Gebruik kernwapens bij ontzet Khe Sanh" Lübke: Ik heb geen kampen helpen bouwen Vietnam-oorlog veroorzaakt aanbod van aandelen in VS Grootste vraag naar goud sinds november V«HOaK m*aht Amerikaans Congreslid Mendel Rivers: Sihanoek dreigt met aftreden Clifford beëdigd als minister Voormalige CDU afgevaardigde veroordeeld Emmerich Danzer prolongeerde wereldtitel Amsterdamse „joffer (87)" overleden Opnieuw verlies voor Donner Burg. Schipper lid van Kamer Sneltrein stopte buiten schema voor bloeddonor 196! 9 ZATERDAG 1 MAART 1968 ia gi lamer d Zit c do* irituel e op. ni, éj naa ineerd len lende 'aeuvi •lgend eest iet d kkend stij t.lich! ma: nd^ rakte epend in ee cilian klank d in di •d. hreve vol) ha at mt achtei va werl ti ei ;n. D waar direr esteld han Davi J ziji 4 0,*SOAG 5 6 tyAAt) t 7 MAARt 8 *AtE«OAg 9 "Wdaq *11 tMftr d"*sda Q 12 toAAftr VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN +VAKBEURS KARWEI+FILM EN FOTO Geopend van 9-17 uur Voordelige reis/entreebiljetten zijn op de stations verkrijgbaar In Londen is dezer dagen de nieuwe hoedenmode voor het voorjaar ge presenteerd. Hier een ontwerp van Vernier: een hoedje dat geheel van gefineerd hout is gemaakt. PNOMPENH Prins Norodom Si hanoek heeft gisteren gedreigd af te treden als staatshoofd van Cambodja als de onder communistische leiding staande „rode Khmer"-opstandelingen hun ondermijnende activiteiten niet staken. „In een dergelijke situatie zou het leger de macht in handen nemen en zou Cambodja een tweede Zuid-Vietnam worden", zo zei Siha noek. WASHINGTON De nieuwe Ame rikaanse minister van defensie, Clark Clifford, is gisteren door opperrech ter Earl Warren in het Witte Huis beëidigd in aanwezigheid van presi dent Johnson en diens voornaamste medewerkers. De 61-jarige Clifford volgt Robert McNamara op die donderdag het Pentagon na een ambtstermijn van ruim zeven jaar heeft verlaten. Clif ford wordt beschouwd als voorstan der van een harde koers in Vietnam. WASHINGTON De voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den vindt het 'a-moreel, a-militair, onchristelijk en on-weet-ik- wat-nog-meer' dat geen tactische kernwapens worden gebruikt om de Amerikaanse troepen uit hun geïsoleerde positie hij de basis Khe Sanh te bevrijden. „Wij hebben tactische wapens. Wij kunnen niet lijdelijk toezien, dat on ze mannen stelselmatig worden ver nietigd", aldus liet democratisfie congreslid Mendel Rivers in een vraaggesprek met het persbureau Reuter. Mendel Rivers zei er niet zeker van te zijn of de Amerikanen in Vietnam het met conventionele wa pens kunnen redden. Zijns inziens moeten de belegerde soldaten in Khe Sanh ook toestemming hebben om verder uit de basis te komen, inplaats van daar te zitten als gemakkelijke doelwitten. Geen offensief Amerikaanse B-52 bommenwerpers lieten gisteren hun bommen dichter dan ooit bij de bedreigde basis val len. Zij bombardeerden Noordvietna- mese stellingen op anderhalve kilo meter van de basis. President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft voorspeld dat de Vietcong niet voor mei in staat zal zijn een offensief te beginnen van een omvang en intensiteit als het TET-offensief. De Vietcong was nu bezig haar eenheden te 'hergroeperen. De president zou ook gezegd heb ben dat de Vietcong aan een „doel van een meer politiek en dringender karakter" de voorkeur zal geven bo ven een grootscheepse aanval op Khe Sanh. KASSEL Een rechtbank in Kas sei heeft gisteren de voormalige CDU-afgevaardigde Wilhelm Gon- trum veroordeeld tot vijf maanden voorwaardelijke gevangenisstraf,, om