„Kom over de Brug" loop nu als een spoortrem Drs. Brands over naar Geref. Kerken Rennies t Dr. Visser 't Hooft spreekt op gereformeerde jeugddag Griekse kerk gaat niet naar Uppsala Maximum studietoelag nu op f4300 gebradi Een woord voor vandaag Dit is de actie van de leken It Vastenbrief heen om hete brij Congressen van bond van GJV praat Salarisschalen worden korter Proviade '68 op Hemelvaartsdag in Barneveld Weer Griekt metropoliet/ afgezet „Als de Here het huis niet bouwt, tevergeefs zwoegen, de bouwlieden daaraan; als de Here de stad niet bewaart, tever geefs waakt de wachter." De eerste regel van deze 127pte Psalm wordt nog al eens ge bruikt ah tekst bij een huwelijksinzegening. Maar het is een woord voor elke dag. Men kan doen wat men wil, als God er niet bij wordt betrokken, loopt het op niets uit. Dit is simpel gezegd de kern. De tekst bepaalt ons bij eigen kleinheid, bij onze sterke afhankelijkheid van Hem, van Wie alle dingen zijn. De praktijk is. dat we dit wel eens vergeten, dit ook niet willen erkennen, vertrouwen op eigen kracht, eigen inzicht, eigen macht. Tot we tot de ontdekking komen, dat alles tevergeefs is geweest. Er zijn er onder ons, die dit kunnen beamen. De Here centraal, in de gewone dingen van alledag, ook in het werk. Wij moeten ons maar wat op de achtergrond houden, het maar kalmpjes aan doen. Maar nederig onze gang gaan, en vragen hoe Hij het wil, dat wij het doen. W® lezen vandaag Lucas 12 1-12. DONDERDAG 14 MAART 55 L (Van onze kerkredactie) plro 7608 amsterdam Tegen vrije kerk" (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST Drs. R. Brands, vrij gemaakt-gerefor meerd predikant, heeft zijn ambt neergelegd en met zijn gezin aansluiting verzocht bij de gere formeerde kerk van Oegstgeest. Het is zijn bedoeling in de Gere formeerde Kerken weer beroep baar te worden gesteld. Drs. Brands diende de gereformeer de kerken (vrijgemaakt) van Oegst geest en Valkenburg. Omdat hij een ondertekenaar is van de Open Brief sprak de classis Goude c.s. vorig jaar uit, dat de kerkeraden hem moesten vermanen. Valkenburg deed dat wel en schorste drs. Brands. De Oegstgeester kerke- raad deed het niet met als gevolg, dat daar een scheuring kwam. Onge veer de Ihelft van de gemeente volgde dat deel van de kerkeraad, dat tegen drs. Brands was. Deze groep werd door d® classis erkend. Door aansluiting van vr\jgemaakten alt andetr plaatsen (Voorschoten - en zelfs Den Haag) groeide de gemeen te van drs. Brands weer aan tot circa lflS zielén. De dieèrtlerheid in deze gemeente wilde een „vr(je kerk" k la Wolvega. Dat heeft er ulteinde- ïyk toe geleld, dat drs. Brands z(Jn ambt in deze gemeente heeft neer- gelegd. Drs. Brands is 50 jaar. Hij werd in 1943 predikant in de gereformeerde kerk van Gameren, waar hij zich in november 1945 met de meerderheid van de gemeente vrijmaakte. Vervol gens stond hij in Gorinchem, Ber- gentheim en sinds 1957 in Oegstgeest èn Valkenburg. Vicaris Ruygers: TILBURG „De vastenbrief van de Nederlandse bisschoppen heeft duidelijk de bedoeling, rust te bren gen In de kinderkamer van de Neder landse kerkprovincie, maar in feite kabbelt ze langs de problemen heen. Dat vind ik persoonlijk een tekort in die brief." Aldus dr. H. J. C. M. G. Ruygers. de vicaris-generaal van het bisdom 1n Tilburg. Hij had veel liever gezien, dat de bisschoppen zich eens duide lijk hadden uitgesproken over het ge loof in deze moderne tijd. De brief, die nu uit de bus gekomen is, sust te veel. Eigenlijk wordt er om de hete brij heengepraat. De gelovigen zijn mondig geworden en voelen zi.'h rechtstreeks verant woordelijk voor alles, wat in de we reld gebeurt. Zij geloven helemaal niet meer in het ingrijpen naar wille keur van God m het wereldse gebeu ren, aldus dr. Ruygers. Daardoor is God voor de Neder landse rooms-katholieken een le vensgrote vraag geworden en heus niet alleen voor de rooms-katholie ken. Voor dr. Ruygers staat het vast dat zich binnen de Rooms-Katholie- ke Kerk in Nederland een vrijzinnige vleugel gaat ontwikkelen. „In het ge loof moet tegenwoordig de twijfel worden opgenomen." Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! (Van een onzer verslaggeefsters) AMERSFOORT In september zal de Bond van gereformeerde jeugdverenigingen beginnen met het houden van jongerencongressen in de verschillende delen van ons land. De ze congressen op zaterdagen zullen een „serieus" karakter dragen. Onderwerpen zijp bijvoorbeeld: de kerkvormen van morgen, de christe lijke organisatie, christelijke partij vorming. Er komen deskundige spre kers, maar er is ook gelegeneheid tot discussie. Plaatsen en datums zijn: Den Haag op 26 september, Arnhem op 12 okto ber en Leeuwarden op 26 oktober. AMSTERDAM De actie Kom over de Brug groeit naar de climax van de volgende week. Twee man zjjn op het ogenblik nodig, om de telefoon op het hoofdkwartier te bedwingen. Een dominee uit Vianen wil nog zoveel exemplaren van het tienerblad hebben. Oppenhuizen komt 350 foldersets tekort. Waar blijft mijn bestelling, vraagt een Winterswijkse predikant. Maar voor wika Th. J. Rijks is de actie al achter de rug. Hij was de man, die de landelijke organisatie plaatselijk gestalte moest geven. Dinsdagavond sprak hij voor het laatst. In Axel. „Alles loopt nu als een spoortrein", zegt hij. Blake niet welkom in Athene (Van onze kerkredactie) GENÈVE De Grieks Or thodoxe Kerk heeft besloten de vierde assemblee van Uppsala in Zweden te boycotten. Als reden voor haar weigering om aan de besprekingen deel te nemen noemt de leiding van de kerk: De vijandige houding van de Zweedse regering te genover Griekenland. Deze mededeling werd verstrekt door de primaat van deze kerk, aartsbisschop Hierony- mus. Toen de Wereldraad zijn Centraal Comité in Heraklion op Kreta bijeen geroepen had kwamen er van alle kanten protesten, omdat in het niet-vrije Griekenland vergaderd werd. Ondanks de druk die werd uit geoefend om niet naar Griekenland te gaan werd besloten geen andere vergaderstad uit te kiezen. Aartsbisschop Hieronymus echter zei dat de verklaring van de Zweedse premier, Tage Erlander, dat zijn re gering de activiteiten van de linkse politicus Andreas Papandreoe zou fi nancieren, voor zijn kerk onaan vaardbaar is. De jonge Papandreoe heeft in Zweden verklaard dat hij binnen niet al te lange tijd in Grie kenland een burgeroorlog verwacht, waarbij het militaire regiem omver geworpen zal worden. Kritiek De primaat zei bovendien dat de kerkelijke afgevaardigden, die de as semblee zouden bijwonen bevreesd zijn voor hun eigen veiligheid in Zweden. Hieronymus had ook scherpe kri tiek op de Wereldraad. In een ver klaring werd in Genève onlangs ge zegd dat een speciale commissie van deze raad de nieuwe ontwerpcönsti- tutie van Griekenland zal bestuderen en er een rapport over zal uitbren gen. Volgens Hieronymus is dit een fla grante inmenging in de binnenlandse zaken van Griekenland: „Alleen het Griekse volk is bevoegd de nieuwe grondwet al of niet goed te keuren", zei hij. Niet welkom Hij deelde tevens mede dat hij de secretaris-generaal van dc Wereld raad, dr. Eugene Carson Blake, heeft verteld dat deze niét welkom is in Griekenland. Blake wilde het land bezoeken om de situatie ter plaatse te bestuderen. Naar wij vernemen was men op het hoofdkantoor van de Wereldraad in Genève gisteren nog niet op de hoogte van het besluit van de Griekse kerk. Wel was het bekend dat er moeilijkheden waren. Tijdens de vergadering van het Centraal Co mité is achter de schermen sterke druk uitgeoefend op Hieronymus die dat kennelijk niet nog eens een keer wilde meemaken. „Dit is de actie van de le ken", aldus wika Rijks. „Als het van de ambtsdragers had moeten