IN PRAAG GEEN GEWELD spinazieI.15 sperziebonen 450 GRAMM5" 1.20 Luns polst vredeskans in Vietnam Commentaren JAMIN Oude „terreur-regime'''' veroordeeld Beroep op samengestroomde jongeren: Regering dreigt met ingrijpen Letel ontploft en zet fabriek in brand SPRÜIK Onstabiel Parlement weer hoogste orgaan9 Dubbele moord in Londense flat 750 GRAM m NIEMEYER f.75.000= TELEFOON-QUIZ NIEMEYER Bedrijfsleven moet zich matigen Bob Kennedy overweegt kandidatuur Zorg Griekse kerk Geruchten invasie in N.-Vietnam w/£ SKOJ? Donderdag 14 maart 1968 48ste {aargang oe r Oordts Dagblad f "ituwe PM,»». F. DIEMER idacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ia fhablcvan mijn hart in teghempoatl" Haagse Couraaf 'Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Niemand kan zich zo hul peloos voelen als de eigenaar van een zieke goudvis. HUBBARD e Kom over de Brug loopt nu ■Is een spoortrein - pagina Kernmerk „Het kinderprogramma, o nee, la- I ten we op mijn kamer naar de Tóp-twintig gaan luisteren." HISWA: RIJKE SHOW OOK VOOR KRAPPE PAGINA 11 mten „...w.™,,.®:;: W:l»awBS;Siï DE BILT Tussen een hoge- drukgebied bij de Golf van Biskaje en een depressie boven Scandinavië stond gisteren bo ven onze omgeving een zuidwes telijke wind. In de hiermee aan gevoerde lucht kwam over het algemeen veel bewolking voor. Intussen koerst een depressie vwt het zeegebied bij IJsland naar Scandinavië, terwijl een bij behorend front over de Atlan tische Oceaan naar het oosten (rekt, voorafgegaan door een zwakke rug van hogedruk, die zich vanmorgen boven de Britse eilanden bevond. In verband met deze ontwik kelingen zal de wind bij ons aan vankelijk naar zuidwest krim pen, terwijl er in de nacht en ochtend enige regen zal vallen. Het laat zich aanzien dat het front ons land morgen in de loop van de dag zal passeren. Daarna zullen, naast opklaringen, enkele buien voorkomen. De wind ruimt hierbij opnieuw naar west tot noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. PRAAG Met luide toejuichingen hebben dui zenden jongeren gisteravond op een massabijeen komst in de Tsjecboslowaakse hoofdstad hun instem ming betuigd met de onverholen kritiek op president Novotny en de zijnen. De minister van bosbouw, Smrkowsky, veroordeelde het oude „terreur-rcgime" en stelde de jongeren een vrije socialistische democra tie in het vooruitzicht. De minister, die in de politieke ontwikkeling van zijn land nu een grote rol speelt, drukte de jongeren op het hart, zich in bedwang te houden. „Jullie hebben het recht, radicaal en revolutionair te zijn. Maar wij ouderen hebben de plicht erop toe te zien dat de veranderin gen in het land zich zodanig voltrekken, dat er geen rampen gebeuren." „Laten we niet het voorbeeld van Warschau volgen. Ongeregeldheden als die in de Poolse hoofdstad zouden voor ons een grote klap betekenen. En Boedapest (dat zich in 1956 wilde ontdoen van het communistische juk Red.) is voor ons een te grote luxe. Onze steden storten vanzelf al in el kaar, zei minister Smrkowsky. „Het zou een geluk zijn als er nog meer hoge functionarissen vrijwillig zouden aftreden", riep hij, daarbij kennelijk doelend op president Novotny. Smrkowsky kreeg een donderend applaus toen hij beloofde dat het par lement weer het hoogste orgaan in het land zou worden. „Nu is de tijd gekomen waarop de idealen van het communisme werkelijkheid kunnen worden", zei de minister die zelf vier jaar gevangen heeft gezeten in ver band met de stalinistische zuiveringsprocessen van destijds. Op het podium van de grote zaal in de Slovensky Dom zaten ook de schrijvers Prochazka en Kohout en Marie Swermova (die in het Slansky- proces veroordeeld is) en anderen in het begin van de Jaren