Bruidspaar weigert te tekenen O. bezwendelde voor duizenden Eén lijn trekken voor opname van bejaarden in de tehuizen TON vol inlichtingen voor adverteerder Toch Frans-Vlaamse CVP-lijst in Brussel Wetsvoorstel Ook pensioenen Bij ontslag: Aanspraak arbeider op bedrijfsvereniging De veilige manier van sparen alles goed en wel Vissersstaking geëindigd Rijkspostspaarbank altijd safe! Resoluties van Arnhem onverkort handhaven ANVV schort maatregelen op Eis drie maanden voor beledigend cartoon Koningin 7 ZATERDAG 2 MAART 1968 Waarborg voor lonen DEN HAAG Minister Roolvink heeft bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend tot wijziging van de werkloos heidswet waardoor de werknemers is gewaarborgd dat zij bij sluiting van de onderneming, waar zij werken, bet door hen in het verleden verdiende loon ontvangen. Gistermiddag is op het Klein- polderplein in Rotterdam een uit de richting Den Haag komende vrachtauto door de remmen en vervolgens door de rode ver keerslichten geschoten en in hot sing gekomen met een personen auto. Deze sloeg tweemaal over de kop en kwam vervolgens on der de vrachtwagen terecht. De bestuurder, de 27-jarige assis tent-bedrijfsleider Hunne uit Schiedam, bleef ongedeerd omdat hij uit de auto werd geslingerd. Ook de drie andere auto's liepen bij dit ongeluk min of meer ern stige schade op. Van Heutz (4 en slot) De mededelingen, die zekere Kees van der Veer en Hans Verhagen doen omtrent derden, zijn letterlijk overge nomen uit een „verslag" in een links, te Amsterdam verschijnend weekblad, waarvan de medewerkers nog slechts ln het nieuws plegen te verschijnen i.v.m. de vele rechtszaken, klachten e.d. vanwege de lasterlijke aantijgin gen die zij jegens derden spuien en die alle neerkomen op hetgeen ook in dit ingezonden stuk van deze Amsterdamse jongelui wordt gespuid. Het zijn beweringen, die zij niet kunnen waarmaken en waarvoor zij dan ook steeds zonder mankeren tel kens weer gerechtelijke schrobberin gen moeten oplopen. Ik zelf had de eer in drie procedures tot in twee instanties met succes tegen dit blad en zijn medewerkers op te treden in rechten, teneinde drie heren, die zon der enige grond in eer en goede naam waren aangetast. tegen verder geschrijf van deze lieden te doen vrij waren. Sedertdien geniet ik de twijfelachti ge eer in de kolommen van dat week blad af en toe te worden bestookt. Iets wat mij niet in het minst interesseert. Dit wordt echter anders nu men van „Amsterdamse" zijde poogt de bewe ringen van dit blad te doen versprei den d.m.v. ingezonden stukken in an dere bladen. Mijn aanduiding van de „jongelui", die als tegendemonstranten optraden bij het Van Heutszmonument, was minder prettig voor deze demonstran ten, doch ik neem er geen woord van terug, omdat zij juist was. Ik heb ech ter niemand persoonlijk aangevallen met lasterlijke aantijgingen en dat doen de voormelde inzenders wel. Daarom had hun stuk als onwaardig beter niet geplaatst kunnen zijn. Hans Verhagen is één der samenstel lers van de Hoepla-programma's, die door de VPRO geweigerd zijn. Dit zegt wel genoeg. Den Haag Mr. L. van Heijningen KVP-ARP-eei/ (3) Dat er door de scheiding der geesten thans meer duidelijkheid in de poli tiek komt, is enerzijds toe te juichen. Wel mag men zich afvragen wat er gaat gebeuren bij de ARP en de CHU. Laat men bedenken dat men met vuur speelt, gezien de kleine rechtse meer derheid in de volksvertegenwoordi ging- Zal het door het uittreden van nog meer personen uit de nu aan het be wind zijnde regeringspartijen tot een kabinetscrisis komen, omdat regeren dan bijna onmogelijk wordt? Daaruit zou dan