RUDI CARRELL IN OKTOBER TERUG NAAR DUITSE TV PlIZZELHOEK de glazen muur RADIO Ideaal: Europese showman Wereld in toekomst één stad, net als Japan nu „Olivier Twist" in serie op tv 2 Via beeldbuis blik in toekomst VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN door WOENSDAG 3 APRIL 1968 Veel reacties op april-erap NCRV-tv HILVERSUM De 1 april-grap van de NCRV-televisie (de reportage over een speelstad voor volwassenen, gisteravond over het tweede net) heeft honderden reacties opgeleverd. Men beschouwt de grap bij de NCRV dan ook als geslaagd. In de reportage werd in beeld ge bracht hoe, dank zij het initiatief van de (niet bestaande) Stichting Spe lende Mens, overspannen managers tot rust kunnen worden gebracht door net als in hun jeugdjaren weer te gaan spelen. In de speeltuin in Blarik (ook al niet bestaand) zouden zij daarvoor alle gelegenheid kunnen krijgen. De reportage liet zien hoe de deel nemers indiaantje speelden, paard reden, hutten bouwden en treintje speelden. Het programma was sa mengesteld door Leo Moen en Jaap Molenaar. Ex-staatssecretaris Egas was bij het programma ingeschakeld en sprak een voorwoord. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Verblijdend nieuws voor degenen, die houden van de romans van Dickens en vooral van de voortreffelijke spelseries, welke de BBC van sommige heeft gemaakt: tde NCRV zal in een maand tijds het verhaal „Olivier Twist", bestaande uit 13 afleveringen, uitzenden. Mogelijk herinnert u zich het suc ces dat de NCRV eerder had met de vertoning van „David Copperfield". De BBC heeft „kosten noch moeite gespaard" om de romans van de gro te Engelse schrijver zo stijlvol moge lijk en in uitnemende rolbezetting voor tv te laten spelen. Herinnert u zich het verhaal van Olivier Twist, de Londense weesjon gen, die temidden van ten hemel schreiende sociale mistoestanden op groeide in het begin van de 19e eeuw? Zoals altijd heeft Dickens ook in deze roman veel van zijn eigen jeugdervaringen verwerkt. De NCRV begint op zaterdag 13 april met twee episoden tegelijk uit te zenden. Invul-puzzel 3 4 5 6 7 (Van onze correspondent) HILVERSUM „Sinds mijn laatste show in Bremen denk ik nergens anders meer aan dan zo snel mogelijk naar Duitsland te rug te keren. Het Duitse publiek is voor een kunstenaar die het eenmaal in het hart heeft geslo ten, zo goed als een levensver zekering". Dat heeft Rudi Carrell gezegd tegen de journalist Siegfried Schneider voor het Westduitse miljoenen-programmablad „Hör Zu". En zo hoor je het dan ook eens van een ander. 't Moet voor de VARA wel te leurstellend zijn. Met zoveel trots aangekondigd dat haar eigen Rudi weer terugkwam. Hem alle kansen gegeven voor zijn wintershows, een daarvan door de NTS ingezonden naar Montreux.. en al die tijd zat Rudi met z'n hart en gedachten heimwee te hebben naar Bremen en de Duitse tv. Onze oosterburen bleven maar roe pen: „Rudi komm bald wieder!" en ja hoor, daarvoor is Radio Bremen, vooral toen bij de toekenning van „De gouden camera" Rudi toch maar de 5e plaats bezette al was hij al maanden weg, bezweken. Er is een nieuw contract onderte kend en Rudi wipt tegen oktober de grens weer over: Ncderlarti is hem niet meer bevallen. Hij heeft in dit winterseizoen meermalen openlijk geklaagd over de Nederlandse tv-cri- tici die hem niet altijd naar zijn zin prezen en het verlangen naar Bre men groeide en groeide. Maar, zegt het interview van Sieg fried Schneider, daarvoor is ook nog een andere reden: Rudi heeft een jaar geleden gekozen tussen zijn hu welijk en het vak van showman en leeft sindsdien gescheiden van zijn vrouw en kinderen. In Bremen heeft hij tijdens een Zesdaagse kennis ge maakt met de 27-jarige Anke Bob- bert, die hem in zijn werk beter be grijpt en nu bezig is voor hem Ne derlands te leren. Zij heeft hem wel naar zijn