B VOOR HENK FRANKE BLIJFT ZINGEN PLEZIERTJE jubilaris A. Kukler Onderscheiding voor Veel waardering voor scheidende ir. Koch Brandsma-ulo verdwijnt ...om zéker te zijn! F. HEIJNEN Koude veemarkt met grotere aanvoeren niet té bekend BURGEMEESTER OPENDE NIEUW BANKKANTOOR LEIDSE SLEUTELTJES willen worden tieners. Clir. kweekschool te Leiden adopteert Chan Chi Keung Tientjes voor GROFVUIL» OPHAALD1 EN-5T Voor GOUD v. d. WATER NIEUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 2 MAART 1968 nog 12 geschreven voor een nieu we langspeelplaat, die in mei of juni van ons wordt opgenomen dan laat ik het altijd ergens plaatsvinden en aansluiten op de werkelijkheid. Natuurlijk heb ik hierbij als voordeel, dat ik de hele dag tussen de kinderen zit; voort durend met de kinderlijke geest word geconfronteerd. Dan schiet je sneller in de roos. "Tanneer ik een liedje geschreven heb, pro beer ik het ook altijd uit in de klas. Zie ik maar een flits van be denkelijkheid op de gezichten van de kinderen, dan weet ik wel hoe laat het is. De teksten van de kin derliedjes zijn in de loop der jaren ook „harder", reëler geworden." Computer TJIT EEN TAS haalt Henk Franke teksten van door hem zelf ge schreven liedjes. Dïkkertje Dap, Beertje Pippeloentje en Het Fluit keteltje, liedjes van toen, hebben gezelschap gekregen van liedjes over beatkabouters, konijnen in hippe klederdracht, over het ver keer, vliegende schotels, de ont dekking van Amerika en jonge- Oudt^yden™ s Bistro Schout en Schepenen Camers voor besloten parties ■aHeBrajggmggvQnn™™™™ LEIDEN Een van de oudste rooms-katholieke scholen van Lei den, de Titus Brandsma-ulo. school, de rechtstreekse voortzetting van de r.k. ulo-school voor jongens aan het Vrouwenkerkhof, zal met de inwer kingtreding van de Mammoetwet op 1 augustus van dit jaar uit het stadscentrum verdwijnen. De school, gehuisvest in een ge bouw, dat reeds een eeuw heeft ge trotseerd, zal worden samengevoegd met de dochterschool, de gloednieu we Paulus ulo aan de Surina- mestraat Indien de ouders van de thans 234 leerlingen zich ermee akkoord ver klaren zal het hele leerlingenbestand met de onderwijzers worden overge plaatst naar de nieuwe ulo-school in Leiden-noord, waar zij onder leiding komen van de heer A. A. M. van der Vin (36). Behalve afscheid van het oude (naar moderne normen gerekend: verouderde) gebouw aan het Pie terskerkhof zullen de leerlingen en het onderwijzend personeel dus ook afscheid nemen van hoofd, A. J. N. J. Witteman. 'n.v. verzekerings maatschappij brand-. Inbraak-, storm- en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particulie ren. ongevallen-, ziekte- en ziektekosten verzekering vestblaak 22-r'dam tel.010-110004* getuigschrift. Verder waren er nog een aandeel van 100 gulden in het bedrijf, een geschenk onder cou vert en een bloemenhulde voor mevrouw Kukler. De chef van de jubilaris, de heer H. Bartels, sprak namens de af deling Bouwmaterialen. Ook deze spreker kwam met een geschenk en bloemen. Foto Van der Horst Assur anti ekantoor HOGEWOERD 124 LEIDEN Telefoon 20098 Hypotheken - Bouwkredieten le hypotheek 5—10 jaar met of zon der aflossing. Rente vanaf 6%%. Boetevrije aflossing tot 10% p. jaar ■nogelijk. 2e hypotheek op disconto basis 5.6% LEIDEN Omdat het voorjaar wenkt komen er elke week wat meer dieren aan de markt. De melk koeien, het kon haast niet anders, deden het rustig aan, terwijl de va rekoeien redelijk werden verhan deld, dankzij het feit. dat de slacht koeien het de laatste weken wat be ter deden. Bij het gebruiksvee een wat grote re aanvoer, maar op deze afdeling speelt niet alleen het koude weer een rol, maar vooral het zuivelpro- bleem. Er is veel teveel boter, ter wijl de melkprijs erg tegen valt. De aanvoeren van jongvee nemen toe. Vooral nuchtere kalveren komen er veel. Slachtvee. Ook hier nemen de problemen in omvang toe. Er komt veel vee binnen uit EEG en derde landen. Gelukkig