AGENDA eelfabriek De Sleutels belangrijk uitgebreid demloos publiek bij jean-Pierre Rampal flls het u om de goede, pure tabak gaat Kunst van Meindert Zaalberg decoratief en functioneel Stokkermans neemt van Gispen afdeling over Uitstekende opvoering van Maskerette-groep Dojo maakt macht Oorlogsslachtoffers komen weer bijeen Beroep Geref. Kerk Leiden Leidse Groningers waren weer bijeen (Hoe minder gesaust, hoe liever...) Wiener Blut in Stadsgehoorzaal en Boudewijn in Schouwburg LEIDSE COURANT MAANDAG 18 MAART 1968 BBÈÊÈBB Maandag 18 maart Zomerzorg, Stationsweg 35, 8 u: leden- verg. kynologenver. Rijnland. Eigenzorg, Stationsweg '29a. 8. voet balscheidsrechters, P v/d Hoek te Dor drecht over ,.De scheidsrechter en zijn verantwoording". Stadhuis, 7.30: gemeenteraadsver gadering. Schouwburg. 8 u: K. en O.. Meuw Rott. Toneel met ..De Vogelvrienden" (Jens In- gvald Bojorneboe). Dinsdag 19 maart. Stadhuis. 7 lot 8 u: spreekuur Bouw- tonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19. 7 tot 8 u: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Schelpenkade 6. 8 u: aid. Lelden Na- tuurhist. Ver., drs. J. Mennema over „Het landschap van de Oude Maas". Museum Oudheden. 8 u: lezing G. Ie Rider te Parijs. Pardoeze. Doezastraal 8.30 u: politiek trefpunt. Schouwburg. 8 uur: K. en O. N'euw Rott. Toneel met „De Vogelvrienden (van Jens ingvald BJorneboei. Woensdag 70 maart Oude Singel 236, 8 uur: Leidse Chj, Be sturenbond. L. G va over „Het C.N.V. c hulp" Trouwzaal stadhuis. tot 6 uur: spreek uur sociale raadsvrouw. Schouwburg. 8.30 u bijzondere avond voor Jongeren met o.a. Boudewijn de Groot en Marline Bijl. K. en O. en L. J. APieterskerk. 7.15 u: avondgebed. Schelpenkade 6. 8 uur: ledcnverg. Tuin bouw en Plantkunde. Gehoorzaal. 8 uur: Hoofdstad-Operette (herhaling van Wiener Bluti. Camera. Hogewoerd 49. 7 en 9.15 u: k. en O -film van de maapd. une femme Mariée LEIDEN De nieuwe Dojo van de judoclub Eendracht aan de Veste- slraat (in het vroegere fabrieksge bouw van Van Wijk) is zaterdag avond feestelijk in gebruik genomen. De judoclub werd gelukgewenst door wethouder Sannes, de heer G. Phi- lipsen, directeur van de sportstich ting en dr. Schütte. De laatste bood een wandklok aan. Tenslotte gaf Eendracht een de monstratie en werd een competitie gehouden tussen Eendracht en Theta uit Numansdorp. De nieuwe Dojo leek niet alleen door maar ook voor Eendrcht te zijn gemaakt: de club won met 230. Dakgool van lmis afgewaaid LEIDEN Door de storm is gis termorgen om half tien een tien me ter lange dakgoot van een huis in de Kagerstraat losgeraakt en op straat gevallen. Bij de val werd de dakgoot van een belendend huis ver nield. Van een volkswagenbusje dat op een zolderschuit in de Oude Vest stond, waaide de carosserie in het water. De brandweer heeft het ge vaarte op het droge gebracht. EIDEN N.V. Meelfabriek De Sleutels (voorheen De Koster en [CaJ heeft een belangrijke, in 1948 begonnen uitbreiding van het iplex aan de Oosterkerkstraat/Zijlsingel afgesloten. Deze uit- 'iding omvat een „molen" van 7 verdiepingen, een meelsilo van fl verdiepingen, een proefbakkerij en een tarwesilo. De opslagca- :iteit is hierdoor gestegen tot 25.000 ton en met de maalcapaciteit m nu voor 15 procenet in de behoeften van de Nederlandse bevol- ig worden voorzien. Meelfabriek De Sleutels, die door haar hoogte van vijftig meter »de het