Naast officiële nu ook een vrije goudmarkt 4 Johnson: VS gaan oorlog winnen Charges bij pro-VS- Den Haag mars m Arjos-voorzitter: geen meningsverschil met ARP GRATIS STERCOCOS CATALOGUS Radikaal wil ie een stuk kaas* uit het vuistje Drie KVP-radicalen in dagelijks bestuur IJ Londense goudmarkt tot 1 april dicht Bankiers en economen in Westen voldaan PnPII'RIl wor(lt u op t v- gepresenteerd. uUuU DU Stuur een briefkaart aan: Nederland Rhodesië Aartsbisschop ontvoerd Lijk vermiste r...vrouw opgehaald >ou Kievitsei voor keI mr.Klaasesz zou tabak verkopen Rhodesische beul ontslagen Meer troepen naar Vietnam Jongetjes spelen met lucifers - schade twee ton Anti-VS-terreur in Stockholm Te veel ldeine taxibedrijfjes V on Kielmansegg werd uitgejouwd Bloedige betoging in Londen NCRV mag geen chartervluchten op de VS maken De Arbeiderspers ontslaat 63 man My 9 MAANDAG 18 MAART J96g Stercocos, Postbus 68, Amsterdam. THE OBSERVER: MILJOEIVENSHOKKEL VIA AMSTERDAM EIS ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) LONDEN De Nederlandse justitie zegt niet te weten of de beschuldigingen die dit week einde in het Britse zondagsblad The Observer werden geuit aan het adres van Rotterdamse en Amsterdamse zakenlieden op waarheid berusten. Volgens het blad fungeren de Ne- larlandse importeurs als tabaks- en rfeessmokkelaars voor het regime ran Ian Smith van Rhodesië. In Ne derland zouden de papieren ook wor den vervalst om verboden Rhodesi sche waren verder door te kunnen transporteren naar Duitsland, Zwit serland, Oostenrijk en zelfs naar landen achter het ijzeren gordijn. Het vervoer zou per Rijnschepen ge beuren. Een Nederlander zou de organisa tor zijn van deze gigantische smok- GUATEMALA Aartsbisschop Casarlego van Guatemala is zater dagmiddag ontvoerd. De kerkelijke autoriteiten hebben een dag gewacht met bekendmaken. De 58-jarige bisschop was juist te ruggekeerd van een reis naar de stad Mexico en 6p weg naar zijn paleis. Ook zijn chauffeur is verdwenen. O- ver de ontvoerders is niets bekend. Zondag werden de Guatemalteekse kerkelijke leiders in een vlugschrift beshuldigd „achter de communis tische geurrilla's te staon". Vooraanstaande en rijke burgers in Guatemala zijn herhaalde malen ont voerd om losgeld te bemachtigen. En kelen van hen werden om politieke geschillen vermoord. ulö WEERT De politie te Weert j heeft zaterdagmiddag uit de Zuid-Willemsvaart het stoffelijk overschot opgehaald van de 48-jarige mejuffrouw H. M. Klarenburg uit Amsterdam. Zij was eind vorige maand per au to naar haar vriend in Luik gereden. Ia mi '^0€n de 'amilie na dagen niets van lef!) haar had vernomen is zij haar nage- J relsd. J In Luik bleken mejuffrouw M. en ijl haar auto spoorloos. Op het lijk zal sectie worden ver- j richt. Op het lichaam werden ver- wondingen aangetroffen. Het is mo- 1 lelijk dat deze door scheepsschroe ven zijn veroorzaakt. DEN HAAG Mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, kreeg zondagmiddag bet eerste „provinciale" kievitsei Aangeboden van John van Geest (17 uit Maasland). John was vergezeld van het burgemeestersechtpaar van zijn woonplaats, de heer en mevrouw -J. Groot Enzerink. De jongen vond het ei in de Dijk- polder. Verleden jaar was zijn jonger broertje Jan de gelukkige eerste vin der. Nu John diens voorbeeld volgde •n het ei aan de burgemeester bracht, regelde deze gelijk even een bezoek aan de commissaris. keiaffaire: Nicolaas Spoel, een in Rhodesië wonend zakenman. Agen ten van de Rhodesische organisatie „Studiegemeenschap voor de ontwik keling van de economische uitwisse ling tussen Frankrijk en Afrika" zou den