HISWA: rijke show GRIP HIT NIEUWS Blad óók voor krappe beurs Miljoenenzwendel is een fabeltje ROTVRIJ SYNTHETISCH DOEK BIJ „VASTKAMP-TENTEN" Bootjes in elke vorm Bagagewagen met keuken H Hans van Z. naar Arnhem DODE DOOR GIFTIG GAS Auto's tegen trein gereden HWUWt lEIDSE COURANT DONDERDAG 14 MAART 19<? ND B30 (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM De 13de HISWA, de internationale watersport- en kampeertentoonstelling, die vrijdag in de Amsterdamse RAI wordt geopend, biedt ook ditmaal weer vele noviteiten. Zowel in de „natte" als in de „droge" sector vindt de plannenmakende vakantieganger een schat aan informatie en ideeën: hij .krijgt ruimschoots gelegen heid zich degelijk voor te bereiden voor het geval hij er deze zomer varend of kamperend op uittrekt. Niet minder dan 800 boten (waaronder 80 nog nimmer ge ëxposeerd), honderden tenten en 20.000 accessoires zijn er tot en met 24 maart te bezichtigen. Prijs tenten omlaag Dat men zelfs met een zeer ruime tent niet duur hoeft uit te zijn, illustreert deze Hiswa dui delijk. Verheugende tendens is namelijk, dat de. prijzen ondanks kostenstijgingen niet omhoog zijn gegaan. Integendeel: vele model len zijn dit jaar zelfs iets goed koper geworden. Massaproduktie is hieraan uiteraard niet vreemd. Ook nu weer geldt echter, dat door de overweldigende hoeveelheid inzen dingen, de bezoeker voor een keuzepro bleem wordt gesteld, vooral in de „nat te sectorHet kiezen van een boot wordt met het jaar moeilijker. Folders cn prijzen lijken duidelijke taal te tpreken, maar zo èrgens, dan is aduies non een expert bij de koop van een boot, waarmee men zoveel jaren moet doen, onontbeerlijk. De prijs alleen is lang niet altijd een graadmeter voor kwaliteit. Bo vendien zal men zich moeten afvra gen voor welk doel men zijn boot gaat gebruiken. Dromen van een we reldreis met een ruig Colin Archer type spitsgatter heeft geen zin als men in de praktijk niet verder komt dan weekendtrips en vakantietoch tjes op de Nederlandse binnenwate- ;n. Men zal zich ook terdege dienen te laten voorlichten over alle bijkomen de kosten. Wordt de boot kaal aangeboden, of „all in"? Heel vaak gebeurt het, dat twee op het oog gelijkwaardige boten met een prijsverschil van 100 procent te pronk worden gezet. Gebruikelijk is namelijk, dat de exposanten het schip zo aantrekkelijk mogelijk laten zien, dat wil zeggen voorzien van ve- le zaken, die extra betaald moeten worden raison van honderden, soms duizenden guldens). Vaak wordt N. Kampeerders zitten niet stil. Dat blijkt wel uit de openluchtsporten, die tot het kamperen behoren. Jeu-de-boules bijvoorbeeld. De hen gelsport zeker ook. Sporthuis Cen trum komt dit jaar met een unieke collectie hengelsportartikelen. Bij die sportaccessoires horen eveneens de opvouwbare en op- blaasbare bootjes thuis. Op de Hiswa staan er vele geëxposeerd. Een groot deel van die opblaasbootjes is tegen woordig gemaakt van neopreen. dat beter bestand is tegen zout water en felle zon. Ook vaste bootjes worden veel ge bruikt. Ze zijn meestal van polyester. Wat het transport hiervan betreft: dit gebeurt op het imperiaal van de Droog op 't water Naast boten, wordt ook zeilkle ding geshowd. Hier wat luxe cre aties, te zien bij Sporthuis Cen trum. Door de overdekte ritsslui tingen en drukknoppen op de mouwen zijn deze (Nylon) zeil- pakken ook geschikt op brommer of scooter. dan de prijs in standaarduitvoering genoemd. Op show alleen zal men nooit mo gen afgaan. Koopjes bestaan niet. En al fonkelt een schip nog zo fraai, men dient zich er wel degelijk van op de hoogte te stellen van wat er zich onder die lak- of vernislaag bevindt. Materiaal Het materiaal speelt uiteraard eveneens een belangrijke rol bij de prijsvorming. Staal is bijvoorbeeld goedkoper dan aluminium en teak hout