IZZELHOEK Commentaar Pipo en gezelschap onderscheiden Vrijdag verdwijnt de weerman van de tv 'orsyte Saga |kt miljoenen kijkers OOK DOVE KINDEREN KUNNEN PROGRAMMA UITSTEKEND VOLGEN Zaterdagavond uitzending in kleuren Revolutie Lief zijn in Culemborg? Aan begin van de avond voor tv VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN DINSDAG 12 MAART 196$ ]ag voor het laatst 'ERSUM Op vrijdag 15 maart [het de laatste maal dat de filevisie de Forsyte Saga uit- t zal dan voor de zesentwin- zijn dat de VARA zich 1 weet van de aandacht van i kijkers voor deze specta- [v-produktie van de BBC. na de eerste aflevering, op iber'1967, werd duidelijk dat r zich tot de topprogramma's Nederlandse televisie-uitzen- !U kunnen gaan rekenen en «rs aan het eind van 1967 heb- pok bevestigd. irsyte Saga heeft zich tijdens rschijnen op de tv-schermen veitieugen in de belangstel- meer dan de helft van tele end Nederland (dit is 4Vt tot O. kers gaven de Forsyte Saga dering van gemiddeld 7,8. eest gewaardeerde acteur, het welijks een verrassing zijn, c Porter als Soames Forsyte, grootse wijze zijn rol, vanaf fanatieke, in de liefde fe ilde advocaat, tot de nog al- ligzame maar toch veel mil- orden vader en grootvader, g»f 'e Soames hebben ook diens Winnifred Dartie (Margaret wier creatie naar gelang de inderde, steeds meer reliëf rene Forsyte (Nyree Dawn en de ongehuwd gebleven Ju- 'te (June Barry) alle afleve- ran dit familieverhaal over- uiswoord-puzzel i ntaal. 1. bedehuis, 4. voedsel, ïjzetsel, 7. leeg, 9. vette 11. kippenloop, 12. Europe- telwoord, 16. muzieknoot, 18. 19. gebod, 20. nevenschik- igwoord, 21. stede, 22. rivier 23. bijwoord, 25. familie- kPlomp, 29. metaalsoort, 31. j, 33. bijwoord, 35. bloed- lidwoord (Fr), 39. aard- lige aanduiding (afk.), 40. al. 1, deel van het gelaat, 2. Italië, 3. pret, 4. zwemvogel, 7 lidwoord (Fr), 8. muziek- lude rekening (afk), 10. water 11. voorschrift, 13. voeg- edel, 17. lichaamsdeel, 18. N.-Brab., 23. insekteneter, el, 26. bijb. figuur, 28. voor- voorzetsel, 30. voorzetsel, 34. duinvallei, 36. woedend ïtsel. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Groot nieuws voor alle kinderen van 0 tot 90, die elke avond, even voor zevenen hun Pipo de Clown en al zijn vrienden op het scherm met aandacht volgen: bij de NTS is een brief binnengekomen, waarin staat dat Pipo (sapperde- flap) een hoge onderscheiding te beurt gaat vallen. Zaterdagavond zal het allemaal te zien zijn. Pipo krijgt dan van de Nederlandse vereniging voor slechthorenden een gouden horloge met inscriptie, plus een indruk wekkende oorkonde. Waarom? Omdat Pipo en zijn hele gezelschap: Mammaloe, de Dikke Deur, Kluk-Kluk, Petra (een beetje nog), Snuf, Kalehasie en hoe ze verder ook heten mogen, altijd zó duidelijk spreken, dat ook dove kin deren en grote mensen hen altijd woordelijk kunnen volgen. Eugenie eerder Het is dezelfde prijs, die voor de eerste maal aan de NTS-Journaal- 5SING VORIGE PUZZEL itaal: 1. MirakeLma, 2. 3. neg-ent-lid, 4. 5. alles-edel, 6. nee, 7. Italië-ant., 8. Etten-li- ■Essen. lal: 1. man-ga.-riet, 2. 3. regel-la-To, 4. -en. 5. Kent.