blijkt de verkoop in de slagerijen niet tegen te vallen. Maar door de nogal wat grotere aan voer van dieren op de markt giste ren was de handel redelijk, wel iets stroever dan de vorige week. De vet te kalveren gingen gisteren vlot van de hand. Wolvee. Aardig grote aanvoer. Vooral het aantal fokschapen met lammetjes neemt toe. Slachtschapen blijven duur. Varkens. Slachtvarkens. De prijsdruk van de vorige week is tot staan gekomen. Ondanks de lage prijzen in Frankrijk worden de slachterijen slecht bevoorraad, en willen de kopers dus wel iets meer betalen. De slachtzeugen blijven on verstoorbaar: duur. Biggen en lichte varkens. Bij een grote aanvoer een redelijke handel met geen noemenswaardige verande ring in de prijzen. Geiten. Normale aanvoer met een goede handel. Personeelsvereniging bestaat tuin tig jaar LEIDEN De personeelsvereni ging van de gemeentelijke reini- gings- en ontsmettingsdienst bestaat 20 jaar. Op dinsdag 5 maart zal van 4 tot 5 uur een receptie worden ge houden in de koffiekamer van Den Burcht. Om 8 uur is er een feest avond. LEIDEN Sinds 1957 is liet handelsmerk van het bekende kinderkoor „De Leidse Sleuteltjes": Dikkertje Dap. Ze zongen het op hun eerste plaat en dankzij het dartele Dikkertje en de lange giraffe-nek gleden zij naar het succes van een gouden plaat en landelijke bekendheid. Dat alles in een tijd toen het kinderlied, zoals wij dat nu kennen nog in de kinderschoenen stond en het overgrote deel van Neerlands jeugd op de scholen nog immer galmde van de steeds verder dwalende herder op de heide en karretjes die op de zandweg reden. De Leidse onderwijzer He n k Franke, oprichter, dirigent, tekstschrijver en begeleider van „De Leidse Sleuteltjes" heeft „zijn" kinderen nooit iets anders laten zingen dan het frisse, ongekunstelde kinderlied, dat zeer ritmisch op muziek gezet spreekt van kinderfantasie en -werkelijkheid. Daaraan heeft het koor door de jaren heen een grote populariteit ontleend, die o.a. resulteerde in een vijftal langspeelplaten en een regelmatig optreden voor radio en tv. Binnenkort zullen „De Leidse Sleuteltjes" samen met „De Dam rakkertjes" hun medewerking verlenen aan een nationaal pro gramma dat door de NCRV t.g.v. van de geboorte van de baby van prinses Margriet zal worden uitgezonden. Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren. v. Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23405 LEIDEN Burgemeester Van der Willigen opende gistermiddag op het Vijf-Meiplein in Zuidwest het nieuwe kantoor van de Alge mene Bank Nederland. Dit is onder gebracht in een van de onlangs ge bouwde „dag-winkels" Al deze win kels zijn nu bezet. In dit tweede kantoor in Leiden van de Algemene Bank Nederland kan een volledige service worden gegeven. Zo beschikt het over safe loketten en een nachtkluis. Deze bankinstelling heeft ge meend met dit kantoor tegemoet te moeten komen aan de eisen van de groeiende stad Leiden, speciaal van het zuidwestelijk stadsdeel, dat grenst aan de ook al groeiende Voor- schotense wijk Noord-Hofland. De heer A. N. van der Bijl is be last met de leiding van het nieuwe kantoor. De heer H. Tjeenk Willink, direc teur kantoor Breestraat, bood de burgemeester bij de opening een chèque aan, bestemd voor een goed doel bij voorkeur in Zuidwest. ken een enthousiaste afdeling heeft gemaakt. Hij schonk hem een zilve ren kandelaar. De heer Ph. J. Janssen, ver tegenwoordiger van de staf, be lichtte de vakbekwaamheid en creativiteit van de heer Koch. De gevoelens van de afdeling bouw kunde werden vertolkt door de heer W. J. Loeve. De administratie was vertegenwoordigd door de heer J. W. de Wekker, die de in spirerende werkkracht van ir. Koch prees. Edison T/LAK NA de oorlog nam de nu 52-jarige Henk Franke met 25 kinderen uit zijn klas deel aan een programma van radio Wereld omroep: „De scholen zingen". Het koortje, voor die gelegenheid on der de naam „De "Sleuteltjes" ge