weer duurder dan andere houtsoorten. Wat het polyester be treft: ondanks de opmars, waarin dit materiaal is, merkt men dit aan de prijs nauwelijks. Deze is nog steeds allesbehalve laag. Een belangrijke oorzaak hiervan Is de arbeidsin tensieve bouw. Een troost voor fervente wa tersporters: de algemeen stijgende lijn in de prijzen van de laatste jaren is er dit jaar uit. Bij de meeste boten zijn de prijzen gelijk gebleven, veelal als gevolg van toenemende serie- bouw. De bagagewagentjes, die de laatste jaren op de Nederlandse markt wor den gebracht, zijn zo goed als alle door RAI-TNO goedgekeurd; op de j Hiswa komt men in ieder geval geen ongekeurde wagens tegen. Buitensportcentrum Faber brengt een Pionier-bagagewagentje met torsievering en een afdekzeil 435). Desgewenst kan men er later een vast deksel met imperiaal op laten monteren. Van Weeghel heeft zijn serie Pa rels uitgebreid met een Prince. Ge maakt van staalplaat heeft dit wa gentje een sportieve lijn. Het wagen-" tje is voorzien van een aparte „berm-^ keuken" en eeii imperiaaltje. Een bermkeuken in bagagewagen tjes biedt onderweg beslist voordelen. Kooktoestel of gascomfoor, tank, keukengerei en levensmiddelen zijn dan gemakkelijker te bereiken als men tijdens de tocht koffie wil zet ten, brood wil klaarmaken of wat warms wil koken. Een imperiaal is gemakkelijk, vooral omdat men er bij vertrek een natte tent op kan leggen. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft het verhoor van de drievoudige Utrechtse moordenaar Hans van Z. afgesloten en is tot de conclusie gekomen dat Van Z. niet de moordenaar is geweest van de En gelse filmregisseur Claude Berkely en de kantoorbediende A. Souman. De moord op Coby van der Voort zou hij wel hebben begaan. Van Z. is nu naar Arnhem overge bracht waar hij zal worden onder vraagd over de nog onopgeloste moord op de 87-jarige inwoner van Eist G. van Piggelen. UTRECHT „Van een miljoenen- zwendel bij de Coöperatieve groen ten- en vruchtenveiling Utrecht en omstreken is geen sprake". Dit zei gisteren de heer P. Mast, de voorzit ter van het veilingbestuur, naar aan leiding van een onderzoek dat de fiscale recherche op verzoek van de officier van justitie heeft ingesteld. Overwogen wordt een klacht we gens smaad of laster in te dienen tegen de 46-jarige bedrijfsleider F. Bruinius, die verantwoordelijk wordt geacht voor een aantal voor de vei ling onaangename publikaties. Het beleid van de veiling was in opspraak geraakt nadat de heer Brui nius had gezegd dat in de boezem van de leiding van de veiling oneer- Voor elke beurs wat: boven het eenvoudige jachtje Schelde II, onder een dure, luxueus uitgevoerde, Evdore van de Amsterdamse Scheepswerf De Vries Lentsch jr. Hét grote nieuws op het ge bied van tenten is het gebruik van zwaarder synthetisch doek voor de bungalows: rotvrij materiaal, dat bestand is tegen langdurige zon en regen. Veel fabrikanten zijn hiertoe overgegaan omdat steeds meer kampeerders hun bungalowtent gebruiken als weekend-huisje en hem de hele week op de camping achterlaten. De vijf exposanten op de HISWA van deze nieuwe tenten zijn Vroom en Dreesmann, Buitensport Faber, Sporthuis Centrum en Perry van der Kar. Het nieuwe materiaal is ver werkt in het dak, in de meeste geval len ook in de zijwanlden. De introductie van de nieuwe syn thetische stoffen betekent overigens niet, dat katoen erdoor is verdrongen. Er bestaan immers diverse prepara ten. die de rotwering van katoen goed tot zeer goed verzorgen. Boven dien is zo'n katoenen tent goedkoper: APELDOORN In de Zwitsal-fa- briek in Apeldoorn is gisteren de 55-jarige F. Hagenbeek uit die stad door verstikking om het leven geko men. Hij was bezig met het verwij deren van benzol uit papaverpullen, waarbij giftige gassen vrijkwamen. Opzichter J. Gijsbers, die