voortvloeien dat verkiezingen moeten worden gehouden. Waar zal dan onze democratie en monarchie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De taak van de bejaardenzorg is om de bejaarde uit zijn isolement te verlossen en niet om de maat schappij van de bejaarde te verlossen. Het is dringend ge wenst voor opname van be jaarden in tehuizen criteria aan te leggen. In de zorg voor de beiaarden is het tehuis een schakel in een lange keten van mogelijkheden. De nadruk dient te worden gelegd op het zo lang mo gelijk zelfstandig bliiven, dus het blilven deel uitmaken van de maatschaDnii, voordat het tüd wordt: dat een beiaarde in een tehuis wordt oncenomen. De nadruk moet in dit verband worden gelegd op de voorzieningen in de wiik. Daarom dient de bouw van tehuizen te worden afgeremd. Dit zijn enkele conclusies die zijn neergelegd in het vandaag door de Nederlandse federatie van beiaarden- zorg in samenwerking met de Katho lieke vereniging van bejaardentehui zen uitgebrachte rapport „opneming in verzorgingstehuizen voor blaar den". Selectie Het rapport benadrukt, dat" de se lectie van kandidaten voor verzor gingstehuizen zorgvuldig dient te geschieden, opdat dié beiaarden opge nomen zullen worden, die het meeste gebaat zijn met de verzorging welke een tehuis kan bieden. Voor het vaststellen van de nood zaak tot opneming worden een aantal criteria beschreven (huishoudelijke, lichamelijke en psychische), die alle betrekking hebben op het (on)vermo- gen van de bejaarden om zich zelfstandig in het eigen leefmilieu te handhaven. Op het ogenblik legt bij na ieder tehuis eigen criteria aan. Het is de bedoeling, dat het rap port wordt aangeboden aan allen die met heiaardenzorg te maken hebben. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk bereidt thans een groepsregeling voor. waarin, naar men verwacht, ook aandacht voor de ze criteria zal worden geschonken. Aspecten Bij de beslissing van al of niet opnemen van gegadigden zal volgens het rapport rekening moeten worden gehouden met een aantal aspecten van het tehuis en van de reeds aan wezige bewoners: de verzorgings graad en het sociale milieu van de bewoners, het al of niet aanwezig zijn van functionele relaties tussen blijven als het wat God verhoede tot een linkse coalitie zou komen? (Denk aan de periode Cals-Vondeling). Wij zijn nu aangeland in een tijd, dat zonder radicaal te zijn aan een hechte samenwerking tussen de rechtse partijen niet te ontkomen is, en hierbij denk ik ook aan SGP en GPV. Ieder zal hieraan, in het belang van land en Vorstenhuis, zijn volle medewerking dienen te geven. Bergambacht P. Voogd STIENS In het gemeentehuis van Leeuwarderadcet in Stiens heeft drs. R. Straatsma, directeur van het Bureau voor Franse taaibevordering, gisteren geweigerd de trouwakte van zün huwelijk te ondertekenen. Drs. Straatsma had tevoren gevraagd de akte in het Fries op te laten stellen, maar de wet laat dat niet toe. Uit protest daartegen weigerde de bruidegom, evenals zijn bruid, de akte die in het Nederlands was opgesteld, te ondertekenen. Wettelijk leverde dit geen bezwaar op, want de wet heeft de mogelijkheid opengelaten om bij niet onder tekening van de akte „de redenen des beletsels" daarin te vermelden Het huwelijk is er even geldig om. De huwelijksplechtigheid gebeurde wel helemaal in de Friese taal. Burge meester J. Hellinga stelde de vragen in het Fries en sprak het bruidspaar ook te* in deze taal. het tehuis en andere instellingen en de personeelsbezetting. Ieder tehuis moet beschikken over een zogenaamd opnameteam, waarin zitting hebben de directie, de maatschappelijk