Dominee ziel in weet te wemig wat van mens omgaat CJVF bouwt aan service-centrum Kleindochter van Ben Goerion is toeh jodin Een woord voor vandaag Artsenstudie niet korter Uw probleem is het onze.... Prof. Dijk ten grave gedragen Grote belangstelling voor de rouwdienst Zwitsers willen óók ..Wilde Ganzen" Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Ook in Den Haag zorgen over werkgelegenheid 2000 man minder in metaalindustrie Middens tandspartii Bond-ig Welvaart laag Scholenbonden fuseren J. BERGER OVERLEDEN BEROEPINGSWERK WOENSDAG 3 APRIL '968 Lucas plaatst de tempelreiniging na de intocht van Jezus in Jeruzalem. Dat wil zeggen dat hij er een brok lijden van Jezus in ziet. Christus zegt ook zelf,JZn mijn huis zal een bedehuis zijn, maar gij hebt het tot een rovershol gemaakt. Wat waar was in de dagen van Jesaja Jezus citeert Jesaja 56 7 is waar in de dagen van Christus. Maar daaruit leren we dat dit geen eenmalig probleem was. Het duikt telkens weer op in de geschiedenis van de kerk. Luther had in zijn dagen deze zelfde tekst kunnen gebruiken toen hij zich ging verzetten tegen de aflaatpraktijk. En zeg nu niet direct dat deze woorden niet van toepassing zijn op onze tijd. Is het niet opvallend dat zoveel kerkeraden veel enthousiaster meegewerkt hebben aan de kerkbouw-actie van 1964, toen ze een deel van de opbrengst voor eigen kerk bouw of -restauratie konden besteden, dan aan de Kom over de Brug-actie van 1968? En is het geen aanklacht als zovele randkerkelijken zeggen: .De enige keer dat ik iets van de kerk hoor is als er geld nodig is." Mag de kerk dan niet om geld vragen? Natuurlijk wel, maar pas als zij eerst iets gegeven heeft. En ze heeft in het evangelie zoveel te geven. Iedere kerkeraad die meer vergadertijd be steedt aan financiële dan pastorale problemen is bezig van de kerk en rovershol te maken. We lezen vandaag: Lucas 20 1-18. Regering: jaar assistent-arts Nationaal Protestants Centrum over de rol van de pastor in de geestelijke volksgezondheid Pastor-specialist moet met wijkpredikanten teams vormen om problemen door te spreken DEN HAAG Een huisartsenop leiding, waarbij de algemene ge neeskundige opleiding wordt afgeslo ten met een diploma assistent-arts dat de bevoegdheid geeft geneeskun dige handelingen te verrichten onder algemene supervisie, heeft de voor keur boven bekorting van de studie in de geneeskunde met een jaar. Dit is de mening van de regering, aldus blijkt uit het verslag van de Tweede-Kamercommissie voor onder wijs en wetenschappen en voor de volksgezondheid. Na het verkrijgen van het diploma assistent-arts, volgt men gedurende een jaar een huisartsenopleiding en is men klinisch of meer theoretisch werkzaam. Daarop kan men het artsenexamen afleggen dat alle rech ten geeft die thans het artsendiploma verstrekt, dus ook vestiging als huisarts. De assistent-arts wordt voor zijn werkzaamheden gehonoreerd. Een dergelijke gang van zaken biedt naar het oordeel van de rege ring betere kansen voor de opleiding dan bekorting van de studieduur met een jaar, zodat na zes jaar het artsen examen kan worden afgelegd. De meeste faculteiten geven de voorkeur aan bekorting van de artsenstudie, nrc 8. 13c mach cornet (Van onze kerkredactie) Brieven die niet lijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wat verstaat men onder een bouwstroom? Antwoord: Irt de huizenbouw spreekt men van bouwstroom als men op een bepaalde plaats in een gemeente een project heeft uitge voerd, en dit op andere plaatsen ko pieert. Zo krijgt men dus als het ware een stroom van woningen van hetzelfde type door de gemeente heen. Hierbij kunnen dan dezelfde tekeningen enz. dienst doen. Vraag: Hoe moet ik mijn noten houten meubelen en gepolitoerde .beukenhouten armleuningen onder houden? Antwoord: Voor het dagelijks on derhoud van meubelen komt het eerste de flanellen stofdoek in aan merking. Vlekken en krasjes verwij deren met een mengsel van gelijke delen slaolie