(Êsa* 29?5 Leiden klaar alve prijs Vaarwel felle kleuren. De lente zal pastel getint zijn. Avond in Oegstgeest over de ouderdom Verpleeghuis L.dorp kost rond f8 miljoen Navo in discussie op forum over politiek één dog Matig promenadeconcert van Rott. Philh Orkest Twee nieuwe hoofden aan Geref. scholen in Leiden Ünieuwe leidse courant 9 VRIJDAG 8 MAART 1968 seizoen beschikt Leiden nu over 710 hotelbedden: Au Bord du Rhin 40, Bellevue 14, Central 31, De Groote "Vink 18, Huize De Wekker 30, 't Karrewiel 22, Nieuw Minerva 130, Parkzicht 25 en Holiday Inn 400. In Oegstgeest is logiesgelegenheid voor 18 personen in Het Witte Huis en voor een onbekend aantal in De Gouden Lantaern. Oele (PvdA) contra Berkhouwer (VVD) LEIDEN „Wanneer er in Viet nam taktische atoomwapens ge bruikt zouden worden, zie ik de NA VO zo afbrokkelen, dat dit voor ons reden zou zijn eruit te treden". Dit zei dr. ir. A. P. Oele, fractielid In de Tweede Kamer van de PvdA op een forum over de buitenlandse politiek, georganiseerd door de studentenver eniging Sanctus Augustinus. Er die nen van Amerika en Rusland harde re toezeggingen gevraagd te worden dan wat nu in het voorwoord van het verdrag tegen verdere versprei ding van atoomwapens staat opgete kend. Hierin staat, dat het ene land geen atoomwapens mag leveren aan een ander. De heer Oele bepleitte een tegengaan van de verhoging van de kernwapenproduktie. Doen deze staten dat niet, dan zal dit hun eco nomie onvoorstelbare schade berok kenen. Mr. dr. C: Berkhouwer, fractielid in de Tweede Kamer voor de VVD, betoogde dat de NAVO dient te wor den uitgebouwd in een mondiaal verband, waarin de westerse èn de oosterse landen een plaats hebben. Het plan van John Kennedy, dat een „wederkerig partnerschap" voor staat, had zijn volle instemming. Sprekend over Oost-Duitsland stelde hij, dat erkenning van de OEGSTGEEST De oudere krygt in de maatschappij niet de plaats die hem toekomt. Er is daarom sprake van „een invalide maatschappij". Dit meent mejuffrouw dr. J. C. Schreuder, hervormd predikante voor het bejaardenpastoraat te Amsterdam, die gisteravond in het gemeente centrum op uitnodiging van de hervormde en gereformeerde kerkeraden sprak over het thema „De ouderdomeen uitdaging voor alle leef tijden". Het feit dat gezonde bejaarden in tehuizen leven, is eigènlijk een aan fluiting, aldus ds Schreuder. Ze vindt het onjuist dat de oudere voor opname in een verzorgingstehuis wordt gekeurd „om te kijken of hij of zij gezond genoeg is". De ouderdom wordt dikwijls ne gatief benaderd. Het leven van de bejaarde wordt zeker niet altijd be paald door de voortdurende gedach te aan de dood. Het tempo van de jeugd verschilt van dat van de ou derdom, de jongere moet zich daar aan aanpassen en de oudere moet begrijpen dat deze dat niet altijd kan. In elk geval geldt voor elke leeftijd de uitdaging om met de ouderdom klaar te komen. Omgekeerd Mejuffrouw Schreuder stelde voort, dat men eerst verpleegtehui zen en daarna verzorgingstehuizen had moeten opzetten, inplaats van omgekeerd. Zij verklaarde zich een voorstandster van geleidelijke pen sionering, waarbij men niet plotse ling de beroepsarbeid staakt, maar een aantal jaren lang steeds minder werkuren maakt. nier van bewegen op verschillende leeftijden werd belicht) en met een discussie. DDR gepaard moet gaan met een gebaar van deze kant. Het slopen van de Berlijnse muur zou een der gelijk gebaar kunnen zijn. „Domweg erkennen is onmogelijk. Je kunt geen algemene regels geven voor er kenning van Griekenland, Rhodesië of de DDR", zei hij. De heer H. Cloudt (KVP) stelde, dat het