werkster en een me dicus. Voor de plaatsen met meer dan één tehuis acht men het gewenst, dat voor alle tehuizen één commissie het opnamebeleid voert en ook de re gistratie van gegadigden en plaatsen in de tehuizen bijhoudt. Dan pas kan men komen tot een heid in de gehanteerde opnemingscri teria, overleg omtrent plaatsingsmo gelijkheden en een gezamenlijk standpunt in het overleg met de ge meentelijke overheid. De bestaande autonomie van de tehuisbesturen be hoeft daardoor niet in gevaar te ko men, aldus het rapport. De minister wil, indien een bedrijf wordt gesloten, de werknemers aanspraak verlenen tegenover de be drijfsvereniging waarbij de werkge ver is of laatstelijk was aangesloten. De bedrijfsverenigingen zouden de werknemers het hun nog toekomende loon over de laatst gewerkte periode van dertien weken moeten betalen alsmede het loon over de voor hen geldende opzegtermijn. Dit laatste evenwel voor zover en zolang zij on vrijwillig werkloos zijn en over ten 'hoogste vier weken. Aanspraak op loon over de periode in de opzegtermijn, waarin de werk nemer er in is geslaagd ander werk te vinden, acht de bewindsman niet nodig. Op het hem nog toekomende va kantiegeld en vakantietoeslag zal de werknemer tegenover de bedrijfsver eniging aanspraak kunnen maken voor ten hoogste een jaar. Hierin is inbegrepen de hierbovengenoemde opzegtermijn van vier weken. Pensioenpremie Indien de werkgever in gebreke is gebleven de premie voor de pensi oenverzekering van zijn werknemers te betalen, zal de bedrijfsvereniging deze taak overnemen over het laatst- verlopen jaar. Gelet op het geringe aantal gevallen, waarin naar ver wacht mag worden op de voorgestel- i oudere mens in deze maatschappij thuis hoort en niet moet worden ver wijderd". De aanbevelingen die in het rap port worden gedaan zijn gedeeltelijk gebaseerd op de uitkomsten van een schriftelijke enquête naar het opne- mingsbeleid in de rooms-katholieke be j aardentehuizen. de regeling een beroep zal worden gedaan, is het overbodig een afzon derlijke premie te heffen. Minister Roolvink heeft deze maat regelen voorgesteld naar aanleiding van het advies van de commissie so ciale verzekeringen van de SER, waarin onder andere staat dat de loonbetaling voor de werkgever de tegenprestatie vormt van verrichte arbeid en dat deze tegenprestatie (het loon) gewaarborgd dient te zijn. BOULOGNE-Sur-Mer De vissersstaking in de Franse plaats Boulogne-sur-Mer is gisteren geëin digd en maandag zullen de treilers weer uitvaren. De staking was uitgebroken door dat voor de vis een te lage prijs werd ontvangen. De vissers wilden de im port van vis uit het buitenland be perkt zien. Nu is een minimumprijs voor bui tenlandse vis vastgesteld. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u do hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Monsteronderzoek tijdschriftenuitgevers (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Wist u dat een op de zeven mannen niet weet in welk jaar zjjn auto ge- Wijk Toch wil de Nederlandse federatie voor bejaardenzorg in de toekomst steeds meer de nadruk gaan leggen op activiteiten in de wijk, vooral om dat het aantal bejaarden steeds ster ker stijgt. Bovendien wil men, dat de bejaar den in eerste instantie worden gehol pen door de eigen kinderen, familie leden en buren. „In Amerika, waar men jarenlang de bejaarden in tehui zen heeft „opgeborgen", is deze ken tering reeds aan de gang, omdat de bouwd is? Wist u dat 18 procent van de Nederlandse mannen Franse cognac drinkt, maar dat de vrouwen er ook van houden: 10 procent? En als u dan nog weet wanneer ze dat drankje