presenteerd, had zo'n succes dat het bleef bestaan en regelmatig van zich liet horen. In 1957 werd de eerste plaat ge maakt van het koor, dat vanaf dat ogenblik „De Leidse Sleuteltjes" ging heten. Ondanks vele bezwa ren werd het liedje „Dikkertje Dap" opgenomen. „Als er over een jaar of vijf 600 platen van verkocht zijn mag je blij zijn" zei men tegen Franke. Dikkertje Dap haalde echter een oplage van 100.000, die inmiddels al weer bij na verdubbeld is; een ongekend succes voor een kinderliedje. Sindsdien *reedt 't in donkerblauw- witte kleding gestoken koor regel matig op, heeft het gezongen met een groot aantal Nederlandse or kesten, werkt het mee aan tv- programma's (zoals j.l. dinsdag in de N.C.R.V.-aflevering „Stoelen dans") en kreeg het verleden jaar voor een plaat, waarop ze ver taald' liedjes van Danny Kaye zongen een ,J£dison" toegekend, die het koor echter nooit uitge reikt heeft gekregen. Een maat regel, die werd getroffen toen bleek dat de namen van de Edison-winnaars voortijdig waren uitgelekt. Verhaaltje I'/RAAGT MEN Henk Franke wat hij de noodzakelijke voorwaar den vindt voor een goed kinder liedje, dan antwoordt hij: „Een goede tekst. Dit is erg belangrijk voor een kinderliedje. Er moet ook een verhaaltje in zitten. Maar de teksten zijn wel onderhevig aan een groeiproces. Twaalf jaar geleden was het allemaal „tje" in de liedjes. Kikkertje, regentje, opaatje. Dat vond men lekker kin derlijk staan. Maar daar zit het helemaal niet in. Wanneer ik zelf een kinderliedje schrijf en dat is bepaald geen gemakkelijk werk; ik heb er pas OEGSTGEEST In het gemeen- tcccntrum is gisteravond het startschot gelost voor de actie „Tien tjes voor tieners", een onderdeel van de actie „Kom over de brug". De bedoeling is, dat tieners hier geld bijeen brengen voor tieners en kinderen in verschillende ontwikke lingslanden, waarbij men zeven spe ciale projecten op het oog heeft. Wie meer van de actie wil weten, kan zich wenden tot de voorzitter van het Qegstgeester comité, de heer J. Deurwaarder, tel. 52940. Ook in het gemeentecentrum kan men van maandag af inlichtingen krijgen en zijn gift kwijt raken. Het landelijke gironummer van de actie is 52.76.00. Nieuwe voorzitter Vrijz. hervormden OEGSTGEEST Op de in het Gemeentecentrum gehouden jaar vergadering van de Vereniging van vrijzinnig hervormden Leiden/ Oegstgeest is dr. J. C. Anceaux als voorzitter gekozen. Hij zal zijn be noeming aanvaarden, wanneer hij in juni in Leiden terugkeert. Op het ogenblik vervult hij een gasthoog leraarschap in het buitenland. De heer Anceaux volgt dr. D. Ruiter als voorzitter op. Ook mevrouw F. S. de Pree-De Smit en de heer A. Parmentier, beiden uit Oegstgeest, zullen deel uitmaken van "het be stuur. De Springplank 8 maart open VOORSCHOTEN De kleuter school De Springplank, uitgaande van de stichting Christelijk ULO- school, zal op vrijdag 8 maart om half vier 's middags worden ge opend door wethouder W. J. Iestra. LEIDEN Maandag, buurt 29: Zijlsingel, Rijnkade, Oosterdwarsstraat, Munnikén- straat, Van Galnestraa., Waardstraat, Her manstraat, Trompstraat, De Ruyterstraat, Evertsenstraat, Heemskerl-Vraat, Ooster straat, Van Speykstraat, Kortenaerstraat, Tasmanstraat, Overrijn. Dinsdag buurt 30: Galgewater, Noordein de plein, Rembrandtstraat, Oude Var kenmarkt, Sllksteeg, Groenhazengracht, Rijn- en Schiekade, Witte Singel, Groen- hovenstraat, Witte Rozenstraat, Justus Ca- relhuis, Jan van Goykade, Gerrit Dou- straat, Vreeswijkstraat, Hugo de Groot straat, Bilderdljkstraat. LEIDEN Gistermiddag is in de kantine van het bedrijf aan de Morsweg de heer A. Kukler ge huldigd wegens zijn veertigjarig dienstjubileum bij Werninks In dustrie en Handelsonderneming N.V. De jubilaris, die vertegen woordiger is bij de afdeling bouw materialen, werd allereerst toe gesproken door burgemeester Van der Willigen, die o.m. herinnerde aan de belangrijke carrière, die de