VERDENKING VALT TERREURGROEP 0LGA HULP VAN MARECHAUSSEE Commentaar OGO-5 in de ruimte BVD duikt in archief ,VS hielpen Israël niet tijdens juni-oorlog' Loonstijging loopt de spuigaten niet uit NT Links-extremistische organisatie Vooral Spanjaarden en Fransen Contact Interpol over aanslagen Meer wind Slapen alleen is nog geen uitrusten. Snel onderzoek werkgelegenheid Geen broederdienst voor tweede zoon 968 Dinsdag 5 maart 1968 48 ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastlch I» ghebleven mi|n hert in tegherupoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Prins Willem-Alexander, zelf- 0.98 bewust gezeten in zijn slee, die 1.88 door vader of moeder werd !,25 voortgeduwd, was gisteren, zo klein als hij is, de hoofdpersoon van vorstelijk optreden voor foto- en filmcamera's in Lech. Met zijn pientere oogjes keek hij vrien delijk rond, maar tot lachen liet hij zich niet verleiden, wat ieder een ook probeerde. Meer foto's over de koninklijke familie op wintersportvakantie, zijn te vin den op pagina 9. Ik geef op als nieuwe abonnee: j betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit I ontvang ik een "Gouda Bouquet". I De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Met Nederlands instrument aan boord KAAP KENNEDY Van Kaap Kennedy is gisteren een ruim 600 ki lo wegende kunstmaan gelanceerd, die ook een Nederlands instrument aan boord heeft. Een Atlas-Agena ra ket bracht de OGO-5 (Orbiting Geo physical Observatory) in een parkeer- baan. Uiteindelijk zal de kunstmaan in een elleptische baan om de aarde gaan draaien. De verste afstand tot de aarde zal 147.000 km zijn en de kortste 270 km. Het insektachtige ruimtevoertuig heeft 25 instrumenten aan boord, waaronder vier geleverd door Euro pese universiteiten. Het Nederlandse instrument, een detector voor primai re elektronen in de kosmische stra ling tussen 500 mev en 10 geve, is ontwikkeld door de werkgroep „kosmische straling" van de rijksuni versiteit van Leiden. De OGO-5 moet wetenschappelijke gegevens verzamelen over de ruimte en in het bijzonder over de verhou ding tussen de zon en de aarde. Eén van de voornaamste doelen van het OGO-program, waarvan de uit voering 224.000 dollar kost en dat besloten zal worden met de lancering van de OGO-6 op een later tijdstip in dit jaar, is de ontwikkeling van een systeem ter voorspelling van zonne vlammen, dat toekomstige ruimte vaarders tegen deze dodelijke vlam men zal moeten beschermen. De zon nevlammen beïnvloeden ook de radio- en televisie-uitzendingen op aarde en de luchtvaart. De zon verkeert nu in een periode van maximale activi teit. morgen voordeel advocaat bon bon s ISO gram van B5 voor 75 De 1 mei-groep, een internationale terreur organisatie zou wel eens verantwoordelijk kunnen zijn voor de bomaanslagen op enkele ambassades in Den Haag. Interpol is ingescha keld en ook de BVD is actief bij de opsporing van de daders. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De politie heeft nog geen spoor gevonden van de daders van de bomaan slagen van zondagnacht op ver schillende ambassades. Wel schjjnt contact opgeno men te zijn met Interpol, zomede met de recherche van Londen, Bonn, Parijs en Turijn. Dit in verband met soortgelijke vernie lingen, die daar gelijktijdig of vroeger zijn aangebracht. Hoewel men nog geen aanwij zingen tegen mensen heeft, springt de zogenaamde „Eén mei-groep internationale solidariteitsbeweging" er duidelijk uit. Deze internationaal opererende links-extremistische organisatie zou over verschillende contactadressen in Nederland beschikken. Uit de brieven, die naar verschil lende persbureaus verzondwen zijn, is niet alleen gebleken dat deze Een meigroep belust is op publiciteit, maar ook dat zij zich met terreurdaden richt tegen rechtse dictaturen. De leden zouden overtuigde aan- hangèrs van Castro en Mao zijn. Blijkens stencils, die in Duitsland in beslag genomen werden, wil men zich „met alle middelen welke ten dienste staan" wreken op de ver moorde Boliviaanse revolutionaire leider Che Guevara. De Haagse recherche