Kerkgangbeleving door aanschouwen NUCHTERHEID MAAKTE wonderen bij pijn of griep ACTIE TOT SUCCES Stand per provincie Warenwet: naam „kunstvlees" mag niet worden gebruikt Een ivoord voor vandaag Geld stroomt nog steeds binnen ChfifSNIlG 4" dOfit Uw probleem is het onze.... Bisschop Dionnissios Verstand uitschakelen Ton van der Hammen Aartsbisschop van Parijs SV B-bestuur voor NSR waarschijnlijk DAT IS DE OPBRENGST Bond-ig Jezus zeide tot hem: Voorwaar, Ik zeg u, in de nacht, eer de haan kraait, zult gij Mij driemaal verloochenen". (Mattheus 26-34). Petrus wordt zijn verloochening voorzegd. Juist Petrus, de rots, de machtige. Hij, die de Here het meest aanhangt. Het is teveel voor Petrus. Hij doet alsof hij de Here niet kent wier.is woorden hij altijd zo gretig heeft ingedronken? Petrus zal zich beledigd hebben gevoeld over dit wantrouwen van Jezus' kant, ook bedroefd. Het spreekt uit het antwoord dat hij geeft: „Zelfs al moest ik met U sterven, ik zal U voor zeker niet verloochenen". Straks zal het zijn gebeurd. In een ogenblik van benauwdheid, als Petrus van angst geen uitweg meer ziet, als alles om hem heen schijnt ineen te storten. Straks zal Petrus ervarendat tussen aanbidding en verloochening slechts één schrede ligt. Zoals de mens dat vaak ervaart. Wat kunnen we dierbaar praten over Gods goedheid jegens ons. Wat kunnen we ons voornemen Hem door goede en slechte tijden te volgen. Zegt Jezus niet ook tot ons: „Eer de haan kraait, zult gij Mij drie- maal verloochenen We lezen vandaag Lucas 17 20-37. WOENSDAG 27 MAART 19« ;,1VA V/er middelen in één tablet - waaronder het betrouwbat maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Een bedrag van 26.962.646 guldens, een koe en een geit. Dat was gistermiddag om twee uur de stand van de actie Kom over de Brug. En nog steeds komt het geld bij duizenden binnenstromen. Voor de koe, afkomstig uit Aalten, heeft men inmiddels een be stemming gevonden. De kindercrèche van de Evangelische Broeder gemeente te Paramaribo telegrafeerde, dat ze zeer welkom is. De verhouding contante betalin- konkrete projekten de mensen heb- gen-toezeggingen blijkt gunstiger tc ben aangesproken, liggen, dan de organisatoren aanvan- Jan van Hill0i die een belangrijk kelijk gedacht hadden. Men schat nu, I aandeel had in de tv-uitzending van j.» j- i j vrijdagavond, noemde het gisteren het grote pluspunt van deze aótie, dat pers, radio en televisie geen emotio nele of sensationele middelen hebben dat de toezeggingen ongeveer dertig procent van het totaal bedrag vor men, mogelijk nog minder. Hoe komt het, dat deze actie zo'n succes geworden is? Algemeen j heerste gisteren op de persconferen tie, zowel bij de vertegenwoordigers van pers, radio en tv als bij het actiecomité de mening, dat de 140 gebruikt, maar feiten hebben gege ven. De mensen zijn moe van sensatie. Deze actie is van het begin tot het einde nuchter gevoerd, zei hij. En de heer J. E. van den Boon van Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik krijg altijd een ongete kende huurkwitantie. Al vaak heb ik hierover gereclameerd. Is deze kwitantie wel rechtsgeldig? AntwoordU heeft recht op een deugdelijk betalingsbewijs en een ongetekende kwitantie is dat niet. U behoeft slechts te betalen als u een behoorlijke kwitantie ontvangt, Kunt u niet gireren, dan is u van alle bewijsmoeilijkheden af. Vraag: Hoe hoog zijn de successie rechten tussen neven en nichten on derling (kinderen van broers en zusters) en hoe hoog voor kerkelijke of liefdadige instellingen tot 10.000, vrij van rechten, en hoe hoog als het bedrag