heer Kukler heeft opgebouwd, nadat hij in de administratieve sector was begonnen. De heer Kukler zag zich onderscheiden met de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Directeur ir. A. Sitsen schonk de heer Kukler de draagmedaïlle bij deze onderscheiding en over handigde bovendien de gouden medaille voor 40-jarige dienst, toegekend door het departement Leiden van de Mij voor Nijver heid en Handel, met bijbehorend LEIDEN Paula Koning, Clara Smit, Arjo de. Kier, Paul Aalders en de heer Schouten hebben aan de christelijke kweekschool alhier een actiecomité gevormd om te ko men tot adoptie van een dertien jarige jongen uit Hongkong, Chan Chi Keung, wiens ouders niet in staat zijn hem te onderhouden. In de laatste werkweek van de vierde klassen is dit idee gerijpt. De jongen is opgevangen door het Hol land Hostel in Hongkong, waar on geveer 250 kinderen een volledige opvoeding en opleiding krijgen van Ned. organisaties. Het is de bedoe ling, dat de kweekschoolgemeen schap het financiële gedeelte op zich neemt. „Dat lijkt ons een gemakkelijk haalbare zaak; wanneer wij per per- Politiet oneelspel viel in de smaak soon vier gulden afdragen, kunnen wij deze jongen een geluk bezorgen dat wij ons nauwelijks kunnen voor stellen", zo schrijft het actiecomité. De directeur en de leraren van de kweekschool bevelen de actie van harte aan. Samenwerking van rk scholen Leiden e.o. LEIDEN In het kader van de dit jaar van kracht wordende Mam moetwet hebben tien R.K.-scholen voor voortgezet onderwijs tot sa menwerking besloten. Het zijn: het Bonaventuralyceum, het Agenes- lyceum, vier ulo-scholen te Leiden, de MMS Bijdorp te Voorschoten, de technische school Don Bosco, de vakschool voor meisjes (Galgewa ter) en de l.e.a.o.-school Boom- markt 1. LEIDEN Onder regie van de heer G. A. N. Cornelissc verzorgde de amusementsafdeling van de afde ling Leiden van de Ned. Politiebond gisteravond in de tot de laatste plaats bezette grote zaal van Den Burcht een geslaagde opvoering van Dick van Maaslands blijspel „Patri cia". Met „Patricia" heeft regisseur Cornelisse (als vanouds) een goede keus gedaan inzake pretentieloos amusement. Drie bedrijven lang ver maakten de politie-tonelisten de toeschouwers met tal van kostelijke verwikkelingen, De woorden van dank, die voorzit ter Algera na afloop tot het ge zelschap richtte en die vergezeld gingen van een persoonlijk geschenkje werden door een langdu rig applaus onderstreept. Er volgde een gezellig samenzijn met muzikale medewerking van Jan Glasbergens dansorkest Woensdag, buurt 31: Kort Rapenburg, Kabeljauwstecg, Rapenburg, Doelensteeg, Doeengracbt, Nonnensteeg, Kofmakersteeg, Zegersteeg, 5e Binnenvestgracht, Sterren wacht, Kaisestraat, Bakkersteeg, Molen- steeg, Bolsotkade, Kampersteeg, Conclën- tiestraat Vliet, Douzastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgracht, Jan van Houtkade. Hoef- straat, Raamsteeg, Garenmarkt, Steen- schuur, Nieuwsteeg, Herensteeg, Salomon- steeg, Kloksteeg, Scheepmakerssteeg, Houtstraat, Gerecht, Lokhorststraat, Zon neveldstraat, Pleterskerkkoorsteeg, Dlef- steeg, Berkendaelstraat, Pieterskerkgracht. Pieterskerkstaat, Pieterskerkhof. Papen gracht. tjes, die dankzij een computer hun huiswerk niet meer hoeven te ma ken. „Het is belangrijk dat je in de teksten geen stadhuistaal of jreemde woorden gebruikt. Van de week heb ik de kinderen een liedje over de métro late i zingen. Maar ik heb eerst gevraagd of ze wisten wat het betekende. Ook het ritme van de liedjes is heel belangrijk. We leven in een dyna mische tijd. Kinderen houden niet van slome melodietjes. Daarom werk ik veel met geluidseffecten in de muziek. Luister maar eens naar dit liedje dat Hans Andreus heeft geschreven." En hij zet een plaat op, waarop „De Leidse Sleu teltjes" zingen over een trein, die men duidelijk in muziek en tekst voorbij hoort denderen. Pleziertje JJET LIDMAATSCHAP van „De Leidse