Ds. Walpot verbonden aan Martha-stichting In kassen aan Leywef wordt druk gefilmd 1 o b Boezem Rijnland vuilnisvat van de randstad Holland 'Eenden' moesten het ontgelden Toneelgasten speelden 'Het derde woord God bekleedt de predikant Lustrumuitvoering van Concordia in Noord wijk Imperium in Alphen SPORTVELDEN OP ZOND AG OPEN Vlaamse auteurs in gesprek met Leidenaars Invaliclewagen geslipt Inbraak zonder buit DE GLAZEN STAD VOOR N.C.R.V. Boek van Risseeuw groeit uit tot televisieserie Dijkgraaf doopt vlaggeschip Rijnland Ds. Groenewoud uit Rijnsburg NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 11 MAARTjjw ALPHEN Na bevestiging door de consulent ds. J. H. Bogers, heeft ds. I. J. Walpot, gisteravond in dezelfde dienst intrede gedaan als predikant van de Rijnstroomgemeente (voorheen Martha Stichting), die aangesloten is bij de Hervormde Kerk. Door de overkomst van ds. Walpot, die eerst predikant was in Hilvarenbeekwerd de vacature vervuld, die ontstaan was door het heengaan van ds. J. Veen. De kerkzaal van Rijnstroom was vrijwel geheel bezet. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de loco-burgemees ter, de heer J. van den Berg; de wijkkerkeraad Zuid van de Gereformeerde kerk door twee ouderlingen; de Rooms-Katholieke Kerk door een der kape laans. Voorts waren verscheidene predikanten uit de classis Leiden aanwezig en woonden ook bestuursleden van Rijnstroom de dienst bij, alsmede de oud predikant-directeur, ds. J. Th. Meijer. Dr. Bogers sprak een kort voord naar aanleiding van Macius 10 42.45. Hij zei, dat men in deze tijd vaak hoort zeggen, dat dominees over bodige mensen zijn en dat de amb ten vandaag niet meer passen. Er moeten meer specialisten zijn. Van uit de Bijbel wilde ds. Bogers iets zeggen over het ambt van de predi kant. Men kan in het leven een ambt bekleden. Maar anders dan in het gewone leven is het op kerkelijk terrein zó, dat het ambt een méns bekleedt. Een domineee is een mens, die door God wordt bekleed. Hij treedt op, samen met God. Dit moe ten we op deze avond tegen elkaar zeggen. Door het ambt van de pre dikant wordt de Here God in de ge meente gepresenteerd. Stelt men dit zo tegenover de gemeente, dan zal de dominee een navolger van Chris tus moeten zijn. Hij moet niet méér willen zijn dan zijn Heer. Groot worden door klein te zijn, de eerste door de laatste te wezen. Dat is een onnoemelijk zware opdracht. En omgang met God hebben. Na deze preek werd ds. Walpot bevestigd met het korte formulier voor predikanten met buitengewone werkzaamheden. Na het jawoord werd de bede uit Gezang 228 1, 2 en 5 gezongen. Vrijheid Ds. Walpot hield een predikatie, die als uitgangspunt Galaten 5:1, 13 en 14 had Hij vond het een moei lijke zaak \op deze avond hier te staan, na een wat rommelige week, maar was desondanks toch ook blij, dat men met elkaar dit uur mocht beleven. Hij hoopte, dat God het gemeenschappelijke werk zal zege nen. De apostel Paulus stelt in zijn brief aan de Galaten, dat de mens geroepen is om vrij te zijn. Men ontmoet echter in onze tijd veel mensen, die zich helemaal niet vrij voelen. Ze komen niet klaar met de vraag, waarom we leven. Wat be merken we van de vrijheid als we ons mede schuldig voelen aan het feit, dat er zoveel mensen ziek zijn en sterven en dat we er niets aan kunnen doen. De Bijbel zegt: Mens, ,je bent geroepen om vrij te zijn. Dat is een zaak van geloven. Men wordt er uit getrokken; men kan zichzelf niet bevrijden, maar wordt door God in de ruimte