ALLEEN STRIJD AAN TOP Beurs onder invloed van hevige goudkoorts BROWN BLEEF DE MAN DIE HIJ WAS Slechts handjevol Tsjechen roert zich Drie kandidaten is Democraten te veel Fondsenbezit Te laat? Nog niets veranderd Drs. D. Mallon hoofd Radionieuwsdienst De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! „Theologische" brief aan minister Polak ZATERDAG 16 MAART 1968 Bij een botsing tussen een van Madrid naar de Spaanse provin- cië Galicië rijdende passagiers- trein en een reparatiewagen zijn gisteren minstens 26 mensen om het leven gekomen en 80 ge wond. Twee rijtuigen van de trein raakten in brand. Robert Kennedy beslist vandaag CENATOR Kennedy heeft het niet verstandig: geoordeeld zich nu reeds aan te melden als gegadigde voor de kandidatuur van de Demo cratische partij bij de presidentsver kiezingen. Hij zal dat waarschijn lijk ook niet vóór 22 maart doen. de datum waarop inschrijving voor de voorverkiezingen in de staat Ore gon duit. Te oordelen naar de uitlatingen van senator McCarthy, die in New Hampshire verrassend sterk voorde dag kwam als rivaal van president Johnson, heeft Kennedy veel sym pathie verspeeld door te lang de kat uit de boom te kijken. McCarthy, die aanvankelijk als weg bereider van Kennedy werd gezien en zich ook wel als zodanig gedroeg, heeft blijkbaar de smaak te pakken gekregen en probeert nu zélf de iange en moeizame weg naar het Witte Huis te bewandelen. Ook zijn merendeels jeugdige vol gelingen voelen nu niets meer voor de kandidatuur van de berekenende politicus Kennedy. En er ls reden om aan te nemen dat geen geheime afspraken zijn gemaakt. Het succes van McCarthy was niet alleen voor president Johnson, maar ook voor Kennedy een grote verras sing. En nu McCarthy geen ruim baan wil maken, ziet Kennedy zich genoodzaakt een afwachtende hou ding aan te nemen. Hij heeft thans verklaard de kandi datuur van Johnson niet langer te steunen, zonder echter steun te ver lenen aan die van McCarthy. Moge lijk geeft hij er de voorkeur aan. zich op de vlakte te houden, totdat de actie van McCarthy vastloopt WASHINGTON Senator Robert Kennedy zou vanmid dag bekend maken of hij naar de democratische presidents kandidatuur zal dingen, of dat hij McCarthy volledig zal steu nen. Hij heeft gezegd zich in elk geval te zullen verzetten tegen de kandidatuur van pre sident Johnson. Veel democraten maken zich intus sen ernstig zorgen over de jongste ontwikkelingen. Zij vrezen dat door de strijd tussen drie kandidaten (Johnson. McCarthy en mogelijk ook Kennedy) de partij uiteen zal vallen en de republikein Richard Nixon met het presidentschap zal gaan strijken. Hoewel het prestige van president Johnson enigszins is gedaald (volgens opiniepeilingen), geniet hij in zyn par tij nog steeds zeer grote steun en is hij bijna niet te verslaan in de strijd om de nominatie. Een combinatie McCarthy-Kennedy zou echter zelfs voor de president wel eens te mach tig kunnen zijn. zo menen waarne mers. Aan de speculatie over een eventu eel terugtrekken van Johnson uit de presidentsrace is gisteren een eind gekomen dank zij vice-president Humphrey, die op een partijconfe rentie verklaarde: „Vergis u niet, president Lyndon Johnson zal de de mocratische kandidaat zijn. Zy die dienken dat debatten wijzen op een scheuring in de partij, kennen ons niet Als wij op het kritieke punt van voortgaan of terugtrekken zijn aan gekomen, 6taan Democraten zij aan zij". COLLECTIEVE BELEGGING IN AANDELEN Élf Inlichtingen over participatlebewljzen A.F. bij uw commissionair In effecten of bankier of rechtstreek» via de beheerder».postbus 3700 - Amsterdam. I Verdeel Uw risico en bevorder de groeikansen van Uw vermogen door brede, selectieve spreiding i Met George Alfred Brown (54) is een van de kleurrijkste en ook een van de intelligentste politici van het diplomatieke wereldtoneel verdwenen. De man was gehaat én geliefd: zijn dynamische werkkracht en zijn intelligentie maakten hem tot een briljant minister, die ech ter ook veel voor Engeland kon verknoeien. Daarom