KABINET IS BEZORGD OVER DE ECONOMIE Groot succes voor Nixon en McCarthy JAMIN Commentaren Goedkoop brood rukt op naar Zuid-Nederland Brief aan Stichting Spiraal99 voorkomen IfPfiÉimj HIT WEER Tijdelijk regen Plakken voor rechtsgebouw Burgemeester doorgereden na aanrijding IN AMERIKAANSE VOORVERKIEZINGEN: Toestel VS naar Cuba ontvoerd Gesprek van Achttien opschorten Zijn zaak is nu een puinhoop Th. Laan vice- voorzitter KVP? Eenvoud Huurverhoging W/)ST SKÖL? Woensdag 13 maart 1968 48ste jaargang t veWs» Kotttat», Oe RoHetdammtf Oordis Dagblad cttur: F. DIEMER fdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 ui 99 Niemand zou naar u luisteren als hij niet wist dat het daarna zijn beurt werd om. te praten. HOWE Eisen voor ge mengde huwe lijken verlicht pagina kern- merk VERHUIZING VAN OUDSTE GASTHUIS VAN ONS LAND VERLIEP PERFECT - Pagina 7 DE BILT Een hogedrukge- bied trok ten zuiden van de ïritse eilanden in oostelijke 'ichting en breidde zich naar frankrijk en het Alpengebied uit. Van het zeegebied rond IJs land verplaatsten zich twee de pressies naar Scandinavië. Tengevolge van deze lucht drukverdeling kwam er boven de Britse eilanden en de Noord zee een westelijke stroming tot stand, waarmee zachte oceaan- lucht naar het vasteland werd getransporteerd. Inmiddels trekt een koufront van de depressie bij Noorwegen over Engeland oostwaarts. Dit front zal in de komende nacht vergezeld van regen Nederland passeren. Achter het front wordt met winden tussen west en noordwest iets koudere lucht aangevoerd, waarin opklaringen voorkomen. Veel bewolking met buien, maar morgen vanuit het noord westen ook verspreide opklarin gen. Matige tot krachtige wind rui mend naar west tot noórdwest. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. as»; De rechtspleging tegen studenten die plakkaten met de gewraakte tekst „Johnson Moordenaar" hebben verspreid trok gisteren in Utrecht uitvoerige belangstelling. Voor het gebouw van de rechtbank Was op eeh gegeven ogenblik het verzamel punt van al wat student was. De politie had er nogal wat moeite mee (boven). Toen camera's gericht wer den begonnen de jongelui onmiddel lijk met dezelfde tekst op de hekken te plakken (onder). Voor het verslag zie elders in de krant. VOERENDAAL De burge meester van Voerendaal, G. J. H. F., is gisternacht doorgereden na met zijn auto te zijn gebotst op een ge parkeerde wagen. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. De rijksre cherche heeft de zaak in onderzoek genomen. Burgemeester F. was niet bereid commentaar te geven. Op acht plaatsen Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Vanaf van daag is in diverse plaatsen in Zee land en West-Brabant ook „goed koop" brood via levensmiddelenzaken verkrijgbaar. Jac Hermans Prijsslag NV in Bergen op Zoom verkoopt ver pakt en gesneden wit- en bruinbrood tegen een prijs, die 12 tot 14 cent onder de gangbare ligt. Het goedkopere brood wordt in de acht filialen, die Hermans Prijsslag in Zeeland en West-Brabant heeft, verkocht. Deze filialen zijn gevestigd in Axel, Goes, Middelburg, Terneu- zen, Vlissingen, Bergen op Zoom, Ma de en Steenbergen. Het witbrood gaat 66 cent kosten, het bruinbrood 64 cent. Een uitbreiding van De Graaf's Bakkerijen in Bunschoten, die al eer der aan Jac Hermans Levensmidde- lenbedrijf in Amsterdam leverde, be tekent voldoende capaciteit voor le vering aan de genoemde acht filia len. Hermans Prijsslag is een doch teronderneming voor het Amsterdam se Hermans-bedrijf. Er zijn plannen voor nog vijf filialen in Brabant en Zeeland. (Van een onzer