uitgaan, was Kom over de Brug mislukt." Rijks (44, secretaris Nederland van het Zeister Zendingsgenootschap) werkte vijf maanden fulltime voor de actie. Zijn eerste stap naar buiten was een brief aan kerkeraden, zen dingscommissies en diaconieën in het hele land. „Wilt u meewerken en een contact man aanwijzen voor de actie?" vroeg Rijks. Dat was in november en dat waren meer dan vijftienduizend brie ven. Een maand later had hij zegge en schrijve 300 antwoorden binnen. „Ach, eigenlijk was dat ook wel te begrijpen," zegt hij nu. „Vergelijk het met Antwoord '64. Daar was vijf tig procent van de opbrengst voor de eigen kerkelijke gemeenschap. Dat element van eigenbelang ontbrak nu. Ik bedoel daar niets kwaads mee. Je zal als kerkeraad jarenlang zitten met tekorten. En dan krijg je een kans, om op de vleugelen van de moderne reclame je financiën gezond te maken. Maar dat was er nu niet bij. Vandaar, dat de respons van de ambtelijke vergaderingen zo klein was. COUP En ziedaar, toen kwamen (ouder wets woord) de zendingsvrienden te voorschijn, mondige leken. die plotseling hun organisatietalent in dienst stelden van dit goede werk. We verdeelden het land in vijftien districten. In elk district belde ik een districtscomité bij elkaar. Zo maar wat mensen. Niet van de eerste rang, maar die toch relaties hebben: een vrijgesteld jeugdleider, een directeur van een diakonaal bureau, mensen uit de vakbeweging, het jongvolwas- senenwerk, de vrouwenbonden, de zending. Hen heb ik gevraagd, een sneeuwbal in beweging te brengen. Deze coup is volledig gelukt. Er zijn nu 1146 actiecomité's. We 95 cent Bij elk dooBje Van Nelle theebuiltjes vindt u een plaatje. Historische automobielen in rijke kleuren. Leuk om te sparen. Vraag het album aan. Goed verzorgd, met interessante tekst bij elk plaatje. VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES hebben al 1.600.000 foldersets de deur uit. en de nabestellingen blijven bin nenstromen. Hier en daar ontbreekt nog een enkele denominatie. Enkelen kopen het af met een collecte. Meestal is het dan de dominee, die dat beslist. Dat komt volgens mij voort uit een volkomen uitdetijdse ambtsopvatting Neem bij voorbeeld Hoogvliet. De kerken daar besloten niet mee te doen. Meelevende jonge christenen lazen dat besluit in de plaatselijke editie van uw krant. Zij ergerden zich. „Wie beslist dat voor mij?" En wij hebben grote bestellingen van folders juist uit die plaats gekregen." MONDIG Kom over de Brug demonstreert voor wika Rijks op verrassende wijze de opkomst van het mondige ge meentelid. „Nog altijd heerst in de kerk een regentenmentaliteit. Terwijl de mensen in de wereld in steeds ster ker mate profiteren van de doorwer king van de geest van Israël en steeds mondiger worden, laten de le den van de kerken zich maar al te graag behandelen als onmondige kin deren. Er worden wel veel woorden gewijd aan het mondigmaken van de gemeenteleden, maar de daden blij ven uit." Als het aan wika Rijks lag, zou het in de gemeente zo gaan: aan het be gin van het jaar wordt de gemeente geïnventariseerd: zoveel artsen, zo veel ingenieurs, journalisten en zij verdelen de zondagen. Nu meent één man over alles te kunnen praten. Dat is in de ingewikkelde problematiek van onze tijd uitgesloten. Alleen door de mond van de leken kan het evangelie nog verstaanbaar gemaakt worden in deze moderne wereld. De leken zijn de bevroren kredieten van de kerk. Wil het evan gelie doordringen, dan.zal dit bevro ren krediet óntdoo(dmoeten worden en tot beweging moeten worden ge bracht. ALLEDAAGS Onze tijd heeft dringend behoefte aan mensen, die door de tralies van traditie en denominatie heenbreken en midden in de wereld, samen met de leken van andere tradities het evangelie voorleven aan de nominaal sterk groeiende groep, die buiten de Bijbel om opgroeit. Zij kunnen In het