Islam en kerk moeten leren samenleven Wageningen zinvolle bereikte een bundeling Christus wijst weg ook in deze tijd Protest houdt aan over zaak-Miedema Doden op de weg I Een woord voor vandaag Ds. G. Boer op jeugdappel Ds. W. Broer overleden Geen maatregelen IKOR-uitzending Eerste VI -avond kernvraagstukken Dienstencentrum i voor bejaarden F beter dan te vroeg in tehuis Kerkelijk leven „indiaseren" Link van Bruggen voortijdig terug Gratie voor Rhodesiërs Zwakke motie geen harde noten Levensverzekering: 4.5 procent meer MAANDAG 4 MAART 1948 Christus is een groter Hogepriester dan de priesters uit het geslacht van Aaron, aldus de Hebreeënbrief. En het gaat al dus verder: „Nu echter heeft Hij een zoveel verhevener dienst verkregen, als Hij de middelaar is van een beter verbond, waarvan de rechtskracht op betere beloften berust." Zo wordt het nieuwe verbond geïntroduceerd, dat Christus met God de Vader voor ons gesloten heeft. Maar als het oude verbond is het een verbond dat „berust op beloften". Dat is een uitdrukking waar we vaak over heen lezen. Maar juist deze woorden maken duidelijk dat evenals het oude verbond, ook het nieuwe als basis het ge loof heeft. God heeft zijn beloften gegeven. Wij moeten die beloften in geloof aanvaarden. Dat is onze zekerheid. Deze berust dus niet in onze ervaring, in ons ge voelsleven. Dat zijn dingen die weer vergeten worden of weg ebben. Ons gevoel gaat op en neer met de barometer. Als de zon doorbreekt, tovert hij vaak een glimlach om onze lippen. Als de regen neerplenst, druilt het maar al te vaak in ons hart. Maar God heeft gesproken. Hij heeft Zijn beloften ge geven. En Hij kan niet liegen. We lezen vandaag: Lucas 9 1-17. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ds. G. Boer te Katwijk man Zee verzekerde de leden van de Hervormd-Gereformeerde Jeugdbond In Zuid-Holland, zaterdagavond op een appel in de Pieterskerk, dat Christus ook de weg wjjst b(j de vragen van deze tUd. God stelt niet teleur. Hij staat aan de grenzen van het leven en er ook middenin. Ds. Boer sprak over leven of geleefd worden. Het leven is een scheppings- gave van God. WIJ zijn dan ook van goede komaf, maar het is ook een ge schonden leven. Het is losgeraakt van God. Christus is dat veroordeelde leven van ons ingegaan, maar bleef tege lijk in de gemeenschap met God. Hij komt op ons aan met en in het ware leven. Wat wij leven noemen noemt hij 6chijnleven. Ds. Boer zag het menselijke als ik als iets levensgevaarlijks. Het is het concentratiepunt van hoogmoed en eigengerechtigheid. Wij kunnen moe zijn van onszelf, wij draaien maar steeds om onszelf heen, maar God wil ons voor zich laten leven en daarom kunnen wij met niet minder toe dan met de dood van het eigen ik. Cement Dan breekt het leven zich baan, dan mogen wij de werkelijkheid van Chris tus ervaren. Het geloof is geen ding, maar een cementen middel dat ons aan Christus verbindt. Aan dit drukbezochte appel verleen den medewerking de organist Feike Asma en het koor Vox Jubilans te Waddinxveen. Ds. C. Baas te Nieuwerkerk a/d IJssel sprak het openingswoord en ds. L. Kievit te Leiden het slotwoord. HOORN Op 62-jarige leeftijd ls overleden de doopsgezinde gevangenis predikant ds. W. Broer. Ds. Broer stond bekend als represen tant van de rechtzinnige vleugel in de doopsgezinde Broederschap. Hij sprak vaak voor de radio. Uit de contacten die lïij daardoor kreeg, ontstond de prekenserie „De wegwijzer", waarin on geveer tweeduizend abonnees elke maand een preek van ds. Broer ont vingen. Ds. Broer werd in 1933 predikant van de drie doopsgezinde gemeenten op Ameland. In 