Christelijk' als politiek onderscheid is uit de tijd 20 CENT VOOR HOFNAR SENORITAS SPECIAL U STEEKT DAN IETS FIJNS O Alles ging verkeerd bij 't afscheid van McNamara „Om land moet een Rode Kruis land worden Politie legt beslag op honderden anti- Johnson plakkaten DRS. AARDEN IN TWEEDE KAMER: 55 Bronchi letten Kampadjudant van Auschwitz vrij Moskou: weer aanslag op ambassade Washington Tijdelijk verbod uitvoering doodvonnissen 5 VRIJDAG 1 MAART 1968 (Yan onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. Aarden, de parlementaire voorman van de uitgetreden katholiek-radicalen, heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat hij het begrip christelijke inspiratie niet als politieke onderscheiding wenst te hanteren. Vandaar dat zijn groep zich slechts als „groep van christenen" presenteert en niet al6 christelijke of confessionele groep. „Wij beschouwen voor onszelf de christelijke inspiratie als onmisbare bron voor het politieke denken en handelen, maar niet als beginsel waarmee organisaties, fracties en politieke gelijkgezindheid zijn bepaald", aldus de heer Aarden, die een ernstig beroep op zijn collega's- Kamerleden deed om wat minder vaak het woord „christelijk" in de mond te nemen, vooral tegenover hen die het niet als po litiek onderscheid willen aanvaarden. Opspraak TJET is een kwalijke zaak als een staatshoofd in opspraak komt omdat z\jn politieke verleden er aan leiding toe l\jkt te geven. De rol die Lübke in Hitlers tyd speelde was een onopvallende. Zij wordt nu ech ter breed uitgemeten. Lübkes verleden is niet zijn enige zwakke punt. Hy maakt zich vooral onmogeiyk door zyn optreden naar buiten, dat een aaneenrüging van stunteligheden is. Dit heeft hem de laatste jaren byzonder kwetsbaar ge maakt. Een man als Lübke had zich al jaren geleden uit eigen beweging moeten terugtrekken. Nu Is het vrijwel on- mogeiyk. Het zou als erkenning van schuld worden uitgelegd. Dus zal Lübke zün tyd nog wel uitdienen tot de herfst van volgend jaar. Kanselier Kiesinger heeft reden, zün partygenoot de hand boven het hoofd te houden. De socialisten zouden het presidentschap voor zich opeisen. Zonodig kunnen zü een akkoord sluiten met de kleine liberale FDP. Dit zou een nog ontydiger einde van de grote coalitie betekenen dan nü al wordt gevreesd. Moeiiykhcden kunnen evenwel niet uitbiyven, om dat volgend jaar zowel een andere president als een nieuwe Bondsdag gekozen moeten worden. Jacht op ontsnapten Minstens de helft van de hoofd stedelijke politiemacht leek gis teren in actie te zijn, nadat hekend was geworden, dat drie gedetineerden uit het Huis van Bewaring aan het Kleine Gart- manplantsoen waren ontsnapt. Alle omliggende straten werden afgezet, zoals deze straat, die door een witte wagen wordt ge blokkeerd, terwijl geüniformeer de mannen bij tientallen over het terrein uitzwermen. De voortvluchtigen konden spoedig op het gevangenisterrein worden gegrepen. De verklaring van de heer Aarden over karakter en intenties van zijn groep was één van de weinige winst punten van een overigens vrij schim mig Kamerdebat, dat de heren Den Uyl (soc.) en Van Mierlo (D"66) Ka mer en regering hadden opgedron gen. Via het nogal geforceerd aan doende verzoek aan premier De Jong de staatscommissie-Cals-Donner een aanvullend advies te vragen over een zaak die deze commissie zonder twij fel op haar agenda heeft staan. maakten beide heren uitvoerig van de gelegenheid gebruik op de aambeel den van progressieve concentratie en vervroegde verkiezingen te hameren. Niemand die daarin trapte. De re geringsfracties zagen het uittreden van de groep-Aarden in de juiste proporties. Hun verhouding tot het kabinet-De Jong is niet veranderd en in dat licht heeft ook de onderlinge verhouding tussen KVP, ARP en CHU geen wijziging ondergaan. Is dan alles bij het oude gebleven? „Na tuurlijk niet", zei een voorzichtig manoeuvrerende mr. Biesheuvel (a.r.), die de tenen van de radicalen in