RADICALEN DOKTEREN AAN NIEUWE PARTIJ Weer explosie bij Shell: twee doden JAMIN Commentaar KOFFIE DUURDER Bedrijf niet gestagneerd Luns en Fanfani zijn het eens Kabinet zal de cao\ die opgehouden zijn alsnog goedkeuren De breuk Bewolking Woensdag 58 februari 1968 - 48ste jaargang (Van onze parleraenteredactie) DEN HAAG De uit de KVP getreden radicalen zullen zich nog deze week gaan beraden over de organisatorische con sequenties van hun stap. Aangenomen wordt, dat dit beraad binnen afzienbare tijd zal uitmonden in de oprichting van een nieuwe partij. De afgescheidenen zelf wilden zich hierover gisteren nog niet uitspreken, wat begrijpelijk is, want zij zullen eerste het onder linge meningsverschil moeten uitpraten over de vraag of de evenuele nieuwe partij een dui delijk confessioneel cachet dan wel een meer open karakter jnoet hebben. Drs. Bogaers heeft een voorkeur voor het eerste, de heren Aarden en Van Doorn neigen naar het tweede, maar kunnen, gelet op een gisteren door de heer Aarden afgelegde ver klaring, nog alle kanten uit. De situatie, ontstaan door de breuk in de KVP, is gisteravond in AR-kring diepgaand besproken en wel in een langdurig gesprek van fractieleider Biesheuvel, vice-partij- voorzitter Veerman en de Eerste-Ka- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/PERNIS Bij het in bedrijf stellen van een hersteld gedeelte van de door de- grote explosie en brand van 20 januari vernielde installatie van de Shell-raffinaderij in Pernis is vanmorgen kwart over vier een ketel ontploft. Bij de explosie van vanmorgen kwamen om de operator G. J. Rasser uit het Meidepad in Hoog vliet, 35 jaar, en zijn collega J. A. van Marion, Vettenoord- straat te Vlaardingen, 46 jaar. De ketel stond niet in een ketel huis opgesteld, maar was een onder deel van een in de open lucht inge richte apparatuur voor stoompro- duktie. Er is geen brand uitgebroken. De ketel maakte deel uit van de eerste katalytische kraker die stook olie en gas maakt, welke na de ramp van 20 januari is hersteld. Na de ontploffing van vanmorgen kon de produktie van deze kraker zonder stoornis verder gaan. De beide slachtoffers waren aan het werk op een op zes meter hoog te gelegen platform. Door de kracht van de explosie zijn beiden van hun hoge standplaats geslingerd. De zwaar verminkte lichamen zijn op de grond gevonden. De heer J. Huizer, chef-operator, die op enige afstand stond, is niet gewond, doch moest met een shock naar huis worden gebracht. Verder waren er geen gewonden. Omgeving gespaard Voor zover bekend is er geen schade aangericht in de omgeving, terwijl vrijwel niemand in Hoogvliet of Pernis, de beide woonwijken die in de nabijheid van de Shell-raffina- ROME Minister Luns en de Ita liaanse minister van buitenlandse za ken Fanfani hebben bij het overleg dat zij gisteren in Milaan hebben ge voerd, opnieuw vastgesteld dat zij het eens zijn over de grote lijnen van de Europese politiek. Beide ministers zouden de moge lijkheden hebben onderzocht voor een „gunstig en constructief verloop" van de ministersconferentie van de EEG-landen die op 29 februari in Brussel gehouden zal worden. dery zyn gelegen, van de ontploffing iets heeft gemerkt. Bij de grote ramp van 20 januari naar later bleek de grootste raf finaderij brand die ooit waar ook ter- wereld heeft gewoed zijn even eens twee mensen om het leven ge komen. Bovendien waren er toen enige tientallen gewonden. Men zal zich herinneren dat er toen grote schade is aangericht in de woonwijk Hoogvliet en in Vlaardin gen aan de overzijde van de Nieuwe Waterweg. De vlak naast de raffina derij gelegen woonwijk Pernis liep toen weinig schade op, velen heb ben de overtuiging dat de Benelux- weg en de werken aan de zuidelijke toeleidingsweg naar de Beneluxtun- nel en het grote verkeersplein Per nis hebben beschermd. Er is ditmaal geen brandalarm ge weest. AMSTERDAM Met ingang van vandaag zijn de koffieprijzen in het algemeen met vier cents per pakje van 250 gram omhoog gegaan. De prijsverhoging werd noodzakelijk in verband met de per 1 januari doorge voerde invoerbelasting op ruwe kof fie. Ruwe koffie uit de Euromarkt en een aantal Afrikaanse (met de EEG geassocieerde) landen was vrij van invoerrecht. Nu moet 1,6 procent worden betaald (uit andere landen 5 procent) als overgang naar de be lasting op de toegevoegde waarde die 1 januari 1969 wordt ingevoerd. De nieuwe prijzen zijn advies prijzen. maar in 't algemeen zullen de fabrikanten wel met de verhoging meegaan. merleden De Gaay Fortman en Ver dam met enkele antirevolutionaire radicalen. Over het onderhoud, dat „oriënte rend" werd genoemd, kwam niets naar buiten. De gesprekspartners hadden zich tot geheimhouding ver plicht. Binnenkort