OPENBAAR KAMERDEBAT OVER VOORDRACHT VAN FORMATEUR HONDEN BLEKEN KINDEREN Bankdirecteur krijgt 2 maanden celstraf Pond sterling op dieptepunt Jintan RIJDENDE MINI-BAR IN EXPRESTREIN Laat uw salaris 'i, Kuyperstichting bepleit in rapport: Man die vrouw doodde ontslagen van rechtsvervolging Rente over uw inkomen? rente-girorekening 3 Vz procent rente duizend gulden krediet betaalcheques. qk Algemene Bank Nederland alles goed en wel Arrestanten niet correct behandeld PSP'ers: staakt vervolging anti- Johnson leuzen Geen strafpunten voor delicten in het verkeer VRIJDAG 8 MAART 1968 Vandaag is het moederdag in Rusland. Net als hier is dan ook daar het beeld te zien van mannen en kinderen die „het" met bloemen willen zeggen O vertreding deviezen besluit (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Dr. A. Kuyperstichting, het wetenschappelijk bureau van de ARP, heeft in een interimrapport over de Proeve van de Grondwet voorgesteld over de voor dracht van een kabinetsformateur aan de Koningin een openbaar debat in de Tweede Kamer te laten houden. De commissie meent dat op deze wijze de duidelijkheid der vorderd omdat de partijen er dan in het ver k ezingsprogram andere partijen al rekening mee zullen houden. De commissie verwacht dat op deze wijze de kabinetsformatie meer in de openbaarheid zal kunnen plaats vinden, waarbij de kiezer tevens inzicht krijgt in de verantwoordelijkheden voor de gang van de formatie. De kabinetsformateur dient te vens op te treden als minister president. -erkiezingen kan worden be- al dan niet in overleg met De commissie wil het eventueel op treden van een informateur en de te volgen procedure wanneer een for mateur niet slaagt met zijn opdracht aan de parlementaire conventie over laten. Het verdient volgens het rapport van de Kuyperstichting, dat vandaag verscheen in AR-Staatkunde, aanbe veling dat de voordracht van de Tweede Kamer en de benoeming van de formateur door de Koningin in de grondwet een plaats krijgt. Kiesstelsel leden per district voor waardoor het aantal leden op 144 zal komen. Voor dit laatste is grondwetswijzi ging nodig. Voor de vorming van het districtenstelsel niet. Eerste Kamer De commissie is niet van mening dat de Eerste Kamer dient te worden afges aft. Zij vindt de huidige me thode van verkiezing van senatoren door de Provinciale Staten echter on juist. Zij vraagt rechtstreekse verkiezin gen van de Eerste Kamer-leden op dezelfde dag als de verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats hebben. De senatoren kunnen eveneens via de 12 districten gekozen worden. De com missie stelt voor het aantal leden van 75 terug te brengen op 72, hetgeen neerkomt op zes leden per district. Gezien het eigen karakter van de - Eerste Kamer acht zij vaststelling van afzonderlijke kandidatenlijsten voor de Eerste Kamer gewenst. Opkomstplicht AMSTERDAM De Amster damse economische politierech ter heeft gisteren de 53-jarige gedetineerde directeur van de vorig jaar failliet gegane Depo sito- en Fondsenbank Amster- I dam NV (DEFA), mr. L. A. J. B., wegens twee overtredingen van het deviezenbesluit 1945 veroor deeld tot twee maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. Deze zaak vormde het begin van de berechting van B., die, sinds hij vorig jaar juni werd gearresteerd in voor lopige hechtenis zit. Op 19 maart zal hij voor de rechtbank terecht staan, verdacht van verduistering van circa 25.000 gulden van Ghanese zakenlie den. Voorts is het mogelijk dat hij te zijner tijd nog terecht zal moeten staan voor in het buitenland gepleeg de knoeierijen, zo deelde de officier van justitie, mr. W. A. J. M. Smit, gisteren ter zitting mee. In verband Zwak punt T OFFELIJK is het streven van Amerika en Rusland om aan vaarding mogelijk te maken van een non-proliferatie-verdrag (tegen ver spreiding van kernwapens). Groter gevaar dan nu al bestaat kan nog worden afgewend. Beide mogendheden hebben in de loop der jaren belangrijke concessies gedaan aan de landen zonder kern wapens. De laatste tijd werd gezocht naar een mogelijkheid, hun veilig heid te waarborgen. Samen met Engeland hebben Ameri ka en Rusland nu aangeboden, de landen zonder kernwapens te be schermen tegen een aanval of be dreiging ermee. In geval van nood kunnen zij zich tot de Veiligheids raad wenden. Dit laatste nu is een zwak punt in het aanbod. Want de raad kan alleen Iets besluiten als China de aanvaller zou zijn en zolang een vertegen