de heer Hagenbeek op de grond zag liggen, sleepte hem naar buiten, waarbij hij zelf ook door de gassen werd aange tast. De heer Hagenbeek was toen al overleden; de toestand van de heer Gijsbers is niet levensgevaarlijk. lijke handelingen waren gepleegd. De heer Bruinius had zijn beschul digingen op schrift gesteld en aan de officier van justitie gezonden. Aan de leden van de veiling schreef hij zijn beschuldigingen te willen toelichten. NV Gotra De heer Mast zei gisteravond tij dens een (besloten) ledenvergadering dat de veiling een verlies van ƒ750.000 heeft geleden, maar dat zich geen onoorbare praktijken hebben voorgedaan. Het verlies is volgens de heer Mast mede veroorzaakt door moeilijkheden met het exportbedrijf NV Gotra. Deze NV. die de heer Bruinius als bedrijfsleider had tot deze ontslag nam (naar hijzelf zegt wegens de on eerlijke praktijken van zijn direc teur) had jaren gelecten een grote schuld aan de veiling. Dit verlies steeg zo sterk, dat de veiling het be drijf in zijn geheel overnam. De le denvergadering schaarde zich giste ren achter het beleid van de veiling. 6 LONDEN Leicester City heeft zich woensdagavond geplaatst voor de kwartfinales van het tornooi om de FA-cup. Het versloeg Rotherham United na verlenging met 2-0. De uitslagen van de wedstrijden voor de Engelse eerste divisie zijn: Ful- ham-Sheffield United 0-1; Leeds United-Nottingham Forest 1-1; West Bromwich Albion-Stoke City 3-0. Dit zijn ze dan. de vier sportieve (èn dappere) Tsjechische meisjes, die bezig zijn aan een „wande ling" van Praag naar Mexico City om daar de Olympische Spelen bij te wonen. Ze zijn al in New York, vanwaar ze giste ren aan de ruk naar Mexico City zijn begonnen. Hier volgen nog even de namen om het functio neren van uw tong te controle ren: (van links naar rechts) Vera Komarkova, Jarmila Ocas- kova, Kvettoslava Trantova en Zdenka Opatrna. UTRECHT Op een onbeveiligde spoorwegovergang in het traject tus sen Groningen en Delfzijl is gister middag een auto, bestuurd door de heer H. Visser uit Haren, tegen een personentrein gereden. De bestuurder werd licht gewond en zijn auto ge heel vernield. Op het traject Hardenberg - Gramsbergen reed gisteravond een auto tegen een uit twee dieselloko- motieven bestaande trein die juist de onbeveiligde overgang passeerde. Kapers toestel VS vraae.ii Cuba asiel O HAVANNA Het officiële orgaan van het Cubaanse bewind, Granma. meldt, dat de drie personen, die dinsdag een Amerikaans straalvlieg tuig tot landing in Havanna dwon gen, asiel in Cuba hebben gevraagd. Het verzoek wordt in overweging genomen. De namen van de drie zijn niet bekendgemaakt. Het blad rept evenmin over berichten, dat de drie kennelijk Cubanen zijn en dat een van hen door de andere twee werd ontvoerd. mmm Een greep uit de nieuwe accessoi res op kampeergebicd: een aluminium haring, speciaal gemaakt voor gebruik bij storm en in zand (Slee Buitensport), een hardstalen grondpen voor har de en steenachtige grond (Neef Sport en Carl Denig), tafeltje met telescopische poten. De tafel is uitgebracht in drie maten, |T waarvan 60 x 80 de grootste is (Sport- huis Haarlem), een inklapbare kofferkeuken. De kofferhoes is uitzetbaar tot een rui me, niet te hoge keukentafel. De keu ken zelf heeft een ingebouwd twee- vlams gascomfoor met windscherm (Buitensportcentrum Faber). een gascomfoor. dat met batterij en wordt aangestoken. een „cool quick". Koelt na toevoe ging van water; directe temperatuur daling plm 20 graden Celsius door chemische werking. (Zakjes voor een malig gebruik). (Neef Sport), een waterjerrycan met voetpomp. M Handig voor vastkampkampeerders; vlak voor het gebruik even met de voet pompen, tijdens het gebruik stromend water. aluminium dekens; sterk en soepel plastic folie, waarop aluminium is •angebracht (water- en