dagelijks 5n goede portie vlees Commentaar Jintan Vale Vijanden vervelen vlug de glazen muur Te weinig research voor invoering Mammoetwet „Sociaal leed (Hugo Claus geen filmregisseur door te grote subsidies" 5? Schrikkelen Minder huizen in januari gebouwd VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN door KatMnko lamitoy VRIJDAG 1 MAART 1968 AMSTERDAM De Friesch-Gro- ningse Hypotheekbank waarschuwt in haar jaarverslag over 1967 tegen een politiek, waarin de burger op zijn eigen woning grote subsidies worden gegeven. Door overtrokken subsidieregelin gen en te hoge financieringsgaran ties, waarmee op kunstmatige wijze eigen-woningbezitters worden ge maakt, zal de arbeidsmobiliteit wor den verkleind, aldus het varslag. De bank vindt dat hierdoor nodeloos sociaal leed wordt berokkend. Deze mensen blijken aan hun hhis gekluisterd te zijn, aangezien zij op het moment dat zij zich elders wil len vestigen, geen koper zullen vinden. Robbe Hert, Fons Rademakèrs en Del Negro (v.l.n.r.) als de drie hoofdpersonen in de film „De Vijanden" van Hugo Claus. HET gerucht wil, dat Neder landers wij Noordelingen zo goed als de Vlamingen van nature niet in staat zijn, een speelfilm te maken, die zich in filmische kwaliteiten en vooral qua levensechtheid van de spel- prestaties, kan meten met het werk van de grote filmlanden. Tal van mislukte producten schijnen ons manco aan speciale „zintuigen" voor dit metier te bevestigen. Toch zijn er bewijzen te over in het bijzonder in televisiefilms dat Vlamingen en Hollanders wel dege lijk voluit .naturel' en dus geloof waardig voor de camera's zich kun- Drs. Jansen tot kweekschoolleraren (Van onze onderwijsredacteur) UTRECHT Vijf maanden voor de inwerkingtreding van de Mammoetwet weten we op ver scheidene punten nog niet waar we aan toe zijn. Bovendien voelen we sterk dat de invoering InvuVpuzzel Horizontale woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker. 2. streep, 3. korter, 4. rund, 5. onderwijzer, 6. krijgsmacht, 7. medicinaal gewicht, 8. telwoord, 9. medeklinker. Bij de juiste oplossing leest men verticaal een zegswijze. Oplossing, vorige puzzel. Horizontaal. 1. Boterdiep. 2. Epen - order. 3. lelie - ie - na. 4. gnoe - Deest. 5. Ede - regent. 6. nes - roebel. 7. katern - aga. 8. óre - edelen. 9. part - ets - N.T. Verticaal. 1. Belgen - kop. 2. Open de - ara. 3. tel - oester. 4. en - Ier - reet. 5. roede - orde. 6. drie - genet. 7. idee - eb - als. 8. eens - negen. 9. prat - TI - ant. van de wet gepaard had moeten gaan met een uitgebreider research, terwijl we tevens kun nen constateren dat er voor enkele zaken niet genoeg gelden beschikbaar zullen zijn. Zo, min of meer in mineur, begon de drs. Th. D. Jansen, voorzitter van de Vereniging van leraren aan Pro testants-Christelijke Kweekscholen, gistermorgen in Utrecht zijn ope ningswoord op de- algemene vergade ring. Ten aanzien van de omzetting van de eerste klas in het kader van de toekomstige beroepsopleiding kri tiseerde hij het feit- dat het KB dat de omzetting moet regelen, nog steeds niet is verschenen. Weliswaar zijn de voorstellen van de werk- groep-Lochem aan de staatssecretaris bekend, maar wij bezitten geen enke le zekerheid dat deze zullen worden overgenomen, aldus drs. Jansen. Wij kennen zelfs onze nieuwe urentabel niet en dat is onderwijskundig triest. „DRILSCHOOL" Ernstig zorgen maakte drs. Jansen zich over de consequenties van het fixeren van de werkweek van de kwekelingen op maximaal 32 uur. De gevolgen van een dergelijke vaststel ling zijn voor de urentabel van de havo-afdeling nog te weinig door dacht. Met betrekking tot de geringere expansie van de expressievakken en de lichamelijke opvoeding zei de heer Jansen dat het havo van een school die algemeen vormend onderwijs wil geven op hoger voortgezet niveau, verwordt tot een bijzondere examen- drilschool. Ook zijn wij niet gerust over wat straks als