silhouet van Leiden bepaalt, is uitgegroeid tot een vrijwel ilautomatisch semi-continubedrijf. Men werkt er in drie ploegen maandagochtend 6 uur tot zaterdagavond 6 uur. Het sterk ge- ichaniseerde karakter van het bedrijf komt ook tot uiting in het rsoneelsbestsand200, welk aantal men, gezien het drieploegen- isteem, dus eigenlijk, door drie moet delen. Van de hier verwerkte tarwe is 40 procent uit eigen land en andere IG-landen afkomstig en de rest uit Canada, Amerika en Australië, aanvoer gebeurt in schepen tot 600 ton. De twee loszuigers hebben capaciteit van 80 tot 90 ton per uur. Een eigen technische dienst, een bedrijfsbureau voor produktie- \nning, een uitgebreid laboratorium en twee proef bakkerijen, zo- tel in de brood- als in de banketsector, completeren deze tot een ïypermodern bedrijf geëvolueerde meelfabriek. LEIDEN Door een hevige windstoot werd gistermiddag om een uur de 44-jarige P. Dekker uit Leiden op het Stationsplein met zijn fiets naar links geslingerd. Ilij bot ste tegen een auto en moest met een bloedende hoofdwond naar het academisch ziekenhuis worden ge- I bracht. ^'LEIDEN Soms heeft de criti- u de indruk, dat zijn beoordelen- n 1 taak zinloos is geworden, name- dan wanneer zijn eigen bewon- geen ruimte meer voor re- overlaat. Die zeldzame in hielden we over van het dat de fluitist Jean-Pierre en de pianist Robert \fcVTon-Lacroix zaterdagavond in Zuiderkerk gaven voor leden gV1 Toonkunst. enkele begenadigde kunste- ervaart men het merkwaar- verschijnsel, dat tussen hen en instrument geen onderscheid bestaat. Rampals fluit is een van zijn lichaam en door zijn artistieke volkomen dienstbaar gemaakt komt nog bij, dat de bege- van Veyron-Lacroix, die op al een belangrijk pianist is. tot in het kleinste detail voegt de intenties van de fluitist, zo- onverbrekelijke eenheid hef is. dit ideale musiceren wordt het eigenlijk een beetje bij- al moeten we vaststellen dat ons het diepst evenals de Bach-toegist Sici- in g). Schumanns drie Romances. Undine-sonate ko- boven het goede peil van ro- gelegenheidscomposi ti e. Poulenes sonate uit 1958 is een pastiche zonder eigen bete- ióks Hongaarse boerensuite van deze avond zeer goed de- virtuoog arrangement van die het als afron den. evenals de toegift van Ibert. Ademloos hebben we geluisterd en zo zal het wel velen zijn ver gaan van de talrijke aanwezigen, die deze unieke gelegenheid Ram pal als solist te horen niet hebben willen laten voorbijgaan. Het ova tionele applaus aan het slot sprak duidelijke taal. DR. J. VAN DER VEEN Mr. dr. Geelkerken spreekt voor CHJO LEIDEN Mr. dr. N. G. Geel kerken alhier, lid van de Tweede Kamer voor de A.R. Partij, spreekt volgende week maandagavond voor de C.H. Jongerengroep Leiden over de huidige politieke ontwikkelingen. Concentratie chroomindustrie LEIDEN Stokkermans chroom industrie N.V. heeft onlangs de hardchroomafdeling van Gispen's Fabriek van metaalbewerking N.V. te Culemborg overgenomen. De hardchroomafdeling van Gispen te Culemborg zal worden ontman teld. De produktie wordt medio mei naar Leiden overgebracht. Het 25 man tellende personeel blijft in dienst van Gispen N.V. met uitzondering van vijf specialisten, die naar Leiden overkomen. Stok kermans zal daarnaast nog tenmin ste 10 werknemers in Leiden aan trekken. Stokkermans Chroomindustrie zal met deze transactie haar jaaromzet, die in 1967 f 3.500.000.