Nan Verwey? Ik „schrijf bloemen met Handelaars in hasjiesj bleken maar amateurs IJl VOORU Nieuwe ontwikkeling in prijzenoorlog „gedistilleerd" Geen akkoord zuivel-eao altijd safe! Hennep-affairevoor rechtbank Felle kritiek op verhoging van de boterprijs KlNOËRÏiENYJË fiiiftyiLDiii:::; 4 Straffen van langer dan jaar geëist Agrarische cao's verlengen Geen verhoging melkprijzen Rijkspostspaarbank De veilige manier van sparen 7 ZATERDAG 30 MAART 1968 Jawel, „durfde", want laten we eerlijk zijn eenvoudige mensen, zoals u en ik, die niet zo bijster veel afweten van Kunst (met grote K), zinkt de moed wel eens in de schoe nen als een schilderij moet worden gekocht. En toch ook weer niet „durfde", want (de praktijk wijst het' uit) de bloemen van Nan Verwey lokken ko pers. Mevrouw Verwey gaat haar ei gen weg. Ze trekt zich niets aan van modieuze stromingen in de kunst, en ze zoekt nog "minder de publiciteit. Geen „kunst voor de kunst", geen kunst terwille van de kunstenaar, wèl schilderijen voor onze doodgewo ne huiskamers. Ze zegt: „Ik wil werken voor de mensen, die iets goeds in huis willen hebben." Daarom is haar werk ook tegen redelijke prijzen te koop. „Voor wat je bij mij origineel koopt, heb je nauwelijks een reproduktie." Kunstmarkten Gisteren was ze alweer druk bezig met schilderijen gereed te zetten voor de kunstmarkt in Woudrlchem, die vandaag wordt gehouden. Nan Verwey verkoopt namelijk niet via de kunsthandel, maar via kunstmark ten. Ze heeft vooral bekendheid gekre gen als deelneemster aan de kunst en antiekmarkt in Breda. „Het ko mend seizoen is het vierde jaar, dat ik daar mijn werk te koop aanbied. Zowel mannen als vrouwen kopen Fantasiebloem enthousiast; het gaat erom of je wer kelijk van bloemen houdt. Ik heb een bloemist meegemaakt, die twee schil derijtjes tegelijk meenam." De kunstmarkt van Breda is geo pend op zaterdagen: van de eerste zaterdag van april tot de laatste za terdag van september. De markt wordt bezocht door een groot aantal toeristen, met als gevolg dat de bloe men op doek van Nan Verwey ook buiten Nederland zijn te vinden. Een kennis van haar ontdekte een schil derij met signatuur „Nan" in Zuid-Frankrijk. „Jong en oud kopen met graagte mijn werk. Het komt nogal eens voor dat kinderen bij pa of moe zeuren om een schilderijtje. En dat is na tuurlijk een stimulans om ermee door te gaan." Oosters Nan Verwey was op de lagere school heel goed in tekenen. Nog be- ROTTERDAM De distilleerderij Johannes Vrijmoed en Zonen N.V. te Schiedam heeft gezien de marktontwikkeling op het gebied van gedestilleerde dranken in Ne/ierland, vandaag besloten het lidmaatschap van de vereniging De Verenigde Destillateurs op te zeggen. Deze stap hangt samen met de verscherpte concurrentie o.m. blijkend uit prijzen-oorlogen, o.a. in Rotterdam en Haarlem, zo deelde men van de zijde van Johannes Vrijmoed mee. De directie omschreef de Verenigde Destillateurs als „Het gedestilleerde drankenkartel". Verder verklaarde de directie dat voor de prijzen van haar merkartikelen de gedeponeerde verkoopprijzen van kracht blijven. Deze distilleerderij is tot dusver de enige die zich uit de vereniging van distillateurs heeft losgemaakt. UTRECHT Over de nieuwe cao voor de zuivelindustrie, die op 1 april zou moeten ingaan, is geen overeenstemming bereikt. Waarschijnlijk komt er nu een overgangsregeling voor twee maanden. Daarover zal op 8 april worden beraadslaagd. Er zijn bij deze cao's 21.000 werknemers betrokken. Het voornaamste struikelbok was de werkingssfeer. De werkgevers zijn niet bereid het hoger-technisch en leidinggevend personeel in de cao op te nemen. De vakbonden willen één cao voor iedereen die op de zuivelindustrie werkt. Dit betekent dat zij na twintig jaar een eind willen maken aan het bestaan van twee cao's. WARNSVELD De 67-jarige mevr. W. Ch. E. Jacobsen uit Zutphen is wijdagavond, toen zij met de fiets aan de hand de Lochemseweg te Warns- veld overstak, door een vrachtauto met aanhanger aangereden en ter plaatse overleden. