.(U I) IN ONS LAND VRIJ orgelshow Commentaren JAMIN SKOL? Brandt: Erken Oder-Neisse-lijn Harald verlooft zicli met koopmansdochter m vijs puur oud sterk omhoog In juni feest bij de CHU Leraar moest op ministerie verschijnen Geestdrift voor Tijger- programma Gezamenlijk overleg in Amsterdam HET WEER Reëel aanbod Impulsief Acht mensen kwamen om in de Sahara Dinsdag 19 maarf 1968 48ste Jaargang i U*» Couran^, I ge RotterdammBf t Dagblad F. DIEMER Iredactcur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenipoet!" Haagse Courant ykantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De president van de Nederlandsche Bank, prof. dr. J. Zijlstra, heeft gister avond voor de televisie bekendgemaakt dat met ingang van morgen vrij kan worden gehandeld in goud. ledereen mag in het buitenland goud kopen en/ of verkopen. Schrikreactie onder de jutveliers Sieraden worden iets duur dei- Grote fabriek zet levering stop SPREUK 8 Het hart wordt als avonturier geboren en eindigt als brave burger. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het vrijgeven van de goudhandel zal er volgens voorzitter van de Federatie Goud en Zilver, de heer W. Buenk, ie leiden dat de gouden sieraden iets in prys zullen stygen. Deze jjging zal echter slechts in de orde van enkele procenten liggen, eliswaar verwacht hij, dat de pr^js van puur goud ongeveer tien vijftien procent boven de oude prijs zal komen te liggen, maar ngezien de factor arbeidsloon bij het vervaardigen van sieraden Dg altijd veel belangrijker is dan het goud, zal het sieraad in lang et dezelfde mate als het goud duurder worden. Morgen komt de deratie (waarin fabrikanten, grossiers en winkeliers zijn ver- tigd) bijeen om de situatie te bespreken. et besluit om de handel in goud te maken heeft vanmorgen on- de juweliers hier en daar enige ikreacties tot gevolg gehad. Een ot-juwelier maakte bekend, dat zijn goudprijs met twee gulden gram had verhoogd, nderen wilden goud inslaan voor geval de goudprijs nog verder iht stijgen. Nederlands grootste fabriek van sieraden, Kempen en Begeer, heeft de levering aan gros siers stopgezet waardoor grossiers maar mondjesmaat kunnen leveren. Spoedig stabiel De federatievoorzitter verwacht echter, dat deze maatregelen spoedig weer ongedaan zullen worden ge maakt. Volgens hem zal de goud prijs zich in een monetair rustig land als Nederland spoedig stabili seren, omdat men uiteindelijk „lie ver centjes heeft dan goud". Het enige probleem (morgen wordt er over gesproken) voor industrie en handel is het op en neer springen van de goudprijs nu de handel vrij is. De juwelier kan onmogelijk bij de verkoop van elk sieraad eerst in de krant kijken naar de goudprijs voor hij zijn prijs bepaald. De federatie wil komen tot een systeem waar door schommelingen in de goudprijs geen invloed uitoefenen op de prijs van de sieraden. Het nieuws van de buitenlandse goudmarkten staat elders in dit nummer. Zestigjarig bestaan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De CHU zal op 21 en 22 juni in Utrecht haar zestig jarig bestaan gaan vieren. Vrijdag 21 juni wordt onder leiding van prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker een wijdingsdienst in de Domkerk ge houden. 's Middags is er in Tivoli een con gres. Unievoorzitter drs. A. D. W. Tilanus zal een rede houden. Na hem zal prof. dr. K. de Vries spre ken over: „Christelijk historisch in 1968". Vrijdagavond zal het cabaret van Jaap van der Merwe voor de congresgangers optreden. Zaterdag 22 juni wordt het con gres voortgezet met referaten van senator prof. dr. J. W. van Hulst over „Onderwijs en democratie" en mr. H. Rijpstra, burgemeester van Almelo, over „Het functioneren van het overheidsapparaat". In de tv-zendtijd van de CHU op woensdag 20 maart (Nederland I, 20.20 uur) zal aandacht aan de her denking worden besteed. Bij die ge legenheid zal het startsein gegeven worden voor een grote financiële actie van het uniewerkfonds. (Advertentie) Bezoekt de Ik geef op als nieuwe abonnee: Sam: raat: aats: Maalt: per kwartaal per maand a beloning voor mijn aktiviteit 'tvang ik een "Gouda Bouquet", e nieuwe abonnee krijgt onze krant sertien dagen gratis. 