Islam blijft steken in fundamentalisme VERWARRING ROND BisschoP Robinson Prs. VAM PER KWAST; BEURSTIJP EUCHARISTIE Eis van Jaarbeurs: alle beurzen op zondag dicht Nederlandse Jaarbeurs in Europa aan de top Een woord voor vandaag VAN TORAPJA-LANP TOT TOBA-MljlT] Bel ijdenis bewegi ng Lutheranen naast Geen ander Evangelie uit Labourpartv VA\ ACHT WAK ZES P VGI V BEROEPINGSWERK Nieuw persbureau van Vaticaan VRIJDAG 1 MAART 1?«8 Bidden is onze wensen kenbaar maken aan God. Maar hoe staat het met onze wensen? Met al mijn vroomheid draait mijn gebed nogal eens om mijn eigen persoontje, om wat ik graag wil. En soms is het gebed geen vragen meer, maar leggen we God haarfijn uit wat Hij moet doen. Zelfs in het gebed om de eenheid kan een brok ïk-zucht zitten. Eenheid maakt macht. Eenheid maakt een verdeelde kerk sterk. Maar het verleden heeft geleerd dat een sterke, een invloedrijke kerk lang niet altijd een geestelijke is geweest. Bij ons gebed kunnen we de reiniging van Gods geest en Zijn hulp niet missen. Maar die hulp wordt ons beloofd. Paulus schrijft aan de Efeziërs,£n bidt daarbij met aanhoudend bidden en smeken bij elke gelegenheid in de Geest". Bidden moet een mens leren. Het is meer dan zo maar wat dingen vragen die wij graag zouden zien gebeuren. Bidden is spreken met God over Zijn werk, over Zijn verlangens en wensen. Het is niet: onze plannen aan God ter zegening voorleggen, maar ons door de Geest laten vertellen wat Gods plannen zijn en dan vragen en ontvangen wat voor de verwezenlijking van Zijn wil nodig w. We lezen vandaag Lucas 19 11-27. (Van onze kerkredactie) SITTENSEN Naast „Geen ander Evengelie" is dezer dagen een nieuwe belijdenisbeweging in Duitsland gesticht, de „Ker kelijke Concentratie rond Schrift en Belijdenis". Deze organisatie wil de rechtzin nige lutheranen in Duitsland samen bundelen. In „Geen ander Evangelie" werken mensen uit verschillende kerken samen. Oveigens stonden le den van „Geen ander Evangelie" mede aan de wieg van de „Kerke lijke Concentratie". De Kerkelijke Concentratie werd gesticht tijdens een vijfdaagse con ferentie, waaraan meer dan twee honderd mensen deelnamen. „Tegen de dwalingen, die vandaag de gemeenten binnendringen" werd een verklaring opgesteld van drie punten. Daarin wordt onder meer ge zegd, dat de in ruimte en tijd ge schelde heilsdaden Gods, de werke lijke menswording van de eeuwige Godszoon in de mens Jezus van Na zareth, de wonderen, die Hij in de kracht Gods gedaan heeft, zijn of ferdood aan het kruis, zijn lichame lijke opstanding en zijn verhoging aan de rechterhand des Vaders, evenals de verwachting van zijn we derkomst aan het eind van de tijd, grond van het christelijk geloof zijn, die niet prijsgegeven kan worden. Ten aanzien van de Bijbel wordt gezegd, dat vele vermeende resul- laten van de zogenaamde historische kritiek op de Heilige Schrift berus ten op onderstellingen, die proble matisch zijn en niet in overeenstem ming zijn met de opvatting van de Bybel als het door de Geest gewerk te Woord van God. Over de kerk zegt de verklaring, dat waar de bijbelse grond en de apostolische opdracht van de kerk geloochend wordt, het christelijk ge loof ontaardt tot een program van louter medemenselijkheid, politiek of wereldbeschouwing. Deze verklaring werd aanvaard door de vertegenwoordigers van ver schillende lutherse verontrusten- groepen in de Duitse landskerken en door vertegenwoordigers van de Oud-Lutherse Kerk, de Vrije Lu therse Kerk en de Zelfstandig Lu therse Kerk, kleine dissedente groe pen