Kanselboodschap roept op tot dienstbetoon Elk gemeentelid moet een werker worden Voorwaardelijke doo was al uitzondering Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Overheid moet jeugdvorming Gereformeerde kerk te koop Paasappel voor herv. geref. jeugd vrij laten Maar voor 1953 nog 97 procent Zaligverklarinj paus Johannes "g. BEROEPINGSWERK MAANOAG 18 MAART 1 „Want wat zou het een mens baten, als hij de gehele wereld wonmaar schade leed aan zijn ziel?" De gehele wereld winnen. De eeuwen door heeft dat de mens geboeid. Ze zijn. er altijd geweest: de caesars, de Napoleons, de Hitiers, en ze zullen er altijd wel blijven. Mensen die er van dromen de wereld te bezitten in al haar facetten. Maar ten koste waarvan kunnen de dromen werkelijkheid worden? Tegenover de winst staat een verlies, en een verlies dat de winst totaal teniet doet. Ze hebben het allemaal er varen. Er zijn er onder hen geweest, die op de grens van le ven en dood, hun leven overziende, hun keus hebben ver vloekt omdat hun ogen werden geopend. Schade lijden aan de ziel. Wie de diepte van dit woord van de Heer begrijpt, gaat huiveren. Het betekent in feite iets stuk maken in de verhouding tot God, liet betekent geen deel meer willen hebben aan de genade Gods, dus het uitzicht op de toekomst verliezen. We lezen vandaag: Lucas 13 1-17. TELEVISIEDIENST KREEG FEESTELIJK KARAKTER on ze™ UUR GA AA 100.000 MENSEN OP PAD (Van onze kerkredactic) DOORN Wij allen hier vragen u in Christus' Naam de ker ken ginds te dienen met wat u geestelijk en materieel van Hem hebt gekregenzodat zij daarmee hun v<fik en de Heer der we reld kunnen dienen." Met deze woorden eindigde gisteren de kanselboodschap die in vele kerken van ons land werd voor gelezen en die opriep om mee te werken aan de actie „Kom over de Brug". Vanavond gaan ruim 100.000 mensen op stap om huis aan huis bij de leden van elf kerkelijke gemeenschappen enveloppen af te geven met het verzoek daarin hun bijdragen voor de actie te doen. Gevraagd wordt 21 miljoen gulden om daarmee 140 pro jecten in de gehele wereld mogelijk te maken. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding U verzekerd. Vragen (Ua niet onderling met eikaar in TOrband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Is er een huurverhoging voor woonhuizen geweest met in gang van 1 januari 1968? Antwoord: Er was 1 januari een landelijke wettelijke huurverhoging van 4 pet. voor woningen waarvoor het Rijk nog jaarlijkse bijdragen betaalt (de meeste naoorlogse wo ningwetwoningen voorzover ze voor 1967 zijn gebouwd) en vóór de gesubsidieerde particuliere bouw van vóór 1967. Er is een wetsont werp om 4 procent huurverhoging ingaande 1 april ook voor andere woningen buiten de „vrije zone" mogelijk te maken. Vraag: Namens de dove leden van onze vereniging, de afdeling X van de Nederlandse christelijkt bond van doven, de volgende vraag: Bij de nieuwe wet luister- en kijkgeld zal dit gecombineerd worden gehe ven ten bedrage van ƒ75 per jaar. Nu hebben de doven geen radio om dat ze niet kunnen horen. Zelfs de tv gaat hun voor 60 pet. voorbij. •Moeten de doven nu ook automa tisch dit luistergeld betalen? Antwoord: Tot nu toe is bij de voorbereiding van de nieuwe wette lijke bepalingen aan de positie van doven en blinden geen aandacht besteed. Er is dus aanleiding voor de bond om de aandacht van de minister hierop te vestigen. Hulp van lezer: Op 7 oktober be handelde u de vraag naar de grote witte zandlelie die in Israël gewoon op het strand bloeit. Volgens één instituut zou dit een linum of een peneratium-soort zijn, volgens een ander instituut was het een pancra tium maritima fam. amaryllicadeae, en in de literatuur zou de naam grote zandlelie niet voorkomen. De Geïllustreerde Flora van Ne derland van Heimans, Heinsius en Thijsse beschrijft plant en bloem als Witte narcis, Narcis poëticus. geslacht Leucojum. Vraag: Ik heb een buitenbalkon van steen. Nu heb ik