Lyriek van een seigneuraal dichter MUZIEK' OPINIE Kanttekening Verkiezingen geen oplossing voor problemen van België If P. C. BOUTENS: VERZAMELDE LYRIEK leven degen verder BLOEMEN ZIJN OOK NIEUWS jamais; SI VOUS VOTE 14 ZATERDAG 30 MAART 196 MET het werk van een dichter moet men zijn opgegroeid en hebben geleefd. Niets kan de indruk en de in vloed vervangen van dichter figuren die ons leven hebben begeleid in onze vormings- Momentopname J^A DE OORLOG IS, vooral onder Amerikaanse invloed, opgekomen het Instituut van het opinieonderzoek en van de opiniepeiling. Een gebruikelijke vraag die dan aan •en aantal mensen wordt gesteld is: Aangenomen dat er van daag verkiezingen zouden worden gehouden, hoe zoudt ge dan stemmen. Er is over het voor en tegen van dit soort onderzoeken al veel geschreven. Het „voor" is uiteraard dat ze kunnen die oen als graadmeter. Een „tegen" kan zijn, dat een opinie peiling invloed kan gaan oefenen, en wel in verhevigende zin, op veranderingen die bezig zijn zich in het denken van de mensen te voltrekken. Want niet weinigen schijnen nu een maal de neiging te hebben zich te voegen bij groeperingen die en dat biykt dan uit de gepubliceerde cijfers aan het vooruitgaan zijn. Natuurlijk kunnen bij deze onderzoeken ook fouten worden gemaakt. De kunst is om op kleine schaal toch een zo ge trouw mogelijk beeld te krijgen van het kiezersvolk-als-ge- heeL Ben van de bekendste figuren bij deze onderzoeken is, als be kend, de Amerikaan Gallup. Het is voor hem te hopen dat sfln kennis van de Nederlandse taal gering is; immers, het Is al een wat versleten grapje bij een mislukt onderzoek, dat men zich heeft „vergallupeerd". Intussen, de technieken zijn tegenwoordig toch wel van een aard, dat niemand de resultaten van een met enige zorg op gezet onderzoek zonder meer naast zich durft neerleggen. J^EZE WEEK zUji, als bekend, de cijfers bekend gemaakt van een verkiezingsonderzoek-Veldkamp/Telegraaf. We hebben er er een samenvatting van gegeving. Wat btJ deze cijfers opviel was al wederom als ik het woord nog gebruiken mag de hoge mate van stabiliteit binnen ons kiezerscorps. Uiteraard let men vooral op de verschuivingen en we weten dat het de verschuivingen zijn die bij de kabinetsformatie •en belangrijke rol plegen te spelen. Dat ls onvermijdelijk. Maar, zoals ik al meer heb opgemerkt, aan de stabiliteit bin nen ons kiezerscorps, met andere woorden: aan de grote meerderheid van de aan hun opvatting getrouwen, dreigt men dan spoedig voorbij te zien. Dit verschijnsel van de stabiliteit vindt men eigenlijk óók terug in het zich telkens weer voordoende feit dat opkomen de jongere partijen bjj ons tamelijk spoedig weer over het apoedlg bereikte hogtepunt heen zijn. Ieder kan uit deze eigen tyd daarvan de voorbeelden noemen. De stabiliteit komt verder uit in de betrekkelijk kleine aan hang die de radicalen hebben weten te verwerven minder dan velen hun hadden toegedacht. Waarmee dan opnieuw bewezen is, dat men altijd verstandig doet zich niet te ver kijken op de publiciteit die iemand of een groep te genieten heeft gekregen. Het kan voor de besturenden van de tradi* Wonde partijen een aanwijzing zijn. QPMERKELIJJK Is al evenzeer de voorkeur die er by de confessionele groeperingen blijkens de cijfers bestaat voor de party der liberalen, aangenomen dat men in de Ne derlandse situatie toch altyd met anderen móet samen werken. Deze voorkeur echter vindt, dunkt me, niet by het bestuur van elk der confessionele partyen geiykeiyk weer klank. Heb ik het goed, dan doen de