is de geschiedenis van zijn ontslag typerend voor Brown. Iemand zei eens: „Wilson zal hem nooit durven onslaan, want rown nooit durven ontslaan, want Brown ontslaan is hem vernietigen. Brown zal zichzelf vernietigen." Brown is de man van de vak bond. Zoon van een vakbondsman, met enkele jaren middelbare school, op negentienjarige leeftijd zelf reeds vakbondsfunctionaris, rees zijn ster snel na de oorlog. II Hij nam deel aan verschillende kabinetten, was na de dood van 1 Gaitskell kandidaat voor het lei- I derschap van Labour, maar trad terug ten gunste van Wilson. Deze benoemde hem op Economische 1 taken en liet hem in 1966 Stewart op Buitenlandse zaken vervangen. die nu weer met Brown stuivertje 1 wisselt. George Brown Michael Stewart Brown was minzaam voor zijn ambtenaren, maar kon (ook in bij zijn van anderen) toch grof en rauw tegen hen uitvallen. Hij ging gemoedelijk met journalisten om, was bij hen geliefd om zijn kern achtige uitspraken, maar hij kon hen ook voor alles en nog wat uit maken. Het begon al met prinses Mar garet. In een gemoedelijke bui legde Brown eens zijn arm rond de schouders van de prinses. Chroesjtsjef en Kosygin kunnen ook van hem meepraten. Hij viel Chroesjtsjef zo fel aan, dat deze reageerde: „Als ik Engelsman was, zou ik conservatief stem men." Kosygin kreeg te horen, dat hy de Amerikaanse oorlogvoe ring in Vietnam steunde, omdat hij aan een lunch in Londen een Amerikaanse perzik zat te eten. Toen de kranten van lord Thom son artikelen publiceerden over de spion Kim Phil by, die in Brit se regeringskringen paniek te weegbrachten, voegde Brown de krantenmagnaat in het openbaar toe. ..Het wordt tijd dat je je mond eens houdt." Aan een lunch zei hij legen de vrouw van een Europese diplo maat: „U ziet er vandaag schat tig uit. mevrouw. Zullen we een verhouding beginnen?" Toen de dame verrast opkeek, zei Brown: „Dat zal u beslist niet voor de eerste maal worden voor gesteld." „In ieder geval niet vóór de soep", repliceerde de diplomaten vrouw. In politieke kringen staat Brown hoog aangeschreven. Johnson noemt hem een „goede en oude vriend". Een heel ander minister is zijn opvolger Michael Stewart. Deze is afkomstig uit de middenstand. Hij studeerde in Oxford. Na de oorlog was hij Lagerhuislid, staatssecre taris en minister. Hij is eveneens bekwaam, zonder de bruisende vi taliteit van Brown te etaleren. Ook diens opwinding is bij hem ver te zoeken. Stewart is 62 jaar. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Eén zwaluw maakt I nog geen zomer. Misschien kan I de situatie in Tsjecho-Slowakije op deze wijze het beste worden getypeerd. Er is hoop, maar geen zekerheid. Men wacht af hoe de kaarten zullen vallen. Achter de schermen wordt een politiek spel gespeeld, dat op dit moment nog zo ondoorzichtig is als koffie dik. In Praag zijn orthodoxe zowel als progressieve groeperingen het er over eens dat het uitsluitend om een crisis in de communistische par- 1 ij gaat. Het volk staat er min of meer buiten, of durft zich althans noch te roeren noch uit te spre ken. Slechts een handjevol studenten, schrijvers en cultureel-geëngageer- den heeft baanbrekend, of ieder ge val in het oog springend, werk ver richt, waarbij de grenzen van het toelaatbare overigens niet werden overschreden. De crisis in het „nationale front", dat officieel door ruim 99 procent van de stemgerechtigden zal wor den gedragen, doch dat in de prak tijk slechts door 20 procent van de bijna vijftien miljoen zielen tellen de bevolking daadwerkelijk wordt gesteund, dateert niet van vandaag of gisteren. De Amerikaanse communistische partij wil een eigen man kandidaat stellen voor het presidentschap. In aanmerking komen Henry Swinston, partijvoorzitter, Calude Lightfoot, se cretaris voor negerbelangen in het centrale comité en Gus Hall. de se cretaris-generaal van de partij. Beperkte plaatsing van eerstejaars medicijnen DEN HAAG Wie het komende najaar een studie in de geneeskunde of in de tandheelkunde wil beginnen, moet zich voor 1 mei bij