havo-eindexamenpro gramma uit de bus zal komen. Als ik de geluiden uit de vakcommissies goed versta, dan kan ik mij niet aan de indruk onttrekken dat incn de ha vo-school nog te veel wil zien als een wat verdund voorbereidend we tenschappelijk oriderwijs, zo zei drs. Jansen. De voorzitter zei het voorts te be twijfelen of het begrip „urenleraar" nog wel past in het kader van de Mammoetwet. Tenslotte zei drs. nen bewegen. Als er in het scenario maar een goed opgebouwd verhaal wordt gegeven, waarin de spelers (dus later ook het publiek) iets van het leven, iets van zichzelf herken nen. En als ze maar een rol krijgen, waardoor zij een volledig mens kun nen neerzetten. Aan deze voorwaarden nu voldoet niet de nieuwe Belgisch-Nederlandse co-productie „De vijanden" op een scenario van de Vlaamse dichter en toneelschrijver Hugo Claus, die daar mee bovendien wilde debuteren als filmregisseur. DUBBELE MISSER Een dubbele misser, want de geschiedenis van een tijdens het Ar dennenoffensief afzijdig geraakte Amerikaanse soldaat, een jonge Bel gische burger en een halfslachtige Duitse militaire chauffeur, is een ge brekkig samenraapsel van denk-frag- menten zonder „body" en zonder waarneembare stuwing. Met al deze „onvoldoendes" ging Hugo Claus van start, terwijl hij als filmregisseur niet over het vereiste vakmanschap beschikte om van een scenario wezen lijk film te maken. Hoe hij zich vertilde en maar kri tiekloos doorblunderde, is op vele punten in de film pijnlijk merkbaar. De dialogen zijn vaak stuntelig en irreëel, het spel dikwijls houterig en duidelijk poserend, en in „aankle ding", in het aanduiden van omstan digheden worden de meest essentiële details domweg verwaarloosd. Het lijkt er wel op, dat Claus zelden een goed gemaakte oorlogsfilm heeft ge zien of nooit heeft opgemerkt dat een soldaat tijdens gevechten zijn zon dagse pak niet heelhoudt. Soms zijn er fotografisch goede beelden van chef-cameraman Her man Wuyts te zien (al hinderen daarin wel de kinderlijke nabootsing van granaatontploffingen), maar het blijven toch meestal platen. De ca mera registreert wel,- maar „vertelt" niet. Het spel van de Amerikaan Del Negro en van Robbe de Hert (als de jonge Belg) is niet aan de maat en waarom de toch meer geroutineerde regisseur-acteur Fons Rademakers als dikke Duitser tot het hoofdtrio wilde behoren, is een groot vraagte ken. Hij moet zich bij zoveel gestun tel toch wel eens hebben staan ver bijten. Aan het tekstboek (De Bezige Bij) is als motto meegegeven: „Prijs een vriend te voet en een vijand te paard". Nu er niets te prijzen valt, rijst de vraag waar we dan wel mee te doen hebben. In elk geval niet met iets dat echt film geworden is. En als er nu weer een paar hoogmoedigen in de Lage Landen hebben geleerd, dat 'het filmvak een uitermate moei lijk - vak is, mogen-, ze ondanks mislukte vijanden nog op vrienden rekenen. Ton Hydra •Jansen dat ook nader dient te wor den beoordeeld hoe de verhoudingen moeten zijn tussen de kweekscholen en de opleidingsscholen voor kleuter leidsters en de opleidingsinstituten voor leraren. Ook kan men zich afvragen of het wel juist is dat onze opleiding in wezen geen nader contact onderhoudt met de universiteit en tevens moet worden overzien- of het geen tijd wordt te denken aan de nauwe ver binding van onze scholen met één of meer basisscholen, die dan als „labo- ratoriumscholen" zouden kunnen worden gekarakteriseerd. Sprekende over het nieuwe sala rissysteem zei de voorzitter dat de overgang soepel zal verlopen. Er is geen enkele reden tot zorg. De resul taten van het GO stemmen.tot tevre denheid. Tijdens de middagvergadering heeft prof. dr. L. Vlijm van de VU gespro ken over Evolutie-hypothese en de christelijke kweekschool. Men mag naar zijn mening noch in het vak bijbelse geschiedenis, noch in de biologie, noch in de pedagogiek aan het vraagstuk van de evolutie voorbijgaan. Bij de