BOMAANSLAGEN OP DRIE AMBASSADES in de maag naar vriendin In Zeeland tien doden op de weg Met mes JAMIN Ring rond Khe Sanh nauwer aangehaald Filantroop doet beroep op Rockefeller Rumoer rond Esso Tijger Daders nog spoorloos Brieven 1 mei-groep Terreur in Den Haag Maandag 4 maart 1968 - 48ste jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uw Straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam I I straat: I plaats: - J Inzenden aan Bureau van dit blad- I hokje zwart maken naar keuze Het fraaie voorjaarsweer heeft alle veldsporters volop kans geboden goed in beweging te komen. In de voetbalcompetitie hadden vrijwel alle lei dinggevende teams een uitstekend week-end. Rijs- oord kan zaterdag de eerste Westelijke kam pioen worden. SPHIIIK Zuinigheid is een grote bron van inkomsten. CICERO S Islam en kerk moeten leren samenleven pagina Kernmerk „Ik vind dit balspel niet leuk, maar die oude mensen zullen hel aardig vinden als wij mee doen." SICT Wil» DE BILT Tijdens het week einde veranderde de zuidooste lijke luchtstroming boven ons land in een noordwestcirculatie. Dit was het gevolg van het weg trekken van een hogedrukgebied naar Oost-Europa, terwijl zich bij Ierland een nieuwe hoge- drukcel ontwikkelde. Enkele kleine depressies, wel ke van IJsland naar het zuid oosten trekken, doen bij ons de wind nog wat toenemen en voeren geleidelijk nog vochtiger lucht aan zodat de bewolking wat dikker wordt en het weer zijn somber karakter behoudt. De temperaturen komen voor al 's nachts op een iets hoger niveau en de kans op enige neerslag neemt geleidelijk toe. DE BILT Veel bewolking met tijdelijk enige regen of mot regen. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen west en noordwest. Minder koude nacht, weinig verandering in mid- dagtemperatuur. het vermeend® onderdak van de Amsterdamse. Via de binnentrap stevende hij naar de zolder, klom op het dak en ging aan een lager gelegen platje hangen. Vervolgens schopte hij een ruit in en slingerde zich lening de op de derde etage gelegen woning bin nen. Slapen In afwachting van zijn gastvrouw bakte hij vast een eitje, zich nog onbewust van zijn vergissing. Nadat de man enige tijd in het huis had rondgescharreld, begaf hij zich boos, omdat de vrouw maar niet kwam opdagen, ter ruste. De benedenburen, die wisten, dat er niemand thuis kon zijn en aan een inbreker dachten, hadden inmiddels de politie gewaarschuwd. De politie brak de deur open. Zij bracht de boze en zich hevig verzet tende indringer naar het bureau, waar hij vertelde een mes te hebben ingeslikt. „Als ik in nood verkeer, slik ik altijd een mes in", zo ver klaarde hij tegenover ongelovig luisterende politiemannen. Een telefoontje met hun collega's in Eindhoven bevestigde echter de bewering van de arrestant. Hij zou onder de littekens zitten van vroege re operaties. Met spoed werd de man toen afge leverd in het Binnengasthuis waar onmiddellijk een röntgenfoto werd gemaakt. Deze wees uit, dat 's mans maag wel een deel van een kleerhan- gertje, maar zover kon worden beke ken, geen mes bevatte. Het hangertje, dat hij reeds in een vroegere „noodsituatie" zou hebben ingeslikt, zal nu, met het nog niet opgespoorde mes, operatief worden verwijderd. Verstandig TAE RADICALEN binnen ARP en CHU hebben nog geen blijk ge geven van voornemen, de uitgetreden KVP-radicalen te volgen. Wfl achten dat een verstandige houding. Alleen al het feit dat zovele radica len in de KVP zijn achtergebleven levert het bewijs dat zij het klimaat binnen hun party nog voldoende gun stig achten voor hun denkbeelden. De radicalen binnen ARP en CHU kunnen trouwens moeilijk beweren dat van de kant van de opperste par tijleiding aan hun streven geen aan dacht wordt geschonken. Het is voor aanhangers van wat anders getinte opvattingen bijna om jaloers van te worden. Het achterblijven van zovele radica len binnen de KVP toont verder aan. dat ook door het vertrek van een aantal hunner die