-Seine, 6. En- 7. lol-ed-mais, 8. meid-eenre, eten. Tegen zo'n avond als de VARA weet te bieden met de Forsyte Saga kan geen enkel programma opboksen. Na de laatste aflevering op vrijdag zal dat wel afgelopen zijn want tegen zo'n goede tv-serie loop je niet zo gauw weer aan. Als Soames en Fleur en Irene niet meer op het scherm verschijnen zal het velen vreemd te moede zijn. Zij zijn als het ware wel oudere, maar toch vertrouwde fami lieleden geworden. Aan hun wereld heeft men nog deel gehad al is het nu verleden tijd. Dat is heel iets anders dan dit het geval was met Baron Von Trotta uit de Radetzky-mars. Niet omdat deze minder op het scherm verscheen, maar omdat er tussen zijn en onze wereld een diepe kloof gaapte: de kloof van de revolutie. Met Engeland hebben wij gemeen dat de revolutie is uitgebleven al is alles minstens even radicaal veran derd. Naar ons en Engélands jongste verleden is er nog een brug. Naar het verleden van Oostenrijk, Duitsland, Rusland en noem maar op is die brug in 1918 afgebroken. Zij zijn er be paald niet gelukkiger door geworden. De bekoring van de Forsyte Saga ligt grotendeels in dit simpele feit dat dit verleden voor ons herkenbaar bleef, hoewel de rest er niet minder om veranderd is dan in de landen die de revolutie wel gekend hébben. Het was van de VARA een echte anti-re volutionaire reeks. CULEMBORG Een aantal ge meenteraadsleden van Culemborg is gisteravond in de raadsvergadering verschenen met op hun revers een penning met het randopschrift ,£>ief zijn in 1968". Midden in een bloemmo tief op de penning was een vraagte ken verwerkt. De penningen waren afkomstig van een medaillefabrikant in Culemborg. Hij had gehoord dat zich in de raad van zijn gemeente weer me ningsverschillen hadden voorgedaan en dat in de raad zelfs was gezegd dat een regeringscommissaris de eni ge oplossing zou zijn. Hierna stuurde hij de vijftien raadsleden een legpen ning met de raad lief te zijn in 1968. medewerkster Eugenie Herlaar, te genwoordig mevrouw E. van Westh- reenen-Herlaar, is uitgereikt. Grote vreugde dus in het Pipo- kamp, die zaterdagavond als in een bont palet .over Nederland zal uit stromen, want die uitzending is voor die gelegenheid in kleur opgenomen. De eerste maal dat Pipo en de zijnen er gekleurd op zullen staan! Geen geluk maar Van het verhaal op deze avond kan natuurlijk nog maar weinig verklapt worden. In elk geval komt hét erop neer, dat het geluk (via het rad van avontuur) de Pipo-familie, want zo mogen we ze toch wel hoe- men, inclusief Foefi de papegaai, Nono-nono de ezel en de hele ver dere menagerie in en om de woon wagen, weinig gezind is. Toch worden ze allemaal nog ge lukkiger dan ze ooit met een pry's van dat rad van avontuur zouden zijn geworden omdat ze iets krijgen wat niet van toeval afhan kelijk is, maar van prestaties! Kinderen, af gevaardigden van de Neder landse Ver eniging voor slechthoren den, zullen dat zaterdagavond zélf komen ver- tellen. Pipo krijgt de prijs, omdat hy nu eenmaal altijd de hoofdpersoon is. Maar met de onderscheiding wordt het hele gezelschap geëerd, dat met zoveel animo en kunde de geestes- produkten van auteur Wim Meuldijk elke avond gestalte weet te geven. Voor allemaal In de oorkonde staat het, zwart op wit: de prijs is voor alle madewer kenden. Hij is niet alleen toegekend vanwege góed gearticuleerd spreken, maar ook vanwege andere acteurs prestaties, zoals de gelaatsmimiek van alle spelers en hun vermogen beeldende karakters op het scherm te plaatsen. Er wordt ook in gesproken over de logisch opgebouwde teksten van Sapperdeflap, een onderscheiding de schrijver en last but not least over alle technische mensen, die voor dit uitstekende