Jezus volgen niets minder dan een totale overgave [Jit Leiden vertrokken Vier eredoctoraten in Wageningen Opstand in gevangenis NOVOTNY Gevestigde personen W aspeenhan del was levendig Automobilist (48) overlijdt aan hartaanval Gemaal voor Poelpolder Raadsagenda Lisse BARAKKEN VAN STEENSCHUUR NAAR LEIDERDORP VERHUISD Naam van de brandstichter nog; leesbaar Westelijke landen verdedigen de dollar Demonstratie in Japan: 500 mensen gewond Kinderen met hun vader begraven Veel kritiek op Westmoreland Succes van de neo-nazi's „Delfgaauw bleef binnen de grenzen" Lijkje gevonden in gracht R1||W£ LEIDSE COURANT 'ertrokken personen in de week t/m 9 maart: J G van Rijn, igewoerd 175, Woubrugge, Van Was- laarstraat 30; G C Stiekema, Mod- •manstraat 79, Voorhout, Dr Kuy- •laan 6; A J Seiker, Wagnerplein 6, irdwijkerhout, Guldemondvaart 23; E Islam-Rozier, Hogewoerd 156, Su- lame; F Lafeber, Hoge Rijndijk 179, iidschendam, Oosteinde la; E A ik-van der Linden, Paramaribostraat Leidschendam, Stompwijkseweg A Kolijn, Damlaan 12, Opster- Tjerk Hiddesstrjitte 28: F A irmans, Vreeswijkstr. 16, Nijmegen, ienlaan 72; E J Hochstein, Kenne- [laan 99, Ver. Staten v Noord Ameri- P van der Perk, Conradstraat 7, iderdorp, Wielewaallaan 24; H G M jrnman, Kennedylaan 78. Zoeter- •r, Ambachtsherenlaan 1666; J Ver- Rijnsburgerweg 30, Leidschen- Voorburgseweg 48; G J E Vink, ihmslaan 107, Venlo, St. Jansplein J A J Laarakkex-, Wagnerplein 118, irmond, Sweilandstraat 12; A C igenaars, Hogewoerd 42, Leider- Lijsterstraat 8; M L Witsenburg, tgë Rijndijk 99b, Leiderdorp, Loe- :tein 29; J P N Bodrij, Stieltjes- Leiderdorp, v/d Valk Bou- iweg 59; G W J Drewes, Boer- iveln 100, Duitsland; J P van Veen indijk 260, Voorschoten, Tulpstraat J Groeneweg, Wagnerplein 12, Sas Gent, Beneluxstraat 137; J Jansen, Haarlemmertrekvaart, Leiderdorp, jsterstraat 12; T J P J van der Meij, ige Mare 90, Leiderdorp, Wiele- "laan 20; H J van der Zon, Drie iberstraat 63a, Heemstede, Raad- lisstraat 36; H J A Vermeulen, Fran- ïontlaan 57, Waddinxveen, Tol- islaan 36; H A M Goddijn, Stati- iplein 202, Castricum, Deurganck 5; Tuller, Noordeinde 2a. Wierden, ilagdwarsstraat 11; C C Bijl, Jo- de Wittstraat 17, Oegstgeest, injelaan 7; K C Schuringa, Noord- Ie 2a, Voorschoten, Jan Steenlaan C M Bos-Kriek, Bartókstraat 23, Anna van Solmstraat 114; A Bakker, Rijn- en Schiekade 99a, lingen, Dillenburgsingel 5; M D Lijster, Lammenschansweg 37, Rot- Hildegardisstraat 45a; C M Houtlaan 55, Noordwijk, :eweg 20; E D P Berends, ieljnsburgerweg 10, Utrecht, Schim- ,ec elpennincklaan 6; G T M Verkleij, jnsburgerweg 10, Bussum, Dr Fred HllEedenweg la; J W Boekhoorn, Kor- ng naerstraat 67, Breda, van Mete- 32; P J H Hazeweijer, Wag- rplein 6, Noordwijkerhout, Gulde- ondvaart 23: C P F van Ooyen, jordeinde 50, Rotterdam, Noordha- nkade 46c; J T E M van Barneveld, imbardsteeg la, 's-Gravenhage, eissenbruchstraat 103: A R L Lolkes Beer, Kanaalstraat 34, Australië; C in Bockhove, Rapenburg 40, Schie- r im, Jul v Stolbergstr 19; F A A 7 aynstee, Rapenburg 52, 's-Gravenha- Z. de Middestraat 29; C J de Jong- [ern Eijnsbergen, Nieuwe Rijn 74, Gravenhage, Gerstkamp 256; D D ipels. Oude Vest 191, Apeldoorn, iseweg 114; A C Provily, Cobetstraat [g Middenschouwen, De Hoogte 8; C k( I In 't Veld, Rijnsburgerweg 10, oc phen a/d Rijn, Marnixstraat 55; E L -Hunteler, Apothekersdijk 16, Noord- ijkerhout, Langevelderweg 28; P J A iêeltman, Haarlemmerstraat 255, War- tond, ab Korenmolenbrug; J E Ken- Houtstraat 4, 's-Gravenhage, ïestraat 94a; L J M Langeveld, He ngracht 41-43, Utrecht, Singeldwars- ja raat 36 bis; R B K Pollmann, Noord- nde 2a, Apeldoorn, Aristotelesstraat an 6; M E W Quaedvlieg, Witte Singel istLeiderdorp, Laan van Ouderzorg r0i; H P Bosker, Thorbeckestraat 48, ;h( elft. Hof van Delftlaan 40; M A de |e ian, Verdamstraat 58, Rotterdam, aringvliet 34; E Paauw, Korte- »ierstraat 62, Haarlem, Generaal de etstraat 18; R Nmarn, Janvos- (jnsteeg 7, Noordwijk, Jacques Urlus- -aat 29; M A Lagerberg, Cobetstraat Rotterdam, Dr Molewaterplein 40; j J Slavekoorde, Kagerstraat 20, Nij- egen, Straalmanstraat 