eigen kring zorgvuldig ontzag. Hij erkende, dat door de jongste gebeurtenissen de verhouding met de andere (christelijke) partijen weer in het geding is gekomen. De ARP heeft daarom behoefte aan nader beraad. Ook in KVP en CHU leeft die be hoefte, getuige het commniqué van de Achttien na hun beraad van maandagavond. Rode flop rode top te Boedapest dreigt een rode flop te worden, nu Roe menië demonstratief is weggelopen. De haast van de Russen om de top conferentie te houden teneinde haar voor voldongen feiten te kunnen plaatsen is hun noodlottig geworden. Roemenië greep de felle uitlatingen van de Syrische communisten be treffende zpn houding tegenover Is raël met beide handen aan om zich te kunnen onttrekken aan de poging van Moskou, op slinkse wqze mede werking te verkregen. Enkele dagen geleden schreven we, dat de Russen op de conferentie te Boedapest zouden proberen de macht binnen het communistische blok opnieuw aan zich te trekken. Zy zün echter meteen door de mand gevallen. WASHINGTON In januari is het goudbezit van vijf „goudpool"- landen op het Europese vasteland met 284 miljoen dollar verminderd, zo heeft het Internationale Monetaire Fonds (IMF) gisteren bekendgemaakt. De verliezen waren voor België twin tig miljoen, voor West-Duitsland 88 miljoen, voor Italië 36 miljoen, voor Nederland 29 miljoen en voor Zwitserland 111 miljoen dollar. Overigens verbaasde hij zich over het gemak waarmee de heren Den Uyl en Van Mierlo de groep-Aarden als gelijkgezinden en daarmee in fei te als volwaardige partners voor hun „progressieve concentratie" hadden begroet. De groep-Aarden heeft zich immers als „groep van christenen" gepresenteerd, die de relatie tussen politiek en geloof van groot belang acht. Is het dan niet wat voorbarig zulke vergaarde conclusies voor sa menwerking te trekken als de heren Den Uyl en Van Mierlo hebben ge daan? Hiervoor is toch minstens nadere bezinning nodig. PvdA en D'66 zijn aan de te vroege kant met hun ver halen over „gelijkgezindheid". De ARP is voorzichtiger geweest door de gemeenschappelijke inspiratie van de christelijke partijen niet meteen als voldoende basis voor een samengaan te beschouwen. Het komt op de pro grammatische uitwerking en op het beleid aan. Kwetsend Drs. Aarden vond, dat het woord „christelijk" weer te vaak in dit de bat was gevallen. „Het wordt kwetsend als we de woorden „christelijk" en „Christus" te pas en te onpas gebruiken. Als we daarmee ophielden, zouden we Christus en de Nederlandse politiek dienen". De tijd is volgens de heer Aarden voorbij, dat het woord „christelijk" als stringent politiek onderscheid kan worden gehanteerd. Politieke gelijk gezindheid is mogelijk bij verschil lende geestelijke uitgangspunten en inspiratiebronnen. „Elke mens wordt gedragen door beweegredenen die hij niet beredeneren kan. Voor mij is dat de christelijke inspiratie, maar ik ge bruik dat woord met huiver. Aan de gevoelens en beweegredenen van an deren wens ik niet tekort te doen". Lancering van Ogo opnieuw uitgesteld KAAP KENNEDY De lancering van de Amerikaanse Ogo-5, waarin ook een Nederlands instrument is ge monteerd, is opnieuw uitgesteld en wel tot maandag. UTRECHT/AMSTERDAM Veertig rechercheurs onder lei ding van de Utrechtse hoofdcomr missaris H. W. Offers hebben gisteren in de Domstad enkele honderden affiches met leuzen als „Johnson oorlogsmisdadiger", maar ook het tegengestelde: „Ho Tsji Minh oorlogsmisda diger". „Vietcong-moordenaar", en zelfs „Leve Johnson" in be slag genomen die ruim 200 Utrechtse studenten op de ramen van de studentenflats aan de Ina Boudier Bakkerlaan hadden ge plakt. Tegen de betrokken stu denten werd proces-verbaal op gemaakt. Niet alle studenten, die beledigende leuzen op hun ramen hebben geplakt, werden eenmaal geverbaliseerd. Sommigen kregen twee processen- verbaal: één omdat zij een bevriend staatshoofd hadden beledigd (Johnson) en het andere wegens het aanplakken van een leuze