'ijl naam haat: hats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze in Hotel „de Witte Zwaan", Vierkamp - Lisse. Op dinsdag en woensdag 19 en 20 maart 's Avonds van 7 tot 10 uur. Merken: Philieorda, Eminent, Ri-Ha, Solina, Viscount e.a. Goldschmeding, Piano- en Orgelhandel n.v., Vandaag officiële bekendmaking ft Koning Olav van Noorwegen heeft de regering in kennis ge steld van de verloving van prins Harald met de 30-jarige koop mansdochter Sonja Haraldsen. KOPENHAGEN Prins Ha rald van Noorwegen (31) heeft zich verloofd met de 30-jarige koopmansdochter Sonja Harald sen. Het Noorse hof heeft dit vanochtend officieel bekend gemaakt. Het burgermeisje zal dus toch koningin worden. De romance tussen Sonja Ha raldsen en de kroonprins heeft sinds tien jaar met geregelde tussenpozen stof gegeven tot berichten over een aanstaande verloving. Beiden kennen elkaar al van de schoolbanken. Vier jaar geleden zou de toenmali ge socialistische regering geen toestemming voor een verloving heb ben willen geven omdat de bruid van burgerlijke afkomst was. Vandaag zei premier Borten dat Antisemitische uitlatingen DEN HAAG De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, heeft een leraar van een rijks-hbs in Venlo, die een van rassendiscriminatie getuigende op merking had gemaakt tegenover een Joodse leerling, ter verantwoording geroepen en gewezen op het laakbare van zijn handelwijze en houding, al dus blijkt uit zijn antwoord op vra gen van de Tweede-Kamerleden me vrouw Van Someren-Downer en de heer Vonhoff (beiden VVD). De leraar, die kort na het incident excuses aanbood, echter op een wijze die niet aanvaardbaar was voor de ouders van de leerling, heeft na het onderhoud met de staatssecretaris in een brief aan de vader erkend dat hij onjuist is opgetreden en verzekerd het voorgevallene te betreuren. Mr. Grosheide, die voorts zegt het optre den van de leraar ontoelaatbaar te vinden, bevestigt in antwoord op vragen dat de .Joodse leerling in kwestie de hbs in Venlo niet meer bezoekt. volgens de grondwet alleen toestem ming nodig is van de Koning. De regering heeft geen bezwaar en ook de leiders van de partijen hebben hun bezwaren laten varen, met uit zondering van de leider der „Socia listische volkspartij", die nu eenmaal tegen voorzetting van de monarchie is. Koning Olav de Vijfde, die sinds 1954 weduwnaar is, heeft buiten prins Harald slechts twee dochters. Aangezien de troon volgens de Noorse grondwet in mannelijke lijn voortgezet moet worden, liep de mo narchie gevaar. De twee dochters van de vorst hebben beiden een burger lijk huwelijk gesloten. Zie ook pagina 10. (Advertentie) Het door de Esso Tijger zelf ge publiceerde „Ii.E.V.E. DE TIJ GER" programma Is geestdrif tig ontvangen. Overal is men enthousiast voor de vier hoofd punten: Langer motorleven. Ex tra activiteiten, Veel nieuws, Enorme service! Opnieuw is in Den Haag een protestmars gehouden, nu tegen het regiem van lan Smith in Rhodesië. Aan de demonstratie, gistermiddag, namen ongeveer 55 personen deel. De overgrote meerderheid was uit Afrika af komstig. Voor de Britse ambas sade aan het Lange Voorhout werd een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van de terechtgestelden in Rhodesië. Fracties KVP en CH-AR (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM De fracties van KVP en AR-CH in de Amsterdamse gemeenteraad hebben