Griep? Chefarine „4" doet wonderen! KENNETH KAOENDA OP ASSEMBLEE VAN UPPSALA dubbeltje op zijn kant Ds. Poort ziet mens te optimistisch Geen dalende interesse voor huisartsberoep 3 Nederlands apparaat» gaat de ruimte in Een woord voor vandaag Palestijnse J{egeling ziektekosten vluchtelingen Kleren gevraagd voor Onderwijsexpositie Utrecht 17 april Uw probleem is het onze.... SeeftVrd?8poort Theologenberaad in Zagorsk 136.000 huizen om woningnood op te heffen synode kan efficiënter Docenten achter studenten in gewetensnood Tijdsein volgt de Sleutel op Conclusie in proefschrift BEROEPtff GSWERK Ziekenhuislenin g 6 min, pet Hochhuths spel, wel in Canada Protesten in Brussel tegen Franse minimum prijsregeling voor vis WOENSDAG 28 FEBRUARI 1968 De schrijver var} de brief aan de Hebreeën zou graag diep in gaan op het feit dat Christus Hogepriester is naar de ordening van Melchizedek. Maar hij kan het niet, doordat zijn lezers hem niet zouden begrijpen. Hij schrijft: „Het is moeilijk uit te leggen, omdat gij traag zijt geworden in het horen". Een nieu we vertaling zegt het nog duidelijker: omdat gij zo traag van begrip geworden zijt". Deze schrijver houdt rekening met zijn lezerspubliek. Hij gaat niet over hun hoofden heenpraten, maar daalt neer op hun niveau om hun harten te bereiken. In zekere zin is het jammer. Stel dat hij dat niet gedaan had? We zouden dan een aantal diepe gedachten in het volgende tegengekomen zijn. Maar zouden wij ze begrepen hebben? Hoe staat het met ons? Leren wij Gods lessen wel snel en vooral grondig genoeg? Of behoren wij tot de zittenblijvers? Die zijn er ook in de kerken. Ze blijven maar zitten. Ze laten de woorden zondag in zondag uit over hen heen gaan. Maar ze komen nooit in beweging. Van geestelijke groei is nauwelijks sprake. Aan wandelen met de Heer komen ze niet toe. En hun voeten reppen zich nooit om de blijde boodschap aan anderen te vertellen. Ze zijn als mensen die een schriftelijke cursus autotechniek volgen, maar nooit een sleutel in hun handen nemen om een wiel te verwisselen. En als ze pech hebben, staan ze machte loos. Een zittenblijver wordt traag van begrip. Een mens leert alleen ook geestelijk door doen. We lezen vandaag Lucas 7 36-50. (Van onze kerkredactie) GENÈVE President Kaoenda van Zambia heeft een uitnodiging van de Wereldraad van Kerken aanvaard, om te komen spreken op de assemblee in Uppsala. Zaterdagavond 6 juli zal hij met de Britse econome Barbara Ward spreken over het onderwerp „Rijke en arme lan den". Een andere spreker uit Afrika is dr. Z. K. Matthews, ambassadeur van Botswana bij de Verenigde Naties. Hij zal spreken over „de kerken en de men selijke nood". Dr. Matthews heeft vroeger als Afrika-secretaris gewerkt op de afdeling voor interkerkelijke hulpverlening van de Wereldraad in Genève. De Wereldraad heeft ook drie spre kers uitgenodigd, die belangrijke groepen christenen buiten de Wereld raad representeren. Zij zullen alle drie spreken over „Óns gemeen schappelijk christelijk getuigenis". Waarom apart voor ambtenaren KAOENDA Als vertegenwoordiger van de or thodoxe protestanten buiten de We reldraad komt prof. Robert Bertram, hoogleraar aan het Concordiasemi- narie van de Missouri-Lutherse Kerk in de Verenigde Staten. De rooms-katholieke spreker zal pater Roberto Tucci zijn. Hij is re dacteur van een Italiaans weekblad en had een belangrijk aandeel in de