in Duitsland. Voorzitter van de nieuwe organi satie is ds. Peter Hartig uit Sitten- sen. Skandinavië Een belangrijk aandeel in de stich ting van deze organisatie in Duits land hebben soortgelijke organisaties in de lutherse kerken van Skandi navië. In Zweden is ook een Ker kelijke Concentratie rond Schrift en Belijdenis. Noorwegen heeft een Predikantenbond voor Schrift en Be lijdenis en Denemarken een groep, die zich noemt „Ja en nee van de kerk". Representanten van deze drie groepen woonden de conferentie in Sittensen bij. Een van hen, de Zweedse bisschop Bo Giertz van Göteborg, die aan het eind van de conferentie een kerk dienst leidde, zei, dat de theologie in Duitsland beheerst wordt door be paalde filosofische gedachten en dat vandaaruit het résultaat bepaald wordt. De theologie heeft zich zo in een getto begeven en spreekt een tongen- taal, die alleen nog maar voor in gewijden te verstaan is. (Door Jan J. van Capelleveen) MAKASSAR De islam herleeft, althans dat was mp eerste indruk die ik kreeg, toen ik per Landrover de 335 kilometer af legde van de miljoenenstad Makassar naar het landelijke Rante Pao in Toradjaland. Vrijwel in iedere kampong was een moskee in aanbouw. Toch is lang niet iedereen in Indonesië ervan overtuigd, dat er werkelijk sprake is van een herleving van het mohammedanisme. Sommige kerkelijke leiders spraken over een gefrustreerde islam, die zijn uiterste best doet zijn gewicht te doen voelen. Vergeet niet, zeiden in Makassar enkele leden van de christelijke partij Parkindo, dat die moskeeën gebouwd worden met ge meenschapsgeld. De gemiddelde is lamiet voelt helemaal geen behoefte om financiële offers te 'brengen voor een eigen gebouw. Naar zijn mening is dat een taak van de staat. Overal waar mensen tot het christendom overgaan, worden ker ken gebouwd. De islam heeft echter in de gaten gekregen dat die kam pongs het eerste naar de kerk over gaan, die geen moskeeën hebben. Alsnog wordt nu geprobeerd dit ge mis goed te maken. In Indonesië is sprake van een wedloop tussen moskee en kerkgebouw. Natuurlijk zijn er islamieten die nen dat zij offers moeten brengen At draagt dati deze boer op alov,de wijze zijn oogst nóg naar de markt, toch dringt ook in de verafgelegen kampongs de nieuwe wereld binnen. voor hun kerkgebouwen, terwijl de mohammedanen zo gemakkelijk aan hun Allah-huizen komen. Dat heeft de regering-Soeharto gevoeld. Er is nu een wet In voorbereiding, die ook de kerken in aanmerking wil laten komen voor subsidies ten behoeve van kerkbouw. De kerken verwachten voorlopig wel niet veel van een dergelijke wet, omdat de economie van het land volkomen in de knoop zit, maar het plan wordt toegejuicht, omdat het een einde zal maken aan een financiële discrimi natie. Geen bewijs De nieuwe moskeeën zijn dus geen bewijs voor een herleving van de islam, maar eerder pionnen in een politiek schaakspel. De islam is geen zuivere godsdienst; hij is tege lijkertijd een brok politiek. De mo hammedaan kent geen scheiding tussen moskee en staat. Daarom is hij steeds weer geneigd zijn gods dienstige invloed voelbaar te maken in machtsposities. Geestelijke kracht is voor hem identiek aan politieke macht. Naturlijk zijn er islamieten die er anders over denken. In Makassar ontmoette ik N. Basir, één van de hoofdredacteuren van Pedoman Rakjat, een dagblad „gewijd aan vrijheid en sociale gerechtigheid". Hij zei letterlijk: „Wie bij de islam bang is dat eigen mensen overgaan naar een ander geloof, is in wezen niet orthodox genoeg." Maar deze man heeft