vaderland vergezeld, maar haakt ook weer naar haar eigen „Hei mat". „De mensen in Nederland", zegt Rudi verder, „zijn heel vriendelijk voor me. Waar ik ga of sta, op straat, in winkels of in restaurants, herken nen ze mij en altijd is het han denschudden, schouderklopjes en ge lukwensen." Wat dat betreft Is Nederland dus lang niet onaardig voor Rudi. Maar: „Bijna niemand weet, hoeveel werk ik heb aan zo'n uur show", klaagt h\j, „laatst heb Ik nog tien uur vóór de opname alle grappen uit een pro gramma gegooid en een hele nieuwe tekst geschreven." En dat, merkt Schneider op, na vier weken gestage arbeid en in tensieve voorbereiding, waarbij hij zich in zijn woning opsluit als een kluizenaar en de hele buitenwereld vergeet! en Italiaans spreekt eai die kennis wil hij graag gebruiken om internatio nale shows te maken, die in vele Europese landen kunnen worden ver toond. Kortom, het is zijn droom „Europese showman" te worden. Het ziet er dus naar uit, dat de VARA opnieuw haar ster Rudi zal moeten vaarwel zeggen. Het Duitse publiek verwacht hem: men telt daar zelfs de maanden af. En toch... heeft Rudi het in eigen land zo slecht ge troffen? Schneider meent, dat de Ne derlanders hem „op handen dragen". Maar ja, wat doe je er aan, als het heimwee je bekruipt en Bremen de ster aan de einder schijnt te zijn? Het Duitse publiek is geweldig vasthoudend. Het toont zich ook hef tig geporteerd voor de terugkeer van Lou van Burg, die op zijn beurt via de Duitse pers al heeft laten weten, dat hij daarvoor wel voelt. Meer en meer wordt in de Bondsrepubliek geschreven, dat Lou van Burg „op klachten van een handjevol puritei nen" is weggestuurd door ZDF en dat deze tv-maatschappij allang spijt heeft omdat het overgrote deel van het kijkpubliek dat kwalijk nam. Nu wordt er gefluisterd en weer tegengesproken, dat Vico Torrianl helemaal niet voldoet als quizmaster in „Het gulden schot". Wat er van waar is? In elk geval dit: het volgend seizoen zal Vico een serie van dit spel ook in Zwitserland gaan leiden. Of.... heeft ZDF die tijd „Onkel Lou" weer terug en moet Vico een goed heenkomen zoeken? Wie zal het zeggen in dit wisselval lig bedrijf, dat tv-amusement heet? Je zou het zo niet zeggen, maar dit is de heel enthousiaste heatgroep „The love affair", die vanavond op treedt in het befaamde AVRG-pro- gramma Moef ga ga. De jongens staan er hier wat smartelijk bij, maar het leven kan heel wat problemen geven als je jong bent en veel moet zingen van liefdesleed en -vreugde. Moef ga ga komt vanavond niet uit een studio, maar is opgenomen in de Amsterdamse Katten burger- buurt, die naarstig ivordt afgebroken. Regisseur Bob Rooyens vond daar de mogelijkheid tot de wildste earnera- effecten en dat is precies wat hij moet hebben voor zijn kaleidosco- pisch jongerenprogramma. Diverse Engelse beatgroepen komen aan bod, maar niet de aangekondigde Dave Dee en de zijnen. Zij worden vervan gen door de piepjonge groep van de 15-jarige Maurice (Mo) Bacon. Mager Vul horizontaal in: 1. bijwoord, 2. Nederl. dichter, 3. lijdzaam, 4. voort zetting, 5. slot, 6. mengsel, 7. landschap in Palestina. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van een plaats in Friesland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Brakel - pat; 2. oot - rei - are; 3. om - oer - raak; 4. Selene - ree; 5. part - Essen; 6. aren - uniek; 7. Trees - oele; 8. aas - die - til9. ts - teer- sak. Verticaal: 1. boos - patat; 2. Rome - Arras; 3. atol - Reest; 4. kreet - Ne- de; 5. eer - neus ie; 6. lire - snoer; 7. paars - iets; 8. ara - Ee - Elia; 9. teken - kelk. Rudi wordt er mager bij, ook al weet de kok in zijn geliefde eethuis precies, wat hij voor hem moet klaarmaken: „Verleden jaar oktober woog ik nog 130 pond, nu ben ik 15 pond lichter en op 19 mei, als mijn laatste show voor de VARA er uit