partij wezenlijk niet is veranderd. Daarom blijven wij ons afvragen waarom dat gesprek tussen „de acht tien" eigenlijk geen voortgang zou kunnen vinden. Wat de ARP-radica- len op dit punt lyken te vragen, af breking namelijk van het gesprek, komt ons voor zonder meer over vraagd te zijn. Voor het overige immers zijn voorshands verstandig genoeg. Ondemocratisch TAE bomaanslagen op de ambassades betekenen kortweg een onzin nige daad. Zij zijn een democratische samenleving, als Nederland het voor recht heeft te zijn, onwaardig. De daad was primitief, maar gevaar lijk. Zij was mogelijk bedoeld als een protest tegen ondemocratische regimes elders, maar het protest was van uiterst merkwaardig karakter, immers in zichzelf zo ondemocratisch als het maar zijn kan. Er bestaat in ons land gelegenheid te over om op democratische wijze zijn voorkeur voor bepaalde rege ringswijzen tot uitdrukking te bren gen. Er is thans bovendien een demon stratievrijheid die zó ver gaat dat ze op haar beurt allerlei bezorgde vra gen oproept. Een links-extreem Duits student heeft bijvoorbeeld al volop de kans gekregen, onruststokend werkzaam te zijn. Men gaat zich dan afvragen, hoe ver de slingerbeweging nog moet gaan vóórdat de bezinning zich laat gel den. NEW YORK De Amerikaanse belegger-filantroop Stewart R. Mott heeft gisteren in een reusachtige ad- vertentfe over twee pagina's in de New York Times en acht kranten in Michigan een beroep gedaan op gou verneur Rockefeller van New York, mee te dingen naar het presi dentschap. Mott, die in totaal 24.000 dollar moest neertellen voor de advertentie, feliciteerde gouverneur Romney van Michigan met diens besluit zich als republikeins gegadigde terug te trek ken en zegde Rockefeller 50.000 dol lar toe voor zijn campagne, op drie voorwaarden. De gouverneur moest zijn kandida tuur voor 15 maart bekendmaken, de lezers van de advertentie moesten in totaal 10.000 dollar voor de campagne beschikbaar stellen en Rockefeller (Advertentie) Het gerucht circuleert dat er iets opzienbarends gaat gebeu ren met de Esso Tijger. Wat precies? Alle Esso medewerkers zwijgen. De tijger zelf heeft het te druk voor commentaar. Heel Nederland wacht gespannen af. Opvarenden van Anne Herfurtli gevonden ROTTERDAM In de Libische haven Derna is zaterdag het stoffe lijk overschot gevonden van de twee de machinist H. Tijhof, opvarende van het ms Anne Herfurth. Hij was een van de twee zeelieden van het schip die vrijdag vermist raakten na een zware storm. De kapitein is nog steeds niet gevonden. De rederij neemt aan dat het schip op drift is geraakt en daarna vast liep. Uit IJmuiden is een sleepboot van Wijsmuller op weg naar de Anne Herfurth. De schade aan het schip zou niet groot zijn. Na het vlot sle pen zal de kustvaarder vermoedelijk de reis naar Griekenland kunnen vervolgen. diende zijn standpunt inzake de oor log in Vietnam te verduidelijken en te komen met een plan voor een vreedzame regeling van de kwestie. AMSTERDAM Een ver gissing met het adres van een vrouw, zijn brutaliteit en zijn zenuwen hebben zaterdagavond de 36-jarige Eindho venaar H. B. H. wegens huisvredebreuk achtereenvolgens op een Amster dams politiebureau en, voor het ondergaan van een operatie, in het ziekenhuis doen belanden. Het avontuur begon vrijdagavond toen hij in de binnenstad een 32-jari- ge vrouw ontmoette, die kennelijk van hem gecharmeerd was. Zij gaf haar nieuwe vriend haar adres in de Pieter Vlamingstraat, Zij sprak mèt hem af hem de volgende avond bij haar thuis te ontvangen. Welgemoed richtte de Brabander zaterdagavond zijn schreden naar de opgegeven straat in Amsterdam-Oost. Hij vergiste zich echter in het huisnummer en belde aan bij de ver keerde woning, waar op dat ogenblik niemand thuis was. Enigszins geërgerd, omdat de deur gesloten bleef, verschafte hij zich toegang tot (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Kranten en persbureaus in Den Haag en Lon den kregen vanmorgen