Sleuteltjes" is gratis. Het koor is voor ieder kind toeganke lijk. „Nee, ik pas geen selectie toe. Ik redeneer zo, dat een kind, dat graag op zang komt, daar wel een- zekere aanleg, een gevoel voor heeft. Het koor heeft zo'n veertig leden, voornamelijk meisjes. Jongens voelen er niet zoveel voor; we hebben er 4, geloof ik. De ideale leeftijd om lid te worden is negen jaar. Dan kunnen ze vlot iets be vatten en goed lezen. We hebben kinderen uit heel Leiden, ook uit Oegstgeest. Er wordt één keer in de week gere peteerd. We treden regelmatig op, maar niet te veel, want als je te bekend wordt, zeggen ze: Daar heb je die weer. Bovendien moet het zingen een pleziertje blijven. Ontspanning en geen inspanning. Of ik zelf enig idee heb, waaraan het koor zijn populariteit dankt? Ik heb eens iemand horen zeggen, dat ze zo fris en ongedwongen zingen. Een goede uitspraak heb ben. Het is echt kinderwerk. Er maakt er weieens een een foutje, maar dat geeft juist een zekere charme." Moeilijk r\E ZANGLES op school vindt de heer Franke, die zich zijn hele leven al met muziek heeft bezig gehouden, aanvankelijk naar het conservatorium wilde voor piano studie, maar ten slotte het „ze kere" voor het onzekere nam en naar de kweekschool ging, nog maar al te vaak een plichtmatig uurtje. „Ik geef zangles aan de vijfde en zesde klas; uur per week, dat is volgens het rijksrooster. Er zijn echter ook heel wat scholen die er niets aan doen. Als je als onder wijzer niets voor muziek voelt, dan is het ook wel moeilijk om zangles te geven. Maar het is be langrijk dat de kinderen zich kun nen uiten, dat hun muzikale ge voel ontwikkeld wordt. Met ple zier zingen. Het hoeft allemaal niet zo mooi te zijn." De kinderen uit de vijfde (cn zesde) klas waar de heer Franke les geeft kunnen echter uit volle borst het door hem zelf gecomponeerde liedje zingen: „In de vijfde is het altijd fijn. In de vijfde kun je al tijd vrolijk zijn. Daar speelt de meester op zijn hoempapa, hoem papa Juwe'ier - Horloger HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN Op een gistermiddag in de koffiekamer van het stad huis gehouden receptie hebben het gemeentebestuur en vele honder den relaties en vrienden afscheid genomen van ir. Th. K. J. Koch, stadsarchitect en waarnemend- directeur van Gemeentewerken die onlangs de pensioengerechtig de leeftijd bereikte. Hem werden tal van geschenken aangeboden. Burgemeester Van der Willigen zei, dat het gemeentebestuur met dankbaarheid voor het vele mooie dat de heer Koch tot stand bracht in de loop der jaren, afscheid neemt van de stadsarchitect. Als herinne ringsgeschenk bood hij een boek aan, getiteld „De voorgeschiedenis van Europa". Zie foto. De scheidende stadsarchitect dankte met een kort woord het ge meentebestuur voor het in hem gestelde vertrouwen en zijn mede werkers van zijn echtgenote tot de uitvoerders van de vele bouw werken die onder zijn leiding tot stand kwamen voor alle hulp en vriendschap. Het vertrek uit de gemeentedienst zei de heer Koch ten slotte te zien als het be gin van een nieuwe toekomst. 's Morgens was in een besloten bijeenkomst afscheid genomen. Eer ste spreker was hier wethouder C. J. Piena, die zei, dat ir. Koch een stem pel op de ontwikkeling van Leiden heeft gedrukt. Herinnerd werd aan de moeilijke periode 19601962 toen ir. Koch op voortreffelijke wijze het directeurschap van de dienst waarnam. De directeur van Gemeentewer ken, ir. H. H. Vos, merkte op, dat ir. Koch van de dienst Gemeentewer- Contante wisselkoersen AMSTERDAM, 1 maart Londen 8.65%8.65%, New York 3.60%—3.60a-i Montreal 3.31f0—3.31{-è, Parijs 73.31— 73.36, Brussel 7.26%—7.27V8, Frankfort 90.12%90.17%, Stockholm 69.83 69.88, Zürich 82.97%—83.02%, Milaan 57.75%57.80%, Kopenhagen 48.40 48.45, Oslo 50.48%—50.53%, Wenen 13.95%13.96%, Lissabon 12.60% 12.61% NA 2e JOURNAAL VAN 20.00 UUR NEDERLAND II

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3