Losse moraal hier wekt valse verwachtingen ZWARE STRAFFEN IN STEÏÏINER PROCES Kerk moet zich afvragen wie de vrouw is Geref. synode keurt begrotingen goed UNCTAD - conferentie in kritiek stadium Een woord voor vandaag Remonstranten! SYNODERAPPORT GASTARBEIDERS gaan jubileren Ds. J. Groen jr. overleden Uw probleem is het onze. Promotie rev. C. J. Vos Studenten testen hoogleraren Huur Kritiek van ambassade op Piet Kort Geringe opkom studenten is tragisch BEROEPWGSWERK VRIJDAG 8 MAART 19 .Laten wij op elkander acht gevenom elkander aan te vuren tot liefde en goede werken", roept de schrijver van de Hebreeënbrief zijn lezers toe. Wie tot de ontdekking gekomen is, dat we met al onze beste daden nog niet tot God kunnen komengaat niet bij de pakken neerzitten. God is tot ons ge komen en heeft ons geholpen en gered. Nu mogen wij onze dankbaarheid tonen. Er zijn mensen die zich afvragenWat kan ik voor God doen? Ik heb geen sprekersgave; ik kan geen orgel spelen; ik ben geen organisator. Het gaat er niet om dat u iets voor God doet. Wat zouden wij eigenlijk voor Hem kunnen doen, wat Hij niet Zelf kan doen. Maar wat wij wel kunnen doen, is iets doen voor mensen, die in nood verkeren. God heeft ons ge holpen en nu mogen wij uit dankbaarheid andere mensen helpen. Iedereen kan iets doen. Iedere huisvrouw kan een kommetje soep brengen naar haar buurvrouw, die met griep in bed ligt. Is het een lastig mens? Dan is het dubbel nodig. Weet u waar om ze lastig is? Zou het misschien kunnen zijn, omdat zij innerlijk zo leeg is, omdat zij zoveel moeilijkheden heeft of zorgen? En als land. als kerk kunnen wij ook helpen. Overal ter wereld is nood. Overal zijn mensen die zichzelf niet kunnen helpen. Wij mogen onze dankbaarheid tonen door elkander aan te vuren tot liefde en goede werken. We lezen vandaag Lucas 10 1-16. AMSTERDAM Volgend jaar bestaat de Remonstrantse Broeder schap 350 jaar. De commissie tot de zaken van de broederschap heeft in principe besloten ter gelegenheid van dit feit een dag in De Doelen te Rotterdam te beleggen en wel op zaterdag 18 oktober 1969. De algemene vergadering vindt dit jaar op 24 en 25 mei in Leiden plaats. Naast een aantal kerkordelij- ke en zakelijke punten komen drie nota's ter sprake: een over de kerk gebouwen, een over vormingswerk, maatschappelijk werk. jeugdwerk en incidentele taken en een over samen werking. GRONINGEN Gistermorgen vroeg is plotseling overleden ds. J. Groen jr.. predikant van de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) te Gro- ningen-Zuil Hij is 61 jaar gewor den. Ds. Groen werd in 1934 predikant van de gereformeerde kerken van Venlo en Roermond. In 1939 ging hij naar Kralingscheveer en vandaar in 1942 naar Bilthoven, waar hij zich in augustus 1944 met een deel van de gemeente vrijmaakte. Sinds 1946 stond hij in Groningen. Brieven die niet rijn voorden ven naam en adrei kannen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband «taan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Gaarne zou ik het diepste punt van de oceanen vernemen. Antwoord: Voorzover ons bekend is de grootste ooit gevonden diepte aangetoond door een loding van 11034 meter door het Russische schip Witiaz in de Marianentrog. Piccard heeft op 22 juli 1960 een diepte bereikt van 10.910 meter in zijn bathyscaaf nabij Guam, dus de mens is bijna even diep geweest als het peillood. Vraag: Wanneer is het verplichte rentezegels plakken ingevoerd? Welke zegels werden geplakt? Antwoord: Het verplichte plakken van rentezegels is 3 december 1919 ingevoerd. De zegels van 30 cent waren voor mannelijke en vrouwe lijke personen van 14 en 15 jaar, van 40 cent voor mannen van 16 en 17 en vrouwen van 16 t/m 20 jaar, van 50 cent voor mannen van 18 