WERELDTITEL KUNSTRIJDEN NAAR RUSSEN Nieuw! ^Zilvermerk van Douwe Egberts. Vkcuumverse, gemalen koffie klaar voor uw snelfilter! Douwe Egberts Zilvermerk Selectieteam faalde over alle linies Dat is handig! Zaterdagelftal op 25 mei tegen Saarse amateurs Rusland beslist spoedig over deelname Spelen wedstrijd juist te lang Donner-Gligoric begon met remise Kok bekent 35 inbraken Kunstenaars en eerbaarheid Merckx vaster op de eerste plaats Bij veel bezoek, voor weekend en vakantie,, en al die gezellige, onverwachte situaties waarbij u snel veel lekkere koffie wilt zetten. Zilvermerk van Douwe Egberts:vacuum- verse koffie, ideaal voor uw snelfilter, maar door de speciale wijze van malen tevens zeer geschikt voor praktisch elke andere manier van koffiezetten. In de aroma-be schermende vacuumverpakking blijft deze koffie maandenlang vers.Dit is dus de ideale koffie om als reserve-voorraadje in huis te neinen! Douwe Egberts vacuum- 250# verse koffie in het zilveren pakje. Probeert u hem eens! POVER OEFENDUEL TEGEN BORUSSIA Van Beveren enige lichtpunt Sercu, Bugdahl en T i i Janssen op kop V oor Lmtracht duurde Nederland wil open-tennis" ZWEMELITE IN BREMEN NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 Danzer nu tweede GENèVE Het Russische aar cLoedmilla Belousova en Oleg Proto- popov heeft voor de vierde maal in successie beslag gelegd op de wereld titel paarrijden. De ruim 6000 toeschouwers kregen woensdagavond in het Geneefse ijsstadion een fraaie kür voorgeschoteld, die evenwel niet óbvlekkeloos verlie. Het Westduitse paar Margot Glock- huber—Wolfgang Danne zorgde voor een schandaal in het tomooi. Het duo. dat na de verplichte figuren slechts de tiende plaats bezette, kwam 's avonds niet opdagen voor het rijden van de kür. Erich Zeiler, trainer van het paar deelde later mee dat zijn pupillen professional zullen worden. Eindstand: 1. Belousova/Protopopov (Rusl.), plaatscijfer 9 - 315.9 pnt; 2. Schuk Gorelik (Rusl.) 19 - 311.5 pnt; 3. Cynthia en Ronald Kaufmann (VS) 31 - 304.5 pnt., 4. Moskwina - Misjin (Rusl.) 303.6 pnt., 5. Steiner Walther (O. Did) 299.0 pnt., 5. Hauss Hafner (W. Did) 295.9 pnt. Niet de grote favoriet Emmerich Danzer maar de Amerikaan Tim Wood voert na de twee resterende verplichte figuren het veld aan in het tornooi om de wereldtitel kunstrijden heren. De 19-jarige zilveren medail le-winnaar in Grenoble slaagde er woensdagmiddag in zijn achterstand te verkleinen tot 1.3 punt. De Ameri- (Van onze sportredactie) DEN HAAG Een week na de Interland België Nederland in Es sen speelt het Nederlands zaterdagelf tal op 25 mei op een nog nader te bepalen plaats in Nederland de derde en laatste interland van dit seizoen tegen het Saarlandse amateur-elftal. Het is de derde keer dat dit elftal een bezoek aan ons land brengt Het Nederlands zaterdagelftal ver loor in Leeuwarden met 21, speelde drie jaar geleden in Saarland gelijk, 0—0 en won in 1966 in Noordwijk. Ter voorbereiding op de komende Interlands zal er in Zeist centraal worden getraind. Voor de kerngroep, die op 19 maart voor het eerst bij eenkomt, zullen ongeveer twintig spelers worden gevraagd. Op 12 maart zullen nog enkele kandidaten op het sportcentrum in Zeist aan de tand worden gevoeld tijdens een wedstrijd tegen een semi-profclub. Weer tweekamp EERSEL De eerste partij uit de tweekamp tussen de Zuidslavische grootmeester Gligoric en groot meester Donner, die in Eersel wordt gehouden, is na 32 zetten in remise geëindigd. Gligoric, die binnenkort voor het kandidaten tornooi tegen Tal uitkomt, speelde met wit. De twee kamp, die uit tien partijen bestaat, duurt tot 9 maart Met de tweekamp hoopt de KNSB aan de sluiten op de roemruchte vooroorlogse tweekampen, die voor Nederland hun hoogtepunten vonden in de tweekampen tussen Euwe en de tot Fransman genaturaliseerde Alje- chin met de wereldtitel als inzet. De tweekamp Donner-Gligoric is een uit bouw van de zogenaamde AGIO-vier- kampen, die vijf