zal er een tweede gesprek worden gehouden. De AR-ra- dicalen komen vanavond bijeen. Moeilijke positie De ARP is door de afscheiding van de Bogaersradicalen in een moeilijke positie gekomen. Anders dan van de CHU verwacht men van de ARP niet zonder meer, dat ze het overleg in de groep van Achttien nu op dezelfde voet zal voortzetten. Mr. Biesheuvel heeft vorige week nog in Drachten verklaard, dat in geval van een afsplitsing van de katholiek-radi calen de ARP zich nader zal moeten beraden. En de aftredende partij voorzitter dr. Berghuis zei enige tijd geleden, dat hij voortzetting van het overleg met een KVP zonder radica len weinig zinvol achtte. Overigens liet mr. Biesheuvel gisteren geen misverstand bestaan over zijn oordeel over het besluit van de heer Aarden c.s. Hij noemde dit „onbegrijpelijk en onjuist" en vreesde desintegratie en verbrokke ling. Drs. Tilanus CHU-voorzitter drs. Tilanus, die de groep van Achttien* voorzit, zei dat de breuk in de KVP geen invloed hoeft te hebben op het verloop van de besprekingen van de drie christe lijke partijen. Wel zou een en ander kunnen resulteren in een dichter naar elkaar toegroeien van de pro testants-christelijke partijen. Drs. Tilanus verwachtte, dat wan neer de groep-Bogaers-Aarden een politieke partij gaat worden, een aantal leden van de ARP en CHU zich daarbij zal aansluiten. De Unie voorzitter noemde het „gelukkig" dat er nu duidelijkheid is gekomen over het verschil van inzicht in de kring van de radicalen. Eén van de c.h. radicalen, jhr. mr. De Geer jr., verklaarde gisteravond voor de NCRV-rubriek „Hier en Nu" in belangrijke mate te kunnen instemmen met de stap van de groep-Aarden. Voor vervolg zie pagina 7 J? morgen voordeel melkhazel nootjes 150 gram van 109 voor 95 niet duur we/ heerlijk Onverwacht genoegen in het hartje van Londen, door onbe kende grapjassen mogelijk ge maakt. In de grote fontein op Trafalgar Square is gisteren een reuze flacon afwasmiddel gede poneerd, die letterlijk bergen schuim produceerde. Grote vreugde bij de jeugd, die er een soort sneeuwbalfestijn van maakte. Prins Claus heeft op het bedrijfs- laboratorium voor grond- en gewas- onderzoek adviezen gehaald voor het welzijn van zijn tuin om het kasteel tje Drakensteijn. De computer hielp hem prompt met het advies alle rozenstruiken in de tuin op te rui- chine was men en als extraatje (als bewijs dat de machine zich niet vergiste) lever de het apparaat nog een voor- en zij-aanzicht van het befaamde his torische bouwwerk. Een verraste prins bekeek het ordentelijke geheel, onmiddellijk nadat het uit de ma- gekomen. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Algemeen bestaat de verwachting dat het kabinet alsnog akkoord zal gaan met de opgehouden cao's voor de havens, de schoonmaak- en glazenwassersbedryven, de ledcr- warenindustrie, het KLM-grondperso- neel en nog enkele kleine bedrijfstak ken. In totaal gaat het om zo'n 50.000 werknemers. In een gesprek met het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft een delegatie uit de ministerraad echter wel haar ernstige bezorgdheid uitge sproken over de loonkostenstijgingen in genoemde contracten, die aanmer kelijk uitgaan boven de prognose van het Centraal Planbureau. Anderzijds is de regering bereid be grip te tonen voor de lage lonen die in verschillende van deze bedrijfstak ken bestaan en voor de kans die aan de vrije loonpolitiek dient te worden gegeven. Werktijdver kor tin g Een tweede factor die de regering met ongerustheid vervult, is de vrij algemeen vastgestelde verkorting van de werktijd tegen het einde van dit jaar. zodat er voor een groot deel al beslag gelegd wordt op de ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaar den in 1969. Volgend jaar zouden daardoor de mogelijkheden voor loonsverbetering nog geringer zijn dan nu. Vooral baart hier zorgen de nieuwe bouw-cao, waarin een werktijdverkorting van een half uur per dag met ingang van 1 november a.s. is vastgelegd. Dit con tract heeft de minister echter nog niet bereikt. Zaterdag kwam de raad van minis ters voor economische aangelegenhe den (REA) bijeen om te spreken over de loonpolitieke moeilijkheden. De raad zou er echter geen bezwaar tegen gehad hebben de reeds genoemde op gehouden contracten alsnog verbin dend te laten verklaren. Het iykt er echter niet op, dat de regering ten aanzien van alle contrac ten deze grote toeschietelijkheid zal tonen. pOLITIEK beoefenen is een emo- tionele bezigheid. Wie een poli tieke functie nastreven of aanvaar den geven reeds daardoor blijk van een zekere gezindheid van activiteit en strijdvaardigheid. Dit laatste Iaat zich niet altijd ge makkelijk verenigen met de voor waarde dat bepaalde politieke par