redacteuren) J^EN HAAG De rege ring is ernstig bezorgd over de economische ontwik keling in 1968 en 1969. Dit heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rooi vink, de Stich ting van de Arbeid vorige week in een zorgvuldig ge heim gehouden brief laten weten. Deze brief vormde de basis van het tweede gesprek, dat vanmiddag op het departement van sociale za'ken is begonnen tussen een delegatie uit het kabinet en een afvaardiging van het bestuur der stichting. Uit de brief van minister Roolvink blijkt, dat de regering de tot dusver overeengekomen loonstijgingen en arbeidstijdverkortingen een bedrei ging vindt voor een evenwichtige ex pansie van de economie en voor een herstel van de verstoorde verhoudin gen op de arbeidsmarkt. Bovendien loopt het herkrijgen van een overschot op de betalingsbalans ge vaar. Stop ontwikkeling De regering staat op het standpunt dat de huidige ontwikkeling moet worden gestopt, willen de econo- Uit Engeland komen berichten, dat de Britse zg. Strandhotel- groep samen met de KLM een hotel met 600 bedden wil gaan bouwen aan de Europaboulevard in Amsterdam. De bouw van het project, dat begin '171 moet zijn voltooid, gaat 26 miljoen gulden vergen. NEW YORK De voor verkiezin gen in de Amerikaanse staat New Hampshire hebben een verrassend groot succes opgeleverd voor de de mocratische senator Eugene McCar thy en de republikeinse vroegere vice-president Richard Nixon. McCarthy, die tegen de oorlog in Vietnam ageerde, veroverde 39% van de stemmen. President Johnson, die niet aan de stembusstrijd mee deed, kreeg 53%. Senator Robert Kennedy, die ook buiten de strijd bleef moest het met 1% doen. Grote man Bij de Republikeinen was Nixon de grote man met 80% van de stem men. Door het terugtrekken van gouverneur Romney van Michigan had Nixon het rijk alleen. Gouver neur Rockefeller van New York, op wie druk wordt uitgeoefend om het tegen Nixon op te nemen, kreeg slechts 10% van de stemmen. President Johnson noemde de voorverkiezingen in New Hampshire uniek, omdat iedereen mee kan doen en iedereen kan winnen. Het is „de enige plaats, waar een kandi daat kan zeggen, dat 20% een aard verschuiving, 40% een mandaat en 60% eenstemmigheid betekent". McCarthy gelooft dat zijn succes van belang zal zijn bij voorverkie zingen in andere staten. Hij hoopt ook op grote bijval in de staten waar geen voorverkiezingen worden ge- Nixon en McCarthy, de twee 'hoofdpersonen', die opvallende successen boekten. houden. Eerst is de staat Wisconsin aan de beurt (12 april). Senator Kennedy zei, dat het suc ces van McCarthy hem nog niet heeft doen besluiten, zijn beslissing te herzien, Johnsons kandidatuur niet te betwisten. Rockefeller Nixon ziet in het magere resul taat voor Rockefeller een bewijs, dat „het volk dit jaar geen zin heeft in iemand, die zich afzijdig houdt". Zijn eigen overwinning zou betekenen, dat Amerika in november een nieu we president kiest. Rockefeller vindt de uitslag poli tiek niet van grote betekenis, daar er geen werkelijke concurrentie was. Wat zijn eigen plannen betreft zei hij, voor 22 maart te zullen beslui ten of hij zal dingen naar de kan didatuur van de Republikeinse par tij om te voorkomen, dat Nixon er mee gaat strijken. New Hampshire vaardigt slechts acht man af naar de Republikeinse partijconventie en 26 naar die van de Democraten. Als zodanig oefent het niet veel invloed uit op de gang van zaken. MIAMI Een DC-8 straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij National Airlines is gisteren op een vlucht van Tampa naar Miami gedwongen van koers te veranderen en is later in Havanna geland. De Amerikaanse federale luchtvaartautoriteiten in Miami heb ben dit telefonisch van de Cubaanse autoriteiten vernomen. Het toestel had 52 passagiers en 7 bemanningsle den aan boord. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft contact opgenomen met de Zwitserse ambassade in Havanna om vrijlating van het toestel en inzit tenden te bewerkstelligen. Het is de derde maal binnen een maand dat een vliegtuig gedwongen ia naar Cuba koers te zetten. mische problemen dit jaar en vol gend jaar niet nog groter worden. Zoals bekend werd in het Centraal Economisch Plan 1968 een overschot op de betalingsbalans verwacht van ƒ500 miljoen. Inplaats van een gelei delijk herstel is er echter van een geleidelijk verslechtering sprake, thans resulterend in een tekort van 350 miljoen. In het Centraal Economisch plan werd uitgegaan van een gemiddelde loonstijging van drie procent, maar de tot dusver afgesloten contracten blijken daar aanzienlijk bovenuit te komen. Als deze lijn zich voortzet dan zal de nationale loonkostenstijging de stijging van de nationale produktivi- teit te boven gaan. Gevolg: grote kans op een nieuwe loon- en prijsspi- raal. Maatregelen De regering acht dit gevaar temeer groot, omdat volgend jaar een aantal niet te vermijden prijsstijgingen voor de deur staan, onder meer voort vloeiend uit EEG-afspraken, de in voering van de belasting op de toege voegde waarde en een huurverho ging. Dat de regering het noodzakelijk heeft gevonden om zo kort na het eerste gesprek (op 12 februari) het bestuur van de Stichting van de Ar beid voor nieuw overleg bij zich te roepen en dit bestuur tevoren schrif telijk nadrukkelijk op de ernst van de situatie te wijzen zou er volgens waarnemers wel eens op kunnen dui den, dat het kabinet thans maatrege len overweegt om het getij tijdig ten goede te doen keren en het dreigende gevaar van een nieuwe loon- en prijsspiraal af te wenden. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de regering vanmiddag eventuele stappen aan de Stichting ter beoordeling zal voorleggen. Een nieuw beroep om medewerking te verlenen aan het streven de werkge vers en werknemers in de be drijfstakken wat „in bedwang" te houden wordt namelijk weinig zinvol geacht, omdat de Stichting van de Arbeid bij de nieuwe loonpolitieke spelregels in feite buiten spel staat. AR-JONGEREN: DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Anti-revolutionaire jongeren studieclubs vindt dat het gesprek van de Achttien moet worden opgeschort. Eerst zal de ARP de te volgen koers (na het gebeuren in de KVP), grondig moeten bespreken. Dit staat in de ontwerp-resoluties van het hoofd bestuur, die zaterdag aan de Ar- josraad zullen worden voorgelegd. Deze raad is het politieke orgaan van overleg binnen de Arjos. Hoewel het uittreden van de groep-Aarden uit de KVP wordt be treurd, vindt het hoofdbestuur dat met deze groep, in het kader van de Achttien, een gesprek moet worden gevoerd. Indien dit in de Achttien niet mogelijk blijkt, zal de ARP het initiatief tot een dergelijk gesprek moeten nemen. Zoals wij gisteren meldden, vindt het dagelijks bestuur van de CH-jon- geren dat het gesprek van de Acht tien eventueel zonder de radicalen moet worden voortgezet. morgen voordeel musketblaadjes 150 gram van 79 voor 69 niet duur we/ heerlijk Treurende Chinees in Hoe-É, op de plaats waar eens zijn bloeiende win kel was gevestigd. Zijn bron van be staan is weg en wat rest zijn slechts puinhopen. Zo vergaat het duizenden in Vietnam. DEN HAAG Het partijbestuur van de KVP komt