Velsoe Rockefeller ie Huidig monetair stelsel onbillijk en onbruikbaar GENERAAL DAYAN RUG GEWOND BU OPGRAVINGEN Uit de Haagse hof geplukt DE GAULLE WIL GOUDEN STANDAARD Zware aanval op Amerikaans vliegveld Geweld Oud liedje Toch sluiting van Reiderland en De Toekomst In 1960 en 1964 gepasseerd Nixon weer de grote rivaal runian geeft jhnson steun Coup mislukt in Zuid-Jemen 9 DONDERDAG 21 MAART 1968 "VJXJ aangenomen mag worden dat gouverneur Rockefeller van T de staat New York voor de derde maal gaat dingen naar de kandidatuur van de Republikeinse party by de presidentsverkie zingen, heeft het zin terug te gaan naar 1960 en 1964, de jaren waarin het hem niet gelukte de party achter zich te krijgen. Nelson Rockefeller kwam voor het eerst als presidentiële kanshebber in het nieuws, toen hij in november 1958 te midden van een golf van over winningen van de Democratische partij erin slaagde, niemand minder dan Averell Harriman te onttronen als gouverneur van de staat New York. De Republikeinse partij was toen op een dieptepunt aangeland en het was geen wonder dat velen hem gin gen zien als de beste opvolger voor Eisenhower. Nixon, die als vice-president de beste papieren had in de partij, pro beerde van toen af Rockefeller aan zich te binden. Toen Rockefellers naam steeds meer in verband met het presidentschap genoemd werd en zich een zekere rivaliteit aankondig de, ging Nixon hem in New York opzoeken. Hij liet zich met hem foto graferen en deed, alsof er van rivali teit geen sprake was. Aarzeling Rockefeller hielp hem onbedoeld door te veriklaren, nog niet te hebben nagedacht over de kandidatuur voor het presidentschap. Hij zei de handen vol te hebben aan het besturen van de staat New York en dat er nog wel gelegenheid zou zijn, de kwestie van alle kanten te bekijken. Desondanks zag het ernaar uit, dat de gouverneur Nixon ging overvleu gelen, vooral nadat hij zich van tijd tot tijd over nationale en internatio nale vraagstukken ging uitlaten. Na verloop van tijd bleek echter dat het partij-apparaat niets voelde voor de 'liberale' ideeën van Rocke feller en dat Nixon de kandidatuur zou krijgen. De gouverneur trok zich uit de strijd terug met de gedachte, dat als Nixon in november zou ver liezen, men hem (Rockefeller) in 1964 de kandidatuur van de Republikeinse partij niet zou kunnen onthouden. Hij bracht Nixon niet in discrediet en slaagde er zelfs in, het partijpro gramma in overeenstemming met zijn eigen denkbeelden te brengen. Romney Scheiding Bij de presidentsverkiezingen van 1960 kwamen de Republikeinse lei ders tot de ontdekking, welke fout zij maakten, toen zij besloten Nixon tot elke prijs de kandidatuur in handen te spelen. Zelfs president Kennedy heeft later toegegeven, dat hij de verkiezingen zou hebben verloren als hij niet Nixon, maar Rockefeller te genover zich zou hebben gehad. Het leek vrijwel zeker dat de gou verneur zonder veel moeite in 1964 de kandidatuur zou bemachtigen. Rockefeller bracht daar verandering in, toen hij zich van zijn vrouw liet scheiden. Uitgerangeerd was hij niet, omdat de Democratische partij tot tweemaal toe Adlai Stevenson als kandidaat had gekozen, terwijl die toch ook gescheiden was. Veelbeteke nend was in dit verband echter, dat Stevenson tot tweemaal toe een ver liezende kandidaat was. Goldwater Rockefeller bleef de houding aan nemen van een man die er niet aan denkt, zidh uit het veld te laten slaan. Later bleek, waarom hij zijn politieke toekomst nogal zonnig bleef bekijken: na verloop van tijd huwde hij zijn vroegere secretaresse, die en kele kinderen had bij haar eerste echtgenoot. Niettemin bleef zijn privéleven