lidmaatschap van de NAVO geen belemmering is voor verdere eenwording van de Verenigde Na ties. Neutraliteit of ontwapening daarentegen zou geen enkele invloed uitoefenen. Het buitenland zou dit idealistische gebaar volstrekt niet waarderen. Regentensfeer De heer Oele vond, dat de hele buitenlandse politiek zich sterk in de regentensfeer voltrekt. Er is geen behoorlijke controle van het parle ment. Hij zag weinig andere moge lijkheden ter verbetering dan een regelmatige samenspraak van bur gers en partijen over de staatsgren zen heen. Die confrontaties zijn ech ter onvoldoende en in de partijpro gramma's is er niets van terug te vinden. De heer Berkhouwer echter meen de dat het parlement goed functio neert, Een kamerdebat zoals over Vietnam gevoerd is, zou nergens met een dergelijke scherpte en diepte van inzicht mogelijk zijn geweest Wel dient de Kamer zich af te vra gen of het eigenlijk haar taak is het buitenlands beleid te formuleren. De invloed op het beleid is niet hetzelf de als het voeren van een beleid. Het Franse parlement is bezweken aan te veel zelf-doen. Ons parlement kan wel adviserend optreden. De heer Oele vond het het een foute zaak, dat de Nederlandse par lementariër in de VC gebonden is aan de richtlijnen uit Den Haag. De heer J. H. Moerkerk ten slotte pleit te voor een progressieve concentra tie met eenzelfde buitenlands beleid. Een schaduwregering, die goed te genspel zou kunnen bieden veron derstelt een hecht aaneengesloten oppositie. Maar dat is nu in Neder land een onmogelijke zaak. Directeur: „Mijn vertegenwoordiger geef ik zó'n nieuwe FORD ESCORT. representatief, veilig, zuinig en goedkoop!" Collega: „Ja, daar heb ik iets van gehoord, die is volgende week te zien bij AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. Lammenschansplein 6 Lelden Telefoon 30325-42451 Intrede ds. Van den Bergh KATWIJK AAN ZEE De kerk dienst waarin ds C. van den Bergh uit Oud-Beyerland zondag zijn in trede hoopt te doen, wordt gehouden^ in de Nieuwe Kerk 's middags om zes uur. De bevestiging heeft 's morgens, om tien uur plaats in dezelfde kerk- door ds W. L. Tukker uit Zwolle. Na afloop van de intredediensf wordt in de oranjezaal van het jeugdhuis een samenkomst voor ge nodigden gehouden. LEIDEN Het tvas gisteravond weer Franz-Paal Deckerdie hetr Rotterdams Philharmonisch Orkest dirigeerde tijdens het door K. en O. georganiseerde promenadeconcert. Het verbaasde ons daarom wel, dat Bachs derde orkestsuite (met trompet) in D. zo provinciaal, log en on verzorgd klonk, alsof de orkestleden hun partijen voor het eerst zagen. Er viel eigenlijk niets goeds over te zeggen en we vervolgen dus maar met het tweede werk, Mozarts concert voor fluit en harp in C K.V. 299, waarin Raymond Delnoye en Mari Nagasako resp. de fluit- en de harp- solo voor hun rekening namen. Het concert, in Parijs ontstaan ca. 1778. behoort wel niet tot Mokarts belangrijkste prestaties, doch het bevat wel zeer elegante, bekoorlijke muziek, die voor deze speciale be zetting uiterst geschikt is. De verklanking was correct,- zui ver van stijl, doch miste juist iets van de 18de eeuwse galanterie en sentimentaliteit, die we erin zouden willen beluisteren. De fluit klonk wat neutraal en de harp bleef te zwak van toon. Beide solisten oogst ten niettemin een hartelijk applaus. Na de pauze ging alles veel beter, Milhauds Provenpaalse carnaval, dat we al eens eerder in dit seizoen hoor den, klonk geanimeerd en vrij goed verzorgd van toon. Marinus Flipse vertolkte de piano-solo met verve en brio. En na dit Zuidfranse vuurwerk met Zuidamerikaanse aroma's ge