„Goudcrisis brengt onze economie niet in gevaar' Commentaar Minister Brown boos afgetreden JAMIN In Praag weer „zuivering" BLAIBERG IS THUIS SER wil informatie- en bemiddelingsorgaan Professor Witteveen: Er maatregelen worden moeten verstandige genomen 'SPREUK Caiifrtouisoep...die Is pas lekker! (RITA) HET WEER Koud en nat weekeinde AFWEZIG BIJ BESLISSING China straft Britse „spion T elevisiestoring duurt twee uur Man door zand bedolven II Zaterdag 16 maart 1968 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ia ghebleveit mijn hert in teghenspoetl" Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ie goudkoorts duurt, als gevolg van rees voor een devaluatie van de ollar, onverminderd voort. Deze oto uit Parijs getuigt daarvan: een nbeschrijfelijke menigte nieuwsgie- gen, kopers en journalisten, nauw- rttend in het oog gehouden door talrijke politiemannen, overstroomde gisteren de onder de grond gelegen zaal van de Parijse goudmarkt, waar de handel een bewogen verloop had. De goudprijs is hier sinds donderdag met niet minder dan dertig procent gestegen. In Washington zal dit weekeinde worden beslist welke maatregelen er moeten worden genomen om de crisis op de internationale goudmarkt te bezweren. Hoogstwaarschijnlijk zal de goudprijs worden verhoogd. Zal een en ander tot gevolg hebben dat de dollar en het pond devalueren Professor Zijlstra, die aan het overleg deelneemt, meent van niet. DEN HAAG De ontwikkelingen op de internationale goudmarkt behoeven geen diepgaand effect te hebben op de Nederlandse economie, wanneer er verstandige maatregelen worden getroffen. Dit zei gisteren minister van financiën, dr. Witteveen in een televisiegesprek. De bewindsman legde deze verklaring af op het ogenblik dat in Washington een groep presi denten van nationale banken met de Amerikaanse regering aan het overleggen is welke maatregelen er kunnen worden genomen om de goudcrisis ontstaan na de enorme goud aankopen van de laatste tijd te bezweren. Dit weekeinde zal de beslissing vallen over de goudprijs. Ook prof. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank neemt deel aan de besprekingen, die vandaag zijn begonnen. Hij is er gisteren naar toe gereisd. Volgens ingelichte kringen in Washington wordt verwacht, dat van Het leven kan alleen achter waarts begrepen worden, III tmaar het moet voorwaarts worden geleefd. KIERKEGAARD Dr. Philip Potter in kerk van Doorn - pagina Kernmerk PIPO Het lijkt zo eenvoudig. Iede re avond een paar minuten Pipo d« Clown met een avon tuur. Muar wat er achter de schermen (in Baarn) voor werk verzet wordt voor die ogenschijnlijk simpele scène tjes, lee6t u in ons Zondags blad. ..Als je je excuus maakt, mag je terugkomen." (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De weerschepen op het noordelijke deel van de Oceaan meldden vanmorgen windkracht tien. Dit werd veroorzaakt door een stormdepressie die langs IJsland in de richting van de Noorse kust trekt. In de komende avond en nacht zal een regenfront passeren met een tot krachtig toenemende wind. Het weekeinde blijft nog teleur stellend. want morgen komt ons land opnieuw in een onstabiele iets koudere luchtstroom, waarin buien met soms hagel voorkomen. Er zal vrij veel wind zijn. De middagtem- peratuur blijft in de buurt van de zes graden schommelen en dat is voor b?Jt maart belangrijk onder normaal. LONDEN George Brown, de Britse minister van buiten landse zaken, is gisteren afge treden. In zijn plaats heeft ko ningin Elizabeth benoemd Mi chael Stewart, minister van staat voor economische aangelegen heden. Stewart heeft nu de func tie terug die hij in 1966 aan Brown overdroeg. Verrassend daarbij is, dat het Foreign Office zal worden samengesmolten met het ministerie voor het Gemene best. Uit de gepubliceerde ontslagbrief van Brown aan Wilson en het ant woord van de premier, valt op te maken, dat de regeringsleider na een boodschap uit Washington via de „hot-line" over de goudcrisis, op dracht had gegeven de Londense goudbeurs vrijdag gesloten te laten, zonder voorafgaand overleg te heb ben gepleegd met zijn minister van buitenlandse zaken. Brown heeft hem dit kwalijk genomen. Wilson zegt in zijn antwoordbrief: „Mijn beste George": „Zoals het je bekend is, hebben we vergeefs ge tracht op een kritiek tijdstip met je in contact te treden, zodat je aan wezig had kunnen zijn bij de beslis singen, die met de grootste spoed moesten worden genomen, gezien de ernstige gevolgen voor het land en voor de internationale gemeenschap." Waarnemers geloven niet dat de benoeming van Stewart een verande ring van politieke aard zal inhouden. In belangrijke kwesties als het Ame rikaanse Vietnam-beleid en de Britse toenadering tot de EEG, heeft de lei der