BOB KENNEDY ZIET KANS Lekker! Senaat achter beleid Polak Groep van 77 wil ontwikkelingshulp verdrievoudigen Geen aanval in Golf van Tonkin? FIFAX Uit de Haagse hof geplukt Deel Brazilië rampgebied Scheuring in partij Binnen 15 tellen klaar: Verleiding Nederland in 4 of 5 kringen verdelen Goudaankoop in Parijs bereikt recordomzet DONDERDAG U MAART 1968 Hautling heraten McCarthy gaat tiaor invloed schokeffect Ongeveer twee en een halve maand geleden (hartje winter dus) vond in Artis een „tropische geboorte" plaats: leeuwin Irma schonk het leven aan twee welpjes. Nu de winter voorbij is en het weer wat zachter is mogen de diertjes in de buitenkooi, waar ze onder het toeziend oog van moeder Irma spelen dat het een lust is. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De meerder- eid van de Eerste Kamer steunt et beleid van minister Polak ïzake vervolging van hen die oor middel van spandoeken e.d. enbaar maken dat president ohnson als oorlogsmisdadiger ent te worden beschouwd. De bewindsman wees een suggestie n de PvdA van de hand om nie- and voor belediging van leen be iend staatshoofd te vervolgen zolang it proces in Utrecht nog niet de- litief ten einde is. Minister Polak betoogde, dat hij n alles wat op demonstraties tegen esident Johnson wordt gezegd oest laten passeren todat de Hoge lad in dit Utrechts proces een tspraak heeft gedaan. Als de rech- geen vrijspraak verleent zou ik dien moeten zeggen ..Haalt U alle andoeken en raambiljetten weg. Ik nu weer vervolgen", aldus de mi- ster van justitie. Wij vragen alleen van de de- onstranten of zij zich aan de staande wetten willen houden. Dat mijns inziens niet onredelijk. Het iu onjuist zijn om te zeggen dat en zijn gang maar moet gaan. Minister Polak vroeg zich voorts af aarom men beslist zich buiten de et moest begeven bij de demonstra- (s. Ik verwacht niet dat de oorlog Vietnam daar een uur eerder mee 1 afgelopen zijn, aldus de minister in justitie. hiertegen. Zij verklaarden dat zij dinsdag vooral een uiteenzetting hadden ge vraagd van het feit dat de Groningse hoogleraar prof. Delfgaauw niet ver volgd werd en een groot aantal stu denten wel. Jhr. De Geer zei wel het te betreu ren dat de minister niet zoals hij gesuggereerd had, bij elke de monstrant de serieuze bedoelingen wilde vooropstellen, in zijn beleid. Maar de CH-senator erkende dat hier sprake was van een meer politieke dan juridische keuze. Iti studie iet overtuigend Het tegenargument dat artikel 117 etboek van Strafrecht opnieuw sstudeerd wordt en dat in Amerika iel scherpere uitdrukkingen on- istraft worden gelaten vond de mi- ster niet overtuigend. Het gaat er n welke maatstaven wij in ons ei- sn verkeer willen aanleggen, meende j. In Amerika' mag men ook verga- Sringen houden met hakenkruisban- om. Wil men dat in ons land ims ook toelaten? j Verder betoogde minister Polak, lat zolang artikel 117 WSR er is en Üet vaststaat dat een grote-meerder- jeid van de volksvertegenwoordiging h b.v. via een initiatiefontwerp lit wil wijzigen, men de nakoming fan dit artikel diende te bevorderen. Wat de demonstranten momenteel loen lijkt enigszins op „agentje lesten, officiertje van justitie pesten tn minister plagen." Dat heeft met fietnam mijns inziens niet zoveel te baken, aldus de bewindsman. De meerderheid van de senaat [teunde minister Polak. Zijn begro ting werd z.h.s. aangenomen met jantekening van PSP en CPN die jich tegen verklaarden. 