24; E Wouters, hutterstraat 24, Katwijk, te Brit- j nstraat 6; H W Moone, Rijnsburger- I eg 10, Haarlem, Acaciastraat 33; R H iltet, Klikspaanweg 43, Groningen, in Sijsenstraat 27a; H Neuteboom, tus Brandsmalaan 25. Noordwijk. indeplein 1; D Zweedijk-van Has- lt, Wagnerplein 12, Zevenaar, ampsingel 70; J A S Noordvliet-de :e xmijn, Diamantlaan 80, Rotterdam, ieuwenoord 167; A J de Roode, orsweg 98, Tiel. Nieuwe Tielseweg n 1 8; A J C M Adriaansen, Wagner- ein 24, Bergen op Zoom, Halserse- M eg 236; B van Leeuwen-du Pree, i 1 eethovenlaan 2, Katwijk. Overrijn 7; HL IJzerman, De Laat de Kan- irstraat 44, Katwijk, Zeeweg 165; W Schuster, Kraaierstraat 3b, Arnhem, kiifan Galenstraat 5; M J P Janssen, agnerplein 118, Warmond, Swei- mdstraat 12; M J Noordervliet, Mo- nsteeg 14, Rotterdam, Nieuwenoord 67; R H Breedveld, Raamsteeg 7, lissingen. Van Hogendorpweg 174; S an der Molen, Vliet 31, Oegstgeest, nmalaan 52;J J G Sijatauw, Korte are 22, Wassenaar, Kievietslaan 13; J uineberg, Rijnsburgerweg 10, Oegst- iest, Irislaan 293; C J A Horck, Zoe- rwoudsesingel 102, Amstelveen, Den loeyenden Wijngaard 17; J P A van Tijnbergen, Hansenstraat 3, Utrecht, moystraat 44; E de Jong, Nieuwe ijn 74, 's-Gravenhage, Gerstkamp 6; M Schotanus, Oude Vest 31, Ren- xm, Nico Bovenweg 34: A W Koud- i, Langebrug 6c, Oegstgeest, Spaar- irenstraat 3a; M Naraghi, Willem de wijgerlaan 105, Iran; H J Muller, oninginnelaan 69, Amsterdam, Wil- tnsparkweg 11; G Vissinga, Modder- ïanstraat 1, Warmond, Herenweg 19; t M Duijnstee-Hettinga, de Sitterlaan 3, 's-Gravenhage, Franklinstraat 103; i Spuijman, Suringarstraat 4, 's-Gra- enhage, Weissenbruchstraat 392. LEIDEN Gevestigde personen van 28 eb. t/m 6 maart: F J P Baars, Besjeslaan b: H Schollaardt, Oude Slnge 72a, A 'alkenende, Kanaalweg 99; t e au- iler-Beurse, Seringenstr Ba; J F Plri, loshuizerkade 96; F Rombout, Lan gstraat 22; D Knol, Vingboonshof 8; H J Irabbe, Klikspaanweg 45; J C Krap, koordeinde 2a; M Vos. Diamantplcln 28; J Mulder, Duinhof 55; P J L Kortekaas, koordeinde 2a; G C A Harmsen, Morsweg 2: G M Wan Rhee, Noordeinde 2a; J van Belzen. Noordeinde 2a; H Duiker, Serin genstr. 31a; T P Sanders, Noordeinde 2a; W P de Jong, Noordelndc 2a; P de Rijke, Koordeinde 2a; E C I van den Brand, Hooigracht 15; F T F Seghers, Noordein- 2a; P Boter-Segaar, De Sitterlaan 133: MAANDAG 11 MAART 1968 Intrede ds. Van den Bergh in Katwijk KATWIJK AAN ZEE Gisteren heeft de Hervormde Gemeente haar achtste predikant ontvangen: ds. C. van den Bergh uit Oud-Beijerland. Na 's morgens te zijn bevestigd door zijn vriend ds. W. L. Tukker uit Zwolle, die preekte over de oud testamentische zegenbede uit Nu- meri 6, deed hij 's middags zijn in trede. Was de morgendienst al ge heel bezet, bij de intrededienst moesten dc kerkgangers grote in schikkelijkheid betonen om ieder een aan een plaats te helpen. Ds. Van den Bergh sprak over het 32ste vers van Markus 10; En zij waren op den weg, gaande op naar Jeruzalem; en Jezus ging voor hen; en zij waren verbaasd, en Hem vol gende, waren zij bevreesd. En de twaalven .wederom tot Zich nemen de, begon Hij hun te zeggen de din gen, die Hem zouden overkomen. Kruisweg De predikant vestigde er de aan dacht op, dat ook de discipelen op weg gaan naar Jeruzalem. In hen neemt Jezus de Kerk mee. Wie met Jezus wil opstaan, moet eerst de kruisweg volgen. Daarom zijn wij als Gemeente niet klaar als we een nieuwe predikant ontvangen. We moeten Christus heben. Hij neemt ons mee op de weg en dan worden wij ingeleid in de heilsgeheimen van het lijden, in zijn borgtochtelijk werk voor de arme zondaren. Niettemin kunnen de discipelen Jezus niet volgen in het gericht. Bij het naderend gevaar stuurt Hij uit liefde de zijnen weg. Hij draagt KATWIJK AAN DEN RIJN Het was aan de Katwijkse groentevei ling een levendige week, wat betreft de waspeenhandel. De aanvoer was nagenoeg gelijk aan die van vorige week; in totaal werd 1.429.000 kg verhandeld. De export was veel gro ter en steeg met 963.000 kg van 60 naar ruim 67%. De exportverladin- gen richtten zich vooral op West- Duitsland, Frankrijk en