een schaduw werpen op zijn politieke toekomst. Nixon, die in 1962 ook de strijd om het gouverneurschap van Californië had verloren, behoorde in 1964 niet tot de kanshebbers. Om te voorko men dat Rockefeller kandidaat zou worden, schaarde hij zich achter se nator Barry Goldwater uit Arizona. Evenals Nixon in 1960 slaagde Goldwater er in 1964 in, het par tij-apparaat achter zich te krijgen. En de strijd was al beslist, toen de partijconventie nog moest worden gehouden. Na de verpletterende nederlaag die Goldwater tegen president Johnson leed, was het lange tijd de vraag, welke koers de Republikeinse partij zou volgen en wie als mogelijke kan didaat voor 1968 naar voren zou ko men. Nog niet zo lang geleden leek het gouverneur George Romney van Mi chigan te zullen worden. Rockefeller steunde hem van het begin af en zei zelf geen ambities te hebben. Romney bleek tenslotte echter te eerlijk te zijn voor het 'politieke be drijf, dat men presidentsverkiezingen noemt. Hij ondermijnde zijn positie door te verklaren, in Vietnam het slachtoffer van een hersenspoeling te zijn geweest. Steeds minder sprak hij tot de ver beelding. En in de staat New Hampshire moest hij tot de ontstel lende ontdekking komen, dat hij een verpletterende nederlaag tegen de gladde politicus Nixon zou lijden, die een politieke „come back" beleefde. Een offer Romney trok zich uit de strijd te rug en Nixon boekte een indrukwek kend succes. Rockefeller was opeens weer de enige geworden, die Nixon een halt zou kunnen toeroepen. De taak die de gematigde Republi keinen hem op de schouders willen leggen, is geen aantrekkelijke. Vorig jaar heeft de gouverneur al eens dui delijk laten merken, dat hij zich neergelegd had bij het feit dat hij nooit presdient van de Verenigde In de nieuwe polder Oost-Flevoland is gisteren het eerste huwelijk voltrokken. Het gelukkige bruidspaar werd gevormd door mejuffrouw C. P. Schraal en de heer C. H. Oudshoorn, drogist, die in een winderig Lelystad elkaar het ja-woord gaven. PARIJS De Franse presi dent De Gaulle heeft gisteren opnieuw aangedrongen op een monetair systeem, dat op goud gebaseerd is. Het huidige inter nationale monetaire stelsel ver oordeelde hy als „onbillijk en daarom verder onbruikbaar". De president zei in een zitting van het kabinet, dat handhaving van dit Staten zou worden. Besluit hij nu, zoals de New York Times meent te weten, voor de derde keer een gooi te doen naar de kandi datuur, dan moet men zijn beslissing niet alleen zien als een uitdaging, die aantrekkelijke kanten heeft, maar ook als een persoonlijk offer. Want Rockefeller weet dat de kans groot is, dat hij voor de derde keer wordt afgewezen. Niet omdat Nixon zo'n indrukwek kende figuur is, integendeel. Maar al leen omdat vele partijleiders niets moeten hebben van zijn gematigde 'liberale' denkbeelden. Gratis prachtige kleurenplaatjes Bij elk doosje "Van Nelle theebuiltjes vindt u een plaatje. Historische automobielen in rijke kleuren. Leuk óm te sparen. "Vraag het album aan. Goed verzorgd, met interessante mini tekst bij elk plaatj e. VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES systeem tot „ernstige economische, sociale en politieke moeilijkheden zal leiden", zo deelde de minister van voorlichting, George Gorse, mee na afloop van de bijeenkomst. In de huidige situatie in de wereld zijn een groter wordende econo mische bedrijvigheid en een zich steeds uitbreidende handel nodig. Daarvoor is een internationaal mone tair stelsel dat algemeen vertrouwen geniet, noodzakelijk. Onbruikbaar Uit de dollar- en pondcrisis, zo vervolgde de president, die thans aan de gang is, blijkt, dat