woordiger van Peking niet de zetel van dat land in de raad zou bezet ten. Is één van de drie kernmogend- heden de aanvaller, dan kan hij in de raad gebruik maken van zijn ve torecht. Er kan dan geen besluit worden genomen. De andere mo gendheden zouden hun beloften niet weer kunnen maken. Garanties zijn onmisbaar voor de landen die een non-proliferatie-ver drag ondertekenen. Zij moeten ech ter rechtstreeks worden gegeven, om 4e mogelijkheid uit te sluiten dat •en situatie ontstaat die men juist h*eft willen voorkomen. daarmee zal een Nederlandse com missie naar Duitsland gaan om daar een zekere W. te horen. Deze al an derhalf jaar in voorarrest zittende Duitser is volgens B. eigenaar van de DEFA. BREDA De Bredase rechtbank heeft gisteren de 61-jarige gemeen te-arbeider P. V. uit Alphen schuldig bevonden aan doodslag en ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank gelastte, conform de eis van de offi cier van justitie, plaatsing van V. in een krankzinnigengesticht voor de duur van een jaar en terbeschik kingstelling van de regering. De pri mair tenlaste gelegde moord achtte de rechtbank niet bewezen. Volgens een rapport van de psychi atrische observatiekliniek te Utrecht was V. ontoerekeningsvatbaar toen hij op 14 april zijn vrouw in de wo ning van haar dochter in Alphen met een ijzeren deurhengsel doodsloeg. Na zijn daad meldde V. zich bij de politie. Hij werd toen overgebracht naar een krankzinnigengesticht, waar men hem echter niet wilde houden, omdat de verdachte niet krankzinnig werd geacht. Na behandeling van de zaak in eerste instantie voor de rechtbank in september vorig jaar, toen de officier van justitie tien jaar gevangenisstraf eiste, gelastte de rechtbank een nader onderzoek in Utrecht, waar men de man wel krankzinnig verklaarde. Op grond daarvan is nu vonnis gewezen, conform de nieuwe eis van de offi cier bij behandeling in tweede instantie nu ruim twee weken gele den. Teneinde de samenwerking van de politieke partijen, waarbij tot duide lijke politieke polarisatie kan worden gekomen, te bevorderen wordt ook een wijziging van het kiesstelsel be pleit. De commissie meent dat deze ver duidelijking van politieke standpun ten kan worden bereikt wanneer ons land wordt verdeeld in een aantal kieskringen, waarbinnen de verkie zingen op de grondslag van de even redige vertegenwoordiging plaats heeft en lijstbinding is toegestaan. Tussen de kiesdistricten onderling zou lijstbinding moeten worden ver boden. De commissie meent dat gezocht moet worden naar een aantal distric ten die wat het aantal kiesgerechtig den betreft ongeveer even groot zijn. Daarnaast dient rekening gehouden te worden met bestaande sociaal-cul turele "ëenheden, térifrijrom tech nische redenen het wenselijk"- is dat een gemeente slechts binnen een kieskring valt. Dit betekent dat de grootste ge meente Amsterdam de kleinst moge lijke eenheid voor een kiesdistrict vormt. Op basis hiervan komt de commissie tot de conclusie dat een indeling in twaalf districten gewenst is. Aangezien zo n stelsel de drang tot samenwerking tussen partijen bevor dert meent de commissie dat men niet hoeft vast te houden aan het aantal van 150 Tweede Kamerzetels. Zij stelt een verdeling van 12 Kamer- Voorwaardelijke straf en boete geëist tegen uitgever van Fanny Hill AMSTERDAM Tegen de uitge ver van een Nederlandse vertaling van het bcok Fanny Hill, de 48-jarige G. N. uit Amsterdam, heeft de offi cier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren opnieuw zes we ken gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van 750 geëist. De officier van justitie, mr. H. E. Renes- se, vond het boek aanstootgevend voor de openbare eerbaarheid. De commissie meent dat het een democratisch recht van iedere burger is om zelfstandig te beslissen of hij al dan niet naar de stembus wil gaan. Zij bepleit derhalve afschaffing van de opkomstplicht. Het rapport van de Kuyperstich ting is bedoeld als bijdrage tot de meningsvorming in de ARP. Het kan niet beschouwd worden als het offi ciële standpunt van deze partij. Dit interimrapport maakt onderdeel uit van een rapport dat op verzoek van de minister van binnenlandse zaken zal worden uitgebracht en waarin het oordeel van de Kuyperstichting over wenselijk geachte grondwetsherzie ningen zal worden weergegeven. en andere periodieke inkomsten boeken op een bij de Algemene Bank Nederland. U krijgt dan over het contante saldo per halve maand èn zo