Verweer mogelijk tegen n teceden ten -ondersoek ,Rode Kruis tipt Voorma e nazi's' Simca 1100: andersvast op de weg en snel NARCOTISEUR VAN MIA VERSLUIS VEROORDEELD Computer in melkveestapel DRAKA 17 PCT. AUTORIJDERS ZIET NIET GOED de matras waarop u werkelijk uitrust! Johnson kreeg reisbelasting er niet door Waarom zij wel, anderen niet? DONDERDAG 28 MAART 1968 Voor het eerst in de Simca-histo- rie paste men voorwielaandrijving toe. En daarmee schiep de fabriek een wagen, die dit als groot pré heeft: zijn optimale weg- en bocht vastheid. En juist daarmee heeft Simca ho ge ogen gegooid: de 1100 is een ro buuste stevige wagen, waarmee men sportief uit de weg kan. Hij schakelt (pookje) gemakkelijk en soepel en heeft met staande start binnen 40 seconden een kilometer achter zich gelaten. BEERXI\K OM ACTIVITEITEN BVD (Van onze parlementsredactie) ARNHEM De Nederlandse melkveestapel gaat nu ook al bezit nemen van de computer. De centrale melkcontroledienst in Arnhem is vo rig jaar juli de melkcontrolegegevens uit de provincie Utrecht bij wijze van proef al per computer gaan ver werken. Die proef wordt nu uitge breid tot de provincies Noord- en Zuid-Holland en tot delen van Noord-Brabant, Overijssel en Lim burg. Franse zanger Gilbert Becaud, isteren op de persconferentie na iijn aankomst op Schiphol. Hij zal (de komende dagen een toernee door ons land maken. DEN HAAG Minister Beernink zal de Kamer op korte termijn inlichten over het instellen van een mogelijkheid van verweer tegen een antecedenten-onderzoek van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD). Deze procedure kan dan gevolgd worden door personen die menen, dat zij als gevolg van aktiviteiten van de BVD voor een sollicitatie zijn afge wezen. Tevens zal de lijst van func ties waarbij een antecedenten-on derzoek wordt toegepast, worden herzien. Overwogen wordt deze nieu we lijst op enigerlei wijze te publice ren. De minister deed deze mededelin gen gisteren tijdens een bijeenkomst van de commissie van binnenlandse zaken. De commissie besprak 'het be leid van de BVD. Op een ruimere bekendmaking van het anteceden ten-onderzoek was onder meer aan gedrongen door mej. Goudsmit (D'66) en de heren Franssen (soc.), Wieben- ga (pac. soc.), Wiegel (lib.), Fievez (kath.v.) en Schakel (a.r.). Minister Beernink zei dat hij hier positief te genover stond. De bewindsman wees daarentegen het verzoek van de heer Franssen en mej. Goudsmit om het geheime K.B. van 1949 waarbij de BVD is ingesteld te publiceren van de hand. Destijds had men hier de vorm van een ge heim K.B. voor gekozen om redenen buiten de BVD gelegen. Bovendien zijn de hoofdlijnen van dit K.B. wel gepubliceerd. Mr. Beernink bestreed de opvatting van mej. Goudsmit dat dit K.B. volgens de grondwet gepu bliceerd moet worden. De bewindsman zei voorts, da'c de regeling, waarbij het bestuur van Wiesenthal: In Oostenrijk en W..Duitsland universiteiten gegevens aan de BVD kan verstrekken over studenten, een voorlopig karakter draagt. Men wil de werking voorlopig eens aanzien. Mr. Beernink wees er op dat het hier gaat om gegevens van studieresulta ten die een aanwijzing kunnen zijn voor, staa'csgevaarlijke aktiviteiten. Doorgaans betreft het hier afgestu deerden en geen studenten. Hij benadrukte dat de BVD slechts onderzoek verricht in opdracht en na overleg met de minister van binnen landse zaken. Zij verzamelt slechts gegevens en heeft geen beslissingsbe voegdheid. Hij ontkende dat dienstweigeraars, personen die studiereizen maken naar Oosteuropese landen en zij die de Russische lessen via Teleac vol gen, bij de BVD geregistreerd wor den. Mr. Beernink merkte op dat de BVD behalve op linkse extremisten ook op rechtse extremisten let. Hij kon op vragen van de heer Aarden (Rad.) en de Goede (D'66) of het Kistenmakerproject wordt beschermd tegen spionage geen ant woord geven. Di't berust primair bij de minister van economische zaken terwijl ook defensie bij veel