behandeling dient men acht te slaan op de vorming van de kweekschoolleerlingen zelf en op de wijze waarop zij later inhoud kunnen geven aan hun onderwijs in de bijbelse geschiedenis. De behandeling vraagt niet in de eerste plaats een grondige kennis van het evolutievraagstuk, maar aller eerst de wijsheid om aan de hand van de vragen iets te laten zien van de denkruimte van het christelijk ge loot Van alle vaderlandse omroepen had slechts de TROS een programma dat geheel en al aan schrikkeldag was gewijd. Triomfantelijk stond in TROS-Kompas onder de foto van mevrouw Van Someren-Downer vermeld: Haya kiest een man In de politieke wandelgangen was reeds, vooruit gelopen op dit kiezen. Unaniem was men het erover eens dat het geen politieke keuze zou wor den. De meeste kansen werden aan Toxopeus gegeven, want reeds eerder had zij haar bewondering niet onder de stoel van Mies gestoken. Anderen hielden het op Van Riel omdat zij deze vrijgezel ook iets gunden. Zeer gecompliceerd en ook zeer econo misch denkenden dachten aan drs. Gruyters (dan zouden zij met één dweil kunnen volstaan). Den Uyl en Van Mierlo waren bij voorbaat afgeschreven. Gisteren nu was het keuze-avondje aangebroken. Wie zou het worden? Reeds bij de eerste woorden was het duidelijk dat het inderdaad een politieke keuze zou worden. Even dacht men aan grote, zelfs grootmoedige politiek. Men dacht aan een daad van grote politie ke gevolgen. Haya had de kans. Zij had iets groots kunnen verrichten. Iets waardoor onze politiek op een hoger niveau had kunnen komen, maar helaas, Aarden werd het niet. Het werd weer Norbert. Deze dankte op een bevallige en cabareteske wij ze. Maar Den Uyl zei tot de zijnen: Had ik niet gelijk? Het loopt uit op een christelijk-liberaal monsterver bond. Als Haya minder impulsief was en beter kon doordenken had zij Den Uyl c.s. dit gras voor de voeten kun nen wegmaaien. Eetservies voor 160.000 gulden AMSTERDAM Een uit 322 stuks bestaand Chine de commande eetser vies met een decor van een Neder lands familiewapen, heeft gisteren op een enkele dagen durende kunstvei ling bij Mak van Waay 160.000 op gebracht. Men had de opbrengst ge raamd op 100.000. Het servies gaat naar het buitenland. In de catalogus stond achter elk gepreciseerd stuk ook nog tot in de finesses aangegeven welke gebreken men had aangetroffen. Geen schilfer tje, barstje of herstelling was onver meld gebleven. ROERMOND Op de Keulse baan te Roermond heeft gisternacht een felle brand een café met aangren zende woning en danszaal volledig in de as gelegd. De schade wordt ge raamd op ruim een half miljoen gul den. PARELS Hilversum I. 402 m. NCRV 18.29 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. 19.00 Lichte grammofoon muziek voor de tieners. 19.40 Wereldpanorama. 19.50 Licht gevarieerd muziek programma. 21.00 De tranen van de blinde, hoorspel. 21.45 Stereo: Lichte orkestmuziek met klarinet (gr). TROS: Ï2.00 Kritische kanttekeningen bij het maandelijks kunstgebeu- ren. 22.30 Nieuws. 22 40 All In: gevarieerd programma. 23.55-24.00 Nieuws, Hilversum II. 298 m. VPRO: 17.59 Nieuws. 18.15 Belichten. 18.20 Vereniging De Vrije Ge dachte: Commentaar op reac ties. 18.30 Voor onvolwassenen. 19.00 Jazz rondo. 19.20 De Ne derlander van morgen, lezing. 19.30 Nieuws. 19.35 Kunstkro niek. 20.00 Jazz uit B 14 te Rotterdam. VARA: 21.00 Siere- o: Radiophllharmonisch orkest en solist. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Licht pla- tenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VWAVOM» Nederland I: NTS: 18.00 Pipo de clown. STER: 18.56 Recla me NTS: 19.00 Jouirual. STER: 19 03 Reclame. KRO: 19.06 Gedeeltelijk In iileur: Waauwlt. ^gedanste hitparade. 19.33 Telixer, een jong tijdschrift. STER: 19.56 Recla me. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16, Reclame. KRO: 20.20 Showprogramma uit Ro me. 21.10 In kleur: Bonanza. TV-feuilleton. 