gesteld. Die vrijheid heeft als enige regel voor de Christen: Je naaste liefhebben als jezelf. De fouten van de ander accepteren als je eigen fouten. Dat is vrijheid. Zo moet men leren het werk te doen; simpel, als dienaar. Samen werken voor de Here als kleine mensenkinderen. Elkaar dragen en verdragen. Zo zegene God ons allen, De dienst werd geëindigd met het zingen van gezang 117a: Staat op en strijdt de goede strijd. In het Emmahuis is na afloop van de kerkdienst een begroetings- en kennismakingsbijeenkomst gehouden. VOORSCHOTEN De Schoten- se toneelkring De ware Vrienden was het afgelopen weekeinde te gast bij de Toneelgroep Voorscho ten. Deze ontmoeting heeft een bij zonder aangenaam verloop gehad. Het ongeveer 30 personen tellende gezelschap was zaterdagmiddag in het Cultureel Centrum onthaald op een koffietafel, waarna de middag gezamenlijk werd doorgebracht. Ook het door de Toneelgroep Voorscho ten aangeboden diner verstevigde het contact tussen beide toneelge zelschappen. Uiteraard vond de ontmoeting haar hoogtepunt in het door De Ware Vrienden opgevoerde toneel stuk van de in 1903 in Spanje ge boren en in 1965 in Argentinië over leden auteur A. Casona, getiteld „Het derde woord". NOORDWIJK AAN ZEE Het 35-jarig bestaan van de mond- accordeonclub Concordia is in De Rank herdacht met een vrolijke jubileumuitvoering, die bij de tal rijke belangstellenden, onder wie de burgemeester en zijn vrouw, erg in de smaak is gevallen. Woorden van grote waardering werden gesproken aan het adres van dirigent J. J. van der Reyden uit Leiden, die van de oprichting af aan de vereniging is verbonden. Voorzitter M. van der Zwan dank te hem voor alles wat hij voor het orkest heeft gedaan. Het hoge peil dat kon worden bereikt, is voor een ALPHEN Voor de voorstel ling van de chr. toneelgroep Im perium" uit Leidenzaterdagavond in de Goede-Herderkerk, was een verheugend grote belangstelling. Het initiatief tot het geven van deze voorstelling was van het AR- raadslid M. Paats. Opgevoerd werd het toneelstuk „Korczak en de kinderen" van de Duitse schrijver Erwin Sylvanus. Dit trieste en schokkende stuk, waarin Imperium op bijzondere wij ze de geschiedenis bracht van Dr. Janus Korczak en de groep aan zijn zorgen toevertrouwde Joodse wees kinderen in het getto van Warschau, werd reeds door ons besproken. Verheugend was het aantal jon geren dat een groot deel van het publiek vormde en het stuk met gro te aandacht volgde. HAZERSWOUDE Binnenkort zal in de raad weer de openstelling van de sportvelden op zondag ter sprake komen. De KPJ, die het als een bezwaar voelt bij sportwedstrij den nooit als gastheer te kunnen optreden, heeft zich tot het raadslid P. van der Werf gewend met het verzoek te bevorderen dat de des betreffende politieverordening on gedaan wordt gemaakt. De heer Van der Werf, die zelf jarenlang voorzitter van deze sport- commissie is geweest, heeft aan dit verzoek voldaan en contact opge nomen met de fravties van de PvdA en de WD, die hebben toegezegd het verzoek te zullen steunen. De heer Van der Werf hoopt ook in de andere fracties begrip te zul len vinden voor zijn voorstel. Hij vertrouwt erop dat men daar zal openstaan voor de meningen van aideren over de zondagsviering. belangrijk gedeelte een uitvloeisel van zijn stimulerende leiding. De voorzitter overhandigde de ju bilerende dirigent een enveloppe met inhoud. Zijn vrouw kreeg een bloem stuk. Het feestconccrt bestond uit tien nummers, waarvan de uitvoering