en azijn dat u opbrengt met een zachte doek. Gebeitste hou ten meubelen boent u eenmaal per week of 14 dagen met een goede boenwas. Gepolitoerd hout nooit boenen. Vraag: Bij de geboorte van ons kind is mijn zuster gediplomeerd verpleegster tien dagen bij ons in huis geweest in plaats van een kraamzuster van het Groene Kruis. Ik ben in loondienst en als zodanig verplicht verzekerd. De kraamzuster van het Groene Kruis kost ƒ15 per dag. Aan het ziekenfonds wordt dan een rekening gepresenteerd, die aanmerkelijk hoger is, ik meen f 23. Is het mogelijk dat wij deze uitke ring ontvangen omdat mijn zuster een bevoegde hulp is? Antwoord: Dat u inplaats van een zuster van het Groene Kruis uw zuster. die gediplomeerd ver pleegster is. als vroudvrouw in dienst heeft genomen, maakt geen verschil voor de verplichting van het ziekenfonds om u het bedrag uit te keren, waarop u recht heeft, mits u maar aan dezelfde formaliteiten heeft voldaan, die ook in het andere geval nodig zouden zijn geweest. Vraag: Sinds 1956 heb ik als pakster gewerkt en over die extra- verdienste extra inkomstenbelas ting betaald. In 1963 was ik een half jaar in de ziektewet en mocht daarna niet meer in de schuren werken. In hetzelfde jaar stierf mijn man en er moest nog veel in komstenbelasting betaald worden. Een deel heb ik betaald en voor een ander deel kreeg ik kwijtschelding. Nu kan ik als „invoerster" thuiswerk krijgen. Is er nu nog kans dat de fiscus nog om het kwijt gescholden geld komt? Ik heb ver der alleen AWW plus maandelijks 16 van de agrarische bond. Hoe hoog zou mijn inkomstenbelasting worden als ik 30 per week ver dien? Antwoord: Wanneer de fiscus u indertijd geschreven heeft dat de belastingschuld kwijtgescholden is, zal de fiscus niet meer hiervan te rugkomen. De hoogte van de in komstenbelasting over de bijver dienste is zonder nadere inlichtingen niet op te geven. Als u voor uw nieuwe werkkring een werkne mersverklaring heeft ingevuld, zal de loonadministratie u echter ver moedelijk zonder veel moeite een globale opgave kunnen doen. BERN Geïnspireerd door de „Wilde Ganzen" van het IKOR, die vorig jaar in ons land bijna een mil joen hebben opgebracht voor diverse hulpprojecten, zijn er in de Zwitserse kerken ook stemmen opgegaan, om voor het toenemend aantal luiste raars en kijkers naar radio- tn tv-kerkdiensten wekelijks dergelijke inzamelingen te organiseren. De twee op 17 maart door Israëli op gebrachte Egyptische vissersvaartuigen zijn in de haven van Suez teruggekeerd Dit meldt het Egyptische blad Al Achram. De schepen waren in de golf van Suez 'aangehouden Volgens het blad zijn de 26 bemanningsleden elf da gen in een Irraëlisch kamp in de Sinaï ondervraagd. (Van een onzer medewerkers) DRIEBERGEN Gisteren is in alle stilte in Wolvega begra ven prof. dr. K. Dijk, rustend hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kampen. Vooraf werd in Driebergen, waar prof. Dijk woonde, een rouwdienst gehou den. Er was een deputatie van het curatorium van de Theolo gische Hogeschool, er waren hoogleraren van deze school en van de Vrije Universiteit, tal van predikanten en vele vroegere gemeenteleden van dr. Dijk uit Den Haag. Op verzoek van de familie Dijk spra'k ds. R. Akkerman over Pre diker 7: 13 en 14. Dat was de tekst waarover prof. Dijk in zijn laatste kerkdienst had gepreekt, namelijk in de gereformeerde kerk van Vrij hoeve 's-Greyelduin-Capelle. In deze gemeente was zijn zoon enkele jaren dominee geweest. Ds. Akkerman wees erop dat deze tekst passend was op dit ogenblik, omdat wij met het leven van prof. Dijk bij God moeten uitkomen. Vrij- boeve-Capelle was voor prof. Dijk verbonden met een 'buigen voor God. Er is veel reden om goeds moeds en blij te zijn. Prof. Dijk heeft gewezen op de weelde van het gereformeerde le ven. Hij leefde zelf in nauw con tact met de grote Herder en wist zich geborgen in het 'bloed van zijn Heiland. Aanschouw het werk van God: al het geluk kwam van