Waar blijft nazorg voor de Papoea - bevolking Vlissingse moord koelbloedig voorbereid Eindelijk kreeg ik antwoor Beter met Boter |Niet alleen Auschwitz is in het geding van Achttien doorgaan Gesprek moet 4 Duizenden doden door Indonesische terreur legering voelt )oor wildpark Nederland heeft het druk met stembusakkoord Pensioen voor vervolgden 'iloot Maukar na acht jaar vrij 1 Met 100 kilometer uit de bocht Luns: standpunt niet gewijzigd na Tonkin-affaire Algra tot minister Klompé: Geen smoesjes over normen kunstbeleid Miljoenenorder uit VS voor fietsenfabriek Prijzen goed in de gaten houden Zware straffen voor vergaan van pont Leiders CHU voor televisie: Karabijn in Brussel gekocht DONDERDAG 21 MAART 1968 -ï De Amerikaanse luchtmacht past n Vietnam een nieuw systeem toe rm. ingesloten militairen in veilig- ieid te brengen. Lange kabels oorden uit een helikopter naar i eneden gelaten, waaraan de mannen zich vastgrijpen om ver- lolgens naar boven te worden tehesen. Deze methode wordt toe- iepast, als het te riskant voor élikopters is een landing uit te toeren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris ïn de Poel ziet wel wat in het nkbeeld van enkele WD-Senato- n om in de Flevopolder of het Enk- lizerzand een wildpark annex na- lurreservaat aan te leggen, waar Isenten en andere ln Nederland Idzame diersoorten vrij kunnen ndlopen. Hij zal hierover contact opnemen et enkele ministeries en de georga- leerde natuurbescherming. De 1 latssecretaris zei dit gisteren bij de ;;v j handeling van de begroting van ij j iltuur, recreatie en maatschappe- kwerk. nd, Hi; Op zaterdagmiddag 2 maart hebben we hen herdacht: de ruim 4000 gedode Papoea's, om gekomen in vjjf korte jaren van wege de Indonesische terreur. Ze vielen in eigen vaderland hun Tanah Merah Tanah Papua. Nioolaas Jouwe, voorzitter van het vrijheidscomité West Papua/West Nieuw Guinea, relevieerde de trieste toestand in zijn land. Een sober re laas van vele doden, gevallen voor hun recht „zichzelf beschikkende". Tenslotte was er één minuut stilte; het werden er meer. De fiere Papoe a-koppen bogen zich en baden voor hun ouders, hun broers en zusters, van wie ze hoopten, dat ze nog in leven waren. De herdenking baarde niet veel op zien in ons land. Er is meer be langstelling voor stembusakkoorden tussen al dan niet radicale groeperin gen dan voor een oud, uit 1962 date rend, Papoea-akkoord. En ook de re gering laat niet blijken veel interesse te hebben voor wat er in dat vroege re gebiedsdeel gebeurt. BELANGEN Wat de Papoea's die middag zeiden, hadden ze al vijf jaar geroepen. De Papoea herhaalde bet toch maar weer en week niet af, noch ter lin ker-, noch ter rechterzijde. Natuur lijk, er waren belangen af te wegen. Daarin verschilden ze niet veel van de politieke partijen, die het in Ne derland zo druk met zichzelf hebben. Maar hun land was leeggeroofd, goede woningen waren er niet, geen sociale voorzieningen, geen medica menten. In Hollandia verkocht men nog slechts rieten hoeden en para- pluus. Het schip met levensmiddelen voor Merauke was doorgestuurd door Indonesische bestuurders naar Java; daar bracht het meer op, op de zwarte markt. En wat er aan enigszins ontwikkeld Papoeakader was onderwijzers, klerken en lagere technici was weggevoerd naar Indonesië; ln 1963 en 1964 vijftienduizend man. En wat er overbleef, ging in de gevangenis. Al deze dingen hoorden de Papoe a's hier te landen van gevluchte Pa poea's vanuit Australisch Nieuw Gui nea. Immers bij decreet van Soekar- no van 6 september 1963 was Irian Barat „gesloten" verklaard en het zit nog altijd potdicht. BEZWAREN Niemand zag het; de Indonesiëra sloegen hun slag, moorden, martelin gen, roof en ontucht. De Papoea's hadden natuurlijk ook wel iets ge daan. Een flink volk is niet braaf (Breoht). Ze hadden bezwaren gemaakt te gen de opheffing van hun eigen poli tieke partijen. Ze hadden gezegd, dat de proclamaties en resoluties van het (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris de Poel staat zeer gereserveerd Igenover het verzoek om buitenge re pensioenen te verlenen aan hen nog dagelijks de fysieke en psy- ische gevolgen ondervinden van verblijf in