totstandkoming van twee belangrijke conciliedocumenten: schema 13 over de kerk in de moderne wereld en het I decreet over het lekenapostolaat. Wie de representant van de pinksterbeweging zal zijn, is nog niet bekend gemaakt. David Kenneth Kaoenda is de zoon van een evangelist. Zijn vader werk te in Malawi en in Zambia voor de Kerk van Schotland. Zelf is hij via het onderwijs in de politiek gekomen. Sinds de onafhankelijkheid van Zam bia (het voormalige Noord-Rhodesia) in 1964 is hij president. ROTTERDAM Op het ogenblik zijn er anderhalf miljoen Palestijnse vluchtelingen, die in tenten een win ter door moeten komen, waarin tem peraturen van vijf graden onder I nul. sneeuw en storm geen vreemde verschijnselen zijn. Daarom vraagt de Actie Hulp Palestijnse Vluchtelingen geld en warme kleding, dekens en schoeisel. Het gironummer is 137000 t.n.v. Ac tie Palestijnse Vluchtelingen, Hil versum. Het hoofddedpót Rotterdam is ge vestigd in het jeugdcentrum Ruimte, Gaffelddwarsstraat 5, tel. 010-252371. Op 6 maart sluit de actie. De ver zending naar het Midden-Oosten is kosteloos. Brieven dl« niet rijn voorrlen vu naam en adrea kunnen niet tn behandeling worden genomen. Ge- helmhouding 1« verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband «taan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik heb een stekje van een citroenplant. Hoe moet ik deze be handelen? Antwoord: De naam citroenplant geeft aanleiding tot verwarring, daar er naast citroenplant (artemisia brotanum) ook nog citroenmelissa en citroenthijm voorkomen. U be doelt waarschijnlijk het sinaasap pelboompje (citrussoort, waarvan citrus sinensis een dwergvorm is en als kamerplant gekweekt wordt). Wanneer het u lukt de stek gewor teld te krijgen, kan u die na flinke beworteling oppotten in een goed gedraineerde pot in voedzame grond (bijvoorbeeld gelijke delen bos en bladgrond, mestaarde en goede tuin grond plus scherp zand). Neem de pot niet te groot, bijvoorbeeld 10 tot 12 cm. om verzuren van de grond tegen te gaan. De beste tijd van stekken is janu ari/februari. op een warme plaats onder plastic hoes. In de winter koel doch vorstvrij houden, weinig gie ten, niet bijmesten. In het voorjaar zo spoedig mogelijk in een licht ver warmde ruimte brengen, geregeld sproeien, aantasting door luis tegen gaan, daar ze hiervan veel last heb ben. Vraag: Tien jaar geleden overleed mijn vader. Bij de boedelscheiding is er niets aan de kinderen uitge keerd, maar het erfdeel bleef in de vorm van hypotheek op het huis rusten. Moeder heeft nu het huis verkocht en de erfdelen van de kin deren uitgekeerd. Ik ontving 1500. Hoeveel belasting moet ik van dit bedrag betalen? Ik betaal thans al leen loonbelasting en verdien 12.000. Moet ik een formulier voor inkomstenbelasting aanvragen? Antwoord: U is over dit bedrag noch successierecht noch inkomsten belasting verschuldigd. Vraag: Evenwijdig aan de tuin van de buren hebben we vijf conife ren geplant, niet hoger dan 125 cm. Aan de zijde van de buren worden ze bruin, maar aan onze zijde mooi blauw-groen. De buurman wijt dit aan de wind. maar de buren be sproeien regelmatig hun tuin met Rotterdams leidingwater en daartus sen door besproeien zij hun planten met een gieter, waarin een oplossing zit met insectendodende middelen. De achterste conifeer, die het verst van de buren verwijderd staat en schuil gaat achter hun grote zonne bloemen, is