dat hij als voorzitter van een vereni ging voor gezinsvakantiehuizen met valse papieren 205.000 mark zou heb ben losgekregen voor de bouw van twee vakantiehuizen. De rechtbank achtte bewezen dat Gontrum, die ook geestelijke was, misbruik van zijn functie had ge maakt, ook al had hij met inzet van zijn gehele persoonlijkheid iets goeds tot stand gebracht. In 1963 had een rechtbank te Gies- sen Gontrum tot negen maanden on voorwaardelijk en een boete van 5.000 DM veroordeeld. Dit vonnis werd in een nieuw proces in Kassei ongedaan gemaakt. Amerikaanse en Zuidvietnamese vlooteenheden hebben gisteren ver hinderd dat Noordvietnamese treilers landstrijdkrachten van wapens voor zien. De wapenbevoorrading over zee was volgens een Amerikaanse woord voerder de grootste infiltratiepoging uit de Vietnamese oorlog. Drie boten vol met munitie werden door de vlooteenheden buitgemaakt. Een vierde treiler wist naar open zee te ontkomen. Van de drie die naar de kust tradhtten te ontkomen werden er twee in brand geschoten; de derde werd door de Noordvietna mese bemanning opgeblazen. Terwijl de Noordvietnamese trei lers werden onderschept, beschoten vliegtuigen de aan de kust op be voorrading wachtende Vietcong-een- heden. De Amerikanen gaan volgens een officiële bekendmaking een „vooruit geschoven hoofdkwartier" vestigen te Phoe Hai, bij de keizerstad Hoe-é, ter coördinering van de operaties in de vijf noordelijke provincies van Zuid-Vietnam. De leiding daar krijgt generaal Creighton W. Abrams, de plaatsvervanger van de Amerikaanse opperbevelhebber, generaal Westmo reland. Het centrale hoofdkwartier bevindt zich op de vliegbasis Tan Son Nhoet. KUNSTRIJDEN GENEVE De 24-jarige Oosten rijker Emmerich Danzer heeft zijn wereldtitel bij het kunstrijden gepro longeerd door met een schitterende kiir de Amerikaan Tim Wood, die na de verplichte figuren nog de leiding hadl naar de tweede plaats te verwij zen. Danzer nam daarmee revanche voor zijn bescheiden en aangevochten vierde plaats tijdens de olympische spelen. Danzer, die met de strijd om de wereldtitel zijn amateur-carrire afsloot, had na dertig seconden in kiir reeds alle gangbare dubbelspron- gen getoond. Tim Wood had in zijn kür te weinig inhoud om zijn voorsprong op Danzer te behouden. Hij had na twee minuten slechts twee sprongen gemaakt. Peggy Fleming, de Amerikaanse kunstrijdster, die in Grenoble Olym pische kampioene werd, is bijna ze ker van haar derde wereldtitel. De 19-jarige Amerikaanse vergrootte vrijdag bij de verplichte figuren haar voorsprong op de Oostduitse Gabriele Seyffert tot bijna 75 punten. Zij is daardoor bijna niet meer te verslaan, ook al zou zijn zaterdag bij de Kür verschillende malen ten val komen. Niet alle soldaten die een „hete oorlog" in moeten, komen terug. Tienduizenden moeders, wier zonen vechten in Vietnam, weten dat maar al te goed. Is het een wonder dat de dag-in-dag-üit verkropte angst en spanning los breekt in nauwelijks uit te spre ken vreugde als „hij" dan einde lijk tóch terugkeert? Het is „zo maar" een foto. Een foto van een Amerikaanse moeder, die haar zoon verwelkomt na zijn behou den terugkeer van het Vietna mese front. Een foto die boek delen spreekt BONN In een rede voor radio en televisie heeft presi dent Lübke van West-Duits- land gisteravond de ernstige beschuldiging van de hand ge wezen, dat hij in de Tweede Wereldoorlog betrokken is ge weest bij de bouw van barak ken voor concentratiekampen. Een zeer bewogen Lübke (73) zei dat de belasteringen aangegrepen werden door mensen, die weliswaar