is, ben ik vermoedelijk rijp voor de psy chiater." Laten we hopen, dat een zomerva kantie Rudi dan goed doet, want hoe zal hij anders in oktober in Bremen aankomen...? Hij heeft echter niet alleen zorgen voor zijn show, het spijt hem ook heel erg, zegt hij, dat zijn privéleven zo lijdt onder het ingespannen wer ken en dat hij daardoor werd gesteld voor de keus tussen huwelijk en ar- tiestendom. Trots Is Rudi er op. dat hij veelta lig is en daarin ziet hij zijn toekomst. Tegenover Schneider heeft hij ver klaard. dat hij Duits, Frans, Engels Het mankeerde gisteravond op de buis niet aan blikken in de toekomst. Daarvoor zorgde eerst de belangwekkende Amerikaan se documentaire over de de Rus sische ruimtevaart en alle kost bare ondernemingen welke daarbij behoren, inclusief nieu we geheime stad en nieuw kos monautendorp. Doel: het berei ken van andere planeten in een niet te ver verschiet. Op ons leken maakte dit alles een imponerende indruk, maar bij Amerikaanse deskundigen wekten diverse objecten „verbazing, be zorgdheid, ongeloof en soms jalou- zie" zoals de commentator mededeel de. Een hoge Russische ruimtevaart militair verklaarde tenslotte, dat geen mogendheid spoed kan zetten achter de programma-uitvoering, omdat dit veel te veel geld zou ver gen. Ideaal zou zijn indien men kon samenwerken: „Maar daarvoor ont breekt nog het volle vertrouwen en de goede vriendschap". Stringenter trachtten hooggeleer de gesprekspartners, onder wie de vermaarde Amerikaanse futuroloog Herman Kahn en de Britse professor Toynbee in NTS' Denk-beeld in de toekomst van de wereldontwikkeling te zien. Het gesprek dwaalde spoedig af naar de positie van Japan, het land dat prof. Kahn „de derde macht in de wereld" heeft voorspeld. Sinds dien wil Japan, dat altijd afwijzend heeft gestaan tegenover het bezit van atoombommen, dit standpunt wijzi gen. Prof. Toynbee was van mening dat Japan gelooft in de teurgkeer van het oude, beschaafde China, dat dan geen oorlogsgevaar meer oplevert en verder het oog richt op een econo misch akkoord met Australië en de Philippijnen. Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. NRU19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 De rechten van de nens, gastcol lege. 19.50 Omroeporkest. 20.45 Llteratuurlijk: een inventa risatie van de Nederlandse li teratuur na 1960. 21.00 Radl- o-Fllharmonisch Orkest. 21.30 Wie is mijn naaste (10): klank beeld over seksueel-alwljken- den. 21.50 Franse chansons. 22.05 Spiegel van België. NVSH: 22.20 Sextant, radio weekblad. NRU: 22.30 Nieuws. 22.40 X, een sprong in het duister. 23.55 - 24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.16 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van de VVD. 18.30 Stereo: Licht vo caal en Instrumentaal ensem ble met zangsolist. 18.55 Sterc- o: Tango rumba orkest met zangsolisten. 19.30 Nieuws. 19.35 Pianorecital. 20.00 Liedjes van overal. 20.25 Een bekende Nederlander beantwoordt vra gen van jonge mensen. 20.45 Licht platenprogramma. 21.25 Trammelant ln Loeren aan de Hor. 21.50 Klankbeeld over Er nesto Che Guevara. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Viool en piano. 23.40 Strijkkwartet. 23.55 - 24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND van 18 - 20 uur The surrey with the fringe on top: Wish you were here;1 Dance little lady: Mary make believe; Orchids in the moon light: La Rosita; Poor little rich girl; Rock around the clock: Under the bridges of Paris; National emblem; Zi geuner; Kiss me; Jealousy; Dolores; Marina; Rome by night; Three coins in the fountain; Capitano d'amore; Que sera, sera; Luna caprese; Love; High noon; Historia de un amor; Chiqulta-linda; Se cret love; Two: Heartaches by the number; Love is a many splendoured thing; Baby face; All the way; Clementine; Mack the knife; Gone with the wind; Can't we be friends; My old flame; East of the sun: Lullaby of Broadway: Lo.ve you madlyThe conti nental S'ngin' in the rain. clame. AVRO: 20.20 Peyton Place, tv-feullleton. 