voor het laatst gedron ken hebben, hoe oud ze zijn, hoeveel ze verdienen, welke krant ze lezen, of ze een of twee auto's hebben, een automatische wasmachine hebben en welk tijdschrift ze lezen, dan bent u ongetwijfeld in het bezit van het TON-rapport '67, het Tijdschriftenle zerskring Onderzoek Nederland. Dit soort wetenswaardigheden vindt men in het monsterrapport (900 blz.), dat in opdracht van de zes Ne derlandse tijdschriftenuitgevers is sa mengesteld door Attwood Statistics NV en de NV v/h Nederlandse Stich ting voor Statistiek. Gistermiddag werd het rapport in het RAI-Congrescentrum ten doop gehouden in aanwezigheid van enige honderden personen uit de wereld van publiciteit en reclame. Prof. dr. Ph. J. Idenburg, oud-di- recteur-generaal van de statistiek, nu hoogleraar aan de faculteit der socia- I le wetenschappen van de Amster damse gemeente-universiteit, vertel de wat over het onderzoek, dat op zeer uitgebreide schaal informatie geeft over tijdschriften, dagbladen, televisie en^ dat vergelijkingi tussen deze media mogelijk maakt. De tijdschriften bereiken 6,5 mil joen lezers onder de 9 miljoen inwo ners van 15 jaar en ouder, de dagbla den 7,7 miljoen lezers, gemiddeld per nummer, en de televisie kan gemid deld per dag rekenen op 5,7 miljoen lezers. Men moet dan wel in de gaten houden, dat deze getallen slaan op het getal der mensen dat een krant niet alleen krijgt, maar ook leest. Enkele cijfers over het bedrag der reclame: van 1955 tot 1966 steeg het van 500 miljoen gulden tot 1 miljard. Een stijging met 100 procent. De tv-reclame deed de reclame in tijdschriften in 1967 een lichte daling ondergaan van 5 miljoen tot 93 miljoen. UTRECHT Financiers uit Egypte, Duitsland en ons land zijn de dupe geworden van een om vangrijke oplichtersaffaire, geleid door de 50-jarige accountant O. uit Utrecht. De accountant wordt ver dacht van verduistering van 25.000, valsheid in geschrifte waardoor anderen een nadeel on dervonden van DM 800.000 en een poging tot oplichting van 150.000 dollar. De Utrechter begon in 1963 met zijn duistere praktijken. Hij moest Neder landse bankinstellingen voor een pro ject van een Belgische en een Franse glasfabriek zien te interesseren. Een Duitser vertegenwoordigde de glasfa brieken, die een serieuze poging de den een speciale vlak-glasfabriek aan Rusland te leveren voor 150 miljoen. In september 1964 sprong de hele transactie om financiële redenen af. De Duitser liet O. weten dat hij geen moeite meer behoefde te doen. Hem werd verzocht alle papieren terug te sturen. AKTIE O. heeft volgens de politie dit ver zoek genegeerd en is zelf tot aktie overgegaan. Hij schreef in 1965 de Russen of zij de besprekingen wilden heropenen, maar reactie bleef uit. De Utrechter reisde daarop naar Duits land en vond een handelaar die wel wat in het project zag. Het contract liep echter op niets uit, want de Duit ser hoorde in Parijs dat O. maar wat verhaaltjes had opgehangen. In 1966 ontmoette de accountant een in Rome wonende Egyptenaar, die actief was in de financiële we reld. Deze had connecties met een zakeninan in Hamburg. O. sloot een overeenkomst met hen, waarby werd bepaald dat de winst van de Rus sische koop van de glasfabriek ge lijkelijk onder hen zou worden ver deeld, namelijk ieder één miljoen. O. onderhield de contacten met de Russen, Belgen en Fransen. De Egyp tenaar en de Hamburger financier den de zaak. Zij brachten zestig mil joen op tafel, die werden geblokkeerd. Daardoor zou een renteverlies van bijna DM 800.000 zijn ontstaan. Medio september liet O .aan beide financier het contract zien: de vele handtekeningen, zo