Schilder vanuit rust bi 800 boten en veel nieuwe tenten op Hiswa Geen Frans-Duits front in Brussel AL TE KRUIPERIG De Block kon niet anders handelen Tabak op advies van de dokter 1$ Tegenwoordige kunstenaars zoeken naar zoete winst" Leo Stigter: Nederland fabriek zonder kantine Hervormde kerk ter beschikking r.k. parochie Dutschke even in de cel - 20 jaar voor vergiftigen 9 VRIJDAG 1 MAART 1968 Zomaar een gesprek met een kunstschilder op zijn atelier in Rotterdam. Een oase in de ver zengende woestijn van het „nieuws". We draaien een shaggie bij de gezellig warme oliekachel. Leo Stigter (26) zet wat kriti sche kanttekeningen hij onze tijd. Hij, een van de weinigen die huiten schilderen, draait er niet omheen: „Heel Nederland wordt een grote fabriek zonder rustpunt, omdat er geen kan tine is." Leo, een echte Rotterdamse jongen zat anderhalve dag op een ambachtsschool, werd parti culier chauffeur, werkte in ga rages, op schepen en in magazij nen, kortom: „Ik had een moei lijke jeugd." Hjj begon gipsreliëfs te maken toen h(j zeventien was, omdat hij zichzelf wilde vinden. Maar toen hjj achttien was, ondekte hjj iets: „Ik hoorde voor het eerst de vogeltjes fluiten, en dat zag ik als een symbool dat er iets was. Veel strijd Toen bep ik dus anders gaan wer ken. Ik ging schilderen en vond daar door rust in mezelf. Maar die rust ■heb ik door veel strijd gekregen. Ik heb allerlei moeilijke situaties ge kend maar ik heb ze verwerkt en niet afgestoten. Ik kan ook rust hebben, omdat ik geen hartstocht voel voor materiële dingen, maar zoek naar geestelijke waarden. Daar ben ik elke dag mee bezig, en dan is het steeds weer knokken, dat wel. Tegenwoordig denken de mensen dat het zit in het materiële; in het autootje, in de teevee. Maar het gaat in het leven om geestelijk contact, om wat de mens van het leven maakt I ook. Hap rijst dat ik van de natuur hou en van de mensen; ook omdat ik vind dat mijn werk een relatie'moet hebben met de mensen. En waarom ik van de natuur hou is eigenlijk niet aan de orde, ik hou er gewoon van. 't Is net als met het weer. Ik hou van het weer: slecht weer is ook weer. Ik werk veel buiten, ook als het vriest. Als ik in de natuur sta te schilderen, roepen de mensen gekke dingen naar me, alsof ik uit een in richting ontvlucht ben. Er zijn wei nig mensen, die alleen naar buiten gaan, de meesten kunnen moeilijk al leen zijn. Onzekerheid We leven in een tijd, dat alles min der goed te plaatsen is, te identifice ren valt, en dat geeft de mens onze kerheid. Veel schilders werken van uit die onzekerheid, ze brengen hun eigen problemen op het doek. Ik vind dat ze dat niet moeten doen. Schilde ren moet vanuit een gezonde basis gebeuren, vanuit geestelijke rust, vanuit liefde. Ik schilder, bij voorbeeld, buiten om de wisselwerking in de natuur, het niet grijpbare, te betrappen. Want, als mens wil je harmonie in de natuur scheppen. Schilderen is niet alleen een drift, maar heeft te maken met het mens zijn. Hoe je ook schildert, het moet altijd beheerst zijn. Tegenwoordig zijn er twee soorten kunst. De grote abstracte doeken voor de kapitaalkrachtigen, en de zi geunerinnetjes aan de muur voor de gewone man. De samenleving maakt van de kunst geen gebruik; 't is alleen een winstobject voor de kapitaalkrachti gen. De meeste kunstenaars zoeken daaróin niet haar zichzélf," maar naar de mode, naar een weg om zoveel mogelijk te verdienen.