cellen hebben opgericht in Rot terdam, Amsterdam en Maastricht. Bij deze smokkel zouden papieren van legaal geïmporteerde Ameri kaanse tabak worden gebruikt. The Observer zegt, dat de officiële ta baksimport uit Amerika met 300 procent is gestegen, maar dat de wer kelijke cijfers aantonen dat deze im port gedaald is. SALISBURY Edward Milton, de Rhodesische beul die kortgeleden de executies van vijf negers uitvoerde, is ontslagen. Hij meent ontslag te hebben gekregen vanwege de on gunstige berichten die over hem in de buitenlandse pers zijn verschenen. Radio Zuid-Afrika meldde gisteren, dat terroristen uit Zambia Rhodesië proberen binnen te dringen via de Zambesi-vallei. Volgens deze radio zijn Rhodesische militairen en poli- tie-eenheden naar dit gebied gediri geerd om op te treden tegen de in dringers. WASHINGTON De zeven landen van de Londense goudpool hebben de goudcrisis voorlopig bezworen zonder devaluaties. Dat betekent dat de goudprijs voor het onderling monetaire ver keer van de centrale banken 35 dollar per troy (31,6 gram) blijft. Maar op de vrije markt wordt de goudprijs vrijgelaten met dien verstande dat de zeven landen (Amerika, Engeland, West-Duitsland, Italië, Zwitserland, België en Nederland) hun goudvoorraad niet voor die vrije handel beschikbaar stellen. Dat is het belangrijke resultaat van de besprekingen die de pre sidenten van de zeven centrale banken dit weekeinde hebben ge voerd. Er zal geen goud meer worden ge leverd aan de Londense markt de grootste ter wereldof aan enige andere goudmarkt. Ook zal geen goud meer worden verkocht aan monetaire autoriteiten dat bestemd is ter vervanging van goud dat ver kocht werd op vrije markten. Voorts werd overeengekomen nieuwe kredieten aan Engeland te verstrekken waardoor het totaal waarover dit land zal kunnen be schikken op vier miljard dollar wordt gebracht. De presidenten steunen de Ameri kaanse regering, die heeft meege deeld te zullen doorgaan met het kopen en verkopen van goud tegen de bestaande prijs van 35 dollar per ounce bij transacties met monetaire autoriteiten. Dit draagt bij tot de handhaving van de valutastabiliteit. Ze hebben voorts besloten nog nauwer dan in het verleden samen te werken om de stroom gelden die instabiliteit op de.valutamarkten in de hand werkt, tot een minimum te beperken. Dicht De Bank van Engeland heeft be sloten dat de Londense goudmarkt dicht blijft tot 1 april, dit om stabi lisatie mogelijk te maken. By de Britse banken en op financiële markten is vandaag in alle andere opzichten nor maal zaken gedaan. In het algemeen waren de bankiers en economen in het Westen voldaan over het besluit, een tweeledig goud stelsel in het leven te roepen. Som migen twijfelden echter aan de uit werking van de hervorming op lan ge termijn. Het welslagen zal vol gens hen afhangen van de mate waarin de VS orde op economische zaken zullen stellen. In Frankrijk weigerden financiële kringen commentaar te geven. Het is niet waarschijnlijk dat de beslis sing van de goudpool de instemming heeft van president De Gaulle. Hij voert al lange tijd een campagne voor een terugkeer naar de gouden standaard. Met minder zal hy geen genoegen nemen. DEVALUATIE Internationale bankkringen merk ten op, dat wanneer een aantal cen trale banken van de armere landen zou bezwijken voor de verleiding om op de vrije markt goud dat zij hadden gekocht tegen 35 dollar per ounce, te verkopen tegen een ho gere prijs, het systeem van de ge splitste markt zou ineenstorten, wat toch tot devaluatie moet leiden. Minister Witteveen (Financiën) vond dat een splitsing van de goud markt _,in