concentratiekampen. ^„Ik ben daar nog niet aan toe, al ik wel verschrikkelijk hard het probleem na," zei de be- lndsman gistermiddag in de Eerste [amer, waar de kwestie werd aan sneden door mejuffrouw Tjeenk Fillink (soc.). Volgens de staatssecretaris is de p>te moeilijkheid, dat het hier om i groep slachtoffers gaat die veel Under beperkt is dan men wel doet takomen. Niet alleen de ex-gevan- DJAKARTA De Indonesische 'gering heeft gisteren de lucht- achtpiloot Daniël Maukar, ter dood iroordeeld wegens het mitrailleren in twee paleizen van ex-president oekarno, in vrijheid gesteld. Nog :ht mensen, betrokken bij deze chietpartij zijn vrijgelaten. Maukars beschieting van de pa- 'izen in mei 1960 was het startsig- aal voo r de actie van een militaire eweging die Soekarno wilde dwin- en tot onderhandelingen met de roepen rebellen op Celebes en Su- -Patra. J I Man onder betonblok KAMPEN Gistermiddag is de Harige P. Doorneweerd uit IJssel- iden op het terrein van de NV iokbeton ->nder een uit een auto stuimeld betonblok gekomen edood. genen van concentratiekampen zijn in het geding, maar allen die nog lijden onder de gevolgen van vervol ging gedurende de bezettingstijd, zo als onderduikers (voor verzetsslacht- offers is een aparte regeling getrof fen). Men tnag de „ex-concentratio- nairs" niet van deze groep isoleren. Groepsregeling De Rijksgroepsregeling, die in het kader van de Algemene Bijstandswet voor oorlogsslachtoffers is getroffen, verschaft hulp in bijzondere geval len. De regeling biedt op dit terrein meer mogelijkheden dan gegadigden zich over het algemeen bewust zijn. De staatssecretaris beloofde door een ruimere voorlichting aan deze mogelijkheden meer ruchtbaarheid te geven en bovendien te zullen nagaan of de regeling bevredigender en meer overeenkomstig de behoeften kan worden toegepast. Het daarvoor benodigde materiaal wordt thans geïnventariseerd. Ge dacht wordt onder meer aan een be tere aanmeldingsprocedure. De rege ling kent de mogelijkheid tot perio dieke uitkering bij onvoldoende inko men en voorts onbeperkte mogelijk heden voor uitkering op grond van medische omstandigheden. UTRECHT Op de splitsing Mesdag laan-Duinlaan te Zeist, is gisteren een personenauto, waarin vijf studenten zaten met een snelheid van ongeveer honderd kilometer per uur uit de bocht gevlogen en tegen enkele bo men gebotst. De 18-jarige Utrechtse student J. J. H. overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van de auto, de 21-jarige student H. H. J. B. uit Utrecht vol gens de politie te hard reed. De heer M. van der Schaft uit Aalsmeer, die binnen enkele maanden afstudeert aan de VU (economie), schreef bij gaande beschouwing over de ellendige situatie waarin de Papoea's in het voormalige Nieuw-Guinea verkeren. De heer Van der Schaft vertoefde een jaar lang in dit gebied voordat het in Indonesische handen overging. Juist dinsdog werd bekend dat het jongerencomité van de Stichting „Door de eeuwen trouw" in samenwerking met het actiecomité „West-lrian.... geen kolonie" volgende week vrijdag een debatavond orga niseert in de Haag - waarin de gewelddaden in West-lrian aan de kaak wor den gesteld. Verschillende po litieke jongerenorganisaties werken mee. Papoeavolk, namelijk „dat ze voor eeuwig bij Indonesië wilden behoren en geen referendum nodig hadden", slechts Indonesische handtekeningen telden of Papoeastemmen onder dwang. En toen in mei 1964 Rolz Bennett een VN-functionaris een bezoek bracht aan Irian Barat, hadden de Papoea's snel hun klachten verteld. Toen hij weg was, namen de Indo nesiërs wraak en weer vielen er do den. In 1965, toen Indonesië uit de VN trad, waren de remmen los. Openbare executies waren aan de orde van de dag en op 4 mei 1966 werd een stand gerecht bij decreet geïnstalleerd. In augustus van dat jaar reisde ANP correspondent F. de Jong mee in het gevolg van Adam Malik, die met ei gen ogen corruptie en chaos aanschouwde. De doden, die hoorde hij niet. OPSTANDEN Begin 1967 braken de opstanden los; de Papoea's met pijl en boog en mannenmoed tegen 30.000 modern bewapende Indonesische militairen. Manokwari werd drie dagen lang uit de lucht gebombardeerd „Gods ei gen stad". In de