bijna niet bruin. Vol- Rens de buren: omdat daar de wind het minste komt. Antwoord: Wanneer de wind de oorzaak was. zouden de gehele plan ten erdoor lijden en niet alleen aan de zijde van de buren. U schrijft niet op welke windrichting die rij coniferen staat. Bij de zuidzijde zou men kunnen denken aan verbran ding. maar daar de buren geregeld sproeien, komt ons dit ook on waarschijnlijk voor. Het waarschijnlijkst lijkt ons dat begietingen met insectendodende middelen de oorzaak zijn. Deze. ge paard met felle bestraling door de zon, zijn fataal voor coniferen. Dat de achterste conifeer geen last heeft, wijst in die richting. Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen l De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Geref. Bondsbladen reageren UTRECHT In de Julianahal in Utrecht wordt van 17 t/m 19 en van 22 t m 24 april de zesde nationale onderwijs tentoonstelling gehouden. De uitbreiding die deze tentoonstel ling heeft ondergaan, alsmede het per 1 augustus aanstaande van kracht worden van de wet op het voortgezet onderwijs, geven aan deze expositie een bijzondere betekenis. C 1 De uitbreiding heeft voornamelijk 1 rPT*Pl OHTIPPrPl betrekking op de groepen schoolboek- Kyl- uitgevers, gymnastiektoestellen. fysi- ca-instrumenten en scholenbouw, die naast de sectoren onderwijskun de, schoolinrichting, inrichting van praktijklokalen en schooladministra tie, een compleet overzicht geven van hetgeen het onderwijs van kleu terschool t/m wetenschappelijk on derwijs ten dienste staat. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM „Naar onze mening heeft ds. Poort de vra gen, die hier liggen niet tenvolle doorzien, heef hij al te gemakke lijk gesproken over het verband tussen „de pil" en de voorzienig heid Gods. Deze ethiek van het gebruik van de voorbehoedmid delen is mij te slap, te weinig gefundeerd in Gods Woord. Hier is te weinig rekening gehouden met de diepe val van de mens, met de zonde, en met de zondig heid van de gevallen mens." Dit «chrljft ds. A. Vroegindeweij van Veencndaal in het Gereformeerd Weekblad. Beide weekbladen in de Gereformeerde Bond hebben in hun laatste nummer aandacht geschonken aan de rede, die ds. J. J. Poort over „Man en vrouw in bijbels perspec tief" in Nunspeet heeft gehouden, en de reacties, die de rede teweeg heeft gebracht. Ds. Vroegindeweij meent, dat ds. Poort een te optimistische kijk heeft op de mensen. Hij gaat aan de diep ten der zonde voorbij, aan de afgron den van boosheid, die in ons hart gevonden worden. Poort niet voldoende aan de orde komt. Daarbij is een verheldering no dig over de vraag, wat de regel en wat de uitzonderingen zijn. Deze vragen worden niet in de spectaculaire en opzienbarende ge beurtenissen rondom Nunspeet opge lost, maar dienen allen tot een diep gaande bezinning te dringen in de vreze Gods." Contactdag van geestel. gezondheid en pastoraal DEN HAAG Het nationaal pro testants centrum voor de geestelijke volksgezondheid zal een contactdag houden, die speciaal is gewijd aan de bijdrage, die het pastoraat kan geven aan de geestelijke volksgezondheid. Predikanten komen vaak in aanra king met vraagstukken van geeste lijke gezondheid, stoornissen of pro blemen. Te denken valt bijvoorbeeld aan brekende huwelijken, aanvragen rond sexualiteit en geboortregeling en aan eenzaamheidsproblemen. De contactdag wordt gehouden dinsdag 2 april in het conferentieoord