MET VRIJE GOUDMARKT CRISIS BEZWOREN I ■HlH Massale pro-Johnson betoging Den Haag JAMIN Kennedy heeft wind tegen 3 Dr. Zijlstra: speculanten rekken aan langste eind J Eerste akkoord in Nieuw Delhi NIEMEYER f.75.000= TELEFOON-QUIZ NIEMEYER 1 Peacebutnot Qt any prieel In Amsterdam anti- VS demonstratie Klappen voor Willy Brandt Piloot weggezogen uit vliegtuig HET WEE* Enkele buien Stormschade valt mee Nieuwe leidse Courant Maandag 16 maart 1966 - 48ste |aargang ir«etcur: F. DIEMER oofdredacteur: Dr. E. Diemer loofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich it ghebleven mijn hert in teghempoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur CCHIPHOL Het besluit van de presidenten van de centrale banken om geen goud meer te leveren aan de Londense markt of aan enige andere goudmarkt, brengt weinig veran dering in de huidige situatie. De koersen tussen de valuta's blijven dezelfde. Er is alleen een vrije goudmarkt gekomen. Dat zei prof. dr. J. Zijlstra van morgen vroeg op Schiphol bij zijn terugkeer uit Washington. De presidenten van de centrale lanken van de VS, Engeland, Iwitserland, West-Duitsland, Italië, lelgië en Nederland, die verenigd iin in de „goudpool", wisten na twee lagen vergaderen een internationale nonetaire crisis te bezweren. Bij de nieuwe regeling varen lan- ien als Zuid-Afrika en Rusland wel, Idus prof. Zijlstra, de president van Je Nederlandsche Bank. De prijs van iet goud op de vrije markt was al 44 lollar per once en dat zal hij voorlo- lig op zijn minst blijven. Produktie De produktie van het goud is de aatste jaren wat bij de vraag achter- ebleven. Nu de prijs op de vrije narkt omhoog is gegaan, zal dit wel- icht de produktie, met name ook in lusland en communistisch China, sti- nuleren. De goudreserves van de entrale banken, die tot nu toe naar opers gingen die het voor niet-mone- aire doeleinden gebruikten (sieraden nz.) zullen nu op de vrije markt noeten worden gekocht. ss Ik geef op als nieuwe abonnee: Prof. Zijlstra was er zich van be wust dat de grote goudspeculanten ditmaal aan het langste eind trekken. Iedereen die het goud heeft weten te kopen tegen 35 dollar per ounce maakt nu een mooie winst. Uiteinde lijk kan de prijs door verhoogd aan bod echter weer gaan dalen. Prof. Zijlstra maakte zich niet on gerust over de vraag of sommige „zwakke broeders" onder de centrale banken, in strijd met de afspraken, uit winstbejag toch monetair goud tegen de verhoogde prijs op de vrije markt zullen gaan afzetten. In de overeenkomst is de clausule opgeno men dat zulke banken van de goud- pool-landen geen goud meer kunnen kopen ter vervanging van het verkochte goud. Bekend Dat centrale banken monetair goud in het gehim op particuliere markten zouden kunnen afzetten, achtte prof. Zijlstra uitgesloten. „Het zijn geen kleine winkeliers". De goudvoorraden van alle centrale banken zijn bekend. Nu particulieren geen goedkoop goud meer kunnen bemachtigen, zou den speculanten zich wel eens kun nen werpen op de sterke Duitse mar ken of de Zwitserse francs, maar ook in dit opzicht maakte prof. Zijlstra zich weinig zorgen. Als dit wel zou gebeuren, ontstaat er nog geen speci fiek revaluatiegevaar, zei hij. Prof. Zijlstra wa3 vannacht met de geriefelijk ingerichte vier-motorige presidentiële Boeing straalmachine van het Witte Huis naar Nederland gebracht. Voor vervolg zie pag. 9 NIEUW DELHI Op de tweede Wereldhandelsconferentie is gisteren een eerste overeenkomst bereikt. Het vraagstuk is opgesteld door een werkgroep van 55 landen, waaronder Nederland. Er bestaat algemene overeenstem ming dat de voedselproduktie in ont wikkelingslanden aanzienlijk kan worden opgevoerd door verbetering van de infrastructuur, inclusief ver voer, marketing, opslag, distributiefa ciliteiten en speurwerk. Ook bestaat overeenstemming over de noodzaak om de beschikbaarstel