geen communist zijn, maar die de strijd hebben aangebonden met de politieke orde in de Bondsrepubliek. Gearresteerd In het kort ging de president zijn verleden na. In 1934 werd ik gearres teerd. Ik was directeur geweest van een landbouwonderneming, die in 1933 door de nationaal-socialisten werd opgeheven. In de oorlog was iedereen die geen soldaat werd, arbeidsplichtig. Ik werkte toen bij het Berlijnse archi tectenbureau Schlempp, dat kort na het uitbreken van de oorlog verplicht werd tot dienst aan de „algemene bouwinspecteur in de rijkshoofdstad" (Berlijn - red.) Dit bureau werd be last met het ontwerpen en het hou den van toezicht. De uitvoering van Koersen dollar en pond sterk gedaald LONDEN Een nieuwe gold-rush begint in Europa aan kracht te winnen, hoofdzakelijk door geruchten over de toekomst van het pond en de dollar. In Zürich bestond gisteren een grote vraag naar goud en kwam de dollar onder druk te staan als gevolg van geruchten over een mogelijke wijziging van het Amerikaanse goud- verkoopbeleid dat president Johnson dit weekeinde zou bekendmaken. (In AMSTERDAM Gistermiddag is overleden de schilderes Johanna Eli sabeth WestendorpOsieck. Zij is 87 jaar geworden en is een van de groep „De zeven Amsterdamse jof fers." Sinds 1912 behoorde zij tot de groep die door het impressionisme beïn vloed, de naturalistisch-coloristische traditie op eigen wijze voortzette. In 1919 huwde zij met mr. H. K. Westendorp, die het Aziatisch mu seum te Amsterdam heeft gesticht. Tijdens reizen van haar man naar het Oosten maakte zij vele aquarellen. Voorts schilderde zij landschappen, stillevens en portretten. Van haar grafisch werk zijn twee uitgaven verschenen: „Etsen naar oude Amsterdamse tuinhuizen" en „Etsen van oude Amsterdamse ge velstenen." bankkringen staat men sceptisch te genover deze berichten). In verband met de geruchten uit Zwitserland was de vraag in Londen gisteren groter dan tot nu toe dit jaar. De omzet van goud werd gisteren op dertig tot veertig ton geraamd, het dubbele van de verkoop van donder dag. De normale omzet op de Lon- dense goudmarkt is vier tot vijf ton. De koers van het pond sterling in het begin van de handel op de Lon- dense wisselmarkt daalde met tweeëntwintig punten tot twee dollar 40,07 cent, het laagste peil van dit jaar. De vraag naar goud in Parijs was 3,4 miljoen dollar, de grootste omzet sinds 22 december. Als gevolg van de onrust in financiële kringen liepen de prijzen van zilver, platinum en palla dium op de Newyorkse markt om hoog. EERSEL In de vrijdag gespeelde derde partij van de tweekamp Gligo- ric f=t Donner heeft de Nederlandse grootmeester opnieuw verloren. Gli- goric leidt nu met 2V»Vs. Ofschoon het duel teleurstellend voor Donner verloopt, viel ook vrijdag weer in schaaktéchnisch opzicht veel te ge nieten. In een konings Indische partij bracht Donner een gedurfd pion-of fer, dat „spel" had kunnen opleveren. Daartoe zouden echter nauwkeuri ge analyses zijn vereist. Nu behield Gligoric echter de pion. Hij smoorde het initiatief van zijn tegenstander terwijl hij er zelfs ook nog in slaagde een tweede pion te winnen. Het daar na ontstane eindspel bood vage re misekansen Donner had het loper- paar tegen het paardenpaar doch Gligoric speelde uitermate nauwkeu rig naar een technisch gewonnen stand. De partij vergde 31 zetten. In de vierde partij heeft Donner wit. DEN HAAG De burgemeester van Kruiningen, A. Schipper, is door de voorzitter van het centraal stem bureau benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. De heer Schipper, die het P.v.d.A.