het hekje, dat ook van steen is, en waarop de bloembakken moeten komen, wit beschilderd. Maar steeds komt er groene uitslag doorheen. Wat moet ik hiertegen doen? Antwoord: U kan er kokend wa ter (waarin een handvol keukenzout is opgelost) overheen gieten. Niet boenen, want dan worden de stenen ruw. Na enige tijd is de aanslag verdwenen. Zo niet, dan herhaalt u de behandeling. Verzoek van lezeres: Wie kan me helpen aan het gedicht „Met vreugd' omgord" dat jaren geleden op de achterkant van een Voorhoeve-ka lender stond? ROTTERDAMZondag is in alle kerken van de Gereformeerde Kerk van Rotterdam-Zuid (Katendrecht). meegedeeld, dat de kerkeraad de gemeente voorstelt de kerk aan het Sandelingplein openlijk ten verkoop aan te bieden. Behalve over de Sandelingplein- kerk beschikt de Gereformeerde Kerk van Rotterdam-Zuid (Katen drecht) over een kerk aan het Putse- plein en aan het Breeplein. De kerk aan de Sandelingplein is ruim veertig jaar oud. In het voor jaar van 1959 heeft een brand veel schade toegebracht. Daarna is zij onder leiding van het Rotterdamse architectenbureau Wm. en Ban Lengkeek geheel opnieuw ingericht. UTRECHT Evenals andere jaren organiseert de ring Gooi-Eemland op Tweede Paasdag een Paasappel in de Utrechtse Jacobikerk voor de her- vormd-gereformeerde jeugdbond. Aanvang 3 uur. Sprekers drs. A Noordegraaf uit Oldebroek en ds. P. J. Bos uit Amei- de. Koren uit Kampen. Genemuiden en Hasselt verlenen hun medewer king (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de zaterdag ge houden jaarvergadering van de Ne derlandse Christelijke Plattelands Jongerenbond heeft de voorzitter, de heer C. Hakkesteegt, gezegd dat de overheid de burgers op het terrein van de jeugdvorming de vrije hand moet laten. Als wij waarde hechten aan jeugd organisatie op levensbeschouwelijke grondslag, aldus de heer Hakkesteegt, dan zullen wij de invloed van de overheid op het plaatselijke jeugd werk aan scherpe grenzen moeten binden. Anders lopen wij liet gevaar dat dit jeugdwerk wordt verricht on der leiding van een jeugd-ambtenaar of gemeentelijk vormingsleider, die de jongeren geheel naar eigen inzicht bezig houdt. De voorzitter pleitte in dit verbarfti voor het zoeken naar vormen van samenwerking met andere christe lijke groeperingen. In de middagvergadering sprak prof. dr. F. L. Polak over de automa tisering en de gevolgen daarvan voor de toekomstige samenleving. Hij zei o.m. dat verdere verkorting van de werkweek de enige oplossing is om de problemen der toenemende auto matisering en de werkloosheid het hoofd te bieden. e maken ons. aldus prof. Polak, in Nederland al ongerust bij een werkloosheidspercentage van 2, maar in de VS is dat percentage al en zonder de oorlog in Vietnam zou er daar zeker 8 10 procent werk loosheid zijn. De meeste predikanten hebben gisteren in hun preek aandacht aan deze actie geschonken. Velen maak ten gebruik van preekschetsen die de actie ter beschikking had gesteld. Ook alle radiokerkdiensten stonden in het teken van „Kom over de brug". Voor het eerst werd ook een tele visiekerkdienst in kleur uitgezonden. Het was een feestelijke dienst, vanuit het gereformeerde kerkje te Doorn, waarin prof. dr. J. Verkuyl preekte, nadat ds. Budiman uit Djokjakarta, Philip Potter uit Haïti en de kapitein van het Leger des Heils uit Kinshasa, Dick Verpoorte, iets hadden verteld over de werelddelen die zij vertegen woordigden. „We hebben moeite met de verre naaste omdat we niet weten hoe hij leeft en denkt. Wil hij geholpen wor den en is hij bereid zichzelf te hel pen?". zo vroeg ds. A. Griffioen, de plaatselijke predikant, zich af. Hij zei dat de gasten in de dienst gekomen waren om die afstand te overbrug gen. BUDIMAN Ds. Budiman zei: „Toen wij als jonge staten zelfstandig werden meenden wij onze idealen spoedig te kunnen verwezenlijken, maar het is een lange weg geworden, net als bij Israël, toen het uit Egypte wegtrok." Iedere jonge staat