1941 ging hij naar Warns, welke gemeente hij in 1949 voor Hoorn en Enkhuizen verwisselde. Sinds 1951 was hij daar tevens met het gevange nispastoraat belast. Op medisch advies ging hij in 1966 met emeritaat, om full time gevarigenispredikant te worden. De begrafenis vindt morgenmiddag plaats na een rouwdienst in de doops gezinde kerk, geleid door een broer van de overledene, ds. A. L. Broer, emeritus te Hilversum. Minister Klompé: (Van onze kerkredactie) RIJSWIJK Minister Klompé heeft begrip voor de verontrusting, die de tv-oudejaarsavonduitzending van het Convent van Kerken en het IKOR veroorzaakt heeft. Maar zij is niet van plan, maatregelen naar aan leiding van deze uitzending te tref fen. Dit schrijft zij aan de deputaten 'bij de hoge overheid van de Gerefor meerde Gemeenten in Nederland. De putaten hadden naar aanleiding van deze uitzending de minister gevraagd, zodanige maatregelen te nemen, dat uitingen van godslastering voortaan geweerd zouden worden van radio en televisie. Het daartoe door hen aangehaalde artikel uit het Radioreglement past volgens de minister niet meer in de samenleving van vandaag, waar de vrijheid van meningsuiting ook in r/- dio en televisie als een groot goed wordt aangemerkt. De minister vraagt verder geloof „in de goede trouw van de jongeren, die ook in het religieuze vlak naar nieuwe vormen zoeken en niet dan tastend en in uw en mijn ogen vaak mistastend verder zullen ko men. Ik waag mij af, of wij hun niet de vrijheid moeten laten van tasten èn mistasten, ook in het gebruik van radio en televisie". (Van onze onderwijsredactie) ARNHEM In Arnhem is de eerste van een serie van forum avonden van de Vrije Universiteit gehouden over „kernvraagstukken". De belangstelling was zeer groot, doordat velen, zoals prof. dr. J. Lever het samenvatte, worstelen met de vraag „Is de Vrije Universi teit een gevaar of een zegen?" Onderwerp van bespreking was: de natuuronderzoeker en Genesis. Prof. Lever zette uiteen dat er een duidelijk verschil is tussen het geloof dat door het lezen van Gene sis alleen maar versterkt kan wor den, en ons wereldbeeld, dat even tueel gewijzigd kan en moet worden. Een forum, dat werd voorgezeten door dr. K. van Nes uit Delft, cura tor van de VU, bestond verder uit drie hoogleraren: dr. J. R. van de Fliert (geologie), dr. C. C. Jonker (natuurkunde) en dr. J. Lever (bio logie). Prof. dr. H. P. Berlage (71) overleden (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Op 71-jarige leeftijd is zondag overleden prof, dr. H. P. Ber lage. die vorig jaar met emeritaat ging als buitengewoon hoogleraar in de meteorologie, klimatologie en ocea nografie aan de Utrechtse rijksuniver siteit. Hij was een zoon van de be roemde architect H. P. Berlage. OPLEIDING VAN AGRARISCHE PLANOLOGEN STICHTING VAN ZIEKTECENTRUM RIJSTCULTCCR (Van onze onderwjjsredacteur) WAGENINGEN Bij een gelijke stijging van de uitgaven voor het wetenschappelijk on derwijs die wij in het jongste verleden hebben gekend, zouden deze uitgaven in 1987 32 procent van het nationale inkomen op eisen en in 1995 zelfs honderd procent. Steeds minder zal de ontwik keling van het wetenschappelijk onderzoek worden bepaald door hetgeen de wetenschap in staat is te doen, steeds meer door het geen de samenleving bereid en in staat is haar te laten doen. Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HETI BANGALORE Het kerkelijk le ven in India moet bevrijd worden van westerse invloeden en volledig worden „geïndiaseerd". Anders zal het christendom ondanks alle inspan ning en missie vreemd blijven aan de bevolking. Aldus protestantse en rooms-katho- lieke theologen in India op een ge meenschappelijk academisch congres. Gereformeerde jeugd nu ook naar Italië AMERSFOORT Voor deze zo mer heeft het Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk voor de eerste keer kampen georganiseerd in Italië. In totaal zijn er 41 kampen in het bui tenland, namelijk in Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Frankrijk, Denemarken en België. In het Friese merengebied worden 28 zeilkampen gehouden, terwijl op 18 verschillende plaatsen in ons land ruim honderd kampen zijn. Ongeveer 8000 jongens en meisjes doen er jaarlijks aan mee. In de leuke kampgids Wegwezen staat meer over de zomerplannen van het GJC. Deze is aan te vragen bij de afdeling ...kampwerk, Maliestraat la, Utrecht. Deze voorspelling is van prof. dr. E. W. Hofstee, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. En tegen de achtergrond van deze voorspelling sprak minister Lardinois vandaag in Wageningen de overtui ging uit dat hernieuwde bezinning over de structuur, de beschikbare mensen en de middelen in het land bouwkundig onderzoek noodzake lijk is. De minister sprak op de openings bijeenkomst van de feestweek ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de Landbouwhogeschool. Hij prees zijn voorgangers, die en het weten schappelijk landbouwonderwijs en het landbouwkundig onderzoek in institu ten op een plaats concentreerden. Daardoor werd Wageningen een wereldcentrum van landbouwkunde en hoeven geen grote afstanden te worden overbrugd om tot de noodzakelijke bundeling van onderzoek te komen. VERVAAGD Sinds 1918, aldus minister Lardinois, zijn de grenzen tussen fundamenteel en toegepast wetenschappelijk onder zoek vervaagd. Wij zijn thans bezig, nieuwe vormen van samenwerking voor het in de verschillende instituten ver richte onderzoek te bevorderen. Hij vertelde dat de stichting van een rijstziektecentrum in Wagenin gen wordt overwogen en dat er aan de hogeschool een ontwikkeling gaande is in de richting van een meer universele inslag der verschil lende studiespecialisaties, waardoor op verscheidene terreinen van de landbouwwetenschap de grens tus sen tropische en niet-tropische cate gorieën vervaagt. TUINBOUW De minister achtte het verder nodig tuinbouwkundige probleemstellingen te betrekken in de studie van algemeen landbouwkundige vakgebieden. De na druk zal zijns inziens veel meer gaan vallen op het onderscheid tussen plant aardige en dierlijke produktie en min der op de verschillen tussen akker- ROTTERDAM Wegens een (overi gens niet ernstige) aandoening van de rug heeft onze speciale verslaggever Link van Bruggen zijn reis door het Verre Oosten moeten afbreken. Dit weekeinde is hij uit Bangkok in Neder land teruggekeerd. De aangekondigde reportagereeks uit o.a, Vietnam on Korea zal voorlopig niet doorgaan bouw, weidebouw, tuinbouw en vee teelt. Bijzondere aandacht zal nodig zijn voor de opleiding van agrarische plano logen, die er aan meewerken dat de landbouw een zinvolle plaats houden het ruimtelijk patroon van de hoog ontwikkelde, dichtbevolkte samenleving van West-Europa. LONDEN Koningin Elizabeth van Engeland heeft aan drie negers die in Rhodesië ter dood waren ver oordeeld, voordat het blanke bewind onder -premief Smith zich ruim twee jaar geleden van Engeland losmaak te. gratie verleend. Hun vonnissen zijn gewijzigd in levenslange gevan genisstraf. Dit ingrijpen van de vorstin op verzoek van de minister voor Gé- menbest-zaken Thompson plaatst de regering in een moeilijk parket. Al geruime tijd is een juridische strijd gaande over de vraag of het bewind in Salisbury het recht