- bedroeg, kunnen verhogen met f 650.000.-, waarmee volgens de prognose van de directeur van het bedrijf, de heer N. J. Stokkermans, een belangrijke stap is gezet in de richting van een jaaromzet van f 10.000.000.- in 1973. Op 10 februari van dit jaar open- LEIDEN De afdeling Zuid-Hol land-Noord van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers houdt zaterdagmiddag haar jaarver gadering in de onderofficierskantine van de Doelenkazerne, 's Avonds wordt een contactbijeenkomst ge houden. Drie inbraken LEIDEN In de nacht van vrij dag op zaterdag is ingebroken in een kantoor aan de Kanaalstraat. Een stukgeslagen ruit verschafte toegang tot het kantoor. De bu reaus werden doorzocht, maar er wordt niets vermist. In dezelfde nacht werd ingebro ken in de Vigolobar aan de Pic- terskerkkoorsteeg. waar de deur werd opengewrikt. Ook daar wordt niets vermist. Uit de slaapkamer van een huis aan de Damlaan werd f 250 gesto len Het geld is weggenomen tussen half zeven en kwart over elf gis teravond. De inbreker(s) kwam(y) binnen via een bovenlicht dat op een kier stond. LEIDEN De kerkeraad van de Geref. Kerk heeft in de vacature-ds. E. Haverkamp een beroep uitge bracht op ds. P. van Dijk te Creil- Espel (N.O.P.). Ds. Van Dijk is 32 jaar oud; in april 1964 werd hij pre dikant. C. Kriest jubileert en breidt uit LEIDEN Vrijdagmiddag houdt de heer C. Kriest in zijn zaak Bree straat 140 een receptie ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van „Le jardin exotique". Tevens presenteert hij dan de tot een „Bou tique Artistique" uitgebreide winkel De collectie planten en cactussen is uitgebreid met een afdeling cu riosa en kunstnijverheid almede met een sortering buitenlandse sieraden. De winkel omvat nu drie etalages. de mr. G. C. van der Willigen, bur gemeester van Leiden, het nieuwe fabriekspand van Stokkermans Chroomindustrie. J eugdkainerorkest in de Zuiderkerk LEIDEN Het Jeugdkamerorkest Leiden geeft zaterdagavond om 8 uur een concert in de Zuiderkerk, Lam- menschansweg. Uitgevoerd worden: Concerto Grosso op. 3 no 4 G. F. Handel; Concert voor 2 celli en strijkorkest A. Vivaldi; 4e Brandenburgs Concert J. S. Bach; Pianoconcert in A K.V. 414 W. A. Mozart; Symfonie no 59 (Feuersymfonie) J. Ilaydn. Solisten zijn: Ada van der Bent piano; Paul Meinders en Yke Vier- sen cello; Tineke Carriere en Ret Kunst blokfluit; Wim Vier- sen viool. Het geheel staat onder leiding van Henk Briër. LEIDEN Vrijdagavond kwamen de Leidse Groningers weer by elkaar in de Jacobazaal van Den Burcht. Met bingo werd begonnen. Het éénaktertje Nathaon de Wieze, van Germ Eist, werd goed over het voetlicht gebracht. Ons Grunnegerlaand zal het sei zoen besluiten met een toneelavond op 11 mei. Dan wordt bekend ge maakt, welke zustervereniging van de kring Zuid-Holland de wisselbe ker heeft gewonnen en welke toneel speler de beste prestatie heeft gele verd. De mededingende zustervereni gingen zijn afkomstig uit Delft, Dor drecht, Gorkum, Den Haag, Rotter dam, Schiedam en Leiden. Groningers in Leiden en omstre ken, die nog geen lid zijn, kunnen zich opgeven bij de heer J. C. Fok- kema, Kapteijnstraat 5, tel. 31519 of bij mevr. Nanning, Rijnkade 10, tel. 20442. Slingerend over de Morsweg c" DEN HAAG De politierechter heeft een Marokkaan uit Leiden ver oordeeld tot twee weken gevangenis straf benevens ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. De Marokkaan had zich tegoed gedaan aan cognac. Daarna reed hij in een auto slingerend over de Morsweg. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 15 maart Doet. ex. Not stu- dcr de heer J P F Kooijmac (Leiden): doet. ex. klassieke taal- en letterkunde de heer B J Visser (Baarn). Werk dat de kunstenaarshand verraadt LEIDEN Ter gelegenheid van het feit dat Meindert Zaalberg, thans wonende in Ommen, een halve eeuw de pottenbakkersstiel beoefent, is in het stedelijk museum De Lakenhal een tentoonstelling van zijn (meer recente) werk ingericht. Deze tentoonstelling is vrijdagavond ge opend door burgemeester mr. G. C. van der Willigen. Ter opluistering zong Son ja Bernd't enkele volksliederen en droeg Son ja's echtgenoot, Donald de Mareas, voor. De tentoonstelling zelf valt in drie delen uiteen, hoewel het grootste deel gewijd is aan het werk van Meindert Zaalbergs handen. Het is n.l. voor een deel ook een educatieve expositie, waarop de bezoeker het proces van draaien tot bakken over zichtelijk wordt getoond met spre kende voorbeelden. Zo is er een deel van een vlamo ven opgesteld, er staat een draaischijf, aangevuld met enkele primitieve werktuigen. Bovendien wordt aan de hand van foto's en werkstukken het vervaardigen van potten door primitieve volken ge toond. Ten slotte wordt dan een overzicht gegeven- van het glazuur- proces. Aan het glazuur naast vanzelfsprekend de vorm en de doel matigheid dankt de pot een groot deel van zijn schoonheid en bruik baarheid. Aan deze afdeling is tevens een vitrine met pottenbakkerswerk toe gevoegd uit verschillende streken en tijden, dat het echtpaar Zaalberg op zijn verschillende reizen heeft ver zameld. Bodemvondst Een ander deel, dat met het werk van Zaalberg als zodanig echter niets heeft te maken, is een gedeelte van de inhoud van een afvalput van een pottenbakkerij uit de 17e eeuw, een bodemvondst uit Leiderdorp, en kele jaren geleden gedaan door een in Heemstede wonende kenner van keramiek.' de heer Dingeman Korf Sr. Dit puin is vermoedelijk enkele eeuwen geleden gestort ter verster king van het fundament van een bruggetje. Merkwaardig is dat men via archiefonderzoek te weten is gekomen waar dat puin vandaan kwam. Op een der scherven vindt men de initialen „A.C.". In de zeven tiende eeuw was een zekere Au gustijn Corneliszoon als pottenbak ker gevestigd aan de Leidse Oude Vest. Ook deze afdeling van de ten toonstelling is voor kenners en lief hebbers van met mélier interessant, onder meer door de verschillende proeven van decoratie, die op de scherven voorkomen. Het werk van Meindert Zaalberg zelf, overzichtelijk in de grote zaal voor tijdelijke tentoonstellingen op gesteld, biedt de bezoeker een keur van vazen, schalen, potten in veler lei vorm en afmeting, kleur en kleur-decoratic. die het kunste naarsoog en de kunstenaarshand verraden. Van ivoorwit tot het prachtigste rood, groen en blauw met velerlei tussenschakeringen, is deze collectie een lust voor het oog, een schoon sieraad in het smaakvolle interieur en bovendien wat toch ook be langrijk is functioneel. In een vaas kan men écht bloemen zetten, op een schaal zal het fruit te appe- tijtelijker uitkomen. Maar al wil men zulk werk ook alléén als sie raad zien zonder andere functie dan het oog te strelen: iéder voorwerp op zichzelf vervult de functie van „het zijn". Het is de schoonheid