God. God heeft zelf een leven afgerond dat rijke vrucht heeft gedragen. Waar Christus' zoenbloed op de achtergrond raakte moest 'hij spre ken en schrijven. Prof. Dijk heeft het oog naar bo ven geslagen, toen naar zijn mening de kwade dagen kwamen, toen in de Gereformeerde Kerken dingen ge beurden die hem pijn deden. De eenvoudige gereformeerden klaag den hem hun nood. Hij correspon deerde, beantwoordde iedere brief. Prof. van Itterzon Op uitdrukkelijke wens van prof. Dijk zou slechts één vriend in de rouwdienst het woord voeren. Hij had daarvoor aangewezen prof. dr. G. P. van Itterzon te De Bilt. hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Van Itterzon wilde aan deze zware opdracht graag vol doen. Twee dagen voor het overlijden had prof. Dijk hem opgebeld om zich i te verontschuldigen dat hij de vol- gende dag de vergadering van de unie niet zou bijwonen. Weinig kon men toen vermoeden dat men 24 uur later zijn overlijdensbericht zou vernemen. Voorwaar het volk is gras, maar het Woord Gods houdt eeuwig stand. Prof. Dijk, aldus prof. Van Itter zon. is nagenoeg in 'het harnas ge storven. Men zou veel verdiensten van hem kunnen schetsen, maar al tijd weer stond op de voorgrond dat hij bedienaar was van het Woord. De spits van de evangelie verkondiging was gericht op het kind. Hij koos vooral de benaming School met de Bijbel. De school strijd bleef hem bij. Die stryd kwam terug in de Tweede Wereldoorlog toen de vrij heid van christelijk onderwijs le vensgevaarlijk werd bedreigd. En na de Tweede Wereldoorlog ijverde prof. Dijk met nieuw elan. Wij eren zijn nagedachtenis het best als we de banier van hem overnemen en even leesbare brieven van Christus zijn als prof. Dijk. De grote bezorgd heid van prof. Dijk is in het hart van velen. Er gaat door de wereld een geest van verontrusting. Bezinning De jaren verglijden maar weten wij het erfdeel der vaderen nog te bewaren? Het heengaan van prof. Dijk roept ons tot bezinning op onze plaats. Prof. Van Itterzon wees erop dat prof. Dijk zijn tijd ver vooruit was, omdat hij al samenbinding tus sen Christus en van verschillende kerken wilde toen er van oecumene nog niet veel gesproken werd. Prof. Dijk heeft een studie ge schreven over de laatste dingen. Het 'laatste daarvan wist hy ook niet, maar hij had zijn bijbel en gaf door wat 'hy daarin had gevonden. De eerste dingen zijn voor hem voorbij gegaan, Hij die op de troon zat maakt alle dingen nieuw. Zalig zijn de doden die in de Here sterven, hun wecken volge hen na. De oudste zoon. mr. H. S. Dijk, heeft dank gebracht voor de belang stelling. Terwijl het orgel speelde: „Blijf bij mij Heer", werd de kist het kerkgebouw uitgedragen. Daar na hebben velen van de gelegenheid gebruik gemaakt de familie Dijk te condoleren. Luchtinaohtpredikanten DEN HAAG In het corps van luchtmachtpredikanten, dat 28 man sterk is, zijn momenteel twee vacatu res. Pogingen daarin te voorzien, zijn tot op heden niet geslaagd. Met name de jongere predikanten laten ten aanzien van dit stuk apostolaat verstek gaan. Wie zich aan dit stuk apostolaat geven wil, kan nadere in lichtingen bekomen bij het bureau hoqfdluchtmachtbredikant. kamer E 529. Kalvermarkt 28. Den Haag. LUNTEREN Predikanten, psychiaters en maatschappelijke werkers en werksters kwamen gisteren op de Blije Werelt bijeen om samen te overdenken welke bijdrage de pastor kan leveren in de geestelijke gezondheidszorg. Het werd geen dag van diep gravende referaten vol theoretische beschouwingen. Integendeel, uitgangspunt was een crisis in een huwelijk van een middenstands gezin. een practisch probleem dus. waarbij de rol van de predikant aanschouwelijk gemaakt kon worden. helpen. Zo is bijvoorbeeld gebleken dat deze beide mensen een godsbeeld hebben, dat weinig met de bijbel te maken heeft. Catechisatie, waarschuwde hij de predikanten, is meer dan informatie geven over godsdienstige zaken. Het is binnenleiden in een geheimenis, samenwandelen