vijftig ver oordeelde partijleden. Vele honderden jongeren verdrongen zich voor de hekken van de Dom. De sprekers liepen van tijd tot tijd naar hen toe om ook met hen te dis cussiëren. Zij gingen pas weg, nadat zij van Smrkowsky de verzekering had den gekregen dat de meeting binnenkort zal worden herhaald in een grote congreszaal waar plaats is voor 12.000 mensen. Demonstratie Vandaag zouden studenten uit twee provincie-hoofsteden, Kosice en Ostrava een massale betoging in Praag organiseren. Zij zouden naar de ambtswoning van pre sident Novotny willen trekken om hem te vragen af te treden. Praagse studenten vertelden dat zij van een communistische func tionaris het advies hadden gekre gen, deze betoging te mijden, om dat „agressieve machten een uitda gende actie tegen de vooruitstreven de krachten voorbereiden". De studenten in Praag willen bij de volgende gemeenteraadsverkie zingen kandidaten stellen, wat zij Dode en veel schade in li muiden ook bij de algemene verkiezingen zullen doen. Kennelijk willen zij een eigen vertegenwoordiging heb ben, buiten de communistische jeugd organisatie die op het ogenblik na mens alle jongeren optreedt. Zo was de massameeting van gisteravond georganiseerd door de communisti sche jeugdbond in Praag. LONDEN De rijke effectenma kelaar St. John O'Carrol (37) en zijn knappe blonde vrouw zijn gister avond in hun flat in het Londense Hydepark gewurgd. Er zijn geen te kenen die op inbraak wijzen. De 43-jarige H. Koijen uit Chaam, die bij het aannemersbedrijf Dijkstra te Breda werkte, is gistermiddag in een asfaltmolen gevallen en om het leven gekomen. IJMUIDEN In het ketelhuis van chemische fabriek De Toekomst i IJmuiden is vannacht by een he iige explosie de 51-jarige machinist l Schippers omgekomen. Er waren zes arbeiders in de Vis- meelfabriek. Een stoomketel explo- ich/ deerde, sloeg door de muur en kwam ver vijftig meter verder in de fabriek lerecht tussen tanks met vistraan, waar onmiddellijk brand uitbrak. t Loodsen en fabrieksonderdelen wer- n den zwaar beschadigd. In de omge- 7 rfving van het bedrijf werd van veel buizen en bedrijven glaswerk ver nield. Vis en olie werden tot op onderden meters afstand over het ei Dorp verspreid en veroorzaakten een Indringende stank. Het bedrijf is voor lopig stilgelegd. nog verser dan vers kwaliteits diepvries DEN HAAG Minister Luns polst op het ogenblik zowel Wes terse landen als landen achter het Ïzeren gordijn om gezamenlijk te omen tot een wapenstilstand in Vietnam. De minister zon in con tact staan met Denemarken, Noor wegen, Hongarije, Zuidslavlë, Po len, Roemenië en mogelijk nog an dere landen. In Den Haag wordt geen commentaar gegeven op de pogingen van de minister. Onlangs is in de Tweede Kamer een motie aangenomen van drs. M. van der Stoel (soc.), waarin de re gering werd gevraagd al het moge lijke te doen de bombardementen in Vietnam te doen staken. Luns zou nu proberen deze motie uit te voeren. Vooral de Deense regering zou opvattingen huldigen over vrede in Vietnam, die met die van de Ne derlandse regering stroken. Ge dacht wordt aan een vredesmacht van de Verenigde Naties in de overgangsperiode, waaraan de bei de landen bereid zouden zijn een belangrijke bijdrage te leveren. Bemiddeling De Deense minister voor ontwa pening, Pedersen, heeft gisteren in Kopenhagen nog gewag gemaakt van de noodzaak van een bemidde lingspoging in Vietnam. Ook zou de Deense regering via dioplomatieke kanalen in nauw contact staan met Den Haag. Minister Luns heeft gisteren tij dens zijn bezoek aan Zuidslavië met zijn ambtgenoot Marko Nikezic een overeenkomst getekend, die de basis moet vormen voor economi sche, technische en industriële sa menwerking tussen beide