tussen de 10.000 en 20.000 ligt? Antwoord: Verervingen tussen ne ven en nichten onderling zijn vrij gesteld als zij de 500 niet te boven gaan en anders volledig belast vol gens het volgende tarief: 01000 36 pet., 1001—2000 38 pet., 2001—5000 40 peet., 5001—10.000 42 pet., 10.001 25.000 44 pet., enz. Indien de verkrijging door een instelling van algemeen nut de 10.000 te boven gaat, is zij belast. Het successierecht bedraagt dan 10 pet. Er mag echter geen opdracht aan het legaat ver bonden zijn, die daaraan het karak ter van algemeen belang ontneemt Vraag: We hebben een gedeelte van ons eigen hui6 verhuurd aan een klein gezin bij mondelinge afspraak. Na een half jaar begon de huurder met een elektrotechnisch bedrijf, tevens verkoop van radio, televisie en elektrische artikelen, waarvoor hij adverteert, zodat er veel geloop aan de deur Is. We heb ben nu de huur opgezegd. Geldt nu ook voor kamerhuur, dat de huurder drie jaar mag blijven wonen? Antwoord: Als de huurder de bestemming van het gehuurde ver andert en daardoor tevens overlast berokkent, is er een kans dat u hem door een proces kan verwijderen. In elk geval bestaat voor u geen wachttijd van drie jaar. Vraag: Mijn hoekhuis, bouwjaar 1966, wordt verwarmd door een ko lenhaard. 's Winters heb ik veel last van valwinden, waardoor er stof uit de kachel vliegt. Tevens ruik ik gaslucht. Wat kan ik doen? Antwoord: De oplossing is de plaatsing van een H-pijp, waardoor de valwind veranderd wordt in trek, zodat uw klachten na plaatsing wel verdwenen zullen zijn. CONFRONTATIE MET OOSTERSE ORTHODOXIE ROTTERDAM Als we de kerk waar de bisschop zetelt kathedraal mogen noemen, dan heeft de Russisch-Orthodoxe kathedraal" in Nederland een sober, om niet te zeggen armoedig karakter. Hij is te vinden in een etagewoning aan de Persijnstraat, waar bisschop Dionnissios tevens woont. De woning is ook verre van het soort paleisje (meer passend in een afgesloten tijdperk, waarin men van „kerkvorsten" sprak), dat rk bisschoppen nog altijd plegen te bewonen. Mgr. Dionissios, bisschop-coadjutor van het aartsbisdom België en Ne derland, maakt wat zijn persoon be treft op die eenvoud geen uitzonde ring. Een vriendelijk en rustig mens, belangstellend in de ander en graag bereid iets over het wezen van de orthodoxe kerkdienst te vertellen. Spelend met de zwarte houten kra len aan zijn pols zegt hij: de oosterse orthodox komt naar de kerk om te aanschouwen, om te beleven. Niet om te kijken: de kerk is voor hem be paald geen theater, geen „show". Hij komt in de kerk om er tot zichzelf in te keren en samen met de kerk te bidden. De orthodoxe kerkdienst kent j daarom tijdens de godsdienstoefenin gen het individuele gebed niet. Alles j in de kerkdienst is volstrekt ge- j meenschappelijk. Zoals ik het ergens eens heel helder geformuleerd heb gevonden: „het mysterie wordt gege- ven en onthuld, niet aan het indivi- du. maar aan een iegelijk in de ge- I meenschap met allen". Wie in -de kerk komt, moet zijn i bewuste gedachtenleven, zijn j verstand uitschakelen en zich overge- ven aan de liturgie, d.w.z. aan datge ne. wat op een bijzondere manier ge lezen en gezongen wordt. Op deze stroom wordt de ziel meegnomen en gevoerd naar een andere oever, die niet van deze wereld is. men „de adem der eeuwigheid". Want waar het zwijgen begint wordt de stem van de Geest hoorbaar. In de kerkdienst moet het mense lijk hart gedachten en gewone beslommeringen opzij zetten, het mag niet meer denken en strijden maar moet zich volledig overgeven en „rusten aan de borst van Christus". Zij die zich