door een „landschap". Pastor zijn is in i Christus' Naam geïnteresseerd zijn in de mensen. De meeste predfkan- j ten voelen zich daar niet toe in staat. De pastor heeft vaak het gevoel dat hij niets doet. Vanuit de praktijk kwam de Haagse ziekenhuispredikant, ds. U. Zijlstra 's middags tot de conclusie dat een pastor in zijn theologische opleiding alles geleerd heeft, behalve wat er in een mensenziel omgaat. En drs. O. E. A. Goetze. psychiater vroeg zich af of het niét mogelijk is om predikantenteams te vormen. Op het ogenblik werkt een psychi ater al met huisartsen en worden hun problemen in teamverband door gesproken. Zo zou oök een predikant specialist, een ziekenhuispredikant, met een paar wijkpredikanten vruchtbaar contact kunnen hebben. De dag was georganiseerd door het Nationaal Protestants Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid. In zyn openingswoord zei voorzitter prof. dr. J. de Wit da'c vorig jaar tijdens een besloten conferentie van verschillende organen de vraag op dook welke rol de predikant speelt in de geestelijke volksgezondheid. Practisch probleem De dag gaat echter nog een stapje verder, want aandacht zal worden geschonken aan de rol van de wijk- pastor als verwijzer naar een bureau van deskundigen en als lid van een team van deskundigen." De gehele dag concentreerde zich om het geval van een vrouw die op zekere dag haar dominee opbelt en klaagt dat haar man de godsdienstige opvoeding verwaarloost. Hij gaat eens met het echtpaar praten, meent dat hij het zo goed heeft aangepakt, maar hoort naderhand dat zijn be zoek de onderlinge verhouding tussen man en vrouw slechts verscherpt heeft. Dan verwijst de predikant de vrouw naar een Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden. In plaats van eerst naar een gede gen referaat te luisteren, begonnen de vele aanwezigen met zich op te delen in acht gespreksgroepen om zich af te vragen of de predikant dit gezin 'terecht verwezen heeft. Daarna j kwam men weer bijeen in de con greszaal om te horen hoe een specia listenteam het echtpaar verder hielp. Het team bestond uit psychiater G. B. Mastenbroek. maatschappelijk werkster, mejuffrouw W. J. Radsma 1 en ds. J. F. van Woerden. De dame had het eerste contaéc, brengt aan het team verslag uit, waarna zij sa- j men proberen de diepere achtergron- den te ontdekken en een weg voor I het echtpaar te vinden. Terwijl het eigenlijk ging om de rol van de predikant, hield ds. Van Woerden zich wat (al te veel?) op de ach'cergrond. Uit de verslagen van de maatschappelijk werkster en de teamgesprékken groeide echter voor de aanwezigen een duidelijk inzicht in dit huwelijksprobleem, meer dan in de rol van de predikant. Maar dat was ook wel een beetje het ge volg van tijdgebrek. 's Middags gingen predikant Zijlstra en pyschiater Goetze er wat verder op in. Een van de voordelen van een dergelijke vorm van samen werking is dat het team van het bu reau de wijkpredikant kan zeggen op welke wijze hij zo'n echtpaar in de Eigen taak Maar hij doet wel iets. Hij luistert naar de concrete mens en naar het evangelie Een pastor moet bij het eerste neurotische trekje dat hij bespeurt niet direct naar een bureau verwijzen, dan draagt hij zijn pasto rale verantwoordelijkheid over aan de psychiater. Psychiater Goetze zei met nadruk dat zowel predikant als arts ieder een eigen taak hebben. Ze moeten niet proberen elkanders werk te doen. Maar daar waar bijzondere zorg nodig is, kan een pastor juist prachtig voorbereidend werk doen. Mi'cs wat op de hoogte kan hij vroeg tijdig bepaalde „signalen" opvangen en bijsturen. Als er andere hulp nodig is, dan kan hij zijn eigen inbreng hebben in j het teamverband. Nodig is, zei psy chiater Goetze, dat de predikant zijn gesprekstechniek verbetert en in de tweede plaats dat een specialistische pastor een team vormt met wijk- pastors om bepaalde problemen t« bespreken, zoals nu reeds sommige psychiaters doen met huisartsen. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT De Christen Jonge Vrouwen Federatie YWCA wil van het gebouw in de F.C. Dondersstraat in Utrecht, dat als hostel dient en waar het secretariaat is gevestigd, een ser vice-centrum maken in de ruim ste zin van het woord. Er moet een open tafel in komen, het (Advertentie) (Van een onzer medewer-Het was voor de rab- kers) bijnen de grote vraag, of Ben Goerions kleindoch JERUZALEM „Heeft mijn grootvader niet vol doende gestreden en gele den voor zijn volk? Had men hem dit niet kunnen besparen, zo kort na het tot het overlijden van zijn vrouw?" Dit was de reactie van de 22-jarige Galia Ben Goerion. de kleindochter van de oud-premier van Israël, toen zij vernam, dat het rabbinale hof in Haiifa alsnog toestemming gegeven had, haar huwe lijk vandaag in te zege nen. ter wel een jodin was. Haar moeder Mary is een Schotse, die 22 jaar ge leden bij haar huwelijk met Amos Ben Goerion jodendom over ging. De rabbijnen wilden weten, of deze overgang had plaatsgevonden voor orthodoxe rabbijnen. Indien het namelijk voor vrijzinnigen had plaatsgehad, zou haar overgang niet zijn erkend met als gevolg, dat ook Ben Goerions kleindoch ter Galia, officier Israels vrouwenleger, als niet-jodin zou hebben ge golden. Zoals begrijpelijk is. heeft deze kwestie in Israël nogal wat rumoer veroorzaakt. Commentaar van het rabbinale hof: „Wij hebben het jood-zijn te onderzoeken van ieder een, die bij ons een aan vraag voor een huwe lijksvoltrekking indient. Wij handelen niet anders dan de wet ons voorschrijft. Nu alles in orde is gebleken, staat niets het huwelijk in de weg." De oude Ben Goerion zelf staat niet bepaald als orthodox bekend. vorm van catechisatie verder kan j moet als ontmoetingscentrum j1dienst kunnen doen aan buiten landers, logies moet worden ver schaft, maar ook informaties. Daarvóór moet veel worden ver bouwd en gemoderniseerd. Geschat wordt da'c een bedrag van 80.000 voor dit enige hostel in Nederland nodig is. Daarvoor voeren de CJVFers deze zomer een chocolade repen-actie. Gisteren op de studiedag van de CJVF. die als vanouds in het Swellengrebelhuis in Utrecht werd gehouden, werd een begin met de actie gemaakt. Veel soorten Onderwerp was: Arbeid en geluk. Misschien juist omdat in de wereld van vandaag het begrip geluk een tamelijk kwijnend bes'caan liidt wijd de de spreker, prof. dr. H. M. M. Fortmann. hoogleraar in de vergelij kende psychologie van cultuur en godsdienst aan de Rooms-Katholieke Universiteit van Nijmegen, voorna melijk een beschouwing aan het ge luk. „Het begrip geluk is niet te vat ten. Er zijn veel soorten geluk". Hij vergeleek de opvattingen van Stockholm kandidaat dfdoS"' he' 1 verschillende culturen in de geschie- Daptisteneoilgres denis. De oosterse godsdiensten besteden meer aandacht aan het ge- LONDEN Stockholm is de eerste luk en het westen aan de arbeid, stad, die kandidaat is gesteld voor het baptisten-wereldcongres in 1975. De stad is genoemd door de Zweedse baptistenunie. De wereldcongressen worden om de vijf jaar gehouden. In 1970 komen de baptisten in Tokio bijeen. In 1923 is het congres ook in Stockholm ge houden. Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit. zenuwpijnen. verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor ccn durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De werkgele genheid in de Haagse metaal industrie baart zorgen. De chris telijke bedryfsbond voor de iMetaal- en Elektrotechnische In dustrie schrijft in ,.het Metaal bedrijf", dat in de afgelopen an derhalf jaar de werkgelegenheid in Den Haag voor wat de me taalindustrie betreft sterk is af genomen. Niet alleen het noor den, oosten en zuiden van het land maar ook het westen krijgt steeds meer te maken met af nemende werkgelegenheid. Enkele bedrijven hebben de pro- duktie overgebracht naar elders, an dere bedrijven hebben een gedeelte van hun produktie zien wegvallen. De N V. J. B. van Heyst en Zn. ging