20.45 Lite raire ontmoetingen 21.30 Me dische kroniek. NTS: 22.15 - 22.20 Journaal. België: Nederlands progr. Kanalen: 2 en 10. 18.55 Zand mannetje. 19.00 Jeugd zonder grenzen. 19.15 Horizon, maga zine van wetenschappen en techniek. 19.52 Meded. en de weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 Good Old Days, amusement in de jaren 1900 in het City of Variety Theatre te Leeds. 21.15 Volksconcert door het omroep Symfonie Orkest. 21.35 De afstammelingen, een reeks filmmontages van beroemde families uit de geschiedenis (6). 22.25 Nieuws. ti:i i:\isii: VAMVOMI Nederland I. NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Recla me. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. NTS: 19.06 Nieuwe avonturen van de Drie Musketiers, tv-feullleton. 19.31 Panorama van het we reldgebeuren. STER: 19.56 Re clame. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlcht. STER: 20.16 Re clame. NTS: 20.20 Uitzending van de Boerenpartij. 20.30 Uit zending Stichting Socutera. 20.35 Inburgeren: De Grond wetsherziening. 21.00 (De smaak van honing, speelfilm. (Rijkskeuring: 18 jaar). 22.35 - 32.40 Journaal. Nederland II. NTS: 18.50 Pi- po de clown. STER: 18.56 Re clame. NTS: 19.00 Journaal. AVRO: 19.30 Moef Ga Ga, tie nermagazine. 19.35 Vaders te gen wil en dank, tv-feullleton. 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re- RADIO Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassiek en mo dern platenprogramma. (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.35 waterstan den). NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing, 10.20 Muziek uit de Barok. KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 12.26 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Radl- o-snelbuffet. 13.30 Stereo: Licht gevarieerd muziekpro gramma (opn.). 14.30 Stereo: Blokfluit en klavecimbel (opn.). 15.00 Evangelisch-Lu- therse uitzending. NRU: 15.30 Banden met het verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kroniek voor kreatleve vrijetijdsbeste ding. 16.00 Nieuws. 16.02 Over film en filmers. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Moderne ka mermuziek (opn.). NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. 18.00 Tijd vrij voor muziek ln vrije tijd: Koorzang met muziek van het Muziekkorps van Het Leger des Heils. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammo foonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.35 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Moderne kamermuziek, (gr.). 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Pianospel. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Modern platteland, praatje. 12.34 Toppers van toen (gr.). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojour naal. 13.30 Altviool en plano. 13.55 Stereo: Alt-mezzo en pia no. 14.25 Literaire gesprekken. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Fluit en clave- cimbel. 16.37 Stereo: Kinder koor. 17.00 Amateurs musice ren. 17.30 Stereo: Voor middel bare scholieren. Hilversum III, 420 ra en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Lichte Instrumentale mu ziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Mu ziek bij de koffie. (11.00 Nieuws.) NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Bekende Nederlanders kiezen grammofoonplaten. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actu aliteiten. 13.08 Knalmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Netty Rosenfeld. 15.00 Nieuws.15.03 Where the action Is. 16.00 Nieuws. 14.03 Netty Rosenfeld. 15.00 Nieuws. 15.03 Where the action is. 16.00 Nieuws. 16.03 Tienerplatenshow. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Verzoekplatenpro- gramma. Prof. Kahn meent, dat Amerika zich niet kan terugtrekken uit de Vietnamese oorlog: dit zou een te grote terugslag op de samenleving veroorzaken. „In Amerika komen geen staatsgrepen voor, maar er zou dan kans kunnen zijn op vorming van een ultrarechtse autoritaire re gering". Hij noemde „de negerrelletjes" in Amerika onbelangrijk: „Negers zijn ordelievende mensen, zij leren al schieten op hun tiende jaar maar vermoorden niemand. Harlem is niet representatief voor het neger probleem. Negers achten het leger een academie, maar als ze uit Viet nam terugkeren, zijn ze niet veran derd. Elke neger die naar de top wil, vindt zijn bedje gespreid, maar de echte top bereiken ze nooit." Kahn gelooft niet in Russische agressie en in spoedige Europese integratie. Rusland zal zich volgens hem van Europa losmaken. „Als er ooit een atoomoorlog komt, zal die beginnen teussen onderontwikkelde landen. Aan het einde van deze eeuw zal iedereen te veel geld verdienen en veilig zijn. En wat is dan nog het doel van het leven?" Vinnig antwoordde prof. Toynbee dat Amerika eens een of twee flinke rampen nodig heeft. De VS hebben te lang en te veel succes gehad, dat is nooit goed voor een land. Integen deel: Duitsland en Japan die de oorlog verloren, zijn nu de welva rendste landen van de wereld. Hijzelf zou graag een verenigd Europa zien, maar dat hangt af van De Gaulle die op twee gedachten hinkt en zijn nationalisme niet wil opgeven. In de toekomst wordt vol gens hem de hele wereld één stad, zoals Japan nu al is. De Parijse journalist Fontaine voorspelde een altijd durende guer rilla omdat de ontwikkelde landen de onderontwikkelde niet echt kun nen helpen, en wat de Europese een heid betreft: hij vreesde het op komend nationalisme, dat zowel België als Canada bijna tot burger oorlog heeft gebracht. 7.06 uur Nieuwe avonturen van de Drie musketiers, 7.40 uur voetbalwedstrijd EngelandSpanje. 9.39 uur speelfilm uit de serie „Mr. Moto". Ned. 2 AVRO 7.03 uur Moef ga ga. 7.35 uur 'aflevering „Vaders tegen wil en dank"- 8.20 uur „Peyton Place". 8.45 uur Ed Hoornik in „Literaire ontmoetingen". 9.30 uur ziekte van Parkinson in Medische kroniek. Hilversum 1 NRU 7.50 uur Omroeporkest concerteert; in de pauze lezing over de kunst van het vertalen. 9.50 uur Franse chansons'. 10.40 uur Iks, een sprong in het duister. Hilversum II VARA 8.00 uur liedjesprogramma. 8.45 uur platenprogramma. 9.25 uur Trammelant in Loeren. 9.50 uur klankbeeld over Ernesto Che Guevara en 10.55 uur kamermuziek. Kalhlnka (.annoy 58 Daar hij alleen thuis was, had hij de tijd vergeten en schrok toen hij ineens de halklok hoorde slaan. Half twaalf, elf volle'slagen en twee belletjes. Het geluid versuisde in dè stilte. Freek maakte de som af waaraan hij bezig was. Morgen de rest maar, nam hij zich voor, hij zou zijn wekker op vroeg zetten. Bah. wiskunde, wat een rotvak! Dat lag hem helemaal niet. Met die gedachte kleedde hij zich uit, waste zich, poetste zijn tanden. Dadelijk na zijn avondgebed, dat hij zoals hij zich had voorgenomen, nu weer met zijn volle aandacht deed, viel hij al ondanks zichzelf in slaap. Toen droomde hij. Hij liep ergens over een smalle strook zandgrond, dicht bij de droomtuin, dacht hij, maar hij zag de droomtuin niet. Aan zijn linkerhand golfde de zee, prach tig blauw en oneindig en ook de lucht was schoner blauw dan hij haar ooit had gezien. Hij wist, dat zijn vader bij hem had gezeten op het warme zand, maar dat hij juist was heengegaan en dat hij hem nu moest zoeken. Hij zag hem nergens, waar kon hij zijn heengegaan? „Vader", riep Freek, „vader!" Duidelijk hoorde hij zijn eigen stem. Misschien, zo overdacht hij, zal het beter helpen als ik vaders naam roep. Hij zette dus zijn handen aan zijn mond en riep al voort gaand: „Vader, Arnold