De Blije Werelt te Lunteren. Adres voor aanmelding is: Duinweg 23 te Den Haag. Niet geweten nor hii Hipriet Meer inlichtingen uit bevolkingsregisters DEN HAAG De Tweede Kamer is akkoord gegaan met de wijziging van de wet bevolkings- en verblijfs registers. Hierdoor is het mogelijk, dat bijvoorbeeld ook het Humanis tisch verbond in aanmerking komt voor toepassing van een gunstig ta rief. indien inlichtingen uit de be volkingsregisters worden gevraagd, evenals de kerkgenootschappen. De heer Jongeling (gpv) was tegen het voorstel. Hij meent dat deze wijziging afbreuk doet aan de eigen laats van de kerker ndse samenleving. Overigens schrijft weij„Waarschijnlijk niet geweten, waarvoor hij dienst moest doen. toen men hem vroeg zijn rede te Nunspeet te willen houden. We vinden het jammer, dat hij dit gedaan heeft voor een vereniging als de PSVG. die hem op deze wijze voor haar propagandamachine heeft ge bruikt Want ds. Poort heeft te Nunspeet verschillende goede opmer kingen gemaakt. Maar over die goede opmerkingen heeft men in de Neder landse pers zo goed als niets kunnen lezen." De voorzitter van de Gereformeer de Bond. ds. G. Boer te Katwijk, schrijft in De Waarheidsvriend, dat de PSVG de zaak, waarover het gaat. geen dienst bewezen heeft. Ook ds. Poort heeft zijns inziens de vragen in zijn lezing te weinig in de diepere verbanden benaderd. Samensprekiiig Ds. Boer deelt mede. dat het hoofd bestuur van de Gereformeerde Bond i zich nog beraadt op het verzoek van het PSVG-bestuur tot een sa- menspreking. In ieder geval zal deze I bespreking dan geheel los van de I zaak-Nunspeet met zijn rel-achtige I verschijnselen moeten worden gehou den. Ds. Boer schrijft: „Dan zal er niet alleen over de presentatie van de zaak-Nunspeet moeten worden ge sproken. maar vooral over de volg orde en de verbinding van de twee oogmerken van het huwelijk, zoals deze in het huwelijksformulier ver bonden worden. De verhouding van het eerste oogmerk: wederzijdse lief de en bijstand èn het tweede: het ontvangen van de kinderen, is een grondvraag, die in de lezing van ds. GENEVE Van 17 tot 23 maart zal in Zagorsk hij Moskou een consultatie worden gehouden over de theologische aspecten van het thema „kerk en samenleving". Ongeveer veertig theologen, onder wie zeven rooms-katholieken. zijn uitgenodigd voor dit beraad, dat ge organiseerd wordt door de Wereld raad van Kerken. De „theologie van de revolutie", die uit de bekende conferentie over kerk en samenleving, in 1966 te Genève gehouden, te voorschijn kwam, wil men nader op haar meri tes onderzoeken. De theologen zullen van hun bevindingen verslag uit brengen op de komende assemblee in Uppsala. DEN HAAG Als men jaarlijks i 136.000 woningen bouwt, zal in 1970 de j woningnood volledig opgeheven zijn en 1 kan de woningmarkt tegen die tijd ge heel worden geliberaliseerd. Na 1975 zullen er echter meer huizen gereed moeten komen Een en ander slaat in ..Bouwperspec- I tief", een rapport van het Economisch j Instituut Tilburg, gemaakt in opdracht van de Zuid-Nederlandse Aannemings- vereniging. Het is gisteren aan minister Schut aangeboden AMSTERDAM Om de duur van de gereformeerde synoden te bekor ten zowel als om de betekenis ervan beter tot haar recht te doen komen zal moeten worden omgezien naar een andere werkwijze, meent prof. dr. D. Nauta in het Ouderlingenblad. Naar aanleiding van de afgelopen