een brief van een zich „1 mei groep, revolutionaire solidariteitsbeweging" noemende afzender. Er wordt niet gesproken over de bomaanslagen van dit week einde op de ambassadegebouwen in Den Haag. Maar wel wordt gezegd dat rechtstreekse revolutionaire actie gerechtvaardigd is tegen de „wereldomvattende tereurplannen van de Verenigde Staten". se en Portugese ambassades die in de vroege zondagmorgen door bom men werden beschadigd. De brieven (de in Londen ontvan gen exemplaren waren ook in Lon den gepost) begonnen met het ver zoek: „Geef dit door aan de moor denaars van het Pentagon en het Witte Huis". Het AFP in Den Haag had onge veer een maand geleden een soort gelijke brief, in het Spaans gesteld, ontvangen. Deze brief, van dezelfde afzender afkomstig, was in Frankrijk gepost en hield een fel protest tegen dictatoriale regimes in. Geen spoor De eerste explosie deed zich voor bij de Spaanse ambassade aan het Lange Voorhout. Tijdens de zogenaamde ambassa- deronde, bemerkten twee agenten za terdagnacht om kwart over een bij de Spaanse ambassade een vreemd voorwerp, dat in een grote envelop was gewikkeld. Het leek op een bom en daarom werd zowel de recherche als de brandweer gewaarschuwd. Een rechercheur nam het projectiel in zijn hand en hoorde een sissend ge luid. Bliksemsnel gooide hij het voor werp de lucht in. Vrijwel op hetzelf de moment explodeerde de bom. Vier agenten en vijf brandweerlieden klaagden over suizende oren. Van het ambassadegebouw sneuvel den binnen en buiten vele ruiten. In het gebouw was alleen de huisbe waarder aanwezig. De explosie was zo hevig dat ook ruiten sprongen van de tweede verdieping van de naastgelegen Koninklijke Biblio theek. Vorig jaar maart werd op de Spaanse ambassade een aanslag ge pleegd met een Molptov-cocktail. Er ontstond toen grote schade in de werkkamer van de ambassadeur. Voor vervolg zie pag. 5 VEENDAM Een Turkse arbeider heeft gisteren in Veendam een 27-ja- rige vriendin met een mes in de buik gestoken. Het slachtoffer moest naar een ziekenhuis worden gebracht waar operatief werd ingegrepen. De dader was zo geëmotioneerd dat hij cok zichzelf enige steken in zijn buik toebracht in een poging tot zelf moord. Ook hij moest naar het zie kenhuis worden gebracht. Waarschijnlijk is de man door jaloe zie tot zijn daad gebracht. MIDDELBURG Zeeland heeft zaterdag een triest record gevestigd. Nog nooit werden in één provincie op één dag in het verkeer zoveel slachtoffers ge teld: tien doden, tien zwaar- en vier lichtgewonden. Het eerste ongeluk gebeurde 's middags om twee uur op de rijksweg tussen Zierikzee en de Zeelandbrug. Na een inhaalpoging begon een auto, waarin twee dames en drie meisjes zaten, door onverklaarbare oorzaak te slingeren en kwam op de linker weghelft frontaal in botsing met de auto van familie Flikweert uit Nieu- werkerk (Z.). Uit de eerste wagen kwamen om het leven mevrouw A. G.- Stel-Versteeg (52) uit Eindhoven, me vrouw H. H. Stel (22), die de auto bestuurde, het dertienjarige meisje N. W. Lindenberg, beiden uit Goes, en de tienjarige J. J. Stel uit Eindho ven. Het tweelingzusje van de laatste werd ernstig gewond. Uit de andere auto verongelukte mevrouw J. Flikweert-Dalebout (31) uit Nieuwerkerk. Haar man en twee zoons raakten ernstig gewond. De be trokken auto's moeten zeer snel heb ben gereden. Enkele uren later botsten op de rijkswegkruising bij de Zeelandbrug twee auto's forntaal. De inzittenden uit de auto komende uit de richting Goes, de 42-jarige J. H. Hendriksen en zijn echtgenote, werden zwaar ge wond. Hun twee kinderen liepen lichte verwondingen op. De inzitten uit de auto, komende uit de richting Zeelandbrug, werd eveneens zwaar gewond. Het is de echtgenote van ds. Visbeek uit Kats. Haar twee kinderen werden licht ge wond. Op de rijksweg Hulst en Perkpol- der kwamen tegen zes uur bij een ongeluk drie mensen om het leven en werden er drie zwaar gewond. Allen zaten in een personenauto, waarvan