onderwijs gehad van ds. H. van den Brink, die nu in Spanje werkt en hij heeft samengewerkt met de taalgeleerde dr. H. van Veen. Zijn mede-hoofdre dacteur is een christen en zijn krant gelooft in de noodzaak van een sa menleving van islam en christen dom. Fundamentalisme Een man als Basir blijft voorlopife in de islamitische wereld een uit zondering. De islam is net als het christendom innerlijk verdeeld. Ik Onze kerkredacteur Jan J. van Capelleveen zwierf vier weken door Indonesië om kennis te maken met de ker ken. In deze serie artikelen beschrijft hij de huidige pro blemen. Zoals bekend wil de actie „Kom over de Brug" (Giro 7600, Amsterdam) 20 mil joen bijeen brengen, waar van een deel bestemd zal zijn om de Indonesische ker ken te helpen de weg naar de toekomst te vinden. In zijn volgend artikel, dat wij maandag hopen te pu bliceren, beschrijft hij de moeilijkheden die zich voor doen tussen kerk en moskee. Morgen publiceren wij in het Zondagsblad een artikel van zijn hand over de onderwijs situatie in Indonesië. kreeg echter sterk de indruk dat de belangrijkste stromingen nog altijd gevangen zitten in een star rationa listisch fundamentalisme. Daar is het ontstaan van dit ge loof niet vreemd aan. De bijbel is een verzameling geschriften ontstaan over een periode van 1500 jaar onder verschillende culturen. Het gevolg is dat het christendom zich zij het lang niet altijd zon der moeilijkheden steeds weer heeft kunnen aanpassen aan nieuwe cultuursituaties. De koran is echter ontstaan tij dens één decennium van de zevende eeuw, onder een cultuur die mijlen ver afstaat van de onze. Tot nu toe kon de islam zich goed handhaven in de primitieve samenleving van de Indonesische kampongs. Maar ook in dit land dringen ur banisatie, secularisatie en (aarzelend nog) industrialisatie zich op en de Islam is er nog niet in geslaagd een antwoord te vinden op de nieuwe vragen die nu de kop opsteken. Bezinning Het gevolg is een noodzakelijke bezinning op de bronnen waaruit de islam is ontstaan. Niet voor niets gebruikte de 'heer Basir de uitdruk king „niet orthodox genoeg". Intel lectueel bevindt Indonesië zich in een periode die vergelijkbaar is met de vorige eeuw in het westen. Het onderwijs komt plotseling op gang. Er is een overwaardering van ken nis. Kennis Is macht, invloed, geld. Zoals christenen eens rationeel te ruggrepen op een letterlijke uitleg van de bijbel in hun strijd tegen nieuwe ideeën, zo grijpt de overgro te meerderheid van de islam terug op een rationele en letterlijke uitleg van de Koran, een levenshouding die het beste als „fundamentalisme" beschreven kan worden. Er zijn stromingen in de islam die hierin een gevaar zien. In plaats van terug te vallen op de letterlijke uit leg, wil men terug naar de bronnen om echt orthodox te zijn en toch tot een nieuwe wereld te kunnen spre ken. Er worden nieuwe wegen ge zocht. In de Indonesische boekwin kels zijn voor een paar centen bro chures te krijgen over „Islam en democratie". „Islam en sociale ge rechtigheid", maar ze zetten geen zoden aan de dijk. Studenten die werkelijk geleerd hebben om na te denken, kunnen hun wetenschappelijke visies niet combineren met het huidige wereld beeld van de islam. Sommigen ko men daardoor bij de kerken terecht. Hoewel geen enkele studentenpredi kant nog een goede vorm gevonden heeft om de universitaire wereld te bereiken, ligt daar een zendingsveld braak. Anderen blijven in naam is lamiet, bij gebrek aan iets beters nu ze geen atheïst meer kunnen wor den, maar raken het