jaar geleden als re gionale wedstrijden zijn begonnen. Het ligt in de bedoeling elk jaar een tweekamp te houden. NIJMEGEN Een dertigjarige kok uit Nijmegen heeft toegegeven aansprakelijk te zijn voor tenminste 35 inbraken. Het kunnen er echter volgens hem nog veel meer zijn. Hij heeft samen met rechercheurs dagen achtereen een lijst van niet opgehelderde inbraken doorgenomen, omdat hij schoon schip wilde maken. De buit bij die inbraken was onge veer tienduizend gulden, terwijl voor achthonderd gulden schade is aange richt. AMSTERDAM Het bestuur van de Beroepsvereniging van beeldende kunstenaars heeft in een brief aah de ministers van justitie en van cultuur ernstige verontrusting uitgesproken over het feit, dat de officier van justitie in Groningen kunstwerken in beslag heeft laten nemen wegens vermoedelijke overtreding van art. 240 W.v.S. Hierin ziet het verenigingsbestuur het gevaar dat ook het werk van an dere kunstenaars plotseling in beslag kan worden genomen wanneer enige officier van justitie in het land meent dat het werk aanstotelijk voor de eer baarheid is. Aan de ministers wordt gevraagd te bevorderen dat in het bewuste ar tikel zodanige wijzigingen worden aangebracht, dat willekeurige toepas sing is uitgesloten. kaan werd echter voor zijn prestatie beloond met een plaatscijfer 13 tegen Danzer 16. Vrijdagavond wordt de fi nale verreden. Er gaan in Genève geruchten als zou Wolfgang Schwarz, die goud won bij de Olympische Winterspelen, zijn medaille moeten teruggeven omdat hij als voorschot op het contract dat hij bij de ijsrevue „Ice Capades" te kende, een hoge maandelijkse toelage ontving. Dit is in strijd met de ama teurbepalingen. Tegenslag voor Amerika MOSKOU Het Russisch Olym pisch Comité heeft woensdag gewei gerd duidelijk te stellen of het zich zal terugtrekken uit de Olympische Spelen van 1968 in Mexico. Een woordvoerder heeft verklaard dat binnen enkele dagen een verklaring zal worden uitgegeven. Intussen spitste het geschil over de toelating van Zuid-Afrika tot de Spe len zich verder toe. De Amerikaanse Olympische basketbalploeg kreeg een zware slag toen vier spelers aankon digden niet in Mexico te verschijnen. In Washington hebben funktiona- rissen van het ministerie van buiten landse zaken hun bezorgdheid geuit over het besluit van de Afrikaanse landen de Spelen te boycotten. Ame rika wenst vooralsnog geen stappen te ondernemen uit angst voor verslechtering van de situatie. In Londen is men bezig met pogin gen een speciale vergadering van het IOC te beleggen, om het geschil nog maals ter tafel te brengen. Invloed rijke léden van het IOC hebben ech ter gezegd niets voor een dergelijke bijeenkomst te voelen. ïnschrfivintgen Intussen hebben nog vijf landen zich voor de Olympische Spelen in geschreven. Het zijn Nieuw-Zeeland, Zweden. Denemarken, Bulgarije en Roemenië. Er waren reeds inschrij vingen binnen van Noorwegen, Pana ma, Israël, België en Japan. Het Zuidslavisch Olympisch Comité heeft fél protest aangetekend tegen de beslissing om Zuid-Afrika tot de Spelen toe te laten. De Olympische comités van Denemarken, Finland, Zweden en Noorwegen zullen een ge zamenlijk standpunt gaan innemen inzake de kwestie-Zuid-Afrika. ARBATAX De Belgische wereldkam pioen Edc.y Merckx heeft zijn leidersposi tie ln het tweede gedeelte van de vijfde etappe van de ronde van Sardinië verste vigd. door als winnaar over de eindstreep te gaan. Merckx had 3 uur. 17 min. 5 sec. nodig voor de 102 km. lange rit van Arba- tax naar Nuoro. De Italiaan Franco Bttos- sl, die op ce tweede plaats eindigde, had 24 sec. achterstand. Het eerste deel leverde een zege op voor de Italiaan Zandegu. Karstens werd vijfde. De uitslag van het tweede gedeelte van de vijfde etappe luidt: 1. Merckx (Belg) 4.17,05. 