gevallen van bedrijfsspionage de leiding over de BVD-functionarissen heeft, aldus de bewindsman. Minister Beernink zei verder in antwoord op een vraag van de heer Franssen, dat de regering geen ver plichting heeft subversieve aktivitei ten in ons land, die gericht zijn tegen de regimes in Portugal en Grieken land, te melden aan die regeringen. De melkcontroledienst gaat van ie dere koe van iedere bij een melkcon- trolevereniging aangesloten boer na, hoeveel melk ze produceert en hoe veel vet daarin zit. En groot aantal koeien wordt ook op eiwitproduktie gecontroleerd. De per individuele koe verkregen gegevens zijn van belang voor de fokkerij. De dienst heeft de vorm van een stichting, waarvan het Land bouwschap, het Nederlandse rund veestamboek en het Friese rund veestamboek de bestuursleden aan- wijzen. De kosten worden betaald uit heffingen van het Landbouwschap. Tweederde van de Nederlandse melkveehouders, die samen ongeveer een miljoen van de ongeveer 1,7 mil joen Nederlandse melkkoeien bezit ten, zijn aangesloten. Het is de be doeling, de computer binnenkort ook nog andere sectoren van de rund veehouderij te laten dienen. PSP-moties WENEN Nazi-jager ir. Si- I tnon Wiesenthal heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat het Oostenrijkse Rode Kruis m z^jn instellingen worden mis- ïruikt om voortvluchtige opr- ogsmisdadigers te waarschuwen. Over de organisatie van de waarschuwingsdienst onthulde ir. 'iesenthal, dat zich binnen de fcpsporingsafdeling van het West- fluitse Rode Kruis een instantie be rin dt, die de voor voortvluchtige Na- i-misdadigers bestemde waarschu wingen in het grootste geheim via iet hoofdkantoor van het Rode Kruis Bonn doorgeeft aan buitenlandse lontactpersonen. Het Westduitse Rode Kruis had lestijds in Salzburg een vertegen woordiging bij de opsporingsdienst 'an 'het Oostenrijkse Rode Kruis, die geleid wordt door een zekere Musso- i, inmiddels overleden. Deze missie had vroeger de waarschuwingsdienst voor Oostenrijk verzorgd. Na de samenbrenging van rile opsporingsdiensten in Wenen achter was deze activiteit door het hoofd van het Weense bureau, Knirsch, voortgezet, aldus ir. Wiesen- 35j!,al. Lijst met nomen Tien van de namen die op de be wuste waarschuwingslijsten hebben gestaan, doken in februari op in het contactorgaan van oud-frontstrijders van de voormalige Oostenrijkse vier de divisie. Volgens Wiesenthal zijn de afgelo pen twee jaar ruim 900 voormalige SS- en SD-funtionarissen in Oosten rijk en West-Duitsland via de kana len van het Oostenrijkse en West duitse Rode Kruis gewaarschuwd, dat ze in bepaalde westelijke landen wegens hun oorlogsmisdaden op de swarte lijst stonden en dus gevaar liepen gearresteerd te worden als ze daar heen zouden gaan. Wiesenthal meent dat hier een on dergrondse organisaties van oud- SS'ers aanhet werk was, die be trekkingen onderhield met de in Hamburg gevestigde opsporingsdienst van het Duitse Rode Kruis. Hij toonde een lijst met dertig na men die naar zijn zeggen door de opsporingsdienst van het Oosten rijkse Rode Kruis was opgesteld en lieden betrof die in verscheidene lan den als oorlogsmisdadigers werden gezodht. De gewaarschuwde oorlogs misdadigers moesten volgens Wiesen- 'thai*schriftelink bevestigen dat ze op de, hoogte waren gesteld van de hun dreigende gevaren. Verkeerd ingelicht' Het hoofd van het Duitse Rode Kruis, dr. Kurt Wagner, zei in Bonn dat Wiesenthal kennelijk verkeerd was ingelicht. Zijn dienst had een jaar geleden van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn het ver zoek gekregen, gewezen Duitse mili tairen die bij verstek in Frankrijk veroordeeld waren, van deze veroor deling op de hoogte te stellen. Daar mee was de Bondsregering haar ver plichting nagekomen, de burgers van het land te beschermen en over in het buitenland wachtende moeilijk heden in te lichten, zei hij. Het Duitse Rode Kruis had de na men van 100 personen opgekregen, van wie er vermoedelijk 