confessionele partyen verstan dig zowel ten aanzien van de socialisten als ten aanzien van de liberalen hun zelfstandigheid ten volle te bewaren. Mocht by een kabinetsformatie de keuze uitvallen ten gunste van het liberalisme, dan heeft dit in elk geval het gevolg dat de inbreng van de confessionele partyen allicht groter kan zyn dan in een formatie met de immers altyd grotere socia listische party. Dit zfln overigens alle beschouwingen voor een situatie die zich echt voorlopig niet zal voordoen. Want voorhands zijn er geen verkiezingen tenzy het kabinet aan een eind zou komen. En daar zyn geen aanwüzingen voor. Het kabinet-De Jong men moge dan op onderdelen be denkingen hebben staat behooriyk gunstig genoteerd en het welslagen van het kabinet zal weer van invloed zyn op andere problematieken in het staatkundige vlak, óók dkt van de partyvernieuwing, waaraan, zo is myn Indruk, by de ge wone kiezer toch wel wat minder behoefte is dan vele po litici en politicologen schynen te menen. Ook dkt leert althans deze momentopname. DIEMER jaren. Elke nieuwe bundel of verzenserie betekende een nieuwe confrontatie tussen de gerijpte of verouderde dichter en de rijpende jonge mens die men zelf was. Boutens is nooit mijn lieve lingsdichter geweest. Mij stond Leopold nader. Nooit zal ik de gevoelens van eerbied vergeten, waarmee ik in 1925 langs het toen nog nieuwe huis aan de Samuel Mullerstraat no. 5 liep, waar de dode dichter achter een op een kier gezet raam en achter gesloten gordijnen lag opgebaard. Maar vandaag gaat het over Boutens. Deze overleed op 14 maart 1943, een kwarteeuw gele den dus. Dit feit is de aanleiding tot de uitgave die nu voor ons ligt. De verantwoording achter in het tweede deel biedt de filolo gisch geïnteresseerde de ge wenste informatie. Het ligt niet op mijn weg te schrijven over de manier waarop deze verzameling tot stand geko men is. Het spreken over bun dels, drukken, handschriften, va rianten, drukfouten enz. laat ik aan specialisten over. Het is de balsemprocedure, het zijn de lite raire specerijen en wikkeldoeken die bij een eerbiedige graflegging behoren. Herrijzen verzen (waarbij ook vertalingen van Omar Khayyam, Sapfo, Louise Labé, Shakespeare en an deren) een stroom, een zee-arm, een Westerschelde aan poëzie. Of dit dichtwerk de jongeren van vandaag iets zegt, lijkt me twij felachtig. Laat ik twee dingen doen: eerlijk uitspreken wat Boutens voor mij betekend heeft en voorts proberen Boutens te zien in zijn cultuurhistorische context. Contact Met enkele gedichten van Bou tens heb ik innig contact gehad. Dat waren de bekende: Liefdes uur, Mijn bleke denken dwaalt door diepe nachten, Aan de schoonheid en de Ode aan Sapfo. Maar geen contact had ik met de vaagheid, de gekunsteldheid, de hiëratische schoonheidscultus die deze ruim 1200 bladzijden lyriek althans voor mij ongenietbaar maken. Boutens was, met Van Deyssel, een vertegenwoordiger van het seigneurale in de literatuur. Hij was een typische representant van de Nederlandse renaissance- cultuur, ook wat de versmelting betreft van antieke en christe lijke motieven in zijn werk. Hij vormde een hoogtepunt van het estheticisme en verbalisme 'dat door de Tachtigers was geïntro duceerd. Naar aanleiding van P. C. Boutens, VERZAMELDE LYRIEK in twee delen. Uitgave Athenaeum/Polak Van Gennep, Amsterdam, 1247 bldz., 95,—. de Zeeuwse wateren, maar ook het vernevelde, ijle, waarin de duidelijke omtrekken zijn ver- Top Want hoe men het ook wendt of keert, verzameld werk heeft al tijd iets mausoleum-achtigs. Met