België en dan ook nog, hoewel wat geringer, op Engeland en Zweden. De indus trieën kochten wel in België en in Nederland, maar toch beperkt. De normale binnenlandse handel, hoe wel wat beter, was toch maar mid delmatig. De noteringen, vooral van de ex- portgeschikte partijen, waren ovèr het algemeen vast en oplopend. De prijzen waren als volgt: A ex tra f 8.80 tot f 11.10 per kist van 20 kg, A I f 7 tot f 10.80, All f 2.60 tot f 7.40, B extra f 10.20 to,t f 11.70, BI f 9.10 tot f 11.70, BII f 2.10 tot f 6.60. C I f 3.60 tot f 6.10, CII f 1.80 tot f 5.50. Van de andere produkten zijn de aanvoeren gering tot zeer gering. Groene koolf 8 tot f 77, gele kool f 25, rode kool f 11 tot f 18, spruiten f 47 tot f 196, boerenkool f 74 tot f 84, knolselderie f 8 tot f 23, selde rie f 6 tot f 17, schorseneren BI f 83. C I f 33. Burgerli jke stand van Kativijk KATWIJK Geboren: Mensje dv A de Best, en w van der Meij, Karei Door manlaan 24B: Hendrika Johanna Maria dv P G van den Eijkel en H J Vlasman, Vinkeweg 28; Nettie Corlne dv J N van der Plas en K C van Beelen, Hoorneslaan 425: Gerrit zv W van Velzen en G J van der Plas, Jan Tooropstraat 64; Sandra dv A Vooijsen J Boesaard, Duinroosstraat 10; MathiJde dv W van Smaalenen I A J Sandifort, Anemoonstraat 2A; Rosemarie dv M van Duijn en R Kortenoever, Hoor neslaan 24; Johanna Wilhelmina dv S P Hofkes en J N Oudewater, Helmbergweg 165; Martijntje Helena Alida dv A Ver loop en A G de Vos, Voorstraat 117; Johannes Dirk zv T Onderwater en E de Jong, Burggravenlaan 12; Dirkje Wilhel mina dv A den Hollander en G P Vooljs, Prins Bernhardlaan 35;~Douwe Dirk Arie zv D A de Jong en D J Zwaan, Treubstraat 126; Mach lel zv J van der Plas en A van der Marei, Princestraat 41; Elisabeth Antje dv C L Jonker en A Haasnoot. Boslaan 75; Angela Jolanda dv P van Duijvenbode en A van der Ster. Boulevard 80: Willem Arend zv L Kulk en A Hoek, Jan Tooropstraat 31; Arendje Andrea dv H van Duijn en A C Ouwe hand, Prinse.s Margrietlaan 64. Ondertrouwd: A M Haasnoot. 21 jr, Boslaan 177 en M M Guljt, 19V JR. Jan van Galenstraat 26: A Haasnoot. 24 jr. Boslaan 47 en J Sira. 19 jr. Fazantstraat 5; D J van der Plas, 28 Jr. Slulsweg 61 en J H L Pilgrim. 26 Jr. Bielefeld (Duitsland). Rolandstr. 12; JH Möhlmann. 22 jr, te Sassenheim, Rusthofflaan 69 en W A H Agema, 25 jr, Anemoonstraat 1. Huwelijksvoltrekking: 10 april 1968. Gehuwd: Van der Zwan, J en Barn- hoorn, A; de Mol. W en van Duijn. H, Toek. adres: Katwijk, Ligusterstraat 8; van Duijn. J van Duijn, W, Toek. adres: Katwijk. Treub,straat 94; van Bomme, J R te Rotterdam en Zuijderduljn, Toek. adres: Spijkenisse, Anjerstraat 22B: de Borst. C M te Schiedam en Schaap P. Toek. adres: Katwijk, Treubstraat 90; Mennen. P G M en Mulder. M H L te Schiedam; Pronk, J C H en Touw. M te s-Gravenhage; Slot, K en Bins, L M te Gouda, Toek. Adres: Katwijk. Treubstraat 124; van der Burg. P en den Beste, G J te Hilversum. Overleden: Hento. A, ev P A Piers. 35 jr; Kuljt, J wv P van Duijvenbode, 81 jr; Kleij. M A G 83 jr; Warmond, PA, 62 jr; van der Hurk, M C ev J Kaapaan. 83 jr; van Andel, G wv H Rietveld, 86 jr; van der Marei, D ev IJ van der Plas, 80 Jr; Poerstamper, P J 76 jr; Plugge, H 67 jr: Berkhei j, P 84 jr; Korsten, H M J ev A Millenaar, 59 jr: van der plas, J ev I Schaddé van Dooren, 57 jr. D J A van Kampen, Plet Paaltjenspad 5; L Wijnja, Noordeinde 2a; D C Janbroers, Noordeinde 2a; J F M Timmerman, To- matenMr. 2; H Baumgarten, Noordelnde 2a; J van Riet, Lange Mare 68; P Akse, Noordelnde 2a; A J van der Linden, Noordeinde 2a; R D Jongejans, Scarlat- tistr. 6: C P Braggaar-dc Does, Drie Oc- toberstr. 58; A J J Llgthart, Noordelndc 2a; J van der Straaten, Diamantplein 12; C J van der Bijl, Debussystr. 29; M I K Struik-Snel, Groenesteeg 8; A E M Brandt, Zoeterwoud.seslngel 77; C R Lan- geveld-van Hoorn. Mozartstr. 225; P Mos- sinkoff. Korte Mare 25; L N Gougon, Hogewoerd 81; G C Schoonhoven, Hugo de Grootstr. 15; Jonkheer M E C Gevers. Papengracht 11; C T Rietveld, Hogewoerd 81; J G M Weljermars, Steenstraat 33a; R Sanctsl, Sterrenwacht 2; M F Ypma, Ho gewoerd 142; G Koet-de Haas, Surln- garstr. 