maakte direct een eind aan sommige kwalijke prak tijken die in de tijd van het koloniale regime waren ontstaan. Maar in het nieuwe volksbestaan zijn ook weer kwalijke praktijken gegroeid. Als het hart van de mensen niet verandert, komen deze steeds weer naar voren. Juist daarom hebben de kerken zo'n grote taak. Ze moeten meewerken aan de men- taliteiUvernieuwing van de jonge volken. In Indonesië leefde men vroeger uit de gedachte dat als je genoeg te eten hebt, je niet langer werkt, tot je weer honger krijgt. Er moet echter een nieuw begrip ge kweekt worden voor het materiële, een ander zicht op de arbeid. Maar één ding mogen de jonge vol ken weten: ze staan in hun strijd om een nieuw menswaardig bestaan niet alleen. De Heiland werkt ook nu nog. Maar de kerken van het oosten kun nen de zware weg niet alleen gaan. In Gods Naam. helpt hen, vroeg deze docent aan de Theologische Ho geschool te Djokjakarta. VERPOORTE Kapitein Dick Verpoorte zei, dat de moderne ontwikkeling in Afrika hem sterk doet denken aan het verhaal van de uittocht van Israël. Ook Afri ka is letterlijk verlost van de slaver nij. Maar het moet ook verlost worden uit de slavernijen van analfabetisme, onwetendheid, honger, ziekte en bij geloof. Er is nog geen einde aan de lange weg. Vooral de jonge kerken spelen ook daar een rol bij de noodzakelijke mentaliteitsverandering, omdat zij vanuit het evangelie de saamhorig heid. de medeverantwoordelijkheid en het dienstbetoon prediken. POTTER Philip Potter, de leider van de af deling voor wereldzending en evan gelisatie van de Wereldraad van Ker ken, vertegenwoordigde de beide Amerika's. Hij zei dat wij vandaag leven in een tijd van groeiende ver- wachtingen. Maar Israël had een Mo- I zes nodig om het volk uit te leiden. In het verleden zijn de pionierzen delingen degenen geweest die de vol keren hebben uitgeleid. Maar hun plaatsen moeten ingenomen worden door anderen die hun werk kunnen voortzetten. De actie „Kom over de Brug" is een uitnodiging aan u, zei hij, om uw leven met anderen te delen, opdat de anderen hun leven met u kunnen delen. VERKUYL Prof. Verkuyl moest antwoord ge ven op deze vragen. Hij sprak naar aanleiding van de voetwassing van de Here Jezus. De tijd is voorbij, zei hij, dat de kerken uit het westen kunnen heersen. Ze moeten van -hun Heer weer leren dienen. Wij mogen de jonge kerken assisteren bij hun pastorale en diakonale taken. De wet van het Messiaanse rijk is een wet van de wederzijdse dienst verlening. Als we Hem niet willen volgen in het dienen, zijn we sabo teurs van het Messiaanse rijk. We mogen, zei hij, onze voorrechten in onze handen nemen, zoals Jezus Christus de linnen doek nam. KANSELBOODSCHAP De elf kerkgemeenschappen die in deze actie samenwerken, hadden sa men een kanselboodschap opgesteld. Zij zeiden onder meer tot hun gelovi gen: In de komende dagen zal deze actie haar hoogtepunt moeten bereiken in het antwoord, dat u geeft op het ap pel, dat voor deze zaak op u in deze weken wordt gedaan. Het is nauwelijks nodig u eraan te herinneren, dat de opbrengst van de ze actie bedoeld is om de kerken in de ontwikkelingslanden beter toe te rusten tot het vervullen van hun roe ping in de samenleving. In hun we reld moeten zij getuigen van Christus zijn. Om deze dienst te kunnen vervul len moeten zij beschikken over ei gentijdse communicatiemiddelen. Voor deze dienst moeten zij hun jonge generatie door theologisch on derwijs vormen. In hun wereld moeten zij de kracht 1 van het evangelie, dat leven en sa menleving vernieuwt, laten zien. Dan zullen zij hun handen zorgend en helpend moeten uitstekend naar hen, die door het leven werden geschonden. Dan zullen zij hun jeugd moeten trainen tot medische, sociale, econo mische. culturele dienst aan hun volk. Wij allen hier vragen u in Christus' Naam ,de kerken ginds te dienen met wat ii geestelijk en mate rieel van Hem hebt gekregen, zodat zij daarmee hun volk en de Heer der wereld kunnen dienen. We herinneren u aan het woord van Christus, waarin Hij aan Hem gedaan rekent, wat u aan tén van Zijn minste broeders deed. (Matth. 