deze beperking dat de dode dich ter in zijn vers herrijzen kan. Dit betekent evenwel nooit een inte grale opstanding. Natuurlijk heeft Boutens bij de oudere generatie nog zijn manne lijke en vrouwelijke vereerders. Voor hen zijn de bijeengebrachte Eenvoud Nu ik in de twee dikke delen vlijtig heb zitten lezen en blade ren, kan ik niet loochenen te heb ben verlangd naar een eenvoud en directheid die al tijdens Bou tens' leven door anderen is na gestreefd: Gorter, Adama van Scheltema, Nijhoff en de rijpere Marsman, elk op zijn wijze. Ze ker, er is wijdheid en ruimte in Boutens' poëzie: de ruimte van Boutens betekent een uiterste, in zekere zin dus ook een top, van een poëtische instelling die volkomen tot het verleden be hoort. Men kent het beroemde gedichtje van Paul Verlaine: „E- coutez la chanson bien douce, qui ne pleurt que pour vous plaire." Boutens vertaalt: „Den wèl-lie- ven liede luistere, Dat wil wee- nen maar te verblijden." Te genover deze gekunsteldheid staan sublieme regels, zoals in het vers. Zq kwam door d'avond: Over haar oogen haar oogleên neer, Beschaamd dat zij was schoon zoo zeer. Ook een gedicht als Droom-huis bvertuigt door de toon van echtheid, afgezien van het psychologisch interessante van dit vers. Tegen het verwijt van eentonigheid heeft Boutens zich verweerd in zijn gedicht Hetzelfde lied, maar dit is een poëtische verdediging die alleen duidelijk een eigenaardigheid be vestigt. ledig honoreren. Maar als ik dan zijn verzen lees die op christe lijke motieven berusten, dan voel ik daarin vandaag een esthe tische vervalsing die op christe lijke dichters zoals De Mérode, Wapenaar en anderen een ver keerde invloed heeft gehad. Alles, ook het lijden, moest als schoon worden gezien. En Bou tens' vers op de Emmaüsgangers van de pseudo-Vermeer (Van Meegeren) is voor mij onthullend in die zin, dat het openbaart hoe het mogelijk is geweest dat dit schilderij aan Vermeer is toe geschreven. De esthetiserende visie op de verhalen uit de evan geliën heeft de kunstkenners parten gespeeld. Boutens' verzamelde lyriek: een literair-historisch monument Natuurlijk mag dit in geen bibli otheek die zich respecteert ont breken. Ik eindig deze aankondi ging met een kort vers uit Len te-Maan (1916): Ik peins het niet mijn hart erkent Vervalsing De hoogheid van Boutens' toon herinnert ons eraan, hoe in de dichtkunst waarden zijn verloren gaan zoals noblesse, kuisheid, schroom, verering. Ik wil dit vol- Hoe alle wezen eenzaam is, Hoe uit bezit en uit gemis Dezelfde moeheid overschiet, Die van al wat \ij heeft door- k end, Die van al wat zij heeft be geerd, Haar grondeloozen glimlach keert Naar doods onpeilbaar donkren wand... DR. C. RIJNSDORP "FR VALT geen verstandig woord te zeggen over de uitslag van de verkiezingen, die morgen in België worden gehou den. De scheidslijn tussen gema tigden en extremisten vallen niet samen met die tussen de politie ke partijen. Het is dan ook de vraag, of de nationale eenheid, die als gevolg van de taalstrijd in groot gevaar verkeert, kan wor den gered. De Vlaams-Waalse tegenstel lingen, die in de verkiezingsstrijd een belangrijke rol speelden, be ginnen bij de kwestie Leuven. Van Vlaamse zijde eist men vol ledige overplaatsing van de Franse afdeling van de Leuvense universiteit naar Waals gebied. Er moet voorgoed een eind wor den gemaakt aan de verfransen de invloed in het Vlaamse Leu ven. Ook is er Vlaams verzet tegen uitbreiding van de tweetalige Brusselse agglomeratie buiten de huidige negentien gemeenten. Ook hier vrezen de Vlamingen, dat