failliet en de N.V. Beha verkeert in grote moeilijkheden. Ook is een een zijdige ontwikkeling van de elektro technische industrie te constateren Op niet te lange termijn zijn voor deze problemen oplossingen nodig. „Het Metaalbedrijf" ziet in de een zijdige ontwikkeling een grote kwetsbaarheid en een belemmering voor de vakopleiding van jonge mensen. Er zijn al 2000 werknemers uit de metaalindustrie vertrokken. Waar deze mensen zijn gebleven is niet duidelijk, want de meeste andere Haagse industrieën hebben nog een groter aantal mensen laten afvloei en. Met de Haagse wethouder van economische zaken, de heer Bol, zijn hierover al besprekingen gevoerd. De wethouder toonde begrip voor de bezorgdheid. „Het Metaalbedrijf" constateert echter, dat dit niet al leen een zaak van het Haagse ge meentebestuur is. Ook de regering zal hieraan de grootst mogelijke aandacht moeten besteden. Een dergelijke nieuwe partijfor matie raadt „De Christelijke Krui denier" af. „Laat men ook niet ver geten. dat ten aanzien van het mid den- en kleinbedrijf de belastingen niet het een en het al zijn. Er zijn zelfs belangrijker problemen (vesti ging, krediet, loon- en prijspolitiek enz.). Wie als amateur op dit terrein in de hoogste bestuurscolleges échec haalt, bederft meer voor de groep, die hij exclusief wil dienen, dan hij bereikt", aldus het blad. L1 Dordtse vrouwen In Leeuwarden hebben een onder nemer uit het boekbindersbedrijf. een bloemist en een eigenaar van een reclamebureau een nationale middenstandspartij opgericht. Het enige doel is „redelijke belastingen te verkrijgen" om zodoende een eind te maken aan „de discriminatie van de middenstand". „De Christelijke Kruidenier" vraagt deze week, of de drie initia tiefnemers jaar in jaar uit in de partij, die zij voorheen steunden, ten bloede toe het middenstandsbe- lang hebben bevochten, evenwel zonder gehoor te vinden, zodat zij wel gedwongen waren tot oprichting van een middenstandspartij over te gaan. De redactie van het blad ge looft. dat het antwoord op deze vraag waarschijnlijk wel ontken nend zal moeten luiden. De vrouwen van de bakkers in Dordrecht en omgeving gaan een bijzondere actie ondernemen. De huisvrouwenavonden, die de Dordtse bakkerijen organiseren, worden reeds door een overgróot aantal huisvrouwen bezocht. De bakkers van het eiland van Dor drecht willen nu komen tot de op richting van een adviesraad van huisvrouwen. De bedoeling is enige malen per jaar met het bakkers-co mité over bakkerij-bijzonderheden van gedachten te wisselen zoals va kantieregelingen, bediening in wij ken en winkels enz. Men hoopt zo op meer onderling begrip en meer informatie over wat de consument wil. „De Christelijke Bakkerspatroon" maakt deze week uitgebreid melding van deze unieke bakkersactie en vermeldt daarbij nog, dat donderdag na Pasen alle bakkers, hun dames en het verkopend personeel in een gezellige bijeenkomst verder over de actie van gedachten zullen wisselen. (Vervolg van pag. 1) Gunstige beïnvloeding van het in vesteringsklimaat op lange termijn vereist een zodanige ruimtelijke or dening dat uitbreiding van bestaande en vestiging van nieuwe bedrijven daar kan geschieden waar hun bij drage tot de groei van d? economie het grootst is. Het beschikbaar hou den van ruime vestigingsmoge lijkheden, ook bij de bestaande ag glomeraties, is nodig. Als motief voor deze nota noemt de Rotterdamse Kamer van Koophandel, het relatief lage Nederlandse wel vaartspeil. de snel aanwassende be roepsbevolking en de zorgen barende werkgelegenheid in het recente ver leden. Zo ontstond een steeds grotere 1 druk op het bruto nationale product. I ONDUIDELIJK Een zekere onvoorspelbaarheid en irrationaliteit zijn helaas niet vreemd aan het investeringsklimaat. Het is zeker niet meer de rente voet. die als enige stimulans moet worden gezien, maar dat veeleer de toekomstverwachting bepalend is voor investeringen. Daar het investeringspeil van doorslaggevend belang is voor de werkgelegenheid en inkomenshoogte dient, moet er voor worden gezorgd dat deze verwachtingen de geneigd heid om te investeren verhogen. He laas zijn de laatste lijd deze ver wachtingen niet hoog gespannen. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De Algemene bond van scholen voor vhmo en de Bond van neutraal bijzondere scholen zijn een fusie aangegaan. De nieuwe or ganisatie werkt verder onder de naam: De verenigde bijzondere scho len. Zij omvat 835 scholen. Dit zijn vrijwel alle neutraal bijzondere scho len voor kleuteronderwijs tot voorbe reidend hoger en middelbaar onder wijs. „Het westen is door de psychiatrie meer thuis met de belemmeringen van hét geluk, de boeddhist met het geluk zelf. Voor de oosterling is contemplatie (vrome overpeinzing red.) evident, terwijl in het westen de contempla tieve kloosters een moeilijk bestaan lijden. Wij kunnen van het oosten veel leren, maar het westen kan een stuk werk afleveren. De mens heeft verschillende ver wachtingen van arbeid en geluk. Naast de individuele zijn er de cultu rele verwachtingen. U zou de geschiedenis van de mensheid kun nen herschrijven met als uit gangspunt: wat heeft men in de verschillende culturen verwacht van geluk. Stoa verstond er onverstoorbaar heid onder. De mens is van binnen gepantserd om te voorkomen, dat men wordt gestoord. Dat is niet christelijk. Wanneer het christendom binnentreedt is er sprake van wat meer dan de stoïcijnse onverstoor- meer dan de stoïcijnse onverstoor baarheid." Puriteinen Prof. Fortmann vergeleek ook de geluksopvatting van de puriteinen en het hindoeïsme. De puriteinen stellen, dat de mens hard moet werken, maar de vrucht mag niet worden gebruikt voor eigen genoegen. Die wordt op nieuw geïnvesteerd opdat nieuwe rijkdom kan worden ingezameld. Als de zaken goed gaan is dat niet alleen een geschenk Gods, maar ook een bewijs van Gods goedheid. Bij het hindoeïsme is een onthechting van de resultaten. Dit staat de ontwikkeling van prestatievermogen in zekere zin in de weg. Met enkele praktische op merkingen beëindigde de hoogleraar zijn lezing. Hij noemde voor de westerse mens arbeid voor geluk on misbaar. Een kind dat een stuk werk aflevert is trots. De meest waarde volle dingen komen niet tot stand dan door inspanning. Naast arbeid is een stuk relax nodig. Teveel arbeid maakt dat je van jezelf vervreemd raakt. Het is lastig het juiste midden te vinden. KAMPEN In Pietermaritzburg (Zuid-Afrika) is aan de gevolgen van een auto-ongeluk overleden de heer J. Berger, ouderling van de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) van Kampen. De heer Berger was sinds J952 se cretaris van de advies-commissie voor de zending van de Kamper kerk in Richmond (Zuid-Natal). Hij was door de kerkeraad uitgezonden voor een werkbezoek aan dit zendingster- NED. HERV. KERK Bedankt voor Yerseke: J Overduin te Oosterbeek: voor Stadskanaal: H. v. d. Beid te Beesd. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wieringerwerf: M. Kievit te Westerlee. die bedankte voor Schoonebeek en voor O. en N. Wetering. Bedankt voor Dronrijp: kand J Be- zemer te Zwijndrecht Emeritaat verleend aan ds. J. G. Len- sink te Reitsum. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Sneek: kand. J. Kruidhof te Hattem. Aangenomen naar Bunschoten-Spa kenburg: P. v. Gurp te Oldehove. Bedankt voor Orangeville 'Ont; Can. Ref. Church*: T Dekker te Goes. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hendrik Ido Ambacht: J. C. Weststrate te Meliskerke. Weer in Europa weer max. temp. neer gisteren slag Kopenhagen regen 9 0.4 Londen onbew 10 4 Amsterdam sneeuwbui 10 8 Brussel 16 2 Luxemburg half bew. 15 2 Parijs 13 0.1 Nice licht bew 19 0 Frankfort zw bew 17 3 München geh.bew. 15 0 Zürich zw. bew 17 1 Genève regenbul 17 nS Locarno 12 7 Wenen zw bew 15 0 tnnsbrück half bew 15 0 Rome 18 1 Madrid zw bew 20 0 Mallorca half bew. 18 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2