FORMAAT VUURZEE BIJ SIKKENS Commentaar Regering: plaats één grote werf JAHIN Wet tegen stiekem fotograferen Sog meer executies te verivachten van egime van Ian Smith Lakfabriek grotendeels verwoest Brandweerkorpsen machteloos Rus bij Wereldraad vraagt asiel LAMFERS EINDRAPPORT! Vrijlatingen in Griekenland Werven moeten samenwerken Jonge werknemers krijgen het moeilijk Verolme is al bezig Overstromingen in Brazilië eisen 26 doden m Vrijdag 8 maart 1968 48ste jaargang Nieuwe Lekke Courant"a" steur: F. DIEMER ■dredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Philip Blaiherg, de Zuid- [frikaanse tandarts bij wie een jarttransplantatie werd verricht, naakt het goed. Getuige ook deze oto, de nieuwste die door het iroote Schuurziekenhuis in Kaap stad werd vrijgegeven. Het fabriekscomplex van Sikkens' lakfabriek in Sassenheim is vanmorgen vrijwel geheel in de as gelegd. De vele brandweerkorpsen konden weinig uit richten tegen de geweldige vuurzee. Eén brandweerman liep bij de blussing ver wondingen op. Constructief SASSENHEIM In enkele uren tijd is vanmorgen het grootste gedeelte van de Sikkens-lakfabrieken in Sassenheim door brand verwoest. De schade loopt in de miljoenen guldens. Voor zover bij het sluiten van deze editie bekend was, zijn er geen doden te betreuren. Deze sensationele brand, die tientallen brandweerkorpsen uit Leiden en omliggende plaatsen en zelfs uit Den Haag in actie bracht, ontstond omstreeks acht uur vanmorgen in het oudere gedeelte van het fabriekscom plex. Aanvankelijk dacht men dat de bedrijfsbrandweer het vuur wel baas zou kunnen. Toen de vlammenzee echter oversloeg naar de expeditie-afdeling en SALISBURY Waarschijn- ijk zouden vandaag nog meer er dood veroordeelde Afrika- ïen worden opgehangen in de Ihodesische hoofdstad Salis- >ury. Het kabinet van premier Smith heeft langdurig verga derd over de vraag of zes Afri- kanen naar de strop moeten jworden geleid dan wel voor Igratieverlening moeten worden voorgedragen aan procureur- generaal Dupont. Waarnemers in de Rhodesi- sche hoofdstad verwachten dat jhet bewind van Smith zal door- jgaan met de executies. Op het genblik zitten 115 Afrikanen dodencellen. Allen zijn ver oordeeld wegens verboden wa penbezit. Onder hen zijn dertig vrijheidsstrijders die uit Zam bia Rhodesië zijn binnengeko men en door Rhodesische troe pen gevangen zijn genomen. Aangenomen wordt dat deze der tig Afrikaanse nationalisten zullen worden opgehangen als waarschu wing voor de honderden an deren in Zambia die op het punt staan Rhodesië binnen te dringen. Ook "gisteren werden weer zeven Afrikaanse vrijheidsstrijders door het hooggerechtshof in Salisbury ter dood veroordeeld. Een Afrikaanse alle bekende merken IMENEXC0 HOGE RIJNDIJK 25. LEIDEN GENEVE Wladimir Ignaste, de secretaris van 'de permanente verte genwoordiger van de patriarch van Moskou bij de Wereldraad van Ker ken. heeft voor zich en zijn vrouw asiel gevraagd. Nadere bijzonderhe den zijn niet bekend gemaakt. jongen van vijftien jaar kreeg twin tig jaar gevangenisstraf. Demonstraties In Salisbury is gisteren, overigens op kleine schaal, gedemonstreerd tegen de executies van woensdag, toen drie negers werden opgehan gen. Voorstanders van het bewind van premier Smith maakten met geweld een eind aan de betoging. Zij verscheurden de leuzen en ver trapten de bloemen, die er in de loop van de dag waren neergelegd. Om zich niet schuldig te maken aan een verboden samenscholing hadden de demonstranten elkaar in groepjes afgewisseld. Een grote menigte van zeker tweehonderd Afrikanen had toegekeken. De poli tie hield zich afzijdig. Engeland Het Britse kabinet heeft de te rechtstelling van de drie negers gis teren veroordeeld. Verdere stappen zal Engeland voorlopig niet doen „om de dunne band tussen Engeland en Rhodesië niet te verbreken". In verband hiermee stelde premier Wilson in het Lagerhuis voor volgen de week bij het debat over Rhodesië een resolutie aan te nemen, waarin het regime-Smith ten laste wordt gelegd „een onmenselijke, onwettige en immorele daad te hebben begaan". Premier Wilson verwierp het voor stel van een Labour-afgevaardigde om een buitengewone conferentie