het bestaande systeem, dat is gebaseerd op het pri vilege van reservevaluta's niet alleen onbillijk is, maar voortaan ook on bruikbaar. Pogen het langer op te leggen, zou betekenen de vrije wereld te veroordelen tot ernstige econo mische, sociale en politieke moeilijk heden. Er zal dan ook een monetair sys teem moeten komen, dat is gebaseerd op goud, welke het enige systeem is dat onveranderlijk, neutraal en uni verseel is. Bij een dergelijke hervor ming is uiteraard een organisatie van internationaal krediet nodig om aan de eisen die de omvang, de beweeg lijkheid en de snelheid van het heden daagse ruilverkeer stellen, te kunnen voldoen. Vertragen DOOR De ober in he'c Gouden Hooft zei tegen de Engelse meneer aan het tafeltje naast ons tijdens het afreke nen: „Als u iets bijzonders wilt zien moet u beslist even naar onze Keu kenhof gaan". Mistroostig weerde de bezoeker af: „Geen tijd, ik moet vanavond nog met de boottrein mee." „Maar het is hier schuin aan de overkant", de ober wees Passage- waarts. We hebben de toerist niet gevolgd, maar zyn wel de Passage ingewan deld. Wat zeg ik, ingewandeld? We hebben met stomme verba zing, open mond en snuivende neusgaten eerst staan genieten aan de brede hoge boogingang. Rood, wit, paars, blauw, roze... in een lan ge levende loper van hyacinten geurde de lente ons tegemoet. In alle etalages miniatuur bollen- veldjes, één glanzend festijn. Op de ro'conde een schoonheid van steenrode tulpen met witte azalea mollis bekroond met het tere geel van wuivende forsytia. Gaat dat zien, gaat dat zien! Een oase van mild voorjaar zon der storm; een peppil zonder weer ga. Wie als isegrim er binnentreedt komt er als optimist ui't. Het is overigens wel merkwaar- illoemen dig, dat wij Nederlanders, die over heel de wereld de roem van onze bloemen verspreiden, zelf toch ei genlijk zo bloemloos leven. Welke man volgt het voorbeeld van prins Bernard met de witte anjer? Hier in Den Haag is er één; hij heeft er dan ook beslist een zekere vermaardheid door gekregen. Het is de heer A. Hibbeler. die een internationale inslag heeft als directeur van het reisbureau Holland Travel Service. En welke vrouw waagt hel: zich, behalve in een bruiloftsstoet, te ver tonen met een corsage? Wie speldt zich in eerste lenteroes een bosje geurige viooltjes op? Ver der dan een stijve namaak-camelia op de revers van het correcte man telpak brengen we het niet. Wie ooit de kans-krijgt moet eens op 1 mei in Parijs proberen te zijn. Dan ruikt heel die stad naar de le lietjes van dalen. De miljonairs bestellen er voor hun geliefde man den vol van, maar het marktvrouw- tje heeft toch minstens wel twee takies op haar vale jurk gespeld. De verliefde jongeman schaamt zich niet met een tuiltje in de hand naar zijn afspraakje te gaan en in de enge portierloges, waar het altijd donker schijnt te moeten zijn, staat een klein boeketje. Nu heeft Den Haag zijn hyacin- tegeur en -kleur. Boeren, burgers en buitenlui geniet er van! Het is een vreugde, die ons de goudkoorts doe'c vergeten; de demonstratlelust doet vergaan. En dat hebben we eigenlijk hard nodig. Frankrijk is bereid deel te nemen aan een dergelijke internationale mo netaire vernieuwing en hoopt dat de Europese economische gemeenschap (EEG) daarbij de haar toekomende rol zal spelen. Ondertussen behoudt Frankrijk zich zijn vrijheid van handelen voor wat betreft enigerlei regelingen, die de hervorming zouden kunnen ver tragen, aldus de president volgens minister van voorlichting Gorse. In Washington heeft men nog geen commentaar willen geven op de ver klaring van De Gaulle. Een rege ringsfunctionaris zei dat