Beledigen van een bevriend staatshoofd onbehoorlijk' JAMIN Commentaar Arrestaties na fatale abortus Vonnis drie negers in Rliodesië - ondanks gratie - iek dicht: veertig man op straat ollrokken MEISJE (19) OVERLEDEN Deel booreiland onder water- bemanning gered Boeing vliegt tegen berg: 67 doden •4 Minister Polak antwoordt hoogleraren: Nodeloos kwetsend TAPIJT BULTHUIS ARP moet achter Bogaers staan SPREUK HET WEER Opklaringen Vreemd spoor in Tijger- mysterie Bevoorrading van Khe Sanh Woensdag 6 maart 1968 48ste jaargang plr«cteur: F. DIEMER Hoofdredtcteuri Dr. E. Oiemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ghebleven mijn hert in teghenspoetl" 0e RoitenHmmtf I Oordis Dagblad Courant j Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG Minister Polak (justitie) betreurt het dat docen ten in de ethiek aan een universiteit menen jonge mensen te moeten stjjven in het plegen van handelingen die niet alleen strafbaar zjjn maar ook nodeloos kwetsend, in hoge mate onbehoorlijk en in strijd met de verworvenheden van een democratische samenleving. morgen voordeel luxe blaadjes lOO gram van 79 voor 69 niet duur wel heerlijk Klacht in muurkrant over slechte woning (Van onze correspondent) EINDHOVEN De vader v an een gezin van veertien kinderen, de heer A. Netten, heeft op zijn boerde rij aan de Koudenhovenseweg in Eindhoven een muurkrant bevestigd, waarin hij zijn nood klaagt over de huisvesting. Er staat in: „Hiermee verkondig ik de noodtoestand. Wat u hier ziet, zult u niet geloven. Kom binnen kijken en help ons alstu blieft.' De gemeente overlegt al met re classering en maatschappelijk werk over nieuwe woonruimte. Het zal echter niet eenvoudig zijn deze te vinden, want de heer Netten handelt in oude metalen en heeft voor zijn bedrijf terrein nodig. Ik geef op als nieuwe abonnee: I J straat: (I plaats: betaalt: per kwartaal per maand IAIs beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". I De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Mijn naam inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze In een brief aan de Groningse hoogleraar in de ethiek prof. B. Delf- gaauw en de professoren Bakker, Hubbeling, Roscam Abbing, De Vos en dr. L. W. Nauta, zegt minister Polak in zijn op 4 maart gedateerde brief, dat het strafbaar stellen van belediging en met name het gebruik van onnodig grievende en krenkende uitlatingen, niets met vrijheid van meningsuiting te maken heeft. In een brief aan de minister van 27 februari hadden de hoogleraren hun verontrusting uitgesproken over de houding der autoriteiten tegen stu= denten en andere jongeren die krach tens hun geweten op grond van hun protest tegen het Amerikaanse op treden in Vietnam in strijd komen met art. 117 van het Wetboek van strafrecht, zoals o.a. het geval is ge weest op 24 en 25 februari, in di verse steden. Wie in zijn geweten of om welke andere reden ook meent de politiek en de daden van een regering te moeten afkeuren heeft daartoe, al thans in een democratische samenle ving, volop de gelegenheid, mits hij een vorm kiest waarin beledigingen achterwege blijven. Deze spelregel van de democratie is ook daarom goed, omdat hij de mogelijkheid van discussie openlaat. Het gebruik van beledigingen daarentegen mist elke overtuigingskracht en sluit elke ge- dachtenwisseling bij voorbaat uit", aldus de bewindsman. Verbaasd Minister Polak schjjft verder ver baasd te zyn dat de zes hoogleraren in hun brief formeel hadden ver wezen naar art. 117 opzettelijke beledigingen van een regerend vorst of ander bevriend staatshoofd d.w.z. het hoofd van een staat waarmee Ne derland diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Dat artikel staat niet op zichzelf. Immers, met alleen het beledigen van het hoora van een be vriende staat is strafbaar, maar ook het beledigen van ieder ander. Het verschil is, dat belediging van an dere personen slechts vervolgd kan worden na klacht of tenzij