HANOI HEEFT AL EXCUUS ei-in" bij Jamin met paaseieren. JAMIN Historische kerk in Antwerpen brandt af SKOL? Commentaar WETHOUDER MOET ZICH AAN WET HOUDEN Bommen jagen vredeskans uit Vietnam Welvaartspeil in Nederland laag 63.000.000 Veel kunst verwoest Het Kwartet Arbeidsonrust in Amerikaans bouwbedrijf Kamer van Koophandel Rotterdam: OAKWOODVAN NOORDERPIER Invalide krijgt deel „geschonken" geld terug Nachtvorst Nieuwe leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich Is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" Woensdag 3 april 1968 - 49ste |aargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steensfraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WAT IS BEL (010) 131244 sa ROTTERDAM Ongeveer achthon derd werknemers van het Amerikaanse aannemingsbedrijf Fluor N.V., dat in het Botlekgebied bezig is met de bouw van de ammoniak-fabriek van Esso-Ne- derland, hebben dinsdagochtend het werk neergelgd om hun eisen betref fende een vier-en-een-half-procents loonsverhoging en een werktijdverkor ting kracht bij te zetten. De staking eindigde enkele uren later, toen de directie toezegde de wensen zo mogelijk in te willigen. Vandaag heeft een werknemersdelegatie besprekingen over deze arbeidsvoorwaarden met de directie van Fluor. De mensen van dit Amerikaanse be drijf werken niet onder de voor Neder landse bedrijven geldende cao's, maar zij hebben individuele arbeidsovereen komsten met een eigen loonregeling. Met de arbeidsvoorwaarden is in ja nuari niets gebeurd. Waar veruit de meerderheid van de werknemers van Fluor thuis behoort in de bouwvakken, verlangen zij thans uitbetaling van de vier en een half procent loonsverhoging die hun bij Nederlandse bedrijven wer kende collega's krijgen. Ook de voor de bouw-cao afgewezen werktijdver korting willen zij hebben. WASHINGTON Amerikaanse politici zijn ernstig ontstemd over de omvangrijke bombardementen van Amerikaanse jacht bommenwerpers tot bij Tanh Hoa, op 320 kilometer ten noorden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Zij 'betreuren 'het dat president Johnson zondagavond in zijn rede niet duidelijk de grens heeft ge noemd tot waar aanvallen op Noord- Vietnam mochten worden uitgevoerd, dit om de Amerikaanse troepen ten zuiden van de zone te beschermen. Velen dachten dat het hier slechts om enkele kilometers ten noorden van de zone ging. Vooral de senatoren McCarthy, Robert Kennedy en Ful'bright heb ben Jsritiek op president Johnson geleverd. Fulbright, de voorzitter van de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, zei dat een gedeeltelijke stopzetting van de aanvallen op deze wijze geen enkele zin heeft. De New York Times schreef van morgen dat Johnsons vredesgebaar wordt ondermijnd en Noord-Viet- nam een excuus wordt gegeven om de onderhandelingen af te wijzen. Van militair standpunt uit ge zien zijn er argumenten om bom bardementen als op Tan'h Hoa, van- waaruit het zuiden wordt bevoor raad, voort te zetten, maar „als de president die argumenten aanvaardt, had hij dat ok moeten zeggen toen hij zondag de beperkingen van de bombardementen aankondigde", al dus dit gezaghebbende blad. Ook de Britse pers toonde zich van morgen zeer teleurgesteld over de nieuwe situatie. De ochtendbladen „openden" met koppen als Hoop op vrede verjaagd; De Amerikaanse bombardementen nie't zó beperkt en Bommenwerpers brengen vredesini tiatief in gevaar. Volgens het Amerikaanse ministe rie van defensie heeft Johnson echter Nederland wordt met Pasen een "ei" land. 