Baliem-vallei het gebied der stenen messen werden in één dorp tachtig mannen, onder wie schooljongens, in het publiek dood geschoten. Hun naam was Dani en de Indonesiërs hadden hen Irianezen ge noemd. Dani's bestonden niet, schiet maar dood. Een jongetje van tien werd opgehangen, zijn moeder ver kracht. In de districten rondom Vo gelkop kwamen alleen in februari 1967 1500 mensen om, volgens de offi ciële Indonesische berichten. Vorige maand stuurde een Papoe a-landbouwkundige een authentiek document vanuit Australisch Nieuw Guinea. In augustus 1965 kwam hij in de gevangenis. Hij had gezegd en volgehouden, dat het Indonesische bewind handelde in strijd met het akkoord van New York van 1962. Martelingen waren zijn deel. Tenslot te kon hij vluchten zonder vrouw en kinderen. Hij memoreerde dat grote groepen Papoea's al lange tijd door de jungle zwierven en stierven als ratten, ERG DRUK AI deze berichten hebben al eerder in deze krant gestaan. In hoofdarti kelen werd aandacht besteed aan het bestaande internationale rechtsak- koord. Australische kranten zie de Sydney Morning Herald en de Pacific Affairs schreven over de ellende. De Indonesische regering zit ermee in de maag, maar ze heeft genoeg te doen in eigen land. Het Nederlandse parlement is ook erg druk; maar meer met stembusakkoorden. In 1962 was het motief: hoe zorgen we het beste voor de Papoea's. Maar waar blijft de nazorg sinds 1962? De Papoea's hier te lande maken geen verwijten. Ze hebben geen haat; sans rancune. Maar ze hebben wel gevoel voor proporties, voor vrijheid en menselijke waardigheid. Alleen ze hebben geen geld, geen macht, geen wapenen. Ze hebben wel moed. Een arm land, maar rijk van geest. De Velasques Keurkorps 7. Een nieuwe sigaar in een nieuwe verpakking. Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. 7 voortreffelijke sigaren in handige doos, die gemakkelijk in uw colbertzak past 28 stuks in fraaie luxe kist. Steek eens op, zo'n Velasques Keurkorps 7! 7 Stuks 2,45 28 Stuks 9,80 DEN HAAG Het feit dat enige leden van de Amerikaanse Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen de toedracht van de in cidenten in de Goflf van Tonkin in 1964 zoals weergegeven door de Amerikaanse regering rn twijfel trékken, maakt publieke stelling neming van de Nederlandse rege ring t.a.v. de bombardementen van Nooid-Vietnam niet noodzakelijk, aldus 'heeft de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in antwoord op vragen van de Tweëde Kamerleden dr. B. van der Lek en A. G. van der Spek (beiden pac.soc.) veiMaard. Minister Luns zegt dat de opvat ting van deze leden van de senaats commissie niet door de meerderheid van de commissie wordt gedeeld. In antwoord op een vraag of de minister 'bereid is te verklaren dat de Nederlandse regering, mede in Ihet licht van wat nu békend is gewor den over de toedracht van hét in cident in de Golf van Tonkin, de 'bombardementen van N.-Vietnam veroordeelt en van de Amerikaanse regering verlangt dat deze worden gestaakt, verwijst minister Luns naar het standpunt van de regering zoals uiteengezet tijdens het Vietnam- debat in de Tweede Kamer, begin vorige maand. motie van de PvdA-afgevaard'igde Minister Luns zegde toen toe een Van der Stoel te zullen uitvoeren waarin de Kamer, de regering vraagt te dringen de vijandelijkheden ter- er bij alle 'betrcflcken partijen op aan stond te staken. 9? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Ik heb nu voor het eerst eens antwoord gekregen, een antwoord waar door de discussie principieel is begonnen en de tijd van smoes jes en uitvluchten voorbij is". Zo reageerde een dankbare heer Algra (a.r.) gistermiddag in de Eerste Kamer op het be toog van minister Klompé over de ethische normen die overheid in haar kunstbeleid in acht dient te nemen. De heer Algera bekend om zijn kri tiek op subsidiëring van schrijvers als G. K. van het Reve, herinnerde eraan bij vorige gelegenheden door minister Vrolijk met een kluitje in het riet te zijn gestuurd. Uw bruine, botermalse biefstuk: niets is heerlijker dan gewoon zoals het hoort, échte boter voor zo'n sappig stuk vlees. 