de daarvoor samengestelde plaatsingscommissie melden. De capaciteit van de universiteiten ls de laatste jaren onvoldoende ge bleken om allen die deze studie wil len volgen, daartoe in de gelegenheid te stellen. De toenmalige minister van onderwijs en wetenschappen wilde in verband met deze situatie een numerus clausus voor deze stu dierichtingen invoeren, wat niet doorging. Wel kwam er een plaatsingscommissie. De plaatsen zijn voor de studie ge neeskunde als volgt verdeeld: 250 U- trecht, 160 in Rotterdam en telkens 200 aan de overige universiteiten, voor tandheelkunde: 90 in Utrecht, 85 in Groningen, 60 in Amsterdam (VU) en 45 in Nijihegen. I men bij voorbaat toegejuicht door grote groepen Tsjechoslowaken hoewel het de vraag is of deze ook op de geestelijke vrijheid slaat. I In dit verband is het misschien I interessant naar voren te brengen dat de opheffing van de perscen- suur ook overigens al sinds janu- I ari slechts een dialoog heeft ge- j opend over de weg, die het Tsjecho- slowaakse communisme heeft te gaan. Niet veel van de schrijvers, ook die in de meest vooruitstrevende li teraire tijdschriften, treedt buiten de oevers van de zogenaamde so cialistische republiek. Koest „Dat kan ook niet anders." zei een journalist, „nog afgezien van i het feit dat we nog niet weten wat we zelf willen. Dit klinkt misschien paradoxaal, maar de nieuwe partij- I leider Dubcek en zijn trawanten hou den zich merkwaardig koest. Zou de Sowjetunie het loslaten van de com munistische lijn niet toestaan?" „Wij zijn geen romantici, maar realisten. Elke volksactie die uit de hand loopt, kan binnen een paar uur worden neergeslagen." DEN HAAG Tot hoofd van de Radionieuwsdienst van het A.N.P. zal met ingang van 1 januari 1969 optre den drs. D. Mallon, thans redactie chef van deze dienst. Hij volgt de heer S. Witteboom op, die dit jaar de pensioengerechtelijke leeftijd bereikte. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Ideologi ie Het gaat om een ideologische strijd tussen liberale en conservatie ven, tussen aanhangers van presi dent Novotny en partijleider (eerste- secretaris- Dubcek, die Novotny in januari als partijleider heeft opge volgd. De liberalen kunnen als verlichte nationalisten worden aangeduid, die genoeg hebben van twintig jaar be tuttelende bureaucratie, die de eco nomische achteruitgang een doorn in het oog is en die een eigen ideo logische visie willen ontwikkelen. De conservatieven wensen alle het oude te laten: bij profeten of dicta tors als Marx, Lenin en Stalin, en ook bij de Sowjetunie als bemoede rende macht. Tragisch voor het Tsjechoslo- waakse volk is echter dat leden van de elkaar bestrijdende groepen com munisten blyven. Het was de bedoe ling. volgens het geijkte patroon meningsverschillen uit de weg te ruimen via de hoofden of in ieder geval de functies van regerende par tijbonzen, waarbij het volk achter eenvolgens voor voldongen feiten worden geplaatst. De vlucht van generaal Sejna naar Amerika, van een man die als poli tieke figuur op de hoogte was van alle geheimen van het Warschau pact, heeft dit proces uit de hand doen lopen. Studenten, schrijvers en kunstenaars hebben deze sensatio nele actualiteit aangegrepen om Novotny, die Sejna altijd beschermd heeft, tot aftreden te bewegen, en tegelijkertijd meer vrijheid te eisen. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Schroom „Er is nog niets veranderd. We hebben demonstraties en wat pole mieken gehad, maar in feite is alles gelijk gebleven." Deze woorden zijn van een jurist, met wie wij toevallig in aanraking kwamen, toen wij gis teravond een door intellectuelen uitverkoren café bezochten, dat op de oostelyke oever van de Moldou ligt. De man wilde zijn naam niet noe men en sprak aanvankelijk met de grootste schroom. Hetzelfde was het geval met Tsjechen of Slowaken, die bereid waren over de politieke situa tie te praten. Zelfs de journalisten en studenten hielden zich gedekt. „We moeten een paar dingen goed uit elkaar houden." vervolgde de ju rist. Dat