t'm 20 jaar en vrouwen van 21 jaar en ouder, van 60 cent voor mannen van 21 jaar en ouder. Vraag: Waarom staan bijna alle geadverteerde horloges op acht over tien? Antwoord: In advertenties staat een horloge altijd op 10 over 10, of 10 voor 2. omdat men als het ware geneigd is in een wijzerplaat een gezicht te zien. Bij bovengenoemde standen heeft het gezicht een lachen de uitdrukking, die men mist bij an dere wijzerstanden. Vraag: Waar werd de film West Side Story opgenomen? Antwoord: Op Manhattan in New York. Vraag: Iemand werkt 87"» uur per maand (drie dagen per week) in een rusthuis voor bejaarden. Hij krijgt per jaar twee weken vakan tie. Heeft hij nog recht op snipper dagen? Antwoord: De aanbevolen rijks regeling kent voor de volgende salarisgroepen het daaropvolgend aantal vakantiedagen toe (snipper dagen inbegrepen): 336 tot 1 803,25 p.m. 14 plus 1 dag, tot 975,16 plus 1 dag, tot 1500 18 dagen, daarboven 22 dagen. Het maakt echter wel verschil hoeveel dagen in de week u werkt en hoeveel uur per dag of per maand. Wij raden u daarom aan u met deze gegevens te werden tot een van de bonden voor overheidspersoneel, die alle in Den Haag gevestigd zijn, zoals de Ned. Chr. bond van over heidspersoneel, Bankaplein 3. Vraag: Waar kan men een monde linge cursus sociologie volgen? Antwoord: Sociologie wordt g<?- doceerd aan de universiteiten en aan enkele hogescholen. Informaties over cursussen op middelbaar ni veau kan u inwinnen bij het bureau Studentenbelangen. Rapenburg 6. Leiden. Vraag: Ik ben bijna een jaar ziek geweest en heb zo lang ik ziek was, mijn volle weekloon gekregen. Kan ik nu nog om vakantiegeld vragen? Antwoord: De vakantietoeslag tot 4 pet. is naar men ons van deskundige zijde mededeelde verplicht, dus daarop heeft u zeker recht. Als u deze niet ontvangt, kan u altijd uw vakbond vragen deze zaak nvt de nodige tact te regelen. Vraag: Daar ik in het bezit ben van oude centen, halve stuivers, dubbeltjes, kwartjes en guldens zou ik willen weten of er nog een moge lijkheid is, deze in te wisselen, en waar. Ook heb ik nog oud Duits geld. Antwoord: Voor het oude Neder landse geld kan u nog een verzoek indienen bij de Nederlandsche Bank. Voorzover wij kunnen na gaan. is het Duitse geld niet meer te verwisselen. Het is raadzaam na te gaan of u niet meer kan krijgen bij een verzamelaar. kerk? Is het ambt van predikant voor haar open? Conclusie in het proefschrift is, dat hoewel de wereld van het Oude Testament door mannen werd be paald en de vrouw geen gelijke rech ten had, zij zeker invloed kon uitoe fenen in de godsdienst van Israël, zowel ten goede als ten kwade. De eerste stelling luidt: In het Ou de Testament wordt aan de ene kant een maatschappelijke stuctuur er kend, waarin de man boven de vrouw staat, maar aan de andere kant toont het dat de vrouwin godsdiéhstig opzicht gelijk aan de man is. £pt slot een geheel andere gelling: Er is geen bijbelse grond om aan kinderen het sacrament van het heilig avondmaal te onthouden. (Advertentie) (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Met belang stelling is al enige tijd uitgezien naar het proefschrift „De vrouw in de oud-testamentische ere dienst" (Woman in old testa ment worship) van de Ameri kaanse predikant Clarence J. Vos. Vandaag, twee dagen nadat de gereformeerde synode het ambt voor de vrouw heeft open gesteld, is reverend Vos op. dit proefschrift gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid aan de Vrije Universiteit. Promotor was niemand minder dan prof. dr. Nic. H. Ridderbos, de echt genoot van mevrouw W. M. Ridder bos-de Rooij, die we toch wel de voornaamste voorvechtster mogen noemen van de vrouw op de gerefor meerde kansel. Rev. Vos heeft, zoals wij reeds schreven, aan