u wilt tot en de beschikking over Hi6424| U bent welkom bij de Inlichtingen en folders bij onze kantoren LONDEN Het pond sterling heeft gisteren op de Londense wisselmarkt een lager peil be reikt dan ooit tevoren. Op een bepaald ogenblik noteerde het pond twee dollar 39,475 cent, bijna tweederde dollarcent on der de officiële slotkoers van woensdag. PARELS 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM DEN HAAG Een onderzoek van de rijksrecherche heeft uitgewezen dat agenten in het bureau War moestraat in Amsterdam op 1 mei van het afgelopen jaar op ontoelaat bare wijze waren opgetreden tegen arrestanten en dat zelfs de behande ling van een andere arrestant even min correct is geweest. Maar er bestaan niet voldoende aankno pingspunten voor een strafvervolging tegen de politieagenten. Dit zei mi nister van justitie Polak in antwoord op opmerkingen van Eerste Kamerle den over de begroting 1968 van zijn ministerie. DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Van der Lek en Wiebenga (bei den pac. soc.) hebben minister Polak van justitie verzocht alle hiervoor in aanmerking komende instanties mee te delen dat opsporing en vervolging van hen die president Johnson als oorlogsmisdadiger beschouwen, direct moet worden gestaakt. Zij menen dat het antwoord van minister Polak op eerdere vragen over de mogelijke strafrechtelijke vervolging van prof. Delfgaauw in houdt dat het woord „oorlogsmisda diger" niet steeds behoeft te worden aangemerkt als scheldwoord, en dat het gebruik van dit woord t.a.v. van de president van de VS geen beledi ging behoeft in te houden m de zin van art. 117 van het Wetooek van Strafrecht dat belediging van be vriende staatshoofden strafbaar stelt. ECHTELD Een gezin in het Betuwse dorp Echteld had een aanslag in de hondenbelasting van 45 gulden gekregen voor drie loslopende honden. Aan gezien het nog nooit honden had bezeten, werd aan een misverstand gedacht en werd niet betaald. Een tijdje later kwam echter de deurwaarder met een dwangbevel. Hevige consternatie. De zaak uerd uitgezocht en het bleek, dat er inderdaad drie hon den uaren aangegeven. Zelfs de namen waren ingevuld: Peter, Greetje en Gerrie. Dat bleken de namen van de drie kinderen uit het gezin te zijn. Tijdens de ziekte van de vrouw des huizes had een familielid het formulier aldus ingevuld, niet wetende dal het een aangiftebiljet voor de hondenbelas ting was. (Van onze redacteur toerisme) ROTTERDAM Wagon Lits Cook heeft gistermiddag haar eerste „minibar" geïntroduceerd: een door charmante hostesses voortgereden wagentje, dat trein reizigers snel voorziet van een drankje of een broodje. De „mi nibar" zal van nu af aan wor den gebruikt op Nederlandse trajecten van verscheidene in ternationale treinen. Luns weer naar Zuid-Slavië DEN HAAG Op uitnodiging van zijn Zuidslavisohe ambtgenoot Marko Nikezic zal minister Luns van bui tenlandse zaken van 12 tot 17 maart een bezoek brengen aan Zuid-Slavië. Beide bewindslieden zullen van ge dachten wisselen over problemen, waarvoor wederzijdse belangstelling bestaat. In de eerste plaats zullen internati onale problemen worden besproken; daarnaast de bilaterale betrekkingen tussen beide landen. Ook zal mr. Luns door president Tito worden ontvangen. Het is voor de tweede keer dat minister Luns een bezoek brengt aan Zuid-Slavië. Er zal ook een overeenkomst wor den gesloten, waarbij de samenwer king op economisch, industrieel en technisch gebied wordt geregeld. De introductie gisteren had plaats in de D-trein uit Parijs. De minibar neemt in deze treinen de plaats in van het blad van de kelner. Voordeel ervan is, dat men er veel meer op kan aanbieden. Er kan ongeveer 35 kg aan dranken en etenswaar op worden geëtaleerd en dat is aanzienlijk meer dan op de bladen van de kelners. De minibar zal voorlopig op een tiental internationale expres-treinen verschijnen, zoals de Lorelei expres, de Italia/Rivièra expres en enkele exprestreinen naar Brussel. Wanneer het experiment slaagt zal zij ook worden ingevoerd op Neder landse exprestreinen. Tegen het eind van de dag werd twee dollar 39,70 cent genoteerd. De officiële pariteit bedraagt echter 2,40 dollar. De handelaren weten de da ling aan technische factoren. Ze maakten echter ook melding van ta melijk omvangrijke verkopen vanuit de Verenigde Staten. De vraag naar goud houdt intussen nog aan. De omzet bedroeg naar schatting 20 ton, terwijl een dagom zet van vijf ton als normaal