en de varia tie van het zuivere en eerlijke hand werk, waarin men de gevoelige vin gers van de maker ontdekt. Demonstratie Van deze tentoonstelling is een zeer mooie catalogus verkrijgbaar, verlucht met fraaie foto's, waarin men bovendien kennis kan nemen van veel wetenswaardigs over de Zaalbergen en hun stiel. De catalo gus is typografisch verzorgd door de Leidse tekenaar en ontwerper Will Tweehuysen. De expositie is geopend voor het publiek vanaf heden tot en met 21 april tijdens de normale openingstij den van het museum. Deze tijden zijn tot 31 maart dagelijks van 10-16 uur (zondags van 13-16 uur) en van af 1 april resp. van 10-17 en van 13-17 uur. Tenslotte zij nog vermeld, dat de heer Zaalberg woensdag 20 maart van 2 tot 4 uur voor belangstellen den het draaien van potten en wat daarmee samenhangt, zal demonstre ren. Vrijdag 5 april, "s avonds om 8 uur, wordt een inleiding met film over het werk gehouden. W. Prins LEIDEN Bij de verschillende plaatsen waar zaterdag werd ge demonstreerd voor of tegen het één of ander, voegde zich ook TreurenburgZe namen het niet langer. Ze wilden schommelen en heel hard trommelen. Het was er maar een saaie boel. B. en W ver boden alles. Geen vlag, geen bal len, niet steppen, alles verboden. Eens in de honderd jaar ontwaakt Keerom, hij gaat naar al die zuur pruimen en droefkijkers toe en brengt een ware revolutie te weeg. De burgemeester loopt zelfs tot slot met een feestneus. Mevrouw W. J. Stam-van der Staay schreef het libretta naar het gelijknamige boek van Harriet Lau- rey. an mevrouw Tonny Weidner- Van der Staay componeerde de mu ziek. Beide dames tekenden voor het zelfde bij .schoolslag'. Een door een school gewonnen beker, wordt ontvreemd door een jon gen. die dit kleinood graag een nacht in zijn bezit wilde heb ben. Het stuk komt de volgende morgen niet terug. Jan Zoete- meer ligt met de mazelen in bed. Alles gaat zoeken. Zelfs Scotland- Yard komt er (tevergeefs) aan te pas. De beker komt weer netjes op zijn plaats en na een wat moralise rend slot is alles in kannen en krui ken. Het eerste stuk vonden we vlot ter dan het door korte scènes wat brokkelige tweede. Ook deze keer hebben we genoten van de opvoering door „Maskerette." Onder de bekwame leiding van bo vengenoemde dames kwam een keurige opvoering tot stand, die uit muntte door duidelijkheid, zowel bij het spreken als het zingen. De melodieën zijn eenvoudig, lig gen in het gehoor en gaan niet buiten het vermogen van de kinderen uit. Er waren heel goede stemmen by, b.v. die van Keerom en Jan Zoete- meer. Men had de zaak niet overge- regiseerd, waardoor de aantrekke lijke kinderlijke onvolkomenheden niet waren weggewerkt. Onder leiding van de heer J. Lin- schooten hadden de kinderen zelf de décorstukken gemaakt. Het was een avond van verdiend succes voor deze actieve groep jeug digen, die in haar korte bestaan reeds voor de t.v. speelde! A. C. BOUWMAN LEIDEN Het optreden van Boudewijn de Groot, Martine Bijl en het cabaret-chantant Harlekijn woensdagavond zal niet plaats heb ben in dc Stadsgehoorzaal, maar in de Schouwburg. De voorstelling, die om half negen begint, is geheel uit verkocht. De voorstelling „Wiener Blut" van de Hoofdstad-opertte wordt niet in de schouwburg, maar om 8 uur in de Stadsgehoorzaal gegeven. Ook deze voorstelling is uitverkocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3