heeft doodvonnissen ten uitvoer te leggen. De drie Afrikanen zouden vanmor gen in Salisbury worden opgehangen. Twee van hen kregen in 1964 de doodstraf wegens een aanslag met een benzinebom die een blanke het leven kostte. De derde kreeg dezelfde straf een jaar tevoren wegens een niet-politieke moord. P ki (Van een onzer redacteuren) f( DEN HAAG Tot ongeveer de- r zelfde conclusies als we zaterdag pu- P bliceerden. komt een tweede rapport over het bejaardenprobleem. Het ene 'j ontving minister Klompé zaterdag, L het andere vandaag. Het eerste van de federatie voor bejaardenzorg bepleitte integra tie van de bejaarden in de samen leving en daarom reserve tegenover het „opbergen" in bejaardentehuizen. Het tweede van de in 1964 in gestelde commissie onder leiding van het Kamerlid mevrouw Heroma-Mei link wil ongeveer hetzelfde, maar behandelt dan verder vooral het „dienstencentrum voor bejaarden". Er moeten, zegt het rapport, breed samengestelde plaatselijke of regio nale raden komen. Overheid en par ticulier initiatief moeten samen een goed bouw-, woonruimte- en opne- mingsbeleid gaan voeren. Maaltijden Minimum-voorzieningen In zo'n dienstencentrum: spreekuur van artsen, sociaal contact en recreatie, maaltijdenverstrekking, douchegele genheid en eventueel mogelijkheid de was te doen. Schakel de bejaarden bij de organisatie in, suggereert de commissie. Het dienstencentrum moet welbe wust in de samenleving worden geïntroduceerd. Onder „bejaarden" verstaat de commissie iedereen boven de 65 die niet helemaal voor zichzelf kan zor gen; een breder begrip dus dan „hulpbehoevenden". Het diensten centrum is er dan ook allereerst voor aanvullende hulp als boodschappen en de was doen, opdat de bejaarde zo lang mogelijk in eigen omgevinj kan blijven wonen. SCHAESBERGEN/ROERMOND Zondagmorgen hebben onge veer honderd kerkgangers aan het begin van de mis van half twaalf de kerk van het Eiske in het Limburgse Schaesbergen de monstratief verlaten uit protest tegen het ontslag van hun voor ganger, pastoor Miedema. Hun protest gold de wijze waarop ,de kwestie-pastoor Miedema zaterdag is behandeld op de~ vergadering van pastorale diocesane raad in Roer mond waar harde noten zouden wpr- (Vervolg van pag. 1) De drie doden zijn de 24-jarige R. Willaert uit Gremsbergen (België), zijn even oude echtgenote en hun tweejarig kindje. Zwaar gewond werden de 56-jarige heer K. Peters (de vader van mevrouw Willaert), zijn vrouw en hun zoon. De andere ongelukken in Zeeland gebeurden in Yerseke en in St.-An- naland. De dertienjarige J. A. Nous- sen uit Wemeldinge viel in Yerseke van de laadbak van de melkauto, waarop hij meereed, en kwam onder de wielen terecht. De achttienjarige W. Hage uit St. Annaland overleed in een ziekenhuis. Hij zat achterop de bromfiets die vanaf het erf van zijn ouderlijke wo ning de straat opreed en in botsing kwam met een auto. Italiaan AMBT-DELDEN —De 29-jarige in Apeldoorn wonende Italiaan G. Ch. heeft zaterdagavond een ernstig on geluk veroorzaakt waarbij twee mensen omkwamen en hijzelf en nog een andere automobilist ernstig wer den gewond. De Italiaan was op de linkerweg helft geraakt van de E8 in Ambt-Del- den en raakte daarbij eerst een door de 31-jarige student H. J. uit Delft bestuurde auto waarna hij frontaal In botsing kwam met een tweede au to, bestuurd door de 47-jarige J. N. uit Rotterdam. De auto van de stu dent sloeg over de kop waarbij de bestuurder ernstig werd gewond. De Rotterdammer en zijn vijftigjarige echtgenote overleden kort na de botsing. Een getuige, die achter de Italiaan heeft gereden, verklaarde dat deze vanaf