het Frans zich langzaam maar zeker van "net omringende Vlaamse land meester zal gaan maken. Deze vrees is niet onge grond. Het resultaat van jaren lange strijd zou in gevaar komen. Brussel Waals verzet ls er tegen wette lijke voorschriften, die voor het gebied van Brussel bepalen dat een gezinshoofd niet vrij is in de keus van de onderwijstaal van zijn kinderen. Kinderen uit een gezin, waar Nederlands de voer taal is, moeten Nederlandtalig voertaal, dan moeten de kinderen JÖBSg Franstalig onderwijs volgen. Elders in België geldt het be ginsel dat streektaal onder wijstaal is, met uitzondering van de universiteit van Leuven. Deze is overigens rooms-katholiek. In 1966 bepaalde de bisschoppen, dat de Franstalige afdeling aan die universiteit gehandhaafd moest blijven. De Vlaamse bis schoppen hebben zich nu van de ze uitspraak gedistantieerd, maar zij is van kracht gebleven. Een andere Waalse eis is, dat het Franstalige landsgedeelte met zijn structurele moeilijkheden vooral als gevolg van problemen in de kolenindustrie en zijn teruglopende bevolking extra fi nanciële steun krijgt ter stimule ring van de economische ex pansie. Opvallend is echter, dat In Wallonië nog talrijke buitenlan ders werken (250.000) en de plaatsen innemen van naar het noorden en westen trekkende Walen.... Staatsvorm Dan zijn er nog eisen van verschillende partijen voor eco nomische decentralisatie, regio nale zeggenschap of zelfs ronduit een federalistische staatsstruc tuur. Maar al gaat het ook over de staatsvorm, de monarchie wordt niet in het geding ge bracht. Men realiseert zich. dat bij het kiezen van een president onmid dellijk het probleem rijst, of het een Waal, een Brusselaar of een Vlaming moet zijn.... Meteen na de val van het kabi net Vanden Boeynants is een splitsing ontstaan in de grootste der drie traditionele partijen, de Christelijke Volkspartij (CVP). De Vlaamse en Waalse vleugels zijn de strijd ingegaan met pro gramma's, die op genoemde actu ele punten lijnrecht tegenover el kaar staan. In Brussel is de de missionaire premier nog wel met HOLLANDS flower power kondigt zich in de bollen- «treek alweer aan en tussen krantekolommen vol minder fleurige berichten heeft de ontwakende natuur bij ons een streepje voor. Intussen draait de wereld door en het is zo'n drukke week, dat we dit keer maar rubriceren. WEST-EUROPA. De Britse La- bourregering krijgt een zware klap doordat drie districten tege lijk een conservatieve Lager huiszetel krijgen; de conservatie ven vragen al om vroegere alge mene verkiezingen. De West- duitse minister van binnenlandse zaken Lücke. bezorgd om door de SPD gevraagd uitstel van de kieswetherziening, neemt ontslag, blijft, neemt toch ontslag. België voert een minimumsnelheid van 70 km op de autowegen in. Een Iers vliegtuig vergaat in zee met 61 man. De economie in West-Europa is aan de beter hand. OOST-EUORPA. Gagarin, de Jonge Columbus van de ruimte, Verongelukt met een vliegtuig in de Sowjetunie. Generaal Svoboda (78) volgt Novotny als president van het liberaler Tsjechoslowa- kije op. In Warschau worden Joodse hoogleraren ontslagen. AMERIKA. Een mini-revolutie Id Panama, dat nu twee presi denten schijnt te hebben. Wat öedelijker. maar net zo fel. is het gevecht om het presidentschap van de Verenigde Staten. VERRE OOSTEN. Amerika zou overwegen, de belegerde basis Khe Sanh op te geven. Adams volgt Westmoreland als bevel hebber in Vietnam op; Westmo reland wordt chef staf in Washington. Indonesië heeft Soe- harto voor vijf jaar als president. De afloop van