- Economische klap De musea betekenen ook niets voor de gewone man. Ze kunnen ze beter afbreken. Daar is er een kunstmatige rust gekweekt, die de mensen afschrikt. De mu sea zijn ivoren torens -gewor den." Leo zuigt venijnig aan zijn sjaggie, en zegt dan (bedoeld als uitsmijter?): „Over de eigen- Ik ben een half jaar van de acade mie af en verkoop nog erg weinig. Maar ik hou me er ook niet mee bezig of ik iets verkoop. Sjacheren doe ik niet: als iemand een schilderij wil hébben, mag ie het voor een tientje ook meenemen, als nij lang zeurt. Hoe ik dan rondkom? Ik geef les in vrije expressie op een kindertehuis, en verder ben ik net een Chinees: als ik een hap rijst heb, is het genoeg. Echt waar, ik vraag me nooit af of ik veel verdien. Ik werk in de eerste plaats erg graag. Ik schilder figuratief, mensen en landschappen, omdat ik zo ben, om- (Van een onzer verslaggevers) LEO STIGTER schilderen, maar met gezonde basis tijdse kunst wil ik opmerken, dat als zou blijken dat die ner gens toe deugt, dit een econo mische klap zou_ betekenen." FRANKFORT De links-radicale Westberlijnse, studentenleider Rudi Dutschke, die kortgeleden in Amster dam een toespraak heeft gehoudèn, is gisteren enige tijd door de Frank- fortse politie vastgehouden, maar la ter op last van de burgemeester weer vrijgelaten. Toen Dutschke vast zat, hiélden ongeveer 5.000 mensen een betoging tegen de „oorlog van de VS in Viet nam". Twee sprekers verklaarden dat het „niet alleen ging om beëindiging van de strijd maar ook ofti de over winning van het Zuidvietnamese be vrijdingsfront". Ook de bekende predikant Martin Niemöller hield een toespraak. Hij verweet de Westduitse regering, dat zij in feite medewerking verleende aan de „volkerenmoord in Vietnam" en vond dat de regering in Bonn er nota van moet nemen dat er in de Bondsrepubliek een buitenparlemen taire oppositie bestaat die „niet meer aan het dogma gelooft dat rust de voornaamste plicht is van de burger". DEN HAAG De Tweede- Kamercommissie voor de kern energie staat in meerderheid achter het door minister De Block (economische zaken) ge voerde beleid betreffende de toe passing van de ultracentrifuge- methode bij de verrijking van uranium. Het Kamerlid De Goe de (D'66) verwijt de bewinds man de Nederlandse belangen niet goed te hebben behartigd. Minister De Block heeft destijds het UC-project niet aan de orde ge steld in de Euratom-ministerraad Dat neemt de heer De Goede hem kwalijk. De meerderheid van de com missie aanvaardde het argument van de minister, dat hij niet anders kon handelen, omdat er in internationaal verband nog geen aanvaardbare op lossing is gevonden voor de niet- verspreiding. De minister heeft de commissie toe gezegd dat de Nederlandse industrie zoveel mogelijk zal worden ingescha keld als de UC-methode bij de ver rijking van uranium zal worden toe gepast. Verslag Eerst nu is het verslag van de commissie verschenen, die op 18 ja nuari over deze zaak heeft gespro ken. Zoals bekend heeft de heer De Goede geweigerd zijn handtekening onder het commissie-rapport te zet ten. Tijdens het overleg in de Euratom- ministerraad op 8 december heeft Nederland geen enkele verplichting op zich genomen. De positie van ons land en de positie van dé industrie zijn zo veilig mogelijk gesteld. Be slissingen over medewerking aan een gasdiffusiefabriek zullen in het ka der van Euratom moeten worden ge nomen. Nederland zal dus nooit ge dwongen kunnen worden een pro gramma te aanvaarden, waarmee het niet akkoord gaat. Wat de „droge sector" betreft: op nieuw blijken fabrikanten dit jaar bij het vervaardigen van tenten meer gebruik te hebben gemaakt van rot- tingvrije stoffen. Voorts zal men meer tenten zien, die zijn aangepast aan koude en warme klimaten. Dit met het oog op de tendens, dat de vakantievierder zijn tent steeds ver der van huis opslaat. Ook voor de kampeerder, die op veel comfort is gesteld, is er dit jaar weer meer: er zijn zo'n 20.000 acces soires. Eén van de noviteiten daaron der is een gemotoriseerde muggen- vanger, geschikt