teiuwe leidse Courantkrant v'n FORMAAT REGERING SCHRAPT IN CAO VAN BOUWBEDRIJF 30 BRAADKUIKEN 2ï Gagarin tijdens ducht omgekomen Bijslag eerste kind voorlopig onaangetast JAMIN SKOL? Commentaren Vermiste na ongeluk in ziekenhuis familie wist niets DOPERWTJESlx!) Korter werken gaf doorslag Herdenking van aanslag presenteert kip op 2 :'n lekkerst! 850 GRAM ZWAAR i8 Waarschijnlijk al deze week iiiliiiii Fraai weer Boter zeven cent per pakje duurder Olieprodukten voorlopig niet goedkoper Zes Nederlandse zeelui 7 maanden in Griekse cel Ongelukkig Kwallik VOORJAARS SOEP- GROENTEN Donderdag 28 maart !9é8 - 48ste (aargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur In Amsterdam Is gisteren de aanslag op het bevolkingsregister in 1943 herdacht. Op de foto de heer E. Berkovich (op de stoel zittend met zonnebril), een der overlevenden van de groep, die de aanslag pleegde. Hij was de man, die voor deze aanslag de uniformen en passen leverde. MOSKOU 's Wetaretalds eerste uimtevaarder, de Russische kolonel oeri A. Gagarin, Is gisteren tijdens oefenvlucht verongelukt. Gaga- in kreeg wereldfaam door zijn his- orische vlucht op 12 april 1961. iindsdien was hij een van de voor- laamste woordvoerders voor het tussische ruimtevaartprogramma. Het nieuws werd bekendgemaakt oor radio-Moskou. Het bulletin verd verschillende malen herhaald oor een omroeper, die kennelijk be hoefd was over het nieuws. Er wer- len geen bijzonderheden over het ingeluk meegedeeld, wel dat met Jagarin kolonel Vladimir S. Serjo- in om het leven was gekomen. Beide ervaren kosmonauten, die varen benoemd tot „Held van de iowjetunie", de hoogste Russische mderscheiding, zullen worden be graven bij de muur rondom het Kremlin. Columbus Gagarin, die 34 jaar is geworden, iat zijn vrouw Valentina en twee ;htertjes achter. De „Columbus van de ruimtetijd" studeerde in 1955 af aan een technische hogeschool. Hij leerde vliegen bij een plaatselijke club. Vervolgens ging hij naar een luchtvaartacademie, waar hij in 1957 zijn studie beëindigde. In 1960 werd hij lid van de communistische partij. Op 12 april 1961 werd Rusland en ook de gehele wereld verrast door de mededeling, dat Gagarin als eer ste mens een vlucht om de aarde had gemaakt in een ruimtecapsule. Zijn vlucht met de Wostok duurde 108 minuten. Nadien is hij vele ma len als woordvoerder opgetreden voor het ruimtevaartprogramma van de Sowjetunie. Gagarin was in het bijzonder populair bij de Rus sische jeugd. Weinig is bekend oVer kolonel Serjogin, maar uit het nummer van zijn detachement kan worden afge leid dat hij een belangrijke rol speelde in het ruimtevaartpro gramma. Prins Bernhard werd charmant geflankeerd door twee manne quins, toen hij gisteren het con- fectiecentrum in Amsterdam opende. In werknemerskring heerst teleurstel ling en verslagenheid over de houding van minister Roolvink. Hier en daar wordt voor onrust op de bouwplaatsen gevreesd. Maar tot een staking met steun van de vakbonden zal het niet komen, omdat hier geen sprake is van een conflict tussen werkgevers en werk- (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Bij de werk gevers en werknemers in het bouwbedrijf bestaat ernstige teleurstelling over de afwijzen de houding, die de minister van sociale zaken heeft inge nomen tegenover de c.a.o., waarover partijen in het bouw bedrijf het met elkaar eens waren geworden. Sinds 1 maart wordt vrijwel overal reeds in het bouwbedrijf de overeenge komen 4V2 pet. loonsverhoging uitbetaald. Niet de lonen zijn echter voor de minister de grootste moeilijkheid, maar de forse werktijdverkorting per 1 november van dit jaar met een half uur per dag. Gistermiddag heeft minister Roolvink hiervan medede ling gedaan in een gesprek met ver tegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties. Het bedrijfsleven wees de moge lijkheid van de hand het overleg te heropenen, omdat zowel naar de me ning van de vakbonden als de aanne mersorganisaties dit geen enkele zin zou hebben. Partijen zijn het eens geworden over een bepaald pakket; hieraan valt niet meer te tornen. Tot 43s/f uur Loondeskundigen van het loonbu- reau hadden uitgerekend, dat de voorgestelde bouw-cao met de 4lh pet loonstijging, de werktijdverkor ting van een half uur per dag en nog een aantal verbeteringen een loon