de kla ger daartegen bezwaar maakt op gronden van het algemeen belang, aldus minister Polak in zijn brief aan de Groningse hoogleraren. Voor vervolg zie pag. 5 VOORJAARS-AANBIEDING Richelieu NYLON 400 cm breed 160. Desso SUNBEAM 380 cm breed 168. K.V.T. Mayfair 400 cm breed 220. zonder kosten kleuradvies en prijs opgaaf. Pasleggen tegen zéér lage prijs! Interieurverzorging Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 Exclusieve meubelshowroom Rhijn- geesterstraatweg 56. OEGSTGEEST. (Na tel. afspraak: 20854 of 53490). Dhr. J. N. Scholten: (Van een onzer verslaggevers) ANDEL Vlak voor zijn ver trek naar Zuid-Afrika heeft bur gemeester mr. J. N. Scholten ge zegd dat de ARP achter Bogaers en zijn katholieke radicalen moet gaan staan. Mr. Seliolten, zelf christen-radicaal in de ARP, vond dat de ARP maar twee dingen kon doen: het overleg met KVP en CHU in de Achttien afbreken en verder maar afwachten, nu door het vertrek van Rogaers en Aarden het progressieve element in de KVP is verkleind; óf contact op nemen met de uitgetreden KVP'ers SALISBURY Drie Afrika nen, cue in Rhodesië wegens moord ter dood waren veroor deeld, zijn vandaag in Salisbury opgehangen ondanks de gra tie die koningin Elizabeth van Engeland hun had verleend. Het was de eerste maal sinds de afscheiding van Rhodesië van Enge- DONGEN De vakbondsbestuur ders zijn gisteren door de directie van de luxe-schoenfabriek Upper Ten N.V. te Dongen op de hoogte gesteld van het feit dat de fabriek wegens gebrek aan orders eind deze week gesloten zal worden. Voor de veertig personeelsleden zijn geen voorzieningen getroffen. Gisteren had de directie voor de eerste maal contact met de vakbonden. Een bondsbestuurder verklaarde dat de sluiting als een donderslag bij heldere hemel kwam. Een woord voerder van het arbeidsbureau ver klaarde dat men daarvan niets wist. In Dongen gaan geruchten dat over enige tijd meer schoenfabrie ken hun produktie zullen staken. laud in november 1965, dat in het gebied doodvonnissen werden vol trokken. In Rhodesië wachten meer dan honderd Afrikanen, die ter dood zijn veroordeeld, op uitvoering van het vonnis. Kennisgeving Het besluit de executies doorgang te laten vinden, zou gisteren in een zes uur durende kabinetszitting zijn genomen. Premier Ian Smith be sloot met zijn ministers de gratie, die de Britse vorstin had verleend, niet te erkennen. Ook andere pogingen tot gratieverlening waren mislukt. Terroristen Twee der terechtgestelden hebben drie jaar en twee maanden in de schaduw van de galg geleefd. Zij zouden lid zijn geweest van een ter- roristengroep. In het Britse Lagerhuis werd gis teren de beslissing van de Rhode- sische rechters bestreden dat Afri kanen, wie door koningin Elizabeth gratie is verleend, toch opgehangen kunnen worden. Sir Hugh Beadle, de opperrechter van Rhodesië, had met twee mederechters de geldig heid van de gratieverlening van de hand gewezen en verklaard dat de monarch „volmaakt machteloos" is in deze zaak. Hij gaf daarmee het regime Smith 'het teken om de ver oordeelden te recht te doen stellen. Ruim vijftienhonderd vluchtelin gen uit het onlangs door aardbe vingen zo zwaar geteisterde Sici lië zijn gisteren begonnen aan een demonstratie voor het Italiaanse parlementsgebouw. Op het plein voor het gebouw werden tenten opgezet en velen zijn van plan er uren te blijven. Ze willen meer regeringssteun voor Sicilië, waar duizenden mensen getroffen zijn door de aardschokken. BOSTON President Johnson wil niet worden ingeschreven als mededin ger naar de kandidatuur voor het pre sidentschap bij de onofficiële voorver kiezingen in Massachusetts, die volgen de maand in deze staat worden gehou den. De president zal dus niet in het strijd- prek treden met zijn mede-democraat senator Eugene McCarthy. Het geeft niet, wat het is een vrouw koopt alles waar van ze denkt, dat de winkel er geld op toelegt. HUBBARD 9 Vrouw in het ambt. Jawel maar hoe? pagina