-kamerlid R. Laan die is benoemd tot burge meester van Zaandam zal opvol gen, zal de benoeming aanvaarden en wordt vermoedelijk dinsdag beëdigd. De heer Schipper is van plan bur gemeester van Kruiningen te blijven. Hij zal zich in de Tweede Kamer in het bijzonder bezighouden met zaken betreffende binnenlands bestuur, en vermoedelijk lid worden van de com missie voor de verzoekschriften. FINANCIEEL WEEKOVE1IZICHT Tom Okker. de Nederlandse ten niskampioen, heeft vrijdag tijdens een in- vitatietornooi op overdekte banen in Kingston grote indruk gemaakt door een overwinning op de Spaanse Daviscupspeler Jose Luis Arilla. Okker zegevierde in twee sets: 64 6—4. Daarvoor had Okker even eens in twee sets de Jamaicaan Richard Thompson verslagen. De cijfers In deze partij waren 6—2 6—H. NIJKERK De sneltrein AmsterdamGroningen is gistermorgen om kwart over elf gestopt in Nijkerk om een bloeddonor zo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis in Zwolle te vervoeren. De man had uit een ziekenhuis een oproep ontvangen om zo snel moge lijk bloed af te staan, vermoedelijk voor een familielid. Alhoewel hij wist dat de sneltrein naar Groningen altijd zonder stoppen Nijkerk voorbij raast, legde hij zijn probleem voor aan de stationschef. Onmiddellijk werd het sein op onveilig gezet, om de trein tot stoppen te dwingen. Het opont houd duurde slechts enkele ogenblikken. Het is nog nooit voorgekomen dat een sneltrein voor een bloeddonor stopte en dat beaamde de stationschef ook: „Ik ben al 28 jaar bij de Spoor wegen, maar mij is zo'n geval nog niet bekend", zei hij. AMSTERDAM Deze week stelde de Newyorkse beurs teleur en daarom werd er ten onzent een grote terughoudendheid in acht genomen. De vrees voor een uitbreiding van de oorlog in Vietnam en nieuwe beperkende maatregelen te nemen door pre sident Johnson, veroorzaakte in Amerika aanbod van aandelen. Toch kunnen we vaststellen, dat de weerstand van de Amster damse markt groot is geweest onder invloed van de mooie resultaten van het Unilever- concern, dat zelfs tot een divi dendverhoging is overgegaan. Dc activiteit op de emissicmarkt duurt onverminderd voort. Nauwe lijks is de uitgifte van ƒ150 miljoen 6l/t pet. obl. Bank voor Ned. Gemeen ten met goede uitslag bekroond, of nieuwe geldzoekers hebben zich aan geboden. Ditmaal is de Kon. Lucht vaart Mij aan de beurt om een be roep te doen op de open kapitaal markt. De Ned. Bank treedt nl. regelend op, zodat het geen onverantwoord dringen om de gunst van beleggers wordt. De K.L.M. zal een 7 procents le ning, groot 100 miljoen uitgeven, waarover dezer dagen nadere gege vens zullen worden verstrekt. De vo rige uitgifte van obligaties, in 1962 kreeg staatsgarantie, maar intussen is de positie van onze lcohtvaartmaat- schappij zodanig verbeterd, dat dit maal de garantie van het rijk wel ge mist kan worden. De K.L.M, staat voor grote investe ringen met betrekking tot de vloot- vernieuwing. In 5 jaar tijd moet voor een slordige 800 miljoen worden geïnvesteerd, voor een deel te vinden in ingehouden winsten, verkoop van oudere types vliegtuigen, afschrijvin gen en voor de rest zal er geleend moeten worden. De aand. K.L.M. wa ren gevoelig lager door het vooruit zicht van een grote obligatielenihg en daalden van 197 tot 179. Voor de verandering komt de Bank voor Ned. Gemeenten weder met een nieuwe uitgifte van spaarbrieven tot een zodanige bedrag als tit en met 29 april a.s. geplaatst zal kunnen wor den. Daar zal wel een 25 miljoen mee gemoeid rijn, denkt; men op de beurs. De rente, waarop