ling en het gebruik van kunstmest, bestrijdingsmiddelen, verbeterde za den, Landbouwuitrusting en werktui gen te bevorderen. De meeste afgevaardigden waren het eens dat de verantwoordelijkheid voor de opvoering van de voedselpro duktie in de eerste plaats ligt bij de ontwikkelingslanden zelf. Zij wezen echter op de noodzaak van tech nische en financiële bijstand door rij ke landen en internationale organisa ties om ontwikkelingslanden te hel pen het voedselprobleem op te lossen. betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze I Vele hoofdprijzen van 1000,- Er zijn 2 prijzen van 250,- uitgereikt en wel aan: J. H. Koster, Ophelialaan 1fc, Aalsmeer en J. Olden, Franc Halsstraat 16, Deventer. Tientallen andere gelukkigen kregen geldprijzen van ten minste 25,—. Morgen kunt u de gelukkige zijn. Vraag de folder bij uw winkelier. KOFFIE ij I Voor de pro-Amerika-demonstratie, zaterdagmiddag in Den Haag, bestond grote belangstelling: duizenden personen, van wie velen met spandoeken, namen eraan deel. De stoet, die van het Malieveld naar Plein 1813 trok, werd door 175 politieagenten begeleid. Opnieuw gaven tegenstanders van de Amerikaanse politiek in Vietnam er bfy'*: van, wel voor zichzelf het recht van-^imje demonstratie op te eisen, maar dit aan anderen niet te gunnen. Er ontstonden vechtpartijen, en 27 anti demonstranten werden aangehouden. De onderste foto toont een van hen in een stevige houdgreep. NEW YORK Kreten als „Laat je haar knippen" en „Ga terug naar Boston" overheersten zaterdag, toen senator Bob Kennedy meeliep in de optocht ter gelegenheid van St. Patrick's Day, een Ierse feestdag. Kennedy van Ierse afkomst werd met gejuich en boe-geroep ontvangen, nadat hij had laten we ten, mee te zullen dingen naar de Democratische kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap. De afkeurende reacties overheersten. Senator Robert Kennedy West-Europa reageerde over het algemeen cynisch op het besluit van de senator. De teneur van de kritiek was, dat Kennedy een opportunist is, die de „vrede-in-Vietnam" campagne van senator McCarthy tracht over te nemen. De Europese critici houden het op McCarthy, die zij als het idool beschouwen van de Amerikaanse idea listen en jongeren. Een verslaggever van de Londense Sunday Times schrijft dat Kennedy zijn strijd onder de slechtst mogelijke omstandigheden begon. Veel van zijn oude vrienden die op McCarthy heb ben gestemd, zouden nu in grote ver legenheid zijn gebracht. Een Parijse reactie was, dat Kennedy met McCar thy „een vuil spelletje heeft ge speeld". Ewa.seefspeel In Londen zei Lord Harleoh, een goede vriend van de fa milie Kennedy, dat Bob „meer een man van daden is dan zijn broer was". Het Romeinse blad II Tempo meent, dat „het pad van Bob Kennedy nog zwaarder is dan dat van zijn broer". Na het succes van McCarthy valt een zeker opportunisme van Bob Kenne dy niet te ontkennen, aldus het blad. morgen voordeel toffee mix 250 gram van 85 voor 75 niet duur vte! heerlijk (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het comité Nederland Vrij bewees zaterdag middag met een grootse demon stratie in Den Haag, waaraan een kleine 5000 mensen deelnamen, dat de vrije meningsuiting niet alleen aan een handjevol John son moordenaar-betogers is toebedeeld maar ook aan dege- en die de Verenigde Staten een warm hart toedragen. Terwijl een delegatie in de Ame rikaanse ambassade door ambasse- deur William R. Tyler persoonlijk werd ontvangen, trok een drie kilo meter lange stoet voorbij de diplo matieke vertegenwoordiging. Enige honderden provo-achtige jon geren trachtten voortdurend de pro-Amerika betoging in de war te sturen. De politie hield 25 van deze betogers aan voor het gooien van rookbommen, beledigen van een be vriend staatshoofd en overtreding van de wapenwet en openbare orde. Op het Malieveld stroomden