de Unctad in New Delhi is pover; slechts drie rijke landen binden zich aan verho ging van de ontwikkelingshulp in 1972. ISRAëL. Nog geen week nadat de Veiligheidsraad Israël heeft veroordeeld wegens zijn strafex peditie op Jordaans gebied, ont branden nieuwe luchtgevechten. Minister Eban legt op reis, o.a. aan minister Luns. de Israëlische houding uit. EIGEN LAND. Een verkie zingsonderzoek levert voor D'66 heel wat minder aanhang dan enkele maanden geleden; de KVP heeft weinig te lijden en de Ra dicalen zouden vier zetels beha len. Een Kamerdebat over de Binnenlandse veiligheidsdienst mondt uit in de belofte dat de Kamer ingelicht wordt over een mogelijkheid van verweer tegen een antecedentenonderzoek. Een wetsontwerp bedoelt verruiming van het gemeentelijk belasting gebied met o.a. de mogelijkheid van een toeristenbelasting. Schokkend zijn een ernstig verkeersongeluk op de Moerdijk- brug. een brand die de kern van het Noordhollandse dorp Rusten burg in de as legt. een moord op een meisje, in Bremen door een Nederlander gepleegd. Prof. dr. K. Dijk ontvalt ons op 82-jarige leeftijd, en ook sektelei der Lou Voorthuiz»n gaat de weg van alle vlees. H. Reinoud wordt directeur-generaal van de PTT en muziekpedagoog Willem Geh- rels krijgt een eredoctoraat. Lei den ontwikkelt een serum tegen het afstoten van vreemde weefsels bij transplantatie. In de sociaal-economische sfeer vinden we voor vandaag het ein de: een grote fusie in de Rotter damse haven: Müller en Thomsen, verbeteringen in de ambtenarensalarissen. 7 cent duurdere roomboter, onrust on der de vervoerders omdat het plan-Leber maandag al ingaat, mislukt overleg over de cao voor de landbouw en het halt, dat mi nister Roolvink toeroept aan al te drastische werktijdverkoring, met name in de bouw-cao. DEZE WEEK GEZEGD: „Mijn grootste vriend is de schoenmaker van Geldrop. Onder de ambachtslieden vindt men de grootste filosofen; de moderne intellectueel wordt veel te veel door de feiten overstelpt" (De jubilerende prof. dr. P. R. Michaël geci teerd door prof. J. F. Fol- kerts). Het „manneke van Brussel" geeft in het Frans zijn mening. Hij is het symbool van het Front der Francofonen, waarvan de aan hangers gekant zijn tegen alles wat Vlaams is. Wat ze met Dat nooit" bedoelen is wel duidelijk. een lijst gekomen, waarop zowel Nederlands- als Franstalige staan. Daarnaast verscheen echter ook een uitsluitend franstalige lijst. Ook de sociaal-democratische partij (BSP), de tweede der tra ditionele partijen heeft met splitsing te kampen, zij het dan alleen in het Brusselse gebied. Er is een socialistische Vlaamse lijst in de hoofdstad en een nagenoeg uitsluitend Franstalige. De BSP werkt voornamelijk met vader landslievende verkiezingsargu menten. De P.V.V. De scherpe tegenstelling tussen de Vlaamse en Waalse eisen met name binnen de CVP doen velen met zorg de verkie zingsuitslag tegemoet zien. Een van de grote vraagtekens is, hoe de derde traditionele partij (de liberale Partij voor vrijheid en vooruitgang of PVV) uit de stem busstrijd tevoorschijn zal komen De PVV is de enige partij, die voor het gehele land in gesloten gelederen optreedt. Zij zou vrij wel overal aanhang uit het CVP-kamp hebben aangetrokken In Brussel zelf (een der'bol werken van dc PVV) moet zij echter een verre van gemakke lijke strijd voeren tegen het zgn. Front der Francofonen, dat een extremistische positie heeft inge nomen tegenover alles wal Vlaams is. Het gematigde optreden van de PVV komt in Vlaanderen vooral de Volksunie, waarin rechtse ex tremisten het