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan Is zalfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. woning aan de Oostzeedijk te Rotterdam, ziet altijd wel een aantal schilderden staan of hangen, of de vrouw des hui zes bezig aan een doek in wor ding. De afgelopen week was het grootste deel verhuisd naar het wijk huis Het Oude Noorden. Haar len te-expositie „Bloemfestijn" heeft wel succes gehad. Een groot aantal bezoe kers durfde de bloemetjes buiten te zetten, en haar werk te kopen. Eigen weg De natuur begint zich, zoals we dagelijks kunnen constate ren, weer in een glorieuze feest jurk te steken. Na een lange, sombere winter worden ook buitenshuis de bloemen weer pure realiteit. Er zijn een aantal benijdens waardige mensen, voor wie krachtens hun beroep de bloe men altijd even reëel zijn. Tot die gelukkigen behoort de Rot terdamse kunstenares Nan Ver wey. Mevrouw Verwey staat op met bloemen, en gaat naar bed met bloemen. Letterlijk: ze brengt heel wat dagen van de week door met van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bloemen te schilderen. En wie haar bezoekt in haar zit ze een tekening (van bloemen), waarin haar tegenwoordige stijl is terug te vinden. Ze heeft nooit de academie bezocht, of een cursus gevolgd. „Ik ben hier uit eigen creativiteit naartoe ge groeid. In een interview werd eens opgetnerkt, dat ik teveel naar Chi nese tekeningen heb gekeken. Inder daad gebruik ik dikwijls felle. Oosters aandoende kleuren, maar ik ben niet door Chinese tekeningen beïnvloed. Op de kunstmarkt zeggen de mensen ook wel eens: O, dat is Ja pans. Ik bezit geloof ik wel een Oosterse inslag, maar ik breng mijn werk op een Westerse manier." Ze maakt het liefst fantasiebloe- men, maar de mensen verlangen nog al eens bloemen, zoals ze in de na tuur voorkomen. „Ik heb een groot aantal fuchsia's geschilderd in op dracht van een fuchsia-vereniging." Haar technieken? Olieverf op pa pier, en olieverf op linnen. De laatste tijd is ze ook begonnen met het schil deren op Japans rijstpapier. „Je moet dan een bloem gelijk wegschrijven* fouten maken mag niet." Niets anders Nan Verwey schildert en te kent nu al tien jaar bloemen, maar dan ook niets anders. Ze motiveert: „Een bloem staat alleen maar mooi te zijn; er komt niets akeligs aan mee, zoals aan de mens." Niet, dat ze niet van mensen houdt. Ze „schrijft" haar bloe men juist vóór mensen. Maar UTRECHT „Het besluit van de EEG-ministers om de prijs voor de roomboter te verhogen, is een stomme prijspolitiek, psychologisch onjuist en in strijd met de economische wet dat een prijsverlaging resulteert in een toenemende consumptie en een prijsverhoging irt een verminderd verbruik." Aldus de heer Sake van der Ploeg, de voorzitter van de Algemene Nederlandse agrarische bedrijfsbond, gisteren in Utrecht. Hij vindt die prijsverhoging niet nodig. De in Brussel vastgestelde bedragen, die kunnen worden besteed om de boteroverschotten te ruimen, kunnen beter worden gebruikt om het binnenlandse verbruik te stimuleren. De heer Van der Ploeg meende dat door de prijsverhoging de boter iets wordt voor luxe hotels met een sterretje en de rijkaards. NAN VERWEY bloemen, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de zuiverheid, die ze in de samenleving mist, heeft ze ge vonden bij Flora's kinderen. Zuiverheid èn vrolijkheid: „Ik maak dikwijls bloemen met feestgezichtjes." Voetgangers Mijnheer, Mijn reactie op het initiatief van de Vereniging voor Voetgangers de apotheken te verzoeken het medicij nen halen te vervroegen van vijf uur tot vier uur 's middags (in verband met het spitsuur) is: waardeloos en overbodig In Haarlem hebben de meeste apotheken nog bezorgers. Tegenwoordig is het „in" iets te organiseren voor bejaarden. Niets op tegen, maar hoe moet het met de werkende mensen. Wanneer moeten die hun 'medicijnen afhalen? Weet u, waar die Vereniging voor Voetgangers eens flink op moet ha meren? Op beter openbaar vervoer voor de werkende