Kernmerk „Laat je broertje rijn mond open doen. Tommy, dan kan meneer zijn kaartje zien." PRINSESIRENE: „KRITIEK HEEFT MIJ PIJN GEDAAN" - PAGINA 4 DE BILT Een depressie, die zich gisteren in oostelijke richting van IJsland naar Noor wegen verplaatste, veranderde van koers en trok vandaar naar Denemarken. Tegelijkertijd handhaafde zich ten westen van Ierland een krachtig hogedruk- gebied. Als gevolg van de toegenomen luchtdrukverschillen nam de wind aan de kust tot stormach tig toe uit richtingen tussen noordwest en noord. Hiermee werd een bij de depressie beho rend front van noord naar zuid over ons land gevoerd. De depressie trekt nu weg naar het zuidoosten. Tegelijker tijd breidt het 'hogedrukgebied nabij Ierland zich naar het noordoosten uit. De buiigheid en de wind nemen hierbij geleide lijk af, waarhij de wind ruimt naar richtingen tussen noord en noordoost. In de middagtempe- ratuur komt weinig verandering. DE BILT Opklaringen afge wisseld door enkele buien. Mati ge tot krachtige, aan de kust aanvankelijk nog harde, naar noordoost ruimende wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 7 maart: Zon op 7.13, onder 18.31 maan op 9.57, onder 3.05. Advertentie) Alle persbureaus zijn op zoek naar een zekere reclame-advi seur De Vries. Deze nog spoor loze De V. schijnt het opzien barende advies te hebben gege ven de Esso TUger te ontslaan. Waarom? Zelfs voor ministers een mysterie! en proberen met hen tot overeen stemming te komen. Volgens mr. Scholten rekenen de Bogaers-radicalen op de ARP. Voor de laatste partij is het een mogelijk heid te bewijzen dat zij werkelijk „door de bocht is". Hij sprak zich wel duidelijk uit vóór radicale partijvorming op chris telijke basis, wat samenwerking met andersdenkenden niet hoeft te ver hinderen. het Britse booreiland Ocean Prince (11.000 ton) in een zware storm op de Noordzee onder water verdwenen. Al le 45 bemanningsleden konden wor den gered. Het booreiland, eigendom van de maatschappij „Ocean drilling and exploration Ltd.", kwam op 150 kilo meter ten oosten van de Britse ha ven Scarborough in nood te verke ren. Direct werd om assistentie gevraagd. De in de nabijheid varende sche pen konden maar heel moeilijk bij de Ocean Prince komen vanwege het zware weer, maar een helikopter slaagde erin de bemanningsleden in twee vluchten van boord te halen. Ook waren nog Britse patrouillevaar tuigen ingeschakeld, maar die konden door de ruwe zee niet helpen. De Ocèan Prince zocht in de Noordzee naar gas. DELFT De politie in Delft heeft de afgelopen nacht drie personen gearresteerd, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij het plegen van een abortus provocatus tenge volge waarvan het 19-jarige meisje S. Z. uit Delft om het le ven is gekomen. Zij overleed in het Gasthuis in i Delft, waar zij was heengebracht, nadat zij in zeer ernstige toestand 1 op de kamer van haar verloofde, de 24-jarige loswerkman G. S. I). uit Delft was aangetroffen. Direct na het gebeulde kon de politie de loswerkman aanhouden. Later in de nacht werden nog twee arrestaties verricht, nl. van de 30- jarige Haagse vrouw J. R. en de eveneens uit Den Haag afkomstige 19-jarige L. R. O., die bevriend is met de loswerkman en hem het adres zou hebben gegeven van de Haagse vrouw. Naar de politie mee deelt, heeft zij de feitelijke abortus gepleegd. Een en ander had plaats op een kamer in een studentenflat aan de Prof. Evertslaan in Delft. Nadat de abortus was gepleegd en het meisje zeer ernstig gewond was geraakt, rende de loswerkman de (Advertentie) Binnen vier maanden: EINDRAPPORT Ouders, wilt U er de hand in hebben dat Uw Kind met PRACHTCIJFERS voor REKE. NEN EN TAAL overgaat? Zie dan de zeer belangrijke kennisgeving op de voorpagina van deze krant van a.s. zaterdag! Nog deze maand zal de grens tus sen India en Pakistan opnieuw afge bakend worden. Dit is nodig omdat een internationaal scheidsgerecht 90 procent van de tussen die