de spaar brieven zullen zijn gebaseerd, be draagt 6'/j procent, terwijl 6 pet. zal worden vergoed over de rente op rente. Tenslotte heeft de Verffabriek Vet- tewinkel aangekondigd te zullen ko men met een converteerbare obliga tielening van bijna ƒ4 miljoen, waar bij de houders van aandelen recht van voorkeur zullen verkrijgen. Geen ontspanning In het verslag van de directie der Friesch-Groningsche Hypotheekbank wordt de verwachting uitgesproken, dat dit jaar geen ontspanning op de kapitaalmarkt zal komen. Deze opinie vindt haar grond in het feit, dat er een grote investeringsbehoefte bij overheid en bedrijfsleven bestaat Daarnaast oefent de Amerikaanse houding ten aanzien van de bescher ming van de dollar een ongunstige in vloed uit op de kapitaalrente. Zoals men weet, zijn ook wij van oordeel, dat voorlopig weinig uitzicht bestaat op een lagere rente. We mogen blij zijn, als dit jaar de rentevoet op 6 en 6Vi pet voor prima obligaties zal komen. In het bovengenoemd verslag van de Friesoh-Gron. Hypotheekbank wordt ten aanzien van de prijsont wikkeling van onroerend goed gesteld, dat „jarenlang de mening heeft post gevat, dat deze alleen maar omhoog kan gaan. Het recente verleden heeft ons wel het tegendeel geleerd." De directie verwacht grote prijsschommelingen. Ten aanzien van de eigen woningbezitters, die met be hulp van overdreven subsidies en fi nancieringsfaciliteiten met garantie van de overheid een woning hebben betrokken, wordt opgemerkt, dat ze aan die woning vast zullen blijken te zitten. Op het moment, dat zij zich elders willen vestigen, zullen zij geen koper vinden. Is dit niet te somber getekend? On getwijfeld is de prijsvorming van on roerend goed de laatste jaren onge zond geweest. Een aantal jaren gele den bleef de prijsstijging van wonin gen veel te lang uit, maar toen men ontdekte, dat onroerend goed „ont roerend goed" ging lopen, was het, alsof men goud aanraakte, zodra men een pand kocht. De schaarste aan woonruimte, de huurpolitiek, de subsidieregelingen, de inflatie hebben de_ markt van onroerend goed sterk beïnvloed. Het geld is nu duur ge worden voor het geven van hypothe ken, de schaarste aan woonruimte is verminderd, de geldontwaarding gaat in een kalmer tempo voort, de huren trekken onvoldoende op, de wilde kooplust voor onroerend goed heeft plaats gemaakt voor ruim aanbod, speciaal in bepaalde typen huizen. Voorlopig zit er weinig perspectief in de huizenmarkt, dunkt ons. Maar alarmerend vinden wij de si tuatie bepaald niet, want op de duur kunnen, na een stabiliseringsproces, de huizen weer in prijs gaan stijgen, daar de lonen en prijzen, naar ver wacht wordt, verder omhoog zullen gaan. Openbaring Van de internationale aandelen trad vooral Unilever op de voorgrond. De cijfers over het vierde kwartaal wa ren voor de beurs een openbaring. De nettowinst steeg voor het hele con cern met bijna 50 procent, waarbij vooral de Ned. Unilever zich van de beste kant liet zien. Voor het hele jaar gerekend, is de nettowinst van het concern met ruim 16 procent toe genomen, ondanks de devaluatie van het pond sterling. Deze netto winst komt uit op 12,30 per aandeel, waarvan slechte 4,67 aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd. Voor de zelffinanciering van het bedrijf worden dus vele mil joenen ingehouden. Toch profiteert de aandeelhouder van de betere resultaten, want vorig jaar werd slechte ƒ4,21 aan totaal dividend be taald. Hij krijgt echter geen agio-bo nus! De koers van cert Unilever verbe terde deze week van 107,90 tot ƒ113,80; het slot kwam gisteren ech ter op ƒ111,80. Philips Gloeilampen hield rich ook prima en hier trad een verbetering in van ƒ118,70 tot ƒ122,80, slot ƒ122.