45; C Sooth-Elsener, Lange Mare 58; L A van Es, Joseph Haydnlaan 14. hen verder in Zijn hart. Hij alleen is de Zaligmaker. Zelfs Petrus kan Hem niet helpen. Wij krijgen de vrijspraak zonder dat wij erbij zijn. Achter het lijden komt dan de blijde paasmorgen. Niet alleen in het lijden gaat Jezus de zijnen voor, maar ook straks na de opstanding. Dan wordt de afstand tot de zijnen weer kleiner, dan wordt het weer Ik en gij. Schuilen In deze weg worden onze boos heden aan de kaak gesteld. Achter Hem aangaan, wordt uiteindelijk ook achter Hem schuilen. Als wij het bloed zien vloeien, dan mogen wij ook iets beleven van het gebor gen weten in Hem, door en achter zijn bloed. Na de opstanding wordt het aar zelende schrijden achter Hem tot wandelen in zijn voetstappen. Hij houdt Zijn discipelen vast- Dit vol gen van Jezus is geen oppervlakkig volgen, maar een volgen waarbij wij ons hart aan Hem mogen over geven. Hem volgen, betekent ons ganse leven aan Hem verliezen. Achter Hèm aan en achter geen ander. Zo gaat de reis naar het hemelse Jeruzalem, naar de stad zonder tempel, naar het Lam dat voor ons is geslacht. Hiervoor zijn wij nooit te oud of te jong. Christus is onder ons in het kleed van Zijn Woord. Hij komt zowel op de twaalfde verdieping van het flatgebouw als in de lage een gezinswoning. En de weg is ge baand. Gaan we deze gebaande Uit Kativijk vertrokken KATWIJK Vertrokken: W. Vooijs Van Tramstraat lc naar Duitsland; N. van Schaik van Sluisweg 42 naar Rijnsburg; C. Kruijt van Voorstraat 9 naar Rijnsburg; W. Boon van Suur- mondstraat 104 naar Ned. Antillen; D. Moulenaar van Hoorneslaan 494 naar Ned. Antillen; A. Reidsma van Parklaan 19 naar Leiden; G. Hobbe- link van Anjerstraat ld naar Ned. Antillen; W. Schouten van Wasse- naarseweg 75 naar Ned. Antillen; V. Surie van Crocusstraat 6b naar Ned. Antillen; J. Olk, van Dwarsstraat 21 naar Goes; H. Coers, van Hoornes laan 543 naar Ned. Antillen; M. Bo- minaar van Larikslaan 6 naar Rot terdam; C. Varkevisser van Boule vard 118 naar Amsterdam; N. de Jong van Voorstraat 148 naar Ha- zerswoude; G. de Jager van Boule vard 42 naar Groningen; H. Raaijen van Lupinehof 2 naar Frankrijk; H. van Wandelen van Zeeweg 132 naar Breda; J. Bronsgeest van Tolhuis straat 15 naar Koudekerk Rijn; G. van Genderen van Nachtegaallaan 34 naar Leiden; E. ten Berge van Tulp straat 6 naar Eibergen; J. van der Vegte van J. Th. de Visserstraat 54 naar Ned. Antillen. Weekagenda Katwijk KATWIJK AAN ZEE Dinsdag: Sociale werkplaatsen, Jan Evertsen- laan, 15 uur: opening doof commis saris der Koningin mr. J. Klaas- sesz. Woensdag: gebouw Orion, 20 u.: modeshow nieuwe voorjaars. en zo- mermodellen; kleurschool De Klim roos, 20 u.: afdeling Hoornes Chris- tenvrouwenbond. Mevr. M. Ame- link—Berg uiit Den Haag over; Le venskunst en levensstijl; Oranje zaal jeugdhuis, 20 uur: herv. vrou wenverenigingen Mirjam en Mar tha. Spreker: ds. W. Chr. Hovius; Doopkamer oude kerk, 20 uur: Jonge Kerk zuid-west. Ds. A. Vink houdt een lijdensmeditatie; Ichthuskerk, 20 u.: ouderavond zondagsschool Het Mosterdzaadje. Meditatie ds. Jac. de oVs. Donderdag: oranjezaal jeugdhuis, 19.45 uur: herv. wijkgem. noord west. Spr. vlootpred. ds J v d Blink; Kapel, 20 u.: herv.-geref. jeugdver band. Ds J J Poort uit Kamerik; Orion, 20 u.: modeshow nieuwe voor jaars- en zomermodellen. weg niet, dan zullen we verdwa len. In de toespraken die over en weer werden gehouden, merkte ds. Van den Bergh op, dat van hem geen spectaculair optreden voor de eenheid mag worden verwacht, maar wel medewerking als het gaat om de ere van de drieënige God. Hiervoor wil hij zich ten volle in zetten. Ds. G. Boer sprak namens de vele colleges de nieuwe predikant toe, hem veel zegen op zijn arbeid wen send. Na de dienst was in de oranje zaal van het jeugdhuis gelegenheid met het gezin Van den Bergh ken nis te maken. LISSE De 48-jarige L. den Duik uit Sassenheim is vanmorgen om acht uur op de Heereweg achter het stuur van zijn auto overleden- Vermoedelijk omdat hij onwel werd, bracht hij zijn auto tot stil stand, zette hem op de