voor het zeggen hebben, bijzonder ongelegen. In de grote Vlaamse steden heeft de Volksunie al haar krachten ge concentreerd op bestrijding van de PVV, die als verrader aan de Vlaamse zaak wordt voorgesteld. PVV-voorzitter Vanaudenhove kwalificeerde op zijn beurt leden van de Volksunie als nazis'. Kiesstelsel Het tamelijk ingewikkelde „Ik reken op u", zegt premier Vanden Boeynants in tioee talen. Helaas is zijn partij, de CVP, in zichzelf verdeeld. kiesstelsel van België kan de PVV er echter van weerhouden, belangrijke zetel winst te boeken. Slechts een beduidende stem menwinst kan de positie van de ze kleinste der drie traditionele partijen in het parlement een rol van betekenis toebedelen. Niettemin is de vrees alge meen, dat het nagenoeg onmoge lijk zal zijn, na de verkiezingen de standpunten van de drie voor naamste gegadigden te verzoenen en de vorming van een coalitie kabinet mogelijk te maken. Zelfs meent men, dat wellicht binnen een half jaar opnieuw verkiezin gen gehouden moeten worden. Morgen beslissen de kiezers over de bezetting van 212 zetels in de Kamer van volksvertegen woordigers. over 106 zetels in de Senaat zichzelf door coöptatie negen provinciale raden. De nieuwe raden wijzen later nog 48 senatoren aan. Daarna vult de Sepaat zeichzelf door coöptatie verder aan met nog 24 leden. Het aantal Vlaamse kiezers is groter dan dat der Franstaligen, nl. 3.1 miljoen Vlamingen tegen *2 miljoen Walen en 1 miljoen Brusselaars (van wie een deel Vlaams is). Het Vlaamse over wicht is sinds 1965 ongeveer met 70.000 toegenomen. Dit heeft overigens geen directe invloed op de samenstelling van het parle ment. Zetels De verdeling van de 212 zetels in de Kamer is per arrondisse ment vastgelegd: de Vlaamse districten beslissen met elkaar over de bezetting van 107 zetels, de Waalse over 72 en de kiezers in het tweetalige Brussel over 33 zetels. Bij de verkiezing van 1965 moest de CVP genoegen nemen met 77 zetels (verlies 19). De BSP Aalberse's vertrek en een slaperig Wiegelliedie De oudste helft van het duo- Schmelzer-Aalberse, dat de afgelopen jaren de KVP heeft geleid (misleid, volgens Bo- gaers c.s.), verdwijnt vandaag naar de politieke achtergrond. In het Utrechtse „Esplanade", het voormalige AR-bolwerk, waar nog de echo's hangen van dr. Berghuis' doorwroch te redevoeringen, heeft mr. Pieter Aalberse vanmiddag het partijvoorzitterschap over gedragen aan mr. Alphons van der Stee, die deze week de aandacht trok met kriti sche uitlatingen over de be delbrief-De Quay. Die 'brief hebben we ie mand horen veronderstellen zou alleen maar geschreven zijn om de nieuwe KVP-voor- zitter in staat te stellen zich er tegen af te zetten en aldus een gematigd-radicaal imago op te bouwen, hetgeen de sa menwerking met de radicale ondervoorzitter Th. Laan kan vergemakkelijken. Het lijkt ietwat gezocht, maar tenslotte zijn er in de KVP wel zonder linger dingen gebeurd. Zonder Aalberse zou het po litieke patroon in ons land er nu anders uitzien en daarom ontkomen we er niet aan een paar alinea's te wijden aan de beslissende rol, die deze overi gens weinig markante man achter de schermen heeft gespeeld. Hij heeft z'n doel bereikt. De socialisten, aan wie hij altijd een reuzehekel heeft gehad, zitten stevig in de oppositie. Hun vriendjes, de Bogaerdisten, zijn de partij uit. De Westerterp-radicalen hebben zich laten inkapselen. De KVP kent geen rebellen meer, De confessioneel libera le coalitie loopt geen gevaar en de christen-democratische eenheid is groeiende, al wil de ARP eerst nog even diep