26 in Oostenrijk woonden. Vandaar dat ook het Oostenrijkse Rode Kruis was ingelicht, aldus dr. Wagner. Het Oostenrijkse Rode Kruis wil met commentaar wachten tot zijn voorzit ter, dr. Hans Laude, is teruggekeerd uit het buitenland. Wiesenthal heeft een en ander doorgegeven aan de Oostenrijkse mi- nisteer van justitie, die al met de eerste stappen tegen verdachte perso nen was begonnen. In de commissie bestond over hét algemeen veel begrip voor Jret werk van de BVD. Men achtte haar bestaan noodzakelijk ter bescherming van onze democratie. Wel drong men aan op zo min mogelijk „geheimzin nig doen". Drs. Wiebenga (pac. soc.) diende ten slotte twee moties in. In de eerste vroeg hij om opheffing van de rege ling dat men door lidmaatschap van bepaalde partijen niet in aanmerking kan komen voor overheidsfuncties. Voor het geval dat deze motie wordt verworpen vroeg hij in een tweede motie een duidelijke opdracht aan de BVD, dat het lidmaatschap van de PSP geen verhindering mocht zijn, voor 'het bekleden van ambtelijke functies. Het is vrijwel zeker dat beide mo ties zullen worden verworpen. De stemming' over beide moties zal op een nader te bepalen tijdstip plaats hebben. Minister Beernink volstond met de opmerking dat hij beide mo ties wilde on'craden. Rijnvaart: akkoord loonsverhoging UTRECHT De vervoersbonden hebben met de werkgevers in de Rijnvaart overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van gemid deld 3,3 procent. Het akkoord behelst, naast een loonsverhoging van 3 procent, ook opneming van de diensturenvergoe- ding in de pensioengrondslag. De verbeteringen in de loonrege ling voor de Rijnvaart komen voor de werkgevers neer op een loonkosten stijging van totaal 4 procent. UTRECHT De narcotiseur van Mia Versluis, het meisje dat twee Jaar geleden in het ziekenhuis Zie kenzorg in Enschede een hieloperatie Vijfenveertig opvarenden van een Brits vlooteskader, op bezoek in de Maasstad, hebben gisteren bloed afgestaan ten behoeve van het Nederlandsche Roode Kruis. WASHINGTON Do commissie voor financiën van het Huis van Af gevaardigden heeft gisteren het plan van president Johnson om een be lasting te heffen op de bestedingen van Amerikanen tijdens reizen bui ten het westelijk halfrond, verwor pen. Wel gaf zij haar toestemming aan twee andere voorstellen, nl. een belasting van vijf procent op alle bil jetten voor vliegreizen en een verla ging van de waarde van goederen die toeristen belastingvrij naar de VS kunnen meenemen van honderd tot j tien dollar. Met de verwerping van het j voorstel inzake belasting op builen- l landse bestedingen heeft de commis- sie die ook al maandenlang het l voorstel voor invoering van een toeslag van tien procent op de be- I lasting op inkomsten tegenhoudt de regering Johnson een nieuwe slag toegebracht. onderging en sindsdien niet meer bij bewustzijn is gekomen, is veroor deeld. Het is niet bekend tot welke straf. De eis luidde zes maanden ont zegging van de bevoegdheid tot het uitoefenen van de geneeskunst. Dat de narcotiseur is veroordeeld, blijkt uit het feit dat de vader van Mia Versluis, die een aanklacht tegen de narcotiseur had ingediend, niets heeft gehoord van het vonnis. Het gerechtshof in Arnhem behandelde op 7 maart in hoger beroep de zaak tegen de narcotiseur B.P. de P. en zou over drie weken uitspraak doen. De heer Versluis zou alleen maar be richt hebben gekregen als hij in het ongelijk was gesteld. De medische tuchtwet bepaalt na melijk dat een uitspraak alleen maar bekend wordt gemaakt aan de be klaagde en in dit geval aan de geneeskundig hoofdinspecteur in Overijssel, die bij het hof in beroep is gegaan omdat hij de straf die het medische tuchtcollege in Zwolle de narotiseur had opgelegd, te liohte vond. Ondanks de in de tuchtwet neerge legde verplichting tot geheimhouding, j heeft de heer Versluis van de procu- reur-generaal Hustinx toestemming j I gekregen bekend te maken dat hij niet in het ongelijk is