2. Bltossi (It) op 24 sec.. 3. Luciano Armani (It) op 51 sec.. 13. Karstens (Ned) op 5,17. Het algemeen klassement na de vijfde etappe lulct: 1. Merckx 22.59,13, 2. Luciano Armani op 7,28, 3. Vlttorlo Adronl op 7.51, 25.06, 46. Bart Zoet (Ned) op ij....li ROTTERDAM De zorgen van bondscoach Kessler zijn nog niet voorbij. Dat bleek woens dagavond duidelijk in het Feijen- oord Stadion na het oefenduel tussen het voorlopig Nederlands elftal en het Westduitse Bundes- ligateam Borussia Mönchen- gladbach. Het was ronduit be angstigend te zien hoe laconiek de Westduitse defensie de Ne derlandse aanvallen ontzenuwde en met welk verbluffend gemak het snelle aanvalskwartet van Borussia de Oranje-verdedigers als schooljongens de verkeerde kant uitstuurde. Dat de schade tot 01 beperkt bleef was deels te danken aan de vriendelijkheid van de Westduitsers de meest fraaie kansen te laten lig gen. deels aan enkele spectaculaire reddingen van de jeugdige doelman Van Beveren, het enige lichtpunt in het Nederlandse team. Al na vijf minuten legde Borussia de zwakte van de Nederlandse de fensie onbarmhartig bloot. Rech terspits Netzer wandelde langs War- nas en Eykenbroek, bediende rechtsbuiten Wimmer op maat die op zijn beurt de bal voor de voeten schoof van de volkomen vrijstaande Laumen. Tegen diens droge schot had Van Beveren geen verweer: 01. Dat doelpunt leek een grote nederlaag voor de „voorlopigen" in te luiden, maar de afwerking van de West duitse aanvallen liet veel te wensen over. Aan de andere kant zagen de Ne derlanders, die de gehele wedstrijd een veldoverwicht bezaten, niet éénmaal kans gevaarlijk te worden. Al spoedig zocht men zijn heil in verre, nutteloze schoten die elk ge voel voor richting misten en slechts wat hoongelach op de door 20.000 toeschouwers bezette tribunes ver wekten. VERTWIJFELD De Ajacied Suurbier. die na een half uur de geblesseerde Romeyn (Feljenoord) was komen vervangen, bracht wat meer rust ln de defensie, terwijl Swart (Ajax) in de tweede helft ingevallen voor de falende rechtshalf Pijs (Sparta) de aan- valslinie van meer dieptepasses pro beerde te voorzien. Het aanvalskwar tet bleef echter vertwijfeld naar een betere vorm toeken. Rechtsbuiten Wery (DOS) slaagde er slechts zelden in een goede voorzet los te laten. Van der Kuylen (PSV) bracht er weinig van terecht, terwijl Ajacied Johan Cruyff al na een kwartier licht geblesseerd aan de knie wat on wennig rondliep in de spits. Op de linkervleugel werd Moulijn vakkun dig uitgeschakeld door Spinnler. De snelle uitvallen van Borussia bleven daarentegen alle aandacht van de Nederlandse defensie vragen. Rechtsbuiten Wimmer en Netzer twee bijzonder knappe voetballers verschenen enkele malen volkomen ongehinderd voor Van Beveren maar de Sparta-doelman slaagde er steeds weer in vallend, stompend en ver uitlopend redding te brengen. De wijze waarop hij een van enkele me ters afgevuurd schot van Wimmer onschadelijk maakte, getuigt van grote klasse. Het publiek, dat tijdens het duel zijn toevlucht had genomen in carna valsliederen en „Abe, Abe"-kreten, beloonde de Westduitse ploeg na af loop met can gul applaus. De Neder landers waren toen al stilletjes afge dropen naar de kleedkamers... Spanje heeft woensdag voor ruim 20.000 toeschouwers In Sevilla met 3—1 een vriendschappelijke wedstrijd van het Zweedse nationale elftal gewonnen. Bij rust was de stand 21. 0 Het Turkse militaire voetbalelftal heeft woensdag ln Adana een 8—0 overwinning behaald op c.e militairen van Koeweit. Bil rust leidden de Turken met 2—6 ln de eerste wedstrijd In de voorronden van het tomooi om het internationale militaire voetbalkampioenschap. 