synode-zitting schrijft hij, dat de vol le synode niet alle mogelijke belang rijke en onbelangrijke zaken, moet behartigen. Een deel van deze zaken moeten worden toevertrouwd aan bepaalde van de synode afhankelijke organen, die al dan niet zijn gevormd door het moderamen van de synode en staan onder het toezicht ervan. (Van onze onderwijsredactie) GRONINGEN Zes docenten van de Groningse universiteit hebben in een brief aan minister Polak van justitie hun verontrusting uitgesproken over het feit dat steeds meer gewetensbe- zwaarde studenten in conflict met de wet komen. De brief is geschreven naar aanleiding van h*et feit dat de laatste tijd veel studenten zijn vervolgd omdat zij uitlatingen van prof. B. Delfgaauw overnemen, zoals „Johnson oorlogsmis- i dadiger volgens Neurenberg en Tokio". Tegen prof. Delfgaauw is op grond van deze uitspraak geen vervolging inge steld. De docenten die protesteren zijn: prof. dr B. Delfgaauw. prof. dr. H. de i Vos. prof. dr. P J. Roscam Abbing. prof. dr. R. Bakker, dr. H G. Hubbe- ling en dr. L. W Nauta. (Van een onzer verslaggeefsters) PELDOORN ..Tijdsein" heeft de plaats ingenomen ran het blad De Sleutel van de christelijke gereformeerde jongerenbond. In het eerste nummer pan dit maandorgaan betoogt de redactie, dat het nieuwe blad verband houdt met een nieuwe fase. De opzet is anders dan van De Sleutel. De klacht was dat dat blad te moeilijk was. Nu wil men rien hoe laai het is. In welke tijd wordt ge leefd. Hoeveel tijd er nog is en wat gedaan kan worden met de resteren de tijd. ..Het is zaak dat we weten wat er in deze wereld te koop is. We kunnen en mogen ons uit deze wereld en dit leven niet terugtrekken", aldus het voorwoord. Gememoreerd wordt dat het eerste bondsorgaan Luctor et Emergo heet te. na de oorlog was er Ons Jeugd blad. dat werd opgevolgd door De Sleutel Nu is er dan Tijdsein, mo derner dan zijn voorganger. Hel nieuwe blad gooit een visje uit: Nog voor de vakanties duizend nieuwe abonnees. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteravond begonnen met de behandeling van het wetsontwerp Ziektekostenvoor ziening Ambtenaren. Voorlopig heeft de Kamer een groot aan tal bezwaren tegen dit voorstel. In een aantal fracties wordt bo vendien niet eensgezind over het ontwerp gedacht. De regeling, die reeds in 1965 door het kabinet-Cals is ingediend, voor ziet in de instelling van een aparte ziektekostenverzekering voor rijks ambtenaren en onderwijzend perso neel. Voor de uitvoering zal een apart orgaan worden opgericht, de Dienst Ziektekostenvoorziening Ambtenaren. In beginsel zullen de kosten van arts, tandarts, apotheker en ziekenhuis volledig of voor een groot gedeelte door de Dienst terugbetaald worden. Nu ontvangen de ambtenaren via de Interimregeling ieder jaar een vast bedrag, als tegemoetkoming in de premie van de verzekering die zij zelf hebben afgesloten. De regering meent dat het bijzon der karakter van de ambtenarenver- houding en de wenselijkheid om geen loongrens voor hen vast te stellen, de oprichting van een eigen regeling ge wenst maakt. De premie is op basis van 1967 vastgesteld op 5,5 procent voor de helft te voldoen door de (Van onze onderwysredacteur) UTRECHT Van een min dere belangstelling voor het huisartsenberoep is niets geble ken. Dat is een van de conclu- sies, waartoe dr. N. H. Vroege is i gekomen na een onderzoek naar de carrièrekeuze van ruim 1600 