heeft het sterke vermoeden dat de anarchis tische organisatie, die vooral uit Spaanse en Franse extremisten zou bestaan, het afgelopen jaar verschil lende bomaanslagen op ambassades in Europa op haar naam heeft ge bracht. De vertegenwoordigingen van Griekenland, Bolivia en Bonn bij voorbeeld waren eind vorig jaar de doelwitten. In andere landen zijn in de afgelopen maanden en jaren ver schillende ambassades van Zuid- amerikaanse landen en van de Ver enigde Staten aangevallen. De Binnenlandse veiligheidsdienst heeft inmiddels zijn archieven ge raadpleegd, de dossiers van tiental len anarchistische organisaties die in ons land bestaan, of althans vertak kingen hebben, zijn uitvoerig door gelicht, terwijl verschillende links- extremistische figuren benaderd zijn, of alsnog benaderd zullen wordeq. De BVD zoekt nog steeds in di verse richtingen, maar het onder zoek heeft zich toch toegespitst op de één-mei-groep. Bekend is dat de ze organisatie uit fanatieke jongeren bestaat er zouden zich nogal wat studenten onder bevinden en dat zij aangesloten is bij de zogenaam de Spaanse Federatie van jeugdige bevrijders. Over de Nederlandse vertakking is nog weinig bekend. Enkele uitge sproken pro-Peking-figuren zouden er echter een rol in spelen. Ook wordt gesproken van een knok ploeg, die opgeleid zou zijn in het kneden van bommen en het ver richten van aanslagen. BUITENLANDERS Het vemoeden bestaat overigens dat het buitenlanders zijn geweest, die de bomaanslagen op de Spaan se, de Griekse en de Portugese am bassade hebben gepleegd. Men denkt in de richting van ex-leden van het Vreemdelingenlegioen of andere avonturiers. De plastic bommen, die werdén gebruikt, zijn nog onderwerp van een nauwkeurig onderzoek bij het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. De helse machines, die een aanzienlijke luchtdrukverplaatsing ontwikkelen, zouden met zo dilet tantistisch vervaardigd zijn als aan vankelijk vermoed werd. niiiinat DEN HAAG Vijftig manschappen van de Koninklijke marechaussee assisteren vanaf vandaag de Haagse politie bij de bewaking van buitenlandse ambassades. Burgemeester Kolfschoten had om de bijstand gevraagd na de bomaanslagen op de ambassades van Griekenland, Portugal en Spanje dit weekeinde. De marechaussees zijn ondergebracht in militaire kazernes. Zij staan onder bevel van de Haagse politie. In Den Haag zijn 57 landen met een ambassade vertegenwoordigd. Bij elkaar zijn er ongeveer 140 adressen in Den Haag en Wassenaar, waar kantoren van het corps diplomatique en residenties van ambassadeurs zijn gevestigd. Gisteren is een voortdurende bewaking ingesteld bij de residentie van de Portugese ambassadeur. Sinds de bomaanslagen worden reeds doorlopend bewaakt ambassadegebouwen van Portugal, Griekenland, Spanje, Indonesië en de Verenigde Staten. SPRIIIK Er valt heel wat op vrou- wen aan te merken, maar ze I zijn de beste andere sekse die we hebben. HEROLD Driemaal goud: donderdag bestaan de christelijke werkgevers- en onderne mersbonden vijftig jaar. Hoe het begon (met „Boaz") en hoe het verder moet („christelijke organi satie heeft volop beteke nis voor de toekomst") beschrijft onze sociaal- economische redacteur vandaag. Zie zijn arti kelen op pagina 5. „Hoera! 't Blijft nog tot morgen avond sneeuwen, volgens dp radio. HST WEER DE BILT Rond een hoge- drukcentrum op de Atlantische oceaan circuleren depressies via I IJsland naar het Oostzeegebied. Een hiervan trekt via Noor- wegen naar het zuidoosten, daarbij vrij vochtige lucht voor I zich uitstuwend, waardoor er bij ons veel bewolking voorkomt. Het koufront van bovenge noemde storing zal in de komen de nacht met enige regen over ons land trekken waarna ons met een naar noordwest rui mende wind iets koudere en drogere lucht zal bereiken. Daar het er naar uitziet dat I deze depressie dieper wordt dan zijn voorgangers en de lucht- I druk bij Engeland flink zal gaan I stijgen, zal er boven de Noord- zee een noordwestelijke tot noordelijke stroming ontstaan. DE BILT Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk re gen, morgen overdag gevolgd I door opklaringen maar ook en- kele buien. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot storm achtige wind ruimend van west naar noordwest. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets la- gere. Nasser bekent ongelijk WASHINGTON President Nasser heeft toegegeven, dat hij indertijd ten onrechte de VS er van heeft beschuldigd, dat zij Israël luchtdekking hebben ge geven toen Israëlische vliegtui gen in de zesdaagse juni-oorlog verrassende aanvallen op de om liggende Arabische landen uit voerden. In een vraaggesprek'met de hoofd redacteur van het Amerikaanse weekblad Look, William Attwood, sprak de Egytpische president van een misverstand, als gevolg van arg waan en onjuiste voorlichting. De achterdocht was ontstaan toen Amerika voor het uitbreken van de vijandelijkheden in Kairo had aange drongen op matiging. Bij het begin van de strijd op 6 juni waren in Kairo berichten binnengekomen over zovele vliegtuigen, die vanuit zee aanvielen, dat men tot de conclusie kwam dat deze toestellen niet alleen uit Israël afkomstig konden zijn. Toen bovendien koning Hoessein van Jordanië meldde dat zijn land door 100 vliegtuigen werd aangevallen, had Egypte een verklaring uitgege ven, waarin werd gesteld dat de Amerikanen Israël hadden gesteund. Washington had toen premier Kosygin via de „rode lijn" tussen het Witte Huis en het Kremlin, meege deeld, dat slechts twee Amerikaanse vliegtuigen in de lucht waren ge weest, die de kwestie van het door Is raël tot zinken gebrac/hte Amerikaan se afluisterschip Liberty onderzoch ten. E«3 Russische premier had dit op verzoek van Washington aan Egyp te overgebracht. Rechtstreeks overleg President Nasser vertelde in het vraaggesprek voorts, dat Egypte in de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Koningin Elizabeth laat aan zich voorstellen de president van de Italiaanse Filmindustrie dr. Ettel Monaco (1) en Franco Zeffirelli, producer van de film Romeo en Juliette, die gisteravond in Lon den werd vertoond. de zesdaagse oorlog zijn gehele lucht macht en 80 procent van zijn landstrijdkrachten had verloren. Over eventuele vredesbesprekin gen zei het Egyptische staatshoofd dat Israël deze wenst, maar dat geen enkele Arabische leider hieraan wil beginnen. Rechtstreeks overleg zou wel mogelijk zijn, omdat men elkaar dan in de gemenge bestandscommis sie zou kunnen ontmoeten. In antwoord op een vraag over de aanwezigheid van Russische ad viseurs in Egypte verklaarde Nasser tenslotte, dat de Russen helpen bij het opleiden van Egyptische troepen, maar geen bevelvoerende functies hebben. Hij zei dat er nog geen dui zend Russische raadgevers in Egypte zijn. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde de ver klaring van Nasser bemoedigend. CNV VRAAGT: (Van onze soc.--ec. redactie) UTRECHT Het wordt hoog tfjd dat in Groningen en ook in andere ge bieden met grote aantallen werklozen, snel een onderzoek wordt ingesteld naar de werkgelegenheid. Het CNV vindt het van het grootste belang, dat iedereen tijdig weet wat in de toekomst te wachten staat. Het Ver bond maakt deze opmerking naar aan leiding van de bedrijfssluitingen in de Groningse strokartonindustrie. Weinig waardering heeft het CNV voor de werkgevers, die wei geren mee te werken aan onderzoe kingen in bedrijfstakken, waar grote moeilijkheden blijken te bestaan. Deze werkgevers willen baas blij ven in eigen huis; werkgelegenheid, welvaart en streek belang blijven achter bij een bedrijfsbelang, schrijft De Gids. Het CNV vindt dat, wanneer be paalde werkgevers weigerachtig blijven, de enige oplossing is dat de overheid ingrijpt en deze onderne mers verplicht de benodigde gege vens te verstrekken. Het Verbond vindt het het ergst dat in ons stelsel van vrije onder nemingsgewijze produktie tegen een dergelijk onverantwoord optreden van werkgevers overigens maar weinig te doen valt. DEN HAAG Het is niet aan te nemen dat de vrijstellingsmoge lijkheden wegens broederdienst wor den uitgebreid tot de tweede zoon uit een gezin, ondanks het overschot