0 Fulham heeft woensdagavond In Lon den in een wedstrijd voor de eerste divisie met 2—6 van Sheffield Wednescay gewon- In Antwerpen EUROPA CUP-WEDSTRIJDEN ANTWERPEN De Belg Patrick Sercu, de Westduitser Klaus Bugdahl en Jan Janssen hadden woensdag na de sprints van vijf uur de leiding in de Zesdaagse van Antwerpen met 790 punten. Peter Post. de Zwitser Fritz Pfenninger en de Belg Rik van Looy bezetten de tweede plaats met 719 punten. De stand aan de kop luidt: 1. Sercu Bugdahl - Janssen (Belg./W. Did.'Ned) 790 pnt.; 2. Post - Pfennin ger - Van Looy (Ned./Zwi/Belg.) 719; op één ronde: 3. Severeyns - Verschueren - Renz (Belg'Belg/W. Did.) 725; 4, Kemper - Oldenburg - Proost (W Dld./W. Dld./Belg) 443; 5. Deloof - Seeuws - Van Loo (Allen Belg.) 386. DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond zal zich op de buitengewone ledenverga dering van de internationale federa tie op 30 maart in Parijs voorstander verklaren van „open-tennis". Om een dreigende uitsluiting van Engeland (Wimbledon-affaire) te voorkomen, wordt deze bijeenkomst op initiatief van Zweden gehouden. Mocht het „open-tennis" onhaal baar blijken, dan stemt Nederland voor het plan van het bestuur van de internationale federatie. Dat beoogt een nieuwe categorie in te voeren tussen profs en amateurs: semi-pro fessionals (geautoriseerde spelers). Sparta Praag heeft woensdag ln de thuiswedstrijd ln de halve eindstrijden van het tornooi om ce Europese basketbalbe ker voor damesteams met 69—47 over MTK Boedapest gezegevierd. Bij rust leidden de Praagse dames met 34—18. TURIJN Slechts twee minuten scheidden de Westduitse voetbalkam pioen Eintracht Braunschweig woens dagavond in Turyn van de halve fina le Europa Cup landskampioenen. Met nog 120 seconden te spelen hadden de sterk verdedigend spelende Duitsers de stand op 00 weten te houden. Dat was genoeg voor hen aangezien ze thuis de Italiaanse kampioenen met 32 hadden verslagen. Twee minuten voor het eindsignaal van de Oostenrijkse scheidsrechter Schiller beging achterspeler Berg te genover Del Sol van Juventus een over treding die onverbiddelijk met een strafschop werd gehonoreerd. Daaruit schoot Bercellino zijn club naar 10. zodat er op 20 maart in Bern een be slissingswedstrijd zal worden gespeeld om uit te maken wie bij de laatste vier komt. Manchester U won De Engelse kampioenen Manchester United staan met één been in de halve finale na de 20 overwinning die de Busby-mannen gisteravond op eigen veld boekten tegen de Poolse club Gor- nik Zabrze. Door het verdedigende spel van de Polen, kon Manchester slechts moeizaam scoren. Dat gebeurde dan ook eerst na rust dankzij goed werk van Best. Niet hij, maar de Poolse kee per Kostka stal de show en kreeg een ovatie van de 60.000 kijkers. Een kwar tier na rust werd het schot van Crerand van richting veranderd en Kid scoorde 20. De return is 13 maart in Polen. Gelijk in Luik In de eerste wedstrijd van de kwart finale Europa Cup bekerwinnaars speelden Standaard Luik en FC Milaan woensdagavond in Luik 11 gelijk. Bij de return op 13 maart in Milaan staan uiteraard de Italianen er het best voor. In het tornooi om de Jaarbeurssteden- beker heeft Zürich op eigen terrein ge wonnen van Sporting Lissabon (30). Het was de eerste ontmoeting uit de kwart-finalè. In Izmir (Turkije) verloor Goeztepe met 10 van de Zuidslavische club Novi Sad. In de laatste wedstrijd om het kam pioenschap van Groot Brittannië en te gelijk uit groep 8 voor het Europees kampioenschap voor landenteams heeft Wales woensdagavond met 20 van Noord Ierland gewonnen. Engeland werd zaterdag in Schotland reeds Brits kampioen en tevens winnaar van groep 8 voor Schotland dat één punt minder scoorde. BREMEN Het prachtige zwem bad in Bremen, schepping van Karl Walter Fricke, is het eerste station van de Nederlandse zwemploeg die aan het begin staat van een Oost- europese reis. De Nederlandse zwemelite ont moet van vrijdag af de sterke Ame rikaanse topzwemmers en zwemsters zoals- Mark Spitz, Pamela Kruse, vervangster voor Debbie Meyer, Claudia Kolk en Vladimir Kossins- ki, allemaal bekende namen in de internationale zwemwereld. Behalve op Ada Kok, Nederlands sterkste troef in Bremen, richt KNZB-coach Rob Kerkhoven vooral het oog op figuren die nog juist niet tot de internationale top behoren Daarbij behoort Dick Langerhorst, de jonge Bob Schoutsen en Ne] Bos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14