metterdaad aan de stroom van de dienst overgeven, lüe ingewijden, weten uit eigen ervaring de grote waarde die daarin is verbor gen. Zij worden innerlijk stil en er varen de kracht en het licht welke in de gebaren, eenvoudige tekenen of symbolen en handelingen, kortom: in het mysterie der kerk verborgen zijn. DOOR ZWIJGEN De kerkdienst is een dienst van innerlijk zwijgen: In dat zwijgen openbaart zich namelijk wat wij noe- Het is nadrukkelijk de bedoeling van de symboliek der kerk om de gelovigen buiten hun gewone, alle daagse leven te brengen en hun een andere, geestelijke wereld te tonen. De orthodoxe mystiek gaat uit van de opvatting, dat alle dingen van de- j ze wereld <»en afspiegeling van de hemelse idee zijn. In de kerk wordt telkens de geestelijke wereld aan de gelovigen bij vernieuwing zichtbaar gemaakt. INNERLIJK Het wezen van een orthodoxe I kerkdienst wordt derhalve gekarak- J teriseerd door het gemeenschappelijk innerlijk beleven van Gods verbor gen openbaring. De preek vervult daarbij een zeer ondergeschikte func- tie. Ofschoon het niet de gewoonte is, j zou deze weggelaten kunnen worden omdat hij geen innerlijke verbinding met de viering heeft. Samenvattend kan gezegd worden, dat de orthodoxe kerkdienst ge baseerd is op het geloof in de werke lijkheid van ide liturgische symboliek. Er worden mystieke handelingen verricht, waarin een geestelijke reali teit, voor het verstand ongrijpbaar, voor de gelovigen of ingewijden tot een zichtbare vorm zijn gebracht. Zoals in de ene persoon van Christus het goddelijke en het menselijke onafscheidelijk verenigd waren, zo zijn bij de Orthodoxie de goddelijke genade en de (uiterlijke) handelingen verenigd in de mysteriën van de kerk. Innerlijke concentratie en verdie ping van het geestelijk leven ziin no dig om de genade van de heilige mysteriën te kunnen aanschouwen. Westers gezegd: de mate van Godsbesef bij iedere gelovige kan hij zelf afmeten aan de mate, waarin hij de viering in de kerk meebeleeft! WONDER Men kan zeggen, dat in de kerk iets gebeurt, dat vergeleken kan wor den met het wonder van Bethlehem. Voor een aantal der herders en wij zen wa» Bethlehem een plaats van verering en aanbidding. Voor veel anderen onder hen bleef die plaats de onbekende en onopvallende stal, zoals die zich aan hun ogen voor deed. In de liturgie staat het heilig avondmaal, de heilige communie of eucharistie, zoals wij het noemen, centraal. Christus is voor de gelovige aanwezig in de kerk in de heerlijk heid van Zijn opstanding. Zijn aan wezigheid komt tot uiting in de mystieke, wonderbare verandering der heilige gaven: het brood en de wijn. Natuurlijk in het plan van deze wereld blijven het brood brood en de wijn wijn, zoals Christus zich in het plan van deze wereld bekleedde met een stoffelijk lichaam om de mensen te verlossen. Maar evenals Christus meer was dan Zijn stoffelijk lichaam, zo zijn volgens de Orthodoxie de ga ven van de heilige eucharistie dat ook. Zijn geest is er in aanwezig (daar wordt om gebeden), als een on zichtbare gave van de Heilige Geest. GOD-MENS In deze vereniging van het onzicht bare met het zichtbare weerspiegelt zich de God-menselijke gestalte van Christus, dat is: een tot de voleinding der wereld blijvende tegenwoordig heid van de vleesgeworden God op aarde. Door de heilige eucharistie, in het algemeen: door de sacramenten daalt de verkwikkende dauw van de Heili ge Geest op de aarde neer, al zijn de sacramenten natuurlijk niet de enige mogelijkheid om de werking van de Heilige Geest te ondergaan. De genade van de opstanding stroomt door