de VU zijn studie vol tooid en is anderhalf jaar voorganger geweest van de Pilgrim Fellowship van de Engels sprekende buitenlan ders in Dordrecht. Volgende week gaat hij terug naar de Verenigde Sta ten om in Grand Rapids les te geven aan het Calvin College. Hij is lid van de Christian Reformed Church. Antwoord Het is niet de bedoeling van dit proefschrift een antwoord te geven op de vragen van vandaag over plaats en functie van de vrouw in het godsdienstig en kerkelijke leven. Maar het oudtestamentische materi aal kan misschien helpen een schrif tuurlijk antwoord te geven in deze kwestie, aldus dr. Vos. Hij zegt, dat nog nooit in de christelijke kerk de plaats van de vrouw is vastgesteld. Het is een oud probleem. Sommige geleerden zien tegenstrijdigheden in het Nieuwe Testament. De kerkvaders zijn het met zichzelf en anderen er niet over eens. De hervormers brachten de vrouw uit het klooster naar de huiskamer, maar haar ondergeschiktheid aan de man was algemeen erkend. In de rooms-katholieke gemeenschap werd dit ook zo aanvaard. Vandaag aan de dag lokt dit echter kritiek uit, die of door suffragettes in de politiek, of door hernieuwde stu dies van de Bijbel of door een sa- mengaan van sociale en godsdienstige i de hoogleraren een uit elke MET ROKEN OPHOUDEN IS GEMAKKELIJK GEWORDEN EN BESPAART 550,— New-York Het „Anti-Tobacco Propa ganda Center" deelt mede dat men thans het verlangen om te roken kwijt kan raken zonder er zich rekenschap van te geven, dank zij een tablet (Nicocortyl) dat geleidelijk de behoefte aan nicotine doet verdwijnen. Dank zü dit tablet zijn duizenden Ame rikaanse. Duitse. Zwitserse en andere rokers, waaronder artsen, definitief met roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 95.526 verstokte rokers, waaronder talrijke artsen. Resul taat: 88.648 van hen (oftewel 92.8^) hielden op met roken na 6 tot 22 dagen. Door geen sigaretten meer te hoeven kopen, bespaart men jaarlijks ongeveer 550,-. Rokers, die op hun beurt het roken zou den willen laten, worden uitgenodigd zich rechtstreeks te richten tot het Anti- Tabak Propaganda Centrum (Afd. 265 D) Burg. Prinsensingel 15. Postbus 123 Roo sendaal. Zij behoeven hiertoe slechts een envelop met hun naam en adres aan deze organisatie te zenden. Het is geheel gratis. factoren worden veroorzaakt. Vraag Zeker is. dat de kerk niet kan ont komen aan de vraag wie de vrouw (in wezen) is. Wat is haar plaats in dit leven en in het bijzonder in de UTRECHT Zeven hoogleraren van de rijksuniversiteit te Utrecht zullen op 20 maart tijdens een bij eenkomst in het stadhuis over een nog onbekend onderwerp debatteren. Ongeveer honderd studenten zullen faculteit observeren en hun me ningen ter ontleding vastleggen. Het onderwerp zal pas vlak voor de zitting aan de hooggeleerden worden meegedeeld. De hoogleraren dienen in de discussie tot een geza menlijk opgezet onderzoek te komen. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De losse moraal van die meisjes, die de buiten landse arbeiders 's avonds in de cafés, automatieken en winkelstraten ontmoeten, hebben b(j niet weinigen de indruk gewekt, dat het hier in Nederland één groot gratis bordeel is. loffelijke instelling, die de buitenlan der ook op straat ontmoet, belem mert uiteindelijk de ontplooiing van zijn communicatievaardigheid en de integratie. Wat kunnen de kerken doen ten aanzien van de buitenlandse arbei ders? Het rapport pleit allereerst voor het soepel maken van de Nederland se geest. De angst voor en de uitbanning van het vreemde, het onwennige, zal plaats moeten maken voor warme medemenselijkheid. De Bijbel biedt voldoende stof voor preek, artikel of redevoering. (Het rapport wijst met name op de zorg voor de „vreemdeling" in