team zelf niet hoog aanslaat. Het is zeer twijfelachtig of er nog een andere centrale verdediger geselecteerd zal worden, omdat Kok ook op die plaats bruikbaar is en Gouman als rechts back. Een ander vraagteken vormt de be zetting van de rechtsbuitenplaats waai de juiste man nog niet gevonden is. Wellicht krijgt Gritter nog een kans op rechts of maakt Jan den Boer van SHO toch nog een kans. Voor de laatste oefenpartij lijkt aanstaande dinsdag de meest geschikte datum. Direct na Pa sen valt er wellicht moeilijk een tegen stander te vinden en een week later staat de interland tegen Frankrijk op 27 april in Rijssen al voor de deur. De tijd gaat dringen

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9