winddicht), een op 6 of 12 Volt werkende stof zuiger, die ook kan dienen als pomp voor rubberboten en luchtbedden (Neef Sport). auto. Meestal ziet men de bootjes met de bodem omhoog liggen. Voor wat kleinere auto's is dit echter beslist verkeerd; het zwaartepunt van de boot ligt dan te hoog. Beter maar wat moeilijker te realiseren is het de boot in de normale stand op het imperiaal te blokkeren (er moet dan wel een sterk zeiltje overheen!). Ideaal is het bootje op een trailer te vervoeren; men kan er dan een flinke hoeveelheid bagage in kwijt. Wat dit betreft is het nieuwtje van 1967 nog steeds interessant: de baga gewagen boot van Overtoom, een po lyester roeiboot die, in de lengte dub- belceklapt, op een trailertje past en dan tevens een grote bagagecapaciteit heeft. Op dezelfde stand is ook een novi teit '68 te zien: de Seaview, een tot 10 cm dikte opvouwbare boot met een doorzichtige bodem. Trekker op de Hiswa zal ook zijn de polyester Canadese kano. die plaats biedt aan drie tot vier perso nen. vergeleken met een synthetische tent zeker 100 a 200 gulden Overigens staat wel vast, dat de bungalow meer dan ooit midden in de belangstelling staat. Het assorti ment is dan ook enorm: bungalows met kleine overstekende luifeltjes, bungalows met een halfronde woon ruimte, patio-bungalows en de tradi tionele. Het is een breed scala dat de fabri kanten aanbieden. En elk jaar op nieuw wordt er meer luxe aange bracht. Heel bijzonder is bijvoorbeeld de bungalowtent met gebroken dak constructie (Sporthuis Haarlem), die lekkage idoor piasvorming volkomen uitsluit. Is het assortiment gevarieerd, ook de prijzen wisselen sterk. Er zijn bungalows voor 900 gulden, maar er is er ook een voor 198 (de Garda I van Buitensportcentrum Faber). Deze is (als jubileumaanbieding) speciaal bestemd voor de wat oudere echtpa ren, die zonder kinderen op vakantie gaan. De tent heeft een slaapgedeelte van 2 bij 2 meter, en een evengroot woondeel. dat ruim voldoende is voor twee personen. Wat sportzaken de laatste jaren constateren, is, dat steeds meer kam peerders naast hun bungalow een tweede tent kopen. Niet alleen om er kinderen in onder te brengen, maar ook om te gebruiken op weekends in Een van de nieuwe tenten van Perry van der Kar. de Palma II. toonbeeld van moderne sierlijke vormgeving. eigen land of op doorreis naar het zuiden. Men laat de bungalow dan thuis resp. in de auto. Een belangrijke ontwikkeling in de kampeerwereld blijft het aluminium frame (dat t.o.v. van staal een ge wichtsbesparing van 50 procent op de „stokkenzak" levert). Op het gebied van stokken voor grotere tenten tonen Carl Denig en Neef Sport iets nieuws: telescopische tentstokken. De driedelige stokken blijven één geheel en maken ingewik kelde manipulaties met de stokdelen overbodig. Wat de kleur van de tenten be treft: er is de laatste twee jaren een verschuiving merkbaar naar donker groen, bruin en zandkleur. Gestreep te doeken aan een deel van de grote bungalowtenten blijven het ook nog wel „doen". De Casa Hip van Gale ries Modemes vormt hiertussen met zijn opvallend bedrukt doek een uit- J zondering. Lezen onderweg De tijd van trekken breekt weer aan. Onze kinderen, blasé van rei zen. dienen door moeder lief bezig gehouden te worden. Moet u deze zo mer eens uitkijken naar de vier nieuwe „tassen- boekjes" die jonge kinde- ren-op-reis over hun schouder kunnen hangen. Cantecleer te De Bilt gaat ze uitgeven in sa menwerking met de Gol den Books. Het worden kleurige bundeltjes. Op stapel staan nu: Mijn schooltasboek, Mijn trom- melboek. Mijn picknick- boek en Mijn dokterstas- boek. Frans In België maakt een ..Parkeerschijf" van de Franse onregelmatige werkwoorden furore. On getwijfeld ook een uit komst voor Nederlanders die zich de Franse taal op een originele manier