innerlijk con tact met hun godsdienst kwijt. De jonge vrouwen voelen zich niet meer thuis in de mohammedaanse huwelijkswetgeving. Zij willen niet langer met drie andere vrouwen een man delen. Het monogame huwelijk heeft grote aantrekkingskracht voor hen. Zij verzetten zich ook tegen de gemakkelijke echtscheidingswetten van de islam, die een man eenvou dig in staat stellen om één van zijn vrouwen met een armbeweging het huis uit te zetten. In hun kam pongs zien de meisjes de tragische gevolgen van een dergelijke wetge ving in de levens'van de honderden gescheiden vrouwtjes. Ze voelen er niets voor zelf ook zo behandeld te worden. Ze beginnen te staan op hun eer van vrouw. Marktvrouwen verkopen gedroogde vis op de passan De islam doet zijn best om deze ontwikkeling op te vangen. Overal in Indonesië worden islamitische universiteiten opgericht. Maar als buitenstaander krijg je toch sterk de indruk dat het de islam nog niet erg lukt de weg naar de maatschap pij van morgen te vinden. Vooralsnog dammen al deze po gingen de weg voor velen naar de kerk niet af. Die grote toeloop irri teert de islamiet. Hij heeft altijd geleerd dat zijn godsdienst het meest verheven geloof is. Hij kan zich niet voorstellen dat iemand dat geloof ooit zal verloochenen. Nu ziet hij het met eigen ogen gebeuren. Hij kan zich niet indenken dat het aan zijn geloof ligt. dus moet het aan iets anders liggen. Het christendom koopt zielen, denkt hij, met steun uit het westen. De kerken passen oneerlijke evangelisatie-me thoden toe. Geen wonder dat de islam op het ogenblik, als enige oplossing om de huidige ontwikkeling tegen te gaan, de stichting van een islamstaat ziet. Daarin kan iedere vorm van geloofs-concurrentie verboden wor den. Na de coup zag hij zijn kans schoon om het communisme uit de weg te ruimen, maar hij zag geen kans de islamstaat te vestigen. Ge- frusteerd door een nieuwe cultuur, waar hij nog niet goed weg mee weet, is hij nu ook politiek gefrus treerd. In plaats van het communisme vindt hij riu de kerk als obstakel op de weg naar zijn politiek ideaal. Op vredelievende manier probeert hij dit obstakel uit de weg te ruimen via evangelisatiemethoden die dui delijk van de kerk zijn overgeno men. Maar als die niet effectief blijken, wordt incidenteel steeds weer terug gegrepen op de oude, beproefde me thode uit het verleden: de heilige oorlog. Onlustgevoelens ontladen zich in gewelddaden tegen kerken. De christenen vrezen dat de grootste moeilijkheden nog moeten komen, ook al doet de regering-Soeharto haar uiterste best om een nieuwe, bloedige botsing te vermijden. WASHINGTON De gouverneur van New York, Nelson Rockefeller „is nog niet van plan" mee te doen aan de republikeinse voorverkiezingen in New Hampshire, die op 12 maart wor den gehouden. en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apotheker* en drogisten NED. HERV. KERK Bedankt voor Rotterdam-Delfs- haven (wijkgem. Tussendijken): J. A de Bruijn te Krimpen a. d. Lek. Beroepbaarstelling: kand. mej. C. Mijlhoff, Van Beijerenstraat 3, Alk maar. GEREF. KERKEN Beroepen te Heerhugowaard: kand. J. O. C. Bouma te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (vrljgem.) Pernis: drs. E. Teunis te Monster, die bedankte voor Marum-Kornhorn. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Rotterdam (vac. dr. C. H. Lindijer): dr. G. J. Lindijer te Brussel; te Groede: mej. da. M. P. Stol te Wildervank. UNIE v. BAPT. GEM. Aangenomen naar Veendam: J. v. d. Geer te Noordbergum. GEREF. GEMEENTEN Tweetr.l tc Hardinxveld-Giessen- dam: A. Hofman te Zeist en G. ■"jhipaanboord te Apeldoorn. Beroepen te Beekbergen (Gld.): C. Wisse te El: peet, dio bedankte vot - ''/aardenbui g: te Scheveningen: JL W\ Verhoef te Barneveld. Synodeuitspraak gevraagd (Van onze kerkredactie) DELFT Het maandblad Protestants Nederland dringt aan op een officiële verklaring van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk over gezamen lijke hervormd-rooms-katholieke „eucharistie-vieringen", zoals er vorig jaar een in Venhuizen heeft plaatsgehad. Volgens het blad is er verwarring en chaos. Ten bewijze wordt er door het blad op gewezen, dat in het blad De Pro testant onlangs werd gezegd: „De hervormde synode heeft nu ver klaard, dat als de eucharistie wordt opgevat zoals dat in de Nieuwe (r.k.) Nederlandse Katechismus gebeurt, er tegen de misviering met pastoor en dominee samen geen bezwaar is." De heer L. Huizer, medewerker van Protestants Nederland, wendde zich tot de redactie van De Pro testant met de vraag, waar deze sy nodale uitspraak te vinden was. Hem werd geantwoord, dat gedoeld werd op een uitspraak van prof. dr. A. J. Bronkhorst. Hier werd aan toege voegd: „Prof. Bronkhorst geldt toch als spreekbuis voor de hervormde sy node. als het gaat om de verhouding tot Rome. Bovendien is zijn verkla ring, (die prof. Bronkhorst aan een Duits persbureau deed; red.), voorzo ver wij weten, van die zijde niet gedementeerd." Bovendien verwees de redactie van De Protestant naar een uitspraak van het hervormd persbureau, luidende: „Als een pastoor voor een eucha ristieviering een hervormd predikant uitnodigt en die eucharistieviering wordt door de pastoor bezien in de geest van de Nieuwe Katechismus, dan kan een predikant ons inziens zonder theologisch bezwaar aan de uitnodiging gehoor geven. De Her vormde Kerk heeft geen enkele roe ping, dit kerkordelijk te verbieden." Het secretariaat van de generale synode van de Nederlandse Hervorm de Kerk heeft hierop de heer Huizer desgevraagd als commentaar gege ven. dat het woord van prof. Bronk horst in generlei wijze geacht kan worden te zijn een uitlating van de generale synode en dat ook 'het her vormd persbureau in gevallen als de ze, niet zonder nader overleg (het welk ten deze niet plaatsvond) na mens de Nederlandse Hervormde Kerk kan spreken. VATICAANSTAD Het bureau j van de Osservatöre Romano en de persdienst van het Vaticaan dit zijn de twee persdiensten van het Vaticaan zijn tot één samenge- voegd. Het nieuwe bureau heeft de naam Vaticaanse persdienst. Het is gevestigd in het gebouw, I waar tijdens het Vaticaans concilie de persdienst was gevestigd. Inlich tingen krijgt de nieuwe dienst direct van het staatssecretariaat van het Vaticaan. De Osservatöre Romano stamt uit 1936 en de persdienst van hef Vati caan uit 1966. LONDEN De bekende bisschop dr. John Robinson, schrijver van het boek „Honest to God", heeft bedankt als lid van de Labourparty. Hij was het al niet eens met de j Vietnampolitiek van de regering. De nieuwe immigrantenwet was voor hem de druppel, die de emmer deed overlopen. „De voortdurende weigering van 1 de Labourparty, zich te houden aan vitale morele kwesties of zelfs aan haar eigen officiële politiek inzake Vietnam heeft bijgedragen tot het rampzalig gebrek aan vertrouwen in de Britse politiek", zei hij. De bisschop heeft nu het lidmaat schap van de liberale partij aange vraagd, „de enige mensen, die be reid zijn voor hun mening uit te komen". Deze partij heeft al laten weten, dat hij welkom is. UTRECHT Het bestuur j van de