de lijn der verwachtin gen lag." Hij hoopte dat de rust zal terugkeren, die was verstoord door de goudrush van de laatste dagen. Volgens Zwitserse bankkringen behoeft het nieuwe stelsel geen gro te overwinning voor de speculan ten in te houden. Eerst zal de goud prijs op de vrije markt zeker stij gen, maar na verloop van tijd zou de prijs zich wel eens kunnen sta biliseren op een lager peil dan me nigeen vermoedt. De president-directeur van het Internationale Monetaire Fonds, Pierre-Paul Schweitzer, heeft na het bekend worden van de beslissing van de bankpresidenten een beroep gedaan op alle 107 leden van het fonds, dus ook op Frankrijk, dat geen deel meer uitmaakt van de goudpool, om volledig samen te wer ken ten einde monetaire goudvoor raad te handhaven. Nog steeds geldt de verplichting om de pariteiten van de valuta's, zoals die door het IMF zijn vastgesteld, te handhaven, aldus Schweitzer. WASHINGTON/SAIGON President Johnson heeft Ame rikaanse zakenlieden verzekerd, dat de VS de oorlog zullen win nen, als het niet door onderhan delingen gebeurd, dan op het slagveld". Johnson zei ook nog, dat de rege ring de militairen in Zuid-Vietnam alles zal geven wat zij nodig hebben. Dat ligt in de lijn van de veron derstelling, dat Johnson er mee in gestemd heeft, de Amerikaanse strijdkrachten met 30.000 tot 50.000 man te versterken: weliswaar veel minder dan de gevraagde 200.000, maar boven het huidige toegestane plafond van 525.000. Van gezaghebbende zijde werd meegedeeld, dat de verhoging boven het plafond „matig" zou zijn. Men acht het niet uitgesloten, dat er reservisten moeten worden opgeroe pen; in het verkiezingsjaar een on prettige maatregel. De 50.000 man Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen, die een gi gantisch offensief zijn begonnen om de omgeving van Saigon te zuiveren van 15.000 man Vietfong-troepen, hebben de eerste week succesvol af gesloten. Bij verschillende gevechten hebben zij 750 Vietcongsoldaten ge dood, de eigen verliezen werden licht genoemd. De operatie van de Amerikanen heet: Quet Thang (vastbesloten te winnen). Een van de doeleinden is het voorkomen van een nieuwe aan val op Saigon. De Zuidvietnamese Rangers hebben gisteren een aanval van Noordvietna- mese troepen op hun stelling in Khe Sanh afgeslagen. DELFT Drie jongetjes twee van acht en een van zes jaar heb ben zaterdag in de magazijnen van de firma P. H. Bender aan het Begijn hof brand gesticht, waardoor voor tweehonderdduizend gulden schade werd aangericht. Het vuur greep zo snel om zich heen dat van een eerste deel van het magazijn weinig meer kon worden behouden. In de loodsen was glas werk, aardewerk en porselein opge slagen. Een groot deel was op de een doosje lucifers gekocht. De drie brandstichters hadden wat houtwol verzameld en voor vijf cent een doorje lucifers gekocht By een aanryding tussen een Ne derlandse auto en een Belgische taxi in Merksem bij Antwerpen zijn gis termiddag M. Pols uit Moordrecht en een vrouw uit Merksem om het leven gekomen. Op het vliegveld van Rapid City in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota is gisteren een zakenvliegtuig tij dens de landing verongelukt en in brand gevlogen. De negen inzitten den kwamen om het leven. voedzaam gemakkelijk lekker STOCKHOLM Een groep Ame rikaanse deserteurs in Stockholm en enkele met hen sympathiserende Zweedse studenten hebben gisteren de Amerikaanse consul Merle Arp mishandeld en hem zijn identiteits papieren afhandig gemaakt. Twee deserteurs hadden hem uitgenodigd voor een bezoek aan een flat, omdat zij zeiden naar Amerika terug te willen. Toen hij