ademhalen. Het. is allemaal gegaan zoals Aalberse wenste dat l et zou gaan, maar de prijs is wel erg hoog gebleken. Aalberse laat een financieel-noodlijdende partij met een snel-slinkende aanhang achter. Tien jaar ge leden had de KVP nog 500.000 leden, nu ergens tussen de 300.000 en 250.000. In 1963 be zette ze 51 Kamerzetels, vier jaar later 9 minder, en als we op de laatste enquête van Veldkamp Marktonderzoek mogen afgaan, is het aantal nu gedaald tot 36, waarmee dan de kwantitatieve voorsprong op de PvdA zou zijn omgeslagen in een ach terstand van 1 zetel. Belang rijker nog dan deze cijferma tige teruggang is het feit, dat de KVP een belangrijk deel van haar intellectuele voor hoede heeft verloren en met het NKV op gespannen voet is komen te staan. Overgebleven is een tamelijk indifferente, slechts contributie betalende middengroep, waarvan geen politieke vonken, laat staan sterren, meer zullen afsprin gen. -H- De ellende is voor de KVP begonnen in de nacht van Schmelzer, die voot1 60 pet. Aalberse's werk was. Hij gaf de bijl aan, waarmee Schmel zer het kabinet-Cals execu teerde. Aalberse was de grote aanstichter achter de scher men. Zonder zijn sterke persoonlijke invloed op de fractieleider zou deze de za ken misschien toen niet zo op de spits hebben gedreven. Zeker is, dat Aalberse al maandenlang loerde op een kans om de confessioneel-soci alistische regeringscoalitie om zeep te helpen. Dat is begon nen met de rel rond de be ruchte brief van Nederhorst, die de stemming in het gou vernementele kamp bedierf. Het KVP-bureau werd overstroomd met brieven van woedende partijgenoten, die de samenwerking met de PvdA liever vandaag dan morgen verbroken wensten te zien, Aalberse meende daar de stemming in de partij als ge heel naar te kunnen afmeten. Hij zag de tijd rijp worde" voor de verbreking van het monsterverbond, dat in zijn gedachtengang slechts was aangegaan om de omroep- kwestie veilig te stellen. En Schmelzer voer wat dat be treft blind op de inzichten van de partijvoorzitter, van wie hij aannam dat deze beter dan hijzelf de sfeer in de partij kon peilen. Het bleek een grandioze misrekening, die de dlrekte oorzaak is geworden van de ontreddering in de KVP. Als Aalberse en Schmelzer had den kunnen vermoeden wat zich na die historische nacht zou gaan afspelen, waren ze er nooit aan begonnen. Het heeft hen persoonlijk een on gelofelijke boel narigheid be zorgd. waaronder mensen met minder sterke zenuwen al lang waren bezweken. Het in casseringsvermogen dat ze het laatste anderhalf jaar hebben gedemonstreerd, heeft feno menale proporties aangeno men. Ze zijn zwarter dan zwart gemaakt door de linkse bladen en tv-nieuwsrubrieken. Ze zijn afgeschilderd als het vleesgeworden doodsgevaar voor alle soorten van politieke vernieuwing. Ze bleven onder alle omstandigheden de min zame, correcte, bereidwillige en uiterlijk onbewogen gent lemen, nooit te beroerd om venijnige vragen te beant woorden. 'k Heb me weieens afge vraagd of dat het laatste ad vies van public-relations-ad- viseur Ben Korsten is ge weest: „Blijf charmant tot het bittere end, Norbert; doe vriendelijk tegen iedereen, Pieter, maar vooral tegen Faas. Weest grootmeesters in de zelfbeheersing; dat brengt ze in verwarring". Aalberse en Schmelzer hebben dat spel razend knap gespeeld en er wat ons betreft de Theo- Bouwmeester-ring mee ver diend. Aalberse vertrekt vandaag als partijleider, maar zijn rol is niet uitgespeeld. Als Ka merlid zal hij zijn invloed achter de schermen blijven uitoefenenop Schmelzer en op