programma van elke avond zorgen: regisseurs, cameramensen, geluidstech nici, van Cinecentrum Hilversum, die deze populaire serie aan de Nederlandse Televisie Stichting levert. HILVERSUM Vanaf vrij dag zal het met de persoonlijke presentatie van het weerbericht via het televisiescherm gedaan zijn. In de plaats van de weer- man,$al dan voortaan de nieuws lezer de tekst spreken bij een soort weerkaart die via een nieuw technisch procédé tot stand komt. Ook de frequentie zal bij deze nieuwe presentatievorm worden op gevoerd. Het weerpraatje komt voor taan dagelijks in de huiskamer met uitzondering van de zondagen waar- 8.20 uur 9.10 uur 10.00 uur Het lijkt wel of De Bilt alle soorten weer in dozen klaar heeft staan. (Zo te zien, zal de ene wel vaker gebruikt worden dan de andere.) Het is alle maal bestemd voor de nieuwe manier waarop het KNMI het weerkaartje voor de televisie gaat verzorgen. op voorlopig nog zal worden volstaan met een kort gelezen weerbericht. Het nieuwe systeem past ook in de toekomstplannen, te weten het uit zenden van meer weerberichten per dag en het brengen van meerdaagse weersverwachtingen. Deze meer daagse verwachtingen zullen afhan kelijk van de informatie van een nieuwe computer bij het KNMI wel licht reeds in het najaar, van 1968 op het scherm kunnen komen. Door dc nieuwe methode van niet-persoonlijke presentaties kan het weerpraatje aan het begin van de avond direct vanuit het KNMI ver zorgd worden, zodat ook van de laatste meest actuele weerkaarten en weerrapporten gebruik kan worden gemaakt. Bij de nieuwe wijze van presenta tie wordt het beeld „de weerkaart" in verschillende fasen opgebouwd door gebruik te maken van verschil lende cellofaanbladen waarop naar behoefte details kunnen worden aan gebracht. Op deze bladen worden met voorbedrukte symbolen en let ters karakteristieke kenmerken van het weerbeeld aangegeven. Het zo samengestelde beeld wordt via een spiegel in de lens van een camera gevangen en via een straal zender naar de studio in Hilversum gezonden. De tekst bij deze beel denserie, het eigenlijke weerpraatje, zal per telex worden overgebracht naar de studio en worden gelezen door een nieuwslezer. De apparatuur is zodanig ge construeerd, dat ook dia's kunnen worden geprojecteerd ter nadere il lustratie van weers- en bewol- kingstoestanden. Hiervan zal aanvan kelijk slechts sporadisch gebruik worden gemaakt. Het ligt echter in de bedoeling een groot aantal bijpas sende dia's te vervaardigen om daar mee het beeld te kunnen verlevendi- trottoirs Nederland 1 AVRO 7.06 uur De vliegende non. Broeder Paul, die de bibliotheek van het klooster moet reorgani seren, krijgt zuster Bertrille als assistente met alle gevolgen van dien. 8.45 uur Amsterdam in muziek met o.a. Corry Brokken, Nina en Frederik, Liesbeth List, Ronnie Tober en vele anderen. 10.20 uur U (w)eet goedmiljoenen eten niet (Bond zonder naam). 10.35 uur Heeft de problematiek van de bezetting voor het heden nog iets te betekenen? Discussie onder voorzitterschap van div J. A. H. J. S. Bruins Slot. Nederland 2 NTS De 21e eeuw (20): De hersenen; ze wegen 1400 gram, bestaan uit tien miljard cellen en zijn voor de wetenschap nog een mysterie. Uit Dubbelspion: Rumoer in het klooster. Hoe kiest Amerika zijn nieuwe president? Tweeduuster: Willoughby Uitstappen (filmpje). Hilversum 1 KRO 8.00 uur Judas Maccabeus, oratorium van Handel, voor soli, koor, orkest en orgel. 