tegen het staatshoofd van Noord-Vietnam. De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. H. W. Overbeek, zei, dat de rechter zal moeten uitmaken of leuzen tegen Ho Tsji Minh moeten worden beschouwd als belediging van een bevriend staatshoofd. De actie volgens sommigen ont ketend door de studenten van de vakbeweging (SVB) is het gevolg van het feit, dat vorige week enkele Utrechtse studenten door de politie zijn geverbaliseerd, omdat zij an- ti-Johnson- leuzen voor hun ramen hadden gehangen. Toestemming De burgemeester van Utrecht heeft wel toestemming gegeven voor een protestdemonstratie van studenten die morgen zal worden gehouden. De studenten willen met deze pro testmars pleiten voor vrijheid van meningsuiting, terwijl zij willen age ren tegen het verbod om Johnson een oorlogsmisdadiger te noemen en te gen de toenemende dreiging van klassejustitie, zoals zij dat zien. Ook in Amsterdam heeft de re cherche een grote hoeveelheid pam fletten met de tekst „Johnson oor logsmisdadiger volgens rechtsnormen van Neurenberg en Tokio" in beslag genomen. Er werden ongeveer hon derd affiches meegenomen. Deze ac tie van de Amsterdamse recherche gebeurde na overleg met de officier van justitie. De plakkaten werden door de ASVA verkocht voor een dubbeltje per stuk. Er is proces- ver baal opgemaakt tegen de betrokken personen en ASVA-voorzitter Peter Cohen werd op het hoofdbureau ge hoord. Naar aanleiding van opmerkingen van CH-fractieleider Mellema gaf de heer Aarden ook nog een toelichting op zijn afwijzing van de CHU. „Ik stond", zei hij. „voor de keuze van een samenwerking. En dat betekende op dit ogenblik: niet kiezen voor de CHU zoals die zich thans mani festeert". Of hij het kabinet-De Jong als sta-in-de-weg voor de regeerbaarheid van het land op langere termijn acht (Mellema)? Nee. De heer Aarden zei respect te hebben voor het optreden van dit kabinet. Hij had alleen ge zegd. dat als het kabinet een blok op de weg naar regeerbaarheid op langere termijn zou blijken te zijn, zijn groep daaruit de consequenties zal trekken. Voor het overige meende de heer Aarden, dat de vorming van het kabinet-De Jong niet het resul taat is geweest van een bewuste keu ze van allen die bij de formatie wa ren betrokken. Verbaasd Premier De Jong had het in dit debat makkelijk. Hij kon grotendeels buiten de discussies over de partij verhoudingen blijven. De premier vond het overbodig om op verzoek van drs. Den Uyl aan de staatscommissie-Cals-Donner nog te vragen of ze over het punt van de inspraak der kiezers in de totstand koming van kabinetten en kabi netsprogram (het stembusakkoord!) een aanvullend advies wil uitbren gen. De commissie is gevraagd voor 1 mei a.s. haar interim-advies over een herziening van het kiesrecht bin nen het kader van de Grondwet uit te brengen. Het leek de premier uit gesloten. dat de commissie aan het punt van de heer Den Uyl geen aan dacht zou schenken. „De voorzitter zou me verbaasd aanstaren als ik op een aanvullend advies over dit essen tiële punt zou aandringen". Nee. de premier voelde niets voor „bevoog ding" van de staatscommissie. DEN HAAG Eind dit jaar zal er in ons land een referendum worden gehouden. Door middel van een huis-aan-huis bezorgd blad kan het Nederlandse volk zich uitspreken over het plan „Nederland-vredeland", dat de heer J. J. L. van Zuylen (78) uit Den Haag vorig jaar lanceerde. Daarbij is de heer Van Zuijlen, die als dr. Lastpost destijds heel Nederland aan het puzzelen zette, uitgegaan van de overtuiging, dat ons land de wereld misschien kan redden van de totale ondergang. „Ons land moet het voorbeeld zijn voor andere landen en geleidelijk, in bijvoor beeld tien jaar, ontwapenen", aldus de ideeënrijke Hagenaar. De heer Van Zuijlen heeft dit gistermiddag ook de minister van defensie, de heer W. den Toom, duidelijk gemaakt op zijn kamer aan Het Plein in de residentie. Getuige de uitlating van 's bewindsmans kamerbewaarder