Strijd in Tsjechoslowakije nog niet beslist JT Aangeboden: voor f.152,62 in de maand AMRO-LENING Uit de Haagse hof geplukt PRAAG: EXCUSES AAN STUDENTEN POLEN Dubcek een vraagteken De invloed van Novotny Moskou wacht af territ kost leerlingen ^autoschool het leven Vrijheid na 20 jaar? JQlesprek Achttien 9.- moet doorgaan (als u in 18 maanden zou aflossen). Senaat aanvaardt nieuwe wet op de burgerrechten T 154 DINSDAG 12 MAART 1268 Gen. Sejna (Van een onzer redacteuren) ER is in Tsjechoslowakije wel het een en ander gebeurd, sinds we enkele maanden geleden schreven, dat aan de veranderingen in dat land nog geen a) te grote betekenis moest worden toegekend. Zoveel zelfs, dat men zich afvraagt, of alles wel goed zal blijven gaan. m Masaryk, de pro-westerse inister van buitenlandse zaken, het eerste slachtoffer zou orden van de communistische achtsovername in februari 1948. Het ziet er naar uit dat de 'sjechen 20 jaar na de commu- istische staatsgreep een periode gemoet gaan, waarin zij meer rijheid zullen genieten. De ieuwe partijleider Dubcek is wrstander van vrijheid op Itureél gebied. Hij noemt de inningen tussen de „intelli- ntsia en de partij" onverenig- aar met de beginselen van de o&crne socialistische maat- chappij. De gebeurtenissen van 94! zijn volgens Dubcek oorzaak an vele vergissingen en tekort- omingen geweest. Tegenover de eiders van andere connnunis- iiche landen verklaarde hij, dat e buitenlandse politiek van 'raag niet zal veranderen. Téke- end voor de nieuwe situatie is chter. dat Dubcek alleen in loskou tekst en uitleg ging geven en de anderen naar zich toe liet komen. Wat zich in dit vrijheidslievende land heeft voorgedaan, heeft veel weg van wat zich in Oost-Duitsland. Polen en Hongarije heeft af gespeeld. Men kent de geschiedenis. Russische tanks en bajonetten be letten in 1953. dat dp Oostduitsers zich definitief van hun commu nistische overheersers zouden bevrij den. Polen bevrijdde zich in 1956 onder leiding van de communist Gomoelka van het stalinistische juk, maar zag die vrijheid langzaam maar zeker door toedoen van diezelfde Gomoelka verdwijnen. En in Hongarije maakten Russische tanks een bloedig einde aan de reeds verworven nationale vrijheid. Novotny CH-jongeren: Eventueel zonder de radicalen •50 o°ze parlementsredactie) >EN HAAG Het dagelijks be- /s r van de CH-jongeren organi- OU ie meent dat het gesprek van de ittien eventueel zonder de radi- en voortgezet moet worden. Ie CHJO spreekt haar bezorgdheid over het opschorten van dit ge ek. „Dit lijkt op een kiezen voor uitgetreden radicalen." 'at vooraanstaande radicalen in de P zijn gebleven, noemt de CHJO l reden te meer om door te gaan de Achttien. Zij is bang dat door chorting sterke onzekerheid zal staan over de christelijke partij- ming. Wanneer de uitgetreden radicalen Morgen zal wellicht reeds blijken, hoe groot de macht nog i<s van presi dent Antonin Novotny, die begin ja nuari wel werd onttroond als partij leider, maar in het land een machtige positie bleef bekleden, met name in arbeiderskringen te Praag. Hoe groot zijn invloed en die van zijn aanhangers is, bleek nog onlangs uit het feit, dat generaal Sejna met officiële papieren het land kon verla ten om vervolgens uit te wijken naar de Ver. Staten. Als hij zich niet gewonnen geeft en weigert af te treden als president, moet worden aangenomen dat zijn opvolger, Alexander Dubcek (een Slowaak) de tegenstellingen niet op de spita wil drijven. Gomoelka, die In eenzelfde situatie heeft verfceerd als Dubcek nu in Tsjechoslowakije, heeft tijdens een ontmoeting in Ostrawa, dicht bij de Poolse grens, al waarschuwende woorden laten horen. De Poolse partijleider, die in 1956 zelfs Chroesjtsjef