zaterdag a.s. in vergade ring bijeen om een definitieve voor dracht vast te stellen voor de drie be stuurscolleges van de partij: het dage lijks bestuur, het partijbestuur en de partijraad. De verkiezing zelf zal nog voor Pasen plaatsvinden door de be stuursraad. Het dagelijks bestuur van de KVP is gisteravond bijeen geweest om een ad vies op te stellen voor de samenstelling van de KVP-bestuurscolleges. Naar ver luidt. wordt voor de functie van vice- voorzitter der KVP genoemd de heer Th. Laan, oud-lid van de Tweede Ka mer, thans lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De heer Laan (45) is gematigd radicaal. "F\E nieuwe salarisregeling voor het gehele voortgezet onderwijs, waarover nu overeenstemming is be reikt, maakt hopelijk een einde aan veel onrust, die te fnuikender was, nu ons onderwijs voor een ingrijpende vernieuwing staat. Wat in de nieuwe regeling opvalt, la haar eenvoud: er komt een einde aan de vele afzonderlijke salarisbesluiten en de daarbij meer of minder aanha kende deelregelingen. Een bijzonder goede zaak lijkt het ons dat de leraar in het vervolg bezoldigd wordt naar de onderwijsbevoegdheid die hij bezit, en niet meer, zoals thana veelal het geval was, naar het niveau van de school. Daar ligt dunkt ons een billijk uitgangspunt aan ten grond slag. Dat bovendien de meer dan honderd bestaande salarislijnen worden terug gebracht tot een tiental nieuwe lijnen, is een prettige vereenvoudiging. Hoewel niet alle delegaties die bij het overleg betrokken waren volledig be vredigd zijn, wil het ons voorkomen, dat de minister een woord van lof toe komt voor de rustige wijze waarop hjj naar de geuite bezwaren heeft wil len luisteren en voor de bereidheid daar vérgaand aan tegemoet te ko men. J7R is nog wel wat in te brengen te gen de argumenten van de te genstanders van ministers Schuts wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet. Een verhoging van vier procent Iv mogelijk geworden. De socialist Van den Doel suggereer de, dat de zwakken nu overgeleverd zijn aan uitbuitende huiseigenaren. Hy vergeet, dat minister Schut duide lijk een overeenkomst tussen beide partijen voor ogen staat. Geen dictaat dus van de huiseigenaar. Gaat een van beide partijen niet akkoord, dan kan de zaak bij huuradviescommissie of kantonrechter aanhangig worden gemaakt. Het argument van de oppositie was, dat de gewone man de weg naar dese instanties niet zou kunnen vinden. Dat kou nog wel eens meevallen. Niet al leen is het recht in Nederland een in geburgerd goed, ook het rechtsgevoel van ieder Individueel is sterk ontwik keld. De overheid kan voorts voorlich ting geven over de mogelijkheden om dat recht te zoeken. Natuurlijk moet zonder meer met kracht worden opgetreden tegen die huiseigenaren voor wie vrije huren een vrijbrief zijn om onder druk een verhoging door te zetten. Overigens heeft de kantonrechter het in die gebieden waar de maatregel reeds van kracht was niet overmatig druk gekregen. En een verhoging van maximaal vier procent lykt niet te hoog, waar nog altijd de minst draag- krachtigcn via een huursubsidie soe laas geboden kan worden. óHabla U.espanol? Telefonee el numero (010) 128755 ROTTERDAM Van 17 tot en met 20 april wordt in Rotterdam de vijfde Europese conferentie van de „National Defense Transportation Association" gehouden. Als con gresthema is gekozen: Vervoersevolu- tie sleutel tot vooruitgang van de vrije wereld. Ik geef op als nieuwe abonnee: ^>etaalt: per kwartaal per maand Ais beloning voor mijn aktlvitelt ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1