moet de gast van de minister loei een bijzondere zijn geweest. Hij leidde dit af uit het feit, dat de heer Van Zuijlen langer dan een uur het oor werd geleend, wat hij een uitzondering noemde. De minister had tegen zijn plan ingebracht, dat er dan een vacuüm zou ontstaan. De heer Van Zuijlen had het evenwel een oase genoemd, waar alle andere landen belang bij hebben. „Het gaat om het doorbreken van de vicieuze cirkel: de steeds sterkere bewapening, waardoor de vrede zou kunnen worden behouden. Deze opvatting wordt door deskundigen als de generaal uit de Tweede Wereldoorlog Noel Baker en de Nederlandse professor Röling als verouderd verklaard." Stofje ..Kijk, Nederland is zo klein, dat het die cirkel kan doorbreken. Het heeft hoegenaamd geen invloed op de politiek van de grote mogendheden die hebben te beslissen over oorlog en vrede. Militair gezien is Nederland een stofje op de weegschaal die door dit stofje niet zal doorslaan, maar door de bewapeningswedloop eerder dreigt te breken." Geëmotioneerd en geschokt als hij aan de beestachtigheden denkt, die een oorlog met zich brengt, zet de heer Van Zuijlen uiteen, dat hij een geleidelijke omzetting van het militaire apparaat in een burgerdienst- plicht voorstaat. Een burgerdienst die opbouwend werkt. Daarbij denkt hij aan hulp bij rampen, een bloedbank, verpleging etc. „Wij zouden een Rode-Kruisland moeten worden, waarop elk volk ter wereld een beroep kan doen. Straaljagers, die nu gereed moeten staan om onmiddellijk op te stijgen en bommen te gooien, zouden klaar moeten staan voor hulp en vervoer Van materialen, bloed, verbandartikelen, medicijnen, hulpkrachten etc." Zijn indruk over minister Den Toom? Een vriendelijke man. Met respect voor de ideeën van een ander" en dan een beetje lachend: „Een generaal, die geen militair is." Oorlogsmisdadiger Maar ogenblikkelijk wordt de heer Van Zuijlen weer ernstig als hij nog meedeelt, dat de militaire leiders, ook in ons land, potentiële oorlogs misdadigers zijn. En hij bedoelt: oorlogsmisdadigers, gemeten naar de maatstaven waarnaar mensen zijn beoordeeld. „Zoals professor Delf- gaauw tot dit oordeel kwam", voegt hij er verduidelijkend aan toe. De vraag of hij niet vreest dat hij aan zo's uitspraak wordt opgehangen, gerechtelijk vervolgd, grijpt de bejaarde Hagenaar met gre tigheid aan om met half toegeknepen ogen te verklaren: „Ik wou dat ze me er voor ophingen. Geen offer is me te groot om het doel van de Stichting Nederland-vredeland te bereiken" En hy herhaalt zün overtuiging: „Er moet een weg worden gevonden om te ontkomen aan de totale ondergang.*" Hoestdrank in tabletvorm.95ct WASHINGTON Vrijwel alles ging mis toen Robert McNamara gisteren officieel als minister van defensie afscheid nam van het Pentagon, het ministerie van defensie. Het regende in Washington voor het eerst sinds 27 dagen. Mc Namara en de toeschouwers waren drijfnat. Een luchtdefilé ging niet door vanwege het slechte weer en president Johnson, die op weg was naar de plechtigheid, bleef een kwartier in een lift zit ten die plotseling niet verder ging. Als klap op de vuurpijl vielen de luidsprekers uit zodat de dui zenden mensen die op het plein voor het Pentagon stonden, vrijwel niets gehoord hebben van de toespraak van de president tot McNa mara. McNamara heeft zelf niet gesproken. Op Schiphol zijn gistermiddag 34 Antilliaanse meisjes aangekomen, die hun opleiding in Nederland zullen ontvangen. Twaalf van hen komen in de verpleegsters opleiding van het verpleeghuis Sinnehoek te Bussurn. de overi gen gaan naar Amstelhof in de hoofdstad. FRANKFORT De voormalige kampadjudant van Auschwitz Robert Mulka is op 19 februari weer op medisch advies uit gevangenschap ontslagen, zo heeft het gerecht in Frankfort gisteren bekendgemaakt. De officier van justitie is in beroep gegaan tegen de vrijlating. De thans 72-jarige Mulka werd in augustus 1965 tot veertien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. In