Israëls wetgeving.) De kerk kan niet diep genoeg graven, om de fundamenten van de barrières ten aanzien van de vreemden aan te tasten en zo moge lijk te verwijderen. Vooral die jongeren, die zich te kort gedaan voelen door de strenge dorpsmoraal terzake in eigen land, gaan met verwach tingen van veel plezier hier naar toe op reis, en wanneer dit tot ontsporingen leidt, is dit meestal niet het gevolg van een losse moraal, die in de zuidelijke landen op dit punt zou heersen, maar van die van onze eigen landgenoten. Dit is een citaat uit het zeer lezenswaardige rapport over het vraagstuk van de in ons land ver blijvende buitenlandse arbeiders, dat op de gereformeerde synode in be spreking kwam. Niet lui Het rapport rekent af met allerlei vooroordelen jegens de gastarbeiders, zoals ook met deze: „de meeste buitenlanders zijn lud". Nietwaar, zegt het rapport, hun arbeidsethos is anders. In die ondernemingen, waar de buitenlanders met aandacht worden geïntroduceerd, vinden vrijwel geen problemen plaats in de samenwer king met collega's, het gebruiken van veiligheidsmiddelen, het aanhouden van werktempo en werktijden, hou ding ten opzichte van verzuim en dergelijke. In bedrijven, waar maar weinig aandacht aan de introductie is gegeven, zijn nogal wat afwijkin gen waar te nemen, die leiden tot een beeldvorming in de zin van „de meeste buitenlanders zijn lui". De buitenlander zelf vindt in som mige gevallen onze eigen landgeno ten bijzonder lui, verbaast zich over het sterk aanhouden van de werktij den. „als er veel werk is, werk je langer en als er weinig werk is, gaan we gauw naar huis". Hij vindt het absurd, dat hij maar een beperkt aantal overuren mag maken. Taalprobleem Het taalprobleem is door onze beleefdheid in ons land sterker, dan in bijvoorbeeld Duitsland of Frank rijk. Daar dwingt men de ander zich de landstaal spoedig eigen te maken. Wij hebben de vreemde gewoonte, aldus het rapport, om te doen alsof wij de ander willen benaderen in zijn eigen taal. Een Nederlandse baas in de fa briek zal al gauw proberen, om de Spanjaard met een paar Spaanse woorden aan het werk te zetten, iets waar een Duitser of een Fransman niet over piekert. Deze overigens Nuchterheid Maar tegelijk waarschuwt het rap port tegen overdrevenheid. Laat de vreemde met rust, als hij dat zelf wil. en laat hem de gevolgen van zijn komst, die voor hemzelf veelal natuurlijk en zeer wel draagbaar zijn, zelf dragen. Waarom zal men een mode aan- kweken van woorden en daden, die het probleem een verhoudingsgewijs té aparte plaats geven temidden van de vele problemen, die ons (behoren) i bezig te houden? Regelmatig komen er vragen over de mogelijkheid van evangeliseren onder de buitenlandse arbeiders. Het rapport meent, dat in de huidige omstandigheden de nadruk moet val- j len op de evangelieverkondiging-met- de-daad: hulp- en ontmoetingscon- 1 tacten. Gepleit wordt voor het laten i overkomen van sociale werkers uit I het land van herkomst en het oplei den van Nederlandse beroepskrach ten voor dit speciale werk. Bijzondere aandacht van de ker ken verdienen de kleine groepjes evangelische christenen onder de vreemdelingen. Sommigen van hen worden door hun eigen landgenoten geboycot. Gegevens zijn bekend van protes tantse Spanjaarden, die hier contact zoeken met de kerk. Waldenzen zijn gesignaleerd. In een gereformeerde kerk gaat een Marokkaan aan het avondmaal. Ergens zijn enkele evan gelische Turkse gezinnen ontdekt, die zeer geïsoleerd leven. Wellicht kan de mogelijkheid eens onder de ogen gezien worden, om op kosten van de Nederlandse kerken iemand uit het land van herkomst hier te laten komen, om deze mensen geestelijk te begeleiden. Het studiedeputaatschap. dat dit rapport opstelde, bestond