daar de papieren voor uitschreef, stormden tien men sen naar binnen. BRUNSWIJK Uit vrees niet meer voor haar negen kinderen te mogen zorgen heeft een Westduitse vrouw geprobeerd met haar kinderen naar Oost-Duitsland te vluchten. De poging mislukte toen de douane van Herleshausen een autootje on derzocht, waarin hij elf personen ontdekte: de negen kinderen in de leeftijd van 1 tot 15 jaar, van wie vier in de kofferruimte verborgen waren, de moeder, die op het punt stond van haar man te scheiden en haar vriend. De kinderen zijn toever trouwd aan een sociale dienst Charges Th. Laan vice-voorzitter (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het partij bestuur van de KVP heeft drie radicalen gekandideerd voor een plaats in het nieuwe dage lijks bestuur. Het zijn de heren Th. Laan (vice-voorzitter), F. G. van der Gun (lid) en mr. J. G. A. Janssen (lid). Zij hebben in augustus 1967 het bekende mani- fest-Bogaers ondertekend, beho ren dus tot de radicale stroming binnen de KVP, maar sloten zich drie weken geleden niet aan bij de groep-Bogaers-Aarden. Kandidaat vice-voorzitter Th. Laan maakte tot 1967 deel uit van de Tweede Kamer. Hij stemde in okto- UTRECHT Ongeveer 4.000 be drijven in Nederland exploiteren on geveer 9.000 taxi's en huurauto's. De huidige structuur van het huurauto- en taxibedrijf wordt gekenmerkt door te veel minibedrijfjes. Dit zegt de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel in een commen taar op het rapport over het taxibe drijf van de KNVTO en de FNOP. De NBV vindt de uitspraak dat door middel van samenwerking op vrij willige basis tot grotere eenheden moet worden gekomen dan ook „een schot in de lucht". Volgens de NBV is gebrek aan niveau en visie voor een grot deel deel de oorzaak van het achterblijven in populariteit van de taxi. Als voorbeeld wordt Den Haag genoemd, waar ruim 120 onderne mers (w.o. 70 eigen rijders) in totaal 269 taxi's exploiteren. Van eenheid is geen sprake en pogingen om tot be paalde gemeenschappelijke voorzie ningen te komen schijnen in Den Haag bij voorbaat tot mislukking ge doemd te zijn. Het gevolg van dit alles is, aldus Ie NBV, dat de taxitarieven in de grote steden over het algemeen hóger liggen dan in het buitenland. AKEN Met vlugschriften en leu zen als Kielmansegg-Jüdenschreck hebben gisteren demonstranten de opperbevelhebber van de NA- VÓ-strijdkrachten in Midden-Europa ontvangen, die ging deelnemen aan een forum over Hoop op vrede. In de zaal ontvouwden betogers een spandoek met de tekst Kiel mansegg hat Dreck am Steek (Kiel mansegg heeft wat op zijn kerfstok). De generaal, die op 1 april met pensioen gaat, reageerde met: „Als ik werkelijk was wat zij zeggen, geloof ik niet dat de Israëlische ambassa deur in Bonn met mij zou hebben gesproken". Na afloop van de bijeenkomst werd hij op straat uitgejouwd, maar hij kon ongedeerd zijn auto bereiken en wegrijden. IRONWOOD In een vlaag van waanzin heeft een man gisterochtend in Ironwood zes mensen doodgescho ten en drie gewond. Dit heeft de po litie van Michigan bekendgemaakt. ber 1966 tegen de beruchte mo- tie-Schmelzer, die het kabinet-Cals ten val bracht Het partijbestuur van de KVP stel de zaterdag in een vergadering te Baarn de definitieve voordracht op voor de vervulling van een aantal vakatures in het dagelijks bestuur, partijbestuur en de partijraad. Er kwamen geen verrassingen uit de bus. Overeenkomstig de verwachtingen werd mr. A. P. J. M. M. van der Stee uit Arnhem (penningmeester van het zittend partijbestuur) opnieuw kandi daat gesteld voor het voorzitterschap van de KVP in de plaats van mr. P. J. M. Aalberse, die