alledaagse leven iets van de solidari teit van Christus met de wereld laten zien. De predikant heeft een andere taak. Hij moet de leken toerusten voor hun werk. Maar hij verschijnt zelf niet op het toneel. Daar wordt alléén een lekenspel gespeeld. De preekstoel is niet het heilige der hei ligen, maar het souffleurshokje." Dit zijn natuurlijk maar persoon lijke mijmeringen van wika Rijks, maar in de voorbereiding voor de actie heeft hij iets gezien van dat mondig worden van de gemeenschap en daarom snijdt het mes van de (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG In fasen zullen de salarisschalen worden ingekort voor de hoofden van scholen voor basis-, buitengewoon- en kleuteronderwijs en voor de onderwijzers en kleuter leidsters bij het buitengewoon on derwijs. Op 1 janari 1972 zullen de schalen alle een looptijd hebben van 22 jaar, zodat men op 43 jaar het maximum kan bereiken (nu op 48 jaar). De eerste fase gaat 1 augustus 1969 in. Wanneer de gehele regeling van de inkorting haar beslag heeft gekre gen. zullen de tweedelige schalen voor hoofden zijn omgezet in een driedelige. De jeugddag wordt gehouden in dc Bameveldse pluimveehal onder de naam Proviade '68. De aanvang is half elf. ,,'s Morgens is er een pittig pro gramma", zoals de heer W. C. Vee- nendaal, voorzitter van de uit vier man bestaande jeugddagcommissie het gisteren op een kleine persconfe rentie uitdrukte. De onderwerpen van de drie sprekers gaan in op de Bisschop Errt-st Prof. dr Verkuyl (Van een onzer verslaggeefsters) AMERSFOORT Dr. W. A. Visser 't Hooft, oud-secretaris- generaal van de Wereldraad van kerken, bisschop H. C. A. Ernst van Breda en prof. dr. J. Verkuyl, secretaris van de Nederlandse zendingsraad zullen op de jaarlijkse jeugddag van de Bond van gereformeerde jeugdverenigingen op Hemelvaartsdag 23 mei spre ken over het'thema: Christenen van morgen. problemen, die de jongeren raken, zoals de kwestie rijk-arm, oost-west enz. Kerkdienst De dag wordt begonnen met een korte kerkdienst, geleid door drs. G. N. Lammens, gereformeerd predikant te Heemstede en voorzitter van de Bond van GJV. Hun medewerking aan het och tendprogramma verlenen de zanger Henry Blackmon en het koperkwar tet van Sevenstern. De naam Proviade '68 is te danken aan het middagprogramma, dat op huiten is afgestemd. Bij de pluim veehal is een zogenaamde Koewei en daar zullen teams uit alle provincies en een team uit Barneveld wedstrij den houden. Voor de verzorging is medewerking verkregen van de heer Ton van Maaren, bekend van de in terlandwedstrijden van de NCRV-te- levisie. Presentator is de heer Johan Bodegraven. Badkuiprace Unieke wedstrijden zullen er zijn. zoals een badkuiprace in de voorma- ligt slotgracht rondom de Koewei. Twaalf badkuipen met twee personen Dr. Visser 't Hoojt erin moeten een grote afstand afleg gen in het water. Het gaat erom wie het eerst bij de eindstreep is. Verder is er een autotrekmatch. Oude auto's met een aantal passa giers moeten naar een eindstreep worden getrokken. Bij paardenstoe- lendans is het de bedoeling van een paard op een stoel terecht te komen. Het eieren werp- en vangspel spreekt haast voor zichzelf. Tussen de verschillende wedstrijd onderdelen zullen een Hongaarse dansgroep. een Zuidamerikaanse zanggroep, Brabantse majoretten en de Rollende Rijders optreden. De jeugddag wordt met community- singing besloten. De pli^imveehal is gekozen omdat er ruim zesduizend mensen in kun nen. evenveel als er verleden jaar op Polifest '67 in Leeuwarden waren. Sommige ouderen hebben nogal kri tiek geleverd op de aanwezigheid van Jan Wolkers daar op het podium (niet zozeer op wat hij zei). Omgeving Volgens de bondsdagcommissie is dat er echter beslist niet de oorzaak Van. dat de opzet dit jaar eens heel anders wordt. „Daarbij stelt de om geving nu weer andere eisen." Met