kruid, gelukte de evocatie van de Romeinse pijnbomen van de hand van Respighi uitstekend. Wel von den we deze evocatie aan de langdu rige en luidruchtige kant, doch dat komt voor rekening van de compo nist die wellicht in die jaren onder de bekoring was gekomen van Mus solini's grootheidsillusies. Zo scheen er aan het défilé der Romeinse legioenen geen einde te komen op de Via Appia en het trof ons daarbij, dat Debussy dergelijke impressionistische schilderingen toch aanzienlijk fijnzinniger en genuan ceerder realiseert. Aan Decker heeft het zeker niet gelegen, wanneer we Respighi ten slotte vermoeiend vonden; hy heeft hard aan dit stuk gewerkt en met succes. Een langdurig applaus be loonde deze uitvoering. Dr. J. van der Veen. Misschien zaterdag of maandag kunnen wij een tip van de sluier oplichten! FORD ESCORT AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. DEN HAAG De Interkerkelijke Stichting tot verzorging en verple ging van langdurig lichamelijk zie ken, gevestigd te Leiden, is zoals gemeld, voornemens over te gaan tot de bouw van een verpleegtehuis voor langdurig zieken in de ge meente Leiderdorp, dat zal worden bestemd voor de verpleging van 160 patiënten. De kosten van de stich ting van het tehuis raamde het be stuur, met inbegrip van de kos ten van aankoop van de grond en van de aanloopkosten, op rond f 8.000 000. De stichting is voorne mens voor de financiering van deze kosten een geldlening aan te gaan. Zij heeft de provincie verzocht de rente en aflossing van die geldlening te garanderen. Naar aanleiding van dit verzoek delen GS mee, dat de stichting is opgericht door een 35-tal diaconieën in de omgeving van Leiden. Het te huis, dat toegankelijk zal zijn voor patiënten van alle gezindten, zal een streekkarakter dragen. In haar rapport omtrent de be hoefte aan en de gewenste spreiding van verpleegtehuizen in de provin cie vermeldde de Prov. commissie van onderzoek en advies inzake de zorg voor bejaarden en chronisch zieken, dat voor de verpleging van langdurig lichamelijk zieken een aantal bedden nodig zal zijn, over eenkomende met ongeveer 1% pet van de bevolking. Op grond hiervan kan worden gezegd, dat aan een tehuis van de genoemde omvang in de Rijnstreek behoefte bestaat. De minister van soc. zaken en volks gezondheid heeft zich met de bouw verenigd. Het bouwvolume is reeds toegezegd. Het bedrag van rond f 8.000.000 is gebaseerd op een in december '66 opgestelde begroting, die samenge vat, luidde: kosten aankoop grond f 1.313.675 overige stiohtingskosten f 6.555.345 onvoorzien en aanloopk. f 100.000 f 7.970.110 Dit komt neer op rond f 50.000 per bed, terwijl GS tot dusver als riohtprys voor te verlenen garan ties een bedprijs van plm. f 45.000 hanteren. Door verkleining van het zeer ruime terrein, waarop men het tehuis dacht te bouwen, kon de post voor de grondaankoop met f 581.135 wor den verlaagd tot f 733.500. De vaste commissie van advies en bijstand voor volksgezondheid heeft zich met het toezeggen van garan tie tot een bedrag van f 7.500.000 voor het beoogde doel verenigd- De avond, die werd ingeleid door ds J. Irik, werd verder gevuld met de vertoning van de film „Door de draaideur" van ziekenhuis „Zonne straal" te Hilversum (waarin de ma- Trevira 55/45* jongenscostuums Lammenschansplein 6 Leiden Telefoon 30325—42451 LEIDEN Naar wij vernemen, is de heer A. C. Bouwman met ingang van 1 augustus a.s. benoemd tot hoofd van de chr. school (Geref. Schoolvereniging) aan de Stadhou derslaan als opvolger van de heer Van den Brink, die met pensioen gaat. De heer Bouwman is nu onder wijzer aan deze school. Tot