het sacrament van de heilige eucharistie werkenid en le vend makend in het hart van de ge lovige en vervult hem met de heer lijkheid van nieuw leven: hij beleeft de opstanding als wèrkelijkheid, als ervaring. Heel diep. In geheel zijn wezen. U zult misschien hebben be grepen, zo gaat de bisschop verder, dat het geloof in de werkelijkheid van de liturgische symboliek niet be tekent een realiteit op grond van verwerking via het menselijke verstand (dan ware er sprake van een fictie). Het verstand moet im mers uitgeschakeld zijn, omdat het hier om een werkelijkheid gaat, die niets meer met het verstand te ma ken heeft. Wel met geloven: het be wijs van dingen die men niet ziet (Hebr. 11). Heel andere categorieën dus. GEEST-STOF Ik kan het ook nog zo proberen te zeggen: In de handelingen, de teke nen en de gebaren van de liturgie wordt een geestelijke realiteit tot een zichtbare vorm gebracht, waarin het geestelijke en het stoffelijke, het he melse en het aardse, onvermengd zijn verenigd. Ik kan hier natuurlijk nog uren op doorgaan. Toch meen ik dat hiermee het wezenlijkste is gezegd, zo besluit bisschop Dionissios. Beter dan erover te spreken is echter het mysterie van de orthodoxe kerkdienst te beleven. Zonder beleving blijft immers ook de grondigste studie alleen maar studie en wordt de dorst van de ziel niet gelest. Daarom zeg ik altijd tot iedere be langstellende: Kom eerst maar eens bij ons in de kerk, nadat u er zich goed van hebt vergewist wat wij daar doen. Zegt het u iets, beleeft u er wat in mee (ook hierin moet men groeien) dan praten we wel verder. het actiecomité wees op het vertrou wen, dat men in de organisatie heeft gehad en de zekerheid, dat dit geld goed besteed wordt. Wat dat betreft noemde hij de actie uniek. De kerken hebben nuchter gesteld: j dit vragen wij. Ieder komt te weten, waar zijn geld heen gaat. Ds. P. J. Mackaay stelde al een krant in het vooruitzicht, die te zijner tijd naar al- j le gevers zal worden gestuurd. Daarbij is het onkostenpercentage van deze actie ook uniek: minder dan vijf procent. EXTRA Het bestuur van de actie zal over twee weken, als de totale opbrengst wat duidelijker te overzien is, beslis sen over de besteding van de meer-opbrengst. De 140 projecten, waar het om ging, waren geselecteerd uit een to taal van 190. Uit de resterende vijftig kan nu een keuze worden gemaakt. Daaronder zijn projecten als de her bouw van een onlangs gebombar deerd ziekenhuis in Oost-Nigeria, le prabestrijding in Indonesië en zwak zinnigenzorg in Afrika. Maar daarnaast zullen ook enkele van de 140 oorspronkelijke projecten opnieuw onder de loep worden geno men, waarvan de aanvraag in eerste instantie verlaagd was. Daarbij wordt met name gedacht aan de steun voor Vietnam, waarvoor in eerste instantie 700.000 gulden was uitgetrokken. VIETNAM Het uiteindelijke bedrag voor Viet nam zal gelijkelijk worden verdeeld over Noord en Zuid. Vijftig procent wordt bestemd voor medische hulp aan de burgerbevolking van Noord-Vietnam (via de Wereldraad van Kerken). De resterende vijftig procent zal worden gebruikt voor medisch-soci- aal werk in Zuid-Vietnam en wordt gekanaliseerd via de medische teams van de Wereldraad, de medisch-soci- ale teams van de Oostaziatische raad van kerken en de sociale teams, die de dorpen ingaan vanuit de Buddhist School of Social Studies. In totaal heeft Kom over de Brug uitloopmo gelijkheden tot 33 miljoen. Het is dus duidelijk, dat alle gelden, die door de actie bijeengebracht zijn, een directe bestemming vinden. NAVOLGING Kom over de Brug heeft inmiddels in het