Maart is van belang voor de rozen de glazen muur ■dm j|yóó^ PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord-puzzel Het sneeuwklokje Sardineblikje door Kothinka Lcannoy ZATERDAG I MAART 1968 VAN BLOEM EN PLANT TVTU wij dit schrijven schom- melt de temperatuur om het vriespunt en noodt de gu re wind zeker niet om onze rozen in de tuin eens te gaan bekijken. De natuur trekt er zich niets van aan, dat wij eigenlijk begin maart onze rozen van hun winterdek zou den moeten bevrijden. Maar maart heeft hopelijk ook nog zomerse dagen voor ons in petto en dan ijlen we de zon en ons rozenbed tegemoet. De aarde en eventuele ruige mest, waarmee de struiken zijn aangehoogd, worden ver spreid. Wanneer als winterdek géén mest werd gebruikt, is maart de goede tijd om de rozen te mesten. Verdunde vloeibare koemest ge niet nog steeds de voorkeur en we nemen daarvoor 1 deel mest op 3 delen water, roeren deze om en spreiden ze om de rozestrui- ken uit Waar dit moeilijk te ver wezenlijken is vinden we in spe ciale rozenmest, verkrijgbaar bij de zaadhandel, een zeer redelijke vervanging. Per vierkante meter gebruiken we 125 gram, die we niet te dicht rondom de stam strooien en licht inharken. Deze rozenmest is tevens een ideale bijbemesting om toe te passen als de rozen in knop zit ten en daarna nogmaals na de eerste bloei. Wie ze wat duyr vindt in het gebruik, kan zich ook met gemengde korrelmest redden, al zijn de resultaten met rozenmest beter. 9 Snoeien Ongeveer een week na het ver wijderen van het winterdek, ook »er afhankelijk van de maartse buien, gaan we ertoe over de ro zen te snoeien. Eerst nemen we er dan ook armetierig uit, maar van de zomer zult u blij zijn i al het dode en zwakke hout weg en lucht nodig. Het gaat erom de en zorgen vooral dat dunne tak- gezonde, krachtige takken te spa- jes in het hart van de struiken ren en deze worden bovendien radicale beurt gegeven te hebben, worden weggenomen. Voor de tot 10 cm lengte ingesneden. Een nieuwe groei aanstonds is licht pas en goed gesnoeide roos ziet Grotrozen op tlerke Hengels door goede bemesting en korte snoei. Hebt u nog zo'n paar ouder wetse stamrozen, die het voor deel bieden van niet behoeven te bukken om van bloem en geur te genieten? Snoei ze dan zoals de struikrozen, maar laat 15 cm over van de hoofdtakken. Met het snoeien van klimrozen wachten we liever tot na de bloei, waarbij oude afgedragen takken door jonge scheuten wor den vervangen en be vestigd. Planten Voorlopig zijn we daar nog niet aan toe en kijken eerst nog eens of we er wat nieuwe rozen bij kunnen gebruiken, want we kunnen in deze maand en zelfs nog tot half april met succes ro zen planten. Het beste kunt u nu eerst de grond 60 cm diep spitten en mesten en hem dan enige weken laten liggen. Zijn de bestelde rozen aangekomen, pas dan op dat de wortels niet uit drogen en spreidt er natte zak ken over uit, tot u tijd hebt om ze te planten. Bij schraal weer zet u ze dan nog van te voren in een teil water. Rozen wortelen diep, dus maak ruime diepe plantgaten, zodat de wortels niet opgevouwen komen te zitten. Giet ze daarna vol wa ter. Vul beetje bij beetje de grond aan en stamp deze rondom goed vast aan. De eerste tijd bij droog weer dagelijks een emmer water rondom de rozen gieten. En gaat de ontwikkeling niet naar wens, leg dan nog een natte spons in het hart! A. C. MULLER-IDZERDA. Hor. 1. deel van