Washington verbaasd noch ongerust is over de voorstellen van de Franse president. In elk geval heeft hij niet gedreigd de komende monetaire besprekingen in Stockholm te zullen boycotten, al dus de functionaris. SAIGON De Vietcong heeft vanmorgen vroeg de grote mili taire vliegbasis van Saigon, Tan Son Nhoet, beschoten. Er zou slechts lichte schade zijn aange richt. Ook twee weken geleden werd deze basis, waar de Ameri kaanse bevelhebber, Westmore- land, zijn hoofdkwartier heeft, onder vuur genomen. In de eerste tien dagen van de operatie „Wil om te winnen" heb ben de Amerikaanse en Zuidviet- namese troepen ruim 900 Vietcong- strijders gedood en 200 gevangen ge nomen, zo is gisteren in Saigon mee gedeeld. Aan eigen kant sneuvelden 80 man. De operatie heeft tot doel, de vijf provincies om Saigon van vijandelijke troepen te zuiveren. Infanteristen beweren dat de Ame rikaanse militairen die in het ka der van deze operatie een of meer Vietcongstrijders doden, worden be loond met een verlofpasje voor een driedaagse vakantie aan de kust. TAE spanning in het Nabije Oosten is opnieuw toegenomen, nu Is raëlische strijdkrachten de bestands lijn met Jordanië hebben overschre den. Ook nü kunnen kleine oorzaken grote gevolgen hebben. Men kan zich afvragen, of Israël dit zich voldoende heeft gerealiseerd, toen bet tot een actie overging die de Arabische landen kunnen uitleg gen als een oorlogsdaad. De activiteiten van Arabische ter roristen hebben in Israël veel kwaad bloed gezet. Koning Hoessein be greep dit enige tijd geleden al, toen hij de aanvallen van de commando groepen veroordeelde. Hij kon echter niet verhinderen dat de terreuracties werden voortgezet. Zij namen een zodanige omvang aan, dat in Israël de roep om tegenmaat regelen steeds sterker werd. Mogelijk meende de Israëlische re gering, dat het tijdstip voor een te genactie gunstig was omdat vrijwel alle landen de handen vol hebben aan andere problemen. Dit neemt niet weg, dat Israël zich op een doodlopende weg begeeft als het voortgaat geweld te gebruiken bij het oplossen van problemen, die uit de kritieke toestand in het Na bije Oosten voortvloeien. |~\E verklaring van de Franse presi dent over het huidige monetaire stelsel heeft iets van een oude gram mofoonplaat die het nog altijd doet, al zijn er wat barsten in gekomen. Nieuw is alleen de aanleiding tot het voor de dag halen van dit archief stuk. Frankrijk, dat systematisch aan stuurt op ondermijning van deze reserve-valuta's, werd buiten de deur gehouden, toen maatregelen werden genomen om de oorzaak van de goud koorts weg te nemen. De Franse president, die nu machte loos staat, tracht zijn teleurstelling te verbergen achter het gebruike lijke dreigement dat hij zich vrijheid van handelen voorbehoudt. We dachten dat het een normale zaak is, dat welke regering dan ook zich in alles vrijheid van handelen voorbehoudt. Het zou vreemd zijn, als dit niet zo was. Alleen de Franse president heeft er blijkbaar behoefte aan, het nog eens nadrukkelijk te zeggen. WINSCHOTEN De sluiting per 1 april van de twee coöperatieve stro kartonfabrieken Reiderland te Winschoten en De Toekomst te Scheemda, is nu definitief. De aan deelhouders van Reiderland stemden met 480 tegen 19 voor ontbinding van hun coöperatieve vereniging. Voor 118 van de 273 werknemers die ontslagen worden is volgens hun cao een afvloeiingsregeling getroffen. i anomie aan uc ftusi. «.au een ai viue;ingsregeung ge trollen. Volgens de legerleiding gebeurt dit Tijdens het gevoerde overleg toonden in ieder geval niet op grote schaal, de vakbonden zich tevreden over het misschien alleen bij kleine eenheden. I