die middag de demonstranten al vroeg van alle kanten toe. De deelnemers kwamen uit alle delen van het land. Ook liepen 60 Belgen uit Antwerpen en een groep Ohinezen uit Formosa mee. Verder namen leden van de Tweede Kamer, leden van de Haag se gemeenteraad en vele andere pro minente figuren aan de demonstra tie deel. Tientallen spandoeken en borden karakteriseerden de bedoeling van de manifestatie: Met VS tegen het rode gevaar, Sympathie voor VS, yes to USA, US fight for us, American youth dies for us. Een kleuter op de schouders van zijn vader droeg een Het spijt Brown LONDEN George Brown heeft aan verslaggevers toegegeven dat hij wat spijt had over het nemen van ontslag als Brits minister van buiten landse zaken te midden van de meest ernstige monetaire crisis sedert bijna veertig jaar. Brown zei dat men later altijd spijt heeft. „Maar ik denk niet dat ik mijn besluit zal wijzigen". bord met de tekst „ïk wil geen com munist je zijn". Op de Amerikaanse ambassade, die met tientallen hekken door de politie hermetisch was afgesloten, werd door de heer S. L. Bloemhard uit Voorschoten aan de heer William R. Tyler een petitie overhandigd. De tandarts Philip Blaiberg, die 75 dagen geleden in het Groote Schuur-ziekenhuis te Kaapstad (Zuid-Afrika) het hart ontving van een overleden kleurling, is gisteren uit het ziekenhuis ont slagen. Op de foto zien we dokter Blaiberg samen met zijn vrouw Eileen (rechts) bij het verlaten van het ziekenhuis. Een broer van de heer Bloemhard sneuvelde in de oorlog in Vietnam. Mejuffrouw Nel van den Duik (17) uit Haarlem bood de ambassadeur een bos tulpen aan. De delegatie werd verder gevormd door leden van het actiecomité, voorzitter mr. W. Boers, initiatiefnemer Hugo de Oude, mevrouw M. C. Mouwen-Swildens en student K. A Tedder. In de petitie verzoekt het comité president John son en het Amerikaanse Congres mee te delen, dat het Nederlandse volk grote achting betiuigt voor de presi dent, die zo waardig en vastbesloten voortgaat met de vevrulling van zijn taak. Voor vervolg zie pag. P Nadat Kennedy zaterdag had ge zegd zich verkiesbaar te stellen, ver telde hij, president Johnson al eer der van zijn besluit op de hoogte te hebben gebracht. Zijn broer Edward was naar Wisconsin gegaan, om se nator McCarthy op de hoogte te stel len. Kennedy zei, een eind te willen maken aan het bloedvergieten, en de kloof tussen arm en rijk, jong en oud in Amerika te willen overbrug gen. Zijn doel is „Amerika hoop te bieden". De huidige „rampzalige po litiek" kan naar zijn mening slechts veranderd worden door een ver vanging van hen, die dit beleid heb ben geschapen. Op de mededeling dat hij met se nator McCarthy wil samenwerken, reageerde de laatste dat de strijd die nu is ontstaan, een scheuring in de Democratische partij teweeg kan brengen. De eendracht onder de jon ge mensen zou in het bijzonder scha de kunnen oplopen. McCarthy, die zich niet zal terugtrekken, zei dat Kennedy er niet goed aan heeft ge daan, zich beschikbaar te stellen. Johnson President Johnson reageerde lako- niek op het besluit van Kennedy. „Dit zijn dagen, waarin we risico's moeten nemen. Sommigen specu leren in goud, anderen in voorver kiezingen". Johnson zei verder: „Toen hij voor de tv verscheen dacht ik, dat hij te vroeg te ver ging." Intussen is uitgelekt dat Kennedy vorige week Johnson heeft aangebo den zich buiten de strijd te houden, als de president zou instemmen met de vorming van een speciale com missie die een nieuwe politiek voor Vietnam zou moeten opstellen. De leden, die Kennedy voor de com missie had voorgedragen, waren vrij wel alle tegenstanders van het door Johnson gevoerde beleid. Kennedy liet weten, verrast te zijn dat de traditionele regels be treffende vertrouwelijkheden niet langer door het Witte Huis worden gerespecteerd. Hij beschuldigde Johnson van verdraaiing