eigen willen maken. Wie op de humoristische toer wil kan terecht bij een vervolg van de onderwij zer H. Hoving. U weet wel, dat boekje met kin deruitspraken „Juf, daar zit een weduwe in de boom". Dit tweede deel met rake kinderopmer kingen gaat heten: „Juf- die vlinder heeft mijn piama aan". Een gedeelte van deze bundel is ont staan door inzendingen van lezers. Ook in Frank rijk zijn er spitse kinde ren. Voorbeeld van me neer Jean-Charles die kinderhumor in la douce France verzamelt: „Wa ter kun je drinkbaar ma ken door er rode wijn aan toe te voegen". Wasmand Gezien: een decoratieve wasmand. Geheel gevloch ten, van buiten wit, van binnen felgekleurde badstof, samen een gezel lig contrast. Er zitten ste vige hengsels aan. Dit kunstwerkje zagen we voor 65.75 geprijsd. Beestachtig Mevrouw R. Spaans-Wiebes, Pijnacker- plein in Rotterdam, tel. 249559 (010) wil u graag vertellen bij wie in uw omgeving de volgende ori ginele artikelen besteld kunnen worden: Verzil verde theelepels met dier- emblemen als Flipper, Lassie, lam, hertje, her der, veertien verschillende lepeltjes voor 2.25. Sleu telhangers. zwaar verzil verd in vijf soorten (eek hoorn. poes. hert. collie en paard) 2.25. Een honde liefhebster zal dolgelukkig zijn met een verzilverde suikerschep met spaniel 3.10), of een sierlijke schenkkurk met eekhoorn 3.95), een dito sigarette- dover met paard 2.35. Voor het verloofde paartje een verzilverd aperi- tiefstel dat nooit een poetslap nodig heeft: be kertje met vorkjes, of twaalf losse vorkjes, zes kan ook voor respectieve lijk 8.50. 13.90 of 5.40. De winst van deze din- gen-met-dieren is voor de plaatselijke afdeling van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren. Slaapplaat Klaagt uw liefste vrien din over slapeloosheid? Wij bleven er klaarwak ker bij, maar u kunt haar eens het plaatje van David Berglas (de hypno tiseur) cadeau doen. Het singeltje heet „Relax", kost 4.25; op een lijzige toon met een zacht mu ziekje op de achtergrond poogt David de luisteraar in slaap te praten. Echte resultaten zijn niet be kend, maar grappig is het wel. Op een luidruchtig feestje proberen? Mandwerk Mandwerk is modern en geeft een warme toets aan ons strakke interieur. Er is een Iectuurmand met hengsel die u zo maar op de grond zet; heel fleurig zagen we bij iemand zo'n mand als een hoorn des overvloeds gevuld met fruit tussen eetkamer en zitkamer op de grond. Idee? Barbertje Dit is dan Barbertje die moet hangen. Tip bij 't op ruimen van uw linnenkast. Het handige kastmandje schuift u zo aan de plank, is verkrijgbaar in twee ma ten van 31,5 en 40 cm breed (hoogte 15 cm en diepte 26 cm) en kost respectievelijk f 3?5 of f 3£5. Kort snoer Dit is een snoerverkor- ter: handig hulpmiddeltje om snoeren van staande schemerlampen, pla tenspelers, bandrecorders etc. in te korten. Het bestaat uit een haspel van witte kunststof, voorzien van een inleggleuf en een draaibaar deksel. Het ge valletje heeft een capaci teit voor drie meter snoer. Misschien iets voor na de schoonmaak, of klein ca- deautje_ voor de elec tro-hobbyist in het gezin? Om de kosten hoeft u het niet te laten: 1.95. Risotto Fruit een gesnipperde ui goudgeel in twee le pels boter. Voeg een half pond mager rundergehakt toe en twee kopjes onge wassen rijst. Bak alles even door, tot de rijst witte puntjes krijgt en voeg daarna ineens drie kopjes water met een bouillontablet toe. Kook de rijst in twintig minu ten gaar en droog. Roer daarna honderd gram ge raspte oude kaas met pe per, zout, paprikapoeder en aromat door de risotto, boterde vuurvaste schaal Doe alles over in een be en bestrooi de bovenkant met geraspte kaas. Plaats de schotel in een voorver warmde oven gedurende ongeveer twintig minuten Serveer er sla bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11