-. Alg. Kunstzijde Unie heeft een onveranderd slotdivi- dend over 1967 aangekondigd, zodat de totale uitkering 3,60 dus 18 pet (onv.) zal bedragen. Dat viel de beurs beslist mede, maar tot een koersver- be tering kwam het nog niet. Flauw in de markt lagen eert. Kon. Hoogo vens, die gisteren tot ƒ116,50 (v.w. ƒ120.80) terugliepen. Hier speelt de conversie van obligaties, die binnen kort afloopt, een geduchte rol. Fokker kwam gisteren in een „luchtzak" terecht en viel van 420 tot 405 pet. Billiton Mij moest deze week ook de weg terug en kwam van 154 op 144,60. Speelt hier de komende emissie het fonds al parten? het werk zelf was niet de taak van dit bureau. Geholpen? Wij moesten onderkomens ontwer pen, omdat er voor alle arbeidskrach ten die bij grotere bouwwerken of later in werkplaatsen werkzaam wa ren, ongeacht de basis van hun ar- beidsverplichting, onderdak moest zijn. Dergelijke onderkomens kan men ook nu nog bij grote bouwplaatsen aantreffen. Welke arbeidskrachten in deze ge bouwen werden ondergebracht, be paalden de bedrijven die het werk uit voerden en degenen die er toezicht op hielden, na de voltooiing van de plan nen. Daar had de groep-Schlempp, of het latere architectenbureau van die naam niets over te zeggen. Ondertekend Nu wordt beweerd, dat ik plannen voor gevangenisbarakken zou hebben ondertekend. Zoals vanzelf spreekt kan ik mij na verloop van bijna een kwart eeuw niet meer elk stuk dat ik heb ondertekend voor de geest halen. Noch de groep-Schlempp noch het latere bureau heeft ooit inrichtingen ontworpen die het karakter van een concentratie- of strafkamp hadden, aldus de Westduitse president. Onberispelijk Direct na de rede van Lübke gaf de Westduitse regering een verklar- ring uit waarin wordt gezegd, dat het gedrag van de bondspresident voor en tijdens de periode waarin de nazi's aan de macht waren, on berispelijk was. Bonn juicht het feit toe, dat Lübke in zijn toespraak de tegen hem ingebrachte beschuldigin gen in het openbaar van de hand heeft gewezen. De hoofdredacteur van Der Stern reageerde met te stellen, dat Lübke in zijn toespraak zich heeft verweerd tegen beschuldigingen die nimmer door het blad zijn geuit, maar de wezenlijke punten uit de weg is gegaan. Der Stern heeft, als bekend, een belangrijk aandeel gehad in de campagne tegen het staatshoofd. Volgens Nannen bleef met name de kwestie onweerlegd, dat Lübke had geweten voor welk doel de door hem ondertekende bouwplannen be stemd waren. Gestapo Nannens verklaring bevatte nog een nieuw element: hij beschuldigde LUbke van samenwerking met de Gestapo, dit baserend op archieven van het Gestapo-bureau in Stettin, dat onder andere belast was met het toezicht op de installaties van de raketbasis Peenemünde, waar LUbke werkzaam zou zijn geweest. Volgens Nannen staat in het Gestapo-docu- ment van 24 september 1940: wat de beoordeling van de situatie betreft kan men zich het beste wenden tot de heren Mahs en Lübke. Beiden zijn betrouwbaar gebleken." Oost-Duitsland verwerpt de be wering van Lübke dat hij geen in vloed had op de bestemming dor kampen, en verwijst daarbij naar originele documenten van de Gesta po, die zich in Oost-Berlijn bevinden. Op 27 maart komt in Suriname de nieuwe serie Paasweldadigheidsze- gels uit. Evenals voorgaande jaren omvat de serie vijf zegels, die dit jaar voorzien zijn van religieuze teksten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9