de fractie. Tenzij de Kroon zich niet wenst te storen aan het advies van D'66 en straks toch een burgemeester van boven de 55 in Den Haag be noemt. Aalberse wordt over drie weken 58. Nederlapd's best betaalde werkstudent, het 26-jarige Tweede-Kamerlid voor de WD Hans Wiegel (ƒ20.000), heeft ons zo vlak voor de Boekenweek trachten te ver rassen met een geschrift van eigen hand. Zijn pamflet heet „Een partijtje libre" en is be doeld als tegenhanger van „Tien over Rood", „Ha, die PvdA" en „Oude wijn en oude zakken". Dat waren boekjes waarin de schrijvers gepeper de kritiek op de eigen partij leverden. In Wiegel's schrijf werk ontbreekt dit soort kri tiek. Hans is over het alge meen content met de VVD, al valt er wel wat te verbeteren. De liberalen moeten van het ondernemers-imago af. Ze moeten nog meer voor de vrijheid en de verdraagzaam heid opkomen. Het klinkt allemaal weinig overtuigend, vooral omdat het niet geconcretiseerd wordt. Wiegel constateert dat VVD-ers de laatste jaren op het stuk van de vrijheid en de rechten van de medeburgers nogal eens zijn uitgegleden, maar hij wil geen namen noe men (Geertsema, Couzy). Uit angst dat de prettige verhou dingen in de fractie daaronder zouden lijden? Ergens zegt Wiegel: „Veel nieuws en origineels over de sociale politiek is hierboven niet opgemerkt, ik heb mezelf suf gezocht om nog wat te vinden". Laten wij ons nou suf gezocht hebben om über haupt. één originele gedachte in dit slaperige boekje te vinden. Wiegel is wel „de jonge Van Riel" genoemd. Dat stamt uil de tijd toen er nog een zware gouden horlogeketting op z'n vest bungelde. Die is verdwe nen. maar kleden doet hij zich nog steeds als een hypercor recte diplomaat-in-opleiding bij de buitenlandse dienst. Wiegel's Ideaal is: burge meester te worden van een visrijke gemeente, 't Is een aardige vent, die met de jour nalisten goed overweg kan. Als spreker is het een natuur talent. Maar z'n boekje had ongeschreven moeten blijven. J. Prillevit2 verloor 20 zetels en kwam op 64. De liberale PVV kwam van 20 op 48 zetels en de Vlaamse Volksu nie van 5 op 12. De communisten behielden hun 5 zetels en het to taal van snipperpartijen kwam van 2 op 6 zetels. In Le Monde heeft Paul-Henrl Spaak, die tientallen jaren de BSP leidde, maar tenslotte te leurgesteld de politiek vaarwel zei. gezegd dat België een op lossing voor zijn problemen had moeten zoeken, voordat het ztfn toevlucht nam tot verkiezing. Hij betwijfelt of het parle ment, tot stand gekomen na een bewogen verkiezingscampagne, in staat zal zijn de moeilijkheden op te lossen. De eerste taak van het nieuwe parlement zal zijn, alle proble men, die met de taalkwestie ver band houden, te regelen. Dit geldt voor Leuven en zijn rooms-katholieke universiteit, voor Brussel en de uitbreiding van zijn taalgebied, voor een grondwetswijziging en de bescherming van de Fransspre kende minderheid. Gematigden Voor het slagen van zo'n plan ls nodig, dat de gematigden zich verenigen. De grote vraag is vol gens Spaak of regering en parle ment zich terwille van het alge meen belang enkele van hun par ticuliere verlangens willen opof feren en of ze om het belang- grijkste te redden de verwe zenlijking van minder dringende hervormingen willen uitstellen- Na de verkiezingen van mor gen zal blijken of een parlemen taire oplossing van de problemen mogelijk is. Als dat niet het ge val is zal de verwarring nog gro ter worden, omdat dp^j duidelijk is. dat nieuwe verkiezingen geen klaarheid kunnen brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14