ons land toeristen in de Laat staan I0HDAGS door ZATERDAG 30 MAART 1968 ALS straks - in 1970 of een jaar later - de Jumbo, het nu in aanbouw zijn de reuzevliegtuig, in het lucht ruim zal verschijnen en daar mee het luchttoerisme met sprongen omhoog zal brengen, zal Nederland waarschijnlijkN niet in staat zijn de stromen nieuwe gasten op te vangen. Nu al blijkt de hotelcapaciteit onvoldoende om in de zomer- piek de toeristenmassa onder dak te verlenen. Straks, als vliegtuigen lan den, die in één keer 450 passa giers aan de grond zetten, zal men nóg machtelozer staan. Althans: als niet tijdig maat regelen worden getroffen, als niet met kracht de hotelbouw - ook de uitbreiding van be staande hotels - ter hand wordt genomen. De afgelopen jaren heeft men al dikwijls de (op cijfers gebaseerde) vraag horen stellen: men de tarieven moeten aanpas sen. Eenvoudig comfort: dat bete kent overigens wèl, dat in iedere kamer een douche moet worden aangebracht. Dat is zeker het mins'ce wat ook een eenvoudige Amerikaanse toerist van zijn ho tel verwacht. Wat dat betreft is de accommo datie van hotels in Nederland op het ogenblik ver onvoldoende. Nog geen dertig procent van Ne derlandse hotelkamers heeft een badkamer, weet de ANW. Ook dat is een taak van he'c hotelbe- drijf, wil men kunnen blijven concurreren met het buitenland. Veel bestaande hotels zullen drastisch moeten worden ver nieuwd om op een acceptabel peil te komen. Bezetting Een probleem, dat zwaar weegt bij de hotelbouw, is het feit dat men in vele gevallen moet drij ven op een betrekkelijk korte pe riode. Kusthotels zijn vaak niet langer dan tien weken van het jaar volbezet. In de grote steden is de bezetting wat gelijkmatiger, maar ook daar heeft men te ma ken met pieken. De ANW ziet daarom ook wel wat in het systeem van de Casa Academica, waarmee men in Amsterdam nu enkele jaren er varing heeft. Dit is een soort ho tel, dat 's winters wordt gebruikt voor de huisvesting van studen ten en gedurende de zomermaan den voor toeristen beschikbaar wordt gesteld. „Men zou dit systeem", volgens de ANW, „ook kunnen toepas sen in de vorm van flats. Deze zouden dan 's winters kunnen worden bewoond door vaste huurders en 's zomers voor de toerist kunnen worden open gesteld. In Domburg, waar het oude Badhotel wordt afgebroken, gaat men straks voor het eerst dit systeem toepassen." De ANW is ervan overtuigd, dat zo'n project kans van slagen heeft. In grote badplaatsen als Scheveningen, Noordwijk en Zandvoort heeft men nu al jaren de ervaring, dat inwoners in de zomermaanden graag bun wo ning (tegen dikwijls aantrekke lijke huurprijzen) beschikbaar stellen aan toeristen en zelf el ders gaan wonen of met vakantie gaan. In ieder geval staat vast, dat er wat moet gebeuren. Zoals de si tuatie thans is, kan ons land de toeristenstroom van thans niet aan. Reisbureaus bevestigen elk jaar meer afboekingen. ,En dat", zegt de ANW, „kost Nederland geld, waardevolle buitenlandse valuta." Vorig jaar bracht de toerist een miljard gulden aan deviezen binnen. Een bedrag, dat aanzien lijk zou kunnen worden ver hoogd. „Het is belangrijk dat ook de gemeentebesturen dit be seffen", aldus de ANW. „We mogen en we kunnen onze toeristen niet in de kou laten staan." Luchtvaart Toch is vooral door de groei van het luchttoerisme de be langstelling voor de hotelbouw de laatste jaren weer iets toege nomen. Vooral de luchtvaart- en oliemaatschappijen torien meer interesse dan vroeger. Een duidelijke zaak, vindt de ANW. Waar de luchtvaart maatschappijen de verkoop van hun tickets steeds meer gebonden zien aan de beschikbaarstelling De cijfers: reisbureaus ontvan gen de laatste jaren een steeds groeiende stroom van afboekin gen omdat men niet in staat is toeristen een onderdak te verschaffen. Deze betroffen voor al het Amerikaanse bezoek. Een Amerikaans toerist stelt nu een maal prijs op comfort. Als hij in Amerika op het vliegtuig stapt, verlangt hij de zekerheid dat hij in het land van aankomst een hotelbed vindt liefst niet te ver van het vlieg veld. Zo niet, wèl, dan stapt hij •ven vrolijk op een ander toestel, dat hem naar Parijs, Rome, Frankfort, Brussel of Kopenha gen brengt. Voor hem is Europa Europa en Nederland vormt daarvan maar een deel. Aanwijsbaar Deze ontwikkeling is met sta tistieken aanwijsbaar. Bij de Al gemene Nederlandse vereniging voor vreemdelingenverkeer heeft men geconstateerd, dat de stij ging in het Amerikaanse bezoek, die er jarenlang duidelijk inzat, langzaam vermindert. In 1965 lie ten zich al 20.000 Amerikanen minder registreren dan was ver wacht (dat wil zeggen ongeveer 40.000 overnachtingen). Als men weet, dat een Ameri kaans toerist gemiddeld 120 gul den per dag uitgeeft, leert een rekensommetje dat deze terugval- een verlies van 4,8 miljoen gul den heeft veroorzaakt. Het afge lopen jaar was dit verlies zelfs nog groter. Onderzoek Het hotelbedden-tekort is daar van misschien wel niet de enige maar wel de belangrijkste