trotseerde, toen gol ven van patriottisme zijn land overspoelden, keerde zich later tegen degenen die hem in het zadel hadden geholpen. Zij verlangden van hem meer. dan hij als communist kon aanvaarden. Ook besefte hij, dat uitbreken uit het Sowjetblok onmogelijk was. De gebeurtenissen in Hongarije lieten daar in november 1956 tenslotte geen twijfel over bestaan. Discussies De afzetting van Novotny, de man die 15 jaar lang in Praag de lakens had uitgedeeld, is pas gekomen na intussen doorgaan met het streven naar een progressieve concentratie, zouden de voorstanders van deze con centratie, evenals de VVD, belang kunnen krijgen bij het forceren van verkiezingen. Temeer als op zo'n mo ment AR, CHU en KVP met hun studies over verdere samenwerking zijn achter geraakt. De CHJO dringt aan op onmiddel lijke publikatie van alle rapporten, die nog door de Achttien voorbereid wor den. :ht UTRECHT Op de onbevei- de spoorwegovergang Barne- ider ld—Winkel op de lijn Zutphen Apeldoorn, vlakbij Apeldoorn, gisteravond omstreeks kwart >or tien een personenauto met D lie inzittenden tegen een pas- rende trein gereden. De inzit- nden waren allen op slag dood. let zijn de 21-jarige bestuurder T. de Boer uit Slootdorp. de 24-jarige C. Hertly afkomstig uit Faramari- Üi die tijdelijk in Apeldoorn ver- ef en de 21-jarige J. R. Kuipers Amsterdam. Set drietal, leerlingen van de Itotechnische School in Apeldoorn, ed mee aan een sterrit die door de *°ol was georganiseerd. De auto is door de trein 300 meter «gesleurd. De trein werd dermate lohadigd dat de lijn enkele uren w geblokkeerd. DELMENHORST Een drieton- r van de munitieaanvullingsplaats- npagnie uit de legerplaats Witten- is gistermiddag op de autobahn bij Delmenhorst in Duitsland van weg geraakt en enkele malen *rde kop geslagen. v'er militairen werden ernstig ge- M in een ziekenhuis in Delmen horst opgenomen. Het zijn de 20- jarige dienstplichtig soldaat A. H. F. M. van K. uit Den Haag, de 20-jarige dpi. sld. W. P. A. van H. uit Haren (N.B.), de 20-jarige dpi. sld. A. L. M. uit Tilburg en de 21-jarige dpi. sld. F. W. uit Assen. Vijftien andere militairen die in de wagen zaten, liepen licht verwondingen op. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan een defect aan de stuur inrichting van de wagen. De drieton ner was met nog drie militaire voertuigen op weg naar Hohne. EMMEN Gistermorgen is de 14- jarige G. G. Rossing uit Sleen in het Diaconessenhuis te Emmen overle den. Zij was met een groep van acht meisjes op de fiets op weg naar de Ulo-school in Emmen, toen zij bij het oversteken van rijksweg 34 door een auto werd aangereden. BEST Op de Oirschotse weg in Best is gistermiddag de 13-jarige scholier E. P. M, van Hak uit die plaats bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen werd door een personenauto aangereden toen hij met de fiets de weg over stak. Hij overleed ter plaatse. Een vriendje, die vlak voor hem de weg overstak, ..ntsnapte ternauwernood aan de achteropkomende personen auto. langdurige discussies in het partij- presidium, die in oktober van het vo rig jaar begonnen. Volgens Le Monde bereikte het conflict in de partijleiding zijn hoog tepunt in december, toen de eerste secretaris van de Slowaakse commu nistische partij, Dubcek, openlijk kri tiek leverde op het door Novotny in gediende ontwerp over „de leidende rol van de partij". Hij eiste meer de mocratie in de partijstructuur. Novotny beschuldigde zijn rivaal van kleinburgerlijk Slowaaks natio nalisme. En Dubcek herinnerde zich, dat eenzelfde beschuldiging in 1950 het uitgangspunt was van een niets ontziende zuivering van de Slo waakse partij. Een deel van het presidium schaar de zich achter Dubcek