tijen tegelijk het beeld moeten kun nen vertonen van een even zekere innerlijke geschakeerdheid. Wanneer in de politiek lieden op staan die zichzelf aandienen als ra dicalen, dan zal dat in het algemeen reeds prikkelend werken omdat het een gradatie poneert in de ernst waarmee de zaken worden aange pakt. Tegelijk zetten ze de innerlij ke geschakeerdheid binnen hun po litieke partij onder spanning. Eigenlijk is dan ook de breuk waar toe het nu bij de KVP is gekomen een natuurlijke afsluiting van een al even natuurlijk proces. Dat zat nu eenmaal in de voorgestane en uitgedragen radicaliteit. Het heeft ertoe geleid dat de KVP niet langer de eenheidspartij is, die ze sinds jaar en dag is geweest waarbij de kleine afsplitsing des tijds van de heer Welter, die trou wens achteraf een duidelijk tijde lijk karakter bleek te dragen, bui ten beschouwing kan worden gela ten. Afneming van het kerkelijk gezag ook over de politiek heeft voor on ze rooms-katholieke landgenoten de grond rijp gemaakt voor verschei denheid van gewas. Wij protestan ten kennen deze situatie. Nu moet worden afgewacht wat er nog verder van komt. Dat de afge scheidenen hun zetels blijven bezet ten moge formeel toelaatbaar zijn, wij kunnen het alleen toejuichen in zoverre nu ook binnen het kader van het parlementaire werk duide lijker kan worden wat ze gaan doen. Aan de andere kant is de positie van de uitgetredenen er zeker niet sterker op geworden nu een deel van hun geestverwanten er toch de voorkeur aan heeft willen geven binnen de vertrouwde partij te blijven. De KVP zelf zal er ook thans veel aan gelegen zijn, een constructieve, positieve politiek te blijven voorstaan. Is de uittreding zelf dus het einde van een procedure, afgewacht moet nog even worden in hoeverre ze tegelijk het begin vormt van een nieuwe ontwikkeling. Zo is er blijk baar nog beraad gaande tussen de leiding van de ARP en een aantal radicaalgezinden uit deze kring; deze laatsten kunnen niet beweren dat ze niet in het partijgesprek worden betrokken: deze of gene zal het mo gelijk reeds overdreven vinden. In elk geval kan er bij de betrokkenen tot gegriefdheid op althans dit punt geen reden zijn. Waarom het gesprek tussen „de achttien" zo nadrukkelijk is opge schort is ons minder duidelijk. Niet dat wij voor een CDU zo bijster veel gevoelen; federatieve samen werking Ujkt ons voor Nederlandse verhoudingen nog altijd de meest aangewezene. Maar dat betreft de organisatorische vorm. Wij zien niet in waarom er niet kan worden door gepraat. Al met al valt er politiek weer veel te beleven. Zowel in onze berichtge ving als in onze in-, toe- en voor lichtende commentaren en kantte keningen zullen we ook de komen de tijd onze lezerskring gaarne be hulpzaam zijn om op de hoogte te blijven. ik geer op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: betaait: per kwartaal per maand ktiviteit Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar kouze AKI' zit moeilijk Biesheuvel overlegt Ex-KVP ers oneens Mtovn f. DIEMER oMrad«ct«un Dr. E. Diemer oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 christelijk nationaal dagblad Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvaitich I# ghablaver» mijn hart in taghenipoetr Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Een verwrongen inassa staal was hetgeen er overbleef van de van morgen vroeg op het terrein van de Shell-raffinaderij in Pernis ontplofte ketel. De schade aan de kraakinstallatie, waarvóór deze ketel stoom leverde, is ech ter gering, zodat deze installatie, gevoed door een andere ketel, de produktie van stookolie en gas kan voortzetten. Rotten! ww Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DE BILT Een hogedrukge- bied boven de Noordzee bepaalt I het weer in West-Europa. Er om heen werd met zwakke noorde lijke winden minder koudo en I vochtiger lucht aangevoerd. In deze lucht komt veel bewolking voor, die nagenoeg het gehele land bedekt. Het hogedruk gebied trekt langzaam naar het oosten terwijl boven de Britse eilanden de luchtdruk daalt als gevolg van 1 nieuwe oceaanstoringen. Er moet 1 dan ook op wat meer wind ge- rekend worden uit oostelijke richtingen. In het weerbeeld komt overigens weinig verandering. Het blijft somber weer met veel be wolking en hier en daar mist, terwijl in de temperaturen wei nig verandering komt. 2# februari zon op 07.28, zon onder 18.14; maan op 07.45. maan onder 17.12. Er zijn mensen, die liever een trap van een lakschoen krijgen, dan een handdruk van een vereelte hand. SIRIUS Ds. Poort ziet mens te optimistisch pagina Kernmerk „Kunt u even op de baby pas- n?" ft MAN VAN '68 IS LIEVER FLINK DAN ROMANTISCH - PAGINA 9.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1