hoofd van de school aan de Hooglandse Kerkgracht is met in gang van dezelfde datum de heer J. Bekooij, onderwijzer aan de school Driftstraat, benoemd. Hij volgt de heer Zuiderveld op. De „FORD-SAGE" is niet minder boeiend! De Escort luidt een nieuw deel in. AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. Lammenschansplein 6 Lelden Telefoon 30325-412451 Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zaterdag: hoog water 10.33 en 23.26 uur; laag water 5.37 en 18.32 uur. KATWIJK In februari nam het aantal inwoners van Katwijk met 87 toe, van 34.835 op 1 februari tot 34.922 op 1 maart. Door geboorte er. vestiging steeg het aantal met 65 en 190; door overlijden en vertrek daal de het met 26 en 142. Onverwacht, zoals de mode altijd komt, zijn ze gearriveerd: de voorjaarspakjes in de nieuwe 'gepoederde' pastel tinten. Een sprankelende collectie van zuiver scheerwol, waarin u de zachte lijnen terugvindt die de mode nu voortekent. Alle (ook grote) maten. 89.75 t/m 198.- morgenochtend 9 uur begint de verkoop geen telefonische of schriftelijke orders. 'n Ford voor ELKE beurs, die komt er!! Ja, 'n Escort voor iedereen! AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. Eén lentepakje wacht op bij ^5Tmïi3!mw (BH In twaalf geruit en effen, en kreukherstellend. 104 nog steeds niet en de afgifte van grote aantallen paspoorten wijst er bepaald niet op, dat de Amerikaan se toerist Europa gaat mijden. De actieve steun en deelneming van de KLM in het Leidse Holiday Inn- project en stellig ook de aanwezig heid van de Leidse universiteit (congressen, werkbezoeken etc.) doen het beste verwachten voor de toekomst. Tussen het slaan van de eerste paal en de oplevering van het grote complex liggen ongeveer elf maan den. De bouwer, het Oegstgeestse I.B.B., heeft met deze tijd alle re cords op bouwgebied voor Neder land gebroken. De totale stichtingskosten van de ze eerste Holiday Inn van Europa de tweede komt zeer waarschijn lijk in de buurt van Monaco, maar ook in Nederland heeft men nog plannen bedragen f 9.5 miljoen. Het hele complex, dat met royale tuinen wordt omgeven, omvat o.m. 200 kamers met dubbele bedden (een echtpaar met twee kleine kin deren kan er in logeren)een bad in iedere kamer, een overdekt zwem bad, een sauna en vergaderzalen tot een capaciteit van 650 bezoekers. Andere gemakken en aardigheid jes: tv en telefoon op de kamers, de aanwezigheid van winkeltjes, o.a. een kapsalon, een parkeerplaats voor 600 auto's en verscheidene eet- gelegenheden, groot en klein, knus of zakelijk of origineel zpals rond het zwembad. Buiten de logiesgelegenheid in dépendances gedurende het hoog- 1 gulden stijging per maat IEIDEN Haorlemmenlroot •OTTERDAM i Beijorlandselaan hoek Slaghtkifraal •OTTERDAM Wetl-Kruiikode •OTTERDAM i Korte Hoogilraat •OTTERDAM Moenl •OTTERDAM t Kolendr. lagedijk HOOGVLIET i Winkelcentrum SCHIEDAM i Hoogilraat VIAARDINGEN Wïnkoleentruü! lieivetd ZEIST Slolloan ARNHEM Winkelcentrum Preiikhoof LEIDEN Nog slechts enkele ireken en het grootste hotelcom- ilex van Leiden, de Holiday Inn, «legen aan rijksweg 4 naast de .eidse invalsweg, kan in gebruik porden genomen. De vijfentwintigste van deze naand gaan de deuren open om de erste gasten te ontvangen: studen- en in de psychologie, die enkele da- en in deze eerste Holiday Inn van Inropa gaan congresseren. De offi- iële opening is precies een maand ater, op 25 april, zij geschiedt door urgemeester Van der Willigen. Men is optimistisch over de be- ettingsgraad. De aangekondigde oeristenbelasting in de VS werkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9