en- stelde de vervanging van Novotny als partij- chef aan de orde. Men achtte hem verantwoordelijk voor het mislukken van economische hervormingen, de copflicten met de Slowaken, de ver volging van letterkundigen en stu denten. De stemmen staakten echter, het was 5:5. Zich bewust van het gevaar dat in Praag dreigde, reisde de Russische partijchef Leonid Brezjnef naar de Tsjechische hoofdstad om (zoels dat in diplomatiek* taal wordt uitge drukt) een wijziging in de top af t* raden1 Intussen had generaal Jan Sejna in opdracht van Novotny de „volksmi litie" gemobiliseerd, die ook de staatsgreep van 1948 mogelijk had gemaakt. Eigen verzoek Wat er in die tijd precies gebeurd is, is niet bekend. De staatsgreep van Novotny bleef echter uit. Als presi dent hield hij een nieuwjaarsrede, waarin hij zich ontpopte als aanhan ger van moderne en liberale ideeën. En op 5 januari bleek, dat hij „op eigen verzoek" van zijn functie als partijleider was ontheven. Met „alge mene stemmen" werd zijn te genstander Dubcek (46 jaar) tot op volger benoemd. Tevoren was overeengekomen, dat scheiding van fcartij en staat noodza kelijk was geworden. Deze zou „de autoriteit van de Tsjechoslowaakse republiek versterken en (wat Novot ny betreft) meer gewicht geven aan de functie van de president van de republiek. Dubcek werd op 27 november 1921 gebeuren in het Slowaakse Uhrovec. In 1925 emigreerde hij met zijn ou ders naar de Sow jetunie, waar hij tot 1938 bleef. De emigratie werd moge lijk gemaakt door de „proletarische coöperatie Interhelpo, bestaande uit een groep van meer dan 1000 Tsje chische communisten. In 1939 sloot de jonge Dubcek zich aan bij de illegale communistische partij van Tsjechoslowakije. Tijdens de tweede wereldoorlog werkte hij in de Skodafabrieken te Dubnice in Slo wakije en nam hij actief deel aan de Slowaakse opstand tegen de Duitse bezetting. Na de oorlog maakte hij snel pro motie in de partijhiërarchie. In 1963 was hij lid van het presidium van de communistische partij in Tsjechoslo wakije en eerste secretaris van de Slowaakse afdeling. Dubcek is dus een echte partijman, die een belangrijk deel van zijn le ven in Rusland doorbracht. In de ja ren tussen 1955 en 1958 kreeg hij bovendien een opleiding aan de hoge re partijschool te Moskou. Enkele maanden geleden schreven we, dat de vervanging van Novotny door Dubcek een tijdelijke oplossing leek, bedoeld om spanningen weg te ne men, die tot een openlijke breuk konden leiden. De vraag is thans, of de nieuwe partijleider aan het liberaliseren is geslagen om ook de laatste te genstand van Novotny en diens aan hang te kunnen wegnemen, of dat de zaken hem uit de hand zijn gelo pen. De greep van Moskou op de Oosteuropese landen is niet meer zo stevig als In 1953 of 1956. Roemenië heeft bewezen, dat zij zich een grote mate van onafhankelijkheid kunnen veroorloven. De geografische ligging van Tsjechoslowakije verschilt echter wezenlijk van die van Roemenië, dat niet aan een van de Westeuropese landen grenst. Het behoeft niet gezegd te worden, dat de heren in het Kremlin de ont wikkelingen in het land van Tsje chen en Slowaken met argusogen ga deslaan. Zij kunnen zich eventueel op het pact van Warschau beroepen om tussenbeide te komen. Voor het eerst in 20 jaar werd zondag de op 10 maart 1948 on der nog onopgehelderde omstan digheden omgekomen Tsjechische minister van buitenlandse zaken, Jan Masaryk, herdacht. Honder den studenten plaatsten kransen op zijn graf. Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 X 152,62 2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus ƒ247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK DOOR m- V J Het merkwaardigste winkeltje in de residentie en misschien wel in Nederland is maar een paar uur per dag open. Zo lang de voorraad strekt. Op is op en dan gaan de luiken er voor. De straat is smal, de Molenstraat, half deftig half bohémien, lopend van het statige Noordeinde naar de bezige Prinsestraat. Wat antiekzaken, een paar bouti ques. een paar hotels, een kunstga lerij. Een straat met geheimzinnige huizen met veel trappen en trapjes, diepdoorlopende panden. Om de hoek de bespiegelende tea room van Krul, waarachter de bak kerij wel een doorgang zal hebben naar ons winkeltje-met-de-luiken. Bruine luiken, die alles hermetisch afsluiten. In de loop van de ochtend gaan de luiken weg. Een kleine etalage, waarin zakelijk getoond wordt wat aanwezig is. Zonder poespas. En el ke dag anders. Een lading saucijze'broodjes, een omgevallen schuimtaartje, wat soe zen. een appetijtelijke taart. Het isih de dépendance van Krul, waarin het overgeschoten gebak te gen sterk verlaagde prijs verkocht wordt. Soms een enorme lading; soms een schamele rest. Maar altijd van Krul, hofleveran cier, chique naam op het doosje. De klanten zijn even verschillend als de voorraad kan zijn. De me vrouw. die des middags een tea geeft komt haar geluk beproeven. IIiitlivlljf Een Krul-taart is een door iedere Hagenaar onmiddellijk herkenbaar produkt. Maar of dat uit de etalage met kant en strikken en kristallen standaards uit het Noordeinde komt of uit de houten kist van de Mo lenstraat, is alleen het geheim van de koopster. Maar daar komt ook het oude da metje. dat lang staat te kiezen voor ze haar twee favoriete gebakjes aanwijst: die en die 's Middags zal ze er een heel klein feestje van maken. Alleen voor zich zelf. Met stil genieten in kleine hap jes. Van de zoetigheid en de weelde. De naam op het doosje kan haar niets schelen. Er zijn de vaste klanten, die even langs komen en de voorraad met snelle kennersblik overzien. Zijn er vandaag delicatessen? Een rumboi misschien? Vandaag pech, morgen misschien succes. Ze wachten hun kans af en grij pen die. Het kleine winkeltje staat gauw vol. soms met wat bangelijk wach tenden op de beurt, want net voor je neus kan het begeerde weggepikt worden. Argeloze voorbijgangers, plotse ling hongerig bij het zien van al dat eetbare, wagen soms: „Ik eet het hier wel op..." Maar dat mag niet. Onder geen voorwaarde. Dan mopperen ze wat. Kopen toch of kopen niet. Zo tegen twaalf uur is het feest afgelopen. De bruine luiken sluiten de lege etalage en de deur af. Een saaie dode pui in een Haagse straat, meer niet (Vervolg van pag. 1) Het is ook mogelijk dat Novotny nog aanblijft als president maar dan zonder enige bevoegdheid. Volgend jaar, als zijn ambtstermijn eindigt, zou dan een opvolger kunnen worden aangewezen. Onder partijleider Dub cek zou dan toch een meer liberale koers kunnen worden gevolgd. Gisteren heeft het Tsjechoslo waakse ministerie van binnenlandse zaken alsnog toegegeven dat de poli tie iin Praag eind oktober te hard is opgetreden bij de studentenbetogin gen In een communiqué, waaruit blijkt dat er een nieuwe geest waait in het land, wordt gezegd dat de politie hiervoor een ernstige terechtwijzing verdient. Aan alle studenten zullen verontschuldigingen worden aange boden en ook krijgen zij een schade vergoeding. De schuld voor het ge beurde wordt gegeven aan „de poli tieke gedragslijn" in die dagen. De politie was toen nog verplicht geen enkele demonstratie te dulden. Bij de betoging tegen de slechte verlichting en verwarming van hun slaapzalen waren 1500 studenten be trokken. Dertien studenten en drie agenten liepen verwondingen op. Deze actie heeft er mede toe geleid dat Novotny werd afgezet als partij leider. (Vervolg van pag. 1) Het