aan dienstplichtigen. Dit antwoordt mi nister Den Toom de Tweede-Kamer leden Maenen en Kleisterlee (kath.v.). Nu geldt de broederdienst vanaf de derde zoon. Ondernemers jubileren T~\E christelijke organisatie van werkgevers en ondernemers in industrie, midden- en kleinbedrijf en land- en tuinbouw bereiken deze week een mijlpaal in de geschiede nis van haar bestaan. Donderdag zal het vijftig jaar geleden zijn, dat deze bonden ten doop werden gehouden. De balans opmakend over de afge lopen vijftig jaar, zien we veel re den tot dankbaarheid en voldoening. De christelijke organisaties in Neder land zijn zwak en klein begonnen. Vijftig jaar geleden hebben weini gen gedacht, dat een halve eeuw later deze christelijke organisaties tot een krachtige ontwikkeling zou den zijn gekomen met een belang rijke invloed op de ontwikkeling van het maatschappelijk leven in ons land. Voor dit principiële werk, dat in deze tijd, dankzij veel opofferings gezindheid en grote inspanning van leiders aan de top maar ook van eenvoudige leden in het land, tot stand is gekomen, past hulde. Voldoening mag er zijn voor de bij drage die er in ondernemerskring is geleverd tot verdere ontwikkeling van het christelijk-sociaal denken. De positie van de werknemer is fun damenteel veranderd en verbeterd, vooral door de activiteiten van de vakbeweging, maar niet in de laat ste plaats toch óók, omdat hier christen-ondernemers uit overtui ging hebben meegewerkt aan de ver betering van de positie van de af hankelijke beroepsbevolking. Voor de toekomst ligt er nog een be langrijke taak voor de christelijke organisatie. Terecht toonde drs. J. de Koning, algemeen secretaris van de CBTB, zich in een vraaggesprek met een onzer redacteuren, niet pessi mistisch over de samenwerking bin nen het Convent van christeljjk- sociale organisaties. Er valt op veel positieve dingen te wijzen. Bij onze felicitatie voegen wij dan ook graag de wens dat het christelijk organisatieleven ook in onder nemerskring in belangrijke mate tot de ontwikkeling van het christe- lijk-sociaal denken mag blijven bij dragen. Er zijn in de Tsjechische hoofd stad nu ook buitenlandse kranten van niet-communistische oorsprong te koop: sinds gisteren kan men er o.m. de Londense Times en de Franse Le Monde kopen. (Advertentie) Binnen vier maanden: EINDRAPPORT Ouders, wilt U er de hand in hebben dat Uw kind met PRACHTCIJFERS voor REKE NEN EN TAAL overgaat Zie dan de zeer belangrijke kennisgeving op de voorpagina van deze krant van a.s, 2aterdag 1 Wel zal bekeken worden of de oudste zoon uit grote gezinnen voor vrijstelling in aanmerking kan ko men. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De eer- ste „vrije" cao's zijn de loonkostenstijging 4,9 „binnen". Op 22 februari procent, plus 0,2 procent waren nieuwe contracten voor de werktijdverkor- afgesloten voor bcdrijfs- ting, takken met in totaal In beide gevallen blijft honderdduizend werk- de stijging van de loon- neiners. De Gids van het kosten iets onder het poil CNV schrijft dat de ge- van de loonkostenstij- middelde loon kost enst ij- ging in eerder afgesloten ging in deze contracten meerjarige contracten 5,5 procent beliep. (gemiddeld 6 procent Ook werden afspraken plus 1,1 procent voor gemaakt voor werktijd- werktijdverkorting). On verkorting, die neerko- der de meerjarige con- men op een gemiddelde tracten vallen 538.000 loonkostenstijging van werknemers. 1,4 procent. In byna alle cao's is In cao s voor afzonder- een werktijdverkorting Hjke ondernemingen met opgenomen, die voor een samen tienduizend werk- deel pas later in het jaar nemers is de gemiddel- zal ingaan en in het al gemeen neerkomt op een kwartier per dag. Het CNV noemt dit een eer ste voorzichtige stap in de richting van de 40- urige werkweek. Het Verbond conclu deert, dat het met dc loonstijging dus tot nu toe „nogal meevalt". Zo lang de stijging beneden de verhogingen van de meerjarige contracten blijft, is er geen reden om bang te worden dat het de spuigaten zal uit lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1