22.00 Brandpunt. NTS: 22.45 Journaal. 22.50-23.15 Reportage wereldkampioen schappen kunstrijden te Genè- ve. Nederland II. NTS: 18.50 Pi- po de clown. STER: 18,56 Re clame. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Weekjournaal. met titels voor gehoorgestoorden. 19.25 Tips voor het vrije weekend. 20.00 Journaal en weerover- zicht. STER: 20.16 Reclame. VPRO: 20.20 Ja - Nee - geen mening. 21.00 Sumber Asih, liifdadlgheldsprogramma. 21.05 Bassey en Basie: zang en ziek. 21,40 Over films- en film makers. NTS: 22.25-223.0 Jour naal. BELGIË Nederlands progr. kanalen 2 en 10. 18.25 School tv. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Film museum van de schaterlach. 19.20 Overz. tv progr.'s t/m 8 maart. 19.35 Zoeklicht op de cult. act. 19,52 Meded. en weerber. 20.00 Nws. 20.25 Ca- rambolages. speelfilm. 21.45 Vws. 21.55 Strijd om een kroon; afl. 14. 13.40 Eurovisie: rep, wereldkampioenschappen kunstrijden op de schaats te Genève. it.xmo MORGEN Hilversum I. 402 m. NCRV: 7,00 Nieuws, 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke grammo- foonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Klassieke Kamermuziek (gr). 7.59 Nieuws. 8.11 Muziek var het Leger des Heils. 8.3( Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Licht gevari eerd muziékprogramma en kunstkroniek. (9.35 Waterstan den). 11.00 Nieuws. 11.02 Leren leven met de oekumene. le zing. 11.17 Muzikaal vraag gesprek. KRO: 12.00 Stereo: Country and Western Express (gr.) 12.14 Marktberichten. 12.16 Overheidsvoorlichting. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Over missie en zending. NRU13.00 Ver zoekplaten voor de militairen. KRO: 14.00 P.M.: Een week blad met veel plaatjes. <16.00 - 16.02 Nieuws). NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Geeste lijke reveil 1968: klankbeeld. KRO: 17.30 Voor de tieners. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Lichte grammo- foonmuzlek. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Van de voorpagina: persover zicht. 8.15 Z.O.135: Gevarieerd programma. 10.30 Werk-geven. Tips voor trips en vakanties. 11.00 Nieuws 11.02 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 11.25 Afrikaanse kroniek. 11.45 Stereo: Salonorkest en zangso list. 12.10 Programma met jon ge artiesten. 12-27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Sportnieuws. J3.00 Nieuws. 13.11 VARA-Varla. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Voor twintigers. 14.40 Radio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Wat biedt de Mammoetwet uw kind, lezing. 15.10 De tijd waarin wij leven! lezing. 15.30 Volksmuziek uit Nederland. 16.00 Nieuws. 16.02 Zestig Jaar jazz. VARA: 16.30 Operamu ziek (gr.) 17.10 Electronisch or gelspel. 17.30 Radioweekjour- naal. Hilversum III 240 m. en FM-kanalen. KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djlnn: gevarieerd programma, (10.00 en 11.00 Nieuws). NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Klein chanson. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.02 Miller sex tet met solisten. 13.30 Zuidzee Serenade. 14.00 Nieuws. 14 03 Voor tieners en twens. 15.00 Nieuws. 15.00 Nieuws. 15.03 Halte: voor twintigers. 15.30 Country and Western muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Actualitei ten. 16.07 Licht platenprogram- ma. 17.00 Nieuws. 17.02 - 18.00 Wekelijkse sportshow met lichte grammofoonmuzlek. TELEVISIE MORGEIN Nederland I. NTS: 13.15-15.00 Tcleac (herh v. zondag 25 febr. jl.) NCRV: 16.00 Filate listisch allerlei. 16.20 Abott cn Costello. film. 16.45-17.30 Voor de jeugd. Belgid: Nederlands progr. kan. 2 en 10 14.30 - 16.20 Volksuniversiteit, aansl. rep. wielrennen Gent. 16,30 - 17.15 Eurovisie: Intern, zwemwedstr.' te Bremen (onder voorbe houd). GRAMMOFFONPI ATENPRO GRAMMA DRAADOMROEP VANAVON O Giuseppe Verdi. I. Uit „Na- bucco", II. Uit ..Attlla", III. Uit „Macbeth", IV. Uit „La Forza del Des'ino". V. Uit „Don Carlo", VI. ui* Otello". Vil Uit „Un Ballo in Masche- ra". 