'n Jamln paasei-Iand. Meer dan 63 miljoen eieren liggen er In de Jamin-winkels klaar. Eieren in aile soorten en maten. Eieren voor alle mensen en smaken. Daarom: Kom naar de"ei-lnM bij Jamin. toegezegd, dat de aanvallen zouden worden gestaakt voor een gebied waar negentig procent van de Noordvietna- mese bevolking woont en dat drie kwart van de Noordvietnamese grond (Beneden de twintigste breedte graad even ten noorden Thanh Hoa wonen betrekkelijk weinig mensen, het is een zeer bergachtig ge bied red.) In een „nadere uitleg" zegt het mi nisterie dat sinds de aangekondigde bombardementsbeperking de Ameri kaanse luchtaanvallen voor negentig procent zijn uitgevoerd op een gebied binnen honderd kilometer van de ge demilitariseerde zone. Nog dichter De Amerikaanse jachtbommenwer pers zijn de grens tot waar, volgens Johnson, aanvallen mogen worden uitgevoerd gisteren nog dichter ge naderd dan maandag. Straalvlieg tuigen van de in de Golf van Tonkin gestationeerde vliegdekschepen bom bardeerden een spoorwegemplacement op negentien kilometer ten noorden van Thanh Hoa (130 kilometer ten zuiden van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi). Maandag bleven de vliegtuigen nog anderhalve kilometer van Thanh Hoa verwijderd. De twintigste breed tegraad is ook gisteren niet over schreden, zei een Amerikaanse woord voerder in Saigon. En volgens Ame rikaanse regeringsfunctionarissen zijn deze bombardementen „geheel in overeenstemming met de bevelen van president Johnson". Bemiddeling De pogingen om tot vrede in Viet nam te komen worden intussen on verminderd voortgezet. Premier Wil son van Engeland gebruikte zelfs de „rode telefoon" voor een gesprek met het Kremlin over de mogelijk heid van een Brits-Russisch vredes initiatief. Hij deed een beroep op premier Kosygin, zijn invloed bij Hanoi aan te wenden om een posi tieve i£actie te krijgen. Een gunstige reactie kan een ge schikt klimaat scheppen voor het bijeenroepen van de Geneefse confe rentie over Indo-China. Tot nu toe heeft Hanoi nog niet ge reageerd op de rede van Johnson. Wel werd in het blad van het Noord vietnamese leger Johnson verweten dat hij probeert de openbare mening te misleiden, maar dat hij niet was tegemoet gekomen aan de eis van Noord-vietnam: algehele en onvoor waardelijke stopzetting van de bom bardementen. BRUSSEL De Belgische recher che is er in geslaagd in Brussel drie handelaars in verdovende middelen aan te houden en een hoeveelheid van tien kilogram opium (ter waarde van 45.000) in beslag te nemen. De arrestanten zijn twee Turken en een Zuidslaviër. Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren de hele dag met de Marechaussee op stap geweest, om. van nabij geconfronteerd te worden met een deel van de be langrijke taken, die deze politie mensen hebben te vervullen. Hier stapt de Prinses van een patrouilleboot bij Lobith over op een te controleren schip, een on verwacht evenement voor de op varenden, die het Koninklijk Paar wel het laatst verwacht ANTWERPEN Een zware brand heeft vannacht de zestien- de-eeuwse St.-Pauluskerk in Antwerpen en een aangrenzend vroeger Dominicanerklooster verwoest. Brandweerlieden en tientallen vrij willigers zijn er, vaak met levensge vaar, in geslaagd veel kunstschat ten uit de kerk te redden. Dit zijn onder andere werken van Rubens, Pordaens en Van Dijck. Veel andere kunstwerken zijn echter zwaar beschadigd door bluswater of doordat worden gsneden. De totale schade wordt geraamd op 36 miljoen gulden. De brand was gisteravond laat uit gebroken in een aangrenzende win kel. Toen het '/uur in dat pand ge blust leek, laaide het omstreeks mid dernacht plotseling op en sloeg, aan gewakkerd door de felle wind, over naar het voormalige klooster naast de kerk en vervolgens naar de kerk zelf. Gezinnen uit het oude klooster konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Rond twee uur nam de brand zulke afmetingen aan, dat men de huizen in de omgeving moest laten ontrui men en de hulp inriep van militairen en de Bescherming Bevolking. Drieluik Tientallen vrijwilligers onder de nieuwsgierigen hebben tot op het laatste ogenblik geholpen bij het red den van de kunstwerken. Zo slaagde een groep van dertig mensen erin om, terwijl de vlammen tientallen meters hoog uit het dak oplaaiden, het drieluik De Geseling van Rubens in veiligheid