voor jachthavens en campings. AMSTERDAM Het bu reau van de Aktie Niet Roken heeft in een oplage van 600.000 de brochure „Het begon bij Columbus" gestuurd naar de hoofden van lagere scholen met het doel hierover lessen te geven aan de leerlingen van de hoogste klassen. Met deze campagne wordt een extra stimulans gegeven aan de ac tie, die vorig jaar werd gestart, Het bureau stelde toen certificaten beschikbaar voor leerlingen, die vrijwillig beloofden hun uiterste best te doen om niet met roken te beginnen. Het „diploma" werd (en wordt) dan door de onderwijzer ge tekend. In het nieuwe boekje wordt ver teld over hoe het roken in Europa is geïntroduceerd (door Columbus) en hoe de rookrage zich in de loop der eeuwen heeft ontwikkeld. Er wordt in aangehaald, dat men tabak vroeger als een geheimzinnig medicijn zag. In Engeland gaven in die tijd de moeders hun kinderen zelfs een gestopte pijp mee naar school in plaats van brood. Ook de ondenvijz r stim'.'»erde zijn leer lingen om een p'jpje op te steken.... Pas in deze eeuw hooft men, al dus de 1 rociiure. n ien aantonen dat roken schadelijk is voor de ge zondheid. V: daar het hernieuwde adv es aan de jeugd: begin er niet aan, dan loop je ook rj«t de kans eraan vers aafd te raken ROTTERDAM De centrale kerkeraad der Hervormde Gemeente Rotterdam-C stelt een van haar ge bouwen, de Koninginnekerk aan de Boezemsingel, ter beschikking van een r.k. parochie in deze omgeving voor het houden van diensten. Het besluit werd met meerderheid van stemmen genomen. WTE ZIJN allemaal begonnen met kruipen, en daarna kwamen de eerste pasjes. De Tielenaar Ries van Bokkum heft de volgorde van de natuur omgedraaid: hij staat bekend als een kniekruiper, omdat hij dat •en gezonde sport vindt. Morgen geeft hdj een demonstratie, zcl de knielappen aanbinden om uit h^t Betuwse dorp Echteld via Ijzer, loom en Kesteren naar Ochten -te kruipen, en weer terug. „Weer of geen weer", zegt Ries, „deze 35 kilometer zal ik kruipen." Evenals zijn verzorger, de Tielse sportman Jan van Alfen, is hij vol goede moed. Elke dag oefent de kniekruiper in de woonkamer. Meestal klimt er een zoon op zijn rug, die vader met mu ziek begeleidt. „Een beetje muziek bij het kruipen is goed", zegt Ries, die een draaiorgel als begeleiding op zijn kruiptocht van morgen wel op prijs zou stellen. Dit houdt nog niet in dat de leden van de St. Barbaraparochie (Crooswijk) spoedig zullen gaan ker ken in tie ruim een halve eeuw oude hervormde „kathedraal". Van r.k. zij de is namelijk nog geen verzoek ge daan. Komt de vraag, dan zal nader moeten worden gesproken over het aantal diensten en de benodigde voorzieningen. Een eventueel verzoek houdt ver band met de ook voor de r.k. kerk aanwezige binnenstadsverschijnselen als terugloop van het zielental, slui ting en afstoting van kerken en ver legging van grenzen. Op het ogenblik wordt in de Koninginnekerk in het algemeen slechts één dienst per zon dag gehouden. Voorlichtingsambtenaar van de Tweede Kamer DEN HAAG De heer R. Th. van Berkel, parlementair redacteur van de Gelderlander pers. is per 1 juni benoemd tot voorlichtingsambtenaar van de Tweede Kamer. De heer Van Berkel is lid van het NRU-journa listen-forum Bij Nader inzien. Berichten dat Nederland zich voor 600 miljoen gecompromitteerd zou hebben zijn onjuist, aldus minister De Block. Binnenkort zal de Kamer deze kwestie bespreken. FORT WORTH Een B-52 bom menwerper van de Amerikaanse luchtmacht wordt sinds woensdag avond, toen het vliegtuig met acht bemanningsleden een oefenvlucht maakte boven de Golf- van., Mexico, vermist. Het vliegtuig had volgens de luchtmacht geen bommen aan boord. ZELFPORTRET (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De