kostenstijging zou betekenen van cir ca 10 pet, terwijl de minister slechts de helft (5 pet) verantwoord vond. Hij stond op het standpunt, dat tot 1970 de werktijd niet verder dan tot 43 3/4 unr per week teruggebracht zou mogen worden. Voor vervolg zie pag. P (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, ziet voorlopig af van zijn voornemen om de kin derbijslag voor het eerste kind ge leidelijk af te schaffen. De bewindsman heeft dit besluit genomen nadat, zoals bekend, de So ciaal-Economische Raad heeft ge weigerd een interim-advies over de ze aangelegenheid uit te brengen. De SER liet minister Roolvink we ten dat zulk een advies geen zin heeft zolang de raad zijn advies over de programmering van de sociale verzekering niet gereed heeft. Minister Roolvink zal nu eerst dit advies afwachten en zich daarna op nieuw beraden over de kinderbij slag. De natuur heeft ons twee oren gegeven doch slechts één mond. DISRAELI „Er zit een vlieg in de limonade, maar deze spin vangt hem wel." DE BILT Onder invloed van een hogedrukgebied, waarvan de kern via Duitsland oostwaarts trok, kwam in grote delen van West-Europa weinig of geen bewolking voor. Laag bleef de luchtdruk boven Scandinavië onder invloed van enkele oceaanstoringen, die maar weinig van plaats veranderden. Een depressie handhaafde zich ook bij Portugal. Het komende etmaal breidt dit lagedrukgebied zich via.de Golf van Biskaje in noordoostelijke richting uit. Samenhangend hiermee blijft de wind in onze omgeving in de zuidhoek en wordt nog iets war mere lucht uit Frankrijk aange voerd. Het fraaie voorjaarsweer met voor de tijd van het jaar zeer hoge middagtemperaturen, houdt aan. 29 maart: Zon op 6.22, onder 19.09 maan op 6.37, onder 19.57. AMSTERDAM In de familie van de 21-jarige Amsterdamse typograaf Jan Witbraad heeft vier dagen de grootste ongerust heid geheerst over het lot van de hy Het Parool werkzame zetter. Op de zonnige lentemiddag van afgelopen zondag was Jan voor een tochtje op zyn motorfiets van huis gegaan. Maar laat in de avond was hy nog steeds niet teruggekeerd. Maandag, dinsdag en woensdag morgen verstreken en nog altijd had de familie, die vanzelfsprekend in diepe zorgen zat, omdat men maar steeds niets hoorde, taal noch teken ontvangen. Er werd wel by familie en ken nissen geïnformeerd, maar ook daar kon men geen inlichtingen geven. De politie werd ingeschakeld en woensdag kreeg men dan bericht, dat de vermiste terecht was. Hy bleek bij zijn zondagse ritje een ongeluk gekregen te hebben met zijn motor. Hij was in het ziekenhuis van Alkmaar opgenomen, gelukkig niet met al te ernstige verwondin gen. De arts van de behandelkamer meldde, dat Witbraad daar na het ongeluk was opgenomen. Dat deed hij, boen hij via de radio een ver zoek tot opsporing had gehoord. Op zijn ziekbed hoorde Jan Wit braad, die een lichte hersenschudding room boter koekjes 250 gram van 115 voor 99 niet duur wol heerlijk BRUSSEL De boter gaat maandag a.s. in Nederland zeven cent per pakje duurder worden. Dat wordt dan 1,67 per pakje. Bovendien is het mogelyk dat er op 1 juni a.s. nog een prijsverho ging van drie cent per pakje komt. Minister Lardinois heeft dit giste ren in Brussel meegedeeld tijdens een onderbreking van een marathonver- gadering van de EEG-minister van landbouw. De bewindslieden zijn tot de con clusie gekomen dat het voornemen om de Euromarkt voor zuivel en ook rundvlees maandag 1 april te laten aanvangen niet gerealiseerd kan wor- K*at Wdocl den. Nu is 1 juni gesteld, maar intus sen worden de prijzen aangepast, wachten. Voor de zuivelsector zal in het al gemeen het nu lopende nationale be leid worden voortgezet. De Neder landse richtprijs voor melk blijft bij voorbeeld nog twee maanden 35 cent. Voor vervolg zie pagina 9 DEN HAAG Aan de prijsverho gingen van olieprodukten zal voorlo pig nog geen eind komen. Nog steeds is de bevoorrading van West-Europa met aardolie uit het Nabije Oosten niet normaal, aldus de Nederlandse aardolie maatschappij. Veel extra kosten moeten worden gemaakt om voldoende olie aan te voeren. Het komt neer op een bedrag van 2Vt miljard gulden per jaar. WAT IS BEL (010)131244 S/7 KAAPSTAD Zuld-Afrika zal goud gaan aanbieden op de vrije markt. Dit maakte de Zuidafrikaanse minister van financiën, dr. Nicolaas Diederichs, gisteren