generaal Janko zich voor het hoofd geschoten heeft, betekent, voor mij althans, niets. Hij was een medestander van Novotny en een vriend van Sejna. en zal wel betrok ken zijn geweest bij het verstrekken van uitreispapieren aan de laatste. En dat onze „mini-Beria", Mamu- la. thans in de gevangenis zit, is voor het waaien van een nieuwe wind evenmin belangrijk. Deze on verbiddelijke en hardvochtige man was al sinds januari afgezet, waar mee ik maar zeggen wil dat zijn ar restatie in de pen zat." Is de procureur-generaal Samec soms al weg, of zijn assistent en chef van de byzondefe afdeling Ada- mec? Zij hebben in de jaren 1948 tot 1958 bijna dertigduizend mensen uit politieke overwegingen laten ver volgen. Slav en De leden van de geheime politie zijn er nog. evenals de bevoorrech te klasse militairen, van wie de meeste officieren vroeger arbeiders waren. Met de honderdduizenden profiteurs, die door het zich slaafs onderwerpen aan de partijdiscipline dikke banen en salarissen verdienen, zullen ze zich fanatiek verzetten te gen een definitief omgooien van het roer. „Zij hebben de wapens, wij be schikken slechts over blote handen." De algemene mening in Praag ls, dat men op een volksopstand, zoals Hongarije in 1956 gekend heeft, niet behoefte te rekenen. Zelfs niet met het afdwingen van een koers, die een andere dan een communistische zou zijn. Er zou heel misschien wat verlichting ko- AMSTERDAM Gisteren was de effectenbeurs onder in vloed van de hevige goudkoorts, welke ook deze week, ondanks alle geruststellende verklarin gen, de internationale speculatie in haar ban hield. Vooral inter nationale aandelen profiteerden van het wantrouwen in de va lutawereld, zodat Kon. Olie en Philips flink in koers konden stijgen. De aankondiging van achttien procent dividend door het Philips concern en een gun stige kwartaalstaat werd goed opgenomen. Het Hoogovencon cern geeft een onveranderd divi dend over 1967. De 7 procent K.L.M. lening is een mislukking geworden. Het komend weekeinde belooft be langrijke beslissingen te brengen, daar de presidenten van diverse pro minente circulatiebanken in Amerika spoedeisend overleg gaan plegen op welke wijze men de internationale goud- en valutacrisis kan bezweren. We moeten afwachten, of zij daarin zullen slagen, want eenmaal gewekt wantrouwen is moeilijk ongedaan te maken. Al vier maal binnen enkele maan den hebben de leden van de z.g. goudpool verklaard, dat zij de goud prijs van 35 dollar per ounce onvoor waardelijk gullen blijvep steunen, zo ook deze week weer, maar nog nim mer is de goldrush internationaal zo hevig geweest als de laatste dagen. Hipr in Nederland bemerken wij daarvan gelukkig niet zo veel, maar in andere landen is het publiek in ac tie gekomen. Voor zover men niet aan klompjes goud kan komeen, ham stert men munten of gouden voorwer- 1 pen. Als het publiek eenmaal op hol is geslagen, dan is het moeilijk om een beweging tot staan te brengen. Dat ervaren nu de monetaire auto riteiten internationaal en men is er wel van overtuigd, dat er bepaalde drastische maatregelen moeten wor den genomen. Het is jammer, dat men in deze niet één Lijn trekt, want Frankrijk heeft maandenlang de Amerikaanse monetaire politiek aan gevallen en wil van het huidige mo- GRONINGEN Het bestuur van de theologische faculteitsvereniging te Groningen heeft zich in een brief tot de minister van justitie, mr. C. H. F. Polak, gewend naar aanleiding van diens antwoord aan prof. dr. B. Delf- gaauw en vijf andere hoogleraren. In de brief wordt gezegd dat de hoogleraren hun verontrusting hebben uitgesproken over de houding der re gering ten aanzien van diegenen die op grond van hun geweten protesteren tegen de Amerikaanse Vietnampoli- tiek. Met het uitspreken van deze veront rusting is een stellingname inzake het Vietnamconflict niet aan de orde, zo dat „u blijk geeft van verkeerd ver staan, wanneer u hun verwijt dat zij studenten en anderen willen stijven in het plegen van handelingen, die niet alleen strafbaar maar ook kwet