handrem en draaide het contactsleuteltje om. Terwijl hij probeerde uit te stappen, viel hij. Aangenomen wordt dat de heer Den Duik, die onder behan deling van een hartspecialist is ge weest, aan een hartaanval is over leden. Jaarvergadering CBC LISSE De afd. Lisse van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale heeft zaterdagavond in hotel De witte Zwaan de jaarvergadering gehouden onder leiding van voorzitter E. van 't Voort. In het afgelopen verenigingsjaar zijn er geen bijzondere problemen geweest, hoewel het bestuur zeker niet heeft stil gezeten. De resultaten van de vele besprekingen zullen wel tot uiting komen in de nieuwe c a.o. Het feestelijk gedeelte werd ver zorgd door de CEFA, die de film ..Een moeder klaagt aan" draaide. Ten slotte werd nog een verloting gehouden. Modelwoning in Poelpolder LISSE De firma Tissing heeft in de Poelpolder een modelwoning ingericht, die zaterdagochtend werd geopend. De stoffering van deze zgn. tussenklassewoning komt op rond f 5.000. Ook op het gebied van meu bels en verdere aankleding is veel moois te zien in deze modelwoning. Lisse krijgt een edelstenenbuurt LISSE Voor het in aanleg zijn de patio-woningenpark in de Poel polder stellen B. en W. de raad nu straatnamen voor, ontleend aan edel stenen. Men wil beginnen met: Agaatstraat, Diamantstraat, Opaal straat en Robijnstraat. LISSE Hoewel het hoogheem raadschap van Rijnland een rioolwa terzuiveringsinstallatie zal bouwen, komt de bouw van een gemaal om de waterstand in de Poelpolder op peil te houden voor rekening van de gemeente. De kosten worden ge raamd op f 400.000. Het indertijd ge nomen raadsbesluit tot bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie moet worden ingetrokken. LISSE De raad komt woens dagavond om half 9 byeen. Op de agenda staan onder meer de volgen de punten: verkoop perceel grond in de Wagenstraat; grond uit 't Grond bedrijf ten behoeve van zwembad en sporthal; bouw rioolwaterzuive ringsinstallatie, poldergemaal Poel polder en bezinkingsinstallatie; re constructie verlichting Laan van Rijckevorsel, Gladiolenstraat en Oranjelaan; herziene verordening op heffing en invordering van belasting drank: verlenen van zekerheid ten wegens verstrekken van sterke behoeve van de bouw van eigen wo ningen in de Poelpolder; straatna men Patiopark; onderwijsvergoedin- gen. In verband met kerkdiensten op woensd .g begint de vergadering om half 9. LISSE De verlichting langs Laan van Rijckevorsel, Gladiolen- straat en Oranjelaan zal worden ver beterd. Er komen inplaats van de 62 oude masten 85 nieuwe. De kosten worden geraamd op rond f 104.000. Voor studenten-roeivereniging LEIDEN Zoals gezegd, hebben curatoren van de Leidse universiteit de vrijgekomen semi-permanente paviljoenen van het Lorentz-instituut, die zeven jaar geleden in de tuin van het Kamerlingh-Onneslaboratorium aan het Steenscliuur werden neergezet, toegewezen aan de studentenroei vereniging Asopos. De leden hiervan hebben de barakken nu gedemonteerd en overgebracht naar hun terrein bij de Drie-Gatenbrug te Leiderdorp. Daar is men begonnen met de fundering. Ze komen in een II-vorm te staan en zullen worden gebruikt als botenloods en sociëteit. De tuin aan het Steenschuur zal in oude luister worden hersteld onder supervisie van de heer Verver, de gepensioneerde chef van de plantsoenen dienst der universiteit. (Van onze onderwijsredactie) WAGENINGEN In zijn ope ningswoord voor de herden kingsbijeenkomst van de Land bouwhogeschool, die op 9 maart vijftig jaar bestond, zei de rector magnificus, prof. dr. ir. F. Hel- linga, een krachtige ontwikke ling van de Landbouwhogeschool te voorzien. De Landbouwhoge school van 2018 zal ongetwijfeld een sterker verschil aantonen met het beeld van vandaag dan dat van vandaag met de situatie van 1918. Randvoorwaarden tot voortzetting van deze evolutie zijn: de groeiende behoefte van de samenleving aan academici, het toenemend gewicht in onze samenleving van problemen die een interdisciplinaire aanpak vragen en tenslotte het stijgende aantal stu denten. De hogeschool reageert, aldus prof. Hellinga, op