oor zaak, zegt de ANW, die overi gens toegeeft dat er slechts een gebrekkig inzicht bestaat in wat Nederland op hotelgebied te bie den heeft, Economische zaken stelt op het ogenblik een onderzoek in, dat tot deel heeft een inventarisatie op te stellen van de hotels en de inrichting. En de ANW zélf heeft op dracht gegeven (aan de universi teit van Amsterdam) een onder zoek te doen naar de eisen, die over vijf resp. tien jaar aan de traal Station) en heeft tevens bij verscheidene hotels een vast aan tal kamers voor het hele jaar in huur. PanAmerican kocht een belangrijk deel van de bandelen Hilton op en ook TWA stelde zich veilig door nauwe banden aan te gaan met een internatio nale hotelmaatschappij. En wat de oliemaatschappijen betreft: deze hebben weer belang bij stimulering van het verkeer en zien het hotel (of motel) te vens als een vestigingsplaats voor lucratieve service-stations Een recent voorbeeld van initia tieven uit deze hoek is de bouw van een hotel op de Amster damse Europaboulevard (vlak bij de RAI) door Esso en Caransa samen. Ook in Born (Limburg) start deze maatschappij met een hotel. (500 bedden), op de hoek Prof. Teldersweg - Scheveningseweg (215 kamers), op het Seinpostduin (32 kamers), op de Gevers Dey- nootweg (Eurotel - 208 bedden) en op de Houtmarkt (300 ka mers). In Amsterdam is er het plan voor de bouw v an een Ja pans hotel aan de Jozef Israëlskade met 400 bedden, ter wijl Holiday Inn in Sloterplas een 175 kamers tellend hotel wi! jaar toenemende toerisme op te vangen. „Wanneer over enkele jaren het luchtvervoer verder zal kunnen worden gepopulariseerd (lagere tarieven door grotere vliegtuigen) zal de stroom aan zienlijk groeien", aldus de ANW. „De Jumbo zal nieuwe lagen aantrekken en al die mensen zullen moeten worden ondergebracht. Het liefst alle maal bij elkaar, want de meeste DICK RINGLEVER Plannen Plannen genoeg, maar of ze ooit zullen worden uitgevoerd.Dit is een ontwerp van de Britse Strand-hotelgroep, die onlangs be kendmaakte, dat zij met de KLM een hotel met 600 bedden wil bou wen aan de Europaboulevard in Amsterdam. Nederlandse hotels gesteld moe ten worden. Dat onderzoek moet ook antwoord geven esp de vraag hoeveel hotelbedden er dan moe ten zijn om de toeristenstroom onderdak te brengen. Grofweg kan worden gesteld, dat er in de Randstad (Utrecht Zuid- en Noordholland) thans 48.000 bedden staan, dat is iets meer dan 45 procent van de to taal in Nederland aanwezige bed den. En hoewel het min of meer een slag in de lucht is, stelt men, van een hotelkamer, zal men ook dat er op het ogenblik tenminste alles doen om zich te verzekeren een tekort is van 1000 bedden. van eigen bedden. De KLM heeft in Amsterdam een Botel gelegd (achter het Cen- Riskant Hoe kon dit tekort ontstaan? De ANW: „Omdat financiering van een hotelproject vaak een riskante zaak is. In veel gevallen is het hotelbedrijf sterk aan sei zoenen gebonden, waardoor in de piek wel goed wordt verdiend, maar in de rest van het jaar niet. Dit geldt uiteraard met name voor de hotels in de toe ristenstreken. In de grote stad is de situatie wat minder moeilijk." „Daar komt bij", aldus de ANW, „dat het bouwen van ho tels in Nederland i—t vergeleken bij buurlanden enorm duur is. Afgezien van de grond kost de bouw van een hotel in Nederland zo al 45 procent meer dan In het hartje van Parijs." De ANW wijt dit aan de in verhouding lage arbeidsproduktiviteit in ons land. Er zijn nog meer plannen. Maar of die allemaal zullen wor den verwerkelijkt is de vraag. De ANW: „Er wordt over zoveel projecten gesproken, dat als elk initiatief zou worden uitge voerd Nederland vol zou staan met hotels. We staan wat ge reserveerd tegenover plannen. Pas als de eerste paal in de grond zit, kunnen we juichen." Dat neemt niet weg dat er op het ogenblik toch een flink aan tal projecten althans op papier staat. Den Haag ligt wat deze plannen betreft aan de kop. Er zijn hier plannen voor een hotel bij het Congresgebouw (600 bed den), op de hoek van de Bad huisweg en de Pompstationsweg igaan bouwen. Dezelfde maatschappij (die 900 hotels in bezit heeft) heeft tevens plannen voor een ho'cel (200 kamers) bij de Haagsche Schouw (bij Lei den). Ook in enkele andere plaatsen bestaan plannen, maar van veel ervan staat nog lang niet vast of ze zullen worden uitgevoerd. Even vaag is ook het plan voor de bouw van een hotel op Schip hol. Nieuwe lagen Snelle aanpak van deze plan nen is een eerste eis om het elk toeristen zullen in groepen ko men." Volgens de ANW zal er in de toekomst de grootste behoefte zijn aan eenvoudige hotels. Ho tels met niet overdadig ingerich te kamers en een nette bediening. Ook: hotels met matige prijzen. Want waar men straks alle cate gorieën wil gaan aantrekken, zal Een ontwerp, dat enkele jaren geleden al werd gemaakt, maar tol nu toe niet is uitgevoerd: een hotel met 120 bedden aan de Schipholweg bij Haarlem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13