bekend bij de in diening van de begroting. Hij zei niet hoeveel van de Zuidafrikaanse goud- produktie op deze wijze zal worden verkocht. heeft, eveneens dat radiobericht. Zijn reactie was nogal laconiek: „Ik dacht dat de politie mijn familie wel zou hebben ingelicht. Daarom heb ik er verder geen aandacht aan be steed". Het is begrijpelijk, dat Witbraad zo reageerde. Hoe het uitblijven van die beriohtgeving kon ontstaan, is op dit ogenblik nog niet achterhaald. De directeur van het ziekenhuis G. Hooiveld, vond het een vervelende zaak. „Meestal", zei hij, „wordt er met de politie ovelegd, wie de familie waarschuwt: politie,, ziekenhuis of geneeskundige dienst. Er is nu ken nelijk kortsluiting geweest. Ik zal nog laten onderzoeken, waar de fout heeft gezeten". En dat gaat op haar beurt ook de Alkmaarse politie doen. Intussen heeft Jan natuurlijk al bezoek geihad van zijn opgeluchte ouders. AMSTERDAM Zes beman ningsleden van het vrachtschip Eos van ie KNSM zijn veroordeeld tot elk zeven maanden gevangenisstraf wegens „belediging van de Griekse vlag". Twee andere zeelleden werden vrijgesproken. De KNSM deelde mee dat de zee lieden op 25 maart, de nationale feest dag op het eiland Kreta, aan het pas sagieren waren in de havenstad He- raklon. In de feestvreugde hebben zij wat Griekse vlaggetjes weggenomen om als souvenir mee naar huis te nemen. De Eos vaart intussen met een aan gevulde bemanning verder. Minimum van 70 km op Belgische wegen BRUSSEL In België wordt op autowegen een minimumsnelheid in gevoerd van zeventig kilometer per uur. Autobussen en vrachtwagens van meer dan vijf ton worden aan een maximumsnelheid van negentig kilo meter gebonden. Deze wijzigingen van het verkeersreglement gaan 15 juni in. "TVE te verwachten onverbindend- verklaring van een belangrijk onderdeel van de tussen partijen overeengekomen cao voor het bouw bedrijf is een ongelukkige aan gelegenheid. Van de zijde van het bedrijfsleven is de billijkheid van de inhoud van dit contract aangetoond. Vergeleken bij andere belangrijke bedrijfstakken had het bouwbedrijf recht op een ruime werktijdverkor ting. Maar het water van de zee wast het argument van de minister van sociale zaken niet weg, dat op het moment waarop een forse werktijdverkorting wordt ingevoerd ook de kosten van deze verkorting door het bedrijfs leven opgevangen moeten worden. Dit contract, dat voor 250.000 werk nemers geldt, heeft bovendien zijn invloed op andere verwante bedrijfs takken, zodat het hoge kosteneffect van het bouwcontract ook nog een sneeuwbaleffect krijgt. Het bedrijfsleven heeft de billijkheid van het contract betoogd, maar de regering moet haar verantwoorde lijkheid op andere normen baseren. Wij moeten aannemen, dat de argu menten, die de regering voor haar standpunt aanvoert, inderdaad zo zwaar wegen als zij zelf stelt. Een regering die te grote risico's aanvaardt voert een onjuist beleid. Een regering die terecht impopulaire maatregelen aandurft bewijst moed, hoe moeilijk de beslissing ook kan rijn. HET opsporen van oorlogsmisdadi- gers, bijna 23 jaar na de capi tulatie van Hitler-Dnitsland, is een ondankbare taak, alleen al omdat velen de zin ervan niet meer zien. Dat heeft de leider van het Joodse documentatiecentrum te Wenen, ir. Wiesenthal, de laatste jaren onder vonden. Het geval Rajakowitsj Is een van de meest recente voorbeel den. Bekend was, dat Internationaal ver takte organisaties alles in het werk stelden om voortvluchtige oorlogs misdadigers uit handen van de jnsti- tle te houden. Ir. Wiesenthal heeft thans de be schuldiging uitgesproken, dat de Rode Krnis-organisaties üt Oosten rijk en West-Duitsland misbruikt werden om niet minder dan 900 ge- zochten te waarschuwen, zodat zij tijdig konden onderduiken. Als de bevindingen van ir. Wiesen thal juist blijken te zijn, is het een bijzonder kwalijke zaak, dat dit al les tientallen jaren onder de dek mantel van het Rode Kruis kon ge beuren. NOS VERSER DAN VERS J0NGE1 on FIJN 450GRAMW8" 100 GRAM Vs KWALITEITS DIEPVRIES Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: ^betaalt: O per kwartaal per maand Ala beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naamj plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuze J

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1