uit dr. L. Zielhuis, voorzitter, mr. dr. J. W. Eggink. secretaris, drs. J. H. Mak, C. van Nierop. P. Tjeerdsma ing., dr. J. M. Vlijm en ds. J. Wilschut. De synode droeg de zorg voor de buitenlandse arbeiders, voorzover dit de kerk aangaat, op aan deputaten voor algemeen diaconale arbeid. De zen zullen ook het studierapport breder bekendheid geven (Konings laan 7, Utrecht). met recht van koop CS v.a. ai4rl p.jnntf. zonder eerste storting Demonstraties van ille modellen te Rotterdam dagelljfa van 10 -4 uur doot onze Wurlitzei-orgtnin JOOP WALVIS. Reeds duizenden muziekliefhebbers leef den met het normalenotenschriftdoor mld« del van het- unieke aanwijmynteem op de Wurlitzer-school vlot orgelspelen. Enorme sortering Piano'sPrijzen v.a. 675.- Huur met recht van koop van°f15.- p.mnd. zonder eerste storting Let wel •hoge inruilwaardefm voor UJw oude PIANO, HARMO- I NIUM of ELECTRONISCH ORGEL Vraag folders en inlichtingen bij de Wurlitzer-importeun fCl ^Westersingel 42-44 «R'da tel. 1010(13 50 25 Dag van financiële taken (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De Leeuwar- gastarbeiders Eind april 1967 telde ons land circa 54.000 buitenlandse arbei ders, waarvan 45.000 van buiten de EEG: mannen vrouwen Besluiten bleven uit der predikant ds- E. J. Oom- kes stelde gisteren de Ge reformeerde Synode voor om maar een soort generale finan- y-v a ciële raad te vormen, die een ö'dcA/Ul' deel van de taken van de synode kan overnemen. Het voorstel kwam op de dag van de finan ciële zaken die de synode van negen uur 's morgens tot negen uur 's avonds bezig hield. Het Was echter meer een goede raad, dan een voorstel, zodat er niet verder over gesproken werd. Even min werd gereageerd op de suggestie van ds. Oomkes om een eventueel landelijk bureau voor de Gerefor meerde Kerken in Leeuwarden te vestigen. Daar is nog grond en zijn nog woningen te krijgen, zei hij. Overigens was het een noodzake lijke (in de huidige structuur) maar een saaie vergadering. De begrotin gen van 42 deputaatschappen werden goedgekeurd, nadat ze allemaal een financiële veer hadden moeten laten, maar dat werd, reeds weken geleden besloten. Om de organisatie te vereenvoudi gen werden vijf deputaatschappen opgeheven. In plaats daarvan komt een mammoetdeputaatschap voor fi nanciën en organisatie, waarin deskundigen benoemd zullen worden Spanje 15.000 1.900 Turkije 11.500 120 Marokko 11.000 20 Italië 7.500 900 1 Griekenland 1.700 350 Portugal 1.300 200 j Joegoslavië 1.000 80 Polen 825 148 NEW DELHI Dr. Raul Pre- bisch, secretaris-generaal van de raad voor handel en ontwikke ling van de VN (UNCTAD), heeft er gisteren b(j de deelne mers aan de tweede wereldhan delsconferentie in New Delhi op aangedrongen onmiddellijke maatregelen te nemen om een mislukking te voorkomen. zou hij hebben gezegd dat de ontwik kelde landen en de communistische landen in gebreke zijn gebleven bij het indienen van concrete schrifte lijke voorstellen voor de hulpverle ning, terwijl de ontwikkelingslanden hun opvatting duidelijk naar voren hebben gebracht. Na de geheime besprekingen van gisteren werd bekendgemaakt, dat voor volgende week dinsdag een bij zondere plenaire zitting op het pro gramma staat. Gehoopt wordt dat dan de eerste besluiten van de wereld handelsconferentie genomen zullen kunnen worden. Dat zal dan waarschijnlijk gaan om plannnen voor voedselhulp aan de arme landen Naar in Nieuw Delhi werd verno men heeft Prebisch in een twee uren durende geheime bespreking met de afgevaardigden der ontwikke lingslanden gezegd dat de conferentie in een kritiek stadium is gekomen. De conferentie is nu al zeven we ken aan de gang en dient over onge- al I voor uitbreiding van ontwikkelingslanden hebben er I voortdurend