bereikte. (Van een onzer redacteuren) IEL AVIV De Israëlische lister van defensie, generaal ije Dayan (53), is gistermid- in een ziekenhuis van Tel iv opgenomen nadat hy was roff^n door vallend gesteente een archeologische opgraving, ivankelyk liet zyn toestand ernstig aanzien, later op de ind werd in een medisch bul- meegedeeld dat de generaal wervel en enkele ribben left gebroken. Hij is niet buiten vustzyn geweest, ayan, een verwoed amateur- ïeoloog, was alleen toen de in- ting zich voordeed. De opgra- [en vonden plaats bij 'het huis Gersjon de timmerman', waar (ens Dayan resten uit Bijbelse tij- in de grond moeten zitten. De eraal bevond zich in een kuil i de wanden instortten. Hij werd olven onder het zand en steen, uwen uit huizen in de omtrek imen de mannen, die probeerden i uit het gat te redden, te hulp. olgens de doktoren was Dajan d geluimd'. Hij luisterde al naar idio om op de hoogte te blijven van mtwikkelingen in binnen- en bui and, De generaal zou zelfs al raagd hebben wanneer hij er uit iht. Hij heeft intussen al bezoek ad van zijn vrouw, premier Esjkol talrijke andere regeringsfunctio- issen. e generaal verloor zijn linker oog :EY WEST Ex-president Harry iman heeft gisteren zijn nadruk- ijke steun gegeven aan president 'rnson en voorspeld dat deze dit /laar gemakkelijk de persidentsver- :ingen zal winnen. Tat Robert Kennedy betreft, de itor „zal geen enkele stem van nson wegnemen", aldus Truman. Iet betrekking tot de campagne r de democratische nominatie zei voormalige president dat de de- ïratische partij sterk is en sterk blijven 'als een of andere stom- ing" haar tenminste niet probeert verdelen. Hij noemde in dit ver- d noch de naam van Robert Ken- y noch die van Eugene McCarthy. I(j weigerde zich uit te laten over oorlog in Vietnam, maar steunde regeringsbeleid ten aanzien van doost-Azië. tijdens de Tweede Wereldoorlog bij gevechten in Syrië. De wereld kent hem vooral als soldaat-politicus, de man die de succesvolle bliksemveld- tochten tegen Egypte in 1956 en in juni vorig jaar leidde. Het ongeluk komt op een ongele gen moment vanwege de spanningen langs de Jordaanse grens. Het heeft echter geen invloed op beslissingen die eventueel moeten worden geno men, aldus een Israëlische militaire woordvoerder. SAN'A Tegenstanders van presi dent Mohammed el Sjaabi hebben geprobeerd de macht in de jonge re publiek Zuid-Jemen, de voormalige Britse kolonie Aden, in handen te nemen. Het komplot mislukte. De president zei voor de radio dat zijn tegenstanders waren „verpletterd". De eerste berichten, die duidden op moeilijkheden in Zuid-Jemen, kwa men gisteren toen gemeld werd dat in het hele land een uitgaansverbod was ingesteld en dat havens, vlieg velden en de grenzen waren gesloten. ATHENE Het militaire tribunaal in Athene heeft gisteren de 40-jarige Pericles Gikas tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld wegens spio nage voor Italië en Albanië, bedreven tussen maart 1963 en september 1965. Gikas, ex-lid van de Griekse geheime dienst, verklaarde zich nietschuldig. Als voornaamste getuige-a-charge trad op zijn vrouw. Zaandamse brandweer, ofschoon in het bezit van modern materieel, bruikt nog altijd een heel oud beestjewaarvan de vuurbestrijders nelijk maar niet kunnen scheiden. Tijdens een uitslaande brand, eren in een grote hóutloods was het spuitje uit de jaren dertig weer ent. Op een gegeven ogenblik liep de motor warm. Toch hielden de nen de spuit aan de gang: een brandweerman goot voortdurend vers er in de radiateur, terwijl een ander de brandslang op het motorblok richtte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9