artsen, die in de periode 1 sep- tember 1952 tot 1 januari 1963 in Utrecht hun artsexamen de- I den. In de ondei'zochte periode is de j NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam (wijk- gem. Weerenkapel), W. M. van As- peren te Amsterdam- (Parkkerkge meente); te Amsterdam (bijz. werkz., pastoraat hervormd lyceum), kand. drs. K. Bouhuys te Amsterdam: te Sint Anna Parochie. I. D. H. Dijk te Vierhuizen; te Ede (6e pred.pl..; toez) J. den Besten te Huizen; te Hallum toez.), A.. Sturm te Pesse; te Scheve- Vlaardingen (vac. G. Biesbroek), ningen (Vac. A. J. de Joong toez.). G. Zonneberg te Bunnïk; te J. Bogaard te Ernst; te Waddinxveen (vac. J. Verwelius), drs. A. Noorde- graaf te Oldebroek. Bedankt voor Den Dodder (vac. P. Hetebry; toez.), A. J. de Bue te Makkum; voor Noordoostpolder (wijkgem. Bant; toez.), drs. A. Ste- genga te Vianen; voor Oldebroek (vac. wijlen H. A. van Bemmel; toez.), C van Bart te Putten (Gld.). Emeritaat verleend aan A. Noor man te Zaandam. Eervol ontslag verleend aan G. J. Clay, pred. bgw. wericz. (geestelijke verzorging gerepatrieerden). woon achtig te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunde (Dtsld.), kand. D. Averes te Osterwald (Dtsld.); te Veenhuizen (Dr.). I. van Til, laatste lijk pred. v. d. geref. kerk (vrijg.) te Haulerwijk. Bedankt voor Murmerwoude. J. W. Bats te Marknesse. Preeparatoir geexamineerd. rnaai nog niet beroepbaar: J. D. Cremer. Sarphatipark 21 III. Amsterdam J. Leeuwis, Prof. Debyelaan 17. Voorschoten; M. P. van der Marei te Koudekerk aan de Rijn: D. Tieleman. Koninginneweg 218 IV. Amsterdam EVANG. LUTHERSE KERK Beroepbaar prop. B. K. B. Freeve, Bloemgracht 32. Amsterdam. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Amsterdam. J. Ver boom te Dordrecht. verhouding tussen het aantal medici dat koos voor net huisartsenberoep en het aantal dat een specialisten- opleiding prefereerde constant ge bleven. De heer Vroeger heeft de resultaten van zijn onderzoek verwerkt in het proefschrift Sociologie van de arts, waar op hij vandaag in Utrecht pro moveerde. Promotor was prof. dr. R. Hornstra. Het onderzoek dat zich uitstrekte over 1373 mannelijke en 263 vrou welijke afgestudeerden beeft inte ressante resultaten opgeleverd. Van de mannelijke studenten die hel artsexamen behaalden kwam 44.7 procent uil een hoger milieu. 50.1 procent uit een middelbaar en 4,8 procent uit een lager milieu. Voor devrouwelijke artsen waren deze percentages: 54. 41.4 cn 3.4. Van alle mannelijke artsen was 13.9 pro cent zoon van een arts. Tenslotte vindt dr. Vroeger de toekomstige huisartsen voorziening geruststellend. Het aantal jonge art sen dat huisarts wordt lijkt voldoen de om in de behoefte te voorzien. Niets wijst in de richting van een verminderde belangstelling voor het beroep van huisarts. deelnemer aan de verzekering. In de Kamer werden gisteravond een groot aantal bezwaren tegen d« WZA naar voren gebracht. Dr. Boer- tien (a.r.) vroeg zich af of het in deze tijd wel verstandig was voor de uit voering van deze wet een aparte dienst in te richten. Evenals de heer Rietkerk (lib.) had hij bezwaren tegen het feit dat onge huwde ambtenaren eenzelfde premie moeten betalen als gehuwden met kinderen. Zij vroegen zich af of een aparte regeling beslist nodig is omdat het bestaande systeem vrij goed werkt Voorts zullen de kosten voor andere ziekenfondsen, wanneer ambtenaren hier