te brengen. Prof. Bau- doin, conservator van het Ru- ROTTERDAM De ruimtelijke ordening moet zo zijn, dat door mid del van vestiging van nieuwe en uit breiding van bestaande bedrijven de groei van de Nederlandse economie zoveel mogelijk wordt gestimuleerd. Passende woonvoorzieningen en goede verbindingen zijn nodig om de mobiliteit van de arbeid te bevorde ren. Het fiscale klimaat dient investe ringen zowel in de diepte als in de breedte te stimuleren. De zware be lastingdruk van nu moet zo worden verminderd, dat de prikkel tot scho ling en herscholing tot zijn recht kan komen en dat aan de steeds dringen der eisen van de zich snel ontwikke lende techniek kan worden voldaan. Deze drie aanbevelingen geeft de Kamér van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam in de nota „onderne men in Nederland", die dinsdagmid dag is verschenen. LAAG PEIL In de nota gaat de Rotterdamse Kamer van Koophandel er van uit, dat Nederland in vergelijking met andere Westeuropese landen een laag welvaartspeil heeft. Ons land kent een relatief grote jaarlijkse bevol kingstoename en een slechts matige economische groei. Als het groeipercentage van het nationaal inkomen de bevolkingstoe name overtreft en de welvaart stijgt komt een volledige werkgelegenheid in zicht. Voorwaarde voor deze groei is een goed investeringsklimaat. In dit ver band vraagt de kamer op korte ter mijn maatregelen voor een betere rentestand, een beter fiscaal klimaat, voor minder druk der sociale lasten en een wijziging van het subsidiebe leid. ARBEID MOBIEL Voor een stimulerend beleid op middellange termijn komen die maatregelen in aanmerking die de mobiliteit van de factor arbeid ver groten. Gedacht wordt aan een aan trekkelijk woonklimaat, aan wegen aanleg ter verkorting van de reistij den en aan bevordering van scholing en herscholing. Voor vervolg zie pag. 2 ROTTERDAM Een aantal Euro poort-sleepboten heeft vanochtend om zes uur het Engelse vrachtschip Oakwood (22.211 ton) van de Noor- derpier bij Hoek van Holland getrok ken. Op eigen kracht kon het schip naar Wilton in Schiedam varen. Vannacht liep het schip tijdens een felle sneeuwjacht, waarbij het zicht slechts 200 tot 300 meter was, na een aanvaring in de mond van de Nieuwe Waterweg met het Franse schip Va- noise (7.058 ton) op de pier. De Va- noise, die uit Duinkerken kwam, kon de reis naar Rotterdam op eigen kracht voortzetten. De Oakwood heeft tijdens de korte periode dat het schip vastzat, de scheepvaart geen hinder bezorgd. benshuis, leidde de berging van de kunstwerken. De laat-Gotische St.-Paulus, gele gen aan de veemarkt nabij de Schel de en niet ver van de Antwerpse kathedraal, was een van de mooiste kerken van de Scheldestad. Ofn kwart voor vijf stortte het 65 meter lange kerkdak vrijwel geheel in. Talrijke marmeren beelden en ge beeldhouwde koorstoelen gingen ver loren. De brand heeft ook de renais- sancetoren van de kerk aangetast. Om acht uur vanmorgen was het gevaar voor uitbreiding van de brand geweken. Alleen uit de klokke- toren sloegen toen nog vlammen. AMERSFOORT De 27-jarige in valide Wim van Baaren en zijn vrouw hebben 2500 van de 3500 gulden, die de man zaterdagnacht in dronken schap had weggegeven aan de Utrech ter Jimmy Brons, omdat deze hem uit het café naar huis had gebracht, te ruggekregen. Van Baaren was zaterdag zo dank baar dat de Utrechter hem had thuis gebracht, dat hij zijn vrouw dwong de 35000 gulden waarvoor zij acht jaar hadden gespaard om een huisje te kopen, als beloning te geven. Pas toen hij weer helemaal nuchter was, besefte hij wat hij had gedaan. Het echtpaar rekende er al op, dat zij het geld nooit meer zouden terug zien. Tot gistermiddag de Utrechter ineens weer voor de deur stond. Een vriend had hem ertoe bewogen het geld terug te brengen. Duizend gulden ervan had hij echter nog die zelfde nacht in Amsterdam opgemaakt. Verwarring TAE nieuwe bombardementen op Noord-Vietnam