8.50 uur Jan Staring interviewt de schrijver Hugo Raes. 9.05 uur Het Leipziger Gewandhaus Orkest met Hans Christian viool spelen Mozart en Strauss. 11.00 uur Doorpraten in Contekst. Hilversum 2 AVRO/NRU 7.00 uur Discussierubriek Trefpunt met actuele zaken. 9.20 uur Van New Orleans tot Free Jazz in Spectrum. 10.00 uur Hitiers eerste prooi: Oostenrijk, een docu mentaire van dr. Pieter Gros. 10.55 uur Muziek van deze eeuw. Opname uit de Berliner Festwochen 1967. 39 Je wordt een grote jongen, Freekie, vleide Eleonoor, jij zult je moeder begrijpen, je houdt immers zoveel van haar... Moeder heeft Iemand gevonden, van wie zij heel veel houdt en die voor jou een vader zijn zal. Freeks lippen weken vaneen; het duurde even voor hij ongelovig vroeg: Je bedoelt... je gaat... weer trouwen? Eleonoor streek hem door zijn haar. Ja vent, ik heb er lang over nagedacht, maar het is voor jou ook beter. Een moeder alleen kan van haar zoon geen flinke man maken en Meine houdt veel van kinderen... Meine? Dokter Wegen? Freek schoot rechtop. De gedach ten stormden door zijn hoofd. Niet alleen dat moeder al ging trouwen, nu al, hoe was het mogelijk? maar zij ging vader verraden door een man te nemen aan wie hij vast en zeker een hekel zou hebben gehad en juist degeen, voor wie haar zoon zo'n afkeer koesterde. Of had moeder datnog nooit gemerkt? Moeder merkte toch meestal niet veel. Maar Freek zou zich verzetten, hij zou vaders plaats, die vaders plaats bleef, verdedigen, en moeder bleef vaders vrouw al kwam hij niet meer terug. Eleonoor las de schrik in de ogen van haar jongen, én rijn oordeel dat onbarmhartig zich vormde. Zij trok haar hand van zijn haar alsof zij zich had gebrand. Nu, je hoeft niet zo te kijken. De rouwtljd la voorbije Denk je soms dat je vader gewild zou hebben dat ik mijn verdere leven als een oude vrouw om hem zou zitten knie zen? O née, dan vergis je je, je vader was een man van de vrolijkheid. Van de vrolijkheid... Freek herkauwde het langzaam. Vrolijkheid bly zijn. maar zó had vader dat toch niet bedoeld? Hij keek op naar zijn moeder. Eleonoor merkte zijn aarzeling en trok er schielijk partij van. Ik begrijp, dat het je overvalt, schat, zei zij lief, en sloeg haar armen om hem heen, zijn hoofd tegen haar borst drukkend, je zult er even aan moeten wennen natuurlijk, maar moeder heeft altijd het beste met je voor, dat geloof je toch wel? Vanmiddag komt hij eten, dokter Wegen, zo'n beetje huiselijk en gezellig; zal mijn lieveling dan ook een beetje aardig zijn en niet zo bevroren? Haar stem vleide langs zijn oren, haar armen waren warm en zacht om hem heen. Plotseling afkerig, met een tegenzin tegen moeders liefde, bevrijdde hij zich met een ruk. Hij stond rechtop, zijn hand gleed toevallig langs de toetsen van de piano. Het geluid deed hem rillen. Boosheid vlamde in hem op, sloeg rood over zijn wangen, zijn ogen fomkelden. Eleonoor week onwillekeurig achteruit. Even leek het haas of Freek toch niet meer zo'n klein kind was als zij altijd in hem zag. Zijn lippen bewogen alsof hij iets zeggen wilde, maar de woorden niet kon vinden; voor zij hem kon tegen* houden rende hij de kamer uit, de trap op; de deur sloeg achter hem dicht. Een ogenblik stond Eleonoor verslagen, dan ging zij hem achterna de gang in. Freek, riep zij gebiedend onderaan de trap, Freek luister! Er kwam geen antwoord. Eleonoor werd weer de nauwkeurige