aftreedt. De voordracht luidt verder: Twee de-kamerlid mej. G. S. H. M. Kok, vice-voorzitter, drs. H. A. E. Eisen, vice-voorzitter, A. J. Hermes, lid d.b., ir. J. L. Th. Siepman, lid d.b., drs. H. H. Veringa, lid d.b. De radicaal mr. J. G. A. Janssen zal volgens de voordracht penning meester in het d.b. worden. Op het lijstje ontbreken de namen van ir. J. W. Wellen en drs. H. J. Neefs, die in de eerste voordracht (begin januari) resp. als vice-voorzitter en penning meester waren gekandideerd. De heer Wellen is directeur-generaal van de landbouw. In regeringskringen zou er bezwaar tegen zijn gemaakt, dat een zo hoge ambtenaar zijn functie zou gaan combineren met het vice-voor- zitterschap van de grootste politieke partij. Aan de hand van de voordracht zal de bestuursraad van de KVP op za terdag 30 maart in Utrecht het nieu we bestuur kiezen. (Vervolg van pag. 1) De Amerikaanse ambassadeur dankte de delegatie voor hun actie en zei in goed Nederlands: „Door uw optreden heeft u mijn vaste me ning bevestigd dat Nederlanders en Amerikanen dezelfde waarden van democratie en vrijheid als kern punt van hun nationale wezen en leven handhaven en verdedigen". Een andere delegatie uit het Co mité Nederland Vrij bood op het ministerie van buitenlandse zaken een brief aan. De heer J. H. J. Brendgen overhandigde het schry ven aan de dhef directie van voorlich ting buitenland C. W. baron van Boetzelaer van Asperen. De heer Brendgen van vergezeld van de heer A. F. Grossimlinghaus en mevrouw S. de Hard-Eekhout, die vrijdag avond in het tv-programma Mies- en-scène werd geïnterviewd. De politie had 20 man te paard, 100 geüniformeerde agenten, 15 re- cercheurs, enige tientallen agenten in burger en agenten met honden op de been gebracht om. aan alle on geregeldheden het hoofd te kunnen bieden. In een zijstraat achter de Amerikaanse ahbassade werd het wa terkanon klaar gehouden, maar de wagen werd niet ingezet. De directe leiding had hoofdinspecteur F. A. Beijlsmit, chef van het district 1. Op het Korte en Lange Voorhout en op het Tournooiveld werden aharges uitgevoerd met de lange lat en gummiknuppel. Paarden jeeps en motoren joegen de op rellen be luste jongelui uiteen. In totaal werden 24 personen tus sen 14 en 30 jaar aangehouden, som migen voor het gooien van rookbom men voor de ambassade. Een scho lier kwam zich op het bureau mel den met de mededeling dat hij ook een rookbom had gegooid en een proces-verbaal wilde. Een agent herkende onder de me nigte een 20-jarige electromonteur die nog 2 maanden gevangenisstraf te goed had. Hij werd en passant ge arresteerd. Twee knapen werden ter kalmering naar het bureau gebracht. Het bleef, nadat de demonstratie op het Malieveld was beëindigd, nog geruime tijd onrustig voor het am bassadegebouw. Een arrestant uit Oegstgeest werd door een politie hond gebeten. Hij werd voor onder zoek naar het ziekenhuis gebracht, evenals een journalist die in het been werd gebeten. De politie nam een spandoek („Delfgaauw is gek") in beslag. De organisatoren verwijderden zelf een spandoek met „Amerika wint voor Europa op alle fronten". Deze tekst wekte associaties met de in de Tweede Wereldoorlog gebruik te slagzin Duitsland wint op alle fronten. Na afloop van de demonstratie verklaarde commissaris A. H. W. W. van der Vegt, dat de vrij uitgebreid genomen maatregelen borg stonden voor een rustige betoging. De politie was tevreden over het verloop van de middag. Hoofdcommissaris J. H. A. K. Gualtherie van Weezei stelde zich 's middags persoonlijk van de gang van zaken op de hoogte. T egen-betoging Als antwoord op de