1 De heren Van Meeuwen (kath.v.), Je Geer (c.h.) den Delprat (lib.) ont kenden dat zij dinsdag hadden aan gedrongen op volledige stopzetting ban de vervolging van demonstran ten. Dit was in tweede termijn be- Joogd door de socialist Brongersma. prof. Verdam (a.r.) verzette zich Minister Polak had in eerste ter mijn nadrukkelijk gezegd dat men scherpe kritiek in de vorm van de conclusie van een betoog, zoals prof. Delfgaauw gedaan had niet wilde vervolgen. Het gaat er om wat er is gezegd en in welk verband. De leuze „oorlogsmisdadiger" zonder meer, los van een betoog achtte hij echter wel beledigend. Zelfs al voegde men daar de woorden „volgens Neurenberg" aan toe. De bewindsman beloofde dat hij spoed zou betrachten met de studie over artikel 117 WSR. Als het aan mij ligt kan het advies hierover bin nen enkele weken binnen zijn, zei hij. Minister Polak waarschuwde echter voor paniekwetgeving. De groep van deskundigen voor de bestudering van de problemen ron dom het omstreden artikel zal bestaan uit mr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad, die als voorzitter zal optreden, prof. H. J. M. Jeukens, hoogleraar in het staatsrecht aan de katholieke ho geschool te Tilburg, prof. mr. G. E. Mulder, hoogleraar in het strafrecht aan de Vrije Universiteit te Amster dam, prof. jhr. mr. H. F. van Pan- huys, hoogleraar in het volkenrecht aan de rijksuniversiteit te Leiden en jhr. mr. 'C. J. A. de Ranitz, burge meester van Utrecht. De groep zal worden bijgestaan door enkele amb tenaren van de ministeries van justi tie en van buitenlandse zaken. Zware overstromingen RIO DE JANEIRO Verschillende delen van Noord-Brazilië, die zijn ge troffen door ernstige overstromingen, zijn tot rampgebied verklaard. Het regent al wekenlang hard in noorde lijk Brazilië. Alleen al in' het stadje Èspinosa zijn dertig mensen omgekomen. Er wordt gesproken van in totaal 200.000 daklozen. Maar een nauwkeurige schatting is niet te maken omdat veel verbindingen zijn verbroken. In het stadje Axixa, door het water van de buitenwereld afgesneden, zijn 45 kindeken overleden aan een onbe kende ziekte. Er worden grote hoe veelheden voedsel en medicamenten naar de getroffen gebieden gezonden. (Van een onzer redacteuren) Jj^RVAREN politici in Amerika hebben al gewaarschuwd tegen het trekken van te ver voerende conclusies uit de eerste voorverkiezingen van de campagne, die het Witte Huis als einddoel heeft. New Hampshire is een zeer kleine staat. Het aantal kiezers, dat aan de „primaries deel neemt is maar een klein deel van de bevolking. Bovendien wonen er weinig negers en is de staat een onbetrouwbare graadmeter, wat betreft de invloed van de problemen van de grote steden en de ras senkwestie op het resultaat van de verkiezingen. Daar komt wat de Republikeinen betreft nog bij, dat New Hampshire over het algemeen weinig voelt voor de „liberale" denkbeelden van poli tici als Romney en Rockefeller. De eerste was genoodzaakt, voortijdig de race te beëindigen, omdat hij geen schijn van kans had, te winnen. En Rockefeller kwam niet op het stem biljet voor; (hij 'heeft nog steeds niet beslist, of hij zal meedoen. Zelfs Nixon's conservatieve par tijgenoot (en rivaal) Ronald Reagan, gouverneur van Californië, noemde het succes van Nixon een „holle zege, omdat hij geen tegenstanders I had". grote indruk maakt. Het moet voor Rockefeller niet aantrekkelijk zijn, onder de hui dige omstandigheden een beslissing te nemen, of hij Nixon de kandida tuur van de Republikeinse partij zal betwisten. Voor 22 maart moet hij een besluit nemen en zich volledig in de campagne storten. Mogelijk kan hij nog gebruik ma ken van het schokeffect, dat het suc ces van Nixon ongetwijfeld bij tal rijke republikeinen heeft teweeg ge bracht. Want dat is de andere kant van Nixon's medaille. democraten Bij de Democraten heeft het op merkelijke succes van senator McCar thy de indruk gewekt, dat het mo gelijk is, president Johnson de kan didatuur te onthouden. Senator Bob Kennedy heeft die conclusie blijk baar al getrokken, getuige zijn aan