Hengelo slingerend over de weg reed. Gezien de ernstige situatie van de Italiaan, kan nog niet worden vastgesteld of hij onder invloed was. AMMERZODEN De 24-jarige A. C. Verzijl uit Wijk en Aalburg is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn personenauto in Ammerzoden in de berm geraakt en via een boom in de sloot beland. Hij overleed ter plaatse. AMSTERDAM De 61-jarige me vrouw T. Vorstman-Gouwetor uit de hoofdstad is zaterdagavond bij het oversteken aangereden door een bromfiets. Zij overleed in het zieken huis. WINSCHOTEN De vijfjarige Annelles Meerman Is gistermiddag vlakbij haar ouderlijke woning In Midwolda verongelukt. Zij werd ge grepen door een auto toen zij plotse ling de weg overstak. (Door Jan J. van Capelleveen) MAKASSAR Het is mijn eerste nacht op Celebes. Plotseling word ik wakker. Ik zit ineens rechtop in bed: Machinegeweervuur! Vlak bij! Vindt er weer een botsing plaats tussen Islam en kerk? Ik bevind me in het huis van ds. A. Schipper, dat op 1 oktober overvallen werd door een groep jonge moslems. Een nieuwe aanval? Dan ineens barst een metalige stem los uit een luidspreker. Ineens besef ik waardoor ik wakker geworden ben. De oproep tot het mohammedaanse gebed, die nu klinkt vanaf de moskee aan de overkant van de straat, is opgenomen op een grammofoonplaat. Er zit een barst in. Het geluid van een machinegeweer werd veroorzaakt door het tikken van de naald in de breuklijn. Tijdens zijn reis door Indonesië sprak onze kerkredacteur Jan J. van Capelleveen zowel met kerke lijke als met moslemlelders. Hij maakte deze reis In het kader van de actie „Kom over de Brug" (Giro 7600, Amsterdam) die 20 miljoen gulden bijeen wil brengen voor 140 noodzakelijke projecten In de wereld. Zijn volgend artikel In deze serie hopen we woensdag te publiceren. Het beantwoordt de vraeg wat de kerken kunnen doen om de Islam niet nodeloos te irri teren. Ik ga weer liggen, maar slapen kan ik niet. Nauwelijks is de eerste plaat afgelopen, of er wordt een tweede opgezet. Deze is van iets be tere kwaliteit. Maar zo mogelijk nog luider klinkt de schreeuwerige stem over de oude kampong. Ieder moet kennelijk de oproep tot gebed kun nen horen, ook die christenen aan de overkant. Laat ze maar wakker worden. Moeten ze zich maar niet indringen in onze wereld. Een uur lang schettert de luidspreker boven mijn hoofd. Dan wordt het weer stil. Buiten is het nog altijd donker. Het is ook pas half vijf. De mensen die de dienst in de moskee hebben bijgewoond schuifelen weer naar huis terug. Maar ik kan de slaap niet vatten. Pas dan dringt tot me door, dat wat hier gebeurt in wezen niets an ders is dan wat iedere zondagmor gen in Nederland geschiedt, zij het daar iets later. Hier schettert een luidspreker. Bij ons galmt een kerk klok als oproep tot gebed. Voor het eerst besef ik, hoe onbe hoorlijk dit eigenlijk is voor an dersgelovigen. Die kerkklok paste in de tijd van het Corpus Christianum, toen iedereen geacht werd tot de kerk te behoren. Hij past niet meer in onze pluriforme maatschappij. Daar is de oproep tot het gebed voor eigen gelovigen een irriterende uit- Op het platteland wordt nog steeds geploegd met kar bouwen. Toch doet ook daar de moderne wereld snel haar intrede. daging geworden voor anderen. Er is nog een reden waarom zowel de roep van de Moskee, als het lui den van de kerkklok anachronismen zijn geworden. Ze zijn een schoolse manier om mensen te herinneren aan hun gebedsplichten. Ze zijn een symbool van het moeten, niet van het mogen. Ze passen niet in een mondig wordende wereld. Samen leven In een moderne maatschappij kan één