doorzettingsvermogen en liefde tot het musiceren verraadde. Vooral de Girondole-ouverture kreeg een fantastische verklanking. Na de pauze vermaakte men zich geruime tijd nog met „muziek en spel door het hele stel", een feest programma, dat tot uitvoering kwam onder leiding van voorzitter Van der Zwan. ..Rare Chinezen" deed publiek schateren HILLEGOM Ontwikkeling, ontspanning na arbeidstijd (OONA) gaf zaterdagavond in zaal Flora een opvoering van het blijspel „Rare chinezen" van Bruno Duin. Rare chinezen speelt zich af in het hotel van Irene van Olmen, waar vele verwikkelingen ervoor zorgen, dat de zaal geen lach be spaard blijft. Een verbroken liefde van de ba rones, de liefde van de hoteleigena resse voor ober Albert, een Hon gaars echtpaar, dat wordt ontmas kerd en natuurlijk vele stelletjes, die elkaar hebben gevonden, dat alles draagt ertoe bij, dat de zaal blijft schateren. Regisseur A. Verdonk had de zaak goed in de hand. Piet Geljon en Sjoukje van Zuilen gaven goed samenspel te zien en ook de andere spelers en speelsters wisten hun rol waar te maken. HILLEGOM Woensdagavond om half acht houden Gereformeer den en Hervormden samen in de Geref. kerk aan de Stationsweg bid stond voor het gewas. Ds. J. Brons geest houdt de predikatie en ds. W. P. H. Pouwels verzorgt de liturgie. De afdeling „Kunst na arbeid" van het NKV geeft zaterdagavond in zaal Flora een opvoering van het toneelstuk „De buitenstaanders" van Frans Drost De regie heeft Joke Hoogland. Dokter N. Zimmerman spreekt dinsdag 19 maart voor de afdeling Hillegom van de Christenvrouwen- bond in „Weltevreden" over het on derwerp: „Ouder worden of jong blijven". Het bestuur van de algemene bond van bejaarden, afd. Hillegom, is als volgt samengesteld: J. Borger (le voorzitter), J. Gouwe (2e voor zitter), B. Schoneveld (le secreta ris), mevrouw Walraven (2e secre taris), G. Scheepmaker (le pen ningmeester), C. van Dijk (2e pen ningmeester) mevrouw Van Dijk (algemeen adjunct). Voor een amateurgezelschap stond het zaterdagavond gebodene op een zeer redelijk peil. Dat deze indruk niet alleen in Voorschoten gevestigd is, moge blijken uit hetgeen ons door regisseur Walter Mercelis werd mee gedeeld: Het derde woord, reeds eer der opgevoerd in Schoten en omge ving, zal op 4 april worden opge voerd in het kader van het Inter nationaal Toneeltoernooi Schelde- Maas, waaraan drie toneelverenigin gen uit Noord-Brabant en drie uit het Vlaamse land zullen deelnemen. Het derde woord draagt de ken merken van Casona's werk. Surrea listisch. Magisch-realistische elemen ten scheppen een komische beklem ming. Zonder anderen te kort te doen, kan worden gezegd dat drie perso nen in het oog sprongen: Angelina Salbana werd meesterlijk op de planken gezet, Pablo was ook in zeer goede handen en in iets min dere mate, maar toch zeer aanvaard baar de onderwijzeres Margarita Cugan, in deze uitvoering Marga ge noemd. Nadat de dames van het gezel schap uit handen van de voorzitter van de Toneelgroep Voorschoten bloemen hadden ontvangen, een hulde waarin Scliotens eerste vrou we deelde, werden beide gezelschap pen door het Voorschotens college van B en W, dat op deze avond vol tallig met dames aanwezig was in de hal van het Cultureel Centrum onthaald op een glaasje. OEGSTGEEST Ds. H. Roest van Soest spreekt vanavond om 8 uur in het gemeentccentrum voor de Chris tenvrouwenbond, afd. Oegstgcest, over „Communicatie van de broe ders van Taizé". Bidstond in Hoogmade HOOGMADE Ds. F. J. Broeyer gaat