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM DEN HAAG In januari zijn volgens gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek 7.549 nieu we woningen gereedgekomen. Vorig jaar januari kwamen 9.134 huizen klaar. In de jaren 1962 tot en met 1966 kwamen in de maand januari gemiddeld 4.794 woningen gereed. Van de in januari voltooide woningen werden er ruim 2.100 vol gens arbeidsbesparende bouwmetho den vervaardigd. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.566.313 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 195.643 werden uitgevoerd in arbeids besparende bouw. In januari werd een begin gemaakt met de bouw van 8.274 woningen (januari 1967 met 8.291 huizen). Aan het einde van januari waren 145.670 woningen in aanbouw. JPruatff ratje Diana Ross Op Nederland II maandag de zeer levendige StLpremes, van wie u hier de meest dolle, expressieve en praat grage ziet: Diana Ross. Ze geeft ook de muzikale toon aan; haar specifieke geluid is onvervangbaar. In haar jongemeisjesjaren was qe een echte jongen, die (met andere jongens) allerlei streken riithaalde. Nu kan ze ook op en top dame zijn, evenals haar collega's Mary Wilson en Cindy Birdsong. Hun show, maandag via de AVROduurt vijftig minuten. Ned. 1 KRO 7.06 uur Waauw, een gedanste hitparade. 8.20 uur Een showprogramma uit Rome met o.a. de zanger Adamo. 9.10 uur Uit de Bonanza-serie ditmaal Tussen hemel en aarde. 10.50 uur Wereldkampioenschappen kunstrijden te Ge nève. Ned. 2 VPRO 8.20 uur Ja Nee Geen mening. Opnieuw de me ning van honderd Nederlanders over twee actuele problemen. 9.05 uur De zangeres Shirley Bassey ontvangt in haar show het orkest van Count Basie. 9.40 uur Films en filmmaker in Cinema. Hilversum I NCRV en TROS 7.00 uur T(w)ienerama. 9.00 uur De tranen van de blinde, een hoorspel van René de Obaldia in de vertaling van Wim Gijsen. 9.45 uur Mr. Acker Bilk (klarinet) en zijn orkest (gr,) Hilversum 2 VPRO en VARA 7.35 uur Kunst nader beschouwd in Criterium. 8.00 uur Jazz uit B 14 te Rotterdam. 9.00 uur Radio Filharmonisch Orkest met de organist Albert de Klerk. Uitgevoerd worden werken van Bizet, Debussy en Roussel. 10.55 uur De vrijdagavond-draai van Aad Bos. 30 Het grote raadsel begon nu voor Freek zich duidelijker te omlijnen, nu de verdoving langzaamaan van hem week. - Vader was een goed mens geweest, zonder enige twijtej. vader was nu in de hemel, maar bij tijden voelde Freek hem dicht bij zich, zo dicht dat hij hem zou kunnen aanraken, hoe kon dat? Het probleem liet hem met los, maakte dat hij op school dikwijls niet oplette, zodat de onderwijzer hem fronsend vermanen moest, woorden, die FreekBro^ verschrikte ogen aanhoorde. Dan deed hij ook wel weer zijn best, en trachtte op te letten - totdat vader er weer tus- senschoof... Vader... Waarom was hij niet altijd even dicht bij zijn jongen9 Was hij er soms nooit? Droomde Freek. Verbeeldde hij zich dit ook? Voor het eerst begon de jongen te twijfelen aan de waarde van zijn eigen gevoel, de echtheid van de dingen, die hij alleen beleefde, door moeder jokken, door vader fantasie genoemd. Verbeelding? Op de avond van zijn tiende verjaardag lag Freek laat In bed. Het was de eerste verjaardag geweest zonder vader, de eerste keer ook dat er zonder vader van zoiets als feest sprake was geweest. Hij had cadeautjes gekregen net als vroeger. Queeny, oom John en baby Mol waren er de hele dag geweest en ooH oma was overgekomen als verrassing. Maar Freek kon niet blij zijn. Er lag een gevoel van ondoordringbare verlatenheid over hem, van wroeging ook, omdat hij ineens bemerkte vaders gezicht niet zo precies meer voor zich te-kunnen halen; hij was bang, dat hij vader begon te vergeten, hoewel hij hem steeds dieper miste en zich al meer afgetrokken voelde worden van de blijheid, die vader hem voorgeschreven