buitenland tot navolging geïnspireerd. Vanuit Duitsland is men zich al in ons land op de hoogte komen stellen en ook in Australië bestaan, plannen vpor een dergelijke actie. De vier middelen, verenigd in Chefarini „4" - elk aizonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaal ook dan wanneer andere middelen falen De combinatie is ideaal om pijn of griepU snel en doeltreffend te bestrijden. AMSTERDAM Zo is de 27 miljoen, die momenteel bin nen is, gespecificeerd naar provincies. Het was nog niet mogelijk de giro- en bankoverschrijvingen en de stand van de actie „Tientjes van tieners" (samen tien procent van het totaal) te splitsen Naast het bedrag per provincie vindt men de gemiddelde opbrengst per ziel van de e'lf kerken en geloofsgemeenschappen, die in de actie participeerden. Groningen 1.197.000 4,40 Friesland 1.960.000 6,40 Drenöhe 930.000 4,20 Overijssel 2.124.000 5,60 Gelderland 2.066.000 3,40 Utrecht 3.104.000 9,90 Noord-Holland 4.135.000 6,80 Zuid-Holland 72.07.000 5,70 Zeeland 798.000 5,20 Noord-Brabant/Limburg781.000 5,00 24.302.000 Tientjes van tieners 100.000 Giro en bank 2.560.000 Totaal 26.962.000 6,28 Van de drie grote steden boekte Den Haag het beste resultaat met 1.874.800 gulden. Rotterdam liet 1.328.900 noteren en Amsterdam kwam tot 1.044.500 gulden. PARIJS Tot aartsbisschop van Parijs is benoemd bisschop Frangois Marty, aartsbisschop van Reims. Hij is 63 jaar en zal kardinaal Pierre Veuillot opvolgen, die vorige maand is overleden. (Vanonzeonderwljsredactie) UTRECHT De Nederlandse Stu dentenraad krijgt naar verwacht wordt op korte termijn een nieuw bestuur, waarin de Studentenvakbe weging een niet allesoverheersende rol gaat spelen, omdat zij voor het behouden van haar relatieve meer derheid rekening moet houden met de kleine partij Stud '75. De SVB bezet in de raad 22 zetels, Stud '75 drie zetels. De SVB heeft gisteren laten weten dat zij haar eis van 26 voorstemmers heeft laten val len. De Amerikaanse zangeres en paci- fiste Joan Baez is gisteren in een epis copaalse kerk te New York in-het hu welijk getreden met Davis Harris, lei der van een anti-dienstplichtbeweging. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK PS 01 re Benoemd tot ziekenhuispred. Antq niusziekenhuis te IJmuiden: G. E. Bah»-/ ker te Krimpen a. d. IJsseL Beroepen te Zuidbroek-Harkstede: i il Vollenhove-Kraggenburg en te Droi rijp: kand. J. Bezemer te Zwyndrecht. GEREF. KERKEN (VRÏJGEM.) Beroepen te Oosterwolde (Fr.): kam J. Kruidhof te Hattem. Aan het zendingsseminarie te Baar slaagde voor het zendingsex.: S. Braalü ma, zendingspred. v. Assen, bestem o voor Brazilië. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Kornhorn: J. Plantint te Rozenburg: voor Zaandam: H. Bie ma te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN ll Met gerechtvaardigde trots laten de voorzitter van het actiecomité „Kom over de brug", ds. P. J. Mackaay (links), en de produktieleider het bord zien, waarop de voorlopige to taalopbrengst van de actie vermeld staat: 26.962.646. Beroepen te Tricht (Gld.): D HalJ kenberg te Dordrecht. Bedankt voor Scheveningen: Verhoef te Barneveld. DEN HAAG De Mammoet oij weg heet een brochure die de voor lichtingsdienst van het ministeri van onderwijs en wetenschappe heeft gepubliceerd. Het boekje geel"! in 46 pagina's een overzicht van he huishoud- en nijverheidsonderwijl zoals zich dat na 1 augustus 196 zal ontwikkelen (drie- in plaats vai tweejarige opleiding). Weer in Europa weer max. temp. nee Kopenhagen gisteren 9 sli regen 1 Londen zw. bew. IS 0 Amsterdam zw. bew. 12 0 Brussel onbew. 