hebben tot ver warring geleid. Zó zelfs, dat er twij fel bestaat aan de goede bedoelingen van president Johnson. Eer lijkt echter, dat men meer uit Johnsons rede heeft willen halen dan er in zit. Gelet moet worden op het uitgestrekte en dichtbevolkte ge bied, waar de bombardementen wèl zijn gestaakt. Dan ziet men de draag wijdte van Johnsons eerste stap. De aanvallen op de lange en smalle strook benoorden de gedemilitari seerde zone maken slechts dnidelijk, dat de oorlog voortgaat. Ondanks het begin dat Johnson gemaakt heeft met beperking van de vijandelijk heden. De strijd zal ook in Zuid-Vietnam in alle hevigheid voortduren wanneer alle oorlogshandelingen tegen Noord- Vietnam gestaakt zouden zijn. Zelfs dan zou de druk op Amerika toene men, zich niet langer met de strijd in te laten. Hieruit blijkt eens te meer, dat het volledig staken van de bombarde menten op Noord-Vietnam slechts een facet is van het werkelijke pro bleem. Dit kan niet worden opgelost als er aan beide kanten geen bereid heid is tot een politieke regeling. Hanoi kan Johnson aan diens woord houden door een tegemoetkomende houding aan te nemen die van vre deswil getuigt. Ook de bombarde menten op de rest van Noord-Viet nam zullen dan worden gestaakt. Intussen blijft er reden tot verheu ging omdat de strijd niet werd uit gebreid (zoals gevreesd), maar in belangrijke mate beperkt. Hetgeen niet wegneemt, dat met ongeduld naar een nieuwe stap wordt uitge zien. Het stellen van een diag nose is een van de meest ver breide ziekten. KRAUS 0 Pastor weet te weinig wat in ziel van mensen omgaat - pagina Kernmerk „Ik ben aan het sparen voor i pony." (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Waar wij eind vorige week bij temperaturen van 24 tot 25 graden ook op hadden gerekend, zeker niet dat ons de sneeuwvlokken nog om de oren zouden vliegen. April heeft ons in een koudegolf ge bracht met sneeuwbuien en tem peraturen die 's nachts en in de morgenuren tot onder het vries punt zullen dalen. Daarbij zijn gladde wegen mogelijk. DE BILT Wisselend be wolkt met enkele buien, waar van sommige met hagel of sneeuw. Matige tot krachtige, aan de kust af en tie harde wes telijke wind. In het binnenland op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. DEN HAAG In Zuid- en Noord-Holland zijn raadsbesluiten bij Koninklijk besluit vernietigd, waar bij wethouders van grotere gemeen ten in de gelegenheid werden gesteld deel te nemen aan de ziektekosten verzekering voor ambtenaren (de IZA-regellng). De aan deelneming aan het IZA verbonden kos*en komen beneden een zeker maximum voor de helft voor rekening van de ambtenaar en voor de helft ten laste van de ge meente. Strijd met wet De besluiten zijn nu alle vernietigd omdat ze aan ile wethouders een te gemoetkoming zouden verlenen, die geen basis vindt in de Koninklijk goedgekeurde regeling van de jaar wedde van wethouders waardoor zij, in strijd met de gemeentewet, inko men uit de gemeentekas zouden ge nieten. In het vernietigingsbesluit (dat ook geldt voor de besluiten van Gedepu teerde Staten waarbij de gemeente lijke besluiten werden goedgekeurd), wordt betoogd dat grote terughou dendheid past ten aanzien van ge lijkschakeling van een politieke func tie als die van wethouder en een zuiver ambtelijke functie. WASHINGTON De Amerikaan se Senaat heefc gisteren zijn goed keuring gehecht aan het voorstel van de Amerikaanse regering tot het instellen van een toeslag van tien procent op de inkomstenbelasting van personen en maatschappijen. Er waren 53 stemmen voor en 35 tegen. He'c voorstel houdt tevens een vermindering van de Amerikaanse overheidsuitgaven met zes miljard dollar in. De belastingverhoging, de eerste die het Amerikaanse volk zal worden opgelegd sedert zestien jaar, moet nog worden besproken in een gezamenlijke commissie van de Se naat en het Huis van Afgevaardig den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1