eld voor oprapen in and van Maas en Waal „NEDERLANDERS NIET TEVREDEN anders dan andere Wie schreef verhaal van Bonnie en Clyde? Verpleger zou schuld hebben aan dood patiënt Problemen niet op z'n Westers op te lossen Dominee over uit Australië: constante kwaliteit Mauritius is onafhankelijk 9 DINSDAG 12 MAART 1968 •Itl[inur grbraikio kieren tochtgaten als spaarpot n het nog geen 200 inwo- tellende gehucht Gewande aan de Maas ten noorden 's Hertogenbosch wordt laatste dagen achterdochtig p vreemdelingen gekeken. Ie bouwvallige dijkwoning Jan Mimpe (67) en Tonia tpe-van den Eng (65) zou Is een trekpleister kunnen fden van lieden, die azen op tanten van het tot voor kort 5 tussen dakpannen en tocht- ifen verborgen geld van het Itpaar. De rijkspolitie in Rosmalen It daarom ook regelmatig pa- Juille over de bochtige dijk. [et is vorige week begonnen: polhoofd A. H. van Thull rkte dat kinderen op school t briefjes van 25 speelden. bleken die te hebben gevon- f I bij de woning van het naar burg verhuisde echtpaar We- )e heer Van Thull waar- Vkiwde de politie. Het onder leidde tot een verrassend hültaat. In kieren en spleten s. het huis, in kastjes en in de bur, werden tienduizenden pens aangetroffen. It schoppen n polderwerker niemand In dorp wil graag met naam en toe- in de krant vertelde me middag: „Het zilvergeld is er schoppen uitgehaald; de briefjes 100 en van ƒ25 zaten tussen de Entegen de tocht." !- olgens geruchten vond de politie s door ratten aangevreten geld. bedrag het zou ongeveer WO gulden zijn werd door de itie veilig gesteld en Tonia ipe verliet vrijdag haar tegen- rdige woning om de politie van malen tekst en uitleg te geven. In dit huis was geld verborgen t tussen kieren en spleten. Volgens de bewoners van Gewande zijn Jan en Tonia Mimpe ver huisd, om hun intrek te nemen in een boerderij onder de rook van Til burg, met als motief dat de woning in Gewande te slecht werd. Ze waren er overigens nog niet aan toe het geld ook over te brengen. Kinderen hadden er al spelend niet veel moeite mee het huis binnen te dringen, met het bekende •ge volg. Kletspraatjes Waarom de Mimpes hun geld op zo'n ongewone wijze hadden opge borgen? Tonia vond het beter het geld in huis te houden, inplaats van het naar de bank te brengen. De in Gewande wonende fa milie van het echtpaar Mimpe wi1 liever niets over de zaak zeggen „Het zijn allemaal klets praatjes". En daarmee is de zaak afgedaan. Intussen wordt het huis, waar het geld vanuit de kieren rolde, in de gaten gehou den. Er zouden soms vreemde snoeshanen kunnen zijn die hun geluk eens willen beproeven. caballero Toneelspeler en TV-ecteur Jeroen Krebb* 25 STUKS 1.50 EEN LAURENS PRODUCT 58-jarige schrijver John D. Bur- i uit het Zuidbevelandse dorp Ove- tide heeft, naar hij zegt, als eerste ti boek over Bonnie en Clyde Schreven, het beruchte gangster- ar uit de jaren dertig, dat thans in belangstelling staat door de ge- "namige film. Burton, van geboorte een En- stnan, is kwaad op de producent de film, Warner Bros. Hij eist aandeel op in de winst van de omdat hij het copyright zou hebben. In 1963 verscheen namelijk zijn boek „Bonnie Parker" over de geschiedenis van het gangsterpaar. Zijn advocaat zoekt nu uit of het scenario van de film plagiaat is van het boek van Burton. De schrijver is overigens niet van plan met de zijre inziens tè machtige maatschappij te gaan procederen. Op de foto: John Burton met naar het scenario geschreven boek van Burt Hirschfeld en het door hem geschreven boek Bonnie en Clyde. Ds. W. B. den Brave is van daag weer naar Victoria in Aus tralië vertrok ken, waar hij al veertien jaar de Reformed Churches of Australia dient. Vanaf 4 december is hij met verlof in Nederland ge weest, na in 1962 ook een kijkje in zijn oude vaderland te hebben genomen. Dominee vertelde me: „Dit keer had ik voor mezelf het ge voel, dat de aansluiting moeilij ker was dan die eerste keer, dat ik met verlof kwam. Wat er is veranderd, is moeilijk te zeggen, en we moeten in aanmerking ne men dat ikzelf ook een ontwik keling heb doorgemaakt. Vietnam Daar is de houding tegenover