pro-Ameri kaanse betoging in de residentie or ganiseerde de „Mobiele eenheid ak- tiegroep Vietnam" in Amsterdam een demonstratie tegen Johnson. Een voornamelijk uit jongeren bestaande groep van ongeveer duizend man trok omstreeks drie uur vanhet Jo nas Daniël Meijerplein door de bin nenstad naar het gebouw Frascatie, waar later op de middag een slotg- bijeenkomst werd gehouden. In de kopgroep werd een foto van Ho Tsji Minh meegedragen alsmede enkele Vietcong-vlaggen. Voorts lie pen enkele jongemannen met een groot spandoek, dat de leuze „John son oorlogsmisdadiger" droeg. Enkele straten vanaf het startpunt greep de politie in. In burger ge klede rechercheurs namen het span- (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Arjos-voorzitter H. de Boer heeft op de zaterdag gehouden bijeenkomst van de bestuursraad van de AR-jonge- ren ontkend dat er meningsver schillen zouden bestaan tussen hen en de ARP over de betekenis van het gesprek van de 18. Deze indruk was gewekt na de ra diorede van AR-secretaris mr. W. de Kwaadsteniet van woensdag jl. De heer de Kwaadsteniet had hierin on der meer gezégd dat het niet vanzelf spreekt, dat het gesprek van de 18 (KVP, ARP, CHU) moet worden beëindigd nu een deel van de KVP-radicalen een eigen partij heeft opgericht. Nu het overleg is op geschort dient onder meer te jvorden nagegaan waar de groep-Aarden pre cies staat. De Arjos had een dag tevoren in haar voorstellen aan de bestuursraad gesteld dat het gesprek van de 18 dient te worden opgeschort en dat tijdens die periode de ARP zich zal moeten bezinnen op de te volgen koers. Daarnaast werd gevraagd om in het kader van de 18, een gesprek te voeren met de groep-Aarden om dat deze partij uitgaat van de christelijke inspiratie en een partij van christenen wil zijn. Desnoods moet de ARP hiertoe initiatief ne men. Over de tot nu toe verschenen stukken van de 18 werd opgemerkt dat het vooral op de uitvoering van het program aankomt. Waarnemend AR-voorzitter dr. A. Veerman, zei op de vergadering van de Arjosraad dat hij in de toelichting van de Arjos-resoluties een lijn zag die ook in de ARP aanwezig is. De ontwerp-resoluties werden alle door de Arjosraad aangenomen. Een voorstel van de afdeling Zuid-Hol land om het gesprek in de 18 onmid dellijk te hervatten werd verworpen. Aagenomen werd een voorstel van afdeling Groningen, waarin werd aangedrongen alle stukken van de 18 zo snel mogelijk te publiceren en hierbij tevens aan te geven, waar be paalde knelpunten lagen tijdens de besprekingen. Voorts vroeg deze afdeling het Ar- jos-hoofdbestuur een gesprek met CHJO, KVPJG en de afgescheiden Radicalen van de KVP-jongeren te openen. Bij de resolutie, waarin de ARP werd gevraagd zich tijdens de opschorting van het gesprek der 18, 'liepgaand te beraden, diende afde ling Gelderland het voorstel in dit 'liepgaand beraad ook uit te strekken tot KVP en CHU. De bestuursraad nam dit voorstel niet over omdat hij meende dat dit een kwestie is die KVP en CHU zelf dienen te regelen. doek in beslag. De twee dragers en een ander tweetal uit de kopgroep, dat de borden met deze leuze droeg, werden in een overvalwagen opge sloten en later naar het hoofdbureau overgebracht. In totaal zijn vier ar restaties verricht. In de optoaht liépen nog talloze andere mensen met pamfletten en borden met anti-Johnson leuzen. Er werd herhaaldelijk geroepen „John son moordenaar". Tegen hen trad de politie niet op. Als verklaring hier voor gaf het hoofd van het bureau uitvoerende dienst van de Amster damse politie, dat de officier van justitie opdracht had gegeven het aantal arrestanten te