woensdagavond om half acht voor in de Hervormde kerk in een bidstond voor gewas en arbeid. Vrouwelijke studenten winnen eerste prijs met scriptie-film LEIDEN De film „Etio- logie van het coronair lijden", gemaakt door drie vrouwelijke Leidse studenten, Marion Kla- zinga, Rina Warmerdam en Ineke Bosman, is tijdens het Ned. Studentenfestival in Delft bekroond met de eerste prijs. Het filmpje, oorspronkelijk be doeld als scriptie, gaat' over problemen rond het krans- slagaderlijk lijden. In totaal waren er 12 inzendingen, waar van er enkele door de jury werden afgekeurd. LEIDEN Onder de titel Schrij ven en schrijven is 2" organiseert het dispuut van Leidse neerlandici „In consten vierigh" op donderdag 14 maart om acht uur des avonds in samenwerking met de Vlaamse uitgeverij De Galge uit Brugge een colloquium over de geëngageerde romanschrijver. Vlaamse schrijvers zullen daarbij met elkaar en met het publiek van gedachten wisse len. Iedere belangstellende is wel kom. Het colloquium wordt gehouden in het microtheater Imperium. Veste- straat 40 en zal worden geleid door Maarten van Nierop. De volgende schrijvers zullen aan het gesprek deelnemen: Nic van Bruggen, Pa trick Conrad, Gust Gils, Henri- Floris Jespers,, Hugues C. Pernath, Clem Schouwenaars, Paul de Vree en Laurent Veydt. Het colloquium is bedoeld om het (goede) boek tot het publiek te brengen en het publiek in de ge legenheid te stellen de auteurs te ontmoeten. Het initiatief ertoe is genomen na de jongste Antwerpse boekenbeurs. Ontmoetingen als deze werden eerder in Vlaanderen geor ganiseerd. De Leidse ontmoeting is de eerste in Nederland. LEIDEN Doordat een 58-jarige inwoonster van Leiden met haar van een motortje voorziene invalidenwa- gen met te grote snelheid de bocht nam van de Kneppelhoutstraat naar de Albert Verweystraat, slipte het wagentje om tegen een geparkeerde auto tot stilstand te komen. De vrouw brak haar linker enkel en liep een hoofdwond op. LEIDEN In de nacht van don derdag op vrijdag is ingebroken in een loodgietersbedrijf op de Eerste Binnenvestgracht. Een bovenraam werd opengebroken. Hoewel een grote ravage werd aangericht, wordt er niets vermist; kennelijk was er alleen naar geld gezocht. Zwemmen in Voorhout VOORHOUT Na een wat moei zame aanloop kon men ruim een jaar geleden komen tot een stich ting voor zwemonderricht. De re sultaten zijn verrassend te noemen. Het bestuur van de stichting be seft, dat het succes voor een groot deel is te danken aan de Bisschop pelijke Nijverheidsschool in Voor hout, die bereid bleek het Colum- bia-buitenbad aan de stichting te verhuren. Op een inwonertal van 6000 zijn 794 abonnementen verkocht. Bij het sluiten van het seizoen kon aan 142 kinderen een diploma worden uit gereikt: aan 76 een A-diploma, aan 31 een B-diploma, aan 26 een C- diploma en aan 9 een D-diploma. VALKENBURG Vrijdag 15 maart om acht uur 's avonds geeft Vailkenburg's Harmonie een uitvoe ring in het dorpsihuis. [oge DEN HAAG Tuinder A. v. Leersum uit Loosduinen wist niet wat er boven zijn hoofd hing, toen hij enige maanden geleden zijn fiat gaf voor opnamen van het N.C.R.V.-programma „De Glazen Stad", zoals u weet een televisieserie over het Westland-boek van P. J. Risseeuw, op zijn tuincomplex aan de Leyweg. Thans weet hij het wel. Hij gaat er niet diep onder gebukt, maar geschrokken is hij in eerste instantie toch wel. „We komen een paar kiekjes ne men", was hem door een vriendelijke N.C.R.V.