opzet wordt gesproken over jeugddag en niet meer over bondsdag. „Zo heeft het niet meer zo'n gesloten betekenis. Gereformeerde jongeren en hun vrienden worden uitgenodigd, of ze lid zijn of niet. De bond is er als organisatie om de dingen op te zetten, als dienstverlening", aldus de heer F. Stellingwerf, lid van de voor bereidingscommissie en publici- teitsman van de bond. DEN HAAG De maximum toelage voor studiekosten en le vensonderhoud is verhoogd van 4100,- tot 4300,-. Dat heeft minister Veringa van onderwijs en wetenschappen aan de Twee de Kamer laten weten. Het belangrijke verschil met de vroegere normen is, dat rekening wordt gehouden met een prijsstijging van vier procent van het levenson derhoud. De kosten van de overige „fiscale" kinderen zijn verhoogd met 50 tot 1000. De maximum toelage, nu gebracht op ƒ4300 wordt bovendien nog ver hoogd met inschrijfgeld en, indien verschuldigd, met het collegegeld. Voor alle studenten worden de toe lagen gevormd door een béurs en een renteloos voorschot. De beurs bedraagt zestig procent en het voorschot veer tig procent van de toelage. Dit wijkt af van de huidige normen. Zij, die het doctoraal examen met goed ge volg hebben afgelegd, krijgen voor NED. HERV. KERK Beroepen te Monster (vac. D. v. d. Ent-Braat): G. v. Estrik te Genemui- den; te Helnenoord: kand. J. G. Barn- hoom te Sasaenheim. Aangenomen naar Woerden (4e pred. pl. toez.; tweede beroep): J. Bogaard te Ernst (Gld,), die bedankte voor Vlaardingen (vac. G. Biesbroek). Bedankt voor Westerhaar (O.) (Vrie- zenveensewijk toez.): J. H. de Vree te Sleeuwijk (N.B.); voor Hallum, c.a. (Fr.) vac. L. A. Eijgenraam toez.): A. Sturm te Pesse (Dr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Halfweg (vac. B. Mint- jes): F. de Jong te Maasland;; te Rot- terdam-Hillegersberg (vac. J. v. Ree ven); J. C. de Moor te Saskatoon (Ca nada), die dit beroep heeft aangeno men. GEREF. KERKEN fvrUgem.) Beroepen te Den Haag-Oost; A. Kooij te Emmen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-zuid: J. v. Haaren te Amersfoort. Bedankt voor Rotterdam-zuid wijk: J. C. Weststrate te Mellskerke. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Aangenomen naar Bussum-Naarden: R. Hofman te Edam-Middelie-Monni- kendam. hun verdere studie een toelagffj sluitend in de vorm van een bc Louter beurzen als toelage zljL geschaft voor wie vwo, havo enf volgen. Zij komen wel in aanma^ voor een gemengde toelage: 80 pir beurs en 20 procent renteloos U schot. Voor de gehuwde studll geldt dat wat zij meer aan toef krijgen dan de ongehuwde wordtf strekt als renteloos voorschot. (Van onze kerkredactie) ATHENE Aartsbisschop kovos, de 72-jarige metropSI( van Attica en vroegere pril van de Griekse Kerk, is door f kerkelijk gerechtshof uit ambt ontheven, omdat hij 'e goede naam en faam verl(Q heeft." L Op dezelfde grond is blsu Panteleimon van Saloniki af| ai Deze is inmiddels van z(jn bi nis in appel gegaan b(j het inti tv tionaal gerechtshof voor de ret van dc mens, de Wereldraad van ken en het oecumenisch patrlan van Konstantinopel. Jakovos verdedigde zich in eenf^ die twee en een half uur duurde zei, dat het onjuist was, om hei opnieuw aan te klagen op bes< digingen, waarvan hij zes jaar den door een ander kerkelijk gere hof is vrijgesproken. In de uitspraak wordt echter zegd, dat de goede naam en faam van de aartsbisschop sinds 1962 ifl die mate hersteld is, dat hij zo schade voor de kerk herder var hem toevertrouwde kudde kan In het streven, om de Griekse te zuiveren van geestelijken, die hun persoonlijk leven in opsp zijn, zijn nog tweehonderd prod apngekordigd. De theologische ft teit van Athene heeft echter gei> i dat deze orocessen kanoniek ongr! zijn. Voorzitter van het kerkelijk! rechtshof is de primaat, aartsbissp Hieronymos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2