de Verenigde Staten, die hier meer af wijzend is dan in Australië. We voe len ons daar meer verbonden met de Amerikaanse politiek in Vietnam: we zitten nu eenmaal dichterbij... Ook is me opgevallen dat men positiever staat tegenover het bespre ken van het weigeren van de militai re dienstplicht. Dit hangt misschien samen met de theologische ontwikke ling. Ik vind het hier over het algemeen weelderiger geworden. Er is hier meer luxe dan in Australië; we leven daar eenvoudiger. Overigens heb ik niet de indruk dat de mensen tevre- dener zijn geworden sinds 1962." Ds. Den Brave is erg geboeid door het kerkelijk leven in Nederland. „Ik vind het theologisch bedrijf hier boeiend: de vraagstukken worden vrij en open besproken." Gestoten Dominee heeft zich wel gestoten aan enkele tv-uitzendingen. „Sommi ge beelden, die ze hier in de huiska mer brengen, zijn in Australië abso luut ondenkbaar." Hij vindt het feit dat Australië in de politiek noch in radio en tv een verschijnsel als de verzuiling kent, echt geen gemis. „Ik beschouw het als een soort vrijheid dat we die verzuiling bij ons niet kennen. Maar. ik wil de twee landen, die nu eenmaal verschillend zijn, natuurlijk niet met elkaar ver gelijken. Mijn vrouw en ik gaan weer met plezier terug. Ik wil hiermee niks van Nederland zeggen, maar ik ben zo aan de ruimte daar gewend ge raakt. Tenslotte: Nederland is mis schien veranderd, maar ik ben ook veranderd!" DS. DEN BRAVE veranderd vaderland Onenigheid over bestrijding van de honger NEW DELHI De commissie voor voedselhulp van de wereldhan delsconferentie te New Delhi -heeft door onenigheid op het laatste ogen blik nog geen ontwerphandvest kun nen voltooien over bestrijding van de honger in de arme landen. Men had het handvest gisteren wil len aannemen om het vandaag als een motie aan te kunnen bieden aan de voltallige vergadering van de con ferentie. Er ontstonden echter moeilijkheden over de vraag of hulp voor ontwikke ling van de landbouw der arme lan den deel moet uitmaken van het hele ontwikkelingspakket of dat zij als extra moet worden beschouwd. Vol gens zegslieden eisen de vertegen woordigers van de rijke landen dat duidelijk wordt vastgesteld dat deze vorm van hulp deel uitmaakt van het totale ontwikkelingsprogramma. PORT LOUIS Het eiland Mauri tius is vandaag onafhankelijk gewor den. Een kleine groep politici had besloten de status van Britse kroon kolonie op te geven. Naar de mening van de bevolking is niet gevraagd. Het eiland heeft samen met een paar eilandjes in de buurt een opper vlakte \;an 2.000 vierkante kilometer en een bevolking van 750.000 mensen. Hiervan zijn 68 procent Indiërs, de rest creolen afstammelingen van bevrijde negerslaven. Chinezen en Fransen en zuivere Chinezen en Europeanen. De politieke toekomst van Mauriti us ziet er door de gespannen verhou ding lussen de rassen niet rooskleu rig uit, evenmin als de economische, door de lage suikerprijs. Officier eist twee weken celstraf MAASTRICHT Wegens grove schuld aan de dood van een patiënt heeft de officier van justitie by de Maastrichtse recht bank, mr. J. van Buren, gisteren twee weken gevangenisstraf ge- eist tegen de 37-jarige verpleger P. V. uit Sittard. De verpleger zou op 24 april 1967, toen hij tijdens een operatie in het ziekenhuis van Sittard de narcotiseur assisteerde, niet voldoende hebben gelet op een fles bloed, waaruit de patiënt, een 62-jarlge Roermonde naar, een transfusie kreeg. De fles was leeg geraakt waardoor de man lucht In de aderen had gekregen en was overleden. De. verpleger zei tijdens de rechtzitting het een raadsel te vin den dat de fles zo snel was leeggelo pen. De patiënt had een geslaagde vaatoperatie ondergaan en de chirurg en de narcotiseur hadden de opera tiekamer verlaten. De verpleger was alleen gebleven met de patiënt, die een bloedtransfusie kreeg. Hij ont dekte plotseling dat de man ver kleurde en dat zijn bloeddruk sterk daalde. Hij diende de patiënt toen bloed onder druk toe en controleerde de gehele apparatuur. De patiënt overleed echter. Getuige-deskundige dr. Zeldenrust verklaarde op de vraag, aangaande