beperken. De burgemeester van Amsterdam had opdracht gegeven zoveel mogelijk geweld te vermijden. Voor het ove rige zijn de optocht en de bijeenkomst in Frascati rustig verlopen. Er deed zich nog één incident voor. Een Franse automobilist, ken nelijk onbekend met de situatie, trachtte toen het verkeerslicht voor hem op groen sprong, de optocht te doorkruisen. De politie te paard moest de Fransman in bescherming nemen, omdat de betogers hem trachtten te molesteren. De situatie dreigde even uit de hand te lopen, maar de politie slaagde er in de orde te herstellen. Dutsclike in Engeland LONDEN De Westberltfnse agi tator, Rudi Dutschke, was gisteren present op massale anti-Amerika de monstratie in Londen. Het werd een bloedige slag. Londense politieman nen te paard en te voet raakten slaags met de ongeveer 10.000 de monstranten, die waren opgetrokken naar het ambassadegebouw van de VS. Toen de betogers door enkele kor dons van de politie heenbraken, kwam de politie te paard in actie. Zij galop peerden op de betogers in en dreef hen in de zijstraten waar zij werden verspreid. Talrijke betogers werden aangehouden velen van hen met bloed gevlekt en per overvalauto weggevoerd. De politie, die circa 2.000 man op de been had gebracht, probeerde op enige punten de met Vietcong-vlag gen zwaaiende betogers tegen te hou den. Dit gelukte haar pas bij het ambassadegebuw en na een hevige strijd, waarbij betogers de politie mannen bekogelden met stenen, stuk ken van het hek op bet midden van het plein en met takken die zij van de bomen rukten. Ook in Frankrijk werden anti-A merikaanse betogingen gehouden. In Toulouse namen 1200 mensen aan de monstraties deel en in Dijon 1000. APELDOORN De Nederlands» Christelijke Reisvereniging mag vol gens de bepalingen van de Inter national Air Transport Association ge encharterreizen door de lucht Amerika en Canada maken. Dit deelde prof. dr. B. Meulenbeld, voorzitter van de NCReis)V, zater dag mee op de algemene vergade ring. Er zyn leden, die zich afvragen waarom de NCRV geen goedkope charterreizen heeft als het CNV, de Coöperatie, en straks ook de grote warenhuizen. Overleg met de IATA en grote luchtvaartmaatschappijen zijn ech ter vruchteloos gebleven, aldus voor zitter Meulenbeld. Volgens de bepalingen van de IATA mag een r ganisatie als de NCRV, die het reizen tot doel heeft, geen charterraeizen door de lucht naar Amerika en Canada maken. Uit het jaarverslag bleek dat de NCRV het afgelopen jaar 16.452 leden telde. Een vooruitgang van 1144 ten opzichte van het vooraf gaande jaar. Uitgeefster Het Vrije Volk AMSTERDAM De NV De Arbei derspers zal de technische en admi nistratieve verzorging van de noorde lijke edities van Het Vrije Volk gaan concentreren in Amsterdam. Met in gang van 29 april zal de Groningse drukkerij worden gesloten en zullen 63 personeelsleden, onder wie enkele journalisten, ontslagen worden. Na overleg met de vakorganisatie is een afvloeiingsregleing vastgesteld, die speciaal voor personeel met lange dienstverbanden en ouder personeel gunstiger is dan de algemene rege ling van de grafische industrie. Een begeleidingscommissie zal de betrok ken werknemers helpen bij het zoe ken naar een nieuwe baan. In Groningen en Drente versche nen tot dusverre zes edities van Het Vrije Volk, die met behoud van plaatselijke berichtgeving tot twee worden gecombineerd. Als de reorga nisatie is voltooid, zal er in ieder# noordelijke provincie één editie van Het Vrije Volk verschijnen en wel als ochtendblad. De Friese editie werd reeds in Amsterdam gedrukt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9