Centrum van de stad lag toen bezaaid met glas, stenen en lege traangascilinders. Van een groot aan tal gebouwen waren de ruiten ver nield. De politie moest de gehele nacht nog patrouilleren om plunde raars geen kans te geven hun slag te slaan. Ook waren honderden in bur ger geklede reserve-agenten op de been. De ongeregeldheden begonnen vrij dag toen de politie een studenten demonstratie verhinderde. Zij wilden protesteren tegen het verbod van de Poolse regering om een toneelstuk op te voeren, waarin anti-Russische uit latingen voorkomen. Een aantal stu denten werd gearresteerd en twee anderen mochten het universiteitsge bouw niet meer betreden. Hoogleraren en studenten hebben gisteren unaniem een resolutie aan vaard, waarin de vrijlating van de studenten wordt geëist. Ook willen zij de namen weten van de schrijvers j van de „lasterlijke artikelen" in de Poolse pers over de incidenten van de laatste dagen. In 1957 duurden de relletjes in Warschau drie dagen. Toen werd een „liberaal" studentenblad een ver schijningsverbod opgelegd. WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren, na de batten die ruim zeven weken hebben geduurd, het nieuwe wetsontwerp over de burgerrechten aangenomen waardoor er definitief een einde Onafhankelijker JDIJ de rede van de Westduitse kan-» seller Kieslnger ontkomt men niet aan de indruk, dat hij gedachten uitspreekt die de Franse president als muziek in de oren moeten klinken. Het zou echter g*4bist zijn. daarom reeds bezyaaeC te hebben tegen de positie die Kiesinger voor West-Europa in de Noordatlan- tische wereld wenst. Bovendien lijkt wat hij wil niet pre cies hetzelfde te zijn als wat de Fran se generaal voor ogen staat. Hoogstens kan men zeggen, dat Kiesinger Parijs halverwege tegemoetkomt. Het is echter een logische ontwikke- ling, dat een zich vernieuwend Euro* pa in vele opzichten ontgroeit aan de hechte banden die na de tweede we reldoorlog met Amerika werden ge legd. Die banden moeten niet worden ver broken. Het karakter ervan moet worden herzien, omdat ook de aard van het Atlantische bondgenootschap nog los gezien van de houding van Frankrijk wijzigingen heeft onder gaan. Voor Kiesinger maakt het voortduren van de Duitse verdeeldheid het zoe ken naar nieuwe verhoudingen in Europa noodzakelijk. Het verklaart zijn toegeeflijke houding jegens Frankrijk. Van belang is slechts, hoe Kiesinger denkt over verwezenlijking van zijn denkbeelden. Vooral nu in Oost- Europa dingen gebeuren, die het ka rakter van een politieke omwenteling HJken te hebben. Vrijheidsdrang ^IET alleen In Tsjechoslowakije, maar ook in Polen is de vrij heidsdrang zó groot geworden, dat duizenden de straat op gaan om uiting te geven aan hun lang opgekropte ge voelens. Zelfs voor een land als Polen, dat sinds 1956 wat onafhankelijker tegen over de Sowjetunie staat, zijn bestor ming van het partijhoofdkwartier en bezetting van een ministerie een schokkend gebeuren. Men vraagt zich af, waar al deze mas sale demonstraties op uit uitlopen, nu ook Tsjechoslowakije uit de pas loopt en Roemenië zich niets aan Moskou gelegen laat liggen. Met name wordt met spanning uitge zien naar de afloop van de strijd om de macht, die in Tsjechoslowakije aan de gang ls en waar de stalinistische president Novotny zich nog niet ge wonnen heeft gegeven. moet komer» *®n de discriminatie van negers op de huizenmarkt. Deze discriminatie moet in drie fasen verdwijnen en wel zo dat in 1970 ruim 70 procent van de huizen en woningen voor negers verkrijg baar wordt. Op overtreding van de wet staan strenge straffen. Hoe het Huis van Afgevaardigden over het ontwerp denkt staat nog niet vast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7