wordt beschouwd. In de vraag moest op nieuw worden voorzien uit de offi ciële reserves van de landen die aan de internationale goudpool in Londen bijdragen. Financiële deskundigen tn Londen gaven als hun mening dat de VS en de andere landen van de goudpool niet tot in het oneindige kunnen doorgaan met het aanvullen van de verliezen. Harde begroting In een vraaggesprek voor de Britse televisie hebben twee vooraanstaande Zwitserse bankiers gisteravond ge zegd dat Engeland genoodzaakt is om op 19 maart met een harde begroting te komen teneinde het vertrouwen in het pond sterling te herstellen. Ze voorzagen zeer ernstige gevolgen, niet alleen voor Engeland maar ook voor andere landen, als de Britse be groting hierin niet slaagt. De Britse regering zal dan in een bijzonder moeilijke, misschien hope loos dilemma geraken. Zij zal nieuwe beperkende maatregelen moeten ne men, wat politiek uiterst moeilijk, zo niet onaanvaardbaar zal zijn, of an ders het pond verder moeten devalu eren, hetgeen een wereldomvattende ramp zou betekenen, aldus de Zwitserse bankiers. DEN HAAG De regering zal over enkele maanden de Tweede Kamer voorstellen doen over maat regelen tegen het rijden onder in vloed. De Wegenverkeerswet zal in grijpend moeten worden gewijzigd, zo kondigde minister Polak aan. De minister is geen voorstander van een systeem, dat voor elke ver oordeling wegens een verkeersdelict strafpunten worden gegeven en dat bij het bereiken van een bepaald aan tal punten de rijbevoegdheid automa tisch wordt ontzegd. Ontzegging van de rijbevoegdheid in het Nederlandse recht een bij komende straf zonder actieve tus senkomst van de rechter, zou een aantasting betekenen van belangrijke grondslagen van het strafrecht en het strafprocesrecht. Aan een strafpunten- matei van de rechter en het openbaar stelsel slechts ten behoeve van infor- ministerie is geen behoefte. Onjuistheden Zaterdag ji. werd de discussie-„Van Heutsz" gesloten, Wij dachten terecht. Het heeft geen zin ellenlange discus sies met de heer Van Heijningen aan te gaan, temeer daar hij steeds weer misbruik maakt van de onwetendheid van de lezers en verregaande onzorg vuldigheden begaat. Wij volstaan met twee voorbeelden, In de eerste plaats betroffen de door mr. Van Heijningen gevoerde proces sen tegen Vrij Nederland in genen dele de door ons gereleveerde feiten. Van Heijningen daarentegen baseert zijn subjectieve beweringen en verge lijkingen n ie t op feiten. Ten tweede begaat mr. Van Heij ningen de enormiteit één van de ondertekenaars te identificeren met één der samenstellers van Hoepla. Dit louter en alleen op grond van het feit dat de namen gelijkluidend zijn. Wanneer hij de moeite had genomen naar de adressen te informeren was hem deze blamage bespaard gebleven. Wij dachten dat het oppassen gebla zen was met mensen die zulke on zorgvuldigheden begaan. Het is niet onmogelijk dat door Van Heijningens insinuaties één of beide Verhagens (voor zover bekend niet eens familie) zijn gecompromitteerd. Als wij deze methode hadden gevolgd, had mr. Van Heijningen reeds een proces aan z'n broek gehad. Wij verwachten echter dat hij pu bliekelijk zijn verontschuldiging aan biedt voor deze (zij het niet zo erg slimme) wijze van verdachtmaking. Amsterdam Hans Verhagen Kees van der Veer KXP-ARP-CHl) (G) Ais rasechte ch-man spijt het me veel kritiek te moeten hebben op de huidige politieke leiders. Een paar voorbeelden: Schmelzer trapte het ka binet ineen, waarin ook socialisten za ten, en nu zitten Biesheuvel en Melle- ma met dezelfde Schmelzer alweer in één bootje. Intussen laat minister Beernink, die blijkbaar is vergeten waarvoor hij voorheen als Kamerlid pleitte, vele ambtenaren in de kou staan. En waar pleitte minister Rool- vink voor, toen hij Kamerlid was? Zou hij zich nu ineens niet meer kun nen herinneren wat gezinnen met de laagste inkomens nodig hebben? Voor mij heeft a.r. en c.h. weinig meer te betekenen. En Schmelzer is de lachende derde. Lissc d Tolsma De KLM heeft een nieuwe dochtermaatschappij gesticht, die de verbindingen gaat onder houden tussen Schiphol en de booreilanden, die worden inge zet in de nu op gang komende run naar olie uit de Noordzee. Deze verbindingen zullen wor den onderhouden met twee Sikorsky's 61-N. Met één van deze toestellen houdt dc KLM Noordzee Helicopters NV oefe ningen in landen en opstijgen op de West einder plassen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7