-functionaris gezegd. Tuinder Van Leersum gaf hierop nogmaals zijn ja-woord. Vrijdagmorgen daverde een complete karavaan zijn „eigen weg" op: een aantal forse reportage wagens mgj: of zonder zendmast, een bus acteurs en actrices en regisseur Willy van Hemert en zijn staf in luxe wagens. Twee dagen lang is een deel van zijn terrein de werkplaats van de te levisie. Tuinder Van Leersum beseft dit heel goed. In zijn ketelhuis zoe men overdag de camera's. Acteurs lo pen door een kas waar luttele uren daarvoor nog lichtgroen gekleurde sla naar volle wasdom groeide. Halverwe ge in een warenhuis staan stoelen uit grootmoeders tijd uitnodigend te wachten totdat de hoofdpersonen van de tv-serie de familie Stein voor de camera's hun opwachting maken. Tus sen was bloemplanten, een slijpsteen, planken en tuindersgereedschap rust op een karretje een elektronisch or geltje. een niet alledaags gezicht in een tuinderskas. GEEIS' SCHADE De heer Van Leersum kan in deze tijd gezien worden als een verschop peling op zijn eigen terrein. Wanneer hij uit zijn luxueuze bungalow stapt en zijn weg oploopt wordt hij door een cameraman toegeroepen. „Weg daar, weg daar. We zijn nu bezig". Hij ondergaat dit gelaten, want hij heeft er toestemming voor gegeven. VOORSCHOTEN „Water is een kostbaar element. Helaas veronder stellen velen, dat men daar alles in kan werpen en zo lijkt het boezem water van het Hoogheemraadschap Rijnland, ondanks alle voorzorgen, wel het vuilnisvat van de Randstad Holland". Deze niet mis te verstane woor den sprak zaterdagmiddag mr. F. M. A Schokking, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland, bij de doop van het vlaggeschip van de roeivereniging Rijnland, gelegen aan de Vliet bij de Kniplaan te Voor schoten. De roeivereniging Rijnland, thans reeds gegroeid tot een ledental van meer dan tweehonderd, heeft de trotse vloot uitgebreid met een Stampfli-acht. Deze boot kan in drie secties worden uiteengenomen en na dat de dijkgraaf met zwierig gebaar een emmer Vlietwater over de voor plecht had gegooid en gesproken: „Ik doop de boot Rijnland en wens hem een behouden vaart", werd de boot voorgeroeid door het eerste wed- strijdteam van deze nog jonge ver eniging. Oefenboot De tweede „acht met stuur", af komstig van Laga, bestemd als oefen boot, kreeg de naam Delfland, waar na tenslotte Lex Redelé, enige malen Nederlands skifkampioen, een oefen- skif ten doop hield en zijn naam genoot eveneens voorroeide. Dokter W. v. d. Waal, voorzit- van deze roeivereniging, gelegen in een korte toespraak de groei van deze roeiverenigign, gelegen langs de Vliet en bestemd voor roeiüefhebbers uit de Randstad. De Vliet is helaas zwaar vervuild. Thans nog wordt schade gevaren door overblijfselen van de brand van vorig jaar van Allemansgeest. Met de verzekering, dat de roei vereniging Rijnland zuinig zal zijn op het water, werd het doopfestijn besloten met een drankje. Velen bleven 's avonds de maaltijd in het riante clubhuis gebruiken. Op het menu stond „waterzooi", een in België populaire Gentse specialiteit van kip in groentesoep. Het gerecht is in Voorschoten gebracht door de Antwerp Sculling Club, waar de roeivereniging vriendschapsbanden mee heeft. LEIDEN De Lelqke Eendjes (Citroën 2 CV) hebben het in de af gelopen dagen moeten ontgelden in Leiden. In de nacht van vrqdag op zaterdag werd een Eend ontvreemd op de Klikspaanweg; de politie vond de auto zaterdagmiddag terug in de Koolstraat, echter zonder motor, versnellingsbak en rechter spatscherm Zaterdagavond werd het dak van een in de Sionsteeg geparkeerde Eend opengesneden. Uit de auto werden ontvreemd: een transistorradio, een gouden damespolshorloge, een zilveren ketting, een vulpen, een collegekaart en een portemonnee met 10,-. Ten slotte werd zaterdagavond ten nadele van een Voorschotenaar een in de Caeciliastraat geparkeerde 2 CV ontvreemd, kenteken: BG 34-49. En eigenlijk vindt hij het zo gek nog niet. Het gewas dat voor de t.v.