massa tijdens het spitsuur. Met andere woorden: boodschap pende huisvrouwen, met en zonder jengelende kinderen, en bejaarden er op attent te maken hun bezoeken e.d. zo te regelen, dat zij tussen circa half vijf en half zeven geen gebruik van het openbaar vervoer behoeven te maken. Dit is gewoon een staaltje van me demenselijkheid Ik ben niet haat dragend jegens bejaarden. Mijn werk Is gezinshulp bij bejaarden. Zodoende weet ik ook van de service van de apothekers. Ook zijn er veel artsen, denkelijk wel allemaal, die op de re cepten voor minder validen schrij ven: bezorgen s.v.p. Hoogachtend, Mej. G. Dood, Haarlem Manheer Goudriaan, Zeer veel dank voor uw artikel over de uitwisseling van kinderteke ningen in de Godelindeschool. Het was mij uit het hart gegrepen, vooral uw opmerking over weldoorvoede, goedgeklede dames en heren! Zo n hele opzet van opening, met ambassadeur en al, is uit den boze, maar helaas de enige manier om pu bliciteit te krijgen en dure mensen, die in hun beurzen tasten! Toen Ik me voor deze opening in mijn „goeie goed" stak, dacht ik er bij, nu val ik ook in dat rijtje van „liefdadigheidsmevrouwen" en dat is nu precies waar we vanaf moeten! Het druppeltje „Kindertientje" is misschien nog wel geen emmer ge worden, maar er werd toch 940 mee bij elkaar gekregen, tijdens de ten toonstelling. De actie hiermee gaat natuurlijk door. Bestaat er een mogelijkheid hierover een berichtje te plaatsen? Liefst met de afbeelding van het „Kindertientje" erbij en met vermel ding van gironummer 7515, UNI- CEF-Den Haag, alwaar men een Kin dertientje na overmaken van ƒ10 toe zendt? Of is dit het onderste uit de kan, na uw fijne medewerking in LS? Nogmaals, véél dank, met de meeste hoogachting, namens het Regionaal UNICEF Comité Het Gooi, V. Gerson Lohman, Blaricum. Mevrouw Gerson Lohman: met activiteiten ten behoeve van kinderen kunt u moeilijk het deksel op de neus krijgen. Dus nogmaals: als u het kunt missen, kunt u kinderen overal in de wereld helpen. Stuur een tien tje op naar UNICEF - Den Haag (gi ro 7515). In ruil daarvoor ontvangt u het hierbij afgedrukte „Kindertien tje". KK'hitf ktnöèröji woro'sn Qrpot- Qf niet zij Kunnen in eik oeval Diet wachten op de grote - l orvt'WikkeMnfgfihüip Oaarom £»è©ft ofïd- vJ l UNICEF Woon pi. v*!-: ••.'.were iffk 1 r<der fo n<fs v«ii v Vg.fjft*1 I cl e naties UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft zich vrij dag bezig gehouden met wat wel wordt genoemd de „groot ste hennep-affaire in West- Europa". Er waren vier ver dachten tegen wie de officier van justitie, mr. G. W. von Meyenfeldt, straffen eiste van ongeveer een jaar. Het viertal verhandelde 38,5 kilo onver sneden hennep. Tegen de 41-jarige monteur R. C. R., een Spanjaard, werd twaalf maanden met aftrek waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Als de rechtbank conform zou beslissen dan moet R. nog anderhalve maand gede tineerd blijven. De 28-jarige Marok kaanse koopman H. M. Z. hoorde een gelijke straf tegen zich eisen, de 25-jarige Algerijnse verpleger M. B. G, H. tien maanden met aftrek waar van twee voorwaardelijk en drie jaar proeftijd en de 31-jarige Nederlan der, ex-journalist en zakenman P. N. een jaar en zes maanden. De politie kreeg de grote hoeveel heid hennep in handen toen zij door twee zich als geïnteresseerde verko pers voordoende journalisten was ge tipt. Op 29 september volgde daarop een grootscheepse aanval op het pan nenkoekenrestaurant „De Biltse Boer" waar zich twee verdachten be vonden. Op het parkeerterrein van het verderop gelegen restaurant „De Biltse Hoek" werden de twee andere verdachten gepakt. Daar was ook de personenauto met de hennep die op de vreemdste plaatsen, zoals achter de bekleding, was verborgen. De officier stelde dat, hoewel de zaak aanvankelijk nogal romantisch leek, men te maken heeft met gewa pende terroristen. Dat bleek wel doordat na de arrestaties ook in Bel gië diverse arrestaties zijn verricht en grote hoeveelheden hasjiesh in beslag