landen. In een „openhartige prettige sfeer" werd verder gesproken over de Europese veiligheid. Vietnam stond ook op de agenda, maar het is niet bekent wat hierover is besproken. Vele hoofdprijzen van 1000,- De eerste hoofdprijs is uitge reikt en wel aan: mej. Wervenbosch, Julianastraat 109, Zwijndrechf. Tientallen andere dames kre gen geldprijzen van 25,- tot f 250,-. Morgen kunt u de gelukkige zijn. Vraag de folder bij. uw winkelier. KOFFIE NEW YORK Negerschrijvers die voor hun werken vervolgd wor den, kunnen een beroep doen op een fonds voor juridische bijstand, dat dinsdagavond in New York is gesticht De schrijvers Leróy Jones en James Baldwin, de zanger Sammy Davis en de acteur Ossie Davis, alsmede de linkse blanke schrijvers Norman Mailer en Allen Ginsberg, behoren tot degenen die het fonds steunen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Als het be drijfsleven zelf de huidige ont wikkeling aan het loonfront niet duidelijk in een gematig der richting ombuigt dan zal de regering genoodzaakt zijn een algemene maatregel te nemen om aan deze ontwikke ling een einde te maken. Dit heeft de minister van so ciale zaken, de heer B. Rool- vink, de Stichting van de Ar beid gisteravond gezegd tij dens een drie uur durende be spreking met een delegatie uit het stichtingsbestuur, waar aan ook werd deelgenomen door de ministers Witteveen (financiën), De Block (econo mische zaken) en Lardinois (landbouw). De bewindsman wilde niet zeggen welke maatregel dat eventueel zal zijn, maar zo vernamen wij in vakbonds kringen gelooft men dat de re gering denkt aan een loonpla- fond en/of het binden van verdere arbeidstijdverkorting aan een maximum. Wel zei minister Roolvink, dat hij het nemen van een algemene maatregel een „afschuwelijke, een heel vervelende zaak" zou vinden. „Maar de situatie is thans zo ernstig, dat de over heid er niet voor opzij mag en zal gaan, als dat nodig blijkt te zijn." GEWEIGERD De heer Roolvink deed (evenals in zijn eerste bespreking met de stich ting op 12 februari) een beroep op de Stichting van de Arbeid om de werk gevers- en werknemersorganisaties in de bedrijfstakken op te roepen tot matiging in de loonovereenkomsten en tot beperking van eventuele werk tijdverkorting in 1968 tot hoogstens een kwartier per dag (vijf kwartier per week). Evenals de eerste maal evenwel weigerden de voorzitters van de cen trale werkgeversorganisaties en van de vakcentrales unaniem dit te doen, omdat zulks in het kader van de nieuwe (vrijere) loonpolitieke spelre gels „niet de taak van de stichting is". Gevraagd naar wat de regering nu zal doen, antwoordde minister Rool vink dat hij dat nog niet weet. Het kabinet zal de verdere ontwikkeling aan het loonfront met argusogen vol gen en intussen de nieuwe cao's, die op goedkeuring liggen te wachten, „met soepelheid" beoordelen, d.w.z. dat de regering er van b 1 ij f t uit gaan dat de vrije loonpolitiek zo lang mogelijk kans van slagen moet heb ben. Een uitdrukkelijke uitzondering maakte de bewindsman daarbij even wel voor de bouw-cao, die thans on derwerp van studie uitmaakt in de loonadviescommissie. Zoals bekend is in dit contract per 1 november a.s. een arbeidstijdverkorting overeengekomen van een half uur per dag (2Vt uur per week), dat is tweemaal zoveel dan de regering maximaal toelaatbaar acht. Verwacht wordt dan ook, dat de bouw-cao op deze grond niet zal wor den goedgekeurd. Voor vervolg zie pag. 12 NEW YORK Senator Bob Kennedy zal binnen enkele dagen besluiten, of hij zich tegenover John son zal opstellen in de wedloop om het presidentschap. De persoonlijke overwegingen, die een grote roti speelden bij zün be sluit van ■december, niet naar de kan didatuur te