de bestuurder blijkbaar geen voor rang heeft gegeven aan een tankauto. Voor vervolg zie pag 2 Dit is brigadier K. Wilts van de Haagse politie. De rechercheur is door het oog van de naald gekro pen. Voor de Spaanse ambassade nam hij een voorwerp in de hand dat een eigenaardig sissend geluid maakte. Hij wierp het weg, waar na de primitieve bom want dat was het nog voordat deze op de grond was neergekomen, ont plofte. De in Den Haag door de kantoren van de persbureaus AFP en Reuter ontvangen brieven waren in het Engels en in het Spaans gesteld en blijkens het poststempel in Den Haag gepost. De brieven houden ook een protest in tegen de „Griekse, Spaanse en Portugese dictaturen" en het waren juist de Griekse, Spaan- wurgende ring rondom de ba sis Khe Sanh te doorbreken. Maar de duizenden kilo's bom men konden niet verhinderen, dat de Noordvietnamezen zich dichter naar de basis toewerk ten en nu tot op 100 meter ge naderd zijn. Zij doen dit via een ingenieus stelsel van onder grondse loopgraven. Een van de zwaarste aanvallen tot nu toe is nog afgeslagen. Ongeveer 500 Noordvietnamezen sprongen uit hun loopgraven en probeerden stor menderhand een Zuidvietnamese stel ling, ongeveer 200 meter voor de Amerikaanse posities te vernieti gen. De Amerikanen zelf noemden deze stelling een .zelfmoord-positie". De Zuidvietnamezen trokken zich te rug en vroegen artillerievuur op hun eigen loopgraaf aan. Nadat de Noord vietnamezen weer teruggetrokken waren, werden zeven gesneuvelden gevonden. Dien Bien Phoe De bombardementen moeten nu zo dicht bij de basis zelf worden uit gevoerd, ongeveer een kilometer, dat de verdedigingswerken ook nog scha de kunnen oplopen. Het aanvankelijk optimisme van de Amerikanen, dat Khe Sanh absoluut verdedigbaar was wegens onder meer onbelemmerde schootsvelden, is wel wat getemperd. De Noordvietnamezen gebruiken de zelfde taktiek als bij Dien Bien Phoe: via een netwerk van loopgraven de ring nauwer aanhalen. Het overwicht in de lucht van de Amerikanen wordt op deze wijze tot een minimum te ruggebracht. Belegerden houden serieus reke ning met gevechten van man tegen man en dat moet voor de 5.000 ma riniers een nachtmerrie zijn, gezien de overmacht van de Noordvietna mezen: 20.000. De gevechten blijven allerminst tot Khe Sanh beperkt. Vlakbij Sai gon is een Amerikaanse compagnie in een hinderlaag gevallen. 48 Ameri kanen werden gedood en 28 gewond. Dit betekent een van de grootste ver liezen bij één gevecht. De Utrephtse protestdemon stratie met de gewraakte leuzen waartegen politie en justitie tot nu toe zijn opgetreden. Behalve op doeken werden de leuzen ook in spreekkoren uitgeschreeuwd. Dit was vanmorgen bet enige nieuws over de bomaanslagen, die in de nacht van zaterdag op zondag aanzienlijke schade in Den Haag te weegbrachten. Van de daders nog geen spoor. Tientallen ruiten sneuvelden en stukken van een deur, een stenen stoep en een muur werden weggesla gen door de kracht van drie explo sies, die binnen enkele uren de nachtelijke stilte van de Haagse binnenstad verstoorden. Zes brandweerlieden en vier poli tiemannen, die op het ogenblik van de explosie bij de Spaanse ambas sade waren, moesten zich in het zie kenhuis aan de Zuidwal laten be handelen. Acht van hen zijn wegens gehoorstoornissen voorlopig op non- actief gesteld. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft zyn verontschuldigingen aangeboden. Er wordt een diepgaand onderzoek ingesteld. Een permanente bewaking is ingesteld zowel bij de getroffen ambassades als by de ove rige diplomatieke vertegenwoordigin gen. Het hoofd van het arrondissementsparket, de Officier van Justitie mr. W. A. Rosingh, bij de zwaar beschadigde voordeur van de Griekse am bassade. De hal van dit gebouw liep flinke schade op. KHE SANH Reusachtige B-52 bommenwerpers hebben dit weekeinde geprobeerd de nieuwe abonnee: morgen voordeel 1 nootjes, toffees 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1