zijn genomen. Hij wees erop dat de verdovende middelen ook in Marokko. Algerije en andere landen zijn verboden. Hoe wel hasjiesh niet de ernstigste soort onder de verdovende middelen is, zijn de uitingen wel ernstig. Men wordt psychisch afhankelijk en inac tief. Tijdens de behandeling bleek dat Z. en H. in Brussel contact hadden gekregen met R. die het spul, door, hen ook wel „kiffi" genoemd zou kwijt willen. Z. nam de zaak over en bracht samen met Peter N. een proefpartij naar Amsterdam. Op het station van De Bilt kwam Z. toevallig in contact met de 46-jari- ge administrateur H. de B. ook wel aangeduldt als .mister X" die zei be langstelling te hebben. Hij was het die de twee journalisten waarschuw de. Z. had ondertussen R. in Brussel van wie hij wist dat hij veel meer hasjiesh had, zover gekregen dat hij naar Holland kwam. Hij zei echter **at .™en zou J ooit elzen naar Scandi navië omdat het spul onverhandel- j baar bleek. Tijdens de behandeling I spraken de verdachten elkaar her haaldelijk tegen. De officier zag Peter N. als de be langrijkste man. N. verklaarde zich tegenover de buitenlanders bijzonder schuldig te voelen. De officier had het hem zeer kwallijk genomen dat hij die wist hoe in ons land over het bezit van hennep wordt gedacht, de vreemdelingen in de zaak had be- j trokken. Volgens zijn verdediger, mr. J. K. Mathuiscn. zou Peter N. slechts chauffeursdiensten hebben verricht. Hij noemde N. meer een jongen dan een man. „Eigenlijk is hij nog een puber" zei hij. Mr. Simon, de raadsman van de Brusselse Span jaard, keerde zich in zijn pleidooi tegen het politieoptreden In deze zaak. Hij zei dat het onbarmhartig was geweest flat de politie een heel bataljon met honden op vier weerlo ze kcrrcls had afgestuurd. UTRECHT De Algemene Ned. Agrarische Bedrijfsbond is bereid de oude cao's die op 31 maart aflopen met ten hoogste drie maanden te verlengen. Een van de voorwaarden die de ANAB echter stelt, is dat de functieionen met ingang van 1 april met zes gulden wor den verhoogd. Ook wil de ANAB dat de onderhan delingen met spoed zullen worden voortgezet en dat over de arbeidstijd verkorting van een kwartier per dag die op 1 november van dit jaar zal in gaan overeenstemming bestaat. Bo vendien wil men dat hiermee ook bij de spreiding over het hele jaar met in gang van april rekening zal worden ge houden. De ANAB rekent er op dat er uiter lijk in juni overeenstemming is bereikt over een cao voor al het personeel. De heer Sake van der Ploeg, voor zitter van de ANAB, gelooft niet dat er op korte termijn over de inhoud van een nieuwe cao overleg kan worden gepleegd. De contractloze periode voor de zuivelindustrie gaat op 1 april in. DEN HAAG De prijsbeschikking melk en melkproducten die met in gang van 2 april zal vervallen, zal voorlopig niet worden vervangen. De minister van economische zaken ver trouwt erop dat het bedrijfsleven zich zal houden aan de met het pro- duktschap voor zuivel getroffen afspraak de nu geldende prijzen voorlopig niet te wijzigen, in af wachting van de resultaten van het aan de gang zijnde overleg. De prijzen zijn voor de voor naamste soorten per liter: gepasteu riseerde melk, lost 53 cent, in fles of plastic zakje 58 cent, gesteriliseerde melk 61 cent, karnemelk los 50 cent in fles 45 cent, melkyoghurt 69 cent, vanillevla per halve liter 50 cent, per liter 93 cent, chocoladevla per halve liter 52 cent en per liter 99 cent. Voor kartonverpakking kunnen de prijzen met twee cent per halve en drie cent per hele liter hoger liggen. BITBURG Ongeveer 68.000 liter straaljagerbrandstof is vrijdag in het riviertje de Kyll in het Westduitse Eifelgebied terechtgekomen als gevolg van een lek in een leiding op de Amerikaanse luchtbasis in Bitburg. De Amerikanen ontdekten zelf de lekkage en waarschuwden de Westduitse politie die de alarmtoestand voor het gebied' afkondigde. Bezoekers zetten bloemetjes buiten op lente-expositie door Huib Goudriaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7