januari 1966 werd hij wegens ziekte vrijgela ten. Dit riep veel protesten op. De officier ging in beroep met als ge volg dat hij in maart vorig jaar weer werd ingesloten nadat medici hadden vastgesteld dat Mulka in staat was de •traf uit te zitten. MOSKOU De Sowjetunie heeft gisteren bekendgemaakt, dat er zich woensdagavond op en bij het terrein van de sowjetambassade in Washing ton vijf ontploffingen hebben voorge daan. Na de vijfde knal vonden de am bassadefunctionarissen op ongeveer anderhalve meter van de muur van het gebouw de resten van een brand bom. In een bericht van de Tass-cor- respondent in de Amerikaanse hoofdstadwerd gezegd, dat er „geen tekenen zijn dat de Amerikaanse au toriteiten sinds de bomaanslag op de ambassade op 21 februari serieuze stappen hebben gedaan om het ge bouw te beschermen, behalve dan dat zij politiebewaking hebben ingesteld. Bij de explosie in de vroege och tend van 21 februari werd het am bassadegebouw tamelijk ernstig beschadigd. De Sowjetunie liet hiero ver een krachtig protest horen. Volgens de Tass-correspondent weerklonk woensdagavond bij het ambassadegebouw eerst een knal, die veroorzaakt zou kunnen zijn door een schot. Daarna waren met tussenpozen van een half uur drie explosies ge hoord. De vijfde ontploffing deed zich voor op het ambassadeterrein. Om twee uur 's nachts zouden twee mannen" die met een auto, met een nummerplaat van de staat Virginia, waren komen aanrijden, gepoogd hebben het gebouw binnen te drin gen. De Russische correspondent ver meldde niet wat er toen verder was gebeurd. De politie van Washington heeft tegengesproken, dat zich bij de Russi sche ambassade explosies zouden heb ben voorgedaan. Een politiefunctiona ris die belast is met de permanente bewaking van het gebouw, noemde het bericht van Tass volkomen vals. Rudi Dutschke Wij hebben deze beroemde Ger maanse jongeling in de gelegenheid gesteld zijn opbouwende theorieën aan de Amsterdamse en andere intellectu elen voor te houden. Kan men nog niet eens een andere specialiteit uitno digen? Mao bijvoorbeeld, of Castro? Dat zou wellicht nog meer effect sor teren dan een Vietnam-tribunaal. Ik meen dat het Lenin geweest is, die gezegd heeft dat het westen vanzelf wel communistisch zal worden. Daar zal de westerse intelligentsia wel voor zorgen. Hoe lang zal het nog duren eer ook wij onder de knoet leven? Ede A. v.d. Berg ICi«di Dutschlse (2) Waarom laten ze een oproerkraaier als Dutschke hier toe? Laat hij liever in zijn eigen land blijven om onrust te stoken. Het lijkt erop dat de studenten steeds meer praats krijgen. Ze moesten hard ploeteren inplaats van zoveel tijd (vaak op kosten van de gemeenschap) te verdoen met kletspraat. Leiuen ]».ej. E. Havelaar SALISBURY Het Rhodesische hooggerechtshof heeft gisteren af wijzend beschikt op het verzoek van drie ter dood veroordeelde negers om de regering een permanent ver bod op te leggen tot uitvoering van hun doodvonnissen. Wel vaardigde het hof een tijde lijk verbod uit, hangende een uit spraak over de vraag of de drie veroordeelden het recht hebben in beroep te gaan bij de „privy council" in Londen. De uitspraken van het hof vormen een nieuwe stap in het lange juridi sche conflict over de bevoegdheid van de regering-Smith om doodvon nissen ten uitvoer te leggen. Ruim honderd negers zijn intussen ter dood veroordeeld, maar sinds het blanke bewind onder Ian Smith in 1965 de onafhankelijkheid uitriep, is niemand geëxecuteerd. Itudi Dutschke (S) Wie heeft gelezen over de figuur Rudi Dutschke die moet de haren wel ten berge rijzen. Wat er door de over heid al niet toegelaten wordt! Zelfs het in het openbaar uitbrallen van zulke nonsens. Ik begrijp niet, dat dergelijke figuren in schier alle grote steden van ons land nog beschermd worden ook. Wat is er nog over van onze oude nationale waarden? Hier geldt: Waant! Rotterdam C. VerspuiJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5