25: 40)." Zilver gestolen uit Canterbury CANTERBURY Onbekenden hebben zaterdagnacht ingebroken in de eeuwenoude kathedraal van Can terbury, de zetel van het hoofd van de Anglicaanse kerk. Zij hebben voor een waarde van ruim 144.000 gulden aan zilveren voorwerpen meegeno men. Ook is geprobeerd twee safes in de schatkamer op te blazen, maar zonder resultaat. Het doopsgezinde kerkje van Woudsend wordt verbouwd tot een ex\ clusief eethuisje. De exclusiviteit zal niet bestaan uit het feit dat e\ exclusieve mensen worden toegelaten, maar dat het interieur exclusief ii en de hapjes: gebraden haantjes en paling uit de Friese meren. Het tooriïï een cafeetje stijl anno 1905, zégt eigenaar Egon Brenninkmeijerdij grote perspectieven ziet in verband met de aanleg van een jachthaven iJ de onmiddellijke nabijheid. De menisten van Woudsend verkochten hun „vermaning" wegens hel teruglopend ledental (het waren er nog maar twintig) en voegden hut gemeente samen, met die van het naburige Balk. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Vóór 1953 er kende de Roöms-Katholieke i Kerk in Nederland de door pro testanten bediende doop slechts j in drie procent van de voorko mende gevallen. In 1965 was dit percentage gestegen tot 80, in 1966 tot bijna 90. Binnen een korte periode is dooperkenning dus regel geworden, de (voor waardelijke) herdoop uitzonde ring. Deze cijfers bewijzen, zo schrijft dr. C. Augustijn in De Protestant, dat de dooperkenning, zoals die nu offi cieel is vastgelegd tussen de Rooms-Katholieke Kerk enerzijds, de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken anderzijds, in (Door Jan J. van Capelleveen) DJOKJAKARTA Hoeveel studenten de theologische hoge scholen van Indonesië ook zullen aannemen, hoeveel godsdienst onderwijzers en -onderwijzeressen in de komende jaren ook zullen worden afgeleverd, zij lossen het probleem niet op waarvoor de kerken nu staan: hoe moeten de duizenden die christen willen worden, leren wat het evangelie inhoudt? Deze kerken kunnen niet volstaan met plannen op lange termijn, hoe belangrijk die ook zijn. Er moeten voorzieningen voor dit mo ment getroffen worden. En daartoe moeten de kerken roeien met de riemen die ze hebben: de ouderlingen, diakenen, onderwij zers aan christelijke scholen en de actieve gemeenteleden. Als er geen predikanten zijn die in de kampong gemeenten kunnen preken, moeten de ouderlingen dat maar doen. Als die het te druk gekregen hebben om catechisatie te geven, moeten de on derwijskrachten maar bijspringen. Als die geen tijd hebben om ook nog zondagsscholen te leiden, moe ten jonge gemeenteleden ingescha keld worden. Het plan is goed. maar wie in Nederland heeft geprobeerd om de logge kerkmassa tot activiteit te prikkelen, weet hoeveel inspanning dat kost. Onze kerken zijn in de loop der eeuwen domineeskerken geworden. De Indonesische kerken hebben veel goeds van de Nederlandse en andere zendelingen geleerd, maar ze hebben ook een aantal verkeerde praktijken overgenomen. Een ervan was, dat de Indonesische kerken tot voor kort niet minder domineesker ken waren dan de Nederlandse. Het evangelisatiewerk werd gedaan door betaalde krachten en het gevolg was dat de gemeente op haar geestelijke lauweren ging rusten. Reveil De Britse zendeling in Salatiga David W. Ellis verzuchtte tegen me: „We hebben een opwekking nodig als nooit tevoren, anders zullen we al die nieuwe christenen nooit kun nen opvangen. Er moet een reveil komen". Moet je daar op wachten, of kun je dat organiseren? De Indonesische kerken hebben eenvoudig niet de tijd om te wachten tot plotseling de gemeenten actief zullen worden. En ze achten dat ook niet bijbels. Gods Woord zegt: Werk zolang het dag is. Daarom zijn de kerken op Java begonnen de actieve gemeenteleden