bepaalde kerk niet zo maar zijn wil opleggen aan alle mensen. Ze moet cr rekening mee houden daf er mensen zijn die er andere opvattin gen op na houden. Ook Indonesië is bezig een moderne maatschappij te worden, waarin de islam zal moeten leren met andere gelovigen samen te leven. Niemand beseft dit beter dan ge neraal Soeharto, de waarnemend president. Toen in Makassar kerken geplunderd werden en in Medan jonge moslems en christenen elkaar bloedig te lijf gingen na een bijzon der felle pennestrijd tussen twee kranten, riep hij in Djakarta verte genwoordigers van de vier grote godsdiensten (Islam, protestantisme, rooms-katholieke en hindoeïsme) bijeen voor een gesprek. Tegelijker tijd gaf hij de goeverneurs van alle districten opdracht om soortgelijke besprekingen elders te organiseren. Het gesprek in Djakarta was geen onverdeeld succes. De islam stelde eisen waaraan de kerk vanuit haar evangelie niet kon voldoen. Sommi ge moslems willen een soort reli gieuze status quo, een verbod van overgang van het ene geloof naar het andere. Ze willen terugkeren naar het Nederlandse koloniale sys teem, dat bepaalde gebieden een voudig sloot voor het werk van kerk en zending. Die gedachte wezen de christenen af. Besluiten Ook in Soerabaja bleven de moei lijkheden niet uit. De islam eiste daar dat het gesprek zou resulteren in concrete besluiten, die wetskracht moesten krijgen. Nadat moeizaam enkele algemene conclusies waren geformuleerd, ging de goeverneur op eigen houtje bepaalde uitspraken aan de overeenkomst toevoegen. Prompt weigerden de rooms-katholie- ke gesprekspartners het stuk te on dertekenen. Ik kon er niet achter komen wat de protestanten hebben De goeverneur van Zuid-Cclebes wees ook gesprekspartners aan, maar daar zijn ze zelfs nog niet bij elkaar geweest om een voorzitter te kiezen. Ik kreeg sterk de indruk dat het gesprek daar niet alleen door de islam maar ook door de protestanten en rooms-katholieken getorpedeerd werd. Een pastoor in Makassar zei me ronduit, dat hij geen enkel heil in het gesprek zag. Moeizaam Enkele leden van de pro testants-christelijke Parkindo-partij noemden de voorgestelde besprekin gen een farce. Andere zeiden dat het principe niet zo dwaas is om onder linge geschillen op te lossen via gesprekken, maar dat de standpun ten te ver uiteen liggen. Een moeilijkheid is Makassar is dat de christenen daar geen ver trouwen hebben in de militaire commandant, die indertijd niets deed om de aanval op de kerken van 1 oktober te voorkomen. Hij is op het ogenblik bijzonder boos op de christenen, die hij ervan verdenkt in Djakarta geklaagd te hebben om hem zwart te maken bij de centrale regering. Het samen praten gaat dus maar moeizaam. En daarom gaat ook het noodzakelijk samenleven met aller lei moeilijkheden gepaard. Een wild Tussen Makassar en Rante Pao ligt de rijstschuur van Indonesië. De boeren hebben hun huizen op palen in de sawa's gebouwd om zo weinig mogelijk grond te missen. gerucht dat in (christelijk) Toradja- land een moskee verbrand is, kan in Makassar een nieuwe actie tegen de kerken ontketenen. In Medan was het plaatselijke is lamitische dagblad al weer een felle perscampagne tegen de christenen begonnen, ondanks het feit dat dat door de centrale regering verboden is. Voorlopig reageert de christelijke krant nog niet, totdat ook daar weer eens het bloed overkookt en dan is er weer een nieuwe botsing in de maak. Toch praten Er zijn streken in Noord-Sumatra waar bepaalde groepen van de islam christenen stoten onder de gordel toebrengen. Christelijke administra teurs van ondernemingen werden weggewerkt. Bepaalde