15 0 Luxemburg onbew. 14 0 Parijs onbew. 16 Nice licht bew. 18 n Frankfort onbew 14 0 München zw. bew. 19 0 Zürich licht bew. 18 0 Genève onbew. 17 0 Locarno onbew. 19 0 Wenen zw. bew 18 0 Innsbrück licht bew. 20 0 Rome 18 0 Madrid onbew. 20 0 Mallorca licht bew. 20 0 /'I voldoet niet aan voortvaarden (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De adviescom missie warenwet laat er geen twijfel over bestaan, dat de naam „kunstvlees" niet mag worden gebruikt voor het uit plantaardige stoffen samenge stelde TVP. dat onder de naam „kunstvlees" aan de man wordt gebracht. Het vlees- en vlees- warenbesluit geeft duidelijk aan, waaruit vleeswaren moeten zijn bereid; aan deze voorwaar den voldoet het zogenaamde TVP niet. Een afvaardiging van de Federatie van slagerpatroons heeft hierover een gesprek gevoerd met vertegen woordigers van de veterinaire hoofdinspectie en de adviescommis sie voor de warenwet. In het vak blad van de Bond van christelijke slagerspatroons wordt van dit gesprek melding gemaakt Aan de orde werden gesteld de bescherming van de volksgezond heid en het bevorderen van de eer lijkheid in de handel. Produkten, waarin TVP is verwerkt, mogen daarom niet als vleeswaar worden aangeduid. TVP mag zelfs niet in verpakte vorm in de slagerswinkel aanwezig zijn. Inmiddels hebben de slagers wel een aanvraag ingediend om op grond van de vestigingswet alsnog tot de verkoop van dit pro- dukt te mogen overgaan. De veteri naire hoofdinspectie gaat nog na of TVP wel mag worden verwerkt in produkten, die geen vleeswaar zijn. Een andere bijzonderheid die vele slagers zal verrassen, is nog dat in slagerijen geen nasi, bami, salades, ragoutwerk (croquetten, bitterballen enz.) in onverpakte vorm mogen worden verkocht. Het toezicht hier op wordt, verscherpt. Ook het gril len/braden van kip in slagerijen is niet toegestaan. Ontevreden politie De taak van de politie is vooral in de grote steden geen eenvoudige. Groot is daarom de ontevredenheid over de traagheid, waarmee ten de- partemente gewerkt wordt aan een vergoedingsregeling voor het ver richten van onregelmatige werk zaamheden. De Bond van christe lijke politieambtenaren bereikten van vele zijden verzoeken om een krachtiger optreden. De weg van het georganiseerd overleg leidt blijk baar niet tot een oplossing. Vele le den menen nu, dat maar tot acties van andere aard moet worden over gegaan. Het tempo, waarin deze voor de politie zo belangrijke zaak wordt behandeld, geeft ook het hoofdbestuur aanleiding tot scherpe kritiek. Er is echter een toezegging, dat er nu spoedig voorstellen zullen komen en dat het overleg hierover kan be ginnen. Deze hervatting van het overleg komt naar het oordeel van de Bond van christelijke politieamb tenaren echter minstens drie maan den te laat. Grafici ongeduldig De opgeschorte onderhandelingen in het grafisch bedrijf over een nieuwe cao, die al op 1 februari j.l. van kracht had moeten worden, zijn nog steeds niet hervat. De Neder landse christelijke grafjsche be- drijfsbond bericht hierover, dat er achter de schermen wel activiteiten worden ontwikkeld. De werkgevers hebben een vele pagina's tellend stuk met ingewikkelde berekeningen geproduceerd, waarin men wil aan tonen, dat de werknemersverlangens te hoog gemikt zijn. De vakbonden bestuderen thans dit stuk. Al rekenend kwamen de bonden weer tot een geheel andere, uitkomst. De uitwisseling van stuk-' ken duurt voort en voor zover be kend zijn partijen nog niet weer om de onderhandelingstafel gaan zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2