opvoedster. Als zij de jongen riep, had hij te komen. In opkomende boosheid beklom zij de trap en wilde de deur van Freeks kamer opendoen, maar deze was aan de binnenkant gesloten, de sleutel stak nog in het slot, dat kon zij zien. Driftig rammelde zij aan de kruk. Doe open, vooruit, wees niet zo koppig en ondeugend. Er verschoof iets binnen, maar gehoorzamen deed de jon* gen niet. Nog eens rammelde zij, maar het resultaat bleef hetzelfde. Driftig keerde zij zich af, bijna stampvoetend. Moest zij zich nu door haar zoon laten buitensluiten, door een kind Het was maar goed, dat hij weer een opvoeder kreeg, een man, die zich zou laten gelden en op wie zij zich bij haar vermaaq beroepen kon. Juist wilde zij naar beneden gaan, toen zij, bedacht, dat misschien de sleutel van haar eigen kamerdeur ook op die van Freek zou kunnen passen. Zij haalde hem, trad op haar tenen terug, wist met een haakpen zijn sleutel eruit te werken, hoorde hem met een plof op de matting vallen, stak snel de hare in het slot en draaide hem om. Eerst zag zij Freek in het geheel niet, ontdekte hem dan in een hoek gekropen, op de grond, zijn armen om zijn knieën. Hij boog het hoofd, vermeed haar aan te zien. Eleonoor voelde haar meerderheid. Zoals hij daar zat, zo klein, zo in elkaar gekropen, zo was zij hem de baas. Zij bukte zich over hem heen en schoof haar hand onder zijn kin, trachtte zijn tegenstand, die zij voelde, te overwinnen, kreeg nu ook weer medelijden met hem omdat hij zo versla gen weggekropen was. Freekie, kindje- Haar stem was zacht. Aarzelend keek hij naar haar om hoog, smartelijk en hunkerend tegelijk. Je hondt toch nog van vader, hè moeder?... Je vergeet hem toch niet? (Wordt vervolgd) Rollende Rollende trot toirs in het cen trum van een stad om het tempo van het voetgangers verkeer op te voeren. Het is een van de punten van een groots plan ter modernisering van de onder grondse en de voorstadsbanen in New York. Het plan, waarmee een 10 mil jard gulden ia gemoeid, voorziet ver* der in nieuwe vliegvelden voor kleine transportvliegtuigen en een snelle treinverbinding tussen de luchthaven Kennedy en Manhattan. lm I 102 m. KRO: 18.30 18.46 Actualiteiten. Licht Instrumentaal met solisten. 19.40 postbus, lezing. 19.45 /aD 1 geloven. 20.00 Judas oratorium van (deel 3). 20.50 Interview °°rd" en Zuidneder- 21.05 Lelpzi- randhaus orkest en so- 22.00 Cultureel pro- 22.30 Nieuws. 22.40 O- ng. 22.45 De zingende Contekst: magazijn ;ke i» de dingen wordt B ,raat. 23.30 Lledjespro- 23.55 - 24.00 Nieuwi. lm n. 298 m. AVRO: 1 leuws. 18 6 Radiojour- 8.25 Promenade-orkest solisten. 19.00 Trefpunt: anibrlek voor actuele "1.30 Nieuws. 19.35 Voor alren. 20.40 Stereo: Lich- immofoonmuzleki 21.00 Ballroomorkest. 21.20 ectrum. 22.00 De An- - 12 maart 1938 - Oos- documentair program- h. 30 Nieuws. 22.40 Radlo- ne«l. NRU: 22.55 Stereo: van deze eeuw (opn.). 0 Nieuws. Nederland I. NTS: 18.50 Pipo de clown. 18.56 STER: reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. AVRO: 19.06 In kleur: De vliegende non TV-feullletonTweemaal min ls plus. 19.32 Documentaire TV-film over Admiral Byrd. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. AVRO: 20.20 Televlzier. 20.45 In kleur: Amsterdam ln muziek. muziekprogramma. 21.50 De boer en zijn kippen. BOND ZONDER NAAM: U (w)eet goed miljoenen eten niet! NTS: 22.30 Journaal. 22.35 - 23.35 De bezetting ter discussie. Nederland II. NTS: 18.50 Pi po de clown. STER: 18.56 Re clame. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 In kleur: Suriname en Nederlandse Antillen, fllmbe- richt. 19.15 Van gewest tot ge west. 19.35 In kleur: De 21e eeuw: Dl. 20. Verkenning van de geest, wetenschappelijke documentaire. 20 00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NTS: 20.20 In kleur: Dubbelspion. TV-fllm. Afl.: Rumoer in het klooster. 21.10 Denk-beeld: Hoe kiest Amerika zijn nieuwe president?, informatieve uit zending. 22.00 Tweeduuster: Wtlloughbyl Uitstappen!, TV-film. 22.25 - 22.30 Journaal. BELGIë Nederlands progr. Kanalen: 2 en 10. 18.25 School-tv. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tiener klanken. 19.35 Kwart-Eefje. 19.52 Meded. en Hier spreekt men Nederlands. 20.00 Nws. 20.25 De zaak Vlsart de Bo- carmé. 22.10 Medium. 22.4S Nws. Hilversum I. 402 m. NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: moderne grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Klassieke dansen (gr.). 8.00 Nieuws. TROS: 8.11 Dichte grammofoonmuziek en praat je. 9.10 Muziek uit Peru. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Klassieke gram mofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 A- musementsprogramma. 11.50 Actualiteiten. KRO: 12.00 Geva rieerd programma. (Plm. 12,22 Wij van het land: 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuin bouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Ac tualiteiten: 13.15 Onderne mend. berichten.) NCRV: 14.00 Stereo: Platenrtleuws. 15.00 Harmonie, hoorspel. 15.55 Le ven en kerken in Indonesië. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Duitse volks- en studentenliederen (gr.). 17.15 Cabaretprogramma. 17.30 Stereo: lichte grammo foonmuziek. 17.50 Over heidsvoorlichting. 18.00 Gewij de muziek (gr.). Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Lichte grammo foonmuziek. (7.30-7.35 Van de voorpagina, persoverzicht.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Lichte grammofoonmu ziek. (8.30-8.35 Voor hulsvrouw.) 9.00 Stereo: Klas sieke grammofoonmuziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Moderne orkestwerken (gr.). 12.22 Voor het platteland, le zing. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Ste reo: Licht instrumentaal sex tet met zangsollst. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten en kalender. 13.25 Viool en plano (opn.). 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Pianorecital. 15.40 Fluit en pia no. 16.00 Nieuws. 16.02 Operet teklanken (gr.) .16.50 VARA's Popshow. 17.20 Voor de Jeugd. Hilversum III. 240 n FM-kanalen. NCRV: Nieuws. 9.02 Lichte vokale nu ziekjes. 10.00 Nieuws. Nieuwe langspeelplaten. 10.30 Ramblers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nieuws. 11.03 Ope retteklanken. 11.30 Muziek uit alle windstreken. (12.00 Nieuws.) 12.30 Fragmenten uit musicals. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.06 Vro lijk platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Muzlek-Boetiek. 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvita minen. 16 00 Nieuws. 16.03 Ver- zoekplatenprogramma. 17.04 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Gevarieerd platen- programma voor automobi listen. TELEVISIE M«.«OE> Nederland I. VARA: 17.00-17.35 Voor de kinderen. België. .Nederlands progc de! Kan. 2 en 10: 17.00 Jeugd-tv.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11