streven, zijn volgens de senator niet meer van belang na de voorverkiezingen in New Hampshire. (Zie ook pagina 51 i TN betrekkelijk korte tijd heeft de regering tot tweemaal toe een de legatie uit het bestuur van de Stich ting van de Arbeid uitgenodigd ter bespreking van de recente economi sche ontwikkelingen, die we wezen er op deze plaats reeds enige malen op inderdaad reden geven tot zorg. Naar de mening van de regering zijn we thans op het punt aangeko men, waarop een duidelijke ombui ging van het (vrije) loonbeleid nood zakelijk is. Daaraan kan de Stichting van de Arbeid, waarin de toporganen van bedrijfsleven en vakbeweging vertegenwoordigd zijn, (helaas, zou den we haast zeggen) geen medewer king meer verlenen zonder de door alle betrokken partijen begeerde nieu we loonpolitieke spelregels geweld aan te doen. Het gevolg daarvan is, dat de volle verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in haar totaliteit bi) de der de partij, de overheid, berust. Vooral uit het gisteren gevoerde over leg is gebleken, dat het kabinet zich deze verantwoordelijkheid ten volle bewust is. Duidelijk heeft minister Roolvink laten weten, dat de regering niet zal terugschrikken voor harde maatregelen, als mocht blijken dat op korte termijn van de gewenste ombui ging geen sprake is. Niet alleen de economische situatie, maar ook de onmiskenbare voordelen van een vrije loonpolitiek pleiten er voor, dat dergelijke maatregelen niet zlllen behoeven te worden genomen. £)E Grieks-Orthodoxe Kerk, een van de weinige oosters ortho- doxe kerken die van het begin In 1941 af aan lid is geweest van de Wereld raad van Kerken, zal niet naar Upp sala komen. De primaat, aartsbis schop Hicronymus heeft gisteren in Athene meegedeeld dat zijn kerk do vierde assemblee zal boycotten. Voor de assemblee zelf zal dit besluit weinig inhouden. De oosters-orthodoxo afvaardiging is de grootste confessio nele groep die ditmaal de assemble# zal bijwonen. De oosters-orthodoxe In breng aal er dus ongetwijfeld toeh wel zfn. Dit besluit Is veel tragischer voer deae Griekse kerk zelf, die in haar geschie denis altijd al een staatskerk Is ge weest. Opnieuw heeft deze kerk zich geïdentificeerd met het aan de macht zijnde regime. Dit besluit moet wel de velen die zich innerlijk tegen de huidige regering van militaire machthebbers verzetten irriteren. Zo is deze kerk bezig grote groepen onder de bevolking opnieuw van zich te vervreemden. Zij schijnt niet te beseffen dat dit politieke be sluit haar pastorale verantwoordelijk heid ondermijnt. De storm die gisteren over Turkljo raasde heeft aan ten minste elf mensen het leven gekost Een moeder en vijf kinderen verdronken in een stormvloed. Vele delen van het land staan onder. In Ankara en een aantal andere steden vielen licht en water uit. Het weg- en treinverkeer is op vele plaatsen gestremd. morgen voordeel pindarotsjes ZOO gram van 92 voor niet duur wei heerlijk SAIGON/WASHINGTON De Amerikanen onderzoeken de ge ruchten, dat onder leiding van Zuid- vietnamese autoriteiten een vrijwil ligersleger zou worden gevormd, waarmee men de invasie in Noord- Vietnam zou willen beginnen of een guerrilla willen voeren als de Vlet- cong in het zuiden doet. Vice-president Ky is een fervent voorstander van zo'n leger. Hij heeft gezegd, in de „frontlinie" te willen staan. De Amerikanen ontkennen dat er met hem overleg zou zijn. Talar Ni Svenska? Sla Nummer (010) 129464 Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: ^etaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlvitert ontvang ik een grote luxe Slerknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - plaats: - Inzenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1