Zwitserland, 4. opschudding, 7. muze van het minnedicht, 9. mannelijk beroep, 10. vette vloeistof, 12. plaats in Gelderl., 13. niet dezelfde, 14. hemellichaam, 15. krijgsmacht, 18. Vlaktemaat, 20. geslacht, 23. grondslag, 25. muziekinstrument, 26. aangezicht, 27. brandstof, 29. wijze, 31. knopje op een priktol, 32. vaste koper in een winkel, 37. berrie, 39. oorzaak, 40. teken dat in de psalmen voorkomt, 41. manier van klederdracht, 42. geneesheer, 43. juffrouw (Ind.), 44. bestuurder, 45. aandeel. Vert. 1. misnoegdheid, 2. oude lap, 3. plaats in Frankrijk aan de Maas, 4. woede, 5. turkse tarwe, 6. oplopende vlakte, 8. op een andere wijze, 9. klap, 11. voedsel, 16. nauwer, 17. plaats in N. Brab, 18. 'byb. figuur, 19. vertrouwelijk, 21. gelijk, 22. te kennen geven, 23. grap, 24. vreemde munt, 28. stad in Engeland, 29. stakker, 30. byb. figuur, 33. oorlogsgod, 34. spijltje, 35. gekleurde plaat, 36. jongen, 38. ontgonnen land, 40. hemellichaam. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. kroon, 6 Alken, 11. Ops, 12. Eem, 14. ooi, 16. A.M., 18. Sluis, 20. Aa, 21. Lierop, 22. latent, 23. is, 24. as, 26. ma, 27. ti, 28. pos, 30. ido, 32. Erp, 34. kr, 35. i.e., 37. Be, 38. Ra, 40. geel, 41. store, 42, dors, 43. in, 44. op, 45. ni, 47. n.m., 49. Tom, 51. ons, 53 kat, 56. el, 58. dm, 59 ta, 61. Ot, 62. To ledo, 64. madera, 65. eg, 66. gelei, 69. An, 70. pal, 72. Don, 73. Erp, 75. dolik, 76. geste. Vert. 2. r.o., 3. Oporto, 4. os, 5. deur, 7. L.O., 8. koster, 9. ei, 10. kalis, 12. el, 13. mi, 15. natie, 17. mis, 18. spa, 19. sla, 20. ant, 25. si, 26. m.o, 28. prent, 29, si, 31 Doorn, 32 Ee, 33 pront 34 kei 36 esp 37. ben 39. arm, 44. om, 46. ik, 48. Pe ter, 50. overal, 51. om, 52. st, 54. anders, 55. stand, 57. log, 58. dog, 60. ami, 61. ora, 63. alom, 67. ed, 68. en, 70. Po, 71. li, 73. Ee, 74. pt. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5en twee van 2,50. VOOR DE JEUGD VÖÖR'DÉ 'JËÜG'D''— VOOR DE J EL/GD"—"VOOR" DE JEUGD VOOR. DE ..JEUGD. VOOR:® Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het alle maal? Geen last van griep aanvalletjes? Tante Jos heeft jullie weer een paar weken in de steek moeten laten, maar we gaan nu weer vrolijk ver der aan ons hoekje hoor! Als ik goed ben ingelicht heb ben jullie deze week één dag of een paar dagen krokusvakantie gehad. Geweldig! Het was eigen lijk een ijsvakantie, vinden jullie niet? Jullie boften maar dat je vrij was. Ik heb vooral de klein tjes, met de gladde ijzers onder, op de sloten zien krabbelen. Lukt het allemaal wel een beetje? Hebben we al veel sneeuw klokjes gezien? Tante Jos wel hoor! Zelfs „hele bossen" bij el kaar! Grappig. Wat zullen ze het de afgelopen week koud hebben gehad. Gelukkig zijn de „rollers" ook nog in trek en kunnen jullie heerlijk al rollende van de zon genieten. Als het een beetje wil worden we nog bruin. Fijn hoor! Ja en nu vroegen verschillende meisjes en jongens in hun brief waar ze eigenlijk de brief met de oplossing naar toe moeten sturen. Hier komt het adres nog eens: Aan tante Jos, W. de Withstraat 25, Rotterdam. En nu niet meer vergeten hoor! We gaan nu weer een eind ma ken aan ons babbeltje hoor! Daaag, tot de volgende keer. TANTE JOS Deze mooie tekening maakte Nelleke Scho- neveld in Rijnsburg. Dit versje stuurde Nellie Loeve in. O kom eens kijken, kom eens even gauw. Er staat een heel klein klokje te kleumen in de kou. Het heeft