een dynamische ont wikkeling door het introduceren van nieuwe studiemogelijkheden. Zo zijn bij de senaat in studie reeds verge vorderde voorstellen tot instelling van een studierichting moleculaire wetenschappen en een van voeding. Vooral de studierichting voeding heeft een sterk interdisciplinair ka rakter. Erepromoties Vervolgens werden de eredocto raten verleend aan de heren N. G. Addens, J. Boldingh, M. L. Dantwala en A. W. van der Plassche. N. G. Ad-dens (promotor prof. dr. E. Q. Hofstee), geboren in 1892 te Bellingwolde, was landbouwer en bestuurslid van vele organisaties vooral op het gebied van de land bouw. Hij heeft veel bijgedragen tot het ontwikkelen van de landbouw- historische wetenschap in ons land. Bewakers gegijzeld SALEM In de staatsgevangenis van Oregon in de Verenigde Staten hebben gevangenen enkele branden gesticht en bewakers aangevallen. Zij zijn ontevreden over de behandeling. De ongeveer honderd van de twaalfhonderd gevangenen stichtten branden (schade 7 miljoen) en hiel-^ den bewakers en ander personeel vast. Zij eisten het ontslag van de directie en betere voorzieningen op het gebied van recreatie, medische verzorging en voedsel. Een grote politiemacht hield de ge vangenis omsingeld. De gevangenen lieten tenslotte hun gijzelaars vrij, nadat was toegezegd dat de 73-jarige directeur ontslag zou nemen en dat geen vergeldingsmaatregelen zouden worden genomen. Het beleid in deze gevangenis is onlangs sterk gekritiseerd. Er zouden wapens en verdovende middelen in de cellen zijn aangetroffen. De laatste tijd hebben drie gevangenen zich van het leven beroofd. ASTEN De 31-jarige electricien F. M. uit Asten heeft bekend zater dag de kapitale boerderij van de heer Jansen in zijn woonplaats in brand te hebben gestoken. De boer derij brandde geheel af. De schade wordt geraamd op 150.000. Het niet meer zo jonge echtpaar Jansen kon ternauwernood het brandende huis ontvluchten. De electricien kon worden gearres teerd, doordat op de werkbonnen, waarmee hij vuur probeerde te ma ken, zijn naam nog leesbaar was. Onderzocht wordt of F. M. de hand heeft gehad in brandstichtingen in Asten en omgeving en of hij de man is, die de brandweer vele malen voor loos-alarm heeft laten uitrukken. BAZEL De zeven landen, die op zich hebben genomen de Lon- dense goudpool in stand te houden, hebben dit weekeinde besloten de goudprijs op 35 dolllar per zoge noemde troy ounce van 31,1035 gram te handhaven. Zij besloten de dollar te verdedigen. In de goudpool hebben zitting Bel gië, Engeland, Frankrijk, Italië, Ne derland, de Verenigde Staten, West- Duitsland, Zweden en Zwitserland. De mededeling van de presidenten van de centrale banken van deze landen, die doorgaans maandelijks vergaderen, was ongebruikelijk om dat de bijeenkomsten altijd geheim blijven. Met deze verklaring willen de lan den voorkomen dat de toenemende goudspeculatie van de afgelopen I week zich zal voortzetten en de I foudkoorts voortduurt. Achter deze goudkoorts ziet men in de Verenigde Staten Franse politieke aspiraties. Parijs zou van de Amerikaanse be talingsmoeilijkheden gebruik willen maken om de VS tot vrede in Viet- nam te dwingen. De eerste geruch- j ten van de devaluatie van de dollar j werden in Parijs verspreid. j Prof. dr. J. Boldingh, geboren in 1916, directeur van het researeh- laboratorium van Unilever te Vlaar- dingen en buitengewoon hoogleraar te Utrecht, heeft veel onderzoek op het gebied van de voeding verricht. Promotor was prof. dr. H. J. den Hertog. Prof. M. L. Dantwala, geboren in 1909 te Bombay, is daar hoogleraar in de agrarische economie. Hij houdt zich bezig met de wetenschappelijke ontwikkeling van de landbouwecono mie. Promotor was prof. dr. J. H. L. Joosten. Ir. A. W. van der Plassche werd geboren in 1896. Hij heeft als direc teur van de tuinbouw en directeur- generaal van de landbouw veel 'bij gedragen tot de modernisering van de tuinbouw. Hij bevorderde de stichting van vier Wageningse insti tuten en zeven proefstations. Als promotor trad op prof. dr. ir. S. J. Wellensiek. Veeleisender Tenslotte hield prof. dr. H. A. Le- ninger