kondiging, dat hij over enkele da^ gen zal meedelen, of hij tegen John son in het krijt zal treden. Vele politieke waarnemers zeggen met zekerheid te kunnen voorspellen, Dat neemt niet weg, dat Nixon's I dat hij dit inderdaad zal doen. Ook opmars overal grote indruk heeft ge- Foute waarneming commandant Maddox NEW YORK In de Verenigde Staten begint men er steeds meer aan te twijfelen of de Noordvietna- mese torpedoboten, die in 1964 Ame rikaanse schepen in de Golf van Ton kin zouden hebben aangevallen, er werkelijk zijn geweest. Zoals men weet was dit incident voor president Johnson de aanleiding om het Congres vrijheid van hande len te vragen voor de oorlog in Viet nam. De oorlog werd uitgebreid en onder meer volgden de bombarde menten op Noord-Vietnam. In 'het tijdschrift Esquire heeft de commandant van de Amerikaanse torpedobootjager Maddox, die be trokken was bij het incident, in een interview gezegd, dat hij 'best mis leid 'kan zijn door eigen sonarappara- tuur. Volgens de waarnemingen zou er een aanva'l zijn ingezet met 21 torpedo's. Maar overste Ogier ver- 'klaart nu, dat de sonar ook de echo van zijn eigen schroeven tegen het roer gesignaJleerd kan he'bben. Meer deskundigen sluiten deze mogelijk heid niet uit. Zo vertelt de commandant van een ander schip, dat hij zelf helemaal niet is aangevallen, maar dat hij een melding doorkreeg van de zuster schepen. De Amerikaanse schepen werden gebruikt voor spionage-diensten om inlichtingen te krijgen over de elek tronische en radar-verdediging in Noord-Vietnam. Rob Kennedy moet voor 22 maart I zijn plannen bekend maken. Als er varen politicus wacht hij eerst even af, hoe men reageert op zijn gewij zigde standpunt. rig jaar en het feit, dat vrijwel zeker1 Nixon de kandidaat van de Republi keinse partij zal worden en nooit ge zegd heeft, het huidige beleid te zullen veranderen, als hij president wordt. McCarthy Intussen moet worden afgewacht, of senator McCarthy zijn kandidatuur ten gunste van Bob Kennedy zal intrekken, als deze aan de strijd gaat deelnemen. Gisteren ontkende McCarthy als voor heen, dat tussen hem en Kennedy ooit een afspraak heeft bestaan. Maandag begint hij aan zijn campagne voor de voorverkiezingen in de staat Wisconsin, die begin april worden ge houden. McCarthy zei te hopen, dat Johnson dan ook meedoet, zodat het tot een rechtstreeks debat tussen beiden kan komen. Politieke waarnemers achten zijn kansen op een overwinning op Johnson nog steeds gering. Zij zijn het er echter over eens, dat de president de campag ne van McCarthy en eventueel ook die van Bob Kennedy veel meer serieus moet nemen. Johnson kan zich sinds gisteren niet langer zonder meer op het partij-apparaat in de verschillende sta ten verlaten. Dit is al eerder geneigd geweest, met het getij de bakens te ver zetten. schrikeffect Bob Kennedy is dus teruggekomen op zijn in december genomen beslissing, Johnson de kandidatuur van de Demo cratische partij niet te betwisten. Hij meent, dat het resultaat van de voor verkiezingen in New Hampshire daar toe aanleiding geeft. Op een vraag, of j naar zijn mening een scheuring in de 'partij is ontstaan gaf hij gisteren een]zen. I bevestigend antwoord. I Als oorzaken noemde hij de weige- Iring van Johnson het Vietnambeleid te wijzigen, de negatieve reactie op het i rapport over de rassenonlusten van vo- Ook hier kan echter het schrikeffect zo sterk in het voordeel van Johnson werken, dat overal de gelederen worden gesloten om de opmars van McCarthy of Bob Kennedy te stuiten. Want er hangt voor vele duizenden Amerikanen veel van af, wie op 5 november tot pre sident van de Ver. Staten wordt geko- vla-flip yoghurt limonadesiroop Weer is een Amerikaans vlieg tuig, ditmaal een DC-8 van de „National Airlines", gekaapt; drie mannen dwongen tijdens een vlucht van Tampa naar Miami de bemanning naar Cuba te vliegen. Na een oponthoudvan ruim zeven uren kon het vlieg tuig naar Miami terugkeren. Op het vliegveld stond de familie van de bemanning klaar voor een hartelijke verwelkoming na het goed afgelopen avontuur. Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! DOOR 2ÜÜ-. Ze zullen het wel niet kunnen helpen, maar het t.v.-programma op Nederland I was gisteren wel een opmerkelijke opeenvolging van te genstellingen. Eerst de eieren- en kippenstroom, die ons tot consume ren oproept. Eerlijk gezegd, ik heb eens zo'n diepvriezerij van kippen bezocht. De televisie laat niks ruiken en dat deed het bezoek wel. Dat is overi gens bepalend voor de doorkoom- baarheid van zo'n bezoek. Het is alles hyper hygiënisch, dat wel, maar dood-eng om een kake lende kip in duizendvoud tot een keihard plastic pakje met keur te zien en ruiken worden. De mensen, die rondleidden, wa ren, zoals alle fabrieksmensen, ont roerend geestdriftig over hun be drijf en trots op de prestatie. Hel laatste kwartier was het ergste, om dat Ik in paniek was, dat men in een royale bui ons een panklare kip zou aanbieden en ik niet zeker van mezelf was, dat ik het pakje niet door de eerste de beste ruit zou slingeren. Gelukkig was het bedrijf puntgaaf economisch georganiseerd en elke kip genoteerd en gecalculeerd, zodat we kiploos weg konden komen. Zo liet ik de kippenstroom gister avond met een onoplettend, maar desalniettemin waarnemend oog, langsglijden. Om pal daarop terecht te komen In de honger van de wereld. Altijd weer een schrijnende ellende, waar wij welvaarttobbers ons zo machte loos bij voelen. Zoals de opvoedende ouders van het knaapje, dat zijn bordje niet leeg wilde eten en die het aloude vermaan te horen kreeg: „Miljoenen kindertjes snakken ernaar". Het knaapje antwoordde hun namelijk, zijn bordje met een royaal gebaar van zich schuivend: „Geef dit dan maar gauw aan eentje". En zelfs dat ene kindje konden ze met alle goeie wil, ja ondanks de vurige wens hun, vermaan waar te maken, niet ten tonele brengen. Maar gisteravond was er nauwe lijks tijd daar over te tobben, want het journaal wil men toch oplettend bekijken en beluisteren. Dan de klap op de vuorpijl. Die arme ministers van landbouw der E.E.G.-landen zullen weer een nacht door moeten gaan vergaderen om dat, ja zeker, omdat we stikken in de Europese boter. Daar zitten we nou. Allemaal met boter cp het hoofd. En miljoenen kindertjes snakken er naar. Maar wie en hoe moeten we ons üordje toeschuiven? Een girootje zus, een duit in een busje zo. Maar het volle bordje, dat kunnen we niet kwijt. NEW DELHI De 77 ontwikke- j lingslanden hebben een ontwerpreso- lutie ingediend op de 2e Wereldhan- delsconferentie in New Delhi, waarin j gepleit wordt voor verdrievoudiging i van financiële hulp in 1970. Gevraagd wordt jaarlijks één pro cent netto van het bruto nationaal produkt. Tot nu toe hadden zij ge vraagd: één procent van het netto na tionaal produkt. Dat bedrag ligt on geveer 25 procent lager. De Groep van 77 geeft uitvoerig aan, wat zij onder netto financiële hulp verstaat. Uitgesloten worden bijvoorbeeld exportkredieten en overheidsleningen van minder dan tien jaar. Ook zouden aflossingen op de hoofdsom en rentebetalingen in mindering moeten worden gebracht voor de berekening van het net to-ontwikkelingshulpbedrag. Hetzelf de geldt voor particuliere kapitaal verstrekking. Het lijkt' er veel op, dat de arme landen „overbieden" waar de weste lijke landen ter conferentie helemaal niets bieden of „onderbieden". Unc- tad-2 zit dus goed in de sfeer van handel drijven. Volgens de omschrijving van de resolutie zou de hulp in de afgelopen jaren