0 f-T- f-r-A; .r.i O .o /(CV „Minister Klompé heeft nu bewezen dat het ook anders kan. Zij heeft Kamer, pers en volk getoond op welk niveau een gedachtenwisseling over dit onderwerp kan worden gevoerd". In hoofdzaak was de heer Algra het met de inhoud van het ministe riële betoog eens. Algemene normen voor het subsidiebeleid zijn niet te geven; de beoordeling moet van ge val tot geval geschieden. Maar er zijn ook grenzen, en die liggen daar waar de meest wezenlijke vormen van menselijke waardigheid naar bene den worden gehaald. Grens De minister had gezegd, dat het schokkende en kwetsende van be paalde kunstuitingen op zichzelf geen reden kan zijn subsidie te onthouden of in te trekken. Met dat schokken had de heer Al gra minder moeite dan met kwetsen. „Onder kwetsen versta ik: iemand persoonlijk een wond toebrengen". Voor hemzelf ligt de grens van kunstsubsidiëring overigens niet in de eerste plaats bij de menselijke waardigheid, maar bij het gebod Gods. dat de mens beschermt en be vrijdt. Bewogen herdacht de heer Algra voorts zijn „onvergetelijke vriend" Fedde Schurer, die door zijn werk „een monument heeft opgericht in duizenden Friese harten, waar ook ter wereld". DEN HULST De NV Union rij- wielfabriek, behorende tot de samen werkende rijwiel- en motorindustrie UNIKAP NV, heeft van de Ameri kaanse importeur Seedman Internati onal Corporation in Brooklyn (VS) een order gekregen voor de levering van 30.000 rijwielen. Met de uitvoe ring van deze opdracht die miljoenen guldens beloopt, zal deze zomer wor den begonnen. Voor de komende ja ren zijn nog grotere orders in uit zicht gesteld, zo deelt Union mee. Bij invoering BTW DEN HAAG Bij de invoering van het stelsel van omzetbelasting heffing over de toegevoegde waard» zal de regering de prijzen nauwkeu rig in het oog moeten houden en waar nodig aanwijzingen moeten geven of druk moeten uitoefenen, zo staat in het verslag van de Tweede-Kamer commissie voor financiën, die het wetsontwerp heeft bestudeerd. Enkele Kamerleden die meenden dat invoering van de BTW in Duitsland en Frankrijk voor de consument niet bijzonder aantrekke lijke gevolgen heeft gehad zijn van oordeel dat de overheid zeker in de beginperiode bijzondere aandacht moet besteden aan de prijzen in het algemeen en de kosten van levenson derhoud in het bijzonder. PIRAEUS Zeven mensen. die verantwoordelijk worden geacht voor het vergaan van de Griekse veerboot Iraklion in december 1966, waarbij 241 mensen verdronken, zijn veroor deeld tot gevangenisstraffen van tien maanden tot zes jaar. De Iraklion zonk voor de kust van het eiland Milos in de Egeïsche Zee, nadat een vrachtwagen op de pont tijdens zwaar weer losraakte en door de laadklep schoot, waarna het water binnenstroomde. De zwaarste straffen waren voor de directeur van de scheepvaarton derneming. van wie de Iraklion het eigendom was, en een reder. Zij krij gen respectievelijk zes en 5'/i jaar wegens door door schuld. Een scheepvaartcommissie had het onge luk aan slecht beheer verweten. De tweede gezagvoerder van de Iraklion en twee andere scheepsoffi cieren, alsmede de ingenieur onder wiens leiding de veerboot was ver bouwd. kregen vijf jaar gevangenis straf. Een zevende persoon had een officieel document vervalst. Alle ver oordeelden, van de elf verdachten, zullen in beroep gaan. De gezinnen van de slachtoffers zullen van de scheepvaart maatschappij een schadevergoeding krijgen van 1.200. Het proces was op 19 februati begonnen. Het hof hoorde 425 getuigenverklaringen aan. VLISSINGEN Voor de Vlissingse politie staat het vrij wel vast dat de 33-jarige bank werker A. M. de B. de moord op zijn 30-jarige collega A. van Vlij men koelbloedig heeft voorbe reid. De politie concludeerde dit na de oud-legioensoldaat uitvoerig te hebben verhoord. Afgelopen zondag had de 25-jarige echtgenote van De B. hem verteld dat zij een verhouding had met Van Vlijmen. Dit was volgens de politie voor De B. een bevestiging van ver moedens die hij koesterde. De B. heeft diezelfde zondag Van Vlijmen ontmoet en hem met de dood be dreigd. Maandag is De B., vader van een acht maanden oude zoon en nog pas een jaar getrouwd, naar Brussel gereisd en heeft daar voor 3500 Bel gische franken een semi-automa- tische karabijn met een kaliber