te trainen voor nieuwe taken. Zo lang niet de gehele gemeente geacti veerd kan worden, moet begonnen worden met de werkende kern, in de hoop dat hun enthousiasme de tragere leden zal inspireren. Kadertraining Een nieuw woord heeft in deze kerken zijn intrede gedaan: kader training. Predikanten moeten leren hoe ze hun actieve leden aan het werk kunnen zetten. Ouderlingen moeten bijgeschoold worden. Lei ders van jonge kerken, zelf vaak pas gedoopt, moeten leren hoe ze een kerkdienst kunnen leiden. Jonge mensen moeten leren om een bijbels verhaal te vertellen voor de zon dagsschool. Kadertraining is een kameleon achtig woord. In iedere nieuwe si tuatie krijgt het steeds weer een geheel eigen kleur. „We hebben boe ken erover bestudeerd die ons van uit het westen werden toegezonden.' vertelde ds. Sularso in Djokjakarta mij. „maar lang niet alles is voor ons bruikbaar. We moeten experi menteren om nieuwe vormen te vin- De Indonesische kerken moeten alle krachten inscha kelen om in de huidige situa tie hun werk te kunnen doen, maar zij kunnen dat niet zonder hulp. Deze week kunnen wij in het bijzonder helpen door te geven voor de actie „Kom over de Brug", (giro 7600, Amster dam). In zijn volgend artikel hoopt onze kerkredacteur Jan J. van Capelleveen aan dacht te schenken aan de beste wijze, waarop wij de kerken kunnen helpen om op eigen benen te staan. Dat artikel hopen wij maandag te publiceren. den. We zijn dan ook nog lang niet tevreden." „In tegenstelling tot het westen." vertelde ds. G. P. Nooteboom, de eerste Nederlandse predikant die de Kerk van Midden-Java met dit werk is komen helpen, „gaat bij ons het vormingswerk van de kerk uit. In het westen staat het daar nogal los van. Maar hier heeft door de toeloop van nieuwe leden de kerk zelf die nood gevoeld. Daarom heeft de synode een raad voor de kader vorming in het leven geroepen, zijn er op classicaal niveau organen ge komen en zijn we nu bezig ook de gemeenten zover te krijgen dat zij aan dit werk aandacht schenken Geprobeerd wordt een organisatie op te bouwen, die van de kerk uit dit werk doet" De kerken van Java voelden, dat zij bij dit werk hulp nodig hebben Daarom heeft alleen al de Kerk van Midden-Java aan de gereformeerde zending vijf predikanten gevraagd. Ds. H. Koetsier werkt al een paar jaar in Semarang, ds. Zwart was net aangekomen toen ik door Java reisde en nog drie anderen worden verwacht. Vorige week vertrok ook de hervormde predikant drs. A. de Jong naar Oost-Java om de kerk daar in dit werk te gaan helpen. Een belangrijk stuk werk wordt reeds verzet. In Oost-Java trekken, ouderlingen iedere maand minstens één keer naar de veraf gelegen kam pongs om daar diensten te leiden. Maar er zijn geen ouderlingen ge noeg die dat kunnen en daarom wordfen zowel in Soerabaja als in Djokja hele liturgieën met preken gestencild voor de nieuwe groepen. Er is daar altijd wel iemtfnd die leiding kan geven. Hoewel men het niet ideaal vindt, acht men een gele zen preek toch nog altijd beter dan helemaal geen preek voor de jongste gemeenten en kringen. Maar ook in de oude en ge vestigde gemeenten treft men veel nieuwe leden aan. „Zelf behoor ik tot een plaatselijke gemeente die vorig jaar nog 600, maar nu 800 le den telt," zei ds. Nooteboom. „De nieuwelingen stimuleren weer de oudere leden tot activiteit. Lang zaam maar zeker wordt de traditio nele lethargie doorbroken." „Maar," voegde hij eraan toe, „vergeet niet dat dit werk nog maar in zijn kinderschoenen staat. Het is eigenlijk nog een onopgelost pro fil een dorpje in het Karoland op Noord-Sumatra trof ik een jonge medische student die met vrienden twee maanden lang tijdens de grote vakantie in dat dorp had geëvangeli seerd. Onder zijn leiding zon gen de kinderen enthousiast allerlei geestelijke liederen die hij zelf in de Karotaal had vertaald en hun had geleerd. Geheel rechts staat dr. Paul G. Schrotenboer, de secreta ris-generaal van de