de bevoegdheden van de verpleger, dat het in ziekenhuizen vaker voor komt dat speciaal opgeleide assisten ten de narcotiseur vervangen en zelfstandig handelen. Hij meende evenwel dat de verpleger ln dit geval de narcotiseur had moeten waarschu wen. De verpleger betoogde dat er geen tijd was geweest om te waarschuwen. Hij zei tientallen pa tiënten bloed onder druk te hebben gegeven zonder dat hij daartoe op dracht had gekregen. De verdediger, mr. F. Duynstee, achtte de straf veel te zwaar voor de Zuidoost-Azië nog even arm NEW YORK De moeilijk heden waarin de Zuidoost-Aziati sche volkeren verkeren, zijn niet op z'n Westers op te lossen. Er moeten snellere en meer doel treffende hervormingen komen, die de Zuid-Aziaten zelf moeten uitvoeren. Het grote probleem hierbij is de (werkelijke of ver meende) corruptie onder de autoriteiten in deze landen. De wereldberoemde Zweedse eco noom Gunnar Myrdal is tot deze con clusie gekomen na tien jaar intensie ve studie van de prdblemen in Zuid oost-Azië. Gisteren heeft hij zijn studie, drie delen met in totaal bijna 2300 bladzijden, gepubliceerd. De westelijke opvatting dat de mensen van het communisme moeten worden gered, maakt de autoriteiten in de ontwikkelingslanden wantrou wend en geïrriteerd. Zij willen hun problemen behandeld zien vanuit hun eigen belangen, aldus deze vroe gere Zweedse minister. In Zuidoost-Azië is het levenspeil over het algemeen niet veel hoger dan vóór de Tweede Wereldoorlog. Het is overal armoede wat de klok slaat, vooral in de grootste landen. Dan te bedenken dat een vierde van de mensheid in dit deel van de we reld woont. De burgerbevolking van Zuid-Viet- nam heeft veel weg van het' karakter van een grote worsteling tussen de verarmde boeren en een rijke, be voorrechte klasse van meestal afwe zige landheren, aldus Myrdal. De Vietnamezen hebben zich naar traditie altijd tegen het binnendrin gen van Chinezen verzet en zij zullen dit blijven doen, zelfs als er een Vietnamees communistisch bewind in het zuiden zou komen. Expansie Een economische expansie is niet mogelijk. Myrdal schrijft dit toe aan „ondoeltreffendheid, onveranderlijk heid en ongelijkheid van de ge vestigde instellingen en opvattingen en aan de economische en maatschappelijke machtverhoudin gen". De bevoorrechte elite wil geen her vormingen doorvoeren, aangezien zij het klassebewustzijn cn het machtsbesef van hun vroegere kolo niale heersers hebben geërfd. Van onderaf wordt ook weinig druk uit geoefend, omdat de massa apathisch en ook niet georganiseerd is. Veranderingen van binnenuit moe ten daarom worden opgelegd en dat is uiterst moeilijk in „zachte staten", die uit traditie tegen dwang zijn, zo als het geval is met India en zijn vroegere leider Gandhi. Myrdal beweert dat de technische, gedetailleerde programma's voor landhervorming die het Westen pro pageert, niet goed genoeg zijn. De fundamentele verhouding tussen de mens en de grond moet worden ver anderd. Vietnam Slechts tien bladzijden heeft Myr dal gewijd aan Vietnam. Over de op lossing van dit probleem zegt hij weinig. Hij noemt alleen de Ameri kaanse politiek in dit gebied „onrea listisch". verpleger, die zestien jaar lang zijn taak gewetensvol had verricht. Hij vroeg vrijspraak van grove schuld en indien de rechtbank anders mocht oordelen een geldboete of een kor te voorwaardelijke straf. Uitspraak 25 maart. De coiffeur Jean Louis Saint-Roch ontwierp een chique kapsel dat hij handig de hippie-dracht noemde. Het is bedoeld om hip, maar toch zeer verzorgd te zijn. Juist bij de kleurige hippie-kledingaldus Jean Louis, vormt het keurig gekapte kopje de kroon op het werk. Eierveüing opei\ voor consument BARNEVELD De Coöperatieve Veluwse eierveiling, die onlangs de nieuwe gebouwen in Barneveld be trok, gaat een dag per week de deu ren openzetten voor de consument. De prijzen van de als „kakelvers- aangeprezen eieren liggen iets bene den de winkelprijs. Dit staat in een brief aan de inwoners van Barneveld. Het gaat er vooral om de vuilschali- ge- en kneuseieren kwijt te raken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9