de diesrede. Hij belichtte de facetten van het levensmiddelenpak ket sedert het begin van deze eeuw. De winnende artikelen zijn boter, suiker, vlees, groenten, fruit en ge distilleerd. Verliezers zijn: tarwe bloem, grutterswaren en aardappe len.. De consument is veeleisender geworden. Zijn belangstelling voor duurdere produkten stijgt nog steeds. TOKIO Bij een betoging in Na- rita van studenten, die ontaardde in een vechtpartij met de politie, zijn gisteren bijna 500 mensen gewond geraakt De politie arresteerde 198 van de 1200 studenten, die in deze stad pro testeerden tegen de bouw van een nieuw vliegveld. Bij de ongeregeld heden liepen 277 politiemannen, 149 studenten en 51 journalisten en omstanders verwondingen op. De betogers ondersteunden de be zwaren van boeren en bewoners in en rondom Narita tegen de aanleg van het vliegveld, dat naar hun me ning van militair belang zou kunnen zijn en de strategische belangen van Amerika in Azië zou kunnen dienen. BERGEN OP ZOOM Op de rooms-katholieke begraafplaats aan de Wouwsestraalweg zijn zaterdag morgen de vier Rooscndaalse kinde ren begraven, die vorige week door hun vader, de 39-jarige administra teur C. van de W., in een vlaag van waanzin werden gedood. Van de W. werd met zijn kinderen begraven. Aan de begrafenis was op verzoek van de familie geen ruchtbaarheid gegeven en er was op het kerkhof dan ook maar weinig belangstelling. In het Karmelitessenklooster aan de Halsterseweg werd voor een besloten kring van familie en nabestaanden een uitvaartdienst gehouden, die werd gecelebreerd door pastoor A. W. Smits uit Roosendaal. Nog eens 206.000 man WASHINGTON/SAIGON Het verzoek van generaal Westmoreland om nog eens 206.000 man Amerikaan se troepen heeft scherpe reacties in Amerika zelf tot gevolg. De New York Times meent, dat „old soldiers" hun illusies kenne lijk niet kunnen opgeven. Het is al meer gebeurd dat om verster king werd gevraagd teneinde de vrede te bewerkstelligen. Iedere keer bleek dat onvoldoende en kwam de escalatie een stapje dichterbij. De Amerikaanse oor logspolitiek is aan dringende herziening toe, meent de New York Times. Zelfs Newsweek, anders niet zo scheutig met commentaar, noemt de huidige politiek ondoeltreffend en vindt dat alle partijen moeten overgaan tot de-escalatie waarbij compromissen moeten worden aanvaard. Het verzoek van Westmoreland heeft geleid tot een stille strijd tussen enkele oudere ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken, die Johnson ervan overtuigd zouden hebben dat het beter is de Ameri kaanse posities in de steden te conso lideren en het offensief uit te stellen en anderzijds hoge militairen, waar onder Westmoreland zelf, die een of fensief willen inzetten met een troe penmacht die tot driekwart miljoen man is uitgegroeid. In IS oordrijn-W est falen DUSSELDORP De neo-nazis- tische Nationaal-democratische par ty Duitsland heeft gisteren succes geboekt bij gemeenteraadsverkiezin gen in de deelstaat Noordrjjn-West- falen. De verkiezingen waren no dig, omdat uit 67 gemeenten negen grote gemeenten waren gevormd. De NPD nam slechts deel in de steden Hamm, Kamen en Unna, waar ze respectievelijk twee, twee en vier zetels veroverde. In Unna was het percentage op de NPD uit gebrachte stemmeri 11,6, in Kahen 7,5 en in Hamm 6. Deze uitslag bevestigde de vrees van de regering dat de kolencrisis in het Roergebied, die al tot slui ting van talrijke mijnen heeft ge leid, extremistische bewegingen ten goede komt. Oost-Duitsland heeft vanaf van daag alle NPD-leden verboden het land binnen te komen of door te reizen. Dit verbod geldt ook voor het weg- en treinverkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn (de ze stad. ligt op Oostduits gebied). Minister Polak: DEN HAAG Er is volgens mi nister Polak (justitie) wel degelijk verschil tussen het schelden op en het beledigen van president Johnson door studenten en anderen en de beredeneerde kwalificatie van John son door prof. Delfgaauw. De uitlatingen van deze hoogleraar blijven naar vorm, inhoud en wijze van betoog binnen de (gelukkig wij de) grenzen van