-pro- gramma een vroegtijdig einde bescho ren is wordt geldëlijk vergoed. In ie der geval schade heeft hij op geen enkele manier. Zijn zoon, de hr. J. v. Leersum, is aanmerkelijk enthousiaster. Terwijl hij nagenoeg in bloeistaande potplan ten verkoopt zegt hij: „Het is eigen lijk een sensatie. Je hebt iets derge lijks nooit meegemaakt. Lachen doe je hier, de hele dag door. Ik ben overal bij, hetgeen overigens niet wil zeggen, dat ik zo af en toe ruim baan voor. de camera's moet maken. Zaterdagmorgen nog moest er gefilmd worden in het ketelhuis. Ik moest het eerst voordoen hoe je met ketels moet omgaan. Daarna werd ik het ketelhuis uitgegooid, en kwamen de acteurs". HILARITEIT De ochtend bleek nog meer grond voor hilariteit te geven. Men was overeengekomen, dat een deel van de kas sla vrij zou worden gemaakt. Dit was ook gebeurd. Er moest echter nog meer sla uit. „De televisie had een Turk meegenomen. Die jongen kroop op zijn buik en begon als een wilde sla te oogsten", zegt de heer J. v. Leersum, die eraan toevoegt, dat ook acteurs zich met slasnij-activiteiten bezig hielden. Terwijl in de kas naast de potplant- kas televisiemedewerkers koffie drin ken vertelt de heer Van Leersum jr., dat er een behoorlijke belangstelling uit de buurt die dag is geweest. „Ze hadden fraaie plaatsen" zegt hij. „Op de verwarmingsstangen kon iedereen de opnamen goed volgen". De opnamen werden gadegeslagen door de echtgenote van de regisseur Caroline Kaart. Buiten de kas wordt het lang!' hand stiller. Het is bij vijvf mensen gaan weg. ZaterdagmorgP ze teruggekomen, voor opnamen op het tuinderscompla501 Leersum aan de Leyweg. r^k RIJNSBURG Ds. M. C. 1 newoud heeft het door de Hei n de Gemeente van Twello Gr land) op hem uitgebracht lpf aangenomen. Ds. Groenewoud staat sinds 1 1950 in Rijnsburg. Hij is geb( 1909, was kandidaat in No< P land (1935), predikant te werd (1935) en Heemse (1931 lgj Jaarvergadering CBp' RIJNSBURG De Ohri< *s boeren- en tuindersbond houd n§ genavond om acht uur zijn jara£ gaderinig in de Christelijke tuinbouwschool. De heer J. van 6: mei, directeur van de Christ, lagere tuinbouwschool in Woi zal spreken over de agrarisch elf wikkelinig van de Negeb en de sat ari Dierenavond in De DE KAAG Voor alle d vrienden zal op vrijdag 15 'aa een 2V2 uur durende kleure- 1 worden gedraaid in de J J berg. Deze avond zal de heer Strijbos, bekend van radio en ook een lezing houden. Het is ganiseerd door de dierenclul De Kaag en begint om 7.30 uu£n De club heeft al heel wat abot tu voor het maandelijks uitkom nc: 't Wandelend Blad" maar l(]t door deze avond nog veel meeiai^ remvrienden in de kring te Dm gen. iei De entreeprijs is voor pen or onder de 14 jaar f 1,50; boven 8; jaar f2.50. De kaarten zijn verl [eii baar bij: bakkerij Van Asselt, M eg Willems, Prins Bernhardlaan Ivo van Gerven, Beatrixlaan. 1 eet irsl ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 8 maart Doet. t%. khpn taal- en letterkunde: mevr. M neur-van Kassen (Rotterdam).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4