weggaan, hoger wor den. Bovendien vond men de premiebe rekening van 5,5 procent beslist ta laag aangezien de meeste zieken fondsen reeds premies kennen van 7 procent of iets hoger. De socialist Daams sloot zich bij deze bezwaren aan. Hij meende dat het argument dat de aparte rechtspositie van d« ambtenaren een bijzondere zieken fondsregeling gewenst maakt, niet sterk is. Het meest kritisch liet de heer Ny- pels (D'66) zich uit Hij meende dat we in Nederland toe moeten naar één algemene ziektekostenverzekering waarbij iedereen zich kan aansluiten. Hij betoogde dat alle redenen aanwe zig waren voor verwerping van dit wetsontwerp. De heer Scholten (c.h.) stelde een aantal kritische vragen over de fi nanciering van deze regeling. Bij af weging van de positieve en de nega tieve kanten van het ontwerp sloeg bij hem en een deel van zijn fractie de schaal naar de positieve kant door. De beraadslaging over het wetsont werp Ziektekostenvoorziening Amb tenaren is vandaag voortgezet. Aan gezien de fracties van KVP, ARP VVD, PvdA en CHU niet eenstemmi) over deze materie denken, zal aanne ming van de WZA een kwestie var „een dubbeltje op zijn kant" worden AMSTERDAM Donderdag 7 maarl zal de inschrijving openstaan op nomi naal 6 miljoen 7'* procent dertigjari- ge obligaties in stukken van 1.000 teng laste van de Stichting Maas ziekenhuir in Boxmeer Koers van uitgifte is 99% procent. Di storting moet geschieden op 1 april. lening is a pari aflosbaar in 1979 tot e met 1998. De Stichting wil in Boxmeer eei| nieuw ziekenhuis gaan bouwen met eeif" capaciteit van 188 bedden. Het te invest teren bedrag zal ruim 19 miljoen zijnl> wat neerkomt op 101.000 per bed. TORONTO Een Canadees to- neelgezelschap zorgt onder regii van Clifford Williams voor de eerstè< Engelstalige opvoering van Rolpl Hochhuths ..De soldaten", het or Churchill kritiek leverende spel. daj vorig jaar bij de oerpremière Berlijn werd uitgejouwd. Eigen onderzoek kosmische straling 1 Waarom een Nederlands onder# zoek naar kosmische straling? D(S Leidse sterrenkundigen hebben eefn grote naam in de studie van d(ni structuur van het Melkwegstelsel Een deel van de kosmische stralin| j (Van onze Leidse redactie) LEIDEN Op de basis Cape Kennedy zal morgen een Ame rikaanse Ogo-5 satelliet worden j gelanceerd waarin zich ook Ne- bestaat nu uit elektronen en wanj derlandse apparatuur bevindt. neer deze zich bewegen door dL magneetvelden van het Melkweg^ De werkgroep Kosmische straling stelsel, zenden ze radiostraling uiLj van de Koninklijke Nederlandse Daardoor kan men deze velden ii I academie van wetenschappen heeft kaart brengen, een instrument gebouwd, waarmee 1 de elektronen in de kosmische stra ling gemeten en hun energiespectrum bepaald kan worden. Als alles goed gaat, wordt dit instrument, dat in de satelliet is ingebouwd, het eerste Nederlandse dat de ruimte bereikt. Ook in de ongeveer een jaar ge leden gelanceerde satelliet Esro-II bevond zich Nederlandse apparatuur, afkomstig uit het laboratorium voor ruimteonderzoek in Utrecht, maar die lancering mislukte. Miljoen BRUSSEL Minister Lardi- nois, zijn Belgische collega He- ger en ook de Europese commis sie hebben gisteren in de Euro pese ministerraad in Brussel ge protesteerd tegen de Franse maatregelen ten aanzien van de invoer van vis. Minister Lardinois was van me ning, dat nationale maatregelen om de visinvoer uit partnerlanden