van de twee gecombineerde mi nisteries dezelfde mening als George Brown. biscuits 300 gram 69 kersvers uit het blik niet duur wel heerlijk AMSTERDAM De N.V. Hol- landsche Stoomboot Maatschappij zal met ingang van juli een container- dienst openen tussen Amsterdam en Felixstowe (Engeland) met een speci aal schip van ongeveer 3500 brt. Vorig jaar september schreef frater Marcel de Groot een brief aan prins Bernhard met het ver zoek om een afgedankt vliegtuig ter beschikking te stellen van de blinde jongens van het Sint- Henricusinstituut te Nijmegen. De Prins heeft, zoals bekend, zijn uiterste best gedaan om dit verzoek in te willigen en giste ren is een Beechcraft van de luchtmacht bij het instituut aan gekomen. De jongens waren er als de kippen bij om dit prach tige cadeau aan een eerste ver kenning te onderwerpen. Amerikaanse zijde zal worden aange drongen op fundamentele hervormin gen van de particuliere goudhandel in het buitenland. Om de enorme goudaankopen in Amerika zelf een halt toe te roepen heeft het Ameri kaanse congres een wetsvoorstel aan genomen dat het onmogelijk maakt dat dollars tegen goud worden inge wisseld. Naar de mening van minister Witte veen dienen er maatregelen te wor den getroffen om te voorkomen dat door speculatie goud aan de officiële reserve wordt onttrokken en moeten er wegen worden gezocht om te be reiken. dat de centrale banken meer goud voor, hun onderlinge betalingen kunnen reserveren. Men zou zich kunnen voorstellen, aldus de minister, dat de centrale banken hun goud alleen voor hun onderlinge betalingen gebruiken en dat het niet meer op de vrije markt terecht komt. Voor vervolg zie pag. 7. KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg. de eerste overlevende harttransplan tatiepatiënt ter wereld, is vanmorgen ontslagen uit het Groote Schuur-zie- kenhuis, waar hij 73 dagen in een speciale gesteriliseerde suite werd verpleegd. Prof. Christiaan Barnard, die op 6 januari bij tandarts Blaiberg het hart van de kleurling Clive Haupt inplant te, hield met zijn transplantatieteam eerst nog een bespreking alvorens hun opgetogen patiënt te laten ver trekken naar zijn woning in Kenil- worth. Verklaring Smith: Britse regering drijft Rhodesië naar republiek LONDEN Premier Ian Smith heeft in een te Salisbury opgenomen verklaring voor de Britse commer ciële televisie als zijn mening te ken nen gegeven, dat de Britse regering Rhodesië dwingt in de richting van een republiek, „of de Rhodesiërs dit willen of niet". Hij zei dat hij nog wachtte op een rapport van de Rho- desische constitutionele commissie, alsvorens een beslissing te ne^ien. De eerste-minister verklaarde dat zijn geweten ten aanzien van de te rechtstelling van vijf negers zuiver was, omdat Rhodesische gerechtsho ven hiertoe met een meerderheid van vier tegen een hadden besloten. AMSTERDAM De staking op het woningbouwproject van de bouwcombinatie Banero in Amster dam-Noord is geëindigd. De bouw vakkers zijn akkoord gegaan met een donderdag tussen vakbondsvertegen woordigers en directie bereikte over eenkomst Zij gaan maandag weer aan het werk. De president van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, is gistermiddag van Schiphol naar Washington ver trokken om daar deel te nemen aan de beraadslagingen over de goud situatie. w LANTSJOU Een rechtbank in de Chinese stad Lantsjou heeft gisteren de Brit George Watt tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld en de West duitser Peter Deckart het land uitge zet. Zij werden beschuldigd van spionage. Een en ander maakte het persbureau Nieuw China bekend. Beide mannen zijn in dienst van de Vickers Zimmern, een chemisch-tech- nisch bedrijf, dat in Lantsjou een kunstvezelfabriek bouwt. Volgens het persbureau zou Watt bekend en be rouw hebben. PRAAG Terwijl de aandrang op de Tsjechoslowaakse president No- votny om af te treden steeds sterker wordt, heeft deze gisteren minister dr. Joseph Kudrna en procureur-ge neraal en dr. Jan Bartuska ontsla gen. Het parlement had hiertoe ge adviseerd, aangezien het geen ver trouwen meer in hen had. Ook op het ontslag van de minister van defensie, generaal Bohoemir Lomsky, wordt steeds sterker aangedrongen. Het presidium van de communis tische partij zou gisteren beslist heb ben over de vraag hoe het aftreden van Novotny moet worden geregeld. Volgens het Zuidslavische persbureau Tanjoeng was het aftreden van de de president „een kwestie van uren". Voor het eerst is het hoofd van de president in het openbaar geëist. Vol gens de Tsjechische radio-Bratislava schreef de secretaris van het centraal comité van de Slowaakse commu nistische partij, Zrak, een landbouw- dagblad dat „hoewel de grondwet geen melding maakt van de mogelijk heid om