staten omstreden vlakte van Koetsj aan In dia toewees en de rest aan Pakistan. hal van het flatgebouw in om de hulp van medebewoners in te roepen. Dezen belden de politie en de GG en GD. De verwondingen van het meisje bleken echter zo ernstig, dat zij na aankomst in het Gasthuis overleed. Vandaag is de sectie verricht. Geen van de verdachten 'heeft een bekentenis afgelegd. Boven de zwaar belegerde Ame rikaanse vesting Khe Sanh in Zuid-V ietnam moest de be voorrading met parachutes ge schieden. omdat verscheidene Amerikaanse vliegtuigen die hier wilden landen en opstijgen door vijandelijk vuur werden getrof fen. Het gebied is zo lang zamerhand een grote puinhoop geworden. Les gelezen TAE MINISTER van justitie heeft op waardige wjjze de Groningse hoogleraren in de ethiek van ant woord gediend. Om nog even in de sfeer van het onderwijs te blijven, men kan vaststellen dat hij de heren de les heeft gelezen. Waarbij te ver wachten valt dat ze, behalve span doeken en affiches van verhitte stu denten, ook deze ministeriële brief zullen lezen. Het is wel duidelijk dat de verwar ring van deze tijd steeds meer om zich heen grijpt. De mens van vandaag, de geïnformeerde mens dus, weet met zoveel wat hem ter kennis komt nau welijks weg meer. Bovendien is er in de stroomversnel ling van deze zelfde tijd een her waardering gaande van vrijwel alles wat onder ons tot dusver enige zeker heid had. In zulk een situatie kunnen zaken als wet en geweten spoediger dan voor heen tot tegenstellingen worden uit gewerkt. Op hetzelfde moment echter openbaart zich maar al te gemakke lijk die verwarring tot in het denken. Intussen leven wij nog altijd in een democratisch bestel. Er zijn zakelijke discussies mogelijk over welke aange legenheid ook. Studenten doen er ijve rig aan mee, al laten aanpak en me thode wel eens twijfel toe aan de doeltreffendheid, welke laatste in de schijn niet zelden groter is dan in de werkelijkheid. Wat dan weer de ver warring groter doet worden. Goed is het dat de minister van ju stitie nog eens weer, met geduld en ten overstaan ook van deze hooglera ren in de ethiek, de aandacht heeft gevestigd op zekere waarden die in sommiger oog dan wat verouderd mo gen zijn maar welker waardekarak- ter niettemin onaangetast behoort te zijn. Na de erkenning hiervan kan de zakelijke discussie zelf aan betekenis en ernst winnen. Het is alleen maar jammer dat de minister de hoogleraren deze zaken, die zo voor de hand liggen, nog èens met nadruk onder de aandacht moest brengen. Maar misschien komt er dan nu wat meer uitzicht op de zakelijke discussie zelf. Als schier elke andere, was ook deze geëmotioneerdheid waartegen de mi nister zich had te keren immers van een in wezen vruchteloze eenzijdig heid. Voor eenzijdigheid in de bena dering is zeker ook Vietnam tè ern stig. POINTE A PITRE Een straal vliegtuig van de Franse luchtvaart maatschappij Air France is vannacht bij de landing op het vliegveld van het Caraïbische eiland Guadeloupe tegen een berg gevlogen. Alle 67 in zittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel, een Boeing 707, voerde een vlucht uit van Santiago in Chili naar Parijs. Bij de nadering van het vliegveld op Guadeloupe raakte het toestel een berg en verongelukte. Men had bijna twee uur nodig om te wrak te lokaliseren. Toen red dingsploegen uit de hoofdstand Poin te a Pitre het toestel bereikten, was geen van de inzittenden meer in le ven. Ooggetuigen hadden een enorme vlammenzee gezien, maar het is niet bekend of die afkomstig was van het vliegtuig of van een bosbrand, die zou zijn aangestoken door het toestel. De Boeing was in een zeer moeilijk toegankelijk gebied neergestort. De laatste grote vliegramp die de Air France trof. was eveneens op Guadeloupe. Bijna zes jaar geleden verongelukte een Boeing 707 bij een landingspoging in een wervelwind. Al le 111 inzittenden kwamen daarbij

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1