over geklaagd dat de rijke landen hun beloften van hulp aan de arme landen niet hebben waargemaakt. Woensdagavond heeft j de voorzitter van de conferentie, de Indiase minister van financiën Singh, een bijeenkomst van de voorzitters der diverse commissies belegd in een poging om uft de impasse te geraken. Volgens zegslieden in Nieuw Delhi de handel in de produkten der ont wikkelingslanden. (Van onze kerkredactie) STETTIN Een Poolse rechtbank heeft twee mannen, die in dienst van de Evange lische Kerk in Duitsland onder de bevolking van Pommeren zouden hebben gewerkt, veroordeeld tot zware straffen. Alfred Kipper, een inwoner van Stettin van Duitse afkomt, is veroordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf en een geldboete van 83.000 gulden. De Westduitser Eugen Scharbathke uit Solingen kreeg zes en een half jaar en een boete van 18.000 gulden. Volgens de rechtbank hadden zij zich schuldig gemaakt aan anti-Poolse activiteiten. Zij zouden gewerkt hebben voor Kirchendienst-Ost en Evan gelische? Hilfswerk. volgens de aanklacht twee Westduitse revisionistische organisaties, die het denkbeeld bevorderen. dat de huidige Pools-Duitse grens niet permanent zou zijn. INLICHTINGEN Zij waren actief onder de van oorsprong Duitse bevolking van West-Pommeren. „Onder het mom van menslievendheid schonken zij geld aan verscheidene personen en intussen verzamelden zij inlichtingen, die zij naar de Bondsrepubliek zonden." De Kirchendienst-Ost heeft in Berlijn een ver klaring afgelegd, waarin gezegd wordt, dat er vroeger losse contacten met Kipper en Schar bathke geweest zijn, die echter spoedig door de Kirchendienst-Ost verbroken zijn. Het was deze organisatie dan ook geheel onbekend, dat Schar bathke vorig jaar juni naar de jaarbeurs van Posen en vervolgens naar Pommeren gereisd, is. De Kirchendienst-Ost is een instantie van de Evangelische Kerk in Duitsland, gesticht in 1945. Zich buiten de politiek houdend, biedt deze orga nisatie geestelijke-charitatieve hulp voor de ge meenteleden. die aan de andere kant van Oder en Neïsse achtergebleven zijn. MEMORANDUM Volgens de Neue Ztlrcher Zeitung moet men het proces in Stettin zien ais een poging, om de Evangelische Kerk in Duitsland zwart te maken. Het memorandum, dat deze kerk twee jaar geleden publiceerde over de Duits-Poolse betrek kingen, is ln Polen in goede aarde gevallen. De indruk heeft men nu te niet willen doen, aldus het Zwitserse blad. PREDIKANT Tegelijk is in Warschau een proces aan de gang tegen de predikant Henryk Ciszek, die al tien maanden in voorarrest is, met twee van zijn medewerkers. Ciszek, die predikant van de „Amerikaanse Kerk van Christus" genoemd wordt, is beschul digd van overtreding van wetsartikelen, die be trekking hebben op het voorbereiden of versprei den van publikaties. die in strijd zijn met het landsbelang. Promotie minder kostbaar? (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT De senaat van de Utrechtse rijksuniversiteit heeft be sloten tot een verruiming van de eisen voor het schrijven van een proefschrift. Promotie kan in het vervolg ge schieden via een bundeling van in essentie samenhangende artikelen, die de promovendus in wetenschap pelijke tijdschriften heeft gepubli ceerd. Het is de bedoeling dat de artikelen integraal in het proefschrift worden opgenomen. Deze beslissing is vooral van be lang voor promovendi in de bèta faculteiten. Men verwacht dat het promoveren op deze wijze sterk kostenbesparend zal werken. DEN HAAG De voorlichtings dienst van de Zuidafrikaanse ambas sade heeft kritiek geleverd op de uitlatingen, die de journalist Piet Kort (vorige week teruggekeerd na een verblijf van vier maanden in Johannesburg) tegenover Neder landse kranten heeft