z\jn groene sprietjes dwars door de sneeuw gehoord. Het zegt: „Dat de lente komen zal, al is de wind nog noord". Dag lief klein klokje ik hen zo blij met jou. De winter gaat misschien nu gauw voorhij, En komt de lente voor jou en mij. Jarigen HIEP, HIEP, HOERA! Alsnog worden gefeliciteerd: Riek Brinkman, Marianne Cosman, Janneke Eikelenboom, Connie Leenheer, Joke van Leeu- wen, Tineke Meinema, Jannie Nobel, Addie de Quaasteniet, 'C Willy Ros, Hannie van Rumpt, Agnes Voerman en Marlies Zaal. De jarigen voor vandaag volgende week worden ook van ^-trüirtrtt-üirirüizifüiïirifCvtfti irüirtr-triftrtrtftrirüiiifirüirüiticttMrüirtrfiirirr Een heerlijk spel voor onze kleinere nichten en neven. Het is een soort verstoppertje. Eerst wordt er afgeteld wie zich mag verstoppen. Na honderd tellen gaat nummer 1 zoeken, vijftig tellen daarna nummer Z, weer vijftig tellen later nummer 3 enzovoort. Heeft één van de bezoekers de verstopte gevonden dan gaat uuv.u,*.* c— *U of hij er muisstil bijzitten. Nummer 3 gaat er ook bijzitten harte gefeliciteerd door de nich- als ze worden gevonden. Zo volgen we allemaal totdat alle le„ en neven. Het zijn: Addie j kind„rn „p een k,„|tje .itten, uan Berkei, Greetje Bras, Tonnie Bras, Wilma Goudkamp. Janie j De |aatst(. is ky een ïoleend ,pei de eerste. Hoek, Arte van Houwehngen, Ria f. de Kievit, Marry van Nieuwen- huyzen, Hanneke Oudijk. Arjen de Pagter, Corrie Smokers, Her man Steeneveld en Hans van M Prijswinnaars Vliet. PUZZELOPLOSSING Een leuke puzzel meisjes en jongens. Op deze plaat zien jullie allerlei vèrschillende afbeel dingen getekend. De bedoeling is dat we de namen van de af beeldingen die met een H. beginnen, gaan opzoeken. Het moeten er ten minste twintig zijn. Doe je best maar hoor! De oplossing moet tvorden ingezonden voor dinsdag 6 ma art. Adje van Ewijk stuurde dit raadsel in. Hoeveel vlogen er weg Zes kraaien zaten in een boom, Te suffen en te dromen. Toen is er stilletjes een man, Met een geweer gekomen. Pief, paf, o wat een leven! Hij schoot er ééntje van de tak. Wie zegt mij nu eens vliegensvlug, Hoeveed er zitten bleven? Denken jullie maar goed na. Volgende week komt de oplos sing. Johanna Schilling maakte zelf dit versje. IJSPRET Schaatsen onder, rijen jongen Wie het 't allerhardste kan.' En de jongens die gaan klaar staan, Eén, twee, drie! Daar gaan we dan! Iedereen rijdt met een vaartje, Over 't spiegelgladde ijs. En wie 't allerhardst vooruit komt, Dat is lange, dunne Gijs. Achter hem kom 't hele troepje, Probeert of het Gijs passeren kan. En het is wel een beetje zielig, Dikke Jan komt achterin. Maar o wee, daar valt ons Gijsje, And'ren bovenop hem: „Bans" Jantje rijdt er vlug omheen, En de dikzak wint met glans. Petra van Houwelingen, Har- dinxveld- G'dam, Riet Jumelet, Rotterdam en Claudi Teijgeler. Maasland, zijn de prijswinnaars. Loes en Jan spreken met el kaar, Ansje en Kees, Bob en Mia. Dit versje stuurde Paultje Maijer in. Er was eens een koning, Die smeerde zich in met honing Smeerde zich in met roet Toen was de koning bitter en zoet. 31 Was er iets prettigers dan lezen? Hoogstens vertellen was nog prettiger dan lezen. Tenminste zoals vader vertelde, zo werd het écht. Vader... is in de Hemel. Waar is de hemel? Daar wist zelfs vader geen antwoord op, hij zei dat het er eigenlijk ook niet op aan kwam, want dat het bij God was. 