van de premiers van de Gemenebestlan- den bijeen te roepen waarop de exe cutie besproken zou moeten worden. De VN-commissie voor de rech ten van de mens 'heeft gisteren met algemene stemmen de executie in Salisbury veroordeeld. Zij verzocht Engeland en de Veiligheidsraad di rect maatregelen te nemen voor het herstel van de orde, vrede en vei ligheid in Rhodesië. En de VN-commissie voor het ko lonialisme deed een beroep op En geland nieuwe terechtstellingen te voorkomen. Zij betreurde het dat Engeland „dergelijke misdaden in zijn kolonie niet heeft verhinderd." Tenslotte heeft de Organisatie voor Afrikaanse eenheid Engeland gevraagd premier Smith te arreste-' ren en te berechten. De directe ver antwoordelijkheid legt de organisa tie bij de Britse regering, omdat deze herhaaldelijk heeft verklaard geen geweld, te zullen gebruiken tegen de regering in Rhodesië. (Advertentie) SPORTHUIS Breestraat 53 Speciale aanbieding TWINSETS -f OQ 7R Spencer Hey J W,ig DAMESPANTALONS Terlenka ruiten 19.75 TENNNIS KLEDING ruime sortering BINNEN VIER MAANDEN: Ouders, wilt U er de hand in hebben dat uw kind met PRACHTCIJFERS voor REKENEN EN TAAL overgaat Zie dan de zeer belangrijke kennisgeving op de voorpaglns van deze krent van morgenl ATHENE De procureur van het Atheense militaire tribunaal heeft besloten tot invrijheidstelling op grond van clementiemaatregelen van 15 mensen, die onlangs door het tribunaal werden veroordeeld. Het zijn merendeels leden van het patri ottische front, aldus is van welinge lichte zijde vernomen. Tot de vrijgelatenen behoren o.a. Ioannis Leloedas, die als één van de leiders van het front werd beschouwd en tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld en Iason Papailiopoelos, die 15 jaar gevange nisstraf kreeg in dezelfde zaak. het magazijn, waar zeer brand bare stoffen stonden opgeslagen, was er geen houden meer aan. In korte tijd was de cellulose-lak- fabriek tot de grond toe afgebrand. Ook de synthetische afdeling moest toen al als verloren worden be schouwd. Het omvangrijke laborato rium was op dat moment nog niet aan de vlammen ten prooi gevallen. Om elf uur werd van de zijde van het bedrijf meegedeeld dat de toe stand zeer ernstig was. Het was al duidelijk dat er weinig mer te redden viel. AI het personeel had het fa brieksterrein al verlaten in verband met explosiegevaar. Uit Den Haag, Wassenaar en van het marinevliegkamp Valkenburg wa ren brandweerploegen ingezet. Den Haag dirigeerde zelfs drie autospui ten, een poederbluswagen, een kraan wagen en twee waterkanonnen. Ook de commandant van de Haagse brand weer, de heer J. van Houten, nam aan het blusstingswerk deel. Verder werd de enorme vuurzee be streden door de brandweren van Sas senheim, Leiden, Wamond, Oestgeest, Voorhout en Katwijk. Met man en macht werd geprobeerd enkele fabrieksgebouwen te sparen. Die hoop bleek al spoedig ij del. Omstreeks elf uur had de rijkspo litie een hermetische ring gelegd rond om het complex. Vele duizenden mensen konden slechts met moeite óp reen afstand worden gehouden. De pikzwarte rookwolk verduister de de zon zelfs in Wassenaar, dat ki lometers van Sassenheim ligt. Het ver keer op de rijksweg naar Amsterdam, die vlak langs de fabriek loopt, on dervond grote vertragingen. De po litiemannen moesten alles doen om de verkeersstroom in beweging te hou den. (Zie ook pagina 5) UNIEK VOOR LEIDEN De 1e etage van ons pand a. d. Bo termarkt 23 hebben wij ingericht als ORIËNTATIE-CENTRUM VAN WONINGTEXTIEL Wij zouden het een vorm van „zelf bediening" kunnen noemen; U kunt er bijna alle binnen- en buitenlandse TAPIJTSOORTEN en GORDIJNSTOFFEN geprijsd aantreffen. Tevens vindt U er een wereldexpositie van VINYL en LINOLEUM Vanzelfsprekend geven wij U, zonder enige verplichting, kosteloos advies in kleur en kwaliteit. Hartelijk welkom bij Interieurverzorging BULTHUIS Botermarkt 23, showroom Nieuwe Rijn 25 EXPOSITIE MEUBELEN: Rhijngeesterstraatweg 56 Oegstgeest Enorme rookwolken stijgen op uit de brandende cellulose- fabriek van Sikkens in Sassen heim. Tot boven Wassenaar toe verduisterden deze wolken van morgen de zon. Van heinde en ver schoten brandweren te hulp èn