gesteld. Uitstel van dienst (Van onze onderwgsredactie) UTRECHT De Unie van beamb ten en hoger personeel en de Neder landse bond van middelbaar en hoger personeel hebben de Eerste en Tweede Kamer geschreven over de beslissing om baccalaurei van de TH-Twente desgevraagd uitstel van militaire dienst te verlenen. De motieven zijn dat van een on middellijke vorming in het bedrijfs leven geen sprake is als de afgestu- deerdeeerst in militaire dienst gaat. j terwijl de baccalaurus tevens nog geheel in de studiesfeer verkeert. f j Hoewel deze motieven redelijk zijn, zien Unie en Bond niet in, waarom ze uitsluitend voor baccalaurei zou den gelden. Ook voor hts'ers is de militaire dienst geen „waardevolle bijdrage aan hun maatschappelijke vorming". (Van onze auto-redacteur) Een vreemde eend in de Simca-bijt: de nieuwe Simca 1100 vertoont in vrijwel niets gelijkenis met kleinere en grotere broers. Parijs heeft deze schakel tussen het be faamde duizendje, dat Simca in één klap fors omhoog stuwde in de autoranglijst, en de 1300 niet alleen een nieuwe lijn meegegeven, ook onder de motorkap voltrok zich een revolutie. De 1000-rijder zal die overgang nog het meest opvallen. Wil de klei ne broer in het bochtenwerk en op een winderige weg nog wel eens lastig zijn en uit de hand lopen, bij de 1100 merkt men daarvan geer. spoor. De nieuwe wagen rijdt „als een trein" en is ook bij hoge snelhe den niet uit de bocht te krijgen (mits men maar blijft gasgeven). In het begin lijkt hij misschien wat stijfjes omdat men straffer aan het stuurwiel moet trekken dan bij de andere modellen. Maar wie er eenmaal een paar honderd km met de 1100 heeft opzitten, vergeet deze eerste indruk snel en komt tot de conclusie, dat de besturing bij de wagen hoort. Zij stelt de automobi list in staat scherp en zuiver te rij den, zonder dat sprake is van weg glijden. Men kan er robuust mee over de weg. 0 Dwars Behalve die besturing is uiter aard ook de motor anders, al werd zij dan afgeleid van de 1000. Groot verschil is, dat zij dwars ge plaatst werd. De 1110 cc's leveren een vermogen van 56 DIN pk en stellen de wagen tot een top van 140 km in staat. Het benzineverbruik is in verhou ding met deze prestaties vrij bescheiden. Wij reden enkele hon derden kilometers met een snelheid van 125 km. en noteerden toen een verbruik van 1 op 10. Het kan ech ter nog voordeliger: bij een constan te snelheid van rond 90 km komt men gemakkelijk op een verbruik van 1 op 13. Ruim Wat direct opvalt aan deze nieuwe middenklasser is de vorm, die totaal afwijkend is van de andere pon ton-modellen van Simca. De wagen kreeg van achteren een gebroken fast-back-lljn, terwijl aan de achter kant tevens een opklapbare deur werd aangebracht. Daardoor is de koffer zowel van binnen als van buiten bereikbaar geworden. Wat deze bergruimte betreft: die is op zich al ruim, maar wie extra veel wil meenemen hoeft alleen maar de leuning en de zitting van de achterbank weg te klappen om van de personenauto een luxe bestelwagen te maken. Trouwens ook de rest van het compartiment maakt een ruime in druk en is zo ingericht, dat men er zich onmiddellijk thuis voelt. Ook voor langere automobilisten is er voldoende beenruimte, terwijl men ook „boven" uit de weg kan. Het dashboard is overzichtelijk. Handig is het dashboardkastje, dat in ingeklapte staat nauwelijks plaats inneemt. Het achteruit kijkspiegeltje kan in twee standen worden gezet: één voor overdag en één voor 's avonds (tegen verblin ding door achteropkomend verkeer). 