christenen werden zelfs beschuldigd van com munisme en zitten op het ogenblik in politieke kampen opgesloten. Dergelijke feiten zouden onder- zodht moeten worden en met naam en toenaam op tafel moeten komen tijdens de gesprekken. Maar dat is waarschijnlijk een westerse manier van denken. De Indonesiër spreekt niet graag ronduit, zoals wij dat gewend zijn. Hij gebruikt een omslachtige manier om zijn ideeën op tafel te leggen. Daarom is het' de vraag of de westerse idee van het gesprek om de moeilijkheden op te lossen, ook bruikbaar is voor Indonesië. Heeft Soeharto zich niet al te zeer laten leiden door een westers denken, toen hij het eerste gesprek orga niseerde? In Indonesië heeft een gesprek bovendien tijd nodig. Mo gen we na één mislukte bespreking al zeggen dat de methode niet deugt? Dat is de vraag die aan de andere kant gesteld wordt. Soeharto is vast van plan om de gesprekken voort te laten zetten. De kerken zullen daaraan in ieder geval hun volle medewerking moeten geven, ook al ziet niet ieder de waarde ervan. den gekraakt. Wel is een afgezwakte,, motie aangenomen met alle stemmen, j De motie ging over verontrusting, die wordt uitgesproken over dé noodsituatie die in het Eiske is ontstaan vanwege het ontslag van pastoor Miedema. Een centraal or gaan, dat zaterdag is gevormd moet snel een commissie van goede diensten vormen voor een oplossing; Einde Dat de motie was afgezwakt was te danken aan de voorzitter van del raad, bisschop-Moors, wiens beleid ir de kwestie Miedema sterk wordt af gekeurd. Hij waarschuwde dat de raad niet bevoegd is zich uit te spre ken over benoemings- of ontslag kwesties, „Wil men anders, dan is dit het einde van de raad", aldus de bis- schop. Een incident deed zich voor aan 4 het eind van de vergadering toen on- derwijzer L. Huynen nog iets" over de kwestie wilde zeggen, maar de hem toegemeten tijd te kort vond en naar buiten liep. Misschien had hij al op een derge- Jijke gang van zaken gerekend, want in de gang deelde hij zijn woorden op papier uit. In de inhoud werd het door de bisschop gevoerde beleid in de kwestie-Miedema, als „armzalig gemanoeuvreer" aangeduid. De heer Huynen meent, dat de bis schop ernstig, wellicht fundamenteel, in gebreke blijft een beleid te voeren in overeenstelling met de huidige pastorale en humane situatie. DEN HAAG De levensverzeke ringsmaatschappij en, georganiseerd in de Nederlandse vereniging ter be vordering van het levensverzeke- ringswezen, en de samenwerkende i< vakorganisaties hebben overeenstem ming bereikt over een salarisverho ging voor het administratief perso neel van 4.5 procent per 1 januari jl. Waarschijnlijk door de duisternis misleid is gisternacht de 65-jarige ,n J.D.S. uit Harderwijk met zijn h fiets in een gracht gereden en ver- J dronken. NED. HERV. KERK Beroepen te Terneuzen (4e pred. pl.)'.Ri G. Zonneberg te Bunnik. Aangenomen naar Dussen (toez.): G. F. Smaling te So.hoonrewoerd. GEREF. KERKEN Bedankt voor Leeuwarden-Huizuni (vac J. Schelhaas): H. Dijkslag te Spijk (Gr.) (verb. ber.). GEREF. KERKEN (vrljgem.) Aangenomen naar Utrecht-noord^'1 west: R. Houwen te Hattem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-IJsselmonde: A. Hogerland te Werkendam. Weer in Enropa weer min. temp neersla 1? Kopenhagen cmbew. Londen licht bew. Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Frankfort München Ztirlch Genève Locamo Wenen Innsbrück Rome Madrid Majorca t. bew. geh, bew. geh.bew. geh.bew. zw. bew. half bew. geh bew. geh.bew geh.bew. mist zw. bew. sneeuw half bew. zw. bew. half bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2