niet tien miljard dollar maar slechts vier miljard dollar hebben bedragen. Het nu gevraagde zou op dertien miljard dollar neerkomen. Sommige westelijke landen, waaron der Nederland, zouden een tussenop lossing willen indienen. Mr. Van Riel (lib.) DEN HAAG Het liberale Eerste-Kamerlid mr. H. van Riel heeft in een lezing voor het Contact- centrum op voorlichtingsgebied een pleidooi gehouden voor een nieuwe bestuurlijke indeling van ons land. Hij deed de suggestie Nederland in vier of vijf kringen van drie- tot vier miljoen inwoners te verdelen. De besturen van deze kringen zouden een deel van de rijkstaken kunnen overnemen en de provincies moeten vervangen. Daarnaast stelde hij voor deze kringen onder te verdelen in centra van 200.000 tot 250.000 inwoners. De besturen van deze centra zouden de formele controle op de gemeenten dienen uit te oefenen zoals nu door Gedeputeerde Staten gebeurt De heer Van Riel, die ook gedepu teerde van Zuid-Holland is. zei dat j hij zuiver persoonlijke opvattingen 1 weergaf. Zijns- inziens moeten alle J gemeenten die minder dan 1200 in- woners tefllen worden opgeheven of samengevoegd met andere ge- j meenten. 'TEKENEND voor de sfeer ln Saigon is het bericht, dat de Zuldviet- namese regering van plan zou zijn, eèn „bevrijdingsleger" te vormen, dat naar Noord-Vietnam zou moeten op rukken. De Amerikanen zouden volgens het zelfde bericht in hoge mate verrast zijn over deze ontwikkeling. Zy Zul len, zo luidt de verwachting, dit nieuwe initiatief waarschyniyk niet toelaten. De verleiding, Noord-Vietnam binnen te vallen, is steeds groot geweest zowel voor Amerikanen als Zuid- vietnamezen. Vooral nadat bleek, dat bombardementen alleen niet voldoen de waren. Zou de oorlog tot het Noorden wor den uitgebreid, dan zou Hanoi het voordeel verliezen, nog betrekkeiyk ongestoord zijn aanvallen op het zui den (ook via Laos en Cambodja) te kunnen voorbereiden. In Korea hebben de Amerikanen de fout gemaakt, te streven naar be zetting yan Noord-Korea, nadat zy het aangevallen Zuiden hadden be- vryd. Zij hebben er zwaar voor moeten betalen, toen de Chinezen aanvielen. Ook nu behoort het niet tot de taak van de Amerikanen en hun Zuid- vietnamese bondgenoten, dc strüd uit te breiden tot buiten Zuid-Viet- nam. Zy moeten zich beperken tot dit gebied, hoe moeliyk dat ook Is. De regering te Saigon zou er overi gens beter aan doen, zich meer in te spannen voor de bcvrüding van het eigen grondgebied, zodat zy niet langer afhankeiyk is van Ameri kaanse bescherming. Het wordt hoog tyd, dat de regering te Washington in alle duideiykheid stelt, dat Amerika geen nieuwe ver plichtingen meer op zich neemt, geen behoefte aan nieuwe avonturen heeft en van Saigon een andere instelling jegens het politieke conflict ver wacht. Minister Rusk heeft gelegd, dat de Amerikaanse regering bezig is, het Vietnamese probleem van a tot z te heerzien. Wat ons betreft kan het niet drastisch genoeg gebeuren. PARIJS Op de goudmarkt ln Parijs is gisteren een nooit eerder bereikt record gevestigd met een om zet van 96,8 miljoen frank. Het nieu we hoogtepunt overtrof zelfs de vori ge recordomzet van 84,9 miljoen frank in december, na de devaluatie van het pond sterling in november en het voortduren van de onzekerheid omtrent de Amerikaanse dollar. De enorme goudaankopen hebben Intussen geleid tot beperkende maat regelen voor de Londense goudmarkt. Dit was de eerste maal dat daartoe werd besloten sinds de internationale goudpoo) in 1960 werd gevormd. Londense handelaars schortten de verkoop echter niet op. Zij hebben de prijs van goud met vijf dollarcent tof 35,20 dollar per troy ounce verhoogd en zij weigerden kleine orders in ont vangst te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5