der feiten en bestreed de lezing, als zou hij zelf het initiatief hebben genomen tot de afspraak met Johnson. Van regeringszijde is meegedeeld, dat Kennedy's voorstel, de commissie te benoemen, alle kenmerken droeg van een ultimatum. Johnson ver wierp het vrijwel onmiddellijk, na dat het hem door de minister van defensie was voorgelegd. De presi dent wilde de schijn vermijden dat hij met Kennedy een politieke trans actie had gesloten. Bovendien zou een dergelijk akkoord een ondergraving zijn van de plicht van de president, het vast stellen van zijn beleid niet aan anderen over te laten. Voorts is Johnson van oordeel, dat toegeven aan de eis van Kennedy door Hanoi zou worden uitgelegd als een morele overwinning. Toen men Kennedy vroeg of hjj, zo hy president mocht worden, de Ame rikaanse troepen zonder meer uit Vietnam zou terughalen, hield hy een slag om de arm. NEURENBERG Betogers hebben gisteren de ministers Brandt (buiten landse zaken) en Wehner (voor Duitse kwesties) gemolesteerd toen zij' de opening van het congres van de Westduitse socialistische partij in Neurenberg wilden bijwonen. Toen Brandt en Wehner door de hoofdingang van de congreszaal wil den binnengaan, werden zij door eni ge honderden betogers in de weg ge lopen. Brandt, alsook Wehner, liepen klappen op. De betogers, die de ministers had den aangevallen, hadden tevoren meegedaan aan demonstratie tegen de voorgenomen wet op de nood toestand. Aan deze betoging namen ongeveer 2.000 mensen deel. ANKARA Op een vlucht van Istanboel naar Ankara is de deur van een Viscount-vliegtuig opengeslagen. De piloot werd weggezogen en is te pletter gevallen. De tweede piloot heeft het toestel met zijn 45 passa giers in de omgeving aan de grond gezet. Hef is gemakkelijker een leeg hoofd hoog te dragen dan een vol. WEISS 0 Kanselboodschap roept op tot dienstbetoon - pagina Kernmerk „Mag ik met u meeliften?' Zo langzamerhand lijken de kaarten in de voetbalcompetitie wel geschud. Huizen en Noord- wijk worden in de topklassen vrij zeker kampioen. Ook bij de korfballers naderen de beslis singen. U leest er alles over op onze sportpagina's. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Aan de vooravond van de kalenderlente (21 maart) is de atmosfeer zeer onstuimig. Al twee dagen achtereen staat er langs onze kust windkracht acht tot negen. Ook vandaag wa ren er nog weer fikse windstoten die af en toe de honderd kilome ter per uur bereikten. In de komende avond en nacht gaat de wind langzaam afnemen, maar het blijft ook morgen nog vrij onstuimig. Er zijn nog enkele buien onderweg, waarvan som mige van hagel vergezeld gaan. Dit betekent dat de temperatuur voor maart nog steeds aan de lage kant blijft. Wij wachten nog steeds op de eerste dag met een maximum boven de tien graden. 19 maart: Zon op 6.45, onder 18.32: maan op 0.32. onder ê.24. 15 lm 24 maart DEN HAAG In de loop van zaterdagavond wakkerde de wind langs de kust aan tot windkracht 9 met uitschieters tot 10. De loods- diensten werden gestaakt en het scheepvaartverkeer kwam stil te liggen. Gisteren bleven in Hoek van Holland de loodsdiensten voor klei ne schepen het grootste deel van de dag gestaakt. De westerstorm heeft weinig scha de aangericht. Aan de Noorderpier in Hoek van Holland kreeg een in aanbouw zijnde consumptietent aan zienlijke schade. Een enorme chaos ontstond in het redactielokaal van ANP-foto in Amsterdam doordat een van de gro te ramen in het nieuwe pand be zweek. De glasscherven kwamen in de telexmachines terecht Ook een deel van het plafond kwam omlaag, zodat de regen vrij spel had. AMSTERDAM Een op zichzelf weinig spectaculaire brand op een zolderverdieping aan de O.Z. Voor burgwal heeft het leven gekost aan een enkele maanden oude baby. De brandweer was het vuur vrij snel meester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1