7 typen Door het uitwerken van drie ba sis-carrosserieën (de tweedeurs, de vierdeurs en .de stationcar) biedt de 1100 de keuze uit zeven verschil lende wagens, waarvan de goed koopste (de LS 2 deurs) ƒ6595 kost en de duurste (de Tourist GLS 2 derus) 7795. Die prijzen lijken op het eerste gezicht wat aan de hoge kant als men alleen afgaat op de motor-inhoud. De prestaties van het nieuwe Sim- ca-produkt en de luxe uitvoering heeft men dan echter nog niet inge calculeerd. De stichting Oog en Bril, waarin zich dc Nederlandse optiekwercld heeft verenigd, wil dit .jaar een on derzoek laten uitvoeren met het doel wetenschappelijk te laten vaststellen wat men niet-we- tenschappelijk al weet: namelijk dat 17 procent van alle automobilisten niet goed kan zien. Dit percentage is de uitkomst van een aantal onderzoekingen van de laatste jaren, waarbij zich 40.000 personen vrijwillig hebben laten testen. Deze 17 procent omvat zowel bril- als niet-brildragers. Hoewel men dit cijfer niet wil aanvechten, wordt er door verschei dene instanties geen wetenschappe lijke waarde aan toegekend. De stichting ziet ook nog geen kans op grond van dit cijfer de overheid te bewegen tot het nemen van maatre gelen. MAATREGELEN Daarom wil men dit jaar onder enige representatief te achten groe pen een onderzoek doen instellen om met meer kracht te kunnen plei ten voor overheidsmaatregelen. Deze zouden dan moeten bestaan Na het offensief met de grotere wagens. Is Japan nu ook met kleine automobielen op de Nederlandse markt verschenen: de Honda N360 en de N600. Maar in tegenstelling tot de verwachtingen is het geen prijsbrekende aanval geworden. De N360 wordt geleverd voor ƒ4.790 en de N600 v.oor 5.280, prijzen die op de Europese markt nauwelijks con currerend mogen worden genoemd. Tot nu toe was de Datsun 1000 (Sunny) met 5.875 de goedkoopste Japanner. pe Honda N360 zal in april op de weg komen, de N600 kort daarna. Beide wagens, die qua uiterlijk vrijwel gelijk zijn, maken een wat gedrongen indruk, maar binnen valt de ruimte mee. Door bagageruimte en motorcompartiment klein te hou den. werd een redelijke passa giersruimte gecreëerd. Ondanks hun geringe inhoud leve ren de (dwarsgeplaatste) motortjes goede prestaties. De top van de N360 bedraagt volgens de fabriek 115 km (kruissnelheid 100 km); die van de N600 130 km. De 360-serie levert een vermogen van 27 DIN-pk, de krachtbron van de N600 42 DIN-pk. Het benzineverbruik moet gering zijn: 1 op 22 vopr de 360 en 1 op 20 voor de 600, Over enkele maanden zullen beide modellen ook leverbaar zijn met de automatische Hondamatic-transmis- sie. Neusje van de zalm voor de auto liefhebber met wat losse centen op zak: de Mercedes 300 SEL met 6,3 liter V-8-mo- tor. die op de onlangs gehouden salon in Genève voor het eerst werd getoond. De wa gen is als verbinden de schakel tussen de 300 SEL en de 600 ontworpen. De motor (250 DIN pk b(J 4000 omwente lingen) geeft de auto een top van 220 km en een verbazende acceleratie: van 0 naar 100 km in 6,5 seconden. Liefhebbers vóór! Enkele cijfers: boring x slag 74 x 65 mm, lengte 3,9 m, breedte 1,5 m, hoogte 1,4 m, minimum draaicirkel 11 m, inhoud benzinetank 42 liter leeggewicht 870 kg, vief versnellin gen, remmen: voor schijfremmen, achter trommelremmen. KUHH,.L *J uit een ogenkeuring voor het afleg gen van een rijexamen, zoals West-Duitsland deze kent. Voorts wil men komen tot de ver plichting voor de automobilist een reservebril bij zich te hebben. Deze zou al kunnen bestaan uit een zon nebril met geslepen glazen (geen ideale oplossing met het oog op de avond, zegt de stichting erbij). De stichting heeft ondervonden, dat er tal van weggebruikers zijn die veel te laat een bril aanschaffen, terwijl er ook zijn die een bril In reparatie geven, maar desondanks achter het stuur gaan zitten. In deze twee groepen bevinden zich poten tiële brokkenmakers, aldus de stich ting. In tal van landen (o.m. Israël en Zwitserland) is een tweede bril voor automobilisten verplicht. Wanneer het voorgenomen onderzoek op nieuw het bewijs levert van een be- oaald percentage slechtziende ver keersdeelnemers, wil de stichting "mdermaal „de kat de bel aanbin- ien". De reeds gehouden tests hebben ook uitgemaakt dat ruim 40 procent van de huisvrouwen en 22 procent van het aantal onderzochte kantoor mensen slecht ziet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11