'In liefde zal ik altijd bij je zijn, of je nu tachtig wordt of nog ouder en of je je vader lang of kort hebben zult'.... Freek opende snel zijn ogen. Dèt zei vader. Zei hij het ook nu of herhaalde het zich alleen in zijn herinnering Lieve God, lieve Here Jezus.... laat dat toch waar mogen zijn, ook al is vader in de hemel! U hebt daarboven zo heel veel engelen, laat mij toch niet zo verschrikkelijk alleen- Tranen vloeiden over zijn wangen, zonder snikken huilde hij. 't Was alles zo vreselijk moeilijk en ingewikkeld. Scherp voelde de kleine jongen zijn nietigheid maar koppig hield hij vast, hardnekkig, de tanden op elkaar gebeten of hij daartussen vastgeklemd hield waarvoor hij vocht. Hij smeekte, alles aan hem smeekte, hij was verstijfd van sme ken, zijn armen en benen krampten ervan. Lieve Heer, lieve Heer... vader... vader.... Stilte. Niets dan stilte en nacht. Freek lag roerloos, voelde van vermoeidheid de spanning wijken, zijn ogen zonken toe. Diep in hem klonk het nog na als verwijderd roepen, aldoor zachter: Vader, vader Door de bomen zong de wind. Door het huis suisde d« stilte. Ergens ritselde iets. In de verte blafte een hond. Vrede. Het was Freek alsof hij deinde. Het was de aftocht van zijn vrees. Vader. De stilte zegende, het duister was een zoet geheim, dat Freek niet wilde trachten te aanschouwen, omdat hij het wist zonder zien, omdat hij geloofde. Hij was niet eenzaam, als hij zijn ogen nu zou opendoen Maar de rust hield ze gesloten, de stilte boog zich sereen door de nacht. Vader, zie ik je eens in de droomtuin? Niets dan adem, onhoorbaar, nauwelijks te voelen van tederheid. Leven. Liefde. De band tussen aarde en hemel. Met Ko Sol was het weer goedgekomen, Freek ontliep hem niet meer. Dat lag aan Ko, niet aan hem, Freek bekende het zichzelf met schaamte. Hij had Ko ontlopen uit vrees voor. ja, waarvoor eigenlijk? Om niet aan Riekie te hoeven denken, Riekie ging hem immers niet aan, zijn zusje was het niet. Maar Arnold Arlsover was Ko's vader niet en toch, die eerste keer, dat Freek na zijn vaders dood van school naar huis liep, kwam Ko hem achterop. Freek zweeg toen de andere jongen naast hem kwam lopen. Hij voelde zich klein en vreemd bij Ko. Ko begon over huiswerk, keek tersluiks opzij naar Freeks neergebogen gezicht. Freek herademde. Zijn eerste antwoorden waren nog stug, maar al meer en meer vergat hij zijn verlegenheid en hervond de oude kameraadschappelijke toon. Toen op de stille buitenweg, had Ko plotseling zijn hand uitgestoken en Freek aangepord. Ik wou je zeggen, dat ik 't zo rottig voor je vinden voor je moeder ook Freek keek de andere kant uit, zijn hart bonsde. Aju, zei Ko, tot kijk. Hij draaide zich om en ging terug, zijn handen in zijn zakken, neuriënd van tevreden heid. Freek bleef staan en keek hem na. (Wordt vervolgd) Hoe vinden jullie dit plaatje, nichten en neven? Wat doet hij het goed? Hebben jullie ook al zo jong de gladde ijzers ondergebonden? Hij Staat er stevig op hoor en wat geniet hij ervan! ner luchtschip sroer op ev veepwpNr m dg vseTtr- EMSE UBGN LATGP HGT^ChUP WE&T BOMEM GEN VALLEI, WAAEBOVEN ZtALNEE MtG>T&LN<EN Puzzeloplossing Vorige keer was er geen plaats meer voor de vergeten puzzelop lossing van 27 januari. Hier komt ze alsnog hoor! Slang, tafel, raket, anker, fruit, wafel, emmer, rover, kater. In de eerste rij van boven naar beneden lezen we dan: STRAF WERK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19