te we ren te ver gaan. vooral omdat de commissie van plan is binnen afzien bare tijd (mogelijk in april nog) met voorstellen te komen voor een ge meenschappelijke visserijpoli tiek van de EEG. De Franse minister Faure deelde de vergadering mee. dat een mini mumprijsregeling was afgekondigd en hij beriep zich daarbij op uitzon deringsbepalingen van het EEG-ver- drag. Vergissing Er schijnt bij de toepassing van deze uitzonderingsclausule overigens aanvankelijk door de Fransen een vergissing te zijn gemaakt. De Franse autoriteiten schijnen gisterochtend meteen de grens te hebben gesloten, doch later op de dag deze maatregel weer ingetrokken te hebben omdat het bewuste EEG-artikel een aanzeg termijn van drie dagen voorschrijft. Men was in Nederlandse kringen in Brussel overigens verheugd over het feit. dat de Franse maatregelen geen betrekking hebben op tong. het voor naamste exportprodukt van de Ne derlandse visserij naar Frankrijk. De Belgische visexport naar Frankrijk wordt daarentegen aanzienlijk zwaarder getroffen. Twee leden van de werkgroep, drs. B. Swanenburg en ir. J. Burger, zyn op Cape Kennedy om de lan cering mee tema ken. Ze zijn in ge zelschap van de Japanner dr. Y. Ta- naka, die ongeveer twee jaar met de groep meewerkte. Het ontwerp voor het instrument is grotendeels onder leiding van dr. Tanaka ontstaan. Het 30 cm. lange instrument is ge bouwd in Amerika en heeft ongeveer een miljoen gulden gekost. Het geld is beschikbaar gesteld door het mini sterie van onderwijs en wetenschap pen. De werkgroep kosmische straling is sinds oktober 1966 gevestipd in het Kamerlingh Onneslaboratorium in Leiden en staat onder leiding van prof. dr. H. C. van de Hulst, hoog leraar in de theoretische sterren kunde aan de Leidse universiteit. Niet alleen wetenschappelijk jvc het van belang dat de Europese lanipi den de ruimte ook zelf onderzoekenir Men hoopt op den duur de technoloai gische achterstand met de Verenigcbr Stat ente verkleinen en aldus ook t) kunnen concurreren in industrial toepassingen. Dat men daarvoor tocfcr weer in Amerika in de leer moe^g, blijkt wel uit het feit dat de elektro nenmeter in de VS moest wordeLJ gebouwd. PTT gebruikt t telefoonsysteem tb Ie Ti Kist De OgO-5 satelliet bestaat in hoofd zaak uit een rechthoekige „kist" van 2x1x1 meter. Behalve het Neder landse experiment vervoert hij een Engels, een Frans en 21 Amerikaanse experimenten. Ter voorbereiding heeft de werk groep ballonvluchten uitgevoerd. waarvan de resultaten internationaal 'Dublin, de Ierse hoofdstad De ei£ Blaauw" van HILVERSUM De twee«> districtscentrale in Amsterdam (Buien tenveldert), waarvan het eerste gfta deelte volgend jaar in gebruik zöe worden genomen, wordt ingericlbu met het nieuwe UV-telefcrjnsysteeird van Philips. va Het nieuwe systeem bleek bij proefperiode in Lelystad van twCai jaar zulk grote voordelen te biedeï3 dat de PTT besloten heeft dit syi01 teem in de eerstvolgende jaren ocg in andere plaatsen te gebruiken. Philips heeft van de PTT voor has UV-systeem voor enkele tientall?? miljoenen guldens aan opdrachtc gekregen. 1 t igc e li DUBLIN In de machinekanf^ :van de Nederlandse kustvaarder Baï„ (327 brt) is gisteravond brand gewei" die echter kon worden bedwongen. E schip bevond zich toen in de baai \flC als zeer waardevol zijn erkend. naar van de Baltic I Delfzijl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2