de president af te zetten, dit niet betekent dat een impopulaire president zijn ambtstermijn moet uit dienen". Onze speciale verslaggever Link van Bruggen Is naar Praag gereisd om de ont wikkelingen in Tsjechoslowa- kije van nabU te volgen. Op pagina 5 staat zijn eerste verhaal. ROTTERDAM Als gevolg van een electrische storing in het scha kelmechanisme tussen de zender Ne derland 2 en de antenne in Lopik, die om ongeveer zes uur gisteravond op trad, hebben de televisiekijkers bin nen het bereik van Lopik het tweede net tot kort na acht uur niet kunnen Werkstaking Bedrijfsleven achter ivettelijke ivaarborgen van werkstaking (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De centrale werkgevers- en werknemers organisaties hebben geen be zwaar tegen het voornemen van de regering om de werkstaking met een aantal wettelijke waar borgen te omringen en in grote Ijjnen hebben zjj elkaar kunnen vinden over de inhoud daarvan. Dit blijkt uit het advies aan de ministers van justitie en sociale zaken, dat de Sociaal-Economi sche Raad gisteren na precies twee jaar studie heeft vastge steld. In dit advies pleit de raad voor de instelling van een permanent infor matie- en bemiddelingsorgaan, dat behulpzaam kan zijn bij het voorko men en het (langs minnelijke weg) oplossen van conflicten. Dit orgaan zou moeten bestaan uit enige tiental len personen, aan te wijzen door de minister van sociale zaken in overleg met de Stichting'van de Arbeid. Elk geval van stakingsdreiging zou ter kennis van het orgaan moeten worden gebracht, waarna een be perkt, oneven aantal leden zou moe ten worden aangewezen om zich met de informatietaak te belasten. De keuze van deze informateurs zou kunnen worden opgedragen aan de voorzitter en de plaatsvervangende voorzitters van de SER. De bemiddeling zelf dient volgens de raad niet in de wet geregeld te worden en een vrijwillig karakter te behouden. Het niet-nakomen van de aanmeldings- en verschijningsver plichtingen zal, als de rechtmatigheid van een staking aan de rechter wordt onderworpen, een element in de oor deelsvorming van de rechter kunnen vormen. /"\P verzoek van de toenmalige mi- nister van justitie Samkalden heeft de Sociaali-Economlsche Raad zich thans uitgesproken over de vraag welke wettelijke waarborgen de werkstaking zouden moeten om ringen. Een zeer moeilijke materie, hetgeen wel hieruit blijkt dat de raad pre cies twee jaar nodig heeft gehad om het advies uit te brengen, hoewel de minister op 16 maart 1966 vroeg dat te doen „zo enigszins mogelijk nog vóór deze zomer" Aan een wettelijke regeling bestaat wel behoefte, al is de haast thans niet meer zo groot als in 1966, toen nog enigermate van een overspan ning op de arbeidsmarkt kon wor den gesproken. Die behoefte is er vooral omdat de bekende uitspraak van de Hoge Raad van 15 januari 1960 (waarop diver se later gedane rechterlijke uitspra ken zijn gebaseerd) niet meer be vredigt. Niet alleen de regering, maar (blij kens zijn advies) nu ook de SER is van mening dat door deze uitspraak een situatie is geschapen, die onvol- doendie ruimte laat voor de toepas sing van de staking als uiterste mid del in de onderhandelingen over Io nen en andere arbeidsvoorwaarden en regelingen. Vrij algemeen immers bestaat do overtuiging dat de bestaande sta kingsvrijheid gehandhaafd moet blij ven. Er dient slechts (nog) voor ge zorgd te worden, dat deze vrijheid niet wordt misbruikt, evenmin als de staking eenmaal uitgebroken zelf. Het advies van de SER is een gede gen werkstuk geworden, waarin de onderhavige problematiek van vele kanten deskundig is belicht. Wellicht kan de regering het defini tieve wetsontwerp nu spoedig indie nen, „zo enigszins mogelijk nog vóór deze zomer". Verkiezingscomplot in Columbia BOGOTA Mevrouw Alina Mu- noz de Zambrano, gouverneur van het Columbiaanse departement Cau- ca, heeft de beschuldiging geuit, dat een internationaal complot pogingen doet .om de verkiezingen voor het congres, de provinciale en de ge meenteraden, die zondag worden ge houden, te verstoren. Zij zegt over bewijzen te beschikken dat het kapen van een Columbiaans passa giersvliegtuig door Castro-Cubanen, onderdeel van deze samenzwering was. OSSENDRECHT Gistermiddag is bij de steenfabriek in Ossendrecht de 21-jarige arbeider C. van Oosten- bos uit die plaats onder een berg zand bedolven geraakt en overleden. Het slachtoffer was bij de zandput bezig met een graafmachine. Nadat hij de punt was ingelopen schoof een zijwand van de zandberg naar bene den waaronder hij werd bedolven. WAT IS SKOL? 'M, f# Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand L. Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar kouze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1