bleek later, wa ren vervalst. De handtekening van de Russische vertegenwoordiger was door zijn 21-jarige zoon geplaatst. Ook ging hij niet, zoals hij vertelde, regelmatig naar Londen en Moskou om alles te regelen. Hij is slechts één keer in Moskou geweest, en dat was tijdens een vakantiereisje met zijn zoon. De Egyptenaar en de Hamburger werden na verloop van tijd ongedul dig. Ze wilden zelf contact met de Russen opnemen. O. vertelde dat er moeilijkheden waren en dat hij 150.000 dollar nodig had om een Rus sische topfunctionaris om te kopen. Zij moesten dit bedrag storten op een Zwitserse bankrekening, die ach teraf van de Utrechter bleek te zijn. De financiers gingen hier echter niet op in, maar zochten zelf contact met de Russen. Ze vernamen toen dat O. helemaal niet in bespreking was met de Russen. EMIGREREN De financiers deden vervolgens aangifte bij de Duitse politie, die ook de Utrechtse recherche op de hoogte bracht. De politie wilde O. nog niet arresteren omdat men veronderstel de dat hij meer op zijn kerfstok had. De politie vernam echter kortgele den dat O. pogingen deed naar Tanzania te emigreren, waarna hij (maandag) op het politiebureau werd ontboden. Hier werd hij vast gehouden. De accountant heeft in 1966 nog een handelaar in Zwolle benadeeld. O. zou hem een commissaris plaatsje by een Bussumsc firma be zorgen, maar in ruil daarvoor moest de Zwollenaar 25.000 neertellen, wat deze ook deed. Als onderpand kreeg hy een pakket aandelen. Van de ƒ25.000 kocht de accountant een NV in onroerende goederen en een exploitatiemaatschappij in Amster dam. De NV was gehuisvest in twee piepkleine kamertjes, vier hoog boven een café. O. zou deze NV hebben ge kocht om „indrukwekkende visite kaartjes" te kunnen tonen. De jongste „jockey" van Neder land: de 13 maanden oude Marko Brauns in Wormerveer. Zijn va der, die deze „sulky" gemaakt heeft, had aanvankelijk veel moeite om de collie Astor aan het tuig te wennen, maar nu dat gelukt is, maakt Marko regel matig een ritje. De Zwollenaar had inmiddels ont dekt dat zijn aandelen volkomen waardeloos waren en waarschuwde de politie. O. werd begin 1967 gear resteerd en zat twee maanden in voorarrest. Hij werd vrijgelaten na dat hij had beloofd de 25.000 snel te zullen terugbetalen, omdat hij toch nog 150.000 dollar provisie van de Russen tegoed had. O. werd al eerder veroordeeld we gens valsheid in geschriften en ver duistering. Het staat nog niet vast of er ook maatregelen zullen wor den genomen tegen zijn zoon: zijn aandeel in deze hele zaak is niet dui delijk. De NV van O. is eind vorig jaar failliet verklaard. Hij leefde sindsdien van Sociale zaken. Mr. Aalberse: DEN HAAG KVP-voorzilter en Tweede-Kamerlid, mr. P. J. M. Aal berse, verklaarde gisteravond in de radiorubriek „Kaarten op tafel" dat zijn insziens de resoluties van het Arnhemse congres onverkort moesten worden gehandhaafd. Hij bleek van mening, dat een nieuw te kiezen bestuur als voor naamste taak zal hebben om deze resoluties uit te voeren en een nieuw program op te stellen. Mr. Aalberse zei verder, dat aan de uitgetreden oud-minister Bogaers het voorzitterschap van deze programta- ken Xvas toebedacht, maar dat hier van thans dus niets kan komen. Over de betekenis van het rapport der „wijze mannen" zei hij, dat dit rapport niet aan waarde verloren heeft. Er blijven vele radicalen in de oartiij, zodat ondanks de afsplitsing niets toe of afgedaan zal worden aan de wensen en verlangens, die in Arn hem zijn neergelegd. Mr. Aalberse was het met de Von- deliaanse woorden eens, dat het „zaad van de tweedracht bittere en wrange