vrije meningsuiting. De „kreten" van de studenten blij ven niet binnen die grenzen, zei minister Polak zaterdag voor de te levisie. Hij erkende dat er groot verschil kan zijn tussen hetgeen de wet toe slaat. en hetgeen het geweten voor schrijft. Het geweten kan tot prote steren en felle kritiek leiden, maar het kan schelden niet rechtvaardi gen. Beledigingen maken het debat onmogelijk. Prof. Polak ontkende ten stellig ste dat er met twee maten wordt ge meten bij het vervolgingsbeleid, ook al vinden de mensen dat. Bij het vaststellen van een strafbaar feit kan.' nu eenmaal geen rekening worden gehouden met de wensen van het publiek. Hy zei bij wijze van tussenopmer- 'king nog, eigenlijk liever hooglera ren dan studenten te zien vervolgen. ZIERIKZEE Zaterdagmorgen za gen een paar spelende kinderen een lijkje, gewikkeld in een plastic zak, drijven in de gracht tegenover de gasfabriek. Bij een door de rijkspoli tie ingesteld onderzoek bleek dat het lijkje was van een normaal gebouwd kindje. Strak om het halsje was een koord gesnoerd, terwijl de plastic zak verzwaard was met een hakbijl en een knijptang. Bij sectie, verricht door dr. Zeldenrust, bleek dat het kindje ongeveer een week geleden moet zijn geboren. De rijkspolitie tracht o.a. door middel van een buurt onderzoek klaarheid in deze zaak te krijgen. De 52-jarige F. J. de Visser uit Nispen is vanmorgen op de rondweg onder de gemeente Wouw dodelijk verongelukt, toen hij met zijn brom fiets de rijksweg opreed en door een auto werd overreden. VRIES In de Drentse gemeente Vries is de 36-jarige F. Woldhuis uit I Smilde zaterdagavond op rijksweg 31 i met zijn auto tegen een boom gere- den. Hij was op slag dood. Moeilijk Generaal Westmoreland heeft voor de twee noordelijke provincies Thoea Thien en Quang Tri „zeer, zeer zware gevechten" voorspeld, omdat Hanoi deze provincies aan de zeventiende breedtegraad als Noordvietnamees gebied zou beschouwen. Er is sprake van dat president Thieu een mobilisatie zou overwegen die de sterkte van het Zuidvietna- mese leger met 125.000 man zou doen toenemen. By een opiniepeiling in Amerika bleek, dat 49 procent van de onder vraagden het een fout vindt dat Amerika militair betrokken is ge raakt bij de Zuidvietnamese oorlog. Twee jaar geleden was dat nog maar 25 procent. (Vervolg van pag. 1) Deze nieuwe koers zou volgens waarnemers de bezorgdheid wekken van de communistische bondgenoten van de Tsjechen. De liberale koers zal ongetwijfeld onderwerp van gesprek zijn geweest op de vJrgade ringen van alle partij-afdelingen in het land, die zaterdag werden gehou den. Mede als gevolg van deze nieuwe ontwikkelingen hebben de rechters van het hooggerechtshof bekendge maakt, dat zij zo spoedig mogelijk onwettige besluiten die het hof in de jaren '50, tijdens de stalinistische pe riode heeft genomen, zal herzien. Rechtszaken wegens moord, sabota ge, terreur en dergelijke zullen niet worden heropend, maar het hof zal alle nodige inlichtingen aan ver wanten van beklaagden verschaf fen wanneer dezen vals of onrecht vaardig zouden zijn veroordeeld. In de bekendmaking werd ook een nieuwe wetgeving aangekondigd waarin het regime in de gevangenis sen en de aard van de gevangenis straffen zullen worden herzien. Aan genomen wordt dat de invloed van de geheime politie binnen de gevan genismuren zal worden beperkt. Wat vindt de Tsjech nu van deze ontwikkeling? Het persbureau CTK kwam zaterdag met iets wat nog nooit vertoond was: het publiceerde de uitslag van een opinieonderzoek over de recente besluiten van de communistisoho partij, waarbij tot de liberale koers werd besloten. Daaruit blijkt dat 49 procent de jongste par tij-bijeenkomst 'zeer belangrijk' vindt, dat 55 pet. de ontwikkeling gunstig acht, 19 procent geen mening heeft en 1 pet. ongunstig oordeelde. Volgens een Noordkoreaans partij blad zal de bemanning van het Ameri kaanse spionageschip Pueblo streng ge straft worden als de Verenigde Staten blijven weigeren verontschuldigingen aan te bieden voor de schending van de Noordkoreaanse wateren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5