inter nationale watersport- en kam- peertentoonstelling Hiswa, die van 15 tot en met 24 maart in de Amsterdamse RAI wordt ge houden, is dit jaar opnieuw groter dan vorige malen. Er zullen niet minder dan 800 boten worden geëxposeerd (waaronder 39 jachten van meer dan 5 ton), terwijl ook liet assortiment tenten en kampeeraccessoires weer aanzienlijk is uitgebreid. Blikvanger wordt een zeiljacht van 19 meter lengte en een ge wicht van 35000. Een belangrijke plaats neemt ook de Wanderer IV, een in Medemblik gebouwd jacht, dat eigendom is van het Britse echt paar Miscock, dat ermee op wereld reis gaat. Het echtpaar heeft al eer der van zirfi doen spreken (in boeken en lezingen) met zijn avontuurlijke wereldreizen met de voorganger Wanderer III, waarmee zij in totaal :.j| 110.000 mijl aflegden. I Over de situatie in de scheepsbouw zei de heer G. Neef, vice-voorzitter vam de Hiswa gisteren op een persconferentie, dat deze zich bevre digend ontwikkelt. Weliswaar is de export iets teruggelopen (van 1497 naar 1430 schepen), maar hij vond deze daling niet verontrustend. DEN BOSCH De rechtbank te Den Bosch heeft gisteren de Keiees A. T. uit Nistelrode conform de eis van de officier van justitie veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf Hij stond op 15 februari jL terecht wegens het feit dat hij tussen 1 maart en 13 juni van het vorige jaar zijn vrouw om het leven heeft ge bracht door aan de bloedwijn, die zij dronk, verschillende malen een hoe veelheid thallium toe te voegen, het geen haar tenslotte het leven heeft gekost. Luns: toch stapje vooruit gekomen In Rome staken studenten om hervormingen aan hun universiteit door te voeren. Toen de politie een universiteitsgebouw binnenkwam om er de stakers uit te verwijderen, trof zij onder hen ook een aantal hoog leraren, onder wie deze vrouwelijke, aan. Ze moest door de mannen uit het gebouw worden gedragen. lux-landen en Italië vroegen Brandt deze denkbeelden op papier te zet ten, zodat ze besproken kunnen wor den in de volgende vergadering van de Europese ministerraad op 9 maart. De Belgische minister Harmei lichtte het Benelux-plan toe. Hij stelde voor een conferentie te houden van plaatsvervangers van de ministeries, de Europese Commissie, Engeland en andere geïnteresseerde landen om de mogelijkheid van sa menwerking op technologisch gebied te onderzoeken (computers, kerncen trales, vliegtuigbouw en satellieten voor ruimte-onderzoek). Couve de Murville (Frankrijk) zei dat zijn land niet verder wilde gaan dan tegemoetkomingen op commer cieel gebied. Minister Luns verklaarde na af loop van de vergadering niet onte vreden te z(jn. Hy dacht dat men een stapje vooruit was gekomen. Het Duitse plan is een ernstige studie wnard. BRUSSEL West-Duitsland en Frankrijk zijn. het er lang niet over eens hoe Engeland in de Europese Gemeenschap moet worden opgenomen.Dat is giste ren in Brussel wel gebleken. Bondskanselier Kiesinger en gene raal De Gaulle hebben zeer onlangs toen Kiesinger een bezoek aan Pa rijs bracht zich beiden uitgespro ken voor een „arrangement" met En geland. Maar minister Brandt van West-Duitsland zei gisteren dat over da inhoud ervan geen Frans-Duitse overeenkomst bestond. Brandt pleitte voor een soort vrij handelszone tussen de Zes en Enge land met de andere kandidaat-lede (Ierland, Noorwegen, Denemarken). Zi*n Franse collega Couve de Mur ville distancieerde zich direct van deze verklaring. De ministers van buitenlandse zaken van de drla Bene- DE SPAANSE SINAASAPPELEN zijn er weer 1 Plukvers uit Spanje (na 46 uur al op uw tafel f). boor devol aap en zon, en... 30% rijker aan vitamine Prol. .eat ar meteon volop van I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9