Arlsover, Arnold Arlsover, Arnolds Arnold... Arnolda..." Hij hoorde zijn vergissing en bleef staan, verwonderd glimlachend omdat hij zich zo tevreden voelde. Toen zag hij een meisje naderkomen, hem tegemoet over de smalle zand grond. Duidelijk zag hij het donkere lokkenkopje, het ge bruinde gezichtje, met de smalle lippen, de fijne rieus en de ogen. die hem aanzagen, glimlachend en ernstig tegelijk, Die ogen, licht en doorzichtig, wit bijna door het lichte blauw, en zo bekend, hem ook herkennend, hij zag het aan de glimlach, die dieper werd. Die ogen leken op zijn vaders ogen, maar toch waren zij ook anders, ze gaven hem een rilling van geluk, die hij niet begreep. Rustig ging het meisje langs hem, hij moest haar lichte, verende gang bewonderen, haar kleine gebruinde handen, de lichtvalling op het donkere haar. Hij wendde zich om om haar na te kijken, ontwaakte dan plotseling, lichtelijk ver* bijsterd. De wekker op zijn ombouw rinkelde; het was zes uur. Freek ging rechtop zitten en wreef zijn ogen. Hij had gedroomd, wonderlijk gedroomd van een meisje, dat hij niet eens kende, maar dat hij als hij haar ooit tegenkwam zeker herkennen zou. Of meisje... Een kind nog eigenlijk van ongeveer dertien of veertien jaar. Hij dacht toch nooit aan meisjes en gisteravond had hij voor het slapen gaan alleen maar aan zijn wiskunde gedacht. Freek sloeg zijn armen om zijn opgetrokken knieën -4 Dromen van wie je niet kent, idioot gewoon, kwam zeke* doordat hij zich vergist had toen hij die naam riep. Of.„ vooruit niet langer over suffen, dromen is bedrog. Hij rekte de armen in de lucht, geeuwde, herinnerde zich" plotseling hoe echt het was geweest toen hij zijn handen naar zijn mond bracht in zijn droom, toen had hij zijn lichaam net zo gewoon gevoeld als nu. Hij sprong zijn bed uit, rilde; akelig de dag te moeten beginnen met kunstlicht. Hij ging zich wassen en kleden, verdiepte zich in zijn werk en vergat zijn droom. Ongeveer een maand later zat Freek naast zijn moeder op het podium in het Concertgebouw. In de zaal was het geroes verstorven, de mensen zwegen, de violen grepen voorzichtig de melodie. Gedachteloos tuurde Freek voor zich heen, de muziek nera hem op, warm en teder, koper bromde, snaren gonsden, neï slagwerk dreunde zwellend aan. Muziek, je was wakker en niet wakker, in ieder geval, je was wég. Langzaam drong het tot zijn bewustzijn door dat hij omhoog keek naar de punt van het tegenoverliggende bal- k°n; Een kind, een meisje, kort donke rlokkenkopje, klein gezichtje met de kin steunend in de hand, lichte grote ogen, gevangen in de ban van de muziek. Zag ze hem? Herkende ze hem? Het licht van de lampen boven het podium toonde duidelijk haar gezicht, als een camee tegen een donkere achtergrond. Straks is ze weg. straks... Zijn gedachten knapten, de muziek zweeg. Maar het meisje zat er. Zij was er en klapte in de handen en sprak tegen een oudere dame, die naast haar zat. Freek stamelde een verontschuldiing tegen zijn moeder, hij duwde mensen op zij, was met een paar stappen boven en holde de gang door, die zich langzaam vulde met mensen, die naar de koffiekamer gingen. Telkens traden hem troepje* in de weg, maar hij kwam bij de deur van het balkon, zag juist ginder om de hoek van de gang het meisje naast de oudere dame, een klein en tenger figuurtje. Mensen traden hem weer in de weg, mensen, mensen. Het ging Freek als de jongen in de wenspot; tweemaal zag hij net in de verte een glimp van het meisje. Zij droeg een donkerblauw rokje, een witte blouse en een jongonsdas. Hij holde door de gangen, door de koffiekamer, het meisje vond hij niet, het leek of de grond haar had verzwolgen. I (Wordt vervolgd) oei! ikkönavc SWM2 LUCHT-- HO cSeBeOlkCTE -T4 G.TUIOE P/OX2ACHUTE UOOIZO OM ME wueeeN' De scheepv- FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11