van 5V« mm gekocht. Ook heeft hij daar patronen gekocht. Per trein is De B. naar Knokke gereisd en verder per taxi naar Breskens gegaan. Met de veerboot over de Westerschelde keerde hij naar zijn woning in Vlissingen terug. Hij heeft de zaak verder tot dinsdag laten rusten. Zijn vrouw was inmid dels bij haar ouders in Vlissingen ingetrokken, maar heeft De B. maan dag en dinsdag nog wel gezien. Vol gens verklaringen van De B. zou hij het wapen dinsdagmorgen in het Nollebos bij Vlissingen beproefd heb ben. De politie heeft daar nog geen patronen gevonden. Op verkenning 's Middags begaf De B. zich naar het station te Vlissingen waar hij zich op de hoogte stelde waar de auto van Van Vlijmen geparkeerd stond. Daarop zocht hij een geschikte plaats uit om Van Vlijmen neer te schieten. Hierna keerde de oud-legionnaire volgens zijn verklaringen naar zijn woning terug om het wapen te halen. Hij nam de karabijn, in een mol ton-deken gewikkeld, met zich mee en ging naar de restauratie bij het station waar hij om half zes arriveer de. Hij heeft nog een consumptie in de stationsrestauratie gebruikt en is tegen de tijd dat de veerboot zou arriveren naar de plaats gegaan tus sen de geparkeerde auto en de aan legsteiger van de veerboot die hij tevoren had uitgezocht. Sectie Patholoog-anatoom dr. M. Voort man uit Den-Haag heeft intussen sec tie verricht op het stoffelijk overschot van Van Vlijmen. Het do delijke schot is links voorbij de rib benboog in het lichaam gedrongen en via de buikholte naar de rechterflank gegaan, met verbrijzeling van lever en bloedvaten. Van Vlijmen is drie maal geraakt. Totaal zijn vier lege hulzen gevonden. In de houder van de karabijn zaten nog negen patro nen terwijl De B. nog 50 scherpe patronen in zijn zak droeg bij zijn arrestatie. Volgens de politie zou wacht meester eerste klasse van de mare chaussee, M. van Staveren, die in de Vlissingse stationshal op twee meter afstand door De B. met de karabijn bedreigd werd, zeer zeker zijn neer geschoten wanneer hij zijn pistool had getrokken. De B. zal morgen voor de officier van justitie te Middelburg worden voorgeleid. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG CHU-voorzit- ter drs. A. D. W. Tilanus vindt dat het gesprek van de Achttien moet worden voortgezet. „De gesprekspartners zijn al zo naar elkaar toegegroeid, dat het niet eerlijk zou zijn het over leg zomaar te beëindigen." Drs. Tilanus zei dit gisteravond in de tv-uitzending van de CHU. „Ik ben het er volkomen mee eens," be aamde c.h. fractieleider J. T. Melle- ma. Drs. Tilanus had er begrip voor. dat KVP, ARP en trouwens ook de CHU zich eerst intern willen beraden. De Unieraad doet dat nog deze week. De schorsing van het driepartijenoverleg mag echter niet te lang duren. Hoogstens een tot twee maanden, vond drs. Tilanus. Unie-secretaris dr. H. A. Schuring vond de stukken die de Achttien hebben gepubliceerd, „heel fris, heel j modern en heel progressief". Met na me het rapport over de inkomens- en vermogensverdeling is een ..goed l vooruitstrevend stuk". De tv-uitzending was bedoeld als start van de actie voor het jubileum geschenk aan de straks zestigjarige CHU. Het tweede-Kamerlid jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen sprak een woord van aanbeveling. APELDOORN In Apeldoorn is gisteren de 50-jarige J. A. Kampkui per uit Apeldoorn bij het oversteken aangereden door een trekker met op legger, bestuurd door de 35-jarige M. B. uit Meppel. De heer Kampkui per werd ernstig gewond naar het Sint Luidinaziekenhuis in Apeldoorn overgebracht, waar hij korte tijd na aankomst overleed. De broer van de wereldberoem de Zuidafrikaanse dr. Barnard, Marius, ook een dokter en zelfs lid van het team dat de eerste harttransplantatie verrichtte, reist ook al door de wereld. Gisteren was hij even op Schiphol. Inmid dels is hij vertrokken naar Enge land om later een langer bezoek aan ons land te brengen. In zijn hand houdt hij een boekje luci fers, dat in Zuid-Afrika wordt verspreid. Er wordt reclame mee gemaakt om mensen te kunnen registreren, die bereid zijn hun hart eventueel voor transplantatie beschikbaar te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15