vruchten baart". Vanden Boeynants lijsttrekker BRUSSEL De aftredende Belgische eerste-minister Van den Boeymants zal toch bij de komende verkiezingen, die op 31 maart zullen worden ge houden, aan het hoofd staan van een gemengde lijst van katho lieke, waarop zowel Vlamingen als Franstaligen voorkomen. Het arrondissementsbestuur had donderdagavond plannen van Vanden Boeynants verworpen om een verkie- zing^kartel met de Vlamingen in Brussel te sluiten, zonder dat men vocraf compromissen zou maken voor de meningsverschillen op taalgebied en met name t.a.v. de toekomst van de Franse afdeling van de universi teit van Leuven. De scheidende premier, die steeds heeft gezegd, dat hij in Brussel niet zou uitkomen als nummer één van een afzonderlijke Waalse CVP-lijst, heeft onder de Waalse leiders kenne lijk toch genoeg dissidenten gevon den, om met steun van de Vlaamse CVP-afdeling toch een gemengde Waals-Vlaamse lijst tot stand te brengen. Vanden Boeynants zei gisteravond in een radio-interview, dat hij zich niet bij de meerderheidsbeslissing van het bestuur der Waalse CVP in Brussel had neergelegd, omdat de Belgische hoofdstad volgens hem een Hotelclassificatie DEN HAAG De Algemene Ne derlandse vereniging van vreemde lingenverkeer, die deze week haar plan lanceerde om tot hotelclassifica tie over te gaan en daarop kritiek kreeg van de ANWB en de KNAC, heeft de voorgenomen maatregelen opgeschort. De Nederlandse stichting voor de statistiek stelt bij hotel bedrijven na- melijk een onderzoek in en nu zal j 0 .c.., worden gewacht op de resultaten, die is al eerder een veroordeling uitge- over ongeveer twee maanden bekend sproken. Wegens verspreiding van een kunnen zijn. Zoals bekend was er pamflet, waarop de tekening klein overleg gaande tussen ANW, ANWB j was afgedrukt, veroordeelde het Haag- en het ministerie van economische I se gerechtshof de 24-jarige student H zaken over hotelclassificatie. A. uit Leiden tot vier weken. stad moet blijven, waarin zowel Vla mingen als Walen hun plaats kunnen vinden en samenleven. De Waalse en Vlaamse vleugels van de CVP elders in het land heb ben eerder reeds besloten de komen de verkiezingsstrijd gescheiden in te gaan en men verwacht, dat ze zullen uitkomen met verkiezingsprogram ma's, die onderling met elkaar in strijd zullen zijn. Onder de Franstalige aanhang van Vanden Boeynants bevindt zich on der andere de huidige voorzitter van de Belgische Senaat, Struye. AMSTERDAM Tegen de 26-jarige politiek-tekenaar Bernhard W. H. heeft de officier gisteren wegens ma jesteitsschennis en het zich in bele digende vorm uitlaten over het open baar gezag (de politie) door middel van cartoons, drie maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist. In het eerste nummer van het in september 1966 verschenen provocar- toonblad God, Nederland en Oranje stond een tekening, waarin de Konin gin was afgebeeld als een publieke vrouw, aldus de dagvaarding, achter een raam waaraan een kaartje hing waarop ƒ5.200.000 stond. Verdachte ontkende dat hij deze te kening, die gesigneerd was met Wil lem, had gemaakt. Hij zei wel de in hetzelfde nummer geplaatste tekening van een geüniformeerde agent met een gebalde vuist en met een knuppel in slaande beweging, gevat in een zwart hakenkruis, te hebben ge maakt. Tegen de 32-jarige componist Peter S. eiste de officier wegens het ver spreiden van het blad vier weken on voorwaardelijk en tegen de zestigjari ge boekhandelaar K. C. van B. uit Bussum eveneens voor het versprei den twee weken onvoorwaardelijk. Voor de tekening van de Koningin

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7