gisteren voor het eerst een gecombineerde verga dering gehouden. Dit was al bij de begrotingsbehandeling aangekon digd. Beide fracties zien deze samen werking als een experiment. Tijdens het beraad zal volstrekte openheid ten aanzien van eikaars inbreng bestaan, terwijl de bestaande open relatie met andere fracties behouden zal blijven. De KVP-fractie in de Amsterdam se gemeenteraad heeft zeven leden, de protestants-christelijke fractie vijf. Deense disconto half pet verlaagd KOPENHAGEN De Deense cen trale bank heeft een verlaging van het officiële Deense bankdisconto van zeven en een half procent tot zeven procent bekendgemaakt. De verlaging is vandaag ingegaan. Treinbestuurder zag kind tussen de rails HILVERSUM Gisteravond zijn vijf treinen op het baanvak Naarden - Hilversum ernstig vertraagd, nadat een treinbestuurder omstreeks half zes op weg naar Hilversum een kind tussen de rails had zien liggen. Met de eerstvolgende trein in tegenover gestelde richting heeft de NS politie en GGD op de betreffende plek ge bracht, waar overigens niets alarme rends werd geconstateerd. Een en ander heeft aanzienlijke treinvertraging teweeggebracht. REY Dr. Hoogerwerf lector in de politicologie pagina Kernmerk „Als ik jou was, vloog ik regel recht naar het zuiden." Komt na de presidents verkiezingen van dit jaar de Kennedy-dynastie weer aan de macht Op pag. 5 vindt men een beschou wing, waarin wordt te ruggegrepen op een arti kelenserie van vorig jaar. DE BILT Na het wegtrek ken van een depressiesysteem naar Scandinavië en Noord-Rus land breidde in de afgelopen nacht een zwakke rug van hoge luchtdruk zich over ons land uit Inmiddels is tussen IJsland en Schotland een nieuwe depressie aangekomen ,dfe zich naar het zuiden uitbreidt. Aan de zuid flank ervan Staat een krachtige westelijke stroming. In deze stroming trëkt een Storing, die vanmorgen juist ten westen van Ierland lag naar het oosten. In het komende etmaal zullen fronten van deze storing in ons land tijdelijk regen en meer wind brengen N» het, voorbij trekken van de fronten, zwakt de wind af. Na een minder kou de nacht zullen de temperaturen morgen ongeveer tot de zelfde waarden oplopen als vandaag. DE BILT Veranderlijke be wolking met plaatselijk enige regen, matige tot krachtige aan de kust af entoe harde zuidwes telijke wind. Minder koude nacht morgen overdag ongeveer dezelf de middagtemperaturen als van- 20 maart: Zon op 6.43, onder 18.53; maan op 2.03, onder 8.58. FlE poging die onze minister Udink voor Ontwikkelingshulp op d« conferentie te New Delhi heeft ge daan om daar de zaken weer wat vlottend te krijgen zal in ons land met instemming worden begroet. De ontwikkelingshulp is in Neder land steeds gezien als noodzakelijk, maar is hier tegelijk geplaatst in het kader van het werkelijk moge lijke. Ook naar ons gevoelen is dit nog altijd de enig juiste aanpak. Het gaat bij dit alles om een verant woord afwegen van plichten en be langen, die trouwens geen tegenstel lingen behoeven te vormen, elkaar ook niet behoeven uit te sluiten, maar die veeleer met elkaar in har monie zijn te brengen. Wij hebben de heer Udink van de aanvang af gezien als iemand die hier een gezonde politiek zou weten te voeren. In die mening worden wij gesterkt door de jongste inbreng op de conferentie. Deze conferentie heeft tot dusver bescheiden resultaten opgeleverd. In de politiek van meer dan één land is de ontwikkelingshulp een zaak met dubbele bodem en maken bijgedach ten geen uitzondering uit. Welnu, wij hopen dat de Nederland se benadering van de moeilijke en ingewikkelde problematiek de weer klank zal vinden die de hulp ook in wereldverband aan de naaste verdient. LJET aftreden van de veelbespro ken minister van buitenlandse zaken van Engeland, George Brown, zal