stroomden duizenden kijkers toe. DEN HAAG Werkgevers tonen een duidelijk geringere bereidheid om leerovereenkomsten af te sluiten voor jonge werknemers. Met name de groep vijftien- tot zeventien jarigen is daar de dupe van. De werkgevers voelen er weinig voor hun één dag per week vrij te geven voor het volgen van dagonder wijs. Staatssecretaris Grosheide over weegt om die reden of het verstan dig is leer- en arbeidsovereenkomsten aan elkaar te koppelen. UTRECHT Werknemers, in dienst van tandtechnische bedrijven, krijgen per 1 maart jl. een salarisverhoging van 5 procent en bovendien op 1 april a.s. een uitkering-ineens van 1 pro cent van het jaarinkomen. Bovendien wordt hun werktijd met ingang van 1 oktober met een kwartier per dag verkort tot 43% uur per week. Hierover is tussen de organisaties van werkgevers en werknemers in het tandtechnisch bedrijf overeenstem ming bereikt. ROTTERDAM In het Nieu we Waterweg-gebied is slechts plaats voor één groot dokpro- jekt. Dat heeft minister De Block van economische zaken de direkties van vijf grote Neder landse scheepswerven meege deeld naar aanleiding van het verzoek dat èn van Verollne èn van een combinatie van vier bedrijven (Wilton, RDM, Schel de en NDSM) was gekomen om garantie voor een krediet. Verolme wil zijn werf in de Botlek uitbreiden voor de bouw van schepen tot 900.000 ton. Men is reeds enkele maanden bezig met de bouw van de helling waarop de scheepssekties zul len worden gebouwd. In een later stadium zullen twee dokken worden aangelegd. De combinatie van de andere vier werven wil wil op de Maasvlakte een reusachtige reparatiewerf bouwen, geschikt voor schepen tot 500.000 ton. Tevens is er een tankcleaning-bedryf gepland. De minister is tot de conclusie ge komen dat het wenselijk is dat er op korte termijn in het Nieuwe Water weg-gebied een dokprojekt komt. Dit wordt ook van groot belang voor de haven van Rotterdam geacht. De regering is bereid onder nader te bepalen voorwaarden voor dit pro- jekt een financieringsgarantie te ver lenen indien de noodzaak daartoe blijkt. Het is te vroeg om thans reeds een beslissing te nemen over een garantieverlening voor een tweede pro jekt, waardoor de reparatie-capa citeit in dit gebied ongeveer zal wor den verdubbeld. Gezien het feit dat niet vóór 1972 tot 1974 een dergelijke behoefte aan reparatie-capaciteit niet bestaat, ver dient het aanbeveling de beslissing daarover voorlopig aan te houden, aldus ae minister. Mede gezien het rapport-Keyzer over de situatie in de Nederlandse scheepsbouw doet de minister een dringend beroep op de vyf betrokken werven om tot overeenstemming te komen over een gezamenlijk projekt, dat zowel voor reparatie als voor nieuwbouw geschikt is. De minister heeft reeds in januari j.l. per brief aan de werven "een zo danig verzoek gedaan. De vijf werven hebben echter nog niet tot zoiets^ be sloten. De regering is ervan overtuigd dat zij van de bedrijven een buiten gewoon moeilijke en diep ingrijpende beslissing vraagt. Niettemin is zij ervan overtuigd dit te moeten doen in het belang van niet alleen de Nederlandse econo mie, maar ook van de toekomst van de Nederlandse scheepsbouw en de betrokken werven. De werven is ver zocht binnen een maand en zo mo gelijk eerder hun gezamenlijke con clusie aan de minister te willen mee delen. 9 Negen mariniers zijn vermoede lijk verdronken op de rivier de Po tomac. De mannen van de dichtbij Washington gelegen basis Quantico zaten in een kano die omgeslagen moet zijn. Zij konden allen goed zwemmen. t morgen voordeel bitterkoekjes 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk BELO HORIZONTE Overstro mingen als gevolg van zware regen val hebben in de Braziliaanse staat Minas Gerais tot dusver 26 doden geëist. Ongeveer tweeduizend perso nen zijn dakloos. 