send, onbehoorlijk en ondemocratisch zijn". netair stelsel dat op de goudwis- selstandaard rust, af Vorige week hebben wij de vinger bij de zieke plek gelegd: zowel Ame rika als Engeland moeten zorgen voor het herstel van vertrouwen door krachtige maatregelen In het binnen land: verhoging van de belastingen, waarom Johnson al zo lang gevraagd heeft, het dichten van het grote gat in de betalingsbalans; de Britten moeten een noodzakelijke versobe ring aanvaarden en hun economie moderniseren, j De voorzitter van de Federal Reserve Board der Ver. Staten wees hierop deze week ook en verklaarde vervolgens, dat een hogere goudprijs niet bijdraagt aan de oplossing van de problematiek van Amerika. Koersvorming Op de effectenbeurs was de ver trouwenscrisis in pond en dollar en de goudkoorts het gesprek van de dag. Gisteren vooral kwam de invloed van de monetaire crisis op de koersvor ming aan het licht, toen Kon. Olie van ƒ150 ex bonus tot ƒ155 steeg, Phi lips van 124 tot 128, Ovens van ƒ120.50 tot ƒ123.80. Nabeurs was de stemming gematigder en liepen de koersen terug. Philips kwam deze week met een goede staat over het vierde kwartaal, waardoor de winst over het hele jaar 1967 met twee procent steeg. De omzet over het afgelopen jaar vermeerderde met acht procent, de winstmarge was iets lager dan over 1966. Een goede indruk maakte de aankondiging van 18 procent divi dend, wat iets hoger is dan vorig jaar toen 1G procent werd betaald, aange vuld met een uitkering van de Ame rikaanse Philipstrust. Er blijkt uit de ze dividendaankondiging, dat het be stuur van het concern vertrouwen heeft in de ontwikkeling van 1968. Een prettig bericht leverde ook de Kon.Hoogovens. die een onveranderd dividend van 20 procent aankondigde. Zoals men weet, komt hier straks nog tien procent bonusuitkering bovenop. In de lokale afdelingen was het rustiger dan bij de internationals. Ned Kabelfabriek heeft een onveran derd dividend van 16 pet. aangekon digd. wat een goede indruk maakte. De koers van dit fonds steeg van 276 tot 284 pet. De Bierbrouwerij De Drie Hoefij zers is, naar het bestuur mededeelde, op vrijersvoeten. Wie de kandidaat is, werd niet gezegd. Intussen steeg de .beurskoers van dit fonds van 108 tot 117. dat is 36 punten."Ook gaan er geruchten, dat Wilton-Feye- noord-Bronswerk met fusieplannen rondloopt. Hier wordt het Rijn-Scheldeconcern, waarin o.a. Rott. Droogdok en De Schelde zitten, als fusie-partner genoemd. De aand. Wilton stegen van 157 tot 164 pet. Vast in de markt lagen verder Albert Heyn (van 1320 naar 1370), Billiton Mij (van 143.60 naar 150), Kon. Zout-Organon (van 156,80 naar 161.50). De Alg. Bank Nederland steeg op de dividendverhoging, Sla- venburg's Bank verhoogde de winstuitkering met één procent, maar de beurskoers profiteerde daarvan niet. De emissie van 7 pet obl. K.L.M. Is een mislukking geworden. Naar de beurs meent is van de 100 miljoen slechts 40 miljoen geplaatst. Giste ren kwam de eerste (geleide) note ring in het fonds tot stand en wel een half procent beneden de emissie- koers. De hele obligatiemarkt ligt trouwens wat zwaar op het ogenblik. De discontoverhoging in de Ver. Sta ten wijst in de richting van duurdere rente ginds. De Eurodollarmarkt geeft dezelfde aanwijzingen. Wij me nen, dat men de laatste paar maan den te snel de emissies op elkaar heeft laten volgen. De „maag van de belegger" is door een indigestie ge- treffen. De laatste 6x/z pet. obl. Bank voor Ned. Gemeenten die zo voortref felijk slaagde, is intussen afgezakt tot 98 3^8 pet., dus 3/8 pet. beneden de uitgiftekoers. Het dekenaat Schiedam van de r.k. kerk houdt een vastenactie voor pater Broekman in Mount Hagen (Australisch Nieuw-Gui- nea). Twee leerlingen van de r.k. technische school besloten deze actie op originele wijze te steu nen door twee paarden mee naar school te nemen en alle 577 leer lingen voor een kwartje een ritje te laten maken. De deken van Schiedam, pastoor J. Oudshoorn, bleef met achter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5