had. Blijheid.... ja, toen vader leefde was die er vanzelf geweest, blijheid om alles om zon, bloemen, bomen, dieren, mensen en dingen. Nu, als onverwacht die blijheid in hem opsprong, dacht hij onmid dellijk aan vader, die hij miste en dan doofde die blijheid weer. Die avond in bed was de eenzaamheid rondom hem als een vijand. Het duister sloop benauwend op hem toe. Er was geen maan, er waren geen sterren, de wind ruiste door onzichtbare bomen; hoog en dreigend stond de nacht. Freek beet op zijn vingerknokkels om niet te schreeuwen. Vroeger was hij met al zijn angsten en tobberijtjes naar vader gegaan, maar vader was er niet meer, God hoorde hem niet meer en moeder... moeder... Soms voelde Freek niets dan wrevel tegen zijn moeder, die ondanks al haar tranen en matheid, vader eerder vergat dan hij. Moeder was mooi al treurende, moeder was altijd mooi. Als zij dacht dat niemand op haar lette, kon haar gezicht weer heel gewoon staan, maar zodra merkte zij niet iemands opmerkzaamheid, of de trek van leed legde zich weer om mond en ogen. Natuur lijk had zij verdriet om vader, maar dat verhinderde haar niet tussen twee snikken door even nauwkeurig op Freeks kleren en manieren acht te geven als tijdens het leven van haar man, ja misschien was zij nu nog wel strenger, vermoe delijk denkend dat dit nodig was nu zij de jongen alleen moest opvoeden. En dan... dokter Wegen, die maar steeds bleef komen, vriendelijk en spottend, zich indringend in vaders huis en in moeders gunst. Zijn grappen, daarom lachte moeder, om dan met een verschrikte verontschuldiging over haar vrolijkheid de hand voor de mond te slaan. Freek bleef griezelen van de arts, die tegen hem toch nooit een onvriendelijk woord zei, maar zijn persoon was zo opdringend, dat de jongen zijn tegenwoordigheid nog lang voelde nadat hij al vertrokken was. Niemand, inderdaad, hij had niemand meer voor zich. Zeker, Queeny was er nog, lief, hartelijk en toegenegen, maar aan Queeny kon hij toch onmogelijk alles vertellen en vragen, zij was om mee te lachen en blij te zijn, iemand om de blijheid mee uit te vieren, zoals die er was geweest in vaders tijd. Oma stommelde cfe trap op, moeder volgde; haar stemmen gingen gedempt door de gang. éven verlichtte het de angst rondom Freek. Hij hoorde moeder haar kamerdeur sluiten. Oma scharrelde in de logeerkamer, kleedde zich uit en stapte in bed, het ledikant kraakte. Daar was de stilte weer, de n?cht. Freek schokte, knipperde met zijn ogen, hij wilde nlët huilen, wilde niet. Hij trachtte aan andere dingen te denken aan school, aan de laatste aardrijkskundeles. Hoe zat hot ook weer met die1 rivieren, die hij morgen moest kennen? Wist hij ze wel allemaal? Hij had vandaag slecht geleerd, nu ja, hij was immers jarig... ze hadden feest gevierd! Feest! 't Mocht wat! Gekibbeld had hij die middag met Myra, die hem met haar moeder was komen gelukwensen, onhebbelijk was hij geweest tegen oma, hij had pudding gemorst op zijn nieuwe broek en het kon hem allemaal niets schelen, niets, maar dan ook niqts schelen. Waarom dachten ze eraan, dat hij jarig was? Nu ja, als ze er niet aan hadden gedacht, zou het nog akeliger geweest zijn... misschien. Ach ja, dan had hij niet dat mooie sprookjesboek gekregen. Sprookjes... Lezen... (Wordt vervolgd) NU .ZAL ONAJ ZAAK BEHANDELD WOE- PEN RXC DE BECHTEES. EN ZD ZON <5TERÉ BEVCüE- sOOEDEELD, 6ELCÜF ovoEenjeseM.., IK WIL PAT BEADFOED EEN EEELDK PZOCES KED6T, MAAe DE ON - pEBSCONDSE HEEPf IK BEN BANG VAN IA/EL GENE - 1 BAAL. DEEBCHTEES HEBBEN UIT'öpisaaköedaan- •- geicK ie> VEEOOEDEELD^ VEEEUUNNEN NAAE DE VALLEI DEE. Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn.Vandéérvlees uw hoofdschotel, elke dagl n,FlJSNÜEUN6 WW*M0frEfJ 6LWIflRl WTÉfi WE G56ÉI4 0F6E6M BE6EN, i*6A 0l/K ZqN ^v;flHP/Jk.. VflStHOUOW ÉNEErl I HIER 6/.IJVIENH£T RAV/JtJ 6^ ÖÉKIJKEN. 6A

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15