Kon. Ned. Jaarbeurs j te Utrecht is bereid de zon dagsluiting in acht te nemen mits alle andere beurzen in Nederland dit ook doen. Dit is I gisteren door de algemeen- i directeur, drs. J. H. D. van der 40.000 m2 netto-standruimte fleer in Europa weer Kopenhagen mist Londen gch. bew. Amsterdam geh. bew. Brussel geh. bew Luxemburg licht bew Paros gch. bew Nice onbew Frankfort geh. bew Milnchen geh. bew Zürlch geh. bew Genève licht bew Locarno onbew. Wenen Innsbrück zw. bew Rome onbew. Madrid regen iMajorca onbew. min. temp neerslag gisteren Hervormden spreken over „win de vrede" UTRECHT Op 30 maart zal in de Princenhof aan de Eijkmanlaan te Utrecht een „Reach out" worden ge houden onder het motto „Win de vre de". Deze Reach out is voorbereid door de werkgroep Gemeente Onderweg, waarin" een aantal hervormde kerke lijke organisaties samenwerken. Het programma wordt verzorgd door de subcommissie „In dienst van de vre de" van de Hervormde Vrouwen Dienst. Sprekers zijn ds. G. H. ter Schc„- get, prof. dr. J. M. W. Milatz (hoogle raar in 'de kernenergie) en ds. B. Kristensen. waarna een forum vragen beantwoordt onder leiding van dr. M. C. Jongeling, de voorzitster van „In dienst voor de vrede". UTRECHT De Koninklijke Ne- derlandse Jaarbeurs slaat zijn vleu- gels breed uit. De voorjaarsbeurs voor uitsluitend gebruiksgoederen (van 4 tot 12 maart) beslaat niet min der dan 40.000 m2 netto standruimte. Op 9 mei opent minister De Block nog de 35.000 m2 beslaande Tcch- ni-show. van duurzame investe- ringsgoederen, wal een totaal exposi- tie-oppervlak betekent van 75.000 m2. Inmiddels 'is aan de Croeselaan de bouw begonnen van het zogenaamde gebouw ,.S", dat zeven verdiepingen gaat tellen, 132 meter lang, 85 meter breed en 40 meter hoog wordt. De totale inhoud gaat 476.000 m3 bedra gen, waarmee de Jaarbeurs het grootste handelsgebouw van Neder land rijk is, dat mogelijkheden biedt tot exposities zoals nergens in Euro pa het geval is. De inhoud van het gebouw, dat eind volgend jaar gereed komt, is gelijk aan het volume van 16 Domto rens. Voor de bouw is 35.000 m3 be ton nodig, 3800 km betonijzer (een afstand van Utrecht naar Jeruzalem), drie jaar werk voor 3 0 man en ƒ3 milioen per maand. De totale bruto vloeroppervlakte wordt 77.000 m2 met 40.000 m2 netto standruimte. Er tornt een grote con greszaal met 1100 zitplaatsen, een voor 800 personen, twee zalen voor 300 personen, één voor 100 personen, 4 voor 60 tot 100, 9 voor 25 tot 30 personen en nog 8 zaaltjes voor 10 tot 15 personen. Elke verdieping krijgt een restaurant met een totale accommodatie voor 2000 personen. De expositie functie van het gebouw zal min of meer eed permanent karakter gaan dragen, zo dat men ook buiten de beursperioden stands zal kunnen bezoeken. Eind 1969 zullen daarmee alle jaar beurscomplexen bij de Croeselaan geconcentreerd zijn. Nog voor het einde van dit jaar verwacht de Jaarbeursdirectie reeds alle expositieruimte van het nieuwe gebouw veitiuurd te hebben. De eerste aanvragen voor het houden van congressen zijn ook al binnen. De totale overdekte expositieruimte van de jaarbeurs gaat dan 82.200 m2 bedragen met een parkeerterrein voor 2500 auto's, een parkeergarage voor 1200 auto's en een groot hotel met 500 bedden. Het complex is gele gen naast het centraal station en op korte afstand van het verkeersplein Oudenrijn en de luchthaven Schip hol. Utrecht zal daarmee beschikken over het grootste Nederlandse „trade center" van Internationale allure. Kwast, meegedeeld in Utrecht. Hij zei voorts dat het