gedaan. Zij gaat met name in op de ver klaring van de heer Kort, over de verdrijving van duizenden Bantoes uil Natal naar een kaal stuk land buiten Johannesburg. De ambassade ontkent, dat hier sprake is van ver drijving. De stamhoofden hebben al twee jaren lang hun medewerking verleend aan de voorbereiding van deze verhuizing naar betere omstan digheden, aldus de ambassade. Dat zij op een plaats zonder water terecht kwamen, is onjuist. De am bassade: er is stromend water en boorwater, dat door pijpleidingen wordt aangevoerd. Toen de eerste Bantoes aankwamen (overigens niet in Johannesburg maar in Limehill in Natal) was reeds een aantal nieuwe huizen gereed en meer nog in aanbouw. op bedrijfseconomisch, juridisch. Ijn nancieel en personeelsgebied. Tevei jn zullen een of meer leden van h J moderamen in dit deputaatschap ziia] ting moeten nemen. Het zal besta; as uit vier secties: financiën, organis at tie, personeelszaken en bëheerszake ,n Even leek het erop. dat deze syn de een besluit zou nemen, dat b J evangelisatiewerk in de grote stedifa' vrijwel financieel onmogelijk maken. Maar op het laatste moment we nog een regeling getroffen waardo het werk er dit en volgend jaar ieder geval kan doorgaan. Teve kregen de evangelisatiedeputaten toezegging dat als de nood aan man komt, er voor 1970 aangeklo' mag worden bij het fonds voor Al|°f mene Kerkelijke Arbeid. oil DEN HAAG Het meest traj a sche is. dat zo weinig studenten sief de verkiezingen voor iJe Nederland D Studentenraad deelnamen. Dat i minister Veringa van onderwijs i wetenschappen gi steren als reacl op de uitslag van de studentenvt kiezingen. Vorig jaar lag het landelijk gemi delde bij de opkomst van de kiez( r nog op 42,7 procent, dit jaar was hu iets meer dan derlrg procent. Tha j wordt er moeizaam gedokterd aan formatie van een bestuur van NSR, waarbij de twee grootste pa tijen, de Studentenvakbeweging het Neder'ands Studentenakkoord I genover elkaar zijn blijven staan. Minister Veringa zal het nieui i bestuur van de NSR met volstrek openheid ontvangen, ook als de SM in haar vaan zou schrijven: weg it het eehele onderwijsbeleid van regering. Bij het overleg moeten v beide kanten dc argumenten op ta gelegd worden. Er kan dan i volstrekt zakelijke wijze gesprok worden. De minister-weigerde aan nemen dat over essentiële zaken n te praten valt. NED. HERV. KERK Beroepen te Zuid-Beijerland Langeveld te Eindhoven; te Ltend 'toez. A. Boertje te Moerkapelle: iGoënga. c.a. 'toez.t: A. Sturm te Pes te Assen (wijkgem. Veenigerland): H. Reerds te Zaandam. Aangenomen naar Amsterdam (wij gem. Weerenkapel): drs. W. M. v. /j peren te Amsterdam (Parkkerkgem.) Bedankt voor Britswerd (Fr.), cl (toez.) (nadere beslissing): drs. W. G. Meeuse te Aneerveen (Dr.) Berocpbaarstelllng: kand. C. J. Hol mans. Limonestrasse 26. 1 B.rlin I (Dtsl.): kand. J. R. Smit, Hoitingesl' 82. Emmetn; kand. J. F. Bennekers, VI verstraat 14 I. Winterswijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Nijmegen (vac. L. 1 Korvines): J. M. v. d. Brink, IJmuidf CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Utrecht-noord: Heerma te Enschede-oost (verb, bé GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nieuw-Beijerland: de Gier te Den Haag. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Aangesteld tot proponent: mej. C. Wever te Berlijn. Heer in Europa neer weel min temp gisiereo Kop-nhagon Ijzei -2 Londen geh. bew 2 Amsterdam geh. bew. -1 BrusieJ mist 0 Luxemburg licht bew Parijs licht bew. 1 Nice zw bew. Frankfort zw. bew. -2 München geh. bew -3 Zürich geh bew. -0 Geneve 1 Locarno mist -3 Wenen zw. bew. Innsbrlick onbew. -5 Rome regen Madrid onbew -2 Majorca zw. bew. 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2