Gerefor meerde Oecumenische Synode. I C< bleem. We weten wel wat er moet gebeuren, maar nog niet goed hoe. De wil is er wel en de strategie is ook uitgestippeld, maar het werk zelf moet nog helemaal van de grond komen." Daarbij denkt deze predikant niet alleen aan het opvangen van nieuwe leden. Er is ook een plan vopr de toekomst. Dit werk zal niet afgelo pen zijn als de stroom van nieuwe lingen plotseling opdroogt. Dan zul len de gemeenten weer actief moe ten evangeliseren. Het grote doel van dit werk is alle leden van alle gemeenten, jong en oud. mannen en vrouwen, jongens en meisjes bij het kerkewerk in te schakelen, niet alleen nu. maar voortaan. feite niet anders is dan de bezegel van een ontwikkeling die reeds h plaatsgevonden. Dr. Augustijn waarschuwt er ter voor, niet te overdrijven door wederzijdse dooperkenning als belangrijke blijk van oecumcnis gezindheid te zien. Want er is meer gebeurd, dan dat men is ter gekeerd tot de praktijk van de h vormingseeuw. In een historisch overzicht laat zien, dat de wederzijdse dopperk ning tot in de vorige eeuw regel Pas in de negentiende eeuw werd gebruikelijk, hen die uit de p testantse kérken overkwamen vo waardelijk te herdopen. Dit gebruik wijst op twijfel: heeft iets plaatsgevonden, maar het wel een geldige doop? Om twijfel op te heffen, ging men bruik maken van de doop met formule: indien gij niet gedoopt doop ik u... REDEN De Rooms-Katholieke Kerk had den, om zleh gereserveerd te ton In de negentiende eeuw had de o 1 heiliging van de doop in protestan at kring schrikbarende vormen aan ar nomen. In de Nederlandse Hervoi de Kerk waren er predikanten, doopten „in de naam van geli hoop en liefde" of „ter inwijding het christendom". ol Daarbij kwam, dat verschillen flr predikanten slechts met bevochtij vingers het hoofd van de dopell f aanraakten. Ook op dit punt r er twijfel: was dit nog een echte days Men krijgt de indruk, dat dit arg ment vaak gehanteerd werd bij brek aan beter, aldus dr. Augusti Dat het een belangrijke rol gespeeld, staat echter vast. ten Verschillende bisdommen maak In de vorige eeuw de bepaling, dat rooms-katholieke getuigen moes :w instaan voor de juiste bediening iDe de doop, zoals deze over het al iy; meen jaren geleden had plaats vonden. Het spreekt vanzelf, dat df"~ een dergelijke bepaling in 99 van 100 gevallen de uitslag van het derzoek reeds van te voren vaststo Dit was.ook de bedoeling. |l GEWOONLIJK In 1865 gaf het concilie van de derlandse kerkprovincie als regel a dat „zij, die uit de ketterij tot kerk terugkeren, gewoonlijk on voorwaarde herdoopt worden." 1924 werd het „gewoonlijk" verscherpt tot „bijna altijd". Dat geen loze bepalingen bleven bewij; de cijfers. De radicale ommezwaai van laatste vijf jaar is volgens dr. fc gustijn primair te danken aan feit, dat de Hervormde Kerk tb weer kerk is in de eigenlijke zin \rv het woord wat in de vorige ctful niet zonder meer gezegd kon word VENETIë In Venetië is een gin gemaakt met voorbereidingen een eventuele zaligverklaring paus Johannes XXIII. De zaligV klaring is dikwijls een eerste stap Rfl heiligverklaring, een proces, dat ti( ;'d tallen jaren kan duren. '1 Johannes werd in 1958 paus na i P1 jaar patriarch van Venetië te i geweest Hij overleed in 1963. LI NED. HERV. KERK Aangenomen naar Lisse (vac Kooistra - toez J v d Velden1 Dubbeldam Bedankt voor Woerden (vac. Poot): C. A Korevaar te Rotterdal erf GEREF. KERKEN Beroepen te Leiden (vac, E. Havi oeroepen ie L,eiaen (vac. E. Hav IN kamp): P. v. Dijk te Creil-Espel (NOftoc' R-nci Aangenomen naar Alphen a. a. n (vac. K. H. Schuring): Fr. de Jongis, Maasland, die bedankte voor Heefii ui (2e pred.pl.) en Halfweg-Zwanenbu Beroepbaarstelling: prep geëx. en 11111 roepb. verklaard: kand. J Bezen/^ Lindtse Benedendijk 95. Zwijndrecht P CHRIST. GEREF. KERKEN in Beroepen te 's Gravenzande: M. Bi te Zeist. qjj, lal N

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2