77 passagiers van een trein, die twee dagen lang was geïsoleerd, zijn nu in veiligheid. Bezoek de presentatie van een nieuwe generatie Mercedes-Benz Exclusieve auto-expositie in: Rotterdam Hilton op vrijdag 8 maart, 12.00-22.00 uur, zaterdag 9 maart, 10.00-22.00 uur, zondag 10 maart, 10.00-18.00 uur, maandag 11 maart, 10.00-18.00 uur. uur. TJET initiatief dat de regering en- kele weken geleden nam tot een gesprek met het bestuur van de Stichting van de Arbeid is hier en daar in de vakbondspers belachelijk gemaakt. De tegenvaller op de betalingsbalans van 400 miljoen, waardoor over 1967 een tekort van 200 miljoen in plaats van een overschot van dit bedrag ontstond, werd van geen of weinig betekenis geacht. Men vond het een goedkoop middel om te pogen de loonstijgingen voor dit jaar te druk ken. Het betalingsbalanstekort was slechts een gevolg van een forse voorraadvorming tegen eind 1967. De regering zou aan goud- en devie- zenkoorts lijden, aan een betalings balanscomplex. Vreemd klinken deze woorden uit de mond van mensen die op sociaal- economisch gebied in Nederland toch geen leken zijn. Men kan toch weten, dat een gemiddelde loonstijging bo ven een bepaald peil voor de toe komst extra werkloosheid mee brengt. Één procent loonkosten méér dan verantwoord is, betekent voor de volgende jaren duizenden werklo zen meer. Betoogt men, dat werkloosheid het grootste sociale kwaad is, dan zal men toch met argusogen moeten kij ken naar de ontwikkeling van het loonkostenpeil. Het is te prijzen, dat de regering in het belang van de werkgelegenheid scherp op de loonontwikkeling toe ziet. Het gaat er niet om de werk nemers een gerechtvaardigde loons verbetering te onthouden, maar het gaat er wél om, de ellende van de werkloosheid te bestrijden. Het tekort op de betalingsbalans blijkt thans nog sterker tegen te val len dan de regering had verwacht. De tegenvaller is geen 400 miljoen maar 555 miljoen, dus een tekort per eind 1967 van ruim 350 miljoen. Het wordt zo zeer de vraag, of het tekort op onze betalingsbalans dit jaar kan worden weggewerkt. De regering heeft nu opnieuw om een gesprek met de Stichting van de Arbeid gevraagd. Hiervoor zijn vier redenen: de forse loonstijging hier en daar, de drastische werktijdver korting, het nog grotere tekort op de betalingsbalans en de gevaren voor de werkgelegenheid. De constructieve houding van de re gering verdient de waardering van het bedrijfsleven. Men dient er niet a priori van uit te gaan, dat de rege ring de vakbeweging een stok tussen de benen wil steken. Als het gaat om het bewaken van onze sociaal- economische positie, kan de Stichting van de Arbeid beter een keer te véél dan een keer te weinig vergaderen. DEN HAAG Het ministerie van justitie bereidt een wetsontwerp voor ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer tegen het binnendringen met visuele middelen, bijvoorbeeld de candid camera, het verborgen foto toestel. Dit heeft minister Polak meegedeeld in antwoord op opmerkingen van Eerste-Kamerleden over de justitiële begroting 1968. Zoals bekend is een wetsontwerp, dat beoogt het afluisteren en opnemen van gesprekken met technische hulpmiddelen strafbaar te stellen, reeds bij de Tweede Kamer ingediend. De minister verwacht deze maand het advies van de Sociaal-economische raad over het stakingsrecht. Het kabinet zal, aldus minister Polak, binnen kort spreken over de invoering van het instituut van een ombudsman. Wat zei li, melkman? 1 71 IT DAP lUin/DAl ItAf Een blote bewering is niet noodzakelijkerwijs de naakte waarheid. PRENTICE Losse moraal wekt valse verwachtingen - pagina Kernmerk «Jïfw. I „Hoe zie ik er uit met een paar- destaart?" tm micbi* DE BILT Ten westen van Ierland ligt al enkele dagen de kern van een gebied van hoge luchtdruk, terwijl dé druk bo ven de Middellandse Zee laag blijft. Tussen deze twee systemen wordt een noordoostelijke sto ring in stand gehouden waarmee wolkenvelden worden aange voerd. In deze situatie komt geleidelijk enige verandering. Depressies die voordien in een grote boog over IJsland naar Scandinavië trokken en het weer in onze omgeving maar weinig beïnvloeden komen nu dichter bij In zo'n depressie bewegen enkele fronten mee, die verge zeld gaan van wolkenvelden waaruit bij ons tijdelijk wat re gen of enkele buien kunnen val len. DE BILT Wisselend bewolkt met tijdelijk wat regen en mor gen overdag plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest Weinig verandering in tempera tuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1