voor de Britse politiek wellicht niet de gevolgen hebben die de mi nister er zelf mogelijk van verwacht heeft. Onmiddellijke aanleiding tot zijn im pulsieve daad was het niet gekend worden in de zeer belangrijke maat regelen, die premier Wilson vorige week nam om Amerika te helpen, de goudcrisis met al zijn mogelijke gevolgen, te bezweren. Het is echter de vraag, of Brown er in zal slagen de val van het kabinet van Wilson teweeg te brengen. De grote invloed van de vroegere vak bondleider zal waarschijnlijk onvol doende zijn om belangrijke verande ringen af te dwingen. Tenzij Wilson er ook in de komende maanden niet in slaagt, met het krachtiger en effectiever beleid voor de dag te komen, dat Brown gisteren in het Lagerhuis heeft geëist. Hij maakte zich daarbij ongetwijfeld tot woordvoerder van zeer velen. NEURENBERG De West- duitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, heeft gis teren op een SPD-congres in Neurenberg in een dramatische toespraak krachtig aangedron gen op erkenning van de Oder- Neisse-grens en verzoening met Polen. Brandt, die sprak in zijn kwaliteit van voorzitter van de democratische partij, ging zelfs nog verder en stelde voor. dat de Oder-Neisse-grens moet worden erkend voordat dit bij vre desverdrag wordt geregeld. Deze verklaring van minister morgen voordeel speculaas 250 gram van 59 niet duur vc/ heerlijk I NIAMEY/NIGER Van een ge zelschap van 20 personen, dat eerder I deze maand van de oase Agades in de Sahara per vrachtauto naar Libië vertrok, zijn zeker acht mensen van dorst gestorven. Militairen van Niger hebben hun lijken gevonden. In de buurt bevon den zich de kadavers van 72 schapen, WAT IS BEL (010) 131244 SR die men de keel had doorgesneden, kennelijk om het bloed te drinken. Negen leden van het gezelschap worden nog vermist. Drie zijn er in geslaagd het dorp Dirkou te bereiken, na een voettocht van twee dagen. De auto was defect geraakt. Brandt mag als opzienbarend worden gekenmerkt, want tot dusver was het standpunt van alle na-oorlogse West- duitse regeringen geweest, dat de er kenning van de Oder-Neisse-grens in een vredesverdrag moet worden ge regeld. Op alle Westduitse landkaarten staat het voormalige Duitse gebied ten oosten van de betwiste grens als „tijdelijk onder Pools bestuur" en worden de grenzen aangegeven van het Duitse Rijk van 1937. Coalitie in gevaar Het is niet bekend of het standpunt van Brandt gedeeld wordt door de regering-Kiesinger, waarvan Brandt ook deel uit maakt Er is nog geen officieel commentaar gegeven. Waar nemers menen dat de regeringscoali tie hierdoor in gevaar is gekomen. Minister Brandt kritiseerde fel de vele Duitsers, die de Oder-Neisse-lijn niet willen erkennen. „Het wordt nu tijd dat zij de werkelijkheid van de door Hitier verloren oorlog onder ogen zien", aldus Brandt. Hij zei ver der dat de bestaande grenzen ln Eu ropa niet door geweld mogen worden gewijzigd en dat West-Duitsland be reid is zich hiertoe te verplichten. Op het SPD-congres is verder een resolutie ingediend waarin stopzet ting van de bombardementen op Noord-Vietnam wordt geëist als mid del tot het komen van onderhande lingen. De resolutie heeft tevens kri tiek op de jonge Westduitse extre misten wegens hun anti-Amerikaanse gezindheid. Deze resolutie heeft bondskanselier Kiesinger al de op merking ontlokt, dat West-Duitsland niet in de kwestie-Vietnam moet schoolmeesteren over Amerika. Verraders Minister Brandt viel ook nog heftig uit tegen de NPD, die volgens hem speelt met herinneringen als oorlog en verwoesting, van terreur en con- centratie-kampen. „Ex-nazi's, verhit te nazi's en neo-nazi's zijn allemaal verraders van ons land en volk", zo besloot Brandt onder donderend ap- I plaus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1