bestuur in overleg met de Raad van Advies heeft besloten de Voorjaarsbeurs dit maal nog op zondag te sluiten. De beursduur echter zal met ingang van de volgende Najaarsbeurs worden verkort van 8 tot 6 dagen. Bij de verkorte beursduur zal de zaterdag uitvallen, maar zullen de beurzen op zondag beginnen. Drs. Van der Kwast dééd ook me dedeling van een gesprek met mi nister De Block (financiën) over de openstelling van de Jaarbeurs op zondag. De minister had in de Twee de-Kamer de toezegging gedaan over deze kwestie met de Jaarbeursdi rectie te zullen spreken. De Jaarbeurs-directeur zei verder, dat de Nederlandse vakbeweging be grip zal tonen voor de eis dat de zondagssluiting alleen in adht zal worden genomen mits alle andere beurzen in het land dit ook doen. Drs. Van der Kwast kreeg deze ver zekering in een persoonlijk contact met vertegenwoordigers van het NKV, NVV en CNV. Moeilijke kwestie De Jaarbeurs blijft de sluiting op zondag echter een moeilijke kwestie vinden, gelet op de openstelling op zondag van andere Europese bèurzen als Hannover, Keulen, Düsseldorf, Frankfort en Brussel. De heer Van der Kwast lichtte ver volgens de internationale Voor jaarsbeurs voor gebruiksgoederen toe die van 4 tot en met 12 maart zal worden gehouden. 1820 firma's uit 35 landen zullen hun produkten expose ren. Om de expositiemogelijkheid voor gebruiksgoederen zo ruim moge lijk te maken is de beurs voor duur zame investeringsgoederen, Tech- ni-Show, verschoven naar 9 mei. De beurzen zullen nu resp. 40.000 en 35.000 m2 netto standruimte omvat ten. Pe nieuwe Voorjaarsbeurs gaat het grootste assortiment gebruiksgoede ren vertonen, dat ooit in ons land op één beurs is samengebracht. Middenstand De beurs is reeds de vijfde van dit jaar en de directie verwacht er in 1968 nog 17. In totaal zal 240.000 m2 netto standruimte verhuurd worden, elke m2 wordt hiermee vijfmaal ver huurd. Uitermate belangrijk noemde de heer Van der Kwast de taak van het midden- en kleinbedrijf. Ongeveer 25 pet. van de Nederlandse beroepsbe volking vindt hier een bestaan, waar van 10 pet. als zelfstandig onderne mer. Circa 80 pet. van alle Neder landse ondernemingen behoort tot het midden- en kleinbedrijf. Vele middenstanders verkeren in moeilijkheden, omdat zij de snelle ontwikkeling niet bij kunnen houden. Verkopen is niet meer een kwestie van lage prijzen, maar veeleer van juist waarderen van de behoeften van de consument. De heer Van der Kwast merkte op, dat de mid denstander tegenwoordig tegelijker tijd verkoper, inkoper, reclame deskundige, etaleur en boekhouder moet zijn. Belangrijker dan de kennis van de produkten noemde hij de kennis hoe te verkopen, hoe behoeften te schep pen, hoe reclame te maken en hoe service te verlenen. De ondernemer moet meer kijken naar de wensen van de consument. Er zullen daarom voortdurend onderzoekingen nodig zijn op wetenschappelijk niveau om het gedragspatroon van de consu ment na te gaan. De moderne effi ciency begint in feite buiten de win keldeur. „Het geld wordt op de stoep verdiend". De heer Van der Kwast